Hirdetés

2024. július 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#551) Jabby válasza csemberlen (#543) üzenetére


Jabby
őstag

Először is köszi a választ.
Fehér, 2835-ös led, 5 méteres szalagok.
4 sarkú szobák vannak, legnagyobb hossz 5 méter (5x5-ös szoba), legkisebb hossz 3 méter körüli.
Tápegységet még nem láttam, tulaj olyat vett, ami állítólag elbír 20 métert ebből a szalagból.
Hozzáférést könnyűnek nem mondanám, "U" alakú dobozolás, melynek a belső szára rövidebb, a mennyezet miatt nem könnyű benyúlni az U aljára, ahová ragasztani kell a szalagot. Forrasztani nem lesz hely, marad a toldó- és sarok-elemek.
Alu profilt nem vett a tulaj, portalanítani kell a gipszkartont, de még így sem tudom mennyire lesz tartós a ragasztó.

Ez a szalag típusa, amely így néz ki.
Ez hány mm-es toldóval szerelhető?

(#552) csemberlen válasza Jabby (#551) üzenetére


csemberlen
őstag

Alu profil nélkül én nem vállalnám be. Toldó, és sarokelemek megbihatatlanok. ( forrasztás, és wagozás inkább). 5 méterenként tudod külön be kell táplálni. 2e Ft / méterkörüli ár jó lehet.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#553) Real_Necro válasza Jabby (#551) üzenetére


Real_Necro
veterán

Emlékeim szerint mi anno 3528-as RGB-t szereltünk fel kb 27,5 méteren.
5 méterenként külön tápozva, ahhoz megfelelő keresztmetszetű tápkábeleket húztunk. A szalagokat repeaterrel kötöttük össze, hogy a vezérlés egy helyről menjen. Az egész egy gipsz stukkó tetejére került, ahova ragasztópisztollyal rögzítettünk kb 20cm-es szakaszokban a szalagot.

Nálunk csak dekor és éjszakai fényként szolgál, ki ven egészítve mozgásérzékelőkkel, időkapcsolóval stb. Este így ha kilépsz szobákból a folyosóra, automatán kapcsolódik és nem világít olyan erősen, hogy zavarjon másokat. Van ezen kívül normál villany is.
Lehetett volna szebben csinálni, hogy egy tokba kerüljön a 3 szín, de annak a fogyasztása is nagyobb lett volna, így meg a korábbi "fényszalagos" megoldás helyett majdnem negyede lett a fogyasztás, a stukkó miatt meg elég jól keveredik a szín a falon.

Csemberlen:
Alu profilt én konyhában használtam, azt Anrodíszléctől vettem. Szép matt fedéllel, csíptetőkkel, oda viszont már erős természetes fényű ledszalagot választottam, amelynek teljesítménye rádiós vezérlővel variálható. 50%-on megy, mert 100-on már sok pultvilágításnak.
Egyik helyen sem forrasztottuk, toldó és csíptető elemek vannak (sarok nincs), évek óta teszi a dolgát. Táp persze wago-s meg kötődobozos.

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#554) csemberlen válasza Real_Necro (#553) üzenetére


csemberlen
őstag

Alu profil a megfelelő hűtés miatt kell, hogy ne legyen poros a ledszalag rákerülhet a búra.
10w körül már kötelező de alatta is ajánlott, mert ledszalag nem tapad meg jól más felületen.
por, stb.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#555) Real_Necro válasza csemberlen (#554) üzenetére


Real_Necro
veterán

Oké, amit mi építettünk be, az nem nagy teljesítmény, azon a 27,5 méteren emlékeim szerint 120W körüli, maximum fényerőn, ami jelen esetben legkisebbre van állítva.

[ Szerkesztve ]

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#556) Orlin


Orlin
addikt

Sziasztok!

Lehet nem jó topik,de jobbat nem találtam.
Kellene nekem eon-al kapcsolatban egy kis segítség!
A jövőben valószínű klímával is fogunk fűteni és ezért szeretnék emeltetni az átalányon.
Írtam az eon-nak és ők írták online is tudom módosítani.Na itt picit elvesztem.
Van a lehetőség az online felületen a résszámlánál.Ott nekünk most 225 van.Akkor ezt fel kell szorozni az áram kwh árával és akkor kapom meg,hogy havonta mennyi a számlám?Az kb stimmel is azzal amit fizetünk.
És akkor ott lentebb lehet ezt a mennyiséget emelni.
Beütöm mennyit szeretnél és elvileg akkor annyit fizetek majd.
Ott azt írja, hogy "jelzett minimum és maximum érték" 113-450 között adjam meg.
Én havi 20 000-et szeretnék fizetni, ez kb fedezné a klíma áram felvételét és amennyit mi használunk másra mellette.A klímák szinte csak a fűtési időszakban mennének kb 7 hónapot.
De ez elvileg meghaladja a fizethető mennyiséget az aktuális mennyiségnél.
Mert 450 felett lenne.Nem lehet többet kérni?
Bocsi,ha sok hülyeséget írta,de azért érdeklődök mert nem értem. :D
Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

LENOVO IDEAPAD 5 Pro 16 - Ryzen 5 6600HS, 16, 1000 GB, 16GB, Radeon 660M Graphics, Win11

(#557) Donnos


Donnos
tag

Sziasztok!
Egy kis segítséget szeretnék kérni. Nem rég vásároltunk egy lakást és az alábbi problémával találkoztunk. Fürdőben van egy fürdőszobai ventillátor a villanykapcsolóra kötve, ami sajnos már 10-en éves zörög csapágyas néha úgy sikít mint a veszedelem, tiszta sor cserélni kell egy új nem is olyan vészes összeg. A kaki a palacsintában hogy szerelés szempontjából elérhetetlen helyen van, 20-30 centire van tőle egy melegvíztároló alatta pedig kád.(képet csatoltam). A fedlapot letudtam szedni (173 centimmel kádon állva elég szenvedős volt) és eléggé érdekesen van bekötve. Megtaláltam a ventillátor műszaki adatlapját és kifér a fal és a melegvíztároló között viszont be- kikötni én nem tudnám. Szerintetek van rá valami esélyem hogy valami csoda villanyszerelő kitudja cserélni anélkül hogy a bojlert lekelljen venni mert azt a hátam közepére sem szeretném főtés rá van kötve stb. Fürdőszoba kicsi és nincs ablak így a sima kikötése nem megoldás. Esetleg valami tanács hogy/kivel oldjam meg a problémát? Előre is köszönöm!

[kép]
[kép]

[ Szerkesztve ]

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#558) Real_Necro válasza Donnos (#557) üzenetére


Real_Necro
veterán

Ha ennyire ki tudtad bontani, nem hinném, hogy gond lenne kiszedni.
Természetesen előtte áramtalaníts. Esetleg a leszigetelt feketét megnézném, lehet az egy fix fázis és akkor páraérzékelős venti mehet a helyére. Utóbbi átmérőjét megméred, aztán pl megathermnél veszel újat. ;)

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#559) maglew


maglew
aktív tag

Sziasztok

Két kérdésben kérem szíves segítségetek:

Van egy kis házunk, amin ilyen régi fajta retró kültéri lámpák vannak (nem szeretném kicserélni)
Viszont szeretném mozgásérzékelőssé átalakítani. Milyen jó minőségű, nagy hatótávú mozgásérzékelőt tudnátok javasolni? Ezt csak a táp és a lámpa közé kell beiktatni (gondolom van a 2-2 eres kábelt össze kell kötni vele, mintha csoki lenne).

Másik kérdés: Kert hátsó részénél van egy ilyen elemes, mozgásérzékelős led szalag felszerelve:
https://www.obi.hu/tovabbi-led-vilagitas/obi-rugalmas-led-szalag-erzekelovel-1-m-hidegfeher/p/4076964

Namármost ez kb 2 havonta lemerül (3db AAA elemmel üzemel), így arra gondoltam, hogy van egy 10.000 mAh powerbankom, amit rákötnék, így talán legalább egy fél évig elműködne töltés nélkül.
Milyen csatlakozó kellene hozzá, hogy a powerbankkal kompatibilissé lehessen tenni?

Köszi.

(#560) tomi5244


tomi5244
őstag

Hali!

Elég nagy a ház - több generációs - Nagyok a távolságok is, így egy plusz villanybojlert seretnék bekötni a lenti fürdőnek. Éjszakai áram van. A mostani bojlertől vinném tovább az áramot. Azt meg lehet csinálni valahogy, hogy a két bojler ne kapcsoljon be egyszerre? Csak azért, hogy a gerinc kábel ne legyen annyira leterhelve. Szóval valahogy figyelné egymást a két fogyasztó, vagy valami vezérlő? - Amúgy elég vastag a gerinc kábel is, de azért nyugodtabb lennék, ha nem menne egyszerre. Mi a véleményetek? Igazából nem tudom, hogy az éjszakai áramnak mekkora kismegszakítója van, mert nem látok rajta semmi infót.

Most egy 120 literes 1,8kW-os bojler van amihez még egy ugyan ilyen lenne kötve.

:R

(#561) maglew


maglew
aktív tag

Nem tudjátok véletlenük, hogy ezt a cuccot, hogy lehetne átalakítani úgy, hogy akkuk helyett egy nagyobb méretű powerbankról üzemeljen? A mozgásérzékelő miatt kénytelen vagyok meghagyni a fő egységet, de mi módon lehetne átalakítani?

(#562) hódmaci válasza tomi5244 (#560) üzenetére


hódmaci
senior tag

Szia!

Esetleg ha kicserélnéd 1,2kW-os ra a betéteket? Hosszabb a fűtési idő de kisebb a terhelés.
Másik fürdőbe nem lenne elég 80l bojler?
Bár ha 10A es a kis automata akkor már az is elesik.
De a legtutibb az lenne ha mindenképpen az órától találnál valami utat a bojlerig.

2X 1,8kW= kb 15,7A

2X 1,2kW= kb 10,5A

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#563) Sys85 válasza maglew (#561) üzenetére


Sys85
veterán

Nem kell meghagyni a főegységet.
Problémadra ez a két dolog lesz a megoldás:
[link]
[link]
Azért nézz körül másik ilyenek után,csak gyorsan kerestem valamit,nem biztos,hogy pont ezek a legmegbízhatóbbak,csak azért linkeltem pont ezeket,mert ilyenekre lehet szükséged.
Usb-DC kábel a powerbankból a szenzorba,a szenzor kimenetébe meg a led szalag gyári csatija (ami az elemtartóba is belemegy.
Nem kell buherálni,egyszerű megoldás.
Legalábbis én így próbálnám meg.

[ Szerkesztve ]

#Honda Hornet 600 CB600FA PC41#Ford Focus Mk3#

(#564) maglew válasza Sys85 (#563) üzenetére


maglew
aktív tag

Köszi kipróbálom.
Egy ilyen 10.000mAh powerbankkal kb mennyi ideig működik?

(#565) Real_Necro válasza hódmaci (#562) üzenetére


Real_Necro
veterán

Esetleg felrak két fali dobozt meg időzítő kapcsolót a bojlerekhez és beprogramozza?

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#566) hódmaci válasza Real_Necro (#565) üzenetére


hódmaci
senior tag

Ez is jó lehet.
Van több megoldás is, azért gondoltam inkább a párhuzamos üzemre, hogy a lehetőség szerint minél kevesebb legyen a hibaforrás és fűtési idő.

-Esetleg 1. bojlerbe egy relé (vagy mellé egy dobozba) ami tud 16A kapcsolni legalább. és az ő dobozából átvezetékezni a 2. bojlerba.

Amennyibe 1. bojler termosztátja ad villanyt a fűtőbetétnek úgy ad villanyt a relének is.
A relé főáramkörére szakítja a 2. bojler be-tápját.

Így 1. bojler ha fűt tiltja 2. bojlernek a villanyt.
Amennyiben nem fűt úgy továbbengedi a 2. bojlernak a betápot

Akárhogyan osztom az idejüket, igen nagy kérdés:
A vezérelt időben amit az áramszolgáltató ad meg, lesz-e ideje felfűteni mindkét bojlernak a használati meleg vizet? felhasználófüggő

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#567) hódmaci válasza maglew (#564) üzenetére


hódmaci
senior tag

Puding próbája az evés. :D

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#568) tomi5244


tomi5244
őstag

Ezek mind jó ötletek, köszi srácok! :)
1. bojlernak egy fürdőt kell ellátnia. Kád + mosdó.
2. bojlernak szintén egy kád és mosdó, viszont ott már van egy konyhai mosogstós ág is és Anyum folyóvízben mosogat. :)

Mind két bojler amúgy 120liter lenne. Ami a felfűtés idejét tekintve mérvadó lehet, bár a nagyobb, több idő alatt is fogy ki :)

Egy szaki ismerősöm még ezt írta: "Mágneskapcsolóval lehetne szétválasztani. Ehhez viszont legalább az egyik készüléket át kell variálni és egy kábelt kihúzni a másikig. Ha a gerinc elbírja nem biztos, hogy megéri."

[ Szerkesztve ]

(#569) hódmaci válasza tomi5244 (#568) üzenetére


hódmaci
senior tag

"Mágneskapcsolóval lehetne szétválasztani. Ehhez viszont legalább az egyik készüléket át kell variálni és egy kábelt kihúzni a másikig. Ha a gerinc elbírja nem biztos, hogy megéri." :K :K


Ezért is írtam:
"a legtutibb az lenne ha mindenképpen az órától találnál valami utat a bojlerig."


Még akkor is,
-valami úton megosztod a fűtési időt, ami lehet kevés lesz, nem biztos vagy egyik, vagy mindkét bojlernak.
-Esetleg egyszerre megy mindkét bojler de ott meg kellene tudni a kisautómata értékét.


Legegyszerűbben úgy tudod meg az automata értékét, hogy felhívod az áramszolgáltatódat és megkérdezed, persze a te neveden legyen az óra.



Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#570) Babetta-X


Babetta-X
senior tag

Sziasztok! Lenne egy érdekes problémám. Átalakítottam a meglévő csillárt, mivel a vezetékek a panelban adottak voltak (3 db vezeték ugye) csillárkapcsolósra. Bekötöttem mondjuk úgy hogy A oldal egy izzó és B oldal két izzót kapcsol. A kapcsolónál kimértem a fázist, bekötöttem mindent normálisan, de ennek ellenére probléma jelentkezik. A oldalt simán tudom kapcsolni, és ha A oldal világít akkor a B-t is tudom kapcsolni, ellenben ha csak B-t akarom kapcsolni akkor sötétség lesz. Agyalgattam, hogy hol lehet a hiba, de azt hiszem ehhez kevés vagyok most. Válaszotokat, segítségeteket előre is nagyon köszönöm. :))

(#571) hódmaci válasza Babetta-X (#570) üzenetére


hódmaci
senior tag

Szia!
Amikor bekötötted a csillárt, meg voltak jelölve a Csillárból kilépő vezetékek gyárilag?

Miszerint: L, N, PE
Vagy valami hasonló módon

Amenyiben nem, úgy milyen szinűek?

Ahova bekötötted ott hány szál vezeték van? 3-4 esetleg több, színei?

Milyen izzók vannak benne? Led, hagyományos?

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#572) Babetta-X válasza hódmaci (#571) üzenetére


Babetta-X
senior tag

Szia!
Sajnos nincs semmi megjelölve, ezer éves panel, alumínium színtelen vezetékek, ilyen 3 egymás mellett fut változatban, a csillár egy Ikeás darab ami gyárilag nem tudná ezt a funkciót csak én kötöttem át. GE 20w LED izzók vannak benne.

(#573) hódmaci válasza Babetta-X (#572) üzenetére


hódmaci
senior tag

Kezdjük az elején.
Kapcsoló.
Nézd meg hogy a csillár kapcsolóra megfelelő helyre van kötve a vezeték.(ek)
A közösre megy a fázis, a másik kettő a kapcsolószál ami a csillárhoz megy.
VIGYÁZ MAGADRA AUTÓMATÁT KAPCSOLD LE MIELŐTT BÁRMIT PISZKÁLNÁL!!

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#574) retesz147


retesz147
addikt

Én még jobban az elejétől kezdeném.

A kapcsolóhoz milyen/mennyi szál érkezik és mennyi távozik?

A nulla átmegy a kapcsoló dobozán, vagy csak a fázis "érkezik" és a kapcsolt szálak "mennek el" ?

Anno ez egy sima ki-be (101-es) 1 nyomógombos kapcsoló volt?

Xiaomi 13 eu dev...

(#575) retesz147 válasza tomi5244 (#560) üzenetére


retesz147
addikt

A kismegszakítóról egy fotót tudsz betenni? (régi kismegeknél színről meg lehetett állapítani az értéket)
Bár az elmenő vezeték keresztmetszete lenne a fontos, hogy olyan távon, elbír-e ekkora fogyasztást. Távolságok méterben mekkorák?
Vezeték ugye nem alumínium?

Ezt nem kellene inkább egy jó szakemberre bízni? Elég nagy fogyasztó, vizes környezet, nem gyerekjáték....

[ Szerkesztve ]

Xiaomi 13 eu dev...

(#576) tomi5244 válasza retesz147 (#575) üzenetére


tomi5244
őstag

2 éve cserélték az órát, akkor szerintem kismegszakítót is cseréltek, mert elég újnak nézem, lefotózhatom, de szerintem semmit nem látni belőle, mert egy burkolat is van rajta. Körbe van plombázva is, nem nagyon piszkálnám.

Nem hiszem, hogy alumínium, de ha arra kerül a sor, hogy belevágunk, akkor le fogjuk ellenőrizni. A munkát nyilván szaki fogja csinálni, én csak érdeklődöm, hogy egyáltalán kivitelezhető e, vagy, hogy milyen megoldások vannak.

A mai szaki helyzetben gyakran azt csináljuk, hogy amit mi meg tudunk csinálni, azt elvégezzük (pl kábelek kiépítése) és a lényegi részt a szakira bízzuk.

A második bojler helyére amúgy gázvezeték is ki van építve, csak ott meg szellőzést nehezen tudok eszközölni, így gázkészülék lehet necces lenne. Gondolom ott még szigorúbb szabályozások vannak.

T

[ Szerkesztve ]

(#577) retesz147 válasza tomi5244 (#576) üzenetére


retesz147
addikt

Ha 2 éve cserélték, akkor viszont azon látszani kellene, hogy milyen érték van ráírva. Bár ugye nem biztosító, hanem korlátozó szerepet tölt be szolgáltatói oldalon a kismegszakító.
A kismegszakító fel-le kapcsoló karjának hozzáférhetőnek kell lennie, az nem lehet eldobozolva, plombálva.
Nyilván a plombához ne nyúlj, mert ha sérül, bünti jár.

A szakis részt értem, bár én csak akkor kötnék rá, ha egészet magam csinálom, mert bekötés után enyém a felelősség azért a szakaszért is, amit nem én csináltam (pl:behúzás közbe vezeték megsérül, ami csak később derül ki....)

Egyébként én is azt támogatom, amit korábban tanácsoltak,hogy új ág az órától/elosztótáblától az új bojlerhez, ha nem, akkor váltott üzem, de az már nem biztos, hogy szabálykövető a vezéreltet "megvezérelni". (nem tudom, ebbe a témába még nem ástam bele magam)

Gázos rész más téma.

Xiaomi 13 eu dev...

(#578) Babetta-X válasza hódmaci (#573) üzenetére


Babetta-X
senior tag

Köszönöm mindenkinek a gyors segítséget. A kapcsolót végig ellenőriztem, a fázis megy a közös pontra, a két elmenő az 1-2 pontra, ezt fazisceruzával ellenőriztem, illetve a régi kapcsoló is így volt bekötve csak az egyik szál szigetelt volt és ott pihent.

Csillár kapcsoló előtt egy sima kapcsoló volt, az Ikeás lámpát most alakítottam át, és a kapcsolót is most cseréltem, előtte még nem volt ilyesmi bekötve ide mióta én itt lakom.

(#579) PainKiller13


PainKiller13
őstag

Sziasztok.

Itt azt írják ez így helyes, szerintetek is így van? (mert akkor megveszem hozzá a cuccokat és így megcsinálom)

(#580) retesz147 válasza Babetta-X (#578) üzenetére


retesz147
addikt

Tehát a kapcsolóhoz beérkezik egy fázis és elmegy 2 vezeték, amelyek a lámpaszálak. Tehát anno is csillárkapcsolásra lett kialakítva. Más vezeték akkor nincs, ugye?

Tehát a lámpádhoz minimum 3 vezetéknek kell érkeznie(ha több van, az lehet föld vagy továbbmenő pl nulla, de egy panelban sztem nem lesz más, csak 3 vezeték) . Egy nulla (jó esetben kék színű) és még 2 szál, amelyek a kapcsolótól érkeznek (jó esetben feketék, vagy barnák, vagy szürkék, rossz esetben bármi) .
Ha így van, akkor adsz nullát minden égődnek.
Majd az egyik kapcsolt szálat ami a kapcsolótól jön bekötöd azokhoz az égőkhöz, amelyek szeretnéd, hogy a kapcsolód egyik billentyűjéről menjen a másik szálat pedig azokhoz, amelyeket a másik billentyűről menjen.

A lámpát hogy alakítotzad át? Nincs róla fotód?

Xiaomi 13 eu dev...

(#581) retesz147 válasza PainKiller13 (#579) üzenetére


retesz147
addikt

Szia!

Ez egy elektromos redőny motorjának bekötése? A 165-137 nem tudom mire utal, sejtésem van, elhelyezést nem tudok.
Speciel így ilyet még nem láttam szétszedve, mert ezt a redőnyösök csinálják, nekünk csak kiállnak általában 4x1 MT-vel (melyből a fekete a fel, barna a le, szürke a nulla, Zöld-sárga pedig a föld, de ez változhat).

Ha arra gondolsz, hogy a MT/MKH, azaz sodrott vezetéket csavaros kötésbe csak érvéghüvellyel kötünk be, akkor igen, azt csak úgy szabad. Szorítós kötésbe (pl, oldahtó/csatos WAGO-ba) mehet érvég nélkül, de csavarsoba érvégezni kell.
Ha nem sodrott a vezetéked, hanem tömör MCU/MBCU, akkor csavarosba meg mindenhova mehet érvég nélkül.

Tudnod kell a vezeték keresztmetszetét, mert az érvégek azok alapján vannak és a különböző érvég színek a különböző vezeték keresztmetszeteket jelölik és kell egy érvég fogó is.

pl:
Érvéghüvely fogó

Érvéghüvely táblázat:

Jótanács, miután megblankoltad a sodrott vezetéket, ne sodord/pödört meg, hanem azonnal mehet rá az érvég, majd préselheted. Ha megpödröd nem, vagy csak nehezen megy bele az érvégbe.

[ Szerkesztve ]

Xiaomi 13 eu dev...

(#582) PainKiller13 válasza retesz147 (#581) üzenetére


PainKiller13
őstag

Köszi, sodort kábel van, a házból kijövő is 3 eres meg a redőnyé is, csak össze kell kötöm. Mivel alu a redőny ezért gondoltam porcelán sorkapocsra, vagy a wago is van olyan biztos? nehogy megrázzon az áram vkit. Kábeltartót rakok hogy fixek legyenek a kábelek, azokat ragasztani akarnám a tokhoz.

(#583) retesz147 válasza PainKiller13 (#582) üzenetére


retesz147
addikt

Nagyon szívesen! Az a baj, hogy innen billentyűzet mögül nagyon nehéz villanyt szerelni, ez olyan dolog, hogy ott kell lenni, látni kell, akkor tudja az ember eldönteni, mit hogyan lehet és szabad.
Így gép mögül leírva jól hangzik, de a helyszínen alkalmazva meg lehet orbitális hülyeség....Villanyszerelés nem távmunka.

De, amit én gondolok... :
1. 3 eres, azaz fázis, nulla, föld? Mi vezérli a redőnyt, távirányító? Gondolom igen, különben nem fog menni fel-le....
2. Ha sodrott és csavaros kötésbe teszed, akkor kell érvéghüvely, ha nem teszed csavarosba, hanem oldható/csatos Wagoba, akkor nem kell érvéghüvely, csak ne lógjon ki a csupasz vezeték a Wagoból, tehát ha megfogod a Wagot, ne érhess hozzá sehol a csupasz vezetékhez, onnantól a Wago sem veszélyes, nem ráz, megfogható/érinthető.
3. Ha van Fi reléd, hiba esetén jó eséllyel sem ráz meg senkit.
4. Ami inkább aggaszt, az az, hogy kültéren lesz a kötésed, tehát pára, eső érheti? Mert ha igen, se a porcelán, se a Wagos kötés nem az igazi a pára miatt. A redőny mennyire zárt? A kötést dobozba kellene rakni csavaros tömszelencével, az a tuti. Nyilván vannak megoldások, amit elbírhat a dolog, de arra nem akarlak buzdítani, mert nem szabványos és veszélyes lehet.
5.Kábeltartók, ez ok, jó dolog. A ragasztás...ideig-óráig fogja bírni. Csavar kötés az igazi :D

[ Szerkesztve ]

Xiaomi 13 eu dev...

(#584) PainKiller13 válasza retesz147 (#583) üzenetére


PainKiller13
őstag

Kb ennyire zárt mint a képen látszik, ilyen a vakolható tokos redőny. Úgy gondolom túl sok pára nem kerül bele vagy víz.
Sem túlgondolni sem agyoncsavarozgatni sem szeretném, ezért keresem az egyszerű/megbízható módot.

Távirányítós.

(#585) retesz147 válasza PainKiller13 (#584) üzenetére


retesz147
addikt

Ahogy érzed, ahogy jónak látod. Víz nem, de pára érheti.

Szerintem Wago ugyan annyira biztonságos, mint a porcelán, de ha a porcelánnak van kialakított gyári helye, akkor azt választanám, mégis az van hozzá kitalálva. Az első képen láttam valamilyen kötőelemet, ha az a gyárija, akkor azt alkalmaznám.

Xiaomi 13 eu dev...

(#586) wolfman


wolfman
veterán

Sziasztok!
Nem tudom jó helyre írok-e ezzel a dologgal, de majd megmondjátok, ha nem.

Tisztába szeretném rakni a kérdést, amit már jó ideje nem értek. Egészen pontosan az izzók, fényforrások fényereje, mi az igazság. Én eddig úgy tudtam, hogy egy hagyományos izzó fényereje olyan 1000-1100lumen körül van. Mostanában ha lehet, lassan lassan át akarok már térni a LED lámpákra, égőkre. Viszont elég sok kavar van, mer ahány oldal annyi társítás van teljesítmény/fényerő tekintetében.
Van olyan oldal ahol egy 800lumenes LED égőre már azt mondják, hogy egy 100w-os hagyományos égő fényereje, másik oldalon amit én is tudok, az 1000 körüli, a harmadikon meg az áll hogy 1400lumen egy 100w-os hagyományos égő ereje. Most elromlott a fénycsöves menyezeti lámpám elektronikája, ezt már nem javítanám. A fénycsőre az van írva, hogy 2698lumen 3500K mellett, ami eléggé kizárt, mert elég lagymatag fényereje van (nekem olyan 70w-os körülinek tűnik).

Ez azért lenne fontos, mert ha veszek LEDes menyezeti lámpát helyette, akkor egy pl. 1100lumen-esnek mondott lámpa (ami ismereteim alapján 100w hagyományosban) nekem nehogy 70w-os hagyományos izzó fényerejét hozza, mert mostmár mindenhol olvasni mindent.

[ Szerkesztve ]

„Ami mérhető, mérd meg! Ami nem mérhető, tedd mérhetővé!” – Galileo Galilei

(#587) retesz147 válasza wolfman (#586) üzenetére


retesz147
addikt

Szia!

Ez nagyon sok mindentől függ.
Kínaiak ráírnak bármit, nehéz hinni az adatoknak.

Itt a srácoknak nagyobb tapasztalatuk van a LED-kel kapcsolatban:
LED világítás a lakásban

Esetleg tedd fel ott is a kérdésed.

[ Szerkesztve ]

Xiaomi 13 eu dev...

(#588) PainKiller13 válasza retesz147 (#585) üzenetére


PainKiller13
őstag

Igen arra hajaz, de amilyen szerencsém van megrendelem úgysem passzol oda :DDD Valahogy a wago-t kéne páraállóvá tenni.
[link] Ezt nem ismered? 1.5-es kábel van, pont jó lenne nekem, azt írja IP44.

(#589) Real_Necro válasza PainKiller13 (#588) üzenetére


Real_Necro
veterán

Bele rakod egy kötődobozba a wagot? Nem férne el?

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#590) retesz147 válasza PainKiller13 (#588) üzenetére


retesz147
addikt

Nem, nem ismerem. Még viszonylag kezdő villszerelő vok kevés anyag/szerszám ismerettel.

Real Necro ötlete alapján pl egy OBO A6 nem fér el?

[ Szerkesztve ]

Xiaomi 13 eu dev...

(#591) PainKiller13 válasza Real_Necro (#589) üzenetére


PainKiller13
őstag

Köszi a tippeket, ez tűnik a legéletképesebbnek.

Épített zuhanynál a plafonra raknék világítást, az alatt van kb 20 centivel az esőztető, ehhez IP 65-ös lámpát kell néznem?

(#592) dota1 válasza Babetta-X (#570) üzenetére


dota1
aktív tag

Valószínűleg rosszul kötötted be a csillárkapcsolót.
A két áramkörös kapcsoló minden esetben csak a fázist szakítja meg. A kapcsolón (105-ös) kell legyen egy fázis belépési pont, és két kilépési pont amely a lámpa áramkörökhöz vezet.
Ez az iromány segíthet: kapcsoló, csillárkapcsoló bekötése
A null vezető ugye közvetlenül van kötve a csillárnál mindkét kapcsolt áramkör null pontjára?

(#593) wolfman válasza retesz147 (#587) üzenetére


wolfman
veterán

Köszi!
Megyek oda.

„Ami mérhető, mérd meg! Ami nem mérhető, tedd mérhetővé!” – Galileo Galilei

(#594) Gabor.Sz


Gabor.Sz
csendes tag

Sziasztok!

Most csinálják nálunk a gipszkarton vázat, villanyszerelés megvan, de kis problémába ütköztünk. LED lámpákat szeretnénk majd felrakatni, viszont a kötődobozból két vezeték jön ki (csillár kapcsolás miatt). A kérdésem az, hogy mindegyik vezetékre 3-3 db LED panelt kellene majd bekötni, de ez hogy kivitelezhető?
A vázon rögzíteni és wago segítségével összekötni, vagy már eleve a kötődobozból úgy kellett volna kihozni a kábeleket, hogy minden panelhez menjen? (Lesz szigetelés a karton fölött, ha ez segít valamit.)

Köszönöm a segítséget és a válaszokat!

(#595) retesz147 válasza Gabor.Sz (#594) üzenetére


retesz147
addikt

Szia!

A 3-3 Led panel úgy kapcsol, hogy csillárkapcsoló egyik billentyűjével az egyik 3as csoport, a másik billel a másik 3as csoport? (csak hogy tisztázzuk pontosan)
Mert, ha igen, akkor:
Jó így is, ha majd a villszerelő továbbköti a kövi panelhoz, mondjuk kötődoboz és wago segítségével, vagy lámpába sorolja (na ezt nem hiszem). Bár ha bent lesz szigetelés, akkor azzal meggyűlik a baja. Tud róla, hogy lesz szigetelés?
Vagy úgy is jó lett volna ahogy írod, csillagba kiállni a kötődobozból (bár első megoldás ésszerűbb, hogy a lámpánál doboz és tovább sorolja).

De volna egy kérdésem:
Ezt a kérdést miért nem a villanszerelődnek tetted fel, hogy mit-és hogy szeretnél és hogy biztos megértettétek-e egymást, jó lesz e így ahohy van...?
Bízol benne? Vagy tán nem jó a kommunikáció köztetek?

Fontos mindent akár többször átbeszélni, később nehéz javítani....

Xiaomi 13 eu dev...

(#596) Jabby


Jabby
őstag

Sziasztok!
Érvéghüvely prést vennék, szerintetek a négyszögre nyomó is megfelelő?

(#597) csemberlen válasza Jabby (#596) üzenetére


csemberlen
őstag

Igen.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#598) retesz147 válasza csemberlen (#597) üzenetére


retesz147
addikt

:C

Xiaomi 13 eu dev...

(#599) tomi5244 válasza retesz147 (#577) üzenetére


tomi5244
őstag

Megnéztem a szerződésünket, 16A-ra van írva a vezérelt kör. Az órától a jelenlegi bojlerig egy igen vastag kábel van behúzva. Abszolút laikus vagyok, de ha mondjuk egy szaki ránéz, akkor abból meg tudja állapítani, hogy mennyit bír a kábel, vagy rá láhet mérni műszerrel?

16A eléggé visítva vinne el 2x1,8kW fűtőszálat, szóval vagy bővíttetem a szolgáltatónál, vagy 2x1,5kW-os fűtőszálat rakarok be mind két bojlerba.

Bár ott még mindig kérdés, hogy a gerinc kábel elbírja e.

(#600) hódmaci válasza tomi5244 (#599) üzenetére


hódmaci
senior tag

Ez nem ilyen egyszerű, hogy vastag kábel.
Ezenkívvül figyelembe kell venni sok más folgot is.
Pl távolság az ótától, vezeték fajlagos ellenálása, stb

Cseréld ki az órától az 1. bojlerig 3X6mm2 réz vezetékre. Az tufi bírja mindkét bojlert. Feltéve, hogy nem a kert végében van :)
Inkább szólj egy szakinak!

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#601) bluemirage válasza tomi5244 (#599) üzenetére


bluemirage
őstag

+1 a kötelező vezeték csere mellett. Ekkor teljesítménynél és főleg tartós terhelésnél nem hagyatkozunk régi kábelre, aminek kötéseit, állapotát sem ismerjük.

A legtöbb égett szigetelést és fekete kábelvéget pont a vezérelt áramnál láttam. Azt rendesen meg kell csinálni, a legnagyobb áram... nem éppen perceken át azon megy. Ha alumínium (és ezért olyan vastag') a gerinc, akkor meg eleve kuka az egész.

Ha hosszabb távon is marad a 16A-es vezérelt, akkor bő 20 méterig jó a 4es vezeték 25 méter és felette viszont már mindenképpen 6-os vezeték kell. Ha 16A bővítve lesz, akkor eleve 6-os kábelt kell rakni.

[ Szerkesztve ]

Meliora sunt bono inimica

(#602) Jabby válasza csemberlen (#597) üzenetére


Jabby
őstag

Köszi!

(#603) Submarine


Submarine
senior tag

Sziasztok!

Mondom is a hibajelenséget:
1 szoba 1 villany 1 konnektor.
Már korábban észrevettem, hogy néha nem akar világítani a villany, de azt gondoltam az izzó a ludas. Tegnap óta viszont nincs áram a szobában.
Mindenhol máshol van, minden jó.
A szóban forgó szobában ha felcsukom a villanyt, a konnektor mindkét lukában világít a fázisceruza, ha van izzó a villanyban. Ha nincs, akkor csak az egyikben.
De se a konnektorban nem világít egy lámpa sem, se a villany nem múkod, sehogy sem.
3 körös a ház, fí-relékkel. Nem kapcsolja le semmi egyiket sem.

Ha kelleni fog (valószínű) úgy is villámszakembert hívok, csak kíváncsi lennék mi lehet a baj.
A villanyórát néztem, nem pörögnek a kijelzőn a számok. Le ne égjünk álmunkban.

(#604) Atapi válasza Submarine (#603) üzenetére


Atapi
senior tag

Megszakadt a szobába vezető nulla. Ezért jelenik meg fázisfeszültség a villanykörtén keresztül a konnektor nulláján, amikor felkapcsolod a villanyt (közös a nullájuk). Ha nem fúrtatok mostanában, akkor én kötöződobozban meglazult/elszenesedett csavart kötésre tippelnék, alu vezetékezésnél különösen.

(#605) retesz147 válasza Atapi (#604) üzenetére


retesz147
addikt

Bizza, +1 a nulla szakadásra/lazulásra a valamelyik kötésnél.

Szerintem hívj villanyászt mihamarabb!

Xiaomi 13 eu dev...

(#606) Submarine


Submarine
senior tag

Köszönöm!
Átnézem-nézetem!
Dobozokat kibontom úgy is kíváncsi is vagyok, de holnap már jön is a szaki.
:R

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.