Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás

Hozzászólások

(#4501) Szirty válasza Onishi (#4499) üzenetére


Szirty
őstag

Annyit még, hogy a "TAB order"-nek (hogy mi a konkrét sorrend) főleg akkor van jelentősége amikor a runtime olyan eszközön fut aminek van billentyűzete és használják a TAB billentyűt a lépegetésre (tehát jellemzően PC runtime).

(#4502) Onishi válasza Szirty (#4501) üzenetére


Onishi
tag

Szuper. Köszi, erre voltam kíváncsi. :-)

(#4503) Mazsika


Mazsika
őstag

Szia Szirty!

S7-300 PLCbe lehet valahogyan a work memoryt összenyomni? Túl sok DB van fent, a memkartyara ferne meg de a work memory tele van azt irja igy nem tudok tobbet feltenni. Van erre valami megoldas?
Köszi!

Dáccsika

(#4504) Szirty válasza Mazsika (#4503) üzenetére


Szirty
őstag

Üdv!

"Van erre valami megoldas?"

Kettő is!
1. Nagyobb teljesítményű CPU
2. Kisebb igényű program

Hasonlóval küzdök én is, csak nekem a local data stack kevés :-)

(#4505) Mazsika válasza Szirty (#4504) üzenetére


Mazsika
őstag

Pedig egy 315 2PN/DP-s cpuról van szó... Na mindegy akkor valahogy megoldjuk...

Dáccsika

(#4506) KLR válasza Szirty (#4391) üzenetére


KLR
csendes tag

Szia Szirty!

Tegnap jutottam oda, hogy lecseréljem a CP1L-ben a programot. A 200 ms késleltetés hiánya volt a gond az analóg kimenet irásánál, most megy szépen. Még egyszer kössz...

Fejlesztgetés közben észrevettem, a Task-ban deklarálhatok olyan lokális vátozót is, ami nincs fizikai címhez rendelve. Nézegettem a CP1L programozási útmutatóját, de nem találtam semmit. Tudja-e valaki kapásból, milyen tulajdonságai vannak az ilyen változóknak?
Átmeneti (temp) változóként hasznáhatók, vagy eltárolják az értéket a memóriába (stat)?

(#4507) Szirty válasza Mazsika (#4505) üzenetére


Szirty
őstag

Helló Mazsika!

Csökkenteni kell a program work memory igényét!
Hogy pontosan a te programod esetében ez mivel járna arról fogalmam sincs, mert nem láttam a programot. De van néhány hatékony módszer:

- Csökkenteni kell a lokális változók számát (TEMP).
- Csökkenteni kell a blokk hívások egymásba ágyazásának mélységét

(#4508) Szirty válasza KLR (#4506) üzenetére


Szirty
őstag

Üdv KLR!

Olyan változóból van a legtöbb, ami nincs fizikai ki vagy bemenethez rendelve.
Pl. a DM memória terület, vagy a CIO területen olyan címek, amikhez nem tartozik ki vagy bemenet. Vagy HR adatterület.
De ezek nem lokális, hanem globális változók. A CIO terület elveszti tartalmát kikapcsoláskor, a HR és DM terület nem veszti el. De a DM nem címezhető közvetlenül bitenként, csak word-önként, míg a HR terület igen.

(#4509) KLR válasza Szirty (#4508) üzenetére


KLR
csendes tag

A fizikai cím alatt a memóriacímeket is értettem (lehet, rosszul fogalmaztam), nem csak az CIO területet. Most néztem, létre tudok hozni ilyen globális változót is.

Egy kép, többet ér száz szónál is - alapon

[ Szerkesztve ]

(#4510) Szirty válasza KLR (#4509) üzenetére


Szirty
őstag

Helló KLR!

A megközelítésedet így se nagyon értem. Melyik változóra gondolsz itt, A "Szoveg_1" és "Egesz_Szam_1" változókra?
Azok DM memóriában vannak. Ezeket is felsoroltam az előző válaszban!

(#4511) Mazsika válasza Szirty (#4507) üzenetére


Mazsika
őstag

Szia.

Tempet keveset hasznalok a programba. Ill egymásba ágyazva sem nagyon van max 2 fc mély a progi.
Sok benne az FB az lehet a baj szerintem.

Dáccsika

(#4512) Szirty válasza Mazsika (#4511) üzenetére


Szirty
őstag

Üdv!

Mennyi FB van?

(#4513) Mazsika válasza Szirty (#4512) üzenetére


Mazsika
őstag

30 vagy több... De Hétfőn megnézem...

Dáccsika

(#4514) Szirty válasza Mazsika (#4513) üzenetére


Szirty
őstag

Üdv!

30 nem olyan sok, de nagyban függ a dolog a kódtól. Egyetlen egy blokk is el tudja használni az összes work memory-t!

Miben íródtak a blokkok pl az sem mindegy. Ha magas szintű nyelven (SCL GRAPH, HiGRaph) akkor a memóriahasználat drasztikusan nő.

Nálunk van olyan PLC, amiben 150 FB blokk van (LAD) és 171 DB blokk. Ez 330956 byte work memóriát igényel.

Meg olyan is, amiben 73 FB blokk van (SCL) 1188 DB és 1800078 byte work memóriát használ.

A CPU 315-ben (6ES7 315-2EH13-0AB0) 262144 byte work memória van.
Vegyetek 319-2 PN/DP-t. Abban ötször ennyi van: (1433600 byte) :-)

(#4515) Mazsika válasza Szirty (#4514) üzenetére


Mazsika
őstag

Csak energia adatokat gyujt ez a plc igazabol atkerul opc szerverre is. De a gyar osszfogyasztasa itt is tarolodik 15percenkent. Es gondolhatod hogy 365 napra kicsit sok adat. En meg ev vegen at akartam rakni ezeket az adatokat +365uj db-be majd 0-val feltolteni az ertekeket. Ezzel 2evig lenne tarolva az adat plusz egyeb hibakat is kikuszobolt volna...
Szoval igazabol nem fontos, foleg nem annyira, hogy hozzam vagjanak egy millát a 319es cpura... :)

Dáccsika

(#4516) Szirty válasza Mazsika (#4515) üzenetére


Szirty
őstag

Hali!

Én ezt úgy oldottam meg, hogy az amúgy is mindig futó WCCF PC runtime teszi le az adatokat CSV-be, ami egy file szerverre kerül.
Onnan aztán mindenki úgy excelezik ahogy akar akár 30 év adataival (illetve amennyi van).

(#4517) Mazsika válasza Szirty (#4516) üzenetére


Mazsika
őstag

Ja mert WinCC flexible tud exportálni? Van az oldaladon erről leírás? Mert akkor lehet igy oldom meg en is...

Dáccsika

(#4518) moseras


moseras
tag

Sziasztok!

Tia Portal ladder-ben, ha túl hosszú a sorom, hol tudom beállítani, hogy a túl hosszú sort húzza be maga alá folytonosan (tehát nem új netwok-ot szeretnék, hanem a meglévőben "sortöréssel" folytatni) ?

Imi.

(#4519) KLR válasza Szirty (#4510) üzenetére


KLR
csendes tag

Szia Szirty.

Nem az _1-re végződőekre gondoltam, hanem a_2-re. Tegnap elég zűrös napom volt, nem sokat tudtam foglalkozni PLC-vel. Ma már rájöttem, miért is nem világos a kérdésem.
Az egyik változó létrehozásánál nem írtam memóriacímet, CX programmer nem reklamált, az Address/Value oszlopban pedig N/A [Auto] írt be, mint mikor egy FB-t illesztek be. Azonnal el is könyveltem magamban, hogy Omron most már támogat ilyen cimzést is, és majd maga beteszi a változót "valahova" egy stack-be / címre. Ha jól emlékszem, LSIS (LG)-nél láttam ilyesmit...
Ma már látom, hogy létre tudom hozni az egész változótáblát címek nélkül is, de hogy használhassam a programban őket, meg kell adni a címet is.
Ebből is látszik, mennyire veszélyes lehet egy feltételezés... :(
Mentségemre legyen, ritkán Omronozok...

(#4520) Szirty válasza KLR (#4519) üzenetére


Szirty
őstag

Én azt szoktam mondani, hogy: "A feltételezés a gyakorlat halála.."

(#4521) Szirty válasza Mazsika (#4517) üzenetére


Szirty
őstag

WCCF!
Ne keverjük a scada-t a HMI-vel. (egyébként mindkettő tud, csak más a leányzó fekvése).

A kulcsszó: Hystorical data...
Természetesen be lehet állítani, hogy egy vagy több tag értékét lepakolja CSV-be különböző feltételek alapján (data logging).

(#4522) Mazsika válasza Szirty (#4521) üzenetére


Mazsika
őstag

Nem keverem de gondolom a WCCF alatt a winCC flexible-re gondolsz, nem a WinCCre ami ugye a scada rendszer!?

Dáccsika

(#4523) Szirty válasza Mazsika (#4522) üzenetére


Szirty
őstag

Igen! Elnézést ezt benéztem...

(#4524) Szirty válasza Mazsika (#4517) üzenetére


Szirty
őstag

VB scriptből is egyszerűen lehet CSV-t kiírni ha az jobban megfelel...

(#4525) Mazsika válasza Szirty (#4524) üzenetére


Mazsika
őstag

VB skript??? Itt már elvesztettem a fonalat... :)

Dáccsika

(#4526) Szirty válasza Mazsika (#4525) üzenetére


Szirty
őstag

Üdv Mazsika!

"VB skript??? Itt már elvesztettem a fonalat... "

Miért? Nem találkoztál velük?
Itt egy példa file írására:

'Aprító üzemidő kiírása TXT file-ba:
Dim CSV, CSVFile
'A mentést kezdeményező érték visszaírása nullába a mentés végén
SmartTags("WinCC_Adatcsere.CSVWRT")=0
Set CSV = CreateObject("Scripting.FileSystemObject")
'csv file megnyitása.
'Ha nem létezik létrehozza és első sorba beírja a fejléc szövegeit. Ha létezik, hozzáfűzi a végéhez az adatokat.
If (CSV.FileExists(Filename)) Then
Set CSVFile = CSV.OpenTextFile(Filename, 8, True)
Else
Set CSVFile = CSV.OpenTextFile(Filename, 8, True)
CSVFile.WriteLine(Chr(34)+"Dátum (év.hó.nap. ó:p:mp)"+Chr(34)+";"+Chr(34)+"Üzemidő kifele (ó:p)"+Chr(34)+";"+Chr(34)+"Üzemidő befele (ó:p)"+Chr(34)+";"+Chr(34)+"2. r. töltések száma"+Chr(34)+";"+Chr(34)+"2/2 sz. előre irányba állás számláló"+Chr(34)+";")
End If
'Adatok kiírása a file-ba:
CSVFile.Write(Now&";"&FormatDateTime(SmartTags("WinCC_Adatcsere.HKE"),4)&";"&FormatDateTime(SmartTags("WinCC_Adatcsere.HBE"),4)&";"&SmartTags("WinCC_Adatcsere.T18")&";")
CSVFile.Write(SmartTags("WinCC_Adatcsere.T20")&";")
CSVFile.WriteLine()
CSVFile.Close

Ez amikor a "WinCC_Adatcsere.CSVWRT" változó (INT) értéke nullától eltérő lesz (ezt a PLC kapcsolja be naponta egyszer) kiírja egy file-ba egy sorba 4 változó értékét.

(#4527) Mazsika válasza Szirty (#4526) üzenetére


Mazsika
őstag

Na erről valami leírás jöhet! Jónak néz ki, de még nem találkoztam ezekkel!

Dáccsika

(#4528) Szirty válasza Mazsika (#4527) üzenetére


Szirty
őstag

Üdv Mazsika!

Nincs leírás. Próbáld ki!
Azt fontos tudni, hogy nem mindegyik panel tud scriptelni, ahogy CSV-be menteni sem. (Pl. KTP BASIC paneleket).
De PC RT tud. :)
A lényeg, hogy a scriptek a gyári funkciók közé kerülnek be és ugyanúgy eseményekkel lehet őket futtatni mint azokat.
A script funkcionalitása korlátozva van, nem lehet akármit csinálni benne (pl. win ablakot nyitni), de komplett help van erről.

(#4529) Mazsika válasza Szirty (#4528) üzenetére


Mazsika
őstag

és ezt valahol a wincc flex-be találom mint scripts? vagy hogy kell ezt elképzelni? nincs előttem most sajnos, de holnap meg tudom nézni ha bementem a melóba...

Dáccsika

(#4530) Szirty válasza Mazsika (#4529) üzenetére


Szirty
őstag

Ott van a bal oldalon a project fában!

(#4531) plutokas


plutokas
csendes tag

Az lenne a kérdésem, hogy van egy TP170-es kijelző, hogyan tudom kezelni azt hogy ha a kommunikáció nincs meg a PLC-vel akkor feldobja azt is hobaüzenetbe?

(#4532) Szirty válasza plutokas (#4531) üzenetére


Szirty
őstag

Üdv plutokas!

Ezzel kapcsolatban a lehetőségeid korlátozottak.
Ha felugró ablakban szeretnéd látni, akkor a Template Screen Template Alarm Window objektumának General properties-ében a Display szekciónál az Alarm classes lehetőségek között be kell kapcsolnod a System elemet:

Ezzel nem csak a kapcsolat megszakadása, de minden system üzenet is bekerül a felugró ablakba.
A kapcsolat megszakadásakor ez:

De az üzenet csak egy ideig lesz jelen, mert az üzenet idejét az Alam management / Alarm settings / System alarms / Display duration-nél beállított idő határozza meg.

Ezen kívül van lehetőséged olyan üzenetmegjelenítő ablak létrehozására, amiben csak a rendszer üzenetek szerepelnek (a megszakadás is). Nem ugrik ugyan fel magától, de bármikor megjelenítheted.
Ott már beállíthatod "Alarm events"-re, ami egy log (a korábbi üzenetek listája) és nem csak x másodpercig van benne, hanem a bekövetkezése beleíródik és addig ott van amíg a többi üzenet ki nem szorítja onnan.

[ Szerkesztve ]

(#4533) Mazsika válasza Szirty (#4532) üzenetére


Mazsika
őstag

Ebbe már egyszer én is beleszaladtam, de megtaláltam nagy nehezen (az első verziódat)! A másodikat hogy lehet megcsinálni?

Dáccsika

(#4534) Szirty válasza Mazsika (#4533) üzenetére


Szirty
őstag

Üdv!

Leraksz egy screenre egy Alarm view-et és beállítod így:

Aztán raksz egy gombot pl. a menübe ami megjeleníti ezt a screent. Azzal bármikor meg lehet nézni a rendszer üzeneteit. Ha így állítod be, akkor csak azok lesznek benne.
Ez igen hasznos főleg ha 5-6 PLC-vel is kapcsolatban van a HMI, láthatod melyikel nem sikerül kommunikálnia és melyikkel igen.
Fejlesztésnél is hasznos, mert ha valami baja van pl. TAG-ekkel, (pl. nem tud olvasni egy változót) vagy baja van egy scripttel (run time hiba), nem tud írni vagy olvasni file-t (pl. arhívokat, vagy receptet) akkor azt a panaszát is ide írja.

(#4535) plutokas válasza Szirty (#4534) üzenetére


plutokas
csendes tag

Köszönöm maximálisan a segítséged!

Még egy gyors kérdésem lenne, ha léptető motort szeretnék vezérelni egy léptető vezérlőn keresztül és tranzisztoros kártyával akkor elég csak egy PWM-et generálni és azt küldeni kifelé vagy azért konfortosabb megoldás is van?

(#4536) Onishi


Onishi
tag

Sziasztok!

Szintén egy WinCC Flex kérdés:
Meg lehet-e oldani azt, hogy újabb felhasználókat fel tudjanak venni a rendszerbe?
Tehát van egy rendszer amit be fogunk üzemelni, és azt szeretné az ottani vezetőség, hogyha jön egy új alkalmazott, akkor annak a belépési kódját ők maguk is be tudják vinni a rendszerbe, ne kelljen miatta szakembert hívni. Nem igazán találtam ilyen funkciókat.
Elég macerás lenne minden ilyen eset miatt leutazni pár gombnyomásra.

Köszi előre is.

(#4537) Dezsi82 válasza Onishi (#4536) üzenetére


Dezsi82
tag

Szia!
Az Enhanced Objects-ben van egy user view elem.
Itt a felhasználók neve, jelszava módosítható.
Illetve az utolsó sora mindig üres. Ide duplát kattintva szerkeszthetővé válik az új felhasználó adata
Új csoportot nem tudsz létrehozni, de kiválasztható, hogy melyik csoportba tartozzon. De ha jól emlékszem, akkor nem enged magasabb jogokat adni az új embernek, (vagy akár meglévőnek) annál, mint aki be van jelentkezve
Van továbbá egy ExportImportUserAdministration utasítás, ez egy fájlba menti, és innen is tudja olvasni a felhasználói bállításokat

[ Szerkesztve ]

(#4538) Dezsi82


Dezsi82
tag

Sziasztok!
Volna egy érdekes feladatom S7-300-s CPU-kkal.
A feladat lényege az, hogy az az elképzelés, hogy lesz kb 30 db Siemens CPU, amelyek a berendezéshez tartozó szerszámmal együtt vándorol berendezésről berendezésre. A gyártó berendezéseket szintén Siemens S7-300-sok vezérlik. Alapesetként két ilyen szerszám csatlakozik a berendezéshez. Tehát nyilván azt csinálnám, hogy a szerszámon lévő CPU-knak adok egy-egy profibus címet, amit berakok a gépet vezérlő CPU configjába, és működik a dolog. Csakhogy kell ismernie más szerszámokat is. Persze megoldhatnám, hogy akkor az adott oldal szerszámainak ugyanazt a címet adom. Csakhogy előfordulhat, hogy úgy párosítják a szerszámokat, hogy ugyanolyan profibus című szerszámok kerülnek a gépbe, és akkor ez a helyzet bukott. Tehát minden szerszámnak egyedi cím kell. Akkor viszont mindegyiket be kell raknom a configba. Még ez is megoldás lenne, de a helyzetet tovább bonyolítja, hogy automatikus szerszámfelismerést szeretnénk, tehát nem szeretnénk kiválasztó felületet, hogy ez most milyen szerszám.
Két megoldást tudok elképzelni:
- Minden vándorló CPUnak egyedi Profibus címe van. Amikor felhelyezik a szerszámokat nyomnak egy gombot, hogy "Szerszámfelismerés", vagy esetleg más, automata eseményre indulna el egy ilyen függvény. Ez azt csinálja, hogy az összes, a configjában szereplő CPUt deaktiválja, majd végig megy egyesével, hogy vajon hardveresen az adott című CPU elérhető-e. Ha igen, akkor aktiválja. Ezzel az a gondom, hogy nem tudom, mivel lehetne lekérdezni, hogy egy, a configban szereplő, de deaktivált eszköz állapota mivel kérhető le. Ahogy nézegettem a függvényeket, talán az SFC13 használható lenne, de nem tudom hogyan viselkedik jelen helyzetben. Egyszer ebben kérném a segítséget, hátha van tapasztalat ebben
- A fix CPUk configjában csupán 3 CPU lenne. Amikor bekapcsol a vándor CPU, akkor egy meghatározott címet vesz fel, ami során lekéri a fix CPUtól, hogy milyen címen tudnak kommunikálni. Amikor ezt megkapja, akkor átállítja a saját címét, erre az új címre. Erre viszont egyáltalán nem találtam még megoldást.

Ezekben szeretnék segítséget, ötleteket kérni, illetve ha van valakinek bármi használható egyéb kivitelezés, ötlet, azt is szívesen venném
A segítséget előre is köszönöm

(#4539) Szirty válasza plutokas (#4535) üzenetére


Szirty
őstag

Ha Step/dir meghajtód van a léptető motorhoz, akkor azt standard digitális kimenettel nem tudod rendesen meghajtani. Egyébként sem PWM kell hozzá.

(#4540) plutokas válasza Szirty (#4539) üzenetére


plutokas
csendes tag

Szia.
Igen sima step/dir vezérlőm lenne hozzá.
Segitenél hogy milyen úton induljak el?
Azt hittem sima PWM jellel meg tudom hajtani.

(#4541) rsf


rsf
senior tag

Tia Portálban ha 4-nél több blokkot megnyitok akkor azokat egy lenyíló blokkban fogja össze. Ezt a számot lehet növelni?
Úgy látom 4db DB-t és 4db FC,FB-t tudok megnyitni úgy, hogy ne rakja őket össze.
Ezeket a blokkokat a képernyő legalján lehet látni szépen egymás mellett.
Remélem érthető voltam.
Köszi.

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#4542) Szirty válasza plutokas (#4540) üzenetére


Szirty
őstag

Üdv plutokas!

"Azt hittem sima PWM jellel meg tudom hajtani."

Miért hittél ilyet?
A motorvezéslő áram szabályzása lehet PWM-es (többnyire az is).
De a step/dir vezérlés lényege az, hogy a STEP bemeneten minden felfutó élre a motor lép egyet DIR által meghatározott irányban.
A lépés a léptető jel élénél történik, teljesen közömbös hogy a léptető jelnek milyen a kitöltési tényezője (bizonyos, de szélsőséges határok között legalábbis),
Más szóval a léptető jel kitöltési arányának nincs jelentősége.

A léptetőmotort funkció modullal (S7-300 esetén ez az FM353 asszem) vagy technology CPU step/dir kimeneteivel tudod kezelni.
Szoftveres oldalról ez úgy néz ki, hogy elküldöd X pozícióra az meg odamegy. megfelelő rámpával gyorsulva lassulva stb, amiket paraméterekkel lehet neki meghatározni.

(#4543) plutokas válasza Szirty (#4542) üzenetére


plutokas
csendes tag

Köszönöm a választ.
Nagyon megnyugodtam, mert azt hittem fizikálisan nem lehet kezelni.
Holnap remélem megjön a vezérlő és próbálom is.
Én egyszerűbben gondoltam a kialakitást, hogy egy idő megszakitással vagy valami impulzus kimenettel küldöm ki a hajtást.

(#4544) Anobium


Anobium
újonc

Sziasztok

Nem tudja valaki, hogy lehet engedélyezni/korlátozni WinCC-ben a képernyővédőt (MP277-nél)? A probléma az, hogy a WinCE-ben be van kapcsolva, de mégsem mőködik.

(#4545) Szirty válasza Anobium (#4544) üzenetére


Szirty
őstag

Üdv Anobium!

Szerintem sehogy.
Véleményem szerint a képernyő kímélő teljes mértékben a windows hatáskörébe tartozik. Ha nem működik megfelelően, akkor ott kell keresni a megoldást.

(#4546) Szirty válasza plutokas (#4543) üzenetére


Szirty
őstag

Helló plutokas!

Az igaz, hogy a step/dir motorvezérlővel ellátott léptetőmotort impulzus sorozattal lehet forgatni és a motor által megtett szögtávolság egyenesen arányos lesz az impulzusok számával.

Standard digitális kimenettel azért nem vezérelhető megfelelően egy ilyen,mert a megfelelő sebességű (több kHz) léptetési sebesség nem érhető el vele.
Az impulzus kimenet (mint amilyen a PWM) megfelelően gyors, de nem vagy csak igen nehezen tudod vele megoldani a fel és lefutó rámpa szerinti mozgást és a pontos pozicionálást.

Ezért találtak ki erre a célra külön vezérlőt, amivel egyszerűen lehet pozicionálási parancsokat adni a motornak. Az elvégzi ezeket a feladatokat.

(#4547) KB.Pifu


KB.Pifu
tag

üdv!

Ma vagyok második hete egy elég nagy cégnél karbantartó és már sikerült fényes tapasztalatokat szerezni a gépgyártásról. (sajnos még mindig nem vagyok plc programozó, de már legalább hibakeresésben használni kell)

szóval a csodamasina: sorjázza a forgácsolt kisméretű acél terméket, a korongokat vízzel hűtik fröcsköl is rendesen.
Első hiba: egyetlen egy beépített alkatrészt sem a fröcskölő víznek szántak, sima pneus munkahengerek és érzékelők, átlagos lineáris hajtások stb. Üt az összes munkahenger, majd lerepül róla a cucc, de akkor lassítsunk rajta...
Második: a munkahengereket zsírozni kell keményen, már a fojtók sem jók valamint egy két eltekert fojtóvisszacsapó szelep hatására megáll az egész és vár. Befejezi a home pozícióba állást és hibaüzenet nélkül vár...

Bámulatos én mondom bámulatos, még ingyen is jobbat csinálnék a szabadidőmből, csakhogy legyen végre valami referencia.

Múlt héten épp felhívtak: Első kérdés "ön hány évet programozott?"
Mondhatom szép, ha mindig ez lesz az első és utolsó kérdés akkor én itt sosem fogok programozni

(#4548) Szirty válasza KB.Pifu (#4547) üzenetére


Szirty
őstag

"...akkor én itt sosem fogok programozni"

Dehogy nem! Épp most jársz hozzá a legjobb úton! :-)

(#4549) Mazsika


Mazsika
őstag

Sziasztok!

Valaki nem tudna nekem segíteni abban, hogy egy gépre milyen safety szabályok vonatkoznak? Van erre valami szabvány, hogy egy ilyen gépnek hogy kellene biztonsági szempontból működnie? Pl.: ajtó nyitás engedélyezés, mikor lehet mozgatni a gépet, stb.?
Köszi!

Dáccsika

(#4550) byte-by válasza rsf (#4541) üzenetére


byte-by
tag

halo !

a cégnél TIA portal v12-őt használok.
én magam nem találtam utalást a nyitott blokkok elrendezésére, bár engem nem is zavar.
elképzelhetőnek tartom, hogy a TIA portal ilyen.

byte

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.