Hirdetés

2024. május 10., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#28601) VMatteo válasza Segal (#28594) üzenetére


VMatteo
őstag

Hogy jön ide a pmap? ez nem a befektetéses topic.
Illetve számold már ki kérlek, hogy a pmapból származó többlet pénzed majd egy lakás vásárláskor, neadjisten felújításakor hogy fog égni. Gyönyörűen.
(van pmap-om is, juróm is. Boldog Karácsonyt neked ;] )

Tisztelet a Gépésznek!

(#28602) whited válasza Segal (#28594) üzenetére


whited
addikt

És azzal szemben ha most köt le?

Illetve, hogy érdemes/lehet számolni az állampapír hozama versus lakáskiadás hozama+árnövekedés közötti különbséget?

Ha nem válaszolok a PM-re, elképzelhető, hogy nem kaptam meg, ilyenkor kérlek küld el újra, köszönöm

(#28603) hurenzon válasza axioma (#28598) üzenetére


hurenzon
senior tag

Villanyszerelőn kívül Én se találok embert …
akikkel beszéltem nyárig / őszig tele vannak .

(#28604) Segal válasza whited (#28602) üzenetére


Segal
veterán

Most már közel sem akkora buli. A lakáskiadás az nagyjából belőhető évi 5% hozammal, így a jelenlegi 9.9%-os pmappal számolva, amiből még le is jönne (min) 1% ha idő előtt kiveszed, könnyen kiszámolható hogy ha a lakás csak 4%-ot drágul jövőre akkor ugyanott vagy. Viszont a régebbi pmap-ok (amik már nem vehetőek) 18.x-19x%-ot fognak hozni, ahhoz meg ahogy előttem is írták 13-14%-ot kéne nőnie a lakásárnak, ami amire azért kevesebb az esély. Pont ez hozhatja majd el újra idővel az ingatlan fellendülését, hogy a jó kamatok az állampapírban idővel lejárnak és egy része az embereknek a tőkéjük megforgatása után tutira lakást fog venni. Nem feltétlen befektetés jelleggel, mert saját lakhatás céljából is. A hangsúly inkább azon van, hogy ekkora összegnél ha csak 2-3%-ot nyer végül az ember azzal hogy vár 1 évet, az 1 szemmel látható összeg lesz.

"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

(#28605) Tapsi válasza Segal (#28604) üzenetére


Tapsi
addikt

Ne felejtsd el, hogy mindez akkor igaz, ha a lakás vételára teliben a rendelkezésedre áll.

(#28606) whited válasza Tapsi (#28605) üzenetére


whited
addikt

amennyiben nem, akkor ez, hogy változik?
tényleg érdekel, gondolkodom már ezen egy ideje, de nem vagyok biztos benne, hogy jó a gondolatmenetem

Ha nem válaszolok a PM-re, elképzelhető, hogy nem kaptam meg, ilyenkor kérlek küld el újra, köszönöm

(#28607) Segal válasza Tapsi (#28605) üzenetére


Segal
veterán

Ez alapesetben igaz, de mivel idővel a hitelkamatok is esni fognak ezért pár% haszon szerintem akkor is kihozható a régi pmappal.
Nekem sincs jósgömböm, meglátjuk hogy alakulnak a dolgok. Én viszont egyelőre várok a (befektetési) lakásvásárlással. Jelen pillanatban túl kockázatosnak tartom.

"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

(#28608) Segal válasza whited (#28606) üzenetére


Segal
veterán

Figyelj fogsz egy papírt meg egy ceruzát és elkezdesz számolni. Azt írtuk, hogy jelen pillanatban 9.9% (-1%) hozamot hoz az állampapír, a lakáskiadás meg kb 5%-ot. A hiteledet te tudnád hogy jön ki a matek, azt meg senki sem fogja tudni megmondani hogy mennyivel lesznek drágábbak a lakások 1 év múlva. Ez a hiányzó tényező amire be kell tippelned valamit. Aztán, ha az egészet összeadod akkor össze fog állni a kép, hogy megéri e a kockázatot vagy nem. Nyilván minél kevesebb az önerőd a lakásvásárlásnál annál kevésbé éri meg, de a végső döntést neked kell meghozni.
Anno én is vettem magamnak egy panelt és akár lehetett volna rá lehetőségem hogy masszívan eladósítva magamat belevágjak egy másikba. Akkor ez rossz ötletnek tünt, ma meg azt látom hogy több mint a négyszeresét éri a panel...
A legfontosabb hogy ne hirtelen döntést hozz, hanem milliószor rágd át pro-kontra, aztán ha meghoztál egy véglegest, akkor ahhoz tartsd magad és lesz ami lesz.

"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

(#28609) axioma válasza A Zéé (#28599) üzenetére


axioma
Topikgazda

Ja nyilvan nem karacsonyrol hanem 'manapsag' jelleggel szolt a dolog.

(#28610) axioma válasza hurenzon (#28603) üzenetére


axioma
Topikgazda

Hm, akkor ellenvelemeny is van. Koszi, akkor nem lettem magabiztosabb.

(#28611) whited válasza Segal (#28608) üzenetére


whited
addikt

Köszi a választ, jelen esetben a lakás árának 1/2-d része van meg kp-ban, a fennmaradó pedig családon belül jönne hitelből
ugyanakkor ha most rakok be, pl 1éves máp-ba a 20M-t, arra kapnék 8%, ami 1.6, amit a lakás kiadásából is tudnék hozni, igaz "hitellel" amit fizetnem kell.
de ugye hosszú távon, csak akkor nyer a lakás, ha dinamikusan nő az ára, az állampapír pedig visszaáll a "régi" alacsony szintre

Tapsi : amiben most lakunk feleségemmel, az már abszolút a sajátunk, ugyanakkor árnyalja a képet, hogy 2-3 év múlva szeretnénk költözni :D
ahol újabb dilemma, ha van egy második, "még hiteles" lakás, amit kiadunk, akkor a mostani is legyen-e kiadva, vagy adjuk el és tegyük bele az árát az újonnan vásároltba :U
de ezzel kissé előre szaladtam, és túl is mutat az eredeti kérdésemen, úgy érzem :D

[ Szerkesztve ]

Ha nem válaszolok a PM-re, elképzelhető, hogy nem kaptam meg, ilyenkor kérlek küld el újra, köszönöm

(#28612) Tapsi válasza whited (#28611) üzenetére


Tapsi
addikt

Én egészen biztosan a lakást venném a helyedben, főleg, ha még nincs sajátod, családból jön a pénz. Persze nagyon sok összetevős a dolog.

Annyival azért kiegészíteném, hogy a lakáskiadással azért van baszakodás. Ha már beállt a dolog, akkor talán kevesebb, de mindenképpen rizikósabb, mint mondjuk valami kötvény. Lehet helye egy jó portfólióban, de minden vagyont nem tartanék ott.

[ Szerkesztve ]

(#28613) Segal válasza whited (#28611) üzenetére


Segal
veterán

Akár 1 hónappal ezelőtt is ez egy piszok egyszerű kérdés lett volna, de most tényleg csak azt tudom javasolni hogy keress fel egy hitelszakértőt, kérj tőle ajánlatot, nézd meg mennyiért tudnád kiadni. (tippre a 2 szám nagyjából egyezni fog) és akkor a hasznod amivel a lakásod értéke növekszik. (meg persze hogy hónapról-hónapra közelebb állsz hogy a sajátod legyen)
Ha viszont a lakás fele menne állampapírba, akkor ugye ott is kisebb a haszon.
Bizonytalansági tényező mind a 2 oldalon van, mert akármelyiket választod jól meg rosszul is kijöhetsz vele, de Tapsival egyetértve ebben az esetben én is talán a lakás felé hajlok.

"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

(#28614) VMatteo


VMatteo
őstag

Valóban a lakáskiadással van bajlódás, igazából a jó albérlőt nehéz kiválasztani annyi ismeretség után amennyit a casting alatt beszélgetünk.
Nehéz volt most is, hétfőn 5 páros jött megnézni, a keddieket már le is mondtam.
Mindezt úgy, hogy szombaton este 8-kor köszöntünk el egymástól, addig pakoltak az előzőek ki. Volt egy vasárnapunk alaposan takarítani.
Mindezt úgy, hogy szigorúak a feltételeim (no kisállat, no gyerek, no dohányzás, és egy brutális albi szerződés, amit ha nekem kéne bérlő részről aláírni, a zabszem se menne fel a poppolómba).
Mák, mert az előző évi kauciót+albidíjat+ még pénzt pont benyomtam a 2028/L-ba. Illetve a 2033/I-be is passzíroztam be gubát még az utolsó nap.
Euro lekötésre meg itthon nem találok értelmes megoldást, az parkol a fritzeknél, vagy tudtok vmi jót?

Tisztelet a Gépésznek!

(#28615) szabop27 válasza VMatteo (#28614) üzenetére


szabop27
csendes tag

Milyen az a brutális albi szerződés, ami után egy napot kell takarítanod? :))

(#28616) VMatteo válasza szabop27 (#28615) üzenetére


VMatteo
őstag

Nem is mondtam, hogy a kauciót teljesen vissza kapták ugye ;)
Bár lehet neked megfelelő lett volna a tisztaság, nem ismerlek. :))
Olyan rend van, ahova én beköltöznék.

[ Szerkesztve ]

Tisztelet a Gépésznek!

(#28617) hurenzon válasza VMatteo (#28614) üzenetére


hurenzon
senior tag

Itthon is van kockázatmentesen 3,5% kamat euróra .
kint se több ennél .

(#28618) VMatteo válasza hurenzon (#28617) üzenetére


VMatteo
őstag

jajaja, a Deutsche Bank is 3% körül adna, azt néztem :DDD

Tisztelet a Gépésznek!

(#28619) szabop27 válasza VMatteo (#28616) üzenetére


szabop27
csendes tag

Azt várom el a bérlőimtől (és foglaljuk is szerződésbe), hogy tiptop állapotban adják át a lakást. (Csempék/ablakok lemosva, szekrények kitakarítva, zuhanyzó vízkőmentesítve stb).
Ha nem így kerül átadásra, akkor a takarító szolgálat díja levonására kerül a kaucióból. Így nincs félreértés, és nem kell egy napot nekem takarítani.
Jóindulat vezérelte a kommentemet, javaslom neked is ennek a gyakorlatnak az átgondolását.

(#28620) VMatteo válasza szabop27 (#28619) üzenetére


VMatteo
őstag

Jó indulatból gurult a nevetős fej is, ugye? :)) Nem volt itt semmi jóindulat, ahogy az én válaszomban sem, kár magyarázkodni. :R

Tisztelet a Gépésznek!

(#28621) szabop27 válasza VMatteo (#28620) üzenetére


szabop27
csendes tag

Igazad van, további jó takarítást kívánok! :C

(#28622) Drizzt


Drizzt
nagyúr

Azt meg azert elmondanatok a gyakorlatban hogy nezett ez ki? Mi alapjan allapitottatok meg a konkret tisztitasi koltseget? Mit szolt a berlo? Siman leokezta, esetleg felmerult, hogy meg kitakarithat masnap a fizetes helyett? Amikor meg ki lett takarittatva ceggel, akkor bizonylat, szamla? Vagy mi alapjan ment a fizetes?

I am having fun staying poor.

(#28623) szabop27 válasza Drizzt (#28622) üzenetére


szabop27
csendes tag

Beköltözéskor fényképekkel dokumentálva a lakás állapota, szerződésben leírva, hogy milyen állapotban várjuk vissza a lakást.
Legtöbben lelkiismeretesen és nagyon alaposan kitakarítottak maguk után.
Két olyan esetem volt, hogy a bérlők azt mondták, ők nem akarnak vesződni a végső takarítással. Egyik saját költségre hívott másnap takarító brigádot, a másiknál én intéztem, számla alapján levonásra került a kaucióból.

(#28624) Drizzt válasza szabop27 (#28623) üzenetére


Drizzt
nagyúr

Koszi, ez igy korrekt!

I am having fun staying poor.

(#28625) Oppenheimer


Oppenheimer
veterán

Lakotelepemen a panel/csusztatott zsalus lakasokrol (mint amilyen az enyem is) kapok ingatlan.com ertesitest, egesz evben zold nyilacskak jottek csokkeno arakkal, de az elmult 1-2 hetben mar a piros nyilacskak atvettek a terepet.

Nemreg eladtak egy lakast a szomszed hazban, ugyanolyan mint az enyem, csak nincs amerikai konyhas nappalija (es ezzel +1 szobaja) es kicsit rosszabb alapotu. 39.9-ert volt hirdetve es azt mondta az ingatlanos hogy nagyon keveset alkudtak az iranyarbol, szoval gondolom ez kb 39-et jelenthet. 52nm, nem szigetelt hazban.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#28626) Drizzt válasza Oppenheimer (#28625) üzenetére


Drizzt
nagyúr

Év végén most eléggé felszívódott a kínálat. Azt őszintén szólva kizártnak tartom, hogy az a csökkenés amit látok, mind tranzakció miatt került le, mert akkor idén december lenne minden idők legnagyobb magyar tranzakciószáma. Sokkal valószínűbb magyarázat nekem az, hogy a decemberben lejáró hirdetést sokan nem újították már meg, akiknek régi volt a hirdetése. Januárban meglátjuk beindul-e újra a kínálat növekedése. Ettől függetlenül a december tranzakcióban valószínűleg kifejezetten erős lesz, a CSOK zárása érződik. Kíváncsian várm az új évet.

I am having fun staying poor.

(#28627) Oppenheimer válasza Drizzt (#28626) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Itt a lakotelepen talan meg a kinalat is nott. Legalabbis van boven mibol valogatni, nem latom hogy ne lenne sok elado lakas. Par darab elmentett hirdetes kerult at inaktivba, azok szerintem tenyleges tranzakciok voltak, es amint irtam, egyet ellenoriztem is.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#28628) Pfiucska válasza Oppenheimer (#28625) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

8. Kerben 32-34 nm2 garzonokat (2db, ugyanabban az epuletben) ~8nm2 terasszal, 42m-ert kb 1 honap alatt vittek el.
Miutan az elsore lett vevo, onnantol szamolva kb 2 napon belul vittek a masikat is.

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#28629) Oppenheimer válasza Pfiucska (#28628) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Az komoly négyzetméterár, gondolom jó állapotúak lehettek.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#28630) Pfiucska válasza Oppenheimer (#28629) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

Felujitott lakasok, konyhaval. Alapvetoen szep allapotban, de azert szamomra hajmereszto aron.

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#28631) dnelb válasza Drizzt (#28626) üzenetére


dnelb
veterán

Van egy elég tág szűrésem, egész évben 650db körüli volt benne, decemberben lement 550re kb 2 hét alatt.. Szerintem reménykednek 24ben az eladók.

(#28632) Kobe válasza Oppenheimer (#28625) üzenetére


Kobe
veterán

magyarország így különleges
A top életszinvonal listába tartozó Németországban a mérések kezdete óta a legnagyobb (2008nál is nagyobb) éven belüli esést látták a piacon 2023ban, nálunk a fővárosban a 150K+ üres lakás, összeomló infrastruktúra mellett még van hova nőni
hiába, a 2. legcsóróbb ország titulus kötelezettségekkel jár ;]

(#28633) gerii válasza Kobe (#28632) üzenetére


gerii
addikt

Ja, mert ott tartunk még mindig, sőt egyre inkább, hogy ha nem Budapest közelében élsz, akkor éhendöglesz. Ezért szeretne akar szinte mindenki ide költözni, hogy legyen pénze.

(#28634) concret_hp válasza Kobe (#28632) üzenetére


concret_hp
addikt

a 150K üres lakás nagyja szerintem csak papíron üres, gondolj bele, mennyi lakás van bp-n? 930K-t ad ki a kereső, az minden 6. lakást jelentene (egy átlag 10 emeletes 40 lakásos panelnél ez 6-7 lakás lenne pl) ... ezeknek a nagyja albérlet ami nincs rendesen lepapírozva, meg airbnb. biztos van sok olyan ahol pl. külföldre távoztak de még nem adták el a lakást, meg olyan ami tényleg tök üres, de azért na...

vagy fullba vagy sehogy :D

(#28635) Dorian válasza concret_hp (#28634) üzenetére


Dorian
félisten

Legyszűkebb családomban (3 család) 2 lakás ténylegesen üres, 1 hivatalosan üres, 1-ben be vannak bérlők jelentkezve, tehat nem üres (másik 3-ban meg lakik a 3 család az sem üres)

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#28636) Tapsi válasza concret_hp (#28634) üzenetére


Tapsi
addikt

Tényleg rengeteg üres lakás van a belvárosban.

(#28637) Drizzt válasza dnelb (#28631) üzenetére


Drizzt
nagyúr

Nekem is van hasonló, én is azt látom, hogy 650 -> 500 pár hét alatt.
Közben volt ugye a korábbi albérletem, ami felkerült albérleti, meg eladási célból is hirdetésre. Láttam az is eltűnt. Gondoltam megkérdem megvették-e, vagy mi a helyzet. Azt mondja a tulaj, hogy inkább megcsinál rajta még ezt-azt és majd március környékén újra nekifut.

I am having fun staying poor.

(#28638) Kobe válasza concret_hp (#28634) üzenetére


Kobe
veterán

a statisztika kb stimmelhet. Nálunk korut kozeli ujepitesu társasházban, kozlekedes szempontbol tok jo helyen a 8 lakásból 2 üres az emeleten, és az egész épületben hasonló a matek....
szerintem akkor régebbi, szarabb energetikai lakásokba ettől is kevésbé rohannak a bérlők

(#28639) Tapsi


Tapsi
addikt

Felkerült egy egész jól árazott telek a comra (62 millió). 1 hét alatt elvitték, az ingatlanos még vissza sem hívott. Gondolom, megrohanták 30-an. :D

(#28640) concret_hp válasza Tapsi (#28636) üzenetére


concret_hp
addikt

de a lakások nagy része nem a belvárosban van :U nem azt mondom, hogy nincs üresen nagyon sok lakás, de ami papíron üres, annak a nagyja csak papíron az, vagy nem is lakásként funkcionál (iroda / airbnb).

vagy fullba vagy sehogy :D

(#28641) Tapsi válasza concret_hp (#28640) üzenetére


Tapsi
addikt

Az világos, de jellemzően a belvárosiaknál merülhet fel az, amit te is írsz (csak papíron üres). Amúgy ami nem lakásként funkcionál, az pont hivatalosan fog menni jellemzően. Iroda egészen biztosan, hiszen az le van papírozva, airbnb-t pedig nagyon megszigorították (ha jól tudom). Maradnak az illegálisan kiadott lakások magánszemélyeknek. Biztosan egészen sok ilyen van, de hogy ez felelne a sok "üres" lakásért, azt kétlem.

(#28642) hurenzon válasza Tapsi (#28641) üzenetére


hurenzon
senior tag

Tudok olyanról akinek 800-1000 lakása van itthon .
nem gondolnám , hogy mind ki van adva folyton …

Elég sok embernek van már sok ingatlana . Szerintem ebből adódik a nagy szám .

(#28643) sakal83 válasza Tapsi (#28639) üzenetére


sakal83
addikt

Hol volt es mekkora?
Nezten brutalul elszalltak az elmult 6 honapban a bpi telekarak.

(#28644) Tapsi válasza sakal83 (#28643) üzenetére


Tapsi
addikt

Remetén, 500 nm. Nem csak az elmúlt fél évben.

(#28645) sakal83 válasza Tapsi (#28644) üzenetére


sakal83
addikt

Remetehegy? Ha igen akkor nem csodalom hogy elkelt.

(#28646) Tapsi válasza sakal83 (#28645) üzenetére


Tapsi
addikt

Máriaremete. III. ker nálam nincs scope-ban.

[ Szerkesztve ]

(#28647) Mercutio_ válasza Tapsi (#28641) üzenetére


Mercutio_
félisten

Idén augusztusi hír:
"Nyolc rövid távra kiadott lakást ellenőrzött a VI. kerület, ötben adózás, bejelentés nélkül szállásolt el turistákat a tulajdonos"

Btw ahol korábban laktam (újlipót) 75 lakásból 55 volt kiadva vagy airBnB vagy albérleti céllal, saccra jó ha a fele adózott.

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, Parnis Pilóta, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#28648) attila199207


attila199207
tag

Sziasztok!

Feldobta a K&H az ingatlan figyelő appot, most tesztelem elvileg 29 oldalt figyel, mutatja az árcsökkenést is, igaz historikus adatot nem látok. Ti használjátok?

(#28649) hurenzon válasza attila199207 (#28648) üzenetére


hurenzon
senior tag

Nem rég kezdtem el én is használni .
legnagyobb előnye a Facebook hirdetések szűrése

(#28650) Qtya123 válasza Mercutio_ (#28647) üzenetére


Qtya123
őstag

Ennyi. 6 ismerősöm/munkatársam van, akik albérletet adnak ki. Rajtam kívül egy van, aki adózik...
Volt olyan, akit már fenyegetett probléma során a bérlő, hogy felnyomja a NAV-nál. Akkor volt csoki a nadrágban, de utána a következőnek ugyanúgy bejelentés nélkül adta ki.

Plusz kb ahány albérletben élőt ismerek, annyi panaszkodik, hogy nem engedi a tulaj hogy bejelentkezzen oda. Vajon miért? :U

Na, többek között ezért is van az, hogy itthon mindenki igyekszik saját ingatlant venni, mert a bérleti piac 90%-a egy tipikus kiskapus, amatőr, okosban oldjuk meg fertő.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.