Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#151) ócskás válasza PeppErKorN (#146) üzenetére


ócskás
aktív tag

És így is maradt kb.'95-ig,amikor megszüntették a készenléti szolgálatot,és a 11.Lérak Dandárt szétcincálva létrehoztak négy osztálycsoportot (Szentendrei ocs.,Zsámbéki ocs.,Nagytarcsai ocs.,Sárbogárdi ocs.)
1997-ben kivonták hadrendből az SZ-200 Vegát.
Ha mér egyszer "haderőreform",akkor nagyjaink nekiláttak derekasan:
11. Duna Légvédelmi rakéta ezred (a dandárból ezreddé avanzsált :) )így nézett ki.
-11/1 légvédelmi rakéta zászlóalj, Budapest (Vasvári), 6 betárolt Nyeva komplexum
-11/2 légvédelmi rakéta zászlóalj, Sárbogárd, 7 betárolt Volhov komplexum
-11/3 technikai zászlóalj, Mezőfalva
2000-ben felszámolásra került a 11.Duna Lérak ezred is. (A Nyevát és a Volhovot kivonták hadrendből)

Ezzel megszünt a honi légvédelem hazánkban.
Béke poraira!

http://fotki.yandex.ru/users/mn5818/albums/

(#152) ócskás


ócskás
aktív tag

Ha már Vega, itt egy link Mezőfalváról.

http://fotki.yandex.ru/users/mn5818/albums/

(#153) ócskás válasza ócskás (#152) üzenetére


ócskás
aktív tag

És itt egy kép a Vegáról

igaz,hogy ez itt OFF,de mégis kapcsolódik a témához :)

[ Szerkesztve ]

http://fotki.yandex.ru/users/mn5818/albums/

(#154) PeppErKorN válasza ócskás (#153) üzenetére


PeppErKorN
tag

Kecelen testközelből is látható, akárcsak az antennaposzt.
A WikiMapiaba meg írok 1-2 gondolatot.

--K--N--R--

(#155) ócskás válasza PeppErKorN (#154) üzenetére


ócskás
aktív tag

Nyeva viszont ott sincs :O Pedig az is látványos -lenne..-

http://fotki.yandex.ru/users/mn5818/albums/

(#156) ócskás


ócskás
aktív tag

Földi Telepítésű Magyar Légvédelem Fegyvernemi Múzeumával kapcsolatban itt egy elgondolkodtató cikk.

[ Szerkesztve ]

http://fotki.yandex.ru/users/mn5818/albums/

(#157) PeppErKorN válasza ócskás (#156) üzenetére


PeppErKorN
tag

Ez jellemző kis országunkra.
Azért ne keseregjünk, mert - ha különböző helyeken is - láthatóak a légvédelem eszközei. Igaz, hogy a Nyeváért a Bolyaira, a Volhovért Zsámbékra és a Vegáért Kecelre kell menni, de így sok helyet megismerhetünk. Meg sok más eszközt is.

Én egyszerúen imádtam a Nyevát állványon!

[ Szerkesztve ]

--K--N--R--

(#158) Kephamos válasza Mr.Teddy (#149) üzenetére


Kephamos
addikt

Úgyfest, hogy jönne még egy haverom. Kedd körül tudok időpontokat sorolni.
-------------
Nagyon beindult a topic. Nem is baj. ;)

(#159) PeppErKorN válasza Mr.Teddy (#149) üzenetére


PeppErKorN
tag

Te mely látványosságok megtekintésére gondoltál?
Miskolc környékén a 4 egykori harci osztály valamelyike lenne célszerű, mert ott elhagyott épületeken kívül mást is lehet látni.

--K--N--R--

(#160) 14adam


14adam
addikt

Hy,ahol én lakok Tabon ott van.Ha elmegyünk Bábonymegyer fele az út közepe fele elkell kanyarodni jobbra.

(#161) PeppErKorN válasza 14adam (#160) üzenetére


PeppErKorN
tag

Erre gondolsz?

Itt is van néhány kép.

[ Szerkesztve ]

--K--N--R--

(#162) Mr.Teddy válasza PeppErKorN (#159) üzenetére


Mr.Teddy
csendes tag

Hát nem tudom őszinte leszek annyira nem vagyok otthon a témában szerintem mint ti csak azt tudom hogy szívesen megnézném az összeset:)Szóval először is tényleg meg kéne szervezni magát a túrát hogy miket néznénk meg sorban ...Legyen valami ütemterv szerűség:)Ezzel kapcsolatban pedig annyi hogy valakivel aki biztos hogy jönne mint pl te:) felvehetne msnre és megbeszélnénk részletesen utána pedig a konkrét programtervezetet leírjuk itt is ....
Szal vállalkozó szellemű emberek ha akarnak felvehetnek msnre:
vfts21@hotmail.com

(#163) t1


t1
addikt

Legközelebbi túra merre lenne?

(#164) SPDeluxe1.0 válasza ócskás (#6) üzenetére


SPDeluxe1.0
aktív tag

Budapest, XXII. Háros-sziget (MH Hárosi laktanya, 2001-ben még felszámolás alatt)

Ezt anno mi követtük el 2001-ben :D ,mint Tatáról átvezényelt 12 fős szakasz.

"oh no the devil has a code for god mode!!!"

(#165) nervus.v válasza PeppErKorN (#159) üzenetére


nervus.v
tag

Azok hol vannak? Miket lehet ott látni? :)

Csak annyit kérek, hogy a súlyosan értelmi fogyatékosok kíméljenek!

(#166) PeppErKorN válasza nervus.v (#165) üzenetére


PeppErKorN
tag

Cserépfalu
Tardona
Aszaló
Szakáld

Mind a négy honi légvédelmi rakétaosztály volt.

--K--N--R--

(#167) PeppErKorN


PeppErKorN
tag

Aszalón az Sz 75 Dvina, a többi osztálynál ennek jelentősen korszerűsített változata, az Sz 75M Volhov állt szolgálatban. Wikipedia
Megmaradhattak a vasbeton fedezékek, az épületek, utak, indítóállványok helyei, a lokátorok települési helyei.

--K--N--R--

(#168) ócskás válasza PeppErKorN (#167) üzenetére


ócskás
aktív tag

csak játék egy gondolattal...(hátha kisül belőle valami)

-tény: az MN (MH)-nak egy Sz-200 Vega rendszere volt. helye:Mezőfalva
-tény:a Vega-TÁS jellegzetes alaprajzú,szinte mással össze nem téveszthető
-tény: CA hazánkbak üzemeltetett lérak rendszereket. Főként: Pecsorát (repülőtereik védelmére),és Volhovot (információk szerint a régi,M1-est)

-kérdés: CA hazánkban üzemeltetett Sz-200 -ast? (elvileg a válasz:NEM!)
-kérdés: és tervezett? (elvileg a válasz: mi a fr@ncnak,hiszen itt a magyar 200-as!)

Az egész agymenés apropója: Lovasberény határozottan 200-as TÁS alaprajzú!!!!
MIÉRT?

[ Szerkesztve ]

http://fotki.yandex.ru/users/mn5818/albums/

(#169) PeppErKorN válasza ócskás (#168) üzenetére


PeppErKorN
tag

Valóban emlékeztet egy Vega TÁS-ra, a méretei is közel állnak. Viszont a szovjeteknél minimum 3, de inkább 5 osztályos Vegákat alkalmaztak, arra már nem nagyon illik. Amit nem látok tisztán, az az indító rendszerek gyönyörű köralakú szerkezete.

--K--N--R--

(#170) 14adam válasza PeppErKorN (#161) üzenetére


14adam
addikt

Igen erre,meg ha jól tudom akkor itt a környéken vannak alagutak,meg atombunker féle.

(#171) PeppErKorN válasza 14adam (#170) üzenetére


PeppErKorN
tag

Én is úgy tudom, hogy atomfegyverek tárolására is alkalmas volt az objektum. Azt ne kérdezd, milyen típusokat tartottak ott, de hátha megmondja majd valaki.

--K--N--R--

(#172) ócskás válasza 14adam (#170) üzenetére


ócskás
aktív tag

Megpróbálom megválaszolni,mi volt ott:
Magyarországon három helyen volt harcászati-hadműveleti rakétarendszer.A rendszer legfontosabb feladata a seregtest támadó hadműveletének sikerét támogatva, az ellenséges erők tartalékjainak megsemmisítése. (Hagyományos robbanófej csak a nemzetközi szerződés miatt volt a rakétán, de így még harcászati célokra sem volt alkalmazható.) A nukleáris és vegyifegyverekkel már a hadműveleti célokat is el lehetett vele érni. Ezeket a bizonyos fejeket külön tárolták. Szükség esetén az MRTB szállította a tárolási helyről egy előre meghatározott "átadási pontra",ahol ahol elvégezték a fej hordozóra történő szerelését.
A már említett három alakulat helye:
-Baj (szovjet,az orosz források Tata-ként említik)
-Dombóvár (szovjet)
-Tapolca (magyar, MN1480)
és a hozzá tartozó három tároló (azonos sorrendben)
-Császár (szovjet)
-Tab (szovjet)
-Tótvázsony (szovjet)
Az ott tárolt fejek a 9K72 "Elbrusz" (nato kód: Scud-B) redszerhez alkalmazható nukleáris (esetleg vegyi?)fejek voltak.
Vannak persze más nézetek is: a fent nevezett három hely közül csak Tótvázsonyban voltak fejek,míg Császár és Tab csak az állványokat tárolta.

http://fotki.yandex.ru/users/mn5818/albums/

(#173) 14adam válasza ócskás (#172) üzenetére


14adam
addikt

Aha,értem.Sok haverom azt hisszi,hogy nukleáris rakéták vannak még ott :)

(#174) ócskás válasza 14adam (#173) üzenetére


ócskás
aktív tag

Ott már rakétának látszó tárgy sincs... :)

http://fotki.yandex.ru/users/mn5818/albums/

(#175) ócskás válasza PeppErKorN (#169) üzenetére


ócskás
aktív tag

Ez a hasonlóság csupán a véletