Hirdetés

2024. április 16., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#9301) tvamos válasza gyapo11 (#9300) üzenetére


tvamos
nagyúr

Mennyi amugy a maximum feszultsege egy elemnek? 1.5V? Vagy mennyi lehet?

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#9302) gyapo11 válasza tvamos (#9301) üzenetére


gyapo11
őstag

Az leginkább a kémiájától függ, hogy milyen anyag az anód és milyen a katód. Régebben volt a szén-cink elem 1.5 V-os, de mostanában alkáli tartósabb elemek (cink-mangándioxid) vannak meg van a lítium elem szintén 1.5 V. Ritkán mérek ilyen elemeket, de talán fél V-tal lehet magasabb amikor még új.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#9303) tvamos válasza gyapo11 (#9302) üzenetére


tvamos
nagyúr

Egy regi vakuba beraktam a szokasos LiFePO4 aksimat, meg a rovidzar elemet, es tonkrement. Lehet, hogy sok volt neki. :/

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#9304) gyapo11 válasza tvamos (#9303) üzenetére


gyapo11
őstag

Az is lehet, bár inkább a nagy áramra szavaznék. A vakuk rettentően sok áramot föl tudnak venni a töltés elején, és ha az akkud ezt bírta adni az okozhat bajt. Főleg ha a régi vaku régen volt bekapcsolva, akkor a fő elkó ellustul és eleinte nem csak gyűjti hanem vezeti is az áramot, ez még további terhelést jelent a transzverternek és az akkunak. Aztán pár perc alatt visszaépül a szigetelőréteg az elektródákon és minden OK.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#9305) tvamos válasza gyapo11 (#9304) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nem az elso villanasnal mihalylott meg... eloszor ugy tunt, kutya baja. Mindegy, van meg vagy 6.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#9306) gyapo11 válasza tvamos (#9305) üzenetére


gyapo11
őstag

A LiFePo4 pedig elvileg 3.2 V, nyilván a frissen töltött a legelején több, egy autóakku adatlapján láttam 3.55 V-ot ami nagyon hamar leesik 3.2-re. És 3.2 simán van két sorbakötött új elem. Amikor a vaku nem tölt, akkor ezt bírnia kell, töltés közben meg lejjeb is esik.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#9307) tvamos válasza gyapo11 (#9306) üzenetére


tvamos
nagyúr

3.6V-ra toltom. Annyira azert nem vagyok elvetemult, hogy mukodes kozben oscilloscope-pal figyeljem a kapocsfeszultseget.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#9308) whatnot


whatnot
őstag

Rendelt valaki korábban a www.popeshield.com oldalról?
Hónapokkal ezelőtt jókat olvastam a Popeshield derítőkről, ezért rendeltem onnan. Azt írták előre a honlapon, hogy több a rendelésük, mint a kapacitásuk, ezért várni kell.

Kb. két hónapja rendeltem, először egy hónap után írtam, akkor ígérte, hogy következő héten feladja futárral, nem tette. Most írtam megint, vasárnap este jött az újabb ígéret, hogy a héten igyekszik feladni és amint megvan a tracking ID, küldi.
Lassan kezdem azt hinni, keresztet vethetek a pénzre.

(#9309) gyapo11


gyapo11
őstag

Találkozott-e valaki a gépek kis vakuja elé tehető infra átengedő szűrővel, ami vezérli a külső vaku(ka)t? Milyen névvel keressem?

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#9310) ph_5.5 válasza gyapo11 (#9309) üzenetére


ph_5.5
aktív tag

(#9311) gyapo11 válasza ph_5.5 (#9310) üzenetére


gyapo11
őstag

Köszi. Első körben csak Nikonra találok, de majd még nézelődök.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#9312) ph_5.5 válasza gyapo11 (#9311) üzenetére


ph_5.5
aktív tag

Legalább 10 éve nem használtam már CLS vakuzást, de emlékeim szerint ennek a kis terelőlapnak mindössze annyi a funkciója hogy a kisvaku fénye a vezérléskor ne szóljon bele az expozícióba. (ne menjen az objektív irányába a látható fénytartomány) Így szerintem teljesen mindegy hogy Nikon gyártmány, mert a fény az fény, az IR tartomány pedig IR...

(#9313) gyapo11 válasza ph_5.5 (#9312) üzenetére


gyapo11
őstag

Igen az a funkciója, de az egyes gépekre más-más méretű/alakú szűrő kell. Kis szappantartóknak általában nincs is vakupapucsa, ez a Nikonos meg abba csúsztatható. Vakupapucs nélkül meg nincs távkioldó se vezetékes se vezeték nélküli.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#9314) sicc_innen


sicc_innen
tag

Sziasztok!
Szeretném megkérdezni, hogy a rendszervakukhoz - általatok is javasolt - Ladda akkukat, hogyan lehet beszerezni az Ikeától?
A problémám az, hogy elég messze lakom a fővárostól, így elmenni egyik üzletükbe sem tudok. Az online rendeléssel próbálkoztam, de nem igazán működik. Pontosabban, a bankkártyás fizetés utolsó műveletét valami 'hiba' miatt nem fogadja el. (Nem üres a kártyám - még. :N) PayPal-om meg már nincsen. Egyébként sem szimpatikus az előreutalás. Futáros kiszállítás van, de utánvétes fizetési lehetőséget nem találtam a honlapjukon. Lehet, hogy nincs is náluk ilyen?
Így úgy tűnik, hogy patt a helyzet... és nem lesz Ladda akku.

[ Szerkesztve ]

Minden változik, csak a Boltzmann-állandó

(#9315) gyapo11 válasza sicc_innen (#9314) üzenetére


gyapo11
őstag

Legutóbb májusban vettem Ladda akkukat, akkor még működött a fizetés, ezer valamennyi volt a postaköltség.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#9316) sicc_innen válasza gyapo11 (#9315) üzenetére


sicc_innen
tag

Végül többszöri próbálkozás után sikerült online fizetnem. (1490 Ft a szállítási tarifa)
Az általad korábban javasolt töltők közül választanék majd az akkukhoz.
Jó 10 éve használtam utoljára rendszervakukban akkukat. Akkor még csak egyszerűbb töltőm volt. Feltöltöttem az akkukat, használtam, aztán amikor már merültek, újratöltögettem.
Azt szeretném kérdezni, hogy ezekkel a modernebb, "okosabb" töltőkkel milyen 'formázási' lépések javasoltak - amit az adott töltő tud - az első használatbavétel előtt (és esetleg majd közben is), hogy az akkukból kihozzuk a legjobbat és hosszú ideig rendben működjenek?
Köszönöm a választ előre is!

Minden változik, csak a Boltzmann-állandó

(#9317) gyapo11 válasza sicc_innen (#9316) üzenetére


gyapo11
őstag

Nem tudom melyik töltőket ajánlottam, de általánosságban az akkut nem szabad túl nagy árammal tölteni, kivéve ha gyorsan kell a használathoz. De inkább legyen több akku, és C/10-C/20 árammal tölteni. Figyelni kell a túltöltésre, a korszerű töltők már dV/dT méréssel működnek, amikor az akku feszültsége a töltés végén elkezd csökkenni, akkor állítják le. A NiMH akkuknak nem kell formázás, nincs memória effektus, ha sokáig állt, és kicsit csökkenni látszik a kapacitása vagy növekedni a belső ellenállása, akkor lehet rá nyomni pár ciklus kisütést-töltést, ettől javulni szokott.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#9318) sicc_innen válasza gyapo11 (#9317) üzenetére


sicc_innen
tag

Köszönöm!
Tehát a 1900 mAh akkut ~200 mA árammal célszerű tölteni (ha nem sietünk)?
A Ladda akkuk csomagolására rá van írva, hogy ready to use. Ez alapján az első használat előtt nincs velük teendő, mehetnek bele a vakuba, vagy előtte érdemes egy tesztet csináltatni rajtuk a töltővel? (Liitokala Lii-M4 lesz a töltő)

Minden változik, csak a Boltzmann-állandó

(#9319) gyapo11 válasza sicc_innen (#9318) üzenetére


gyapo11
őstag

Igen, a 200 mA nagyon kíméletes. Elírtam a számot, C/10-C/5 közötti áram az ajánlott, utóbbival közel 5 óra egy teljes töltés.
A ready to use akkuk lassan merülnek terhelés nélkül, de valamennyire igen, és nem tudom hogy gyártás után tele töltik-e. Mindenképpen érdemes használat előtt feltölteni, max rövid idő után leáll a töltés mert tele van, de csak így tudhatod, hogy hány villanásra számíthatsz az adott vakuval.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#9320) sicc_innen válasza gyapo11 (#9319) üzenetére


sicc_innen
tag

Közben megjött a Lii-M4 töltő. Kipróbáltam. Ni-Mh akkuknál csak fix 500 mA árammal tölt, alacsonyabbat nem tud. Az 1900 mAh-s akkukhoz talán egy kicsit sok. (Ha AAA méretűeket szeretnénk tölteni, - pl 750 mAh - azoknak meg bőven sok lehet az 500 mA.)
Akku belső ellenállását nem méri/jelzi ez a töltő. (Hálózati tápegységet nem adnak hozzá, tehát a család egyetlen 2A-os töltőfejét köti le hosszú órákra.)
Betettem a 4 db 1900-as új Laddát első töltésre. Induláskor 35%-ot jelzett mindegyiknél. A 4-ből egyet feltöltött 100%-ra 2:45 perc alatt. A másik hárommal már egy órája 99%-on áll, és azok az akkuk elkezdtek melegedni. Egyébként amíg haladt a töltési % felfelé, addig nem melegedtek. A következő adag akkunál figyelni fogom. Ha megint a 3. slot töltése tér el a többitől, akkor esélyes, hogy gyári hibás a töltő.
Mindezek fényében vissza fogom küldeni a boltnak, mert nem vagyok vele elégedett. Kicseréltetem egy Lii 500-asra (némi ráfizetéssel).
Köszönöm, hogy elolvastad. (Talán némi plusz infóval tudtam szolgálni mások számára is.)

