- Fűzzük össze a szavakat :)
- Durrogtass
- "Egyszerű" Ügyfélkapu+ regisztráció
- PLEX: multimédia az egész lakásban
- Hogyan férhettek el az őseink a Földön?
- Digitális Állampolgárság Program
- Mindent a StreamSharkról!
- Asszociációs játék. :)
- Real Racing 3 - Freemium csoda
- Airfryer XL XXL forrólevegős sütő gyakorlati tanácsok, ötletek, receptek
-
LOGOUT.hu
A ledek energiahatékonyságuk és a tömeggyártás miatti egyre alacsonyabb árukkal mind népszerűbb fényforrások. A legelterjedtebb foglalatok (pl E14, E27) mellett a sokat használt foglalatokon (pl GU 10, GU 4, MR 16) át ma már a ritkán használt, speciális foglalatok (pl R7s) számára is van ledes alternatíva. A ledes fényforrások a fogyasztók megszokásainak megfelelően formájukat tekintve is igazodnak a korábbi technológiákon alapuló fényforrásokhoz, így találunk kompatibilis ledes alternatívákat pl halogén izzóink helyére is.
Új hozzászólás Aktív témák
-
Dr. Szilikát
őstag
válasz K3ll4n #20616 üzenetére
A driver pontos típusa HVG-150-42, tehát 150 W és két trimmerrel lehet állítani külön az áramkorlátot és a feszültségkorlátot.
Ha azt mondjuk, hogy a LED-panel 1,2 A áram hatására tipikusan 40,6 V-ra áll be, ezt úgy kell felfogni, hogy melegedés hatására némileg csökkenő érték, befolyásolhatja gyártási szórás, öregedés is.
Tehát az áramot stabilizáljuk, a LED-sor pedig önmagának korlátozza a feszültséget, mondhatni "saját igénye" szerint.
Ha párhuzamosan kötsz 3 db ilyet és beállítasz 3,6 A áramot, az alapesetben egyformán oszlana el 3 ágra, amennyiben a 3 ág tökéletesen egyforma. Csakhogy ez nem feltétlenül így van, ráadásul idővel változhat is az eloszlás.
Ha egyik ágon véletlenül megszakad egy LED, akkor 3,6 A már csak két ágon oszlik el, az sem feltétlenül egyformán.
Az nem rossz éppen, hogy lehet állítani a feszültségkorlátot is, csak azt ideális esetben olyan értékre kellene, hogy legyen szabad "tágulása" a LED-sornak, még plusz néhány volt értékkel. Tehát, az öregedés során mondjuk már 42 V lenne szükséges az 1,2 A létrejöttéhez, a driver el tudja engedni addig is a feszültséget.
De mi van akkor, ha aszimmetriák jönnek létre, egyenlőtlenül változik a nyitófeszültség, akkor adott feszültségen már nem egyformán oszlik el az áram. Ha a feszültséget trükkösen lekorlátozod a trimmerrel mondjuk 41 V-ra, így megvédheted a túlzott áram kialakulásától a legkisebb nyitófeszültségű ágat, illetve az egyik ág szakadása ellen is megvédheted a másik kettőt. De az áram egyenlőtlen eloszlását nem tudod kivédeni, meg az is lehet, hogy 41 V nem elegendő minden helyzetben a megfelelő teljesítményhez.
Tehát vannak éppen lehetőségek, kérdés, mennyire jön be a gyakorlatban. Mint említettem, némelyik kínai TV-ben is van ilyen megoldás, amikor 3 LED-sort párhuzamosan kötnek egy közös driverre.
Működik is, egy ideig. Utána már nem. Egy sor megszakad, emiatt kinyíródik a másik kettő valamelyike. Utána a maradék is kiég. Szakmai szempontból ez egy eléggé megvetett, kártékony megoldás, amit a spórolás okán követnek el.
A korrekt megoldás, az egyes soros ágak stabilizálása, áramfigyelése külön-külön.
[ Szerkesztve ]
Új hozzászólás Aktív témák
HÁZIREND, kérem megszívlelni.
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest