Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Crystalheart

    őstag

    válasz sztanozs #25 üzenetére

    Hát minket konkrétan ezzel fenyegettek a suliból. Még csak nem is nem vitt uzsonnát a két gyerek, hanem csak almát vittek. Ez így a negyedik odajáró gyereknél szúrta először a tanárok szemét. Most az a kompromisszum, hogy visznek kenyeret vagy lepényt a suliiba (kelhetek föl egy órával korábban), de általában nem eszik meg. Faja. :)

    Lényeg a lényeg, hogy igen, elvileg ha elhanyagolás gyanúja áll fenn, akkor tehetnek lépéseket. Itt egyetlen bökkenő van, hogy míg egyes esetekben, amikor biztosan gond van, nem lépnek semmit, addig másokra piti indokkal is rászállnak. Legalábbis azon három iskola, amibe én jártam, így működött.

    [ Szerkesztve ]

  • Crystalheart

    őstag

    Egyébként utánanéztem, elhanyagolás alatt pl. a gyermek elhanyagolását értik, csak szerencsétlen volt a mondatszerkezet. :) Ha belegondolok, leeshetett volna az elején is... :DDD

  • Crystalheart

    őstag

    válasz krizmo_ #18 üzenetére

    Félreértesz, az foglalkoztat, hogy vajon központilag, kormányrendelettel mit lehetne tenni, hogy a helyzet javuljon - például hogy az iskolai pszichológusok jobb hatékonysággal vegyék észre és tegyenek a családon belüli erőszak ellen. Kis egyénekként nem sokat tehetünk, a kulcs - egyelőre - nem a mi kezünkben van. Elvégre a topik is a családon belüli erőszakhoz kapcsolódó btk-módosításokról szól.

    Ami a tartásdíjas dolgot illeti, csak érintőlegesen kapcsolódik, azért is offban írtam. Minderre csak azt tudom mondani, hogy ez így leírva szép és jó, a valós helyzet azonban az, hogy nekünk lassan egy éve húzódik az ügy a bíróságon (ezalatt egy db. előzetes tárgyalás esett meg), és másnak sem őrölnek gyorsabban a jog kerekei. Igazság szerint gondoltuk mi is, hogy nem egyik napról a másikra megy, de azt nem, hogy eddig húzódik. Egy nehéz anyagi helyzetben lévő családnak, akik minálunk mondjuk kevesebb önellátási lehetőséggel bírnak, és/vagy egészen kicsi gyerekek is vannak, egy év rengeteg idő. Az ismerősi körünkből számos történetet hallottunk ehhez kapcsolódóan. Természetesen a végén az apa fizeti a költségeket, de az nagyon sok idő, ami addig a földhöz vághatja a családot. Erre írtam, hogy kézenfekvő lenne, ha a tartásdíj is az Államkincstáron keresztül folyna. Az elektronikus bankok idejében nem volna lehetetlen lebonyolítani. Az is opció lehetne, hogy ha valamiféleképp soron kívül, gyorsított határidőkkel intéznék a hasonló ügyeket, de talán ez sokkal nagyobb átszervezéssel járna.

    [ Szerkesztve ]

  • Crystalheart

    őstag

    válasz krizmo_ #14 üzenetére

    Most egyedi helyzetek megoldása nem igazán érdekel, az országos problémáról szól a téma.

    De ezt, mármint a szakmabeliek jelentős részének lecserélését kivitelezhetőnek tartod? Az ilyen emberek általában be vannak betonozva a pozíciójukba, és nem azért, mert kis falu (nálunk 7000-es község, összeépülve még kb. 25000 lakosú egyéb településekkel, Veresegyházzal és Erdőkertessel), hanem mert a tanári közösség sok esetben úgymond haveri közösség is. Amikor a helyi általános iskolában az önkormányzat le akarta váltani az igazgatót - annak okán, hogy a szülők egyre nagyobb iramban viszik el a szomszéd városba tanulni a gyerekeiket, és nagyjából a diákok 95%-a kifejezetten utálja a felső tagozatot -, és jelentkezők hiányában csak 1 évvel hosszabbították meg a megbízását, a fél tanári kar ment és kiállt mellette, gyakorlatilag megostromolták az ülést. A középiskolában (Vácon) is volt olyan tanár, aki ellen már több feljelentés ment, meg folyton vizsgálatot kezdeményeztek, de el lett tussolva. Ezek az emberek egyszerűen érinthetetlenek. A tanári kar egyrészt kiáll a dolgozók, azaz az ismerőseik mellett; más esetben, ha van neki, akkor a hírnevet kockáztatja, ha a szülőknek ad igazat. Lehet, hogy a fővárosban máshogy van, de az ország 4/5-e nem a fővárosban él.

    A pszichológus és pszichiáter szakmákba nem látok bele, de feltételezem, hogy ahol az iskolában dolgozik egy ilyen "szakember", azt hasonló okokból nem fogják csak úgy leváltani.

    Talán nem csak az iskolák finanszírozását, hanem a hasonló dolgok intézését is el kellene venni az önkormányzatoktól, mert ilyen felelősségteljes munka ügyében tán csak olyanok tudnak függetlenül dönteni, akik függetlenek az egész községtől is, akiknek az a munkájuk, hogy ebben döntsenek. Egy nyilvánvalóan szimpátia-alapon megválasztott önkormányzati képviselő-testület, akiknek jó eséllyel még néhány tanár is a tagja, erre nem biztos, hogy alkalmas.

    Viszlát: Jó kérdés - én valami olyasmire gondoltam csupán, hogy nem eltúlzott téves eljárás esetén ne lehessen olyan könnyen visszaperelni. Persze ezt a "könnyen visszaperelhetőséget" csupán egyetlen szakmabeli elmondására alapozom, aki pszichológus és nem jogász, tehát elképzelhető, hogy félreinformálódott.

    Talán az eljárás módját is lehetne egységesíteni, vagy ha ez megvan, akkor rászorítani az illetékeseket, hogy ezt kövessék. A mi esetünkben előbb fenyegettek, mint hogy ismerték volna a valós körülményeket.

    [ Szerkesztve ]

  • Crystalheart

    őstag

    válasz krizmo_ #11 üzenetére

    De az értelemszerűen nem lehetséges, hogy a komplett szakmát lecseréljék, hasonló a probléma a tanárok esetében is, ahol nagyon sokuk motiválatlan. Ez esetben tehát megoldhatatlan a probléma? Csak "kihalásos alapon" oldódhat meg?

    "Az egyedi ested nem tükrözi a társadalom helyzetét. Vannak esetek, amik kivételek, de nem azok a jellemzőek." - Tisztában vagyok vele, csak azért hoztam föl ezeket, mert egy gyermekjólétis ügybe nem fér hibaszázalék, elvileg egy anyát sem volna szabad tévesen meghurcolni. Mindazonáltal, mint írtam is, finoman minden esetnek utána kellene nézni, de azt látom, hogy nem csak az én családomban (merthogy még minket is csupán "fenyegettek" a gyermekjólétisekkel, míg meg nem untuk, és magunk mentünk el, hogy tisztázzuk a dolgokat), de másutt sem elég alaposak. Számos rossz, agresszív gyerekkel, nyilvánvalóan problémás családból jött diákkal tanultam együtt - akik mellékesen szerették kipécézni a magamfajta eminens, különc viselkedésű gyerekeket -, de a legtöbb, ami történt, hogy beírást kapott a gyerek. Ebben a faluban nincs ugyan például nagy létszámú kisebbség vagy periférián élő réteg, de a környező településekből érkező középiskolai osztálytársaim azt is elmondták, hogy velük szemben mégúgy nem mertek fellépni. Bele sem merek gondolni, mi lehet a helyzet egy elmaradottabb térségben, mert ez még csak Pest megye.

    "én tudom mit kellene tenni, ahogy a többi szakemberek is, de hiába van törvény ha nem tudod alkalmazni, mert nem hagyják." - Ki tudnád röviden fejteni? Érdekel. :)

  • Crystalheart

    őstag

    De azt árulja már el nekem valaki, hogyan lehet ellenőrizni, szankcionálni a "szexuális elhanyagolást", vagy egyáltalán mi ez? :DDD Ha a feleség frigiddé válik, a férj feljelentheti, vagy mi a szösz?

  • Crystalheart

    őstag

    válasz krizmo_ #7 üzenetére

    Úgy tapasztaltam, hogy a hirtelen, nagy környezetváltozás is agressziót szülhet, hiszen az is egyfajta extrém feszültség-forrás. Kisöcsém, mikor iskolába ment, rögtön nekiment mindenkinek, akinek nem tetszett a képe. :) Ma visszaemlékezve úgy mesél róla, már nevetve, hogy ez volt a konkrét gondolata. Mivel egyáltalán nem járt korábban óvodába (nem tudták megoldani a vegetáriánus ebédet, és azt nem engedték, hogy külön kaját vigyen), sem egyáltalán emberek közé, nem tudta, hogyan kell hozzájuk viszonyulni, pedig itthon egyáltalán nem verekedett igazán senki, apámra meg már nem is emlékezhetett, és akkor még anyagilag sem álltunk így. Az alsós tanítónak köszönhetően negyedikre teljesen kinőtte ezt, mi több, nyolcadikra az osztálya "celebje" lett. :) (Igaz, az ő tanulmányai speciel közepesek, de nem születhet mindenki zseninek.) Egy kis utánaolvasás után azt találtam, hogy a tanyán, vagy félreeső helyen élőknél gyakran előfordul ilyesmi.

    Felmerül a kérdés, hogy kinek van ilyen esetben felelőssége, mikor megpróbálja az ember óvodába járatni a gyereket, de nem hagyják. Mindenesetre ha ilyen adódik, akkor a legrosszabb, ha eltussolják a dolgot, utána kell menni, beszélni kell a szülőkkel vagy gyámokkal.

    Az elitiskolában, ahova jártam, volt egy zsenigyerek, akinek szintén gyakran dühkitörései voltak. Nálánál két-három évvel idősebbekkel tanult együtt, de még köztük is különórákra járt, és versenyek sorát nyerte. Ez is egy feszültségkeltő helyzet. Voltaképp szerintem elég sok, a nyugodt, átlagos életviteltől eltérő helyzet kihozhatja időlegesen vagy akár a későbbiekben is az agressziót.

    "Minden szervnek megvan a maga jogköre (ebbe nem is mennék bele most, hosszú lenne), és ezek a szervek együtt dolgoznak, ezért nem kell senkit felruházni több jogkörrel." - Mégsem lépnek sok esetben, még ha tudják is, akkor arra mi volna a gyógyír?

    [ Szerkesztve ]

  • Crystalheart

    őstag

    válasz krizmo_ #3 üzenetére

    A gyermek viselkedésében megfigyelhető szokatlan dolgokat számos egyéb ok is kiválthatja (akár egyszerű mélyszegénység, nélkülözés is), melyek esetében elég kellemetlen tud lenni a család számára, ha elkezdenek vájkálódni a magánéletükben. Mikor az iskola pszichológusával erről beszéltem, azt mondta, csak a legegyértelműbb esetekben léphetnek, különben még fel is jelenthetik őket. Emellett poén, hogy minket meg azért szekáltak hónapokon keresztül, mert a gyerek sosem vitt egy-két almánál több tízórait a suliba, mert nem is akart. Valószínűleg a problémásabb, agresszívebb családok reakciójától jobban tartanak. Ergo talán olyan Btk.-módosítás kellene, amely egyértelműbbé teszi, avagy ki is bővíti az intézmény és a gyermekjólétisek jogkörét, persze ha rendelkeznek megfelelő szakemberekkel, ahogy mondod is.

    Ezen túlmenően amúgy van még egy pont, amin el kellene gondolkodniuk a döntéshozóknak, nevezetesen ha már mondjuk erőszak vagy bármi egyéb miatt szétment a család, talán a korábbiaknál is több konfliktust és depressziót képes szülni, hogy az apa alapesetben csak a volt társa felé tartozik elszámolással a tartásdíjat illetően, és megteheti, hogy hosszú ideig nem fizet. Ha nem fizet, akkor eljárást lehet indítani ellene (bár jellemzően nagyon sokan a végletekig tartózkodnak ettől), ami azonban évekig is elhúzódhat, addig meg kb. éhezhet a család. Sokkal célszerűbb lenne, ha a megegyezés szerinti tartásdíjat egyenesen az államnak fizetné az apa, amely aztán a családi pótlékkal együtt havonta kiküldi, így fel sem merülhetne, hogy bírósági végzés nélkül, önhatalmúlag "beállítsa" a tartásdíjat.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák