Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás

Hozzászólások

(#4051) KB.Pifu


KB.Pifu
tag

Sziasztok!

Sajnos igazi PLC-vel még nem sok dolgom volt, ma megkérdezték miért tanulok STL- mikor ott a ladder.
Ha jól tudom minden program a PLC -ben STL-ben fut.

Mondjuk letöltök a PLC-ről egy programot, amit valaha ladderban írtak, azt minden esetben vissza lehet alakítani?

(#4052) Szirty válasza KB.Pifu (#4051) üzenetére


Szirty
őstag

Szia!

Igen, STL a Siemens S5-S7 esetében a PLC "assembly-je" avagy az alacsony szintű nyelve. Minden magasabb szintű nyelv erre fordul le. Ez azonban nem indokolja azt, hogy mindent STL-ben írj, de indokolja azt, hogy az STL-t megismerd!

Bizonyos feladatok létrában vagy FBD-ben sokkal jobban átláthatók, sokkal gyorsabban megy vele a munka és hatékonyan lehet hibát keresni.
Konkrétan a sok logikai feltételt tartalmazó összefüggésekhez kiváló (erre való).

Ugyanakkor más feladatra, mint pl. számítások végzése, adatok kezelése sokszor jobb az STL vagy más, magas szintű nyelv (pl. az SCL). Ezeket is meg lehet csinálni létrában, de ott meg ez lesz nehézkes és nehezen átlátható.

Az STL/LAD illetve STL/FBD nyelveket egy blokkon belül is váltogathatod. (TIA portálnál már nem).

"Mondjuk letöltök a PLC-ről egy programot, amit valaha ladderban írtak, azt minden esetben vissza lehet alakítani?"

Ha létrában írták és nem pancsoltak bele STL-ben akkor ezt meg tudod jeleníteni létrában. Ám az STL-ben készült blokkokat nem, vagy csak ritkán lehet létrában megjeleníteni (aez attól függ hogyan írták meg).

(#4053) rsf válasza Szirty (#4052) üzenetére


rsf
senior tag

Na de már a Siemensnél is fordult a világ pl. a TIA Portallal programozható új PLC-knél pl.1500-as CPU családnál már gyorsabban fut a létra mint az STL. :D
Az STL a Siemensnél szépen megy a süllyesztőbe.
Az STL azért volt alap a Siemensnél,mert komolyabb feladatokat STL ismeret nélkül nem lehetett megoldani.
A Siemensnél csak most látták be, hogy az ujabb generáció nem akar az STL-lel bajlódni. Más márkák már évek óta kivezették a saját STL -jüket. Vagy legalábbis a létrát jobban nyomták.
De olyat, hogy létrában egy csomó mindent nem lehet megcsinálni az STL-hez képest, csak a Siemensnél láttam.
Üdv.
Ui: A fenti mondatok a saját véleményemet tükrözik.

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#4054) Szirty válasza rsf (#4053) üzenetére


Szirty
őstag

Üdv!

"De olyat, hogy létrában egy csomó mindent nem lehet megcsinálni az STL-hez képest, csak a Siemensnél láttam.

Az indirekt címzésre gondolsz? Vagy mire?

(#4055) rsf válasza Szirty (#4054) üzenetére


rsf
senior tag

Amikbe én belefutottam: Indirekt címzés,Normális Tömb kezelés, Bájt kezelés. Normális shift regiszter.
De igazából én a komplexebb feladatokat tudó funkció blokkokat hiányolom a siemensnél.
Pl.:Az omronnál van f.blokk arra, hogy egy tömbben visszaadja az 1-esek számát.
A GE fanucnak van olyan tömb kezelő f.blokkja ahol indexelni lehet a forrás meg a cél oldalt. Igy ezzel az egy blokkal szinte mindent meg lehet csinálni amikor adatokat kell tömbbe rendezni vagy onnan kivenni megkeresni vmit. stb.
A siemensnél tetszik a db-s stuktúra, de nincsenek létrában normális utasításai a kezelésükre.
pl. akarok x1 db-ből x2-től x3 hosszban adatokat másolni y4 db-be y5-től x3 hosszban.
Ehhez már kell irni egy FC-t ami a BLKMOVE-ot használja de ez még nem elég.
Üdv.

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#4056) Szirty válasza rsf (#4055) üzenetére


Szirty
őstag

Helló rsf!

Létrában is lehet byte-okat kezelni minden probléma nélkül. Jól használható shift regiszter is van több fajta is.
SHR_I, SHR_DI, SHR_W, SHR_DW, SHL_DW, SHL_W, ROL_DW, ROR_DW. Ezek utasítások, de vannak beépített funbkciók is. Az WSR és az SRHB. Ezek nem felelnek meg?

Alapból kb 250 funkcióblokk van. Ebben nincs benne a letölthető (pl. PID control) vagy HW eszköz mellé kapott (Pl. motion controller, stepper, terepi buszos eszközök kezelése) blokkok.
Persze hogy melyik milyen komplex és mit értesz pontosan komplex alatt azon biztosan lehetne vitatkozni.

Elvárhatnánk hogy legyen palackozó funkció blokk. Jól jönne egy palackozó gép vezérlésében. :-)
Viccet félre téve én erre azt tudom mondani, hogy bármennyi blokk legyen is a könyvtárban, mindig olyan kell ami nincs benne, vagy ami van benne arról nem tudunk. Vagy tudunk, de nem pont úgy működik ahogy nekünk kell, vagy van ugyan olyan valami, de fogalmunk sincsen hogyan működik.
Minél komplexebb blokkokról beszélünk annak esélye, hogy így járunk exponenciálisan egyre nagyobb.
Ami nincs meg azt meg lehet írni. Én is ezt csinálom. Könyvtárat is csináltam amibe a saját blokkjaimat tartom és onnan veszem elő ha kell. Kb 90 funkció van benne de még mindig ott tartok hogy sokszor pont az nincs ami épp kellene. Megírom, beleteszem. Erről szól az a munka amit programozásnak hívnak. :-)

A különböző gyártók eszközei eltérőek. Eltérő tudásúak, eltérő koncepciót követnek.
Engem omronnál bosszant konkrétan, hogy kevés időtag fajta van benne, az is mind on delay jellegű. Meg az, hogy a számtalan adattípusaival káoszba sodorja a programozást. Meg az, hogy a dátum típusú adatok kezelése körülményes. Meg az hogy kétféle indirekt címzés van, BCD és bináris (az újabbaknál indexelt, ami jó). Sorolhatnám még, de minek? Az Omron ilyen, hit vitát semmiképp nem szeretnék folytatni.

Indirekt címzés nincs és adatkezelés nehézkes létrában ez tény.
Ennek szerintem az az oka, hogy a létradiagram nem arra való. Számítgatásokhoz alkalmasabb az STL vagy egy magasabb szintű szöveges nyelv (SCL pl).
Ha egy nem is olyan összetett számítást létrában csinálsz 4-5 oldal lesz tele négyzetekkel amik mellett feliratok vannak. STL-ben meg elfér egy képernyőn, könnyebben áttekinthető. Ugyanúgy, ahogy létrában meg a logikai hálózatokat könnyebb átlátni. Főleg amikor hibát keres az ember (monitorozza).

Nem hiszem hogy érdemes lenne egyenruhaként létradiagramot húzni minden feladatra vagy épp mindent STL-ben csinálni.

(#4057) rsf válasza Szirty (#4056) üzenetére


rsf
senior tag

Hali Szirty!

Én nem akarom összehasonlítani a létrát meg az STL-t, mert Siemensnél nem is lehet.
De pl. AB-nél létrában lerakok egy CPT blokkot és olyan matematikai műveleteket irhatok bele amilyet csak akarok aztán az eredményt a Dest helyen megadott tag-be menti.
User defined tipusokat hozhatok létre,ha két int közé beszúrok egy bool-t akkor nem tolódik el semmi. Egy tag x-edik bitjére hivatkozhatok a tag.x alakkal.
Ha van egy tömböm(tömb1,tömb2,.....) akkor a tömb[x]-el az x-et növelve hivatkozhatok az elemekre.
Szóval itt nincs STL, de nincs is rá szükség.
De az tény, hogy Siemensnél jelenleg STL tudás nélkül komolyabb feladatot nem lehet megoldani.
Üdv.

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#4058) byte-by válasza rsf (#4057) üzenetére


byte-by
tag

halo !

a könyvtárak létrehozása jó dolog. ha megengedtek némi kevésbé profi hozzá szólást.
magam is kezdem összerakni a saját blokkjaimat siemens-ben. omron után azért más.
a TIA Portal- nal egyébként látható és tapasztalható a változás, erősen húz az FBD és a LAD felé.
ebben egyébként segítséget is próbál nyújtani, a blokkokkal , utasításokkal.mi S7-1500 sorozatú vezérlőket használunk.
kell még fejleszteni a programon, ez nem gond.
jók a matematikai utasítások, a Compact PID is jó.
az AB CPT blokkja itt a CALCULATE funkció, itt nem Destiny van hanem a megszokott OUT. itt ebben írhatod meg a matematikai függvényeket.

olyan gép gyártó aki komoly termelő gépsorokat szállított le, és eddig stl-ban írtak programokat, úgy tapasztaltam, hogy miután TIA Portal-ra váltottak de a vezérlő még S7-300 -as sorozatú, inkább FBD-ben írt programmal hozták az új sorokat. persze tele van paraméterezett FC blokkokkal. pár program blokk stl. legalább is a nálunk lévő új gépeket így programozták.

byte

(#4059) rsf válasza byte-by (#4058) üzenetére


rsf
senior tag

Hali,

Igen a lényeg, hogy a Siemens kezdi hanyagolni az STL-t amit a többiek már rég elhagytak.
Üdv.

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#4060) Szirty válasza rsf (#4057) üzenetére


Szirty
őstag

Helló rsf!

Ezek mennek. Nem probléma. :)

(#4061) Szirty válasza byte-by (#4058) üzenetére


Szirty
őstag

Heklló!

"...az AB CPT blokkja itt a CALCULATE funkció, itt nem Destiny van hanem a megszokott OUT."

"Itt nem destiny van" Freudi elszólás :D
Elnézést, tudom hogy nem szándékos és nem is tartozik a témához, de ez nagyon jól sikerült! :DDD

[ Szerkesztve ]

(#4062) byte-by válasza Szirty (#4061) üzenetére


byte-by
tag

halo !

ilyesmi simán beleférhet.... ;)

[ Szerkesztve ]

(#4063) KB.Pifu


KB.Pifu
tag

Sziasztok!

Szükségem volna némi iránymutatásra, sajnos mivel nem dolgozok PLC programozóként nincs túl sok gyakorlatom.

Olyan ötletekre vagyok kíváncsi, amiket előre megírhatok (természetesen nem tökéletesen, gondolok a szimulálás határaira), még ha nem is úgy sikerülnek de legalább most gondolkodok rajta és mikor oda kerülök már van miből dolgozni, gondolok itt Szirty weboldaláról a forgásfigyelőre, az indirekt címzéses határérték ellenőrzésre stb, munkahengerek végállás ellenőrzése adott időhöz kötve stb...

Bármi amin lehet gondolkodni és van is értelme, szórakozásból csináltam egy "random csipogó"-t amit szúrópróbaszerű ellenőrzésnél lehet használni beléptetőkapuknál, jó is, sokat is tanultam, de nem hiszem hogy valaha kelleni fog.

A másik kérdés, ha már itthon PLC -kel foglalkozok, melyik legyen a következő?
Elterjedt nagyon az Omron, de mintha azt látnám, hogy a Mitsubishi kezdene feljönni, lehet azért mert japán érdekeltségű gyárban dolgozok és ez téveszt meg?

üdv
Pifu

(#4064) byte-by válasza KB.Pifu (#4063) üzenetére


byte-by
tag

halo !

" melyik legyen a következő? "
ne már.
nem kell mindet tudni, nem is lehet. (persze biztos van olyan elvetemült alak...)

a bináris változókon vagy I/O-kon alapuló logikai kapukat és összefüggéseket nézve nincs különbség a plc-k között.
a memória , adatkezelésben, utasításkészletben, adatformátumban és azok felhasználásában akár nagy különbségek is lehetnek valamint a fejlesztő környezetben, hálózatokban, HMI-kben, stb.

elkezdted a siemens? akkor ne hagyd abba.
vagy ha azt mondod , hogy japán (vagy japán közeli ) cégnél dolgozol, akkor ásd bele magad az omron-ba.
próbáld elérni, hogy odaengedjenek a gépekhez, laptoppal, vagy hasonló módon. esetleg egy okos módosító javaslat, ilyesmi.(nem mindenhol szeretik, de én is dolgoztam japán cégnél, ott a pozitív hozzáállás jó pont volt)

mindegy , csak ne mindenből egy kicsit. az nem lesz jó.
és nem holnapra fog menni, meg holnaputánra sem.

by-te

[ Szerkesztve ]

(#4065) byte-by


byte-by
tag

halo !

még annyi, hogy amit leírtam nem feltétlenül a helyes , de ez nagyjából az én véleményem.

by-te

(#4066) KB.Pifu válasza byte-by (#4064) üzenetére


KB.Pifu
tag

Szia!

Köszi a gyors választ!
Az a gond, hogy állásra vadászok és ugye cége válogatja, hogy melyiket szeretnék viszontlátni és a másodikkal egy olyat szeretnék megcélozni ami valószínűleg talál is ez lesz az Omron.
(A Siemens-sel "nálunk" csak az a baj, hogy olyan egyszerű gépekhez, mint egy kézi kis ellenőrző túl drágának találtatott és csak a német import gépekben van, azok viszont nagyon szépen mennek anélkül, hogy rájuk kellene nézni)
És bizony állásinterjúkon tudnak cifrákat kérdezni, nekem meg nagyon le kell nyűgözni őket elsőre ,hogy sikerüljön.

Sajnos ez a munkahely ahol vagyok nem fog soká tartani, visszajött az az ember akinek anno még a helyére felvettek és létszámfeletti lettem (3 tapasztalt technikus a 3 műszakra, én volnék az újonc negyedik). Mérnöknek meg nem vesznek át, nekik mindenképp senior kell.

Mik a vélemények a Mitsubishi PLC-kről?
Kezembe akadt egy prospektus és egész jónak tűnik a rendszer egyben.

üdv
Pifu

[ Szerkesztve ]

(#4067) Szirty válasza KB.Pifu (#4063) üzenetére


Szirty
őstag

Helló Pifu!

Nos nekem van pár ötletem.
De az a helyzet, hogy egy megoldásnak akkor látjuk értelmét, ha ismerjük a problémát is.
Márpedig egy feladat megoldásához nem szívesen kezd az ember ha nem látja értelmét a megoldásnak.
Az én válaszom vonatkozásában ott lesz a baj, hogy szinte csak címszavakban tudok itt gyakorlatias feladatokat felvázolni, mert a részletes ismertetése oldalakba és órákba kerülne.

De azért felsorolok párat ami eszembe jutott.

- Kapcsoló óra funkció (több időre beállítható ki és bekapcsolással (nap, óra perc, esetleg havi, heti ismétlés)

- Képzelj el egy szalagrendszert, ami úgy fest, hogy szállító szalagok egymásnak adják át a szállított anyagot. Egyik hordja a másikra. A feladat olyan üresre járatási funkció, ami felfüggeszthető, vagyis ha a kijáratási művelet alatt valamilyen okból megállítják a szalagokat, akkor újra elindítva a kijáratás folytatódik (nem marad abba és nem kezdődik elölről).

- Legyen egy célgép, ami munkadarabokat munkál meg. Számold a munkadarabokat és jelenítsd meg HMI-n úgy, hogy látható legyen melyik órában hány darab készült. Ábrázolhatod oszlop grafikonon is. Esetleg megtoldható azzal, hogy a munkadarabok elkészítése közötti időt méri és ezeket ábrázolja. Az ilyesmit egyszerűen imádja az üzemvezetés :-)

- Berendezéseknél gyakori a kenőanyag szivattyú és a hozzá tartozó kenőanyag áramlás vagy olajnyomás kapcsolóval ellenőrzött kenés. ha megy a szivattyú és x ideig (néhány mp) nem jön jel a nyomás (vagy áramlás) érzékelőről, akkor leáll hibával a gép. Ez ok. De készíts olyan ellenőrzést, ami ezen felül a nyomás (áramlás) érzékelő hibáját is felderíti. Ha a szivattyú x ideje áll, de a nyomás (áramlás) érzékelő érzékel, akkor érzékelő hibát kell jeleznie.

- Készíts olyan blokkot, ami analóg bemenetről érkező (0-27648) értéket beállítható fizikai mennyiséggé skáláz. Pl. ha az analóg bemeneten egy 200 bar-os távadó van, akkor a 0-27648-at alakítsa 0-200 tartományra. Ilyesmire gyakran van szükség.

- Valósíts meg az előző blokkal (vagy azt egészítsd ki) olyan küszöb érték kapcsolót, aminek állítható hiszterézise van. Tehát beállítasz 114 bar nyomást, az legyen a hiszterézis tartomány fele. Ha a mért érték átlépi hiszterézis tartomány tetejét, akkor kapcsoljon be egy bitet, és csak akkor kapcsolja ki, ha a mért érték a hiszterézistartomány alja alá esik.

- Készíts üzemóra számlálót, ami valaminek a működési idejét méri. A számláló tartalma órában vagy tized órában legyen elérhető. De a számláló legyen képes a nagyon gyakori (néhány másodperces) szakaszos üzemű jel mérésére is!

- Csinálj olyan hibajelző rendszert, ami hang és fényjelzést ad. ha hiba keletkezik, világítson egy visszajelző lámpa és szóljon egy kört. Legyen egy nyugtázó gomb, amivel a kürt elhallgattatható.
A lámpa világítson amíg a hibajelzés meg nem szűnik. Ha a hibajelzés a nyugtázás nélkül szűnt meg, a hibamentes állapot is hallgattassa el a kürtöt. Ha van hibajelzés és a kürtöt nyugtázták (elhallgattatták) de a hiba nem szűnt meg viszont egy újabb hiba keletkezik, a kürt szólaljon meg ismét. Legyen legalább 32 egymástól független hibajelzés kezelésére alkalmas.

- Készíts olyan programot ami egy gépen lévő mágneses reteszelésű ajtónyitó biztonsági kapcsolót kezel. A biztonsági kapcsoló ajtó nyitó elektromágneses reteszkioldását egy kimenet kapcsolja be. Amikor a kimenet aktív, a retesz kioldódik és az ajtó nyitható. Az ajtó nyitva helyzete egy bemenetre is vissza van vezetve. Az ajtó mellett van egy ajtó nyitás kérő világítós nyomógomb. A kezelő a gomb megnyomásával kéri az ajtó nyitását a géptől. A kérést a gomb lámpájának villogása jelezze. A kérés hatására a gép nem indít újabb műveleti ciklusokat (mozgásokat) de a folyamatban lévőket befejezi. Amikor minden mozgási ciklus befejeződött, a program oldja az ajtó reteszt és a gomb lámpája folyamatos fénnyel jelezze, hogy az ajtó nyitható. Az ajtó nyitása utáni becsukása törölje a nyitás kérést és engedje el a mágneses reteszt a következő kérésig (a gomb lámpája is aludjon ki)!

[ Szerkesztve ]

(#4068) KB.Pifu válasza Szirty (#4067) üzenetére


KB.Pifu
tag

szia!

Köszönöm, pontosan ilyen feladatokra volt szükségem, ha nem is sikerül leprogramozni pl a havi megszakítást, de legalább tudni fogom melyik OB-t keressem!

Úgy látom innen kezdve már a Protoolra is szükségem lesz.

üdv
Pifu

(#4069) DP_Joci


DP_Joci
tag

Hello,
Van egy s7-1200 –as plc és egy delta servo PTO kimenettel vezérelve.
Elméletileg a servo ha megérkezik a pozícióba, akkor utána tartja, azt a pozíciót ahol van. Nekem fékes motorom van és jelenleg a motor is tartja a pozícióban a terhet meg a fék is. Hogyan lehet azt előidézni, hogy csak a fék tartson és a motor ne melegedjen. Úgy, hogy a pozíció megmaradjon és hiba se legyen, tehát ne a hajtást kapcsoljam ki.
üdv.

(#4070) Szirty válasza DP_Joci (#4069) üzenetére


Szirty
őstag

Helló!

Elveszed a motor engedélyt. Akkor a motor áram megszűnik és a mechanikus fék fogja onnantól.

(#4071) DP_Joci válasza Szirty (#4070) üzenetére


DP_Joci
tag

Szia,

Igazad van.
Csak a kivitelezését nem tudom, mert az engedélyező kimenetet az s7-1200 motion control/ Technology object-je állítja magának. Ha viszont ha a hajtást az arra kitalált tiltás gombbal tiltom, akkor újra kell homolnom.
üdv.

(#4072) DP_Joci válasza Szirty (#4070) üzenetére


DP_Joci
tag

Szia,
Talán megoldottam. :DDD
Nem közvetlenül a tech. obj. által kiadott kimenetet használtam engedélyező jelnek, hanem még hozzáírtam néhány dolgot meg egy kis kikapcs késletetést.
Tesztelem.
köszi

(#4073) sörösló válasza DP_Joci (#4072) üzenetére


sörösló
aktív tag

Hello,
Van egy s7-1200 –as plc és egy delta servo PTO kimenettel vezérelve.
Elméletileg a servo ha megérkezik a pozícióba, akkor utána tartja, azt a pozíciót ahol van. Nekem fékes motorom van és jelenleg a motor is tartja a pozícióban a terhet meg a fék is. Hogyan lehet azt előidézni, hogy csak a fék tartson és a motor ne melegedjen. Úgy, hogy a pozíció megmaradjon és hiba se legyen, tehát ne a hajtást kapcsoljam ki.

Beépítesz egy független hűtőventilátort! Van egy minősített, működési engedéllyel rendelkező géped. Ez egyfajta "műszaki vizsga"! Bármilyen módosítás a Te felelősséged! Ha az a fék egyszer majd nem fog és valakit agyonüt akor mehetsz a börtönbe! Esetleg megpróbálhatod megmagyarázni a bíróságon, hogy te csak jót akartál.

(#4074) DP_Joci válasza sörösló (#4073) üzenetére


DP_Joci
tag

Te miről „beszélsz” ember!
A komplett gépet én programozom nulláról, nem egy meglévőt taknyolgatok!
Nincs 10 kg amit a szervo motor tart és azt is áttételen keresztül.
A kérdés az volt, hogy hogyan lehet ezt a fékvezérlést korrektem megoldani, esetleg az S7-1200-ban van-e erre kitalált megoldás,( még nem használtam eddig).
Ne aggódj, van felelősség érzetem és talán nálad hamarabb elvetek egy műszaki megoldást, ha kritikusnak találom.
Ha viszont van építő jellegű műszaki ötleted a kérdéseimre, akkor azokat szívesen veszem, esetleg nyilvánosan megvitatjuk.

(#4075) Szirty válasza DP_Joci (#4074) üzenetére


Szirty
őstag

Helló DP_Joci!

Nem szeretném ha összeakadnátok. Mellesleg sörösló tapasztalt róka, talán ezúttal a rossz végénél fogta meg a kérdésed :-)

Nem sok tapasztalatom van S7-1200 és szervó kapcsolatárval. De sok szervóval találkoztam már.
Bizonyos "megérzéseim" vannak a dologgal kapcsolatban. Ilyenbe amit te írsz akkor futottam bele amikor léptetőmotor szervóval foglalkoztam. ha arról levettem a motor áramot (bármi miatt) akkor utána el kellett sétáltatni refpontra minden alkalommal. De ennek ott az az oka, hogy a motoron nincs enkóder vagy egyéb pozíció visszacsatolás. A motorlépések számlálásából tudja az aktuális pozíciót, de ha a motoráram megszűnik, akkor nem garantálható hogy a hajtás nem mozdul el, még a fék jelenléte ellenére sem, ezért t a motor áramot kint kell tartani végig.

Más szervós megoldásoknál meg több megoldás is van. A leggyakoribb az, amikor a hajtás megállása után (10-40 másodperc) az elektromechanikus féket lekapcsolja (így az fogni kezd) és 1-2 másodperc múlva megszünteti a motor gerjesztését. Onnantól a terhet a fék tartja.
Gondolom valami ilyesmit szeretnél megoldani.

Próbálj meg a szervó vezérlő blokk és a motorvezérlés közé beiktatni további feltételeket.

(#4076) KB.Pifu


KB.Pifu
tag

Sziasztok!

Oktató jellegű segítségre volna szükségem, ha valakinek van itt lementett system+scene data OMRON FZ4 kamerarendszerhez annak tudnék örülni!

Megszereztem a szoftware-t és kicsit játszanék itthon vele, de sajnos oda se sikerült eljutni, hogy egy képet betöltessek vele és mondjuk nézni rajta, hogy a brightness állítgatás mennyire segít az élkeresésben.

Szeretek hülyeséget kérdezni, egyáltalán BMP image kiterjesztést használ? vagy az csak az amit elment a screen capture.
Van egy szép nagy ikon, hogy select image, ott hagyja kiválasztani a BMP kiterjesztést, csak éppen nem tudom használni, lehet valami beállítás felett elsiklottam?

A kérdés tehát, be lehet neki állítani egy tetszőleges bmp képet inputnak (és ha igen hogyan) vagy mindenképpen a saját kamerájától származó kép kell neki?

üdv
Pifu

(#4077) DP_Joci válasza Szirty (#4075) üzenetére


DP_Joci
tag

Szia,
Ezt csináltam én is amit leírtál.
Csak az zavart meg, hogy pl. a HOME szenzoroknak nem választhattam bármilyen plc bemenetet a tech obj-ban (mint utólag rájöttem, csak a plc első 10 bemenete lehet s7-1214-nél) szóval arra gondoltam, hogy lehet így van ez a plc kimenettel is ami az engedélyezést adja. De aztán helyettesítettem egy merkerrel a tech obj- ban az engedélyezést és plusz feltételekkel bővítve adtak ki az engedélyező jelet a szervónak.
Picit lehet, hogy a lelkemre vettem a dolgot, amikor hétvégén is dolgozom, és csak innen remélhetek segítséget és erre kapok egy kioktatást, hogy mit képzelek én, ha nem tudom, akkor minek nyúlok, hozzá címmel.
Szerintem senki nem született úgy, hogy minden tudott, arról nem beszélve, hogy a megjelenő újabbnál újabb dolgokat folyamatosan tanulni kell.
Ha meg több tapasztalt fórumozó is van, akkor kérem, hogy segítsen, és ne kioktasson.
Elnézést nem akarok senkit megbántani, csak kiakadtam.

(#4078) Szirty válasza DP_Joci (#4077) üzenetére


Szirty
őstag

Üdv DP_Joci!

A történetet szépíti, hogy a biztonsági leállításnak hardveres reteszeléssel kell megszüntetnie a motor gerjesztését (megszüntetni mindenféle teljesítmény áramát) és a féket is el kell engedni.

Az viszont nem szép ha ezután mindig kell egy referenciamenet...

[ Szerkesztve ]

(#4079) DP_Joci válasza Szirty (#4078) üzenetére


DP_Joci
tag

Szia,
Most ismét egy jó ötletet adtál.
Egy siemens-es példából indultam ki, ahol a panelen volt egy emergency nyomógomb, aminek a megnyomásakor az MC_Power (talán ez a neve nincs előttem a program) engedélyezését is elvette.
Ezt a gombot helyettesítettem a programban a vészgombbal.
Ami által persze a szervo engedélyező jele is megszűnt, de ennek az a következménye, hogy újra kell homolni. Ill. nem ezért kell újra homolni, hanem mert a plc-ben is megszűnt az engedélyezése a MC_Power -nak.
Szóval, ha vészgombra nem lövök ki minden a plc-ben, akkor nem kell vészgomb után újra homolni.
Bár igaz, hogy a szervo-nak van emergency bemenete, (ami nem biztonsági bemenet), de ennek ellenére a szervo MAIN tápja biztonsági relén keresztül el van véve vészgomb benyomásakor. Tehát ha vészgomb van nyomva, akkor a szervónak a main betápja ill. a fék feszültsége is megszűnik hardveresen.
üdv.

(#4080) tibi-d


tibi-d
tag

Sziasztok!
Az OMRON CS1-G PLC "xfer" blokkmozgató utasításában a célterületet, hogyan tudom indirekt címzéssel megadni. Egy "W" memóriaterületen lévő 100 szó hosszúságú adatmennyiséget kéne az "E0" memóriaterületre másolni, úgy, hogy az egymást követő másolások ne írják felül a korábbi adatokat. A lényeg, hogy a 100 szót egy cikluson belül kell átmozgatni.
Köszi.

(#4081) wolfman87


wolfman87
csendes tag

Sziasztok!

Szeretném elkezdeni a programozást S7-ben, de sajnos a feltelepítésénél elakadok.
Kell hozzá WinCC6.2, de egyszerűen nem tudom honnan letölteni. Tudnátok ajánlani valami megoldást ?
Vagy valaki tudna nekem segíteni, hogy életrekeltsem az S7-emet ?
Sajnos e-tekintetben nagyon nem vagyok otthon.
Köszi előre is! :R

Többet ésszel, mint ész nélkül!

(#4082) Szirty válasza tibi-d (#4080) üzenetére


Szirty
őstag

Üdv tibi-d!

Úgy látom csak a DM és EM területeket lehet indirekt módon címezni XFER-nél.

(#4083) Szirty válasza wolfman87 (#4081) üzenetére


Szirty
őstag

Üdv wolfman87!

"Szeretném elkezdeni a programozást S7-ben"

Milyen S7?
S7-200? S7-300? S7-400? S7-1200? S7-1500?

"Kell hozzá WinCC6.2, de egyszerűen nem tudom honnan letölteni."

Az egy SCADA rendszer, kereskedelmi szoftver azért nem tudod letölteni. Miért kell hozzá? És konkrétan mihez kell?

(#4084) DP_Joci válasza wolfman87 (#4081) üzenetére


DP_Joci
tag

Hello,
Ha csak PLC-t akarsz programozni, akkor nem kell.
Mivel és hol akadsz el?
üdv.

(#4085) DP_Joci válasza Szirty (#4078) üzenetére


DP_Joci
tag

Szia Szirty,

Ha vészgombot nyomok és elveszem a szervo engedélyezést, akkor a szervo motor el tudom forgatni és mivel nincs visszacsatolás a plc-be a szervo pozícióról, így mindig csinálnom kell egy home-t.
üdv.

(#4086) Szirty válasza DP_Joci (#4085) üzenetére


Szirty
őstag

Helló DP_Joci!

Igen. Ez a szervótól illetve az útmérőtől függ.
Ha inkrementális, akkor nincs mese, ez így működik. Ne nyomkodják azt a vészt ha nem feltétlenül kell.

Abszolút jeladós megoldás ebből a szempontból jobb.

(#4087) DP_Joci válasza Szirty (#4086) üzenetére


DP_Joci
tag

Szia Szirty,

Itt nem csak az inkrementális vagy abszolút a probléma, hanem az is, hogy nincs visszacsatolás a szervótól, nyitott a rendszer.
Mivel PTO –val van vezérelve ezért a plc azt tudja, hogy mennyi impulzust adott ki és kb. hol kéne lenni a motornak, de ez csak feltételezés, mert nem konkrétan a mozgatott „valaminak” a fizikai pozíciója van visszaellenőrizve.
szia

(#4088) KB.Pifu válasza Szirty (#4086) üzenetére


KB.Pifu
tag

Szia!

Nálunk a körasztal (8 állomásos) áll mindig alaphelyzetbe, mert nem sikerült minden Jig-et egyformára készíteni és szoftveresen kellett megoldani a hibák kompenzálását. :))

Üdv
Pifu

(#4089) nemezis06


nemezis06
csendes tag

Sziasztok!
Tudnátok segíteni abban, hogy egy S7-300-as PLC-n. a VAT táblába hogyan tudnék komplett FC-t beszúrni. Ne keljen egyesével beirogatni a különböző kimeneteket.

(#4090) byte-by válasza tibi-d (#4080) üzenetére


byte-by
tag

halo !

mi lenne a későbbi sorsa?
memóriakártyára írás?
vagy ilyesmi?

by-te

(#4091) nemezis06 válasza byte-by (#4090) üzenetére


nemezis06
csendes tag

Szia!

Nem, egyszerü monitorozás és hibakeresés. :)

(#4092) nemezis06 válasza byte-by (#4090) üzenetére


nemezis06
csendes tag

Bocs nem neked ment!! :Y

(#4093) DP_Joci válasza nemezis06 (#4089) üzenetére


DP_Joci
tag

Hello,
S7-300-as plc-t több szoftverrel is programozhatsz.
Milyen szoftvert használsz?
FC-t nem tudsz beszúrni, a VAT táblával változók állapotát tudod nézegetni.
Ha TIA Portált használsz, akkor beírod az első kimenet címét és lehúzod az egeret mint az excelben és folyamatosan kitölti a címet.
szia

(#4094) Szirty válasza nemezis06 (#4089) üzenetére


Szirty
őstag

Helló nemezis06!

"hogy egy S7-300-as PLC-n. a VAT táblába hogyan tudnék komplett FC-t beszúrni."

Ez a kérdés nem nagyon értelmezhető. Kérlek inkább írd le pontosan mit szeretnél!

(#4095) Szirty válasza DP_Joci (#4087) üzenetére


Szirty
őstag

Helló DP_Joci!

"Itt nem csak az inkrementális vagy abszolút a probléma"

Nem a visszacsatolásra írtam, hanem a pozícionálás jellegére.
Az visszacsatolás nélkül is inkrementális pl. egy léptetőmotornál, mivel a vezérlő csak a hajtás relatív elmozdulásáról tud, az abszolút helyzetéről nem.

(#4096) Szirty válasza KB.Pifu (#4088) üzenetére


Szirty
őstag

Helló KB.Pifu!

"mert nem sikerült minden Jig-et egyformára készíteni és szoftveresen kellett megoldani a hibák kompenzálását"

Tipikus.
Én is raktam már be timert laza lánc miatt, hagytam meghúzva szelepet szivárgó munkahenger tömítés miatt, stb...

(#4097) KB.Pifu válasza Szirty (#4096) üzenetére


KB.Pifu
tag

üdv!

A láncosat olvastam (hogy nem volt szabad leállni vele) viszont ez gyárilag lett ilyen.

üdv
Pifu

(#4098) Szirty válasza KB.Pifu (#4097) üzenetére


Szirty
őstag

Helló!

Tulajdonképpen teljesen mindegy hogy a tervező vagy a gyártó baxta el vagy az amortizációból következik.
Mind a két esetben mechanikus hiba szoftveres javításának esete forog fenn (alias következmény elhárítás... alias tüneti kezelés) :-)

(#4099) DP_Joci


DP_Joci
tag

Hello,

„Találós” kérdés, az az ki, hogyan oldaná meg az alábbi feladatot:

Van egy csiga ami x fordulaton szállít anyagot egy „résbe”. Ez a rés méret két hengerrel van beállítva, ami állandó sebességgel forog és hidraulika nyomja. Ha a szállított anyag kevesebb, akkor a rés kisebb lesz, ha több, akkor nagyobb lesz.

Ahhoz, hogy a rés mérete állandó legyen a csiga fordulatszámát kéne változtatni + és – irányban.

Tia portálban gondolkodva ki hogyan oldaná meg.

üdv.

(#4100) DP_Joci válasza DP_Joci (#4099) üzenetére


DP_Joci
tag

Szabad a gazda? :))

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.