Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#3951) bmakszim


bmakszim
senior tag

Sziasztok!
Ez inkább fizika lesz, de nincs itt akkora mozgolódás, remélem tudtok segíteni.

Az 1,5 * 10^6 W teljesítményű mozdony a
2500 t tömegű vonatot állandó 36 km/h
sebességgel vontatja felfelé az emelkedő
pályán. Legfeljebb mekkora lehet az
emelkedő hajlásszöge, ha a vonatra ható
súrlódási és közegellenállási erő ekkor
5 * 10^4 N ? g =9,81 m/s^2 ?

Nem nagyon tudom, hogy induljak el. Elvileg, ha a teljesítményt elosztom a sebességgel, majd levonom belőle az ellenerőt, akkor marad 1*10^5 N erőm. Ez fordítódna az emelkedésre? Hogy lesz ebből hajlásszög?

(#3952) Apollo17hu válasza bmakszim (#3951) üzenetére


Apollo17hu
őstag

Amikor mechanikát tanultam, mindig azzal kezdtük, hogy felrajzoltuk a testre ható erőket.

Szerintem két erő marad:
- a "maradék", amit kiszámoltál,
- és a G, ami a 2500 t tömegű vonatra hat.

G "lefele" hat, a "maradék" pedig a hajlásszögnek megfelelő irányba. Ezzel a két vektorral kell tovább számolni, de azt ne kérdezd, hogyan.

(#3953) Jester01 válasza bmakszim (#3951) üzenetére


Jester01
veterán

Van fizika topik, legközelebb kéretik ott feltenni a kérdést, ott is észrevesszük.

Ugye a súrlódás és a közegellenállás a lejtővel párhuzamos, amerre a sebesség is mutat. Innen tehát ezt a veszteséget simán a W = F*s képlettel kapjuk, illetőleg az idővel osztva P = W/t = F*v. Tehát a mozdony teljesítményéből ekkora rész a veszteségre fordítódik. A maradékot használhatjuk emelésre, ehhez azt kell tudni, hogy W = m*g*h = m*g*s*sin(alfa), ezt megint végigosztva az idővel már minden adott a sin(alfa) kifejezéséhez.

[ Szerkesztve ]

Jester

(#3954) axioma válasza bmakszim (#3951) üzenetére


axioma
Topikgazda

Szerintem ugy lehetne megfejteni, hogy 36km/h atszamolod m/s-ra, es megnezed, hgoy 1 sec alatt hogy jon ki az ut es a magassag a szog fuggvenyeben. 10m/s azaz a lejto hossza 10m, ebbol tudod a hatraltato erok miatt vesztett osszes energiat amig azon vegiger (N*m=J), az 1sec-bol meg a mozdony altal leadottat (W*s=J). Lesz neki a vegen az emelkedesbol extra helyzeti energiaja, a mozgasija nem valtozott; a helyzeti energia meg pont felhasznalja a g-nek az erteket, es ott van a masik szukseges adat is (tomeg). Tehat megkapod, hogy 1 sec alatt mennyit emelkedett, az meg pont a 10m-es atfogohoz tartozo befogo, vagyis a sin alfa jon ki a hanyadosbol.

szerk. sebessegileg nem az en napom, na meg sokkal amatorebb modon kozelitettem meg... hiaba regen volt

[ Szerkesztve ]

(#3955) bmakszim válasza Jester01 (#3953) üzenetére


bmakszim
senior tag

Köszönöm! Láttam én is azt a topikot, de nem tűnt túl aktívnak. Legközelebb majd oda írok.
0,23° jött ki, az nem tűnik soknak, jól számoltam?
P/v = m*g*sin(alfa)+F

(#3956) Jester01 válasza bmakszim (#3955) üzenetére


Jester01
veterán

Nekem is annyi lett, hihető, 4 ezrelékes emelkedő.

Jester

(#3957) ricsiii01


ricsiii01
tag

Sziasztok!
Kisérettségit kell beadnom holnapra és van két feladat amit nem bírok megoldani, ehhez kérném segítségeteket.

1.) Oldja meg az egyenlőtlenséget, a valós számok halmazán!
2x^2-3x-20≤0

2.)Bontsa fel az ABC háromszög A csúcsából a szemközti oldalt 1:3 arányban osztó pontjaihoz vezető vektorokat az A csúcsból kiinduló két oldalvektorral párhuzamos összetevőire!

Köszönöm a segítséget! :R :R :R

.

(#3958) Apollo17hu válasza ricsiii01 (#3957) üzenetére


Apollo17hu
őstag

Elsőre: Sima parabola. Kiszámolod, hol metszi az x-tengelyt, neked pedig a két metszés közötti értékekre van szükséged.

(#3959) axioma válasza ricsiii01 (#3957) üzenetére


axioma
Topikgazda

A masodiknal legyen az, hogy BC vektor egynegyede mutat a kert K osztopontra. Ekkor mivel BC=AC-AB (me'g mindig vektorok!), ezert AK=AB+BK=AB+BC/4=AB+(AC-AB)/4=AB*3/4 + AC/4.

(#3960) Garada


Garada
őstag

Üdv 8. osztályos Középpontos hasonlóságból valaki el tudná nekem magyarázni a kicsinyítést és nagyítást?(képes illusztráció is jöhet :) )

[ Szerkesztve ]

(#3961) mouzrr


mouzrr
őstag

Sziasztok. Alakzat-formulákat tanulok, és a feladatom, hogy egy koordináta rendszerben van egy 1x1-es négyzet, ennek a belső formuláját kell megadnom. Valami ötlet? Köszönöm.

(#3962) axioma válasza Garada (#3960) üzenetére


axioma
Topikgazda

A szerkesztes folyamatara gondolsz, hogy a parh. szelok tetelevel kell a nagyitast egy ismert esetrol a tobbi pontra atvinni? Vagy mit kell elmagyarazni (nyilvan definiciokat eleg bajos peldaul).

mouzzr: toled is jo lenne egy pontositas... mi az, hogy belso formula, a csucsok koordinatajabol teruletszamitas vagy ilyesmik?

[ Szerkesztve ]

(#3963) #82471168


#82471168
törölt tag

Sziasztok.Az a feladat hogy paralelogrammát kell szerkeszteni.Meg van adva az egyik szöge ami 30° és a két magassága ami Ma=2cm Mb=3cm.Mi a szerkesztés menete?
A válaszokat előre is köszönöm.

(#3964) Jester01 válasza #82471168 (#3963) üzenetére


Jester01
veterán

Veszel egy egyenest az egyik oldal ez lesz. Szerkesztesz rá 30 fokos egyenest ez lesz egy másik oldal. Majd mind a két oldallal szerkesztesz párhuzamost az adott magasságértékekkel és már kész is vagy.

[ Szerkesztve ]

Jester

(#3965) #82471168 válasza Jester01 (#3964) üzenetére


#82471168
törölt tag

És hova szerkesszem a párhuzamost??Vagy hogyan??Mivel kell párhuzamost szerkeszteni?

[ Szerkesztve ]

(#3966) Jester01 válasza #82471168 (#3965) üzenetére


Jester01
veterán

Merőlegest szerkesztesz amire felméred a távolságot majd oda még egy merőlegest.

Jester

(#3967) #82471168 válasza #82471168 (#3965) üzenetére


#82471168
törölt tag

Szerkesztés..Megoldottam és sikerült..Ez jó?? :DDD

(#3968) axioma válasza #82471168 (#3967) üzenetére


axioma
Topikgazda

Nem tunik annak. Marmint lehet pontos, de ez nem szerkesztes.... hol vannak a 2 es 3 centik? Csak a jobb also saroknal latok valami korzovel keszult maszatot, de hogy az honnan indult es mit mer, raadasul ilyen kis szogben nemigen szokas - ha lehet - elfogadni a metszessel pont megadasat (a hegy vastagsaga miatt ez nagyon nagy teruleten barmi lehet).

[ Szerkesztve ]

(#3969) fpeter07


fpeter07
veterán

Csak egy megjegyzés, de tapasztalataim szerint nem az analízis a matematika legszebb ága. Persze jó dolog megmondani egy kétváltozós fg.-ről, hogy hol van maximuma, ill. minimuma, de nekem már hiányoznak kicsit a számok. Hobbiból nem biztos, hogy tanulnám.

(#3970) lajafix válasza fpeter07 (#3969) üzenetére


lajafix
addikt

hanem a valszám + diszkrét matek! :) Na meg a statisztika. :))

Rock'n Roll

(#3971) fpeter07 válasza lajafix (#3970) üzenetére


fpeter07
veterán

A középiskolai valszámmal nincs semmi bajom. ;)

(#3972) bmakszim válasza lajafix (#3970) üzenetére


bmakszim
senior tag

Nem tudom, hogy komolyan gondoltad, vagy csak irónia, de én mérnök szakon egy félévet tanultam és kifejezetten élveztem. Csak egy kis gondolkozás + szövegértés kellett hozzá és sorra írtam a hibátlan zh-kat belőle. Nekem tényleg a kedvenc téma köröm!

(#3973) lajafix válasza bmakszim (#3972) üzenetére


lajafix
addikt

természetesen vicceltem. Szerintem az analízis a matematika leghasznosabb ága egy magamfajta átlagmérnöknek, a szépséget nem tudom a matematikában értelmezni.

Utána a valszám/ statisztika. A diszkrét matek meg undok! :)

Milyen mérnök szakon 1 félév az analízis? régen fősulin is 2 félév volt

Rock'n Roll

(#3974) bmakszim válasza lajafix (#3973) üzenetére


bmakszim
senior tag

3 félév matek volt összesen, de ebből 1 félév szólt a valség számításról és a statisztikáról.

(#3975) fpeter07 válasza lajafix (#3973) üzenetére


fpeter07
veterán

Remélem ez irónia. :D

(#3976) concret_hp válasza bmakszim (#3974) üzenetére


concret_hp
addikt

azzal milyen mérnöknek lehet lenni? :U

vagy fullba vagy sehogy :D

(#3977) bmakszim válasza concret_hp (#3976) üzenetére


bmakszim
senior tag

pl gépész. A gyártástechnológiához és minőségbiztosításhoz valamennyire szükség van a statisztikára, ahhoz meg kell a valség számítás.

(#3978) concret_hp válasza bmakszim (#3977) üzenetére


concret_hp
addikt

lol a szumma 3ra gondoltam :D

vagy fullba vagy sehogy :D

(#3979) bmakszim válasza concret_hp (#3978) üzenetére


bmakszim
senior tag

Kevesled? Miskolcon pl csak 2 van.

(#3980) bandus válasza concret_hp (#3978) üzenetére


bandus
veterán

bsc-be ennyi fer, ott nalunk is 3 volt, bar a vektoranalizisnek koszonhetoen 5-ot csinaltam belole :D ehhez jott meg ket felev msc-n.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#3981) concret_hp válasza bandus (#3980) üzenetére


concret_hp
addikt

hát nekem csak az analízis + számelémlet + valszám szumma 31 kredit volt
és akkor még volt matematikai logika 3 kredit ami mondjuk nem kell minden mérnöknek meg jóadag cucc ami félig matek félig IT (algoritmus elmélet, kódelmélet, formális nyelvek, úgy nagy hirtelen)

ehhez képest a szumma 2-3 tárgy az nem sok :D

[ Szerkesztve ]

vagy fullba vagy sehogy :D

(#3982) fpeter07 válasza concret_hp (#3981) üzenetére


fpeter07
veterán

31 kredit? :Y Az nem semmi, itt anal I., II. mellett csak numerikus matek van. Ez összesen 8 kredit. Persze lesznek még matekos tárgyak, csak álnév alatt.

(#3983) Apollo17hu válasza fpeter07 (#3982) üzenetére


Apollo17hu
őstag

5 éves egyetemi műinfóképzést hasonlítotok egy főiskolai BSC-hez...

(#3984) axioma


axioma
Topikgazda

Hu de oreg vagyok, en kreditben nem is tudok szamolni, nalunk me'g nem volt. Amugy reszemrol +1 minden veges mateknak, foleg grafelmelet, kombinatorika, algoritmuselmelet, afonya (marmint automatak es formalis nyelvek). Reszemrol az anal kicsit, a diff.egyenletek nagyon mondjon le...

(#3985) asuspc96


asuspc96
senior tag

Helló!

Lenne egy kérdésem:

Ha tudunk fogadni egy játékra aminek a kimenetele ugye vagy nyereség (H) vagy vereség (V) vagy döntetlen lesz (X) és van "n" darab meccsünk, akkor hány fogadást kell megtennünk úgy h csak akkor nyerünk ha az összes meccset egy lapra írjuk nem külön külön fogadunk rá h pl az első meccs ez a második amaz hanem egybe…akkor hány darab ilyen lapot kell kitölteni mindegyik meccs kimenetelével h a nyereség biztos legyen ??
Mi erre az általános képlet ?

(#3986) Jester01 válasza asuspc96 (#3985) üzenetére


Jester01
veterán

3^n mivel az események függetlenek tehát minden eset lehetséges és abból csak 1 jó.

Jester

(#3987) Bjørgersson


Bjørgersson
félisten

:)

As if all this was something more than another footnote on a postcard from nowhere, another chapter in the handbook for exercises in futility...

(#3988) MATEO6600 válasza Bjørgersson (#3987) üzenetére


MATEO6600
őstag

False, 0-val nem lehet osztani. :))

(#3989) Apollo17hu válasza Bjørgersson (#3987) üzenetére


Apollo17hu
őstag

Jó! :) Ez jutott eszembe róla:

1 + 2 + 3 + 4 + 5 + ... = -1/12

(#3990) Bjørgersson válasza MATEO6600 (#3988) üzenetére


Bjørgersson
félisten

Tudom-tudom, de jelen esetben el kell ettől tekinteni. :)

As if all this was something more than another footnote on a postcard from nowhere, another chapter in the handbook for exercises in futility...

(#3991) Bjørgersson válasza Apollo17hu (#3989) üzenetére


Bjørgersson
félisten

Megnéztem, de nem igazán jöttem rá a logikájára. :N Lehet reggel is meg kellene néznem.

As if all this was something more than another footnote on a postcard from nowhere, another chapter in the handbook for exercises in futility...

(#3992) Apollo17hu válasza Bjørgersson (#3991) üzenetére


Apollo17hu
őstag

Nem véletlenül, hiszen még a húrelméletről szóló könyvben is használják ezt a neves összefüggést. :D

(#3993) axioma válasza Bjørgersson (#3991) üzenetére


axioma
Topikgazda

Nem konvergens sorokrol van szo. Ugy meg egyenerteku azzal a feladattal, hogy egy teli vegtelen szallodaba akar me'g egy teli vegtelen szalloda lakoit be tudod koltoztetni (csak elobb mindenkit az n-bol 2*n-be koltoztetsz, es a maradek helyekre a masik szallobol mindenkit). Na ebbol mar jon - ha a sorokra ezen a modon nem igazan ertelmezheto muveleteket csinalod, ahogy a videoban -, hogy az 1+1+... az egyenlo onmaga ketszeresevel, vagyis o maga nulla... ebbol aztan barmi levezetheto.
Termeszetesen a problema ott van, hogy egy termeszetesnek tuno muveletet, az osszeadast alkalmazza olyan halmazon, a sorokon (nem konvergensekkel egyutt), amin nem az a baj, hogy nincs ertelmezve, hanem ha lenne is, akkor se teljesitene' a szokasos tulajdonsagokat. Foleg azert, mert a vegtelen is kepbe kell keruljon (vagy forditva nezve, a sorkepzesre nezve nem zart a valos szamok halmaza, sot a vegtelennel egyutt sem, hiszen mi lesz a divergens sorokkal mint az 1-1+1-1+...).

(#3994) asuspc96


asuspc96
senior tag

Helló!

Kellene egy olyan eljárás/program megoldja azt a problémát hogy:

adott egy 3x3-as négyzet, amibe 1-9ig lehet számokat pakolni, és ebben a 4db 2x2-es részben a beírt számok összege mindenhol megegyezzen.

ezt kellene valahogy megoldani, ötletek ?

(#3995) thiclyoon válasza asuspc96 (#3994) üzenetére


thiclyoon
aktív tag

csak nem KöMaL-ozol? :P ;]

(#3996) asuspc96 válasza thiclyoon (#3995) üzenetére


asuspc96
senior tag

őőőőőőőőő..........nem ;] :P :DDD

(#3997) Apollo17hu válasza asuspc96 (#3994) üzenetére


Apollo17hu
őstag

Kiindulásként bejelölöd, hogy mely cellák hányszor szerepelnek az összegben. Én így indulnék neki...

[ Szerkesztve ]

(#3998) Apollo17hu válasza Apollo17hu (#3997) üzenetére


Apollo17hu
őstag

szívatós-nincs-megoldásos-feladat? :D

(#3999) Apollo17hu válasza Apollo17hu (#3998) üzenetére


Apollo17hu
őstag

9 4 3
2 5 8
7 6 1

...de hogy mit lehet rá kitalálni :F Osztási maradékok esetleg?

[ Szerkesztve ]

(#4000) Pttypang válasza Bjørgersson (#3987) üzenetére


Pttypang
veterán

Én itt leakadtam. Vagy szokás szerint benéztem :)

Geometria alapjairól esetleg tudnátok linkelni egy részletesebb leírást? Ismételném a matekérettségit, de nekem ez az anyagrész teljesen kimaradt anno, szóval már a háromszögnél nem áll össze a kép :W
[Az érettségi feladatsorokat használom, ahogy írtátok még régebben.]

[ Szerkesztve ]

Everybody lies.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.