Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#11551) Scaevola válasza Lompos48 (#11548) üzenetére


Scaevola
tag

Köszi a válaszokat.
nem olyan egyszerű egy konnektort leföldelni... szerintem.
Elmondom mi volt, de nagyjából arra gondoltam, amit (#11549) Wind-Storm írt.

Az előző házam full fém volt, acél és alu és egy idő után arra lettem figyelmes, hogy mikor feldobom rá a lábam (vádlimnál támasztott alá) akkor néha "megszúrt".
Először nem tulajdonítottam neki nagy jelentőséget, de egy idő után zavart, így egy darab kábelt kötöttem egy csavarral a házra és a radiátorra.

Soha többé nem szúrt.

De ahogy Storm mondta... ha a táp házát hasonlóképpen leföldelem (leradiátorozom) akkor az kihat a többi cuccra is, HDD, alap, stb.

Jól gondolom, ugye?

kösz srácok. :R

apex

(#11552) moha21 válasza Scaevola (#11551) üzenetére


moha21
addikt

Ez addig jó is amíg a 230 nem jelenik meg a radiátoron.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#11553) Lompos48 válasza Scaevola (#11551) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha egy áramszolgáltatótól érkezik a hálózat, akkor köteles vagy megoldani a földelést a házban (épületben). Létezik földbeásott földelések is. Mindenképp kell valamilyen a balesetek kiköszöbölésére. Ha pedig már létezik egyetlen földelés is a házban, azt szét kell osztani a konnektorokhoz. Kötelező vasalóhoz, mosógéphez, hűtőhöz stb. Akkor pedig jut a PCnek is.

A szobámban, ahonnan most pötyögtetek (tömbház), a konnektorom nem volt földelt. Konnektor cseréltem, a hálózat jön a falból, földelést hoztam a parkettaszegély alá rejtva.

Az előző házam full fém volt..... egy darab kábelt kötöttem egy csavarral a házra és a radiátorra.

Megoldottad a problémát bent a házban. Most utólag ujjongj, mert megtörténhetett volna, hogy latyakban, vizes lábbeliben bejárati lépcsőre/ről lépve a lábad közé "kaptad" volna a 230V-ot. Most nem írnál! :(

De ahogy Storm mondta... ha a táp házát hasonlóképpen leföldelem (leradiátorozom) akkor az kihat a többi cuccra is, HDD, alap, stb.

Ez részben igaz. Nem fog rázni a táp és külső HDD (és többi cucc) között. De ha a táp nem földelt konnektorból eszi az áramot, akkor csak imádkozhatsz, hogy ne legyen hálózati zárlat a tápban.

[ Szerkesztve ]

(#11554) Wind-Storm válasza Lompos48 (#11553) üzenetére


Wind-Storm
őstag

Megoldottad a problémát bent a házban. Most utólag ujjongj, mert megtörténhetett volna, hogy latyakban, vizes lábbeliben bejárati lépcsőre/ről lépve a lábad közé "kaptad" volna a 230V-ot. Most nem írnál! :(

Ezt nem értem :U
Mi köze a bejárati lépcsőre vizes lábbelivel állásnak és a 230V-nak egymáshoz a küszöb közelében? :U

(#11555) Lompos48 válasza Wind-Storm (#11554) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha a fémház nincs leföldelve, de minden rá van kötve radiátorra meg fémvázra, akkor a ház elméletileg zárlat esetén lebeghet a fázis feszültségén. Egyik lábad a lépcsőn (vizes lábtörlő), másik a latyakos járda, föld stb. A két talpad között ott van az egész hálózat. Igaz, extrém eset.

[ Szerkesztve ]

(#11556) Wind-Storm válasza Lompos48 (#11555) üzenetére


Wind-Storm
őstag

Jah az jópofa... és valóban eléggé extrém, bár pl. a gumicsizma az földel nemde? :U

(#11557) Lompos48 válasza Wind-Storm (#11556) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha lyukas nem jó, mert a piszkos víz vezet. A fekete gumi se jó, mert vulkanizált és korom van benne, sok. Száraz csizma ad egy esélyt, de a villamossági cég alkalmazottai pl. pirosas színűt viselnek, egész más gumiból (szilikon alapú), vastagabbat, mint a szokásos. Ráadásul évente tesztelik a csizmákat nagyfeszültséggel a munkavédelmisek.

(#11558) moha21 válasza Wind-Storm (#11556) üzenetére


moha21
addikt

Gondolom nem gumicsizmában szeretne PC-zni, meg vasalni.

Egyébként a gumicsizma nem földel csak szigetel.

földelésről google 1 találat : [link]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#11559) mr_ricsi válasza Scaevola (#11551) üzenetére


mr_ricsi
veterán

"egy darab kábelt kötöttem egy csavarral a házra és a radiátorra."
Ha valaki elvágja vagy magától elrohad a fűtésrendszer testelése, és zárlatos lesz a tápod, akkor a hálózati 230V-ot ráteszed a ház fűtésrendszerére, és aki a radiátorokhoz-csövekhez nyúl, az belehalhat. Ez a módszer nagyszerű, ha gondatlanságból elkövetett emberölés miatt szeretnél néhány évet a hűvösön tölteni.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#11560) mr_ricsi válasza Lompos48 (#11548) üzenetére


mr_ricsi
veterán

"Szerintem a konnektor(oka)t, amiből mindezeket táplálod lásd el földvezetékkel."

A fa burkolat szigetelő, ezért szerintem azon kellene elgondolkodni, hogy nem lehetne-e a gépet "kettős szigetelésűre" alakítani. (Nem biztos, hogy meg lehet valósítani, de azért el kellene gondolkodni.)

[ Szerkesztve ]

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#11561) Wind-Storm válasza moha21 (#11558) üzenetére


Wind-Storm
őstag

:C
Igen, elírtam.. szigetelt akartam írni, ha földelne akkor az egyenlő lenne a vezetéssel..

(#11562) SteveK88


SteveK88
tag

Üdv mindenkinek :)
[ASrock E350M1] miniITX alaplaphoz szeretnék pico PSU tápot venni. Ki is néztem egyet:
[picoPSU-80] és a hozzá való adaptert is [80w (12v/6.6A) AC-DC Power Adapter] . Az lenne a kérdésem, hogy ez elég lenne e neki? Netezős filmnézős gép lenne, max letöltésre lenne még használva laptop winchwsterrel.
Köszi :)

(#11563) Scaevola válasza Lompos48 (#11555) üzenetére


Scaevola
tag

Tehát nincs feszültségesés, nincs melegedés, olvadt műanyagszag, nincs levert kismegszakító... csak a fázis a radiátorokban... erre gondolsz?

Igen, valószínű.

Elméletileg a hálózati feszültség nem ráz, nyugodtan próbáld ki... szigeteld magad s nem lesz bajod.
Tudod, tudom, mégsem próbálja ki egyikünk sem.

Ezt az elektromos művek köteles földelést biztosítani témát körbejárom, kösz az ötletet...
most váltottam úgy is szolgáltatót... most kivághatják a rezet.

köszi :C

apex

(#11564) moha21 válasza Scaevola (#11563) üzenetére


moha21
addikt

"Elméletileg a hálózati feszültség nem ráz, nyugodtan próbáld ki..."

Mégis elég sokan halnak meg benne. :U Százalékosan csökken az esély attól függően, hogy merre megy az áram az ember testében és hogy mondjuk száraz -e a keze, esetleg vastagabb a bőre, de ez más dolog.

Azt azért ne várd, hogy a szobába behúzzák a kábelt mindenhova, ha jól tudom erre nem kötelesek ezt saját zsebből kell állni.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#11565) Lompos48 válasza Scaevola (#11563) üzenetére


Lompos48
nagyúr

csak a fázis a radiátorokban... erre gondolsz?

Igen, és mindenen, ami oda van kötve. Ezzel nem is lenne baj, lehet hintázni a magasfeszültségű távvezetéken is, csak ne találkozz egy más (esetleg föld) potenciálon levő valamivel.

Elméletileg a hálózati feszültség nem ráz, nyugodtan próbáld ki... szigeteld magad s nem lesz bajod.
Tudod, tudom, mégsem próbálja ki egyikünk sem.

Én szoktam - nem élvezetből :( - feszültség alatt dolgozni. Csak kell tudni a módját.

az elektromos művek köteles földelést biztosítani...

Nem tudom pontosan a kötelezettségek határait, de egy dolog biztos, amikor egy építménybe bevezetik a villamos hálózatot, a főtáblában a földvezeték jelen van, és onnan osztódik a fogyasztók felé (ez már a tulaj dolga). Ezzel nem lehet viccelni.

[ Szerkesztve ]

(#11566) mr_ricsi válasza SteveK88 (#11562) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Igen, elég neki.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#11567) ToBeY


ToBeY
nagyúr

Hello
Van egy Tt Soprano Plexis házam.Hogyan tudnék a plexi-be belevágni 12cm kört (kibővíteni a 9cm helyet),hogy ne repedjen/törjön el?

[ Szerkesztve ]

(#11568) Lompos48 válasza ToBeY (#11567) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha a plexis oldallap levehető és asztalra fektethető, akkor lombfűrésszel. Amit kell tudni használni.

(#11569) fulltime4wd válasza ToBeY (#11567) üzenetére


fulltime4wd
tag

Szerintem erre leginkább a "tákolós" topic-ban tudnak segíteni(nem csak tákolnak), bár lehet itt is.
Én nekiesnék dekopírral valami finom lappal, de előtte letakarnám maszkolószalaggal. Ha ki tudod szerelni sokkal könnyebb a helyzet, felfektetheted, nehezebben reped, bár itt tudom a forrósodás a leggázabb. :K

Hoppá....lassabb voltam :)

[ Szerkesztve ]

"I see no God up here" - Juri Gagarin 1961

(#11570) Wind-Storm válasza ToBeY (#11567) üzenetére


Wind-Storm
őstag

Én is dekopíroznám, jócskán a vonalon belül maradva, a maradékot meg csiszolópapírral a bejelölt vonalig - mert könnyű - szépen türelemmel kicsiszolnám.

[ Szerkesztve ]

(#11571) fulltime4wd válasza ToBeY (#11567) üzenetére


fulltime4wd
tag

Részletesebben:
Leragasztod maszkoló(vagy hasonló)szalaggal, arra rajzolod a kört. Fúrsz egy szép(elég nagy, hogy beleférjen a fűrészlap)lyukat a vonalon jócskán belülre. Elkezded vágni spirál alakban közelítve a vonalhoz(attó 1-2mm-re távolmaradva) nagy fordulaton tartva a dekopírt, mert kis fordulaton berezonálhat/megakadhat és akkor kuka. Szünetekkor kicsit visszahúzod és megvárod míg leáll, különben kihúzáskor odaverhet neki - kuka. :K
Ha ezt választod sok sikert!

[ Szerkesztve ]

"I see no God up here" - Juri Gagarin 1961

(#11572) ToBeY


ToBeY
nagyúr

Köszi mindenkinek a segítséget,majd megpróbálom valahogy beleaplikálni 12cm ventit :B

[ Szerkesztve ]

(#11573) sanyek2


sanyek2
senior tag

Sziaszok!

Honnan tudom mekkora ellenállás kell 4 db kék lednek a ventibe, hogy ne süssem meg őket, de kellő fényerővel világítsanak? 5 vagy 12 voltos ágra kössem? Tesómnak sok régi kacatja van, amiből ilyesmiket szokott kiszedni. Mit, és miben keressem?

(#11574) PHM válasza sanyek2 (#11573) üzenetére


PHM
addikt

Kösd a ledeket sorba, és rakj eléjük egy 220 ohmos ellenállást.
Ha túl erősnek találod a fényüket, növeld az ellenállás értékét.
Ja, a 12 V-os ágat használd.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#11575) Wind-Storm válasza PHM (#11574) üzenetére


Wind-Storm
őstag

és ha mondjuk túl hangosnak találja a ventit és 5 Voltra szeretné kötni akkor hogyan fog tudni világítani?
Gyári megoldással még 5 Volton is képesek világítani a LED-es ventilk, ha nem 3-on...

ja, mondjuk külön tápellátással megoldható..
Bár én ilyennel nem vacakolnék többletkábel miatt, párhuzamosan kötném a LED-eket és a fényerő meg nem érdekelne mert a venti is kevésbé fújna, eből is látnám.

[ Szerkesztve ]

(#11576) PHM válasza Wind-Storm (#11575) üzenetére


PHM
addikt

- Senki nem mondta, hogy a ledeket a venti tápjára kell kötni.
- A ledek meghajtását akár egyetlen ceruzaelemről is meg lehet oldani,
azonban a kérdés nem erre irányult.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#11577) moha21 válasza PHM (#11574) üzenetére


moha21
addikt

2,3 V elég egy kék lednek?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#11578) PHM válasza moha21 (#11577) üzenetére


PHM
addikt

Miért is jutna 2,3 V 1-1 ledre?

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#11579) moha21 válasza PHM (#11578) üzenetére


moha21
addikt

Hát ha csak 10 mA-el számolok 12V-on akkor az ellenálláson 0,01 * 220 ohm = 2,2 V

12 - 2,2 = 9,8 V marad a 4 db kék led-re igaz ez 2,45

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#11580) PHM válasza moha21 (#11579) üzenetére


PHM
addikt

De hát senki nem mondta, hogy kötelező a kék ledeket 10 mA-rel meghajtani.
Ha mégis, akkor sincs gond:
2-2 led sorbakötve 1-1 620, vagy 560 ohmos ellenállással.
Bár szerintem ez esetben esetleg zavaróan erős fényük lesz.
De ez már ízlés dolga.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#11581) sanyek2 válasza PHM (#11580) üzenetére


sanyek2
senior tag

Köszönöm a kimerítő választ, de még egy kérdésem lenne.
Ha nincs ráírva az ellenállásra, hogy mik az adatai, műszerrel milyen módon mérem meg?
Volt korábban egy ellenállás bekötve, amit pótolni szeretnék, mert túlterheltem, és kigyulladt hatalmas szikrákkal. De nem ez a lényeg, hanem hogy az volt ráírva hogy TTC 050 Vélemény? Megoldás, pótlás?

(#11582) PHM válasza sanyek2 (#11581) üzenetére


PHM
addikt

Az ellenállásokra mindig "ráírják" az értékét, csak néha nehéz
azt dekódolni. Gondolok itt a színkódokra például.
TTC 050: Ilyen jelöléssel ellenálláson nem találkoztam még.
(Ettől még persze lehetséges.)
Ráguglizva pedig egy integrált áramkört találtam.
Biztos, hogy ellenállás volt? Hogy nézett ki?

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#11583) sanyek2 válasza PHM (#11582) üzenetére


sanyek2
senior tag

kb 4mm széles, lapos, sötétzöld "korong". kb 2 mm vastag. A lábai párhuzamosan álltak.

(#11584) moha21 válasza sanyek2 (#11581) üzenetére


moha21
addikt

Akármelyik olcsó multiméterrel tudsz ellenállást mérni. Direkt egy olcsó fajtát linkelek be : [link]
Ott van az ohm jel és a méréshatárok. 220 ohm-os ellenállást 2000-es méréshatárral tudod a legpontosabban megmérni.

Arra figyelj, hogy jól érintkezzen és a kezed és más ne érjen bele a mérésbe, mert akkor más eredményt mutathat.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#11585) PHM válasza sanyek2 (#11583) üzenetére


PHM
addikt

Hm. A leírásból leginkább varisztorra gyanakszom.
Hogyan történt a baleset?

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#11586) sanyek2 válasza moha21 (#11584) üzenetére


sanyek2
senior tag

957-et mutat alapon érintkezés nélkül a műszerem 2k ohmos pozícióban. 476-ot mutat ha mérem az ellenállást. a különbség az adott ellenállás értéke?
Sajnálom, hogy ilyen lehetetlen vagyok, csak rossz suliba mentem.. :p

(#11587) And válasza sanyek2 (#11586) üzenetére


And
veterán

(Pedig nagyon nem ártana, ha érintkezés nélkül végtelent ( "1. " vagy hasonlót) mutatna, mert különben az így mért 'érték' eléggé nem jelent semmit.)

(#11588) sanyek2 válasza And (#11587) üzenetére


sanyek2
senior tag

Rendben, köszönöm! Keresek másik műszert...valahol a műhelyben van még egy. A színkódolással többre jutottam.

(#11589) dragonfx


dragonfx
veterán

sziasztok

szeretnékledsort beépíteni a billentyűzetem fölé, a kihuzható rész fölé.
abban kérném a segítségeteket ilyet hol találnék olcson?illetve ha konkrtét géphez valo nincs hogy tudnám mondjuk usb.re rákötni bekábelezni?

"Ha valami túl szép, hogy igaz legyen, akkor az valószínűleg nem is igaz"--Logout 2014

(#11590) Lompos48 válasza dragonfx (#11589) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Szalagformában a legkisebb felosztás, amit láttam az olyan 16mm körüli (találtam egy 120/m verziót is). Ami gond lehet, hogy mindegyik 12V-ról táplálható, ami miatt az USB táplálás nem lenne egyszerű (csak konverterrel). Ezért sem típust sem megoldást nem ajánlok, de gugliban LED szalag vagy LED strips címszavakkal tudsz keresgélni.

[ Szerkesztve ]

(#11591) sanyek2 válasza PHM (#11585) üzenetére


sanyek2
senior tag

A baleset úgy történt, hogy túl feltűnő volt ez előző forrasztás és a plusz drótok a molex csatiból, ezért a venti burkolatának tövéhez terveztem beforrasztani, csak sajnos áram alatt volt amikor véletlenül az ellenállás zárta az áramkört. :s igen..elbénáztam..de szép tüzijáték volt :D

(#11592) sanyek2 válasza PHM (#11585) üzenetére


sanyek2
senior tag

wikipedián megnéztem hogy mi a varisztor, és igen, az volt.
Ha varisztort kötnék rá ennek helyettesítésére, akkor milyet keresse, ami pótolhatja a korábban említett ellenállásokat?

(#11593) ToBeY


ToBeY
nagyúr

Hol lehetne és mennyiért Perforált lemezt venni?

(#11594) Lompos48 válasza sanyek2 (#11592) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A varisztor túlfeszültségvédelemre van. Ha zárlatos lett és más nem purcant ki, akkor kiemelve az áramkörből, annak működnie kell. Utána lehet keresgélni.

(#11595) PHM válasza sanyek2 (#11592) üzenetére


PHM
addikt

Lompos48 kolléga megelőzött a válasszal.
Azt viszont továbbra sem értem, hogy mit keresett egy varisztor
a molex csatlakozó környékén?
Mi lett volna a funkciója?
Csak mert eddig varisztorral csak tápok bemeneti oldalán találkoztam,
s azoknak a 12 V meg se kottyant volna.
Elképzelhetőnek tartom, hogy az említett alkatrész nem is varisztor,
hanem tárcsatermisztor volt.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#11596) sanyek2 válasza Lompos48 (#11594) üzenetére


sanyek2
senior tag

mit keressek helyette? egy csomó NYÁK van ami bontásra vár, de nem tudom mit keressek konkrétan. ellenállást használjak vagy varisztort? de konkrétum is jöhet. színkódolás szerint más vágom az ellenállásokat, csak még nem találtam megfelelőt.
ellenállás vagy varisztor használata ajánlott a venti ledjeinek üzemeltetéséhez?

(#11597) PHM válasza sanyek2 (#11596) üzenetére


PHM
addikt

Sima ellenállás javasolt.
Fel kéne térképezni, hogy hogyan vannak a ledek kötve.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#11598) Lompos48 válasza sanyek2 (#11596) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Varisztor kizárva mert értelmetlen. Ellenállás kell oda és elküldelek olvasgatni.

[ Szerkesztve ]

(#11599) sanyek2 válasza PHM (#11595) üzenetére


sanyek2
senior tag

nem tudom pontosan melyik ágon és melyik polaritásra volt kötve, de a varisztoron/tremisztoron keresztül ment tovább, és nem vele zárult az áramkör szóval a 2 lába sorba volt kötve hogy úgy mondjam.
pl negatív kábelre van kötve. egyik lábán bemegy a negatív másikon kifele a negatív, majd így csatlakozott a párhuzamosan kötött ledekhez.
ha! minden igaz.
szinte teljesen ÍGY nézett ki a cucc ami kiégett csak zöldben, és az volt ráírva hogy TTC 050

(#11600) MontyCrew


MontyCrew
senior tag

Sziasztok!

Arra az elhatározásra jutottam, hogy a gépházamat és a gépemet egy kis sufnizásnak vetem alá, amihez lenne pár kérdésem. A Tápom kábeleit szálanként szeretném harisnyázni, de a csatlakozókat hogyan tudom a kábelről eltávolítani sérülés nélkül? Hogy célszerű ezt a procedúrát véghez vinni?

Gépházas dolog, Ki szeretném vágni a gépházam oldalát, majd feketére festeni az egészet kívül belül, Ezt itthon el tudom végezni? ha igen, akkor milyen festék kellene hozzá?
Egy Sharkoon AL2 nevezetű kis micros házam van.

A táp ás vinyó dvd író kábeleit kábelmenedzsment hiányában hogy tudom a legegyszerűbben eltüntetni?
Most így hirtelen ennyi jutott eszembe, Esetleg boltban plexit hol lehet cenni, és milyen vastagot célszerű beszerezni?

és neked mi az erősséged? hmm, van egy Skyline-om

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.