[ Szerkesztve ]

Minden változik, csak a Boltzmann-állandó

(#9321) gyapo11 válasza sicc_innen (#9320) üzenetére


gyapo11
őstag

Igen, az 500 mA kicsit sok az 1900 mAh-hoz. A melegedés nem jó, akkor nem a töltésre fordítódik a bevitt energia hanem hőt termel, meg esetleg megindulhat a gázfejlődés is, ami még rosszabb. Kb. 50 fokig nincs gond, de efölött a komolyabb töltők visszavesznek vagy lekapcsolnak, esetleg lehet hűteni az akkukat. Az hogy 99 %-on megáll önmagában nem baj, csak tudni kellene a befolyó áramot, nem tudom azt kijelzi-e, az ugyanis a töltés vége felé erősen lecsökken, így nem okoz bajt, de nem melegedhetnek a cellák. Nyugodtan kiveheted 99 %-nál, az minimális mAh különbség, az akku ettől használható.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#9322) sicc_innen válasza gyapo11 (#9321) üzenetére


sicc_innen
tag

50°C-nál talán talán nem voltak melegebbek az akkuk a 99%-on való álldogálás alatt.
A befolyó áramot nem jelzi a töltő, csak a bevitt 'kapacitást', illetve az akkuk enyhén növekvő töltés alatti feszültségét (1,40 - 1,48 V)

[ Szerkesztve ]

Minden változik, csak a Boltzmann-állandó

(#9323) sicc_innen


sicc_innen
tag

Egy töltőnél mennyire fontos, és mennyire pontos az akku töltöttségi állapot %-os kijelzése?
Kicseréltettem a töltőt, mert nem lehetett töltőáramot beállítani, csak fix 500 mA volt.
Az "új" töltőn lehet állítani (300, 500, 700, 1000 mA-t) és kiírja az akkuk belső ellenállását is, illetve a töltés közbeni kapocsfeszültséget. Viszont nem jelzi a %-os állapotot. Így miből lehet következtetni az akkuknál, hogy mennyi volt bennük a töltés megkezdésekor és éppen hol tartanak?

Minden változik, csak a Boltzmann-állandó

(#9324) McDuglas válasza sicc_innen (#9323) üzenetére


McDuglas
aktív tag

Nekem egy Voltcraft IPC1L-em van, ott főleg a feszültségből lehet kiindulni, illetve tudja mutatni hány mAh-t töltött eddig. (Ezenkívül a töltési időt)

(#9325) gyapo11 válasza sicc_innen (#9323) üzenetére


gyapo11
őstag

Csak feszültséget lehet mérni, a felhasználható töltés függ a hőmérséklettől, a belső ellenállástól, a terhelő áramtól. Ami %-ot jelez ki, az is a feszültséget méri és valamilyen függvénnyel átszámítja %-ra. Aztán csodálkozik az ember, hogy 60 %-ig szép lassan csökkent, onnan meg lezuhan gyorsan, szóval semmit nem ér a %. Az igazán jó becslést csak a konkrét akku mérésével lehet megoldani, föl kell rajzolni a feszültség diagramot egy kisütés során, esetleg többet is különböző hőmérsékleteken, és ebből már később ki lehet olvasni, hogy mennyi energiát tudunk még kivenni belőle. Mindez azonos terhelésen, tehát ugyanabban a készülékben használva.
A töltővel kapcsolatban teljesen jó a feszültséget nézni, 1.5 V körüli a maximális érték, esetleg egy töltésnél föl lehet jegyezni, hogy az idő múlásával hogyan növekedik a szám. A töltés vége felé elkezd csökkenni a feszültség, ezt figyeli az elektronika és befejezi a töltést.
A mennyi volt benne kérdésre csak kisütéssel lehet válaszolni, és akkor is csak az adott paraméterek szerinti értéket fogjuk megkapni. Szokott lenni a töltőkön ilyen mód hogy kisütés, ekkor a beállított árammal kisüti és méri a kivett energiát, amit aztán a töltésre átkapcsolva is mutat tovább, egészen a töltés befejezéséig, eddig lehet leolvasni, a töltés végén átkapcsol a betöltött energia értékére.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#9326) Ijk


Ijk
nagyúr

Kicsit visszamennék vakus fotózás területre, gondolkoztam egy Godox AD200Pro-n vagy 300Pro-n. De gondoltam mielőtt elkezdek pénzt égetni előkotortam a régi YN560III-t, hobbi célra ez ingyen van, rendeltem fényterelőt. Egy dolog bosszant hogy a fapados kioldóm van hozzá, csak a vakun tudok szabályozni. A kérdés hogy érdemes szerintetek Youngnuo rendszerbe pénzt tenni, első körben egy YN560-TX kioldóba, és ehhez venni még egy vakut, akár TTL-t? Így lenne dupla vakum kinti fotókhoz amihez lesz egy godox S2 foglalat, amikor nem kell annyi erő akkor csak a TTL-el.
Vagy inkább dobjam az egészet és kezdjek 0-ról Godox rendszerrel? Kizárólag hobbi célra kell, nem gondolom hogy sok pénzt kellene ölni pro cuccokba hogy évente pár alkalommal elővegyem.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#9327) Taci válasza Ijk (#9326) üzenetére


Taci
addikt

Az AD200Pro most 128e Ft körül volt az efoto.hu-n. Elvileg holnaptól megint lesz akció, hátha annyi lesz újra. Illetve hivatalos store.godox.eu oldalról is kb. ilyen áron lehet elhozni (ingyen szállítással).
Nekem Godox vakujaim vannak, minden működik mindennel, az én igényeimet maximálisan kielégítik.

(#9328) Ijk válasza Taci (#9327) üzenetére


Ijk
nagyúr

Igen tudom.
Most nézegettem Yongnuo-t kicsit kioldó 17k, YN200 használt 50k, a kiolód vinné a meglévő 560II-t is, az egész 67 lenne. Csak kb. semmi tesztet infót nem lehet találni róla.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#9329) Taci válasza Ijk (#9328) üzenetére


Taci
addikt

De amúgy nem kell dobnod azt a vakut sem, slave mode-ban bármelyik másik vakuval össze tud dolgozni. Szóval emellé vehetsz te nyugodtan Godox kioldót és újabb vakut is.

(#9330) sicc_innen válasza gyapo11 (#9325) üzenetére


sicc_innen
tag

Ismét köszönöm a részletes és kimerítő választ!

Minden változik, csak a Boltzmann-állandó

(#9331) Ijk válasza Taci (#9329) üzenetére


Ijk
nagyúr

Mondjuk ez igaz. Csak ugye akkor megint szaladgalhatok vakuhoz szabályozni.

[ Szerkesztve ]

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#9332) Ijk válasza Taci (#9327) üzenetére


Ijk
nagyúr

Meg is jött az akció :)
Most nézegettem az AD100pro-t is, kompaktsága tetszik, vajon elég a teljesítménye kültérre 100-120cm reflex ernyővel 1-2 emberre?

[ Szerkesztve ]

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#9333) Ijk


Ijk
nagyúr

Gondolkoztam a 100-200-300 között.
Végülis Ad200-ast rendeltem mert nem sokkal drágább a 100-asnál, a gömbfej miatt jobban szórja a fényt, nagyobb teljesítményű. 300-as tetszik, de kizárólag ernyőkkel akarok lágyítani, annak meg az előnyét inkább a godox csatlakozású softboxban látom.
Jól bevásároltam mert X2T kioldó mellé még vettem egy V350-et, a Nissin i40-et meg majd eladom, szerintem ezzel a két vakuval amit egy kioldóról tudok irányítani kvázi minden hobbi igényemre bőven elég lesz. És még AA elemekkel sem kell vacakolni.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#9334) gyapo11 válasza Ijk (#9333) üzenetére


gyapo11
őstag

Érdekes, nekem pont az AA NiMH akkukkal nincs vacakolás, ellenben az egyéb adott gépbe való akkukkal igen. Itt most fényképezőre gondolok, akkus vakum nincs. Ha rendszeresen használnám mint a telót 1-2-3 naponta töltve, akkor minden OK. De ha 1-2 hónap után előveszem, akkor vagy már be se kapcsol, vagy 5 expó után kapcsol ki, vagyis elővételnél töltéssel kell kezdeni. Van ez alól kivétel is, de ez a jellemző. Ellenben töltött Ladda és Eneloop ceruzaakkum mindig van, csak kiveszem a benne levőket, beleteszem a töltötteket, és máris lehet fotózni. Vakuval pont nincs tapasztalatom, mert azokban nem tartok akkut. Szerintem a vakukban nincs mechanikusan megszakítva az áramkör, így egyszerűbb az energiatakarékos módot kivitelezni, emiatt lehet fogyasztása kikapcsolva is. De nem mértem, nem tudom.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#9335) Ijk válasza gyapo11 (#9334) üzenetére


Ijk
nagyúr

Jobban szeretem a Li-ion akkukat. Arra kell figyelni hogy 20-80% közötti töltéssel tedd el huzamos időre, használat előtt meg fel kell tölteni.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#9336) gyapo11 válasza Ijk (#9335) üzenetére


gyapo11
őstag

Érdekes, hogy a NiCd/NiMH időkben teljesen elterjedt volt, hogy az akku egy szabványos méretű általában henger, és kivehető a készülékből. Volt kivétel pl. az akkus fúró/csavarozó. A LiIonnál meg az az elterjedt, hogy be van építve az akku és nem lehet kivenni. Így csak a saját töltőelektronikára lehet hagyatkozni, és ha elfáradt az akku akkor egyszerűen nem lehet beletenni egy másik akkut. Pedig vannak szabványos méretű LiIon cellák is.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#9337) bmxbandita


bmxbandita
tag

Alzán nagyon jó akció (~30% az átlagárhoz képest) van néhány Godox kioldóra, vakura (Sony-Canon-Nikonra vegyesen):

[link]

(#9338) Ijk válasza bmxbandita (#9337) üzenetére


Ijk
nagyúr

Ilyenkor azon tűnődöm mekkora árréssel dolgoznak a forgalmazók ha ilyen 35% akciók is vannak?

[ Szerkesztve ]

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#9339) ph_5.5 válasza Ijk (#9338) üzenetére


ph_5.5
aktív tag

Nincs ekkora hasznuk. Ha valamiből vásárolnak 30 db-t, akkor az utolsó pár példányt beáldozzák hogy legyen hely a polcon jobban fogyó terméknek vagy az új generációnak.

(#9340) sicc_innen


sicc_innen
tag

Üdv!
Az egyik ismerősöm vett egy használt Canon 430 EX II rendszervakut a Canon EOS 250D gépéhez. Nem működik vele. A váznak nincsen a vakupapucson középérintkezője, ennek ellenére azt írják, hogy a gépnek működnie kell minden EX II sorozatú Canon rendszervakuval. Vezeték nélküli módban sem lehet elvillantani ezzel a géppel.
Mi lehet a probléma? Túl nagy a generációs szakadék a két egység között?

Minden változik, csak a Boltzmann-állandó

(#9341) gyapo11 válasza sicc_innen (#9340) üzenetére


gyapo11
őstag

Itt azt mondják kompatibilis.
Van egy táblázatom, a 430 exii-t 2008-tól gyártják, a 250d-t 2019-től, nem lennék biztos benne, hogy 11 évvel korábbi tervezésű vakut is tud vezéerelni. Ugyanakkor mai napig (illetve 2020 a legutolsó dátum a táblázatban) gyártják, lenne annyi régi gép még amihez veszik az emberek? Pl. a 420ex-et 2000-től 2008-ig gyártották csak.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#9342) tvamos válasza sicc_innen (#9340) üzenetére


tvamos
nagyúr

Itt lehet, hogy nem a tipus lesz a kulcs, hanem az, hogy "hasznalt". Ki kene probalni a gepet valahol egy uj vakuval is!

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#9343) sicc_innen


sicc_innen
tag

Köszönöm a válaszokat!
Úgy tűnik, hogy nem fog működni direktben a 430 EX II az EOS 250D-vel. A 430 EX III-mal már menne. (Az helyett inkább már vegyen egy új Godoxot az ember.)
Az EOS 6D m2-vel is megy a 430 EX II. EOS 7D-vel még vezeték nélküli módban is.
Újabb vakukkal nem tudjuk kipróbálni az EOS 250D-t, mivel a környékünkön (a galaxis szélén) nincsenek ilyenek.

Minden változik, csak a Boltzmann-állandó

(#9344) atish15


atish15
aktív tag

Sziasztok. Napok óta olvasgatom a topikot de elakadtam a döntésben. A véleményetekre lennék kiváncsi. Szeretnék vakut vásárolni hobbi célra főleg beltéri fotózáshoz család, családi esemény hasonlók. Godox vaku leírtak alapján tetszik de a 350 és a 685 között nem tudok dönteni. A méret és a súly miatt vacilálok (egy d5600 vázra kerülne) viszont most az egyik oldalon olyan akcióban van a nagyobb, hogy 4-5 k forint a kettő a két vaku közötti árkülönbség. Melyikre szavaznátok?

(#9345) bmxbandita válasza atish15 (#9344) üzenetére


bmxbandita
tag

Szia!

Én ennyiért a 685-öt venném. Van egy 350-esem, akcióban megvettem mellé a 685-öt is. A 685-öt a nagyobb kijelző + a menüje miatt kényelmesebb használni, + az ereje miatt ha esetleg kültérre is vinnéd akkor meg aztán pláne.
Az tény, hogy sokkal nagyobb, és kicsit megterhelőbb a kéznek, mert a gép súlypontját eltolja, de a DSLR-en nem annyira gáz, mintha pl. egy aprócska milc-re akarnád tenni :D

(#9346) gyapo11 válasza bmxbandita (#9345) üzenetére


gyapo11
őstag

Kültérre persze bármekkora vaku lehet jó. A 350-esnek 35 a GN-e 105-ös fókusszal, az 50-re átszámítva ISO 100-on 25. Ez 2-es blendével 12.5 méterre elég, 4-essel 6 méterre. Ha falról visszavert vagy áttetsző derítőlapon keresztül, akkor 1 blende legalább ugrott, vagyis már csak 4 méter. Márpedig a direkt szembe vakuzás az nem jó, max egy weboldalra hírnek. Egy nagyobb szobába vagy terembe már kevés lehet. Illetve ott az ISO, 100 helyett 400-zal már két blende nyereség van, ami dupla távolságot jelent, 8 méter, Nem tudom a d5600 mit bír ISO-ban, akár még magasabbal is lehet tűrhető a kép.
Mindent összevetve fényből sosem elég, szóval ha pár ezer Ft a különbség, akkor legyen a nagyobb.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#9347) sicc_innen válasza atish15 (#9344) üzenetére


sicc_innen
tag

Egyértelmű, 40 ezerért a Godox 685-öt kell megvenni. :)

Minden változik, csak a Boltzmann-állandó

(#9348) atish15 válasza sicc_innen (#9347) üzenetére


atish15
aktív tag

Köszönöm

(#9349) atish15 válasza gyapo11 (#9346) üzenetére


atish15
aktív tag

Nem tudom hányan használják vázon a 685-öt vagy hasonló méretű vakukat de az biztos, hogy nem könnyű darab és méretben is jókora. Mennyire kényelmes vagy praktikus a használta vázon?

(#9350) ph_5.5 válasza atish15 (#9349) üzenetére


ph_5.5
aktív tag

Ezeket a vakukat "régen" akkor találták ki amikor az egyszámjegyű dslr vázakra (1 kg +) a riporterek feltették pl a 70-200/2.8-as teléket (1.2 kg+ ), majd erre a rendszervakut.
Ezek a "kis" rendszervakuk elődei a nyeles vakuk voltak. Melyek méretben, súlyban sokkal nagyobbak mint ezek a mostaniak.
A milc kategóram főként a m4/3-os sorozat esetén ezek a Godoxok is tényleg nagyok... de az akkunak/elemeknek, villanőcsőnek, elektronikának kell a hely. Főként ha teljeseítményt is akarunk.
Kényelmes? Váz ésd obi páros függő.
Praktikus? Az ISO, a nyitott rekesz nem mindig ad megoldást. Egy bölcs fotós anno azt mondta hogy a fotózáshoz fény kell. Ha nincs- csinálunk. SZóval nagyon hasznos tud lenni. De sokszor felesleges. Kinek mi a témája, stílusa. Profiknak életmentő. Hobbystának meg jó a zajosabb, bemozdultabb kép is sokszor.

(#9351) gyapo11 válasza atish15 (#9349) üzenetére


gyapo11
őstag

Valószínűleg nem kényelmes. Vörös szem is esélyes és pofánvakuzott hatású minimális árnyékokkal. Portré módban még rosszabb az oldalra vetődő árnyékokkal.
Nekem először egy olyan kiegészítőm volt még a vezetékkel indított vakuk idején, ami tartja a vakut is meg a gépet is, távolabb került az obi tengelyétől a fényforrás, és kényelmes a fogása. Ugyanez igaz a nyeles vakukra is, nekem Metz van ilyen.
Talpérintkezős vakukkal csak úgy megy, hogy kell egy kábel a gép és a vaku talpa közé, viszont így működik a TTL fénymérés. Még jobb lehet kézzel eltartani a vakut, de akkor egy kézzel kell kezelni a gépet, vagy segéderő kell a vakuhoz. Még ennél is jobb a rádiós vezérlés.
Szóval a gépre tenni nem ajánlott, csak ha van lehetőség visszavert fényt használni, de akkor tényleg kell az erős vaku.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#9352) sicc_innen


sicc_innen
tag

Az egyik fotós ismerősöm azt kérdezte, hogy lehet-e vaku távkioldón sw/fw-t cserélni. Kapott ingyen egy nikonos Godox xpro-t, de neki Canon felszerelése van. Ahhoz szeretné használni, tehát canonos sw-t kellene rá házilag feltenni. Nem tudtam választ adni neki, ezért gondoltam, hogy megkérdezem itt, hátha lehet rá valami megoldás...

Minden változik, csak a Boltzmann-állandó

(#9353) JóGéza válasza sicc_innen (#9352) üzenetére


JóGéza
aktív tag

Mintha a Nikon vakupapucs kicsit eltérne a Canontól.

(#9354) sicc_innen válasza JóGéza (#9353) üzenetére


sicc_innen
tag

Jogos, erre nem is gondoltunk, hogy fizikai akadály is lehet, pedig eléggé alap...
Jeleztem is az ismerősnek, hogy a nikonos nem lesz jó a Canonhoz. Azt mondta, hogy nem Nikonhoz, hanem Fujihoz van a kioldó. (Vagy ő mondta korábban rosszul, vagy én hallottam félre. Mindegy.)
Gondolom ez sem változtat sokat a helyzeten...

Minden változik, csak a Boltzmann-állandó

(#9355) tvamos válasza sicc_innen (#9354) üzenetére


tvamos
nagyúr

Miert nem probalja ki?

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#9356) ph_5.5 válasza tvamos (#9355) üzenetére


ph_5.5
aktív tag

Akkor van értelme a próbának, ha nem szeretne használni TTL vakuzást vagy HHS-t

Barátom Hasselbladjára (1D új széria) is Nikonos Xpro kioldót használ pl AD200-al. Nincs dedikált Hassi, így ezzel is megoldja. Csak a két fenti funkció nincs.
Az új Canon papucson meg nincs középérintkező, ezért egyáltalán nem fog működni.

(#9357) sicc_innen válasza tvamos (#9355) üzenetére


sicc_innen
tag

Nem szeretné, hogy a gépét valami károsodás érje, ezért nem merte kipróbálni.

Minden változik, csak a Boltzmann-állandó

(#9358) MrZick


MrZick
csendes tag

Sziasztok!

Godox X2T-C képes más vakukat vezérelni? Egy régi 430EX II-est szeretnék vele elsütögetni :)

(#9359) ph_5.5 válasza MrZick (#9358) üzenetére


ph_5.5
aktív tag

Képes, de csak közvetett módon. Létezik a godoxnak vevő egysége, melynek tetéjén van egy vakupapucs (márkánként gyártva). Szóval az EX talpára ráhúzod, és ezt működteti el az adó. Tud így ttl-t és hss-t feltéve ha a vaku alapból képes erre.

Igazat megvallva a Godox annyira letarolta a piacot, hogy teljesen feleslegessé vált bármely saját márkás vaku vásárlása/megtartása. Az x rendszer teljes kompatibilitása miatt plusz áraival egyszerűen nem tud versenyezni egyik fényképezőgép gyártó cég sem.

(#9360) Gaben92


Gaben92
őstag

Sziasztok,

Bár nem “milyen vakut vegyek?” a topik címe örülnék egy kis útmutatásnak. Páromat mostanság izgatja a portré fotózás (eddig csak természet ment) de nálunk északon még elég mocsok idő van szóval beltérbe van szorulva de már izzad az ujja. :D

Gondoltam meglepem egy kis otthon felállítható portable setuppal, de én laikus vagyok.

Amire gondoltam az egy Godox Speedlite, hozzá remote, állvány, ernyő, backdrop, reflector. Ezt így el lehetne pakolni nyugodtan ha nem kell, de pikk-pakk össze lehet rakni egy mini otthoni gyakorlós “stúdiót”.

Sony A7 III vázhoz kellene a cucc.

Van értelme ennek így? És ha igen akkor melyik vaku és remote lenne optimális? Pénz nem téma.

Előre is köszi. :R

If it ain't a Rotor, it ain't a motor.

(#9361) sicc_innen válasza Gaben92 (#9360) üzenetére


sicc_innen
tag

Szia!
Jó nektek ott fent északon, hogy a pénz nem téma. Itt lejjebb, nálunk sem téma, mivel nincs.
A portréfotózásnak is megvan a maga receptje, amit aztán a fotósok a maguk szájíze szerint alakítgatnak.
Amennyiben zárt térben portrézunk, ahol nincs természetes fény, ott az egy(irányú) megvilágítás kevés szokott lenni. A főfény mellé (a másik oldalról) derítés is szükséges. Ezt vagy derítőlappal, vagy egy másik vakuval lehet megoldani.
Sokat dobhat egy portrén a díszítőfény is (a főfénnyel majdnem szemből, de a modell mögött), ami a hajat, vállat, esetleg az arcélet emeli ki.
A fényformálóknak is nagy szerepük van. Portrézásnál a főfényhez legtöbbször softboxot, vagy beauty disht szoktak használni. Díszítőnek (ezüst) ernyőt, vagy reflektort (méhsejtráccsal), esetleg snootot... kinek mi jön be...
Vegyél egy Godox Xpro S-et jeladónak. Hozzá legalább két vakut, pl. Godox TT685 for Sony. Kelleni fognak Bowens adapterek a rendszervakukhoz, hogy az állványok tetején a fényformálókhoz tudd csatlakoztatni, amikből szintén Bowens csatlakozásúakat célszerű vásárolni.
A háttér kiválasztása és megvilágítása már egy másik történet...
Hajrá!

[ Szerkesztve ]

Minden változik, csak a Boltzmann-állandó

(#9362) Gaben92 válasza sicc_innen (#9361) üzenetére


Gaben92
őstag

Köszi a választ! :R

Azóta rommá olvastam a teszteket, excelben összeírtam az összes Godox strobe összes paraméterét, hogy átlássam és be is lett szerezve egy pár dolog.

Lett egy XPro II trigger és egy V860III speedlight, S2 Bowens adapter, double diffused softbox griddel, 5in1 reflektorok és egy Manfrotto nano stand.

A többi vaku még most van kiválasztás alatt. Az AD600Pro-t eléggé overkillnek tartom szóval arra gondoltam, hogy AD200 Pro-ból 2-3 plusz egy duplafejes
adapter hozzá, 1-2 extra S2 Bowens adapter + softboxok és akkor lehet variálni a dolgot rendesen. Állvánnyal vagyok bajban leginkább de majd kifilózom azt is. Egyelőre Sirui DK18/DK28-at néztem de ez még változhat.

If it ain't a Rotor, it ain't a motor.

(#9363) gyapo11 válasza Gaben92 (#9362) üzenetére


gyapo11
őstag

Ha lesz egy stúdióvaku, akkor derítőnek megfelelt volna egy egyszerűbb S1/S2 móddal rendelkező vaku is, szépen rávillan a fővaku fényére, semmi kioldó nem kell.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#9364) Gaben92 válasza gyapo11 (#9363) üzenetére


Gaben92
őstag

Lehetséges de egyrészt a kioldó jár egyéb előnyökkel is, másrészt nagyobb a flexibilitás ha minden ott a beépített 2.4GHz.

If it ain't a Rotor, it ain't a motor.

(#9365) sicc_innen


sicc_innen
tag

A stúdióvaku mellett szól még a szabályozható, de folyamatos modellfény is.

Minden változik, csak a Boltzmann-állandó

(#9366) gyapo11 válasza sicc_innen (#9365) üzenetére


gyapo11
őstag

Igen, a stúdióvaku OK, inkább a másikra céloztam, hogy oda jó az S1/S2 manuális, ezeknek is lehet állítani a fényerejét meg a zoomot, csak oda kell menni.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#9367) ph_5.5 válasza Gaben92 (#9362) üzenetére


ph_5.5
aktív tag

Teljesen felesleges 3-4 vaku beszerzése. Tanuló fázisban max 2 az amit használi fog érdemben. Hordozható szettet kerestél. A sima rendszervakut visszavinném és vennék két AD100-t. Közel 1.5x erősebb mint a rendszervaku. Kicsi, aranyos, és két S2 adapterrel bármit rá tudsz tenni. Az AD200 formára nekem sosem jött be... ha hangulathoz kell a vaku akkor ez a 100-200-300 Ws eléd. Ha napsütésben, akkor a 600 lenne a befutó, de ahogy írod, túlzás többnyire. Hazai árakon a 600 összegéből kijön két AD300. Az is kicsi, könnyű, jópofa.

(#9368) Gaben92 válasza ph_5.5 (#9367) üzenetére


Gaben92
őstag

A rendszervarku marad, sose árt ha van, ha más nem tartaléknak a szekrényben. Egyelőre ott tart a dolog, hogy AD100-tól AD600-ig szinte minden fontolóra van véve.

Igen első sorban a hordozható(bb) verziókat kerestem míg rákap a dologra aztán ha bejön neki (be fog) akkor úgy is megy feljebb.

Az a baj, hogy mindnek van előnye/hátránya és nehéz a döntés. Az AD100-ban tetszik, hogy tényleg kicsi és kompakt, a green tint problémát is javították, viszont az AD200-ban ott a bare bulb opció és alig nagyobb/nehezebb az AD100-nál. S2 adapter ugyanúgy kell mindkettőhöz. Az AD300 még nem vészes hordozhatóság szempontjából, és ott ugye rögtön van Godox mount + AD-AB adapterrel bowens is S2 nélkül de őszintén szólva nem tudom mit gondoljak róla mert elég felemás review-kat olvastam angol nyelvű oldalakon. Egyelőre 300W felett nem nézelődik, ha kell neki valami erősebb akkor úgy is AD600 vagy AD600Pro lesz de az már nem portable kategóriában.

If it ain't a Rotor, it ain't a motor.

(#9369) ph_5.5 válasza Gaben92 (#9368) üzenetére


ph_5.5
aktív tag

A szetteknél az a fontos hogy mire akarjátok használni. Tök felesleges a nagy teljesítmény ha beltérben - a környzeti fények meghagyása mellett- akar valaki portrézni. Hiába akarsz leszábolyozni egy 600Ws-os vakut 1/256-ra egy fényszegény helyen- sok lesz. Oda jobb egy kicsi könnyű vaku. Mert azokhoz elég (ksebb fényformálóknál) a könyű állvány AMit könnyű cipelni. Nyáron, napsütésben meg a 600Ws is elfogy. Inkább ez alapján vásárolj.
A használtpiacuk nem jó ezeknek a termékeknek. A 400e-be kerülő AD600pro használtan 300e alatt (sokkal) adható el. Bár ha a pénz nem számít...

(#9370) Gaben92 válasza ph_5.5 (#9369) üzenetére


Gaben92
őstag

Pont emiatt van a 100-300Ws kategória nézegetve mert első sorban beltérre kell. AD300 + Godox mount octabox például elég kompakt. Aztán ha kell a kültérre a 600Ws akkor majd jönnek azok is.

Használt piac borzalmas nálunk minden tekintetben. Venni is, eladni is szenvedés, teljesen elengedtem a dolgot pedig lenne itthon pár cucc ami csak a helyet foglalja és fedezné az új vakuk árát…

If it ain't a Rotor, it ain't a motor.

(#9371) Gaben92 válasza ph_5.5 (#9369) üzenetére


Gaben92
őstag

Na végül rendeltem egy AD300 Pro-t , egy AD-S65S-t és egy AD-S85S-t. BD-10 nem volt raktáron, azt majd máshonnan. A V860III meg jó lesz fillnek egyelőre.

If it ain't a Rotor, it ain't a motor.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.