Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Proxmox VE

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-16 10:07:05

LOGOUT.hu

"A Proxmox Virtual Environment (röviden: Proxmox VE, PVE vagy proxmox) egy szerver virtualizációra optimalizált nyilt forráskódú Debian alapú Linux disztribúció. Lehetővé teszi a virtuális gépek és konténerek egyszerű telepítését és kezelését web konzol és command line felülettel. A programcsomag két LXC és OpenVZ konténerek, valamint a KVM alapú virtualizáció kezelését támogatja" (Wikipédia)
Hivatalos oldal: https://proxmox.com/en/
Hivatalos fórum: https://forum.proxmox.com/
Véreshurka hozzászólásából

ESXi -> Proxmox migráció

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#701) szuszinho


szuszinho
őstag

Próbálgatom a TrueNAS-t. 2 fizikai SSD van a gépben, több partícióval. Mikor storage poolt szeretnék létrehozni, nem tetszik neki, hogy nincs egyedi serial number. Ez gond? Hogy kellene felcsatolni 1-1 partíciót?

(#702) tasiadam válasza szuszinho (#701) üzenetére


tasiadam
Topikgazda

Nem gond a serial, anelkul is megy, de szerintem borzalmas es folosleges a TrueNAS. Samba es egyeb storageket nativ ubunturol is tudsz.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#703) szuszinho válasza tasiadam (#702) üzenetére


szuszinho
őstag

Persze, csak PM, és TN is új számomra. Ismerkedünk :)

(#704) tasiadam válasza szuszinho (#703) üzenetére


tasiadam
Topikgazda

Ha windowsra akarsz shraed storaget, akkor az ubuntu + samba jobb megoldás, és gyorsabb is, mint a TrueNAS. Ismerkedésnek eprsze oké, de én szerintem a TrueNAS egy fádjalom. Amennyire szerettem, annyira utálom már :D

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#705) ViZion válasza szuszinho (#703) üzenetére


ViZion
félisten

True NAS-ra mindenhol panaszkodnak, h a végtelenben van a gépigénye. Nem tudom, h True NAS vagy Proxmox a problémád alapja, de OMV-re és a HDD Passthrough-ra ránéznék. Otthoni, akár kis irodai igényekre megfelelhet.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#706) tasiadam válasza ViZion (#705) üzenetére


tasiadam
Topikgazda

Hát, az, hogy 2gb ram alatt nem indul és lelövi a pythont a sigkill, meg 4gb ram is random csinál ilyet, meg a ZFS, stb stb. Áhh. Alap NAS-ként sem látom értelmét, max iSCSI-ként jó, de ott is lassú

[ Szerkesztve ]

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#707) Longeye


Longeye
tag

Sziasztok!

Ezt probálta már Walaky?

NethServer

Tapasztalat?

/* Egy lelkes kontár */

(#708) szuszinho


szuszinho
őstag

Annak mi lehet az oka, hogy létrehozok egy Ubuntu templatet, megadom a cloud-init drive-ot, beállítom az értékeket, de a létrejött vm semmit nem vesz át?
Az /etc/ssh könyvtárból törlöm a nem szükséges fájlokat.

(#709) szuszinho válasza szuszinho (#708) üzenetére


szuszinho
őstag

Cloudimg-nél működik.

(#710) ViZion


ViZion
félisten

Kérdezem, hátha vki már csinált ilyesmit...
Proxmox VM-eket backupolnék. Snapshotnál mennyire kellene leállítani ezeket? :U
Megbízható a futás közbeni (hajnalban, nyugis időben) mentés?

Arra gondoltam, h a VM cron leállítás hétfőn 04.00-kor, proxmox backup 4.20-tól, egyelőre pendrávjra. Utána el kellene indítania a VM-eket. Erre nem találtam semmit, hogy backup után indítsa, csak új cron jobbal lehet, ahogy olvastam.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#711) Longeye válasza ViZion (#710) üzenetére


Longeye
tag

A Datacenter-ben állíts be backup-ot! Beállítod, hogy miről, hova, mikor, hogyan kéred és megcsinálja. Nem kell leállítani semmit. Magától intézi.
Nekem így van beállítva a napi mentés.

/* Egy lelkes kontár */

(#712) IRO21 válasza ViZion (#710) üzenetére


IRO21
aktív tag

Én sem állítok le semmit, simán megy a backup a futó VM/CT-kről. A visszaállítást is teszteltem ugyanarra és másik clusterre is, minden rendben volt.
Mondjuk nekem eszembe sem jutott, hogy le kellene állítani :)

(#713) szpeti40 válasza IRO21 (#712) üzenetére


szpeti40
addikt

Nálam valamiért a backup snapshot módban pár mentés után hibára futott, suspend-el azóta szépen lefut mindig.

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#714) IRO21 válasza szpeti40 (#713) üzenetére


IRO21
aktív tag

Nem tudom, hogy számít-e, de hátha:
Nálam olyan storage-n vannak a guestek (OCFS2 shared dir-ként hozzáadva), ami önmagában nem tud snapshotot, csak qcow2-vel.
Egy NFS share-re mennek a mentések.

(#715) ViZion


ViZion
félisten

:R Megnyugtató, h snapshot és suspend is működik. Ez olyan fura nekem, opnsense-n mindig van valami forgalom, HA kapja az adatokat, OMV az ilyenkor pihen mondjuk, ott nem lehet baj.

Megvan a backup beállítás, pendrive kész. Csináltam már korábban snapshotot, de soha nem töltöttem vissza. Félős vagyok, suspendet jelöltem be... majd hétfőn jelentek... :B

HA kicsit fura, de ott is megvan az automatizálás a leállásra. Itt akartam amúgy is egy ütemezett restartot, tmpfs-be mennek a logok, törölje ki hetente. OPNsense cron leállítás itt, ha vkit érdekel.
Még a restartra kell egy cron-t PVE-be csinálni, valahogy azt is meg kellene néznie, h a backup fut-e még. Vagy csak kap egy fél órát, 'oszt indítson :U

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#716) IRO21 válasza ViZion (#715) üzenetére


IRO21
aktív tag

A Proxmox doksi szerint a stop módban történő backup szabályosan leállítja a VM-et, elindítja a backupot, majd újraindítja (még mielőtt befejeződne a backup).
Az pont jó neked, nem?
Egyébként a suspend mód helyett inkább a snapshotot javasolják.
[link]

(#717) ViZion


ViZion
félisten

Ehh... OMV-nél a csatolt adatlemezeket is menteni akarta... a backup lehetőségeknél nem látok erre részletes beállítást, hol tudom ezeket kizárni?
:R

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#718) szpeti40 válasza ViZion (#717) üzenetére


szpeti40
addikt

VM-nél a diszk beállításoknál kell a pipát kivenni a backupról ha nem akarod menteni.

A backupnál a job detailnál látod melyik diszkeket menti.

[ Szerkesztve ]

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#719) Suineg


Suineg
senior tag

Sziasztok!
Szeretnél segítséget kérni. Van egy proxmox gépem, amin vm-ben Home Assistant fut.
Szeretném az egész rendszert áttelepíteni egy másik gépre. Miképpen álljak neki? Gondolom az alap Proxmox rendszert rá kell tenni, és ezután valami átvitel kellene a mostani gépről..

(#720) IRO21 válasza Suineg (#719) üzenetére


IRO21
aktív tag

Backup/restore erre tökéletes.

(#721) ViZion válasza szpeti40 (#718) üzenetére


ViZion
félisten

:R
Meglesem, éjjel volt, erre nem is figyeltem már.

IRO21: de összezavartok az egyforma avatarral :DDD
Most rendelek nagyobb SSD-t, amiben van ram cache is, ez a régi eléggé feladja itt a harcot. Majd én is költözöm. Clonezilla nem jó erre?

[ Szerkesztve ]

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#722) ViZion válasza Longeye (#707) üzenetére


ViZion
félisten

Szia! Te próbáltad? Nekem ez túl sok lenne, felét nem használnám.
A tűzfal részére ránéztem, arról a neten jókat találtam. https://shorewall.org/

A Techtinium-ot szeretném unbound és zenarmor (szvsz erre sincs szükségem unbound mellett) helyett kipróbálni, unbound jó, de a reportjait nem tudom megkedvelni.
Ezt valaki már használta?

Nah, itt egy merész router OS lista, érdekeseket írnak.

[ Szerkesztve ]

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#723) ViZion


ViZion
félisten

Nah, 3 féle SSD van, melyik lenne jó Proxmox (minden ezen van, kivéve a backup és a NAS adat HDD-k) alá?
Samsung 850 Pro
Sandisk SD8TB8U
Micron MTFDDAK256TDL
Vagy ezeknél komolyabbat kell keresnem? Proxmox-ot ZFS helyett lehet más FS-re telepíteni? Ahogy olvasom az odaver az SSD-nek.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#724) Vektor77 válasza ViZion (#723) üzenetére


Vektor77
tag

Én WD SN700-at vettem, ez még megfizethető és jól bírja a terhelést.
A mezei SSD-k nálam fél év alatt 50% alá mentek.

[ Szerkesztve ]

(#725) Longeye válasza ViZion (#722) üzenetére


Longeye
tag

Nem, még sajnos nem volt rá időm. Első ránézésre szimpatikusnak tűnik, de én jobban szeretem "kézzel" összerakni a dolgokat.
Köszi a linkeket, ezeket is meg fogom nézni, nem ismerem ezeket sem.

/* Egy lelkes kontár */

(#726) tasiadam válasza Vektor77 (#724) üzenetére


tasiadam
Topikgazda

Nálam meg sem moccan.



Egyébként Micron ECO, PRO, Samsung PM883 (a 3-as végződésű összes samsung DataCenter/Server SSD) nem drága.


[ Szerkesztve ]

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#727) szpeti40 válasza ViZion (#723) üzenetére


szpeti40
addikt

Nálam 850 Pro van a proxmox alatt, már vagy 1 éve. ZFS-t nem használok sehol. Eddig teszi a dolgát.

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#728) ViZion válasza szpeti40 (#727) üzenetére


ViZion
félisten

én is a 850 Pro-t választottam, elvileg ext4 a teplepítés, de az LVM fájlerndszer nem tudom miféle, az eheti-e ennyire? Mondjuk elég régi cucc van most benne, meg sokat is kísérleteztem, LCX-ek, VM-ek jöttek-mentek. Ahol lehetett, ott a logolást lejjebb vettem/kikapcsoltam. Elvileg ez még ami az ilyen TLC/QLC SSD-ket meghágja.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#729) Longeye válasza ViZion (#723) üzenetére


Longeye
tag

Én Samut használok mindenben is, de Proxmox-ot még nem futtattam élesben SSD-ről.
Egyszer ment egy évig két olcsó Patriot, 256GB-os SSD-vel, ZFS RAID1-ben. Nem volt vele gond, alig használódott az SSD. Kb. 1TB írás történt rá egy év alatt. De ez csak tesztrendszer volt. ISO-kat másoltam rá, telepítettem, kipróbáltam, de nem volt nagy igénybevételnek kitéve. Lényegében csak a logokat írta.
Itthon egy 256GB-os Teamsgroup SSD-n van a rendszer, de ez sincs annyira gyakran használva, így igazi tapasztalatom nincs benne.

ZFS: Nem hiszem, hogy jobban igénybe venné, mint bármely más fájlrendszer. Inkább a memóriát eszi nagykanállal, főleg ha be van kapcsolva a Deduplikation opció.

A cluster node-jaiban én szoftver RAID1 + ext4 fájlrendszert használok, mivel ott a virtuális gépek CEPH-en vannak.
Ezt a módszert a Proxmox alapból nem támogatja. Én Debianra ültettem rá a Proxmoxot a dokumentációja alapján.
Lassan már 6 éve működik, hibátlanul.
Mindenhol máshol ZFS-re szoktam telepíteni.

Ami eszi az SSD-ket, az az, ha cache-ként használod, pl. egy RAID tömbhöz. Arra nem is ajánlanak, csak szerver változatot.

/* Egy lelkes kontár */

(#730) tasiadam válasza ViZion (#728) üzenetére


tasiadam
Topikgazda

clusterban van a gép?

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#731) Longeye válasza ViZion (#728) üzenetére


Longeye
tag

Az LVM csak arra jó, ha nem lakod be teljesen az egész területet, vagy később bővíted új lemezzel, akkor egyszerűbben tudod a partíciókat kezelni.
Van erről egy jó kis cikk itt: https://logout.hu/cikk/veszelyes_lvm_es_megfigyelesuk/logikai_kotetkezelo.html?stext=lvm

/* Egy lelkes kontár */

(#732) szpeti40 válasza Longeye (#731) üzenetére


szpeti40
addikt

Jó cucc, én minden linuxot LVM-el telepítek már.

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#733) Longeye válasza szpeti40 (#732) üzenetére


Longeye
tag

Bizony, néha jól tud jönni! :C
(De ugyanezt a ZFS is tudja.)

/* Egy lelkes kontár */

(#734) ViZion válasza tasiadam (#730) üzenetére


ViZion
félisten

Nincs cluster, se raid, se semmi extra. Régi 128-as noname SSD-re ment, de nem emléXem, h 29% wearing-on lett volna. Most meg ott van...

Longeye:
Ceph menüpont van Proxmoxban, de egy drive-nál ez sem játszik. Nem ismerem, de itthon igény nincs ilyesmire. LVM-et átolvasom, mert az angol cikkekből nem minden jött át.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#735) tasiadam válasza ViZion (#734) üzenetére


tasiadam
Topikgazda

Akkor tolj bele egy samsung prot meg kapcsold le a synceket és kész. Nálam nem fogyott a 840 evo sem

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#736) szpeti40 válasza tasiadam (#735) üzenetére


szpeti40
addikt

Milyen sync-eket érdemes kinyomni?

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#737) tasiadam válasza szpeti40 (#736) üzenetére


tasiadam
Topikgazda

systemctl stop corosync pve-ha-crm pve-ha-lrm
systemctl disable corosync pve-ha-crm pve-ha-lrm

És minden HA related cuccot. De a syslog is fölöslegesen pörög és logol elég sokat.

[ Szerkesztve ]

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#738) szpeti40 válasza tasiadam (#737) üzenetére


szpeti40
addikt

Köszi :R
Ezek restart után újraindulnak, nem?

Közben megnéztem, nekem 6% wearout-ot ír, de nem 850. hanem 860 Pro-m van.

[ Szerkesztve ]

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#739) tasiadam válasza szpeti40 (#738) üzenetére


tasiadam
Topikgazda

nem kell, mert előbb leállítod, majd kikapcsolod. a disable miatt nem fog menni

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#740) ViZion válasza tasiadam (#737) üzenetére


ViZion
félisten

Köszönjük! :R

sokadjára írom,h kellene egy jó összefoglaló ide fentre. Nem kérnéd a modikat, h legyél topikgazda (vagy más a témában jártas kolléga, aki tud egy kis időt rászánni)?

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#741) amargo válasza ViZion (#723) üzenetére


amargo
addikt

Tényleg kíváncsiságból, magát a proxmox host-ot miért érdemes ssd-re rakni?

Csak azért kérdezem, mert én a disk degradációja miatt egy gyors hdd-re raktam már az elején is, minden más ssd-n van, kivéve persze az adatok és nem érzem úgy, hogy lassú lenne a rendszer, ennyi művelet van rajta:

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#742) szpeti40 válasza amargo (#741) üzenetére


szpeti40
addikt

Én csak azért raktam ssd-re, mert ez volt hirtelen kéznél, meg nekem ott fut 1-2 vm diszkje is.

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#743) ViZion válasza amargo (#741) üzenetére


ViZion
félisten

3 SATA van csak, 1 a rendszer (meg minden) SSD, 2 HDD a NAS (adat+backup), meg egy pendrive a VM mentéseknek. Van USB-sata kábelem, arra lehet még rakok vmi régebbi laptop HDD-t, ha majd látom mit kellene esetleg oda irányítani.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#744) tasiadam válasza ViZion (#740) üzenetére


tasiadam
Topikgazda

Igen, jó lenne egy up-to-date összefoglaló. Pl ez a HA cucc csak single nodeként műxik és ilyenkor elég kvázi olcsó SSD is (SM/PM samsungok és a PRO vagy EVO-k, amik újabbak), nem öli meg, de ha már clustert csinál az ember és HA-t, akkor meg kell az enterspájz SSD (3-as végű samsungok és PRO/ECO micronoc, vagy DC-s Kingston). Még van pár ilyen dolog amit le kell és le lehet lőni, hogy ne bőgjön mert nem tud frissíteni (Az enterspájz repo hiánya miatt), stb stb.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#745) tasiadam válasza amargo (#741) üzenetére


tasiadam
Topikgazda

Inkább a randol elérés miatt van értelme a gyorsabb SSD-nek. Ha az egyik diskre töltesz, akkor a másik VM belassul. SSD-nél ez nem áll fent. De ha egy VM-nek adsz 16gb SSD volumet + egy hdd-t egy az egyben átadsz, akkor csak akkor nyúl a HDD-hez, ha kell, amúgy nincs perf impactja.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#746) amargo válasza tasiadam (#745) üzenetére


amargo
addikt

Igen azt tudom miért jó az ssd, de mint írtam a host egy külön álló disk-en van, oda nem töltök semmit, nincs backup, log, semmi, metrikák influxdb-be mennek. Nem tudom a proxmox host-nak mihez kellene gyors random elérés?

A VM-ek rendszer meghajtója van több SSD-n elosztva, pont a random elérés miatt, de az adatok kezelése más-más diskeken vannak. (3 ssd és 4 hdd van a gépben)

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#747) tasiadam válasza amargo (#746) üzenetére


tasiadam
Topikgazda

Ja, önmagában, mitn hypervisor, semmi. Emiatt is vettem SD kártyát, de mint kiderült, ESXi-vel ellentétben a Proxmox nem telepíthetó SD kártyára, pedig az is elég neki.

[ Szerkesztve ]

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#748) amargo válasza tasiadam (#747) üzenetére


amargo
addikt

Szuper, köszi az infót :)

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#749) Longeye


Longeye
tag

Persze, az nem otthonra való cucc. Én sem otthon használom. :N

/* Egy lelkes kontár */

(#750) ViZion válasza tasiadam (#737) üzenetére


ViZion
félisten

Nah, megcsináltam, korábban már pár dolgot lelőttem, ezek vannak még:

Ezekből mit lehet még lelőni? Nem mintha teljesítmény gond lenne... de nah...
Firewall: elvileg nem kell, nincs bekapcsolva, csak az OPNsense van
Firewall logger: fentiek miatt értelmetlen
Spice proxy: ez a webes eléréshez kell, nem?
:R

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Proxmox VE
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.