Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#9251) AXisBOLD


AXisBOLD
addikt

sziasztok.

vettem egy Zalman ZM-F3 -at az oldallapra és nagyon hangos 12v-on(5v-on csendes).
Először az alaplap PWM csatijába dugtam és ott hangos volt, aztán egy Zalman ZM-MC1 12v-os csatijában ment, de ott is furcsán sikított/süvített, végül 5v-on elhalgatot. Alaplap sys fan-okban nem próbáltam, mert már foglaltak(ZM-F2, -F3), de végül is azok is 12v-ot adnak le.

van még egy F3 a házban, de az 12v-on is halk.

mi lehet az új F3-as baja?

Aurea mediocritas

(#9252) Henk válasza Symbio (#9250) üzenetére


Henk
veterán

Azért kérdeztem mert nekem AC 12025pwm van a cpu hűtőn,de azt 0-ra nem lehet szabályozni csak 380-1540 között.A mugen2 gyári ventije ezek szerint teljesen leállítható. :U
Mennyi a max amit pörög?Tehát milyen tartományban szabályozható?
AXisBOLD: nem biztos,hogy van valami baja nekem 1db 8-as alman ventim volt de az iszonyat hanos volt. :D
Neked most van 2 egyforma ventid és a régi nem olyan hangos mint amit most vettél?Mert ha így van akkor vidd vissza gariba.
Ugyanannyi feszt kap,mindkettő ugyanolyan helyre van szerelve?(hangját befolyásolhatja ha másmilyen rács van elötte vagy más helyzetben van beszerelve)

(#9253) AXisBOLD válasza Henk (#9252) üzenetére


AXisBOLD
addikt

más a rács, de mind a kettő 12v-ot kap és mind a kettő befelé fúj.

DE az egyik alaplapról kap, a másik meg tápból ZM-MC1 -en keresztül.

már lusta vagyok szétszedni a gépet, de holnap lehet leszerelem és megpróbálom rögzítés nélkül járatni. ha hangos úgy is akkor vissza a boltba, ha úgy halk akkó nem tudom mit csinálok vele. :C

köszi. :R

[ Szerkesztve ]

Aurea mediocritas

(#9254) Henk válasza AXisBOLD (#9253) üzenetére


Henk
veterán

Próbáld ki úgy,hogy nincs rögzítve vagy esetleg mind a 2-t ugyanúgy az alaplapi venti csatira dugd,hogy úgy mit mutat.Ha esetleg rezgeti az oldallapot vagy a házat akkor vannak különböző gumis megoldások ennek a csökkentésére.Bár nem tudom az oldallaphoz nálad,hogy van rögzítve a venti.Simán csavarozva?

(#9255) Symbio válasza Henk (#9252) üzenetére


Symbio
senior tag

Szerintem ez alaplap fűggő, legalábbis én annak a progijával állítom. 235 (265 attól függően, hogy mivel nézem)-1360 (1400) között pörög.
De most nézem a magyar Scythe oldalon és ott a zajszint és a légszállítás értékeket is 0-tól adták meg (0 - 26.50 dBA ill. 0 - 74.25 CFM = 0 - 126 mł/h )

(#9256) Henk válasza Symbio (#9255) üzenetére


Henk
veterán

Igen itt néztem én is,de csak a full fordulata van megadva.Ennek a ventinek mi a neve,kapható ez külön?

(#9257) Symbio válasza Henk (#9256) üzenetére


Symbio
senior tag

Az oldalon nem találtam hasonlót a 120-asok között :N
Amit írtam, az a legalacsonyabb, alatta nem indul el. A venti kalibráló 20%-ot ír a 236-os fordulatra.
(majd lebányászom és megnézem az adatokat a belső oldalán)

(#9258) Henk válasza Symbio (#9257) üzenetére


Henk
veterán

Az oldalukon én sem találtam ilyet.Azért ne vedd le a ventit,hogy megnézd.Megkérdeztem olyan helyen is ahol forgalmazzák őket,várom a válaszukat.
Ez amúgy egy 4 tűs(pwm) venti?

(#9259) Symbio válasza Henk (#9258) üzenetére


Symbio
senior tag

Igen, PWM-es.
A mostani lapom csak ezeket vezérli, ezért is döntöttem a Hyper TX2 lecserélése mellett

(#9260) czanga


czanga
őstag

üdv mindenkinek!

Egy kis segítséget kérek egy ötlet kivitelezéséhez.
adott egy config:
-Cooler Master CM-690 -es házikó
-gigabyte P43-DS3
-e5200
-Arctic cooling freezer 7
-2x2 giga ddr2
-sapphire radeon 4830
-450-es chieftec táp

...namost a házhoz volt 3 venti. 1 elöl, ez kék ledes, és 2 normál fekete (egy az oldalában egy a hátában). Mind 12 centis. Ezeket szeretném lecserélni halkabbakra. Sajnos nem tudom mien adatai vannak a gyári ventiknek, de én kb 18-21 decibel-re tippelem a hangjukat fejenként, de ezt csak fül alapján. Én első körben coolink swif ventikre gondoltam. 12centis, 1200 rpm-esekre. PWM-es modellekre lenne szükségem akármien is a márka, mert alaplapról lenne vezérelve, illetve még előlapi panelről való vezérlésről is gondolkodtam. Az alaplap a gyári ventikkel 7-13 fokos, a proci pedig 22-29 fokos szokott lenni. (mindkettőnél terheléstől függően). Szerintem ezek az értékek nem valami magasak, bár ez csak a saját véleményem. Késöbb mérek majd még egyet minden esetre.
Tervbe van még véve egy új vga hűtő, és egy corsair táp is a chieftec helyett, de egyenlőre szeretnék 2-3 halk 12 centis ventit, kedvező áron, és pár szabályozásra megoldási ötletet. :R
Remélem akad itt pár CM-690-es tulaj is, aki tud majd valamien konkrét információt is nyújtani nekem, feltéve ha cserélte a házhoz kapott ventiket.

Várom az ötleteket, kedves szakik, hogy mit vegyek, hova kössem, mivel szabályozzam, stb! :R
...esetleg ha kell még valami infó, szívesen pótlom :)

(#9261) Oibacsi válasza czanga (#9260) üzenetére


Oibacsi
őstag

a gyáriak is 1200rpm-esek ráadásul a swif ventik még sz*rok is, nagyon...
nézz szét az arctic coolingnál inkább

(#9262) czanga válasza Oibacsi (#9261) üzenetére


czanga
őstag

Arctic cooling zaj keltésétől se vagyok elájulva. (kicsit magasnak hat) Más más még szóba jöhet? Miért "rosszak" a swif ventik?

[ Szerkesztve ]

(#9263) Symbio válasza czanga (#9262) üzenetére


Symbio
senior tag

Nálam így van a 690-es házban és nagy a csend :)

(#9264) Henk válasza czanga (#9260) üzenetére


Henk
veterán

Hát ha az 1000rpm-es AC venti hangos neked akkor sok választásod nincs ha nem akarod szabályozni.S-flex vagy Noctua és ezekből is 800rpm-es,mindkettő elég drága kategória.
Pwm-es ventivel csak az AC-vel járnál jól mert azokat tudod úgy összefűzni,hogy 1 alaplapi csatiról üzemeljenek.Amúgy nincs annyi pwm-es csati az alaplapon,hogy minden ventit rátudnál kötni.Ha előlapi szabályzót akarsz akkor felesleges pwm-es ventit venned.Ebben az esetben egy 1200-1500rpm körüli jó lehet mert ez szabályozva kellően halk viszont ha kell azért van benne tartalék.Szintén tudnám az Scythe illetve Noctua ventijeit ajánlani.Mennyi pénzt szánnál rá?
Mondjuk az alaplap hőfokokat átgondolnám a helyedben.Bár lehetséges,hogy ennyi ha 0 fok alatt van a szobádban. :)

(#9265) Symbio válasza czanga (#9260) üzenetére


Symbio
senior tag

Az alaplap a gyári ventikkel 7-13 fokos ezt ugye nem komolyan gondolod, hogy így is van :U (hacsak nem a hűtőszekrényben tartod a vasat :D )

(#9266) AXisBOLD válasza Henk (#9254) üzenetére


AXisBOLD
addikt

szilikon pin-ekkel van rögzítve mindegyik. adják a ventik mellé.

fejlemények: mindegyik hűtő csendes, ha az alaplapi sys fan-okba dugom őket, de ha a PWM aljzatba teszem akkor mind a kettő hangos, tehát nem a ventikkel van a baj. :C

Most a biosban próbálom letiltani a pwm-et volt-ra bár ez nem tudom hogy változtatna-e valamin :F

így viszont hogy fullon megy mindegyik a GPU terhelve max 76 fok 99 helyett :C :C igaz még hosszú órákat nem játszottam vele, de ez is haladás. hdd: 27, Proc: 51, 47(ezek is max értékek)

még bütykölöm a hang miatt...

ha valakinek van valami ötlete megköszönném, hogy ha leírná!

[ Szerkesztve ]

Aurea mediocritas

(#9267) Henk válasza AXisBOLD (#9266) üzenetére


Henk
veterán

Tudod mérni a fordulatukat?Mert lehet a pwm csatira dugva magasabb fordulaton megy és azért zajosabb.Mondjuk ez elég értelmetlen így mert a többi venti csatiról 12V-ot kell kapnia,de hátha.Ha a bios-ban átállítod pwm-ről akkor az csak a pwm csatikra dugott ventiket befolyásolja.(cpu fan,esetleg sys fan2)
Mondjuk így sokkal barátságosabb a gpu hőmérséklete,de gondolom így meg hangos.Lehet egy potit bekéne szerezned és tudnád variálni a fordulatukat,így idle letudnád halkítani mikor nincs szükség a nagy légszállításra.Vagy tudod ilyen ellenállásos adapterrel is szabályozni de akkor fix fordulatra csökkenti.

(#9268) czanga válasza Symbio (#9265) üzenetére


czanga
őstag

speedfan ezt az adatod adta, nem a kisujjamból szívtam ki. :) megnézek majd még pár progit, meg a jó öreg everestet is.

[ Szerkesztve ]

(#9269) czanga válasza Henk (#9264) üzenetére


czanga
őstag

Nem hangos, csak az oldalukon 20 decibel körüli érték van megadva(ez tűnt hangosnak), és még nem néztem tüzetesebben utána. A keretes verziókra gondoltál, vagy pedig a "lebegő" verzióra ami pl a freezer 7-esen is van

[ Szerkesztve ]

(#9270) Henk válasza czanga (#9269) üzenetére


Henk
veterán

Az adatlapon lévő értékek a legritkább esetben fedik a valóságot.A valóságban általában hangosabbak mint amit a gyártó állít.Erre az AC ventire gondoltam,ha pwm-es verziót akarsz.Én most ilyeneket használok.Bármelyik oldalra felszerelhető,akár 5db összefűzhető belőle így a cpu fan csatira dugva a lap az összeset egyformán tudja szabályozni.Ja és akár 400rpm-ig leszabályozható ha a csend a lényeg.
Persz azonos fordulaton egy s-flex halkabb,de az 3x annyiba kerül és ha szabályozni akarom akkor arra kikell találni valami megoldást.

[ Szerkesztve ]

(#9271) for3l válasza czanga (#9260) üzenetére


for3l
senior tag

hali!

nálam most ilyen az elrendezés. amint látod, előlapi panellel vannak szabályozva a ventik (s-flexek + egy ultra kaze), kb mindegyik 600rpm-re plusz a vinyó is egy quiet drive-ban van. igy elég halk a gép, gyakorlatilag éjjel (avagy utcai-zaj mentes pillanatban), amikor hallgattam, olyan másfél-két méterről már semmi hangja nincs a gépnek, és ezt a semmit túlzás nélkül irom. (használati közelségből a vinyó sajnos kihallatszik... :O)

(#9272) AXisBOLD válasza Henk (#9267) üzenetére


AXisBOLD
addikt

lehet félreértettük egymást egy kicsit.

a tisztán látás végett, mert zavarosan írtam korábban:

SYS FAN1: Zalman ZM-F3 @12v 1053rpm

SYS FAN2: Zalman ZM-F2 Plus @5v(ellenállás) 1663rpm

PWM FAN: Zalman ZM-F3 @12v(legalább is gondolom hogy itt is ennyit kap)1800rpm

Mindezt a SpeedFan mérte.

kérdés: ha a bios-ban a Cpu fan controllt Auto-ról VOLT-ra állítom, azzal a PWM csati is VOLT-ra vált?, mert külön PWM Fan Volt-ra állítását nem találtam!

Aurea mediocritas

(#9273) Henk válasza AXisBOLD (#9272) üzenetére


Henk
veterán

Mivel csak a pwm-es(4 tűs csatikat) tudod bios-ból szabályozni így igen.A lapon amelyik csati 4 tűs(cpu fan meg talán a sys fan2) azoknak a szabályzása fog változni ha auto-ról voltage-ra teszed.A 3 tűs csatikon állandó 12V-ot kap.A lap leírásában pontosan benne van,hogy melyik beállítás(auto,pwm,voltage) mit eredményez.

(#9274) AXisBOLD válasza Henk (#9273) üzenetére


AXisBOLD
addikt

akkor még mindig nem tiszta:

van külön pwr dugó ami 3 tűs.

meg sys fan1 ami 4 tűs(de ez nem pwm-es)!

[ Szerkesztve ]

Aurea mediocritas

(#9275) AXisBOLD válasza AXisBOLD (#9274) üzenetére


AXisBOLD
addikt

én kérek elnézést! :W :W :W

hülyeségeket írtam, de már kezd leesni.

sorry :(((

kevertem a PWR(Power) és PWM(4pin...) rövidítéseket. :B

[ Szerkesztve ]

Aurea mediocritas

(#9276) japy válasza czanga (#9268) üzenetére


japy
őstag

Akár honnan szívtad ki ez a 7 fok 1 marhaság! Ezt te sem gondolod komolyan! :W

(#9277) Henk válasza AXisBOLD (#9274) üzenetére


Henk
veterán

Igen így van.A képen is látszik a cpu fan és a sys fan1 az pwm-es ezeket tudod a bios-ban variálni.A 3 tűs csatik fix 12V-ot adnak.

(#9278) spln válasza AXisBOLD (#9274) üzenetére


spln
tag

Bár nekem más lapom van, de nálam így néz ki a dolog:
-1 db 4tűs pwm csati (CPU FAN)
-3 db 3tűs (PWR, SYS1, SYS2)
Biosban van egy Q-fan nevű opció, ezt lehet ki-bekapcsolni. Ha be van kapcsolva, akkor lehet állítani DC/PWM állásba.
-DC állásban minden csati fesz.szabályozva működik, 3tűs 4tűs egyaránt.
-PWM állásban a 4tűs csati pwm szabályozású, de a 3tűs ugyanúgy fesz.szabályozott marad.
Emellett lehet még választani Silent, Optimal és Performance módok közül, ami arra vonatkozik milyen hőmérséklet tartományt célozzon be. Az itt beállított opció szerint szabályozza a 3tűs csatikat is, csak ugye azt feszültséggel.

"Danger! Avoid death!"

(#9279) czanga válasza japy (#9276) üzenetére


czanga
őstag

Nem feltétlen gondolom komolyan, a speed fan-ra alapoztam az állításom. Javaslom ettől még ne verd a fejed a falba, nem dől össze a világ. Senki sem tévedhetetlen, az a progi sem az. :)

(#9280) Symbio válasza czanga (#9279) üzenetére


Symbio
senior tag

Az ember, ha egy kicsit is gondolkodik, nem ír le ilyen értékeket, tökmindegy milyen programból szedte. Hacsak nincs hűtő berendezés, nem lehet a szobahőmérsékletnél alacsonyabb értéke semminek, sőt még annyi sem (egyszerű fizika).
Sokan linkelnek be ilyen képeket irreális értékekkel és ez a gondolkodó olvasóknál egy idő után kiveri a biztosítékot :R

(#9281) czanga válasza Symbio (#9280) üzenetére


czanga
őstag

Elnézést! Közvetve sajnos én is saját hülyeségem áldozatává váltam, és ez főként azért ciki, mert gépészmérnöki karon tanulok. :C :W :R

(#9282) AXisBOLD válasza spln (#9278) üzenetére


AXisBOLD
addikt

köszi.

gigáéknál sajnos nem így van.

Aurea mediocritas

(#9283) Henk válasza czanga (#9281) üzenetére


Henk
veterán

Lehet ott ezt nem tanítják nem? :DDD
De tényleg léghűtéssel nem tudsz a szobahőmérséklet alá menni.

(#9284) AXisBOLD válasza Henk (#9277) üzenetére


AXisBOLD
addikt

na fájnül !!!:

SpeedFan:

CPU: 1026
Sys Fan 1: 962(ZM-F3)
Sys Fan 2: 1650(ZM-F2)
POWER :C Fan: 1205(ZM-F3) 5volt-on ezzel: [link]

így már csendes mindenik :DDD

már csak egy kérdés: Vajon miért nem sys fan 3 a PWR(power) fan neve, miért pwr fan, ha ugyan azt tudja?

köszi az eddigi segítséget mindeniknek :DDD

Aurea mediocritas

(#9285) Henk válasza AXisBOLD (#9284) üzenetére


Henk
veterán

Ez a pwr fan passz.Lehet nem minden csatit szánnak házhűtő ventinek.Nekem van nb fan is és az is ugyanazt tudja. :D
A hőfokok most hogyan alakultak,hogy lelett halkítva?

[ Szerkesztve ]

(#9286) elfelejtette válasza AXisBOLD (#9284) üzenetére


elfelejtette
veterán

PWR FAN általában azért van, hogy a flancosabb tápokból kilóg egy 2eres tyúkbél, amit rádugsz, és akkor látod, hogy mennyit pörög a táp (power supply) ventije...

"Nagyon jó dolog fontosnak lenni, de még fontosabb dolog jónak lenni."

(#9287) Symbio válasza czanga (#9281) üzenetére


Symbio
senior tag

Hát erre én sem emlékszem, van annak már 18 éve, hogy az AudMax-ban matek előadáson ültem, vagy áramlástan gyakorlaton voltam (egy szinén gyépés :DDD )

(#9288) Henk válasza elfelejtette (#9286) üzenetére


Henk
veterán

Nekem a régi Chieftec tápomon volt olyan kanóc csak nem tudtam hova kell dugni. :D
Érdekes módon a mostani Corsair-en meg nincs,ez biztos nem flancos.

(#9289) elfelejtette válasza Henk (#9288) üzenetére


elfelejtette
veterán

A Corsair lespórolta? D@g@ljenek meg... :DDD
Enermax Pro82+ tápon bezzeg rajta van! :C

"Nagyon jó dolog fontosnak lenni, de még fontosabb dolog jónak lenni."

(#9290) Henk válasza elfelejtette (#9289) üzenetére


Henk
veterán

Nem is biztos,hogy baj.Én a lehető legkevesebb kábelt akarom a házban és ilyen szempontból még jó is,hogy a + tyúkbél nincs ott. :D

(#9291) Symbio válasza elfelejtette (#9289) üzenetére


Symbio
senior tag

A VX450-esen sincs, de nekem elég, hogy csendben van :D

(#9292) AXisBOLD válasza Henk (#9285) üzenetére


AXisBOLD
addikt

nb fan nálam is van és tényleg az is 3 tűs. speed fan is érzékeli, persze úgy hogy nem pörög.

fokok így is barátságosak, szinte ugyan az mint 1800-on. De a vga meg EasyTune 5 Pro-val húzva kicsit szemetel :((( , úgyhogy qurvára örülök.

Az Asus SmartDoctor és kötelező társai(gamers osd, gamer security, stb.) meg tönkre b@szta a gépet. azzal viszont szépen ki lehetett hozni a maxot a vga-ból. hát patt helyzet. :C

Aurea mediocritas

(#9293) AXisBOLD válasza elfelejtette (#9286) üzenetére


AXisBOLD
addikt

pedig a Corsair HX520/620 -nak az ára elég flancos. legalább is nekem.

ezt pont meg akartam kérdezni. nem lehet valahogy mérni a táp fordulatszámát?(bél nélkül :) )

Aurea mediocritas

(#9294) Henk válasza AXisBOLD (#9292) üzenetére


Henk
veterán

Ha a tuning nem megy akkor legalább nem melegszik annyira a kari. :D
Csak akkor nem teljesen sikeres ez a hűtés projekt.Viszont arra jó volt,hogy a hőfokok javultak.
Szerintem jó a hx620 és nem bánom,hogy nem tudom a ventijét monitorozni.Szemre is lassan forog majdnem ellehet olvasni a venti matricáján a feliratot.A Chieftec után felüdülés volt.
Symbio: ez a módszer akkor sántít ha melegszik a táp és 1000rpm fölé gyorsul a táp ventije.Ott már elég erősen kéne figyelni a pöttyöt. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#9295) Symbio válasza AXisBOLD (#9293) üzenetére


Symbio
senior tag

Kis pötty az egyik ventire, stopper, szemet mereszt és számol - bél nélkül :DDD

(#9296) AXisBOLD válasza Symbio (#9295) üzenetére


AXisBOLD
addikt

így 1200, de még egyszer megszámolom.

Aurea mediocritas

(#9297) AXisBOLD válasza Henk (#9294) üzenetére


AXisBOLD
addikt

én se bántam meg az hx520-at, de egyelőre nem használom ki az erejét(kellene egy jobb vga...már minden ezt mutatja). az Adda ventik tényleg hangtalanok. :DD

Aurea mediocritas

(#9298) simii16 válasza AXisBOLD (#9297) üzenetére


simii16
aktív tag

Sziasztok.
Nekem olyan gondom van, hogy az Északi Hidam folyamatosan magas hőmérsékeleten van (70C). Próbáltam már vetit rakni rá közvetlenül 4cm-eset, próbáltam már 8cm-essel adni neki levegőt, de semmi. Ötletek? Mitől van ez? Kézzel is érezhető, hogy elég meleg.
A házamban csak egy plusz venti van a proci magasságában az oldallapon, ez befelé fúj. Hova kéne még ventit raknom és merre fújjon?
Előre is köszönöm a segítséget!

(#9299) zsolt1129 válasza simii16 (#9298) üzenetére


zsolt1129
addikt

Igen az nem kevés. Valahogy szerkessz oda egy ventit. Tök mindegy hogyan csak megfelelő légáramlás legyen. Ez sokat segithet :K

(#9300) simii16 válasza zsolt1129 (#9299) üzenetére


simii16
aktív tag

Raktám már közvetlenül rá 4cm-es ventit rácsavaroztam és egy fokkal sem lett hűvősebb. Fújattam már 8centissel akkor sem változott:S

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.