Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#3151) Csaba_20_ válasza ASDAM (#3150) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Akkor próbáld megmondani, hogy akkor halkabb-e a sípolás, ha terhelve van a gép, vagy ha nincs.

(#3152) Devil Smile


Devil Smile
őstag

Hali all!

Nekem is hasonlo a problemam.. sipol a tapom
most vettem minden cuccot 1 hete (leirasban)
nalam ejjel nappal megy a gep
es kb 3-5nap utan elkezd sipolni.. (Asus 450W)
ha kikapcsolom es masnap be akkor megint csend van par napig
de ha off es 5p utan ujra on akkor nem szunik meg..
ez mitol lehet garba csereltessem a tapot?
1x volt hasonlo tapja havernak megvettem tole de nalam nem sipolt
terhelve es terheletlenul is van sipolas..
elore is thx a valaszokat. :R

Steam: hunsmile / Xbox GT: Smile0Gigi

(#3153) Thulcandra válasza Devil Smile (#3152) üzenetére


Thulcandra
senior tag

Az, hogy sípol sajnos nem garanciális probléma :U

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#3154) Devil Smile válasza Thulcandra (#3153) üzenetére


Devil Smile
őstag

de mas tap nem sipol..
tehat akkor a tap hibaja.. nem?

Steam: hunsmile / Xbox GT: Smile0Gigi

(#3155) Thulcandra válasza Devil Smile (#3154) üzenetére


Thulcandra
senior tag

Amig a táp leadja a specifikáció által megadott feszültséget és áramerősséget addig nem (garanciális) hibás.
Az, hogy sípol csak egy kellemetlen elektronikai jelenség, működést nem befolyásolja.

De ahogy Csaba is mondta előbb nem árt ventit is megnézni a tápban, pillanatra megállítani, hogy akkor mi van, igaz én eddig csak bugó, zörgő, visító ventikkel találkoztam, sípolóval nem.

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#3156) Devil Smile válasza Thulcandra (#3155) üzenetére


Devil Smile
őstag

nah majd meglesem mit tok csinalni vele ha jol lattam van rajta alaplapra kotheto fori szabalyzo hatha kisebb forin nem sipol

:R

Steam: hunsmile / Xbox GT: Smile0Gigi

(#3157) ASDAM válasza Thulcandra (#3155) üzenetére


ASDAM
csendes tag

Igen a venti leáálítássra már gondoltam a Gariról pedig elvileg az OCZ olyan Garanciát vállal hogyha visszaviszem akkor kérdés nélkül cserélnek remélem ezt az eladó is díjazza majd :D

FullHD

(#3158) Narancs


Narancs
őstag

Sziasztok!
Tápszakértők segítégét kérném!
Szeretném moddolni a tápom, és ennek kapcsán merült fel a következő pormléma: szeretném kidobni a monitor csatlakozót a tápból. A póver csati felett helyezkedik el, szarul néz ki. A póvercsatiból a piros és kék vezeték egy a monitorcsatihoz forrasztott panelba fut, ahol van pár tápköri alkatrész, és ennek a panelnak a másik oldaláról ismét indul egy piros és kék vezeték, ami egyenesen a táp nyákjához megy.
Kérdésem a következő: ha a póvercsatiból kiinduló piros és kék vezetéket elvágom a monitorcsatis panel előtt, majd a panelt és a moncsicsatit kihagyva egyenesen a táphoz viszem, működni fog a tápom? Nem ég le az egész?

Itt a kép: ( a sárga nyílnál volt odaforrasztva a monitorcsati)

Több topikban, más fórumokon is kérdeztem már, de senki nem tudta a válszt.

[ Szerkesztve ]

Beauty is pain

(#3159) Hequila válasza Narancs (#3158) üzenetére


Hequila
őstag

Ugyan nem vagyok "tápszakértő", de ha a jelenlegi formában (tehát ha jól értem, a panelról leforrasztottad a monitor csatlakozóját?) visszateszed azt a vackot a tápba (tehát csak annyi változtatással, hogy nincs rajta monitorcsatlakozó), működnie kell a dolognak.
Illetve most nézem csak; I/O állású kapcsoló tehát nem volt a tápon?

[ Szerkesztve ]

''Nem kell hajó, nem kell repülőgép, | Van mit ennem, van hol aludnom még!'' Tankcsapda

(#3160) tPedro_ válasza tPedro_ (#3134) üzenetére


tPedro_
őstag

Sajnos a ventillátor kiszedésével sem szűnt meg a táp leállása.
Az elmúlt 2 napban is 3-szor állt le a gép működés közben.
Próbáltam kideríteni mi okozza, lehúztam amit lehetett, és egyesével rakosgattam vissza.

Lehetséges, hogy az egyik winyó okozza a hibát?

Jelenleg minden gyanúm erre terelődött.A nagy kábelmozgatásban, akkor állt le a gép ha ez a winyó is be volt kötve. Két külön tápkábellel is kipróbáltam, tehát nem hiszem, hogy a kábel lehet a ludas.
(Bár a leállás úgy tűnik, mindig a kábel mozgatásakor jelentkezett. Más hardware-re tudva viszont nem állt le, tehát nem igazám értem).

Köze lehet ahhoz, hogy a winyó éles sípoló hangot ad ki?
(Ez a hang változik ha a gép dolgozik, de pl. ha interneten böngészek és lapot tölt be akkor is, sőt ha egy már betöltött oldalon görgetek fe-le, akkor is sípol, mintha valami interferencia lenne)

Vagy ezt inkább egy winyós topikban kérdezzem?

Előre is köszi.

(#3161) quby


quby
őstag

Sziasztok!

Van egy asus m2a vm-hdmi lapom ami 1 htpc alapja! elég sok energiát forditok arra hogy a gép csendes legyen, igy már a proci passziv hütése is meg van oldva. A másik nagy álmom volt egy FSP ZEN passziv táp is amt nagy nehezen itt a PH-n sikerült is beszereznem. És itt jön a pofon. A táp rendbn van mindnen feszültség stabil és türéshatáron belül van, de nem indul el vele a lap. Most itt a topikban visszaolvasva rájöttem hogy a 24 pines ATX csatibol hiányzik a fehér (asszem -5V) és ez okozza a gondot. közben kiprobáltam több táp/gép kombót és és bebizonyosodni láccik hogy ez a gond. :(((
Az lenne a kérdés hogy nem oldható-e meg hogy monnyuk a +5V bol csináljak -5-öt és menjen. ha nagy baromságot kérdeztem akkor bocsi, nem értek az elektronikához. mert ha nem akkor táp vissza.. :O

A legügyesebb állat az ürge, hiszen búzával teli pofazacskóval is képes repülni, miközben egy bagolyt egyensúlyoz a hátán.

(#3162) didyman válasza Narancs (#3158) üzenetére


didyman
őstag

A tekercs egy jó esetben bifilárisan tekert, közös vasmaggal megáldott jószág. Feladata zajok, zavarok távoltartása, elnyomása. Nem létfontosságú alkatrész, de "szépérzék" miatt nem szokás kiszedni. Codegen és társai tápokban ezt a tekercset hívhatják PFC-nek :D .

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#3163) didyman válasza tPedro_ (#3160) üzenetére


didyman
őstag

Seagate vinyó?

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#3164) didyman válasza quby (#3161) üzenetére


didyman
őstag

Az M2A-nak kizárt, hogy hiányozzon a -5V. Klasszikus ZEN-jelenség, induláskor a proci VRM még nem indul el, a 12V-os ág alulterhelt marad, a táp letilt. ZEN témában volt róla elég értekezés, a legkultúráltabb és elég egyszerű megoldás egy időzített előteher monostabil multivibrátorral vezérelve, ami az indulást követően kiiktatja saját magűt, nem jelentve így állandó, szükségtelen hőforrást/teljesítményvesztést. Stol, csaba_20, vagy én biztosan meg tudjuk csinálni.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#3165) Narancs válasza didyman (#3162) üzenetére


Narancs
őstag

köszi :R

Beauty is pain

(#3166) quby válasza didyman (#3164) üzenetére


quby
őstag

Ooops!Az elözö irásodbol az "és"-eken és az "az"-okon kivül semmit nem értetem, bár ez valoszinü az én hibám. :U két nap probagarit kaptam a tápra ugyhogy ha vissza akarom juttatni azt holnapig meg kell tegyem. a lehetséges megoldás mennyibe kerölne? idöben? pénzben? és ez menyire biztos, és biztonságos. hogy nézne ez ki? valamit elé kéne kötni? A másik. amikor hazahoztam a tápot elötte 1 pár orát a kocsiban volt tehát hideg volt teljesen. rögtön összeraktam (csak keveset vártam nehogy párásodjon) és az elején még 1x talán 2x elindult vele a lap, de aztán semmi. csak az alaplapi led világit meg elindul a házventi. válasz esetleg jöhet priviben is!

A legügyesebb állat az ürge, hiszen búzával teli pofazacskóval is képes repülni, miközben egy bagolyt egyensúlyoz a hátán.

(#3167) tPedro_ válasza didyman (#3163) üzenetére


tPedro_
őstag

Szia!

Igen, seagate. A HDD topikban kiderült hogy a sípolást a táp okozza.
Ettől függetlenül, tegnap a kábelek mozgatása nélkül is leállt a gép még 2x.

Most kivettem az említett winyót, anélkül eddig jól működik.

(#3168) quby válasza didyman (#3164) üzenetére


quby
őstag

nos az elözö hsz-ed többszöri átolvasáaután kihámoztam hogy a 12v-os ág terheletlen. :B (okos vokmi? :DD ) rákötöttem 4 kökori vinyot (csak molex) nem éppen energiatakarékosak. és láss csodát elindult :C :R

A legügyesebb állat az ürge, hiszen búzával teli pofazacskóval is képes repülni, miközben egy bagolyt egyensúlyoz a hátán.

(#3169) rento


rento
őstag

Hali mindenkinek!
A problémám a következő:
Adott 1 420w-os tagan táp. Olyat csinál, h megy a gép tökéletesen, nem fagy le, nem indul újra, semmi. Kikapcsolom a gépet, mondjuk fél óra múlva vissza akarom kapcsolni, aztán se kép se hang. Nem kapcsol be a gép. Az abit hibakódja azt írja h nincs rádugva a lapra a táp. pedig rá van dugva. Kábel nincs +törve, +néztem. Ilyen az segít ha leresetelem a biost a lapon, de ez sem mindig elsőre, van mikor 2-3szer le kell resetelnem és csak utána kapcsol be. A tápkábel is jó, most lett próbálva 1 giga lapba is a lap, ugyan az a jelenség. Nem hiszem h az a gond h kevés lenne a táp, mert nincs rajta akkora gép, és úgy is próbáltam már h lehúztam minden felesleges dolgot is a tápról, de azután is előjött a hiba. van mikor 1hétig tökéletes, de van mikor 1nap 2szer is csinálja. Vkinek vmi ötlete? :F

(#3170) Hequila válasza rento (#3169) üzenetére


Hequila
őstag

Első körben talán a kimeneti elkókat kellene ellenőrízni.

''Nem kell hajó, nem kell repülőgép, | Van mit ennem, van hol aludnom még!'' Tankcsapda

(#3171) rento válasza Hequila (#3170) üzenetére


rento
őstag

elkókat?

(#3172) Hequila válasza rento (#3171) üzenetére


Hequila
őstag

Elektrolit kondenzátor. Bízd szakértőre az ellenőrzést és az esetleges cserét!

''Nem kell hajó, nem kell repülőgép, | Van mit ennem, van hol aludnom még!'' Tankcsapda

(#3173) cowboy_bebop


cowboy_bebop
őstag

Sziasztok!

Engem is elért az FSP Bluestorm "betegség", a "kerreg a ventillátor" dolog.

Olyantól kérdezném, aki szedett már szét ilyet: mennyire nehéz egy ilyen ventillátort kicserélni?
Milyen típusú széltolót tudnátok ajánlani a gyári helyett?

Köszi

(#3174) rento válasza Hequila (#3172) üzenetére


rento
őstag

tudsz olyat itt ph-n aki tápot javít?

(#3175) cowboy_bebop válasza cowboy_bebop (#3173) üzenetére


cowboy_bebop
őstag

Valakinek csak van valami ötlete.. :O

(#3176) Hequila válasza rento (#3174) üzenetére


Hequila
őstag

Fanatikus "korban" már illik ismerni a szakemberes topicot. ;)

''Nem kell hajó, nem kell repülőgép, | Van mit ennem, van hol aludnom még!'' Tankcsapda

(#3177) Hequila válasza cowboy_bebop (#3175) üzenetére


Hequila
őstag

Első körben próbáld meg szétszedni a ventit, kitakarítani a csapágyazását, és motorolajjal (a műszerolaj túl híg!) beolajozni. Ha ez nem orvosolja a problémát, utána lehet gondolkodni, hogy milyen ventit tegyél bele.

''Nem kell hajó, nem kell repülőgép, | Van mit ennem, van hol aludnom még!'' Tankcsapda

(#3178) cowboy_bebop válasza Hequila (#3177) üzenetére


cowboy_bebop
őstag

Köszi.
Szilikonspray is jó lehet?

(#3179) D.Csaba


D.Csaba
tag

Sziasztok,
A promblémámmal már elég régóta ölöm néhány okos fórumozó idegeit, de a sok válasz, amit tőletek kaptam segített abban, hogy egyáltalán normálisnak tűnő kérdéseket tegyek fel.
Az alapprobléma: a gépem „hideg indítás”(ami előtt a gép legalább 2 ótát ki volt kapcsolva), a következő dolog történik: a gép megpróbál elindulni, de még az alaplap bejelentkező oldaláig nem jut el, egyszer-kétszer megpróbálja, majd mindent autora állít és így megy. Az aláírásban leírt konfigom van.
Nagyon óvatos tuningot szerettem volna, ezért a proci FSB-t 400-ra (3.2GHz) vettem, a ramot pedig a gyári tudásának megfelelően (800/4-4-4-12) húzás nélkül szerettem volna használni.
A probléma megoldására az alábbi kísérletet tettem. A gyártótól beszereztem a legfrissebb F5ös BIOSt, ami még a support oldalon sincs fenn, több száz hozzászólást elolvastam.
A ramjaim 4-4-4-12es időzítésekkel kellene, hogy menjenek. Véleményem szerint itt lehet valami probléma, mivel, ezeket az időzítéseket a BIOSban manuálisan kell beállítanom, auto beállítás esetén 5-5-5-18-on akarja futtatni.
Sok próbálkozás után azt tapasztaltam, hogy a fentebb leírt probléma nem jelentkezik, ha a ram az auto beállítás szerint megy, viszont így nem éri el a gyári specifikációt késleltetések tekintetében.
Memtestet futtattam, mindkét késleltetéssel, minden alkalommal hibátlan volt, sőt, ha kb 15 perc gépnyúzás után 400as fsb és 800/4-4-4-12 mellett ráeresztettem az Orthost, akkor sem jelzett hibát 3 óra nyúzás után sem. Az everest érzékelő alapján minden hőmérséklet rendben van.

Akkor sincs ez másképp ha a procit alapfeszen futtatom. Ami még érdekes dolog, hogy a ram több test program szerint (everest, speed fan) még +0,5V adása esetén is csak 2.05V-ot mutat. A Ramra rá van írva, illetve az üzletben is felhívták rá a figyelmet, hogy a kért specifikációkat akkor tudja teljesíteni, ha a kért feszt megkapja. A ramon az szerepel, hogy 2.1V kell neki, szóval a progi szerint megkapja (egyáltalán azt nem tudom -mert nem értek hozzá – hogy a laptól ezt a feszültséget és adja le vagy a ram ennyit vesz fel, egyáltalán ez érdekes-e...). Mivel a feszültségek körül is elég érdekes dolgok vannak, nemcsak a ramra, hanem a tápra is gyanakszom (úgy gondolom, hogy a többi hardverel nem lehet gond -semmi nem utal arra.
A kérdésem, hogyan zárhatom ki azt, hogy esetleg a táppal van gond? Létezik-e valamilyen diagnosztikai program, ami választ adhat a gondokra?
Lehet-e más gond, amire én – laikus révén – nem gondoltam?

A BIOS beállítások:
Robust Graphics Booster----------auto
CPU Clock Ratio------------------8X
CPU Host Clock Control-----------enabled
CPU Host Frequency--------------400
PCIe Frequency------------------100
CIA 2----------------------------disabled
System Memory Multiplier---------2.0
High Speed Dram DLL Settings-----option 1
Performance Enhance------------- standard
Dram Timing Selectable-----------manual
SPD
Cas Latency Time----------------[5] 4
Dram Ras to Cas------------------[5] 4
Ras Precharge--------------------[5] 4
Precharge Delay------------------[18]12
Act to Act Delay------------------auto
Rank Write to Read Delay----------auto
Write to Precharge Delay----------auto
Refresh to Act Delay---------------auto
Read to Precharge-----------------auto
trd-------------------------------auto
trd Phase Adjustment-------------auto
System Voltage Control------------manual
DDR2 Overvoltage Control----------+0,5
PCIe Overvoltage Control-----------normal
FSB Overvoltage Control------------+0.1V
GMCH Overvoltage Control----------+0.1V
V Core----------------------------- 1.40000V

Köszi előre is!
:R

http://www.green6.hu

(#3180) Csaba_20_ válasza D.Csaba (#3179) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Nem sejtek tápproblémát a jelenség mögött. Sokkal inkább valami alaplapi dolog lehet a háttérben. Első körben rossz alaplapi elemre gondoltam, de ezt némileg kizárja az alaplap kora. A memóriádról írnál bővebben, például típusszámot. A memória feszültségét nem fogod tudni korrektül mérni alaplapi szenzorokkal.

(#3181) elttiL


elttiL
senior tag

A táp-mélyvízbe beírtam, de tartok egy fejmosástól miatta ezért ide írom: Üdv! Azona tápom van, PFC-s, most lett alatta lapcsere, és zizeg a lelkem. kb. 5-6 évas, ha nem több, egyébként semmi baja, stabil, meg minden, mi erre magoldás? kondi csere, vagy más okosság? hallottam, hogy Azona tápok készültek FSP belső vel is. ez honnan derül ki hogy milyen az enyém /valami jel?/. egyébként nem a könnyű szériájú azonám van, hanem a súlyos :) 400P

(#3182) Hequila válasza cowboy_bebop (#3178) üzenetére


Hequila
őstag

Nem a legszerencsésebb... Akkor már inkább műszerolaj. Bár szerintem a környékeden valahol akad negyed mililiternyi motorolaj...

''Nem kell hajó, nem kell repülőgép, | Van mit ennem, van hol aludnom még!'' Tankcsapda

(#3183) cowboy_bebop válasza Hequila (#3182) üzenetére


cowboy_bebop
őstag

Nem, de veszek. :)

(#3184) hanso


hanso
tag

Sziasztok

Lenne egy problémám:
van egy 400w fsp tápom(kb 3 éves),mellette a konfig c2duo6300 húzva,2db 80 gb vinyó,giga ds4 es alaplap,nec író,2 x1gb memó.
a probléma az hogy 2-3 hónapja,ha újra akarom indítnai a gépet valami miatt(progi telepítés ...stb)akkor a gép nem hajlandó egyből újraindulni,kb 30x próbálkozik,egyet reccen-minden venti forog 2-3 at,aztán kikapcs-->újra és újra kb 30x.azután (kb 8-10 perc)bekapcsol.ha kikapcsolom és hagyom kb 15 percet úgy,akkor gond nélkül be lehet kapcsolni,de ha ugyanúgy valamiért reboot kaoor kezdődik előről.
tápgondot sejtek,jól sejtem e vagy esetleg mással is lehet a gond.a gép remekül működött kb 1 évig ezzel a konfiggal aztán kezdte.
lehetséges,hogy a táp kezdi megadni magát?napi kb 6-8 órát megy.
válaszokat nagyon köszönöm
üdv

(#3185) draff


draff
aktív tag

A misstral tényleg egyre jobban lepukkad. A Karinthyn már jó ideje bezárt a bót, a Váci útiban (a Lehel térnél) meg megszünt a kártyás elfogadás, és ha hirtelen kell valami az éppen sosenincs.

(#3186) draff


draff
aktív tag

Nemrégiben kaptam egy 350 W-os feliratú ATX tápot. (Encance ATX-2035FA) Azt előre sejtettem hogy nem igazán azért dobták, mert nem tetszett a színe.
De azt gondoltam, én azért belenézek.
Az üresjáratban eléggé normálisnak látszóan működött, az előírt tápfeszértékeket a tűréshatáron belül hozta. De ma reggel ráterheltem egyet a tápra.
Egy 2,5 A-os terhelésnél (ami úgy 30W-nak felel meg) egyszerűen leszakad a jel és utána nem ad ki semmi feszültséget a táp. Még a ventilátora is megáll. Mintha leállna az egész. A kimeneten megmaradt 0,819 V; ami csaknem olyan érték, mint egy tranzisztor zárófeszültsége. (0,75)
Aztán egy kis szünet, pihentetés után újraindul.
Valami elektrolitkondi hibája lenne?
Egyenlőre arra utalnak a jelek.
Hol kellene elsőre körülnéznem? Az elkóknál, a tranyóknál, az inverternél ... vagy dobjam ki inkább? Szemmel láthatóan nincs benne elszállva semmi.

(#3187) ssolitude válasza draff (#3186) üzenetére


ssolitude
őstag

Melyik kimenetet terhelted 2,5 Amperral?

''If I could start again \ A million miles away \ I would keep myself \ I would find a way...'' from Hurt by Johnny Cash

(#3188) draff válasza Narancs (#3158) üzenetére


draff
aktív tag

Nem ég le, de szerintem inkább csak a monitorcsatihoz menő vezetékeket vágd ki.
Persze tőből a kis panelnál - ha nincs hozzá egy forrasztópákád hogy szépen kiforraszd.
Mert a többi kütyü a panelon általában valamilyen zavarszűrő elem (tekercs, kondi), jobb lenne ha azt rajtahagynád.

Mellesleg: - akkor lesz egy szép, majdnem négyszögletes lyuk hátul a tápodon?
Megkérdezném tőled, kit zavar ott az a monitorkimenet?
Hisz ez eleve valami régi AT-s táp lehet, mert az ATX-eken ilyen egyszerűen már nincs.

Inkább a hálózati feszültségválasztó kapcsolóját vágnád ki, mert elég neked a 230V-os állás, Magyarországon 115V soha nem lesz,
ha meg véletlenül átállítódik hát füstbe száll az egész.

Én ilyen régi tápegységeket már csak szépen "kiherélek", aztán jó lesz a campingbe autós hűtőtáskát vagy a matracfelfújó elektromos pumpa 12 voltját a hálózatról biztosítani.

(#3189) draff válasza ssolitude (#3187) üzenetére


draff
aktív tag

A 12 voltosat.
Annak az adattábla szerinti max. terhelése 10 illetve 15 A.
A 2,5 amper az még bakfitty neki.
Az 5 voltos kimenete elvileg 21 ampert bír(na)

(#3190) ssolitude válasza draff (#3189) üzenetére


ssolitude
őstag

Ja, utólag kiszámoltam, hogy a 12-esnek kellett lennie. :U Az adattáblán nincs külön feltüntetve a +12V és a -12V terhelhetősége?

''If I could start again \ A million miles away \ I would keep myself \ I would find a way...'' from Hurt by Johnny Cash

(#3191) draff válasza ssolitude (#3190) üzenetére


draff
aktív tag

De fel van!
A táp terhelhetőségei: (így van felírva az oldalán)
+ 3,3V = 22A
+ 5V = 21A
+12V1 = 10A
+12V2 = 15A
-12V = 0,3A
+ 5Vsb = 2A

A -12V terhelhetősége csak 0,3A!
Ez valami referenciafeszültségkimenet lehet, vagy a nem nullára húzott tápegység tipikus esete. Arra eleve nem terhelek ampereket, mert naná hogy nem szereti.

(#3192) Hequila válasza draff (#3191) üzenetére


Hequila
őstag

A -12V moindenhol 1A alatti terhelhetőségű, nincs szükség több derejre ezen az ágon.
És esetleg ha a tápot szimetrikusan terhelnéd? Szóval az 5V-jára is kötnél 1-1,5Ohmos terhelést?

''Nem kell hajó, nem kell repülőgép, | Van mit ennem, van hol aludnom még!'' Tankcsapda

(#3193) Hequila válasza hanso (#3184) üzenetére


Hequila
őstag

Próbáld ki a gépedet másik táppal, és a tápodat másik (hasonló fogyasztású) géppel. Ebből le tudod szűrni, hogy melyikkel van gond.

''Nem kell hajó, nem kell repülőgép, | Van mit ennem, van hol aludnom még!'' Tankcsapda

(#3194) draff válasza Hequila (#3192) üzenetére


draff
aktív tag

Egyenlőre tök mindegy mit csinálok vele, kijött a főhibája - már be sem indul.
Szemmel látható elváltozás nincs, lehet hogy valami kontakthiba? Az elkókat elkezdtem szépen átnézegetni, na meg a kettősdiódát a primer ágon. Egyenlőre süket mint az ágyú. Lehet hogy egszerűen alkatrészbánya lesz belőle, bár sajnálnám mert olyan szépen meg van csinálva.
Hol lehetne ennek a pontos kapcsolási rajzára rálelni? Vagy ez mindenhol titkosítva van?

(#3195) Hequila válasza draff (#3194) üzenetére


Hequila
őstag

Ha be sem indul, talán a készenléti körnél kellene kezdeni a keresgélést. Kapcsolási rajzot néhány táphoz lehet találni, de ebben a gugli többet tud segíteni.

''Nem kell hajó, nem kell repülőgép, | Van mit ennem, van hol aludnom még!'' Tankcsapda

(#3196) rento válasza Hequila (#3176) üzenetére


rento
őstag

áhh, tényleg, pedig anno jártam már abba a topicba, de teljesen kiment a fejemből, köszi szépen! :R :R :R

(#3197) Mackos


Mackos
csendes tag

Sziasztok,

a tápom hibátlanul müködik, viszont egy elméleti kérdésem lenne táp témában. 450Wos Chieftec tápom van, a -5 V szál nincs benne. Egy régebbi alaplapnak ez mennyire okozhat gondot? Történt, hogy nézegettem a BIOS fesz. értékeit, -5 V értékére nagyon durva számot írt, gondoltam megmérem, de csak a helye van a Molex csatiban. A gép stabilan megy, érzésem szerint nem számít, de egy kicsit zavaró.

(#3198) draff válasza Hequila (#3195) üzenetére


draff
aktív tag

Köszi!
Bár én nem vagyok nagy szakhapsi ebben az ATX tápos kérdésben, azt még nem fedeztem fel, pl. mit értessz Te készenléti kör alatt.
Annyira már rájöttem a vizsgálódásaim és elektronikai tapasztalataim alapján, hogy ezek a kapcsolóüzemű tápok hogyan vannak összerakva és elvileg hogyan működnek.
Van egy sima egyenírányító és szűrőkör benne, amelyik a bemenő 230V feszültséget lekezeli, ezt aztán két kapcsolótranyó felváltva valamilyen frekvencián egy trafóra nyomatja rá. A trafóról lejövő akárhány voltokat szépen megcirógatják, simítgatják, zavarszűrőgetik mindenféle trükkös módszerekkel. Ez eddig OK.
De van ott egy beavatkozó rész is, ami az úgymondd biztonsági kör, ebben van egy-két IC mindenféle cuccokkal, ezek figyelik a pontos kimeneti feszültségeket, ügyelik a váratlan eseményeket, pl. zárlat, feszültségmegfutás, stb, és akkor beavatkoznak.
Ez elvileg szép és jó, de a gyakorlatban semmit sem látni az elektronika logikájából. Legalább valami rajza lenne. Mert ez bizony ahány gyártmány, annyiféle kivitel és megoldás. A netről hiába töltök le egy Codegent, ha engem az Azona érdekel. Vagy valami noname szar.
Az olcsóbb gagyi tápokon pl. sok alkatrésznek csak a beépítési helye és poziciószáma van meg, a drágábbak meg tisztára egy alkatrészbolt jellegét öltik. Hogy mit csinál az a sok elektromos kütyü, az egyenlőre örök rejtély. Az összessége mindössze az hogy jól működik. Vagy éppen nem működik, amint az én esetemben.
A dühítő benne, hogy ezeddig úgy-ahogy még megmutatott valamit, ám mára teljesen süket lett, holott csak leterkeltem egy kissé. Pontosan a hivatalosan jóváhagyott teljesítménye 1/10-ével. Ha már azt sem bírja ki, akkor ott gáz van de nagy! Lehet hogy nem véletlenül "passzolták" a kérdést? Kuka!

[ Szerkesztve ]

(#3199) Hequila válasza Mackos (#3197) üzenetére


Hequila
őstag

Ha nincs hibajelenség, ne foglalkozz vele!

''Nem kell hajó, nem kell repülőgép, | Van mit ennem, van hol aludnom még!'' Tankcsapda

(#3200) Hequila válasza draff (#3198) üzenetére


Hequila
őstag

Én sem vagyok tápszaki, de egy kicsit helyreigazítanám, amiket írsz;
A telesítménytranzisztorok "nyitogatását" az az IC vezérli, amelyiket Te védelemnek véltél. Ha jól tudom, fix frekvencián, a kitöltési tartománnyal operál.
Ez az IC felelős többek között a táp elindulásáért is. És mint olyan, neki is tápellátásra van szüksége. Ezt a feladatot látja el a készenléti kör. Ha itt hiba van -> nem működik a vezérlő IC -> nem indul el a táp.
A noname tápok jellemzően egy sémára készülnek, tehát pl. egy Codegen kapcs.rajz erősen hasonlíthat egy Acorp kapcs.rajzára.

''Nem kell hajó, nem kell repülőgép, | Van mit ennem, van hol aludnom még!'' Tankcsapda

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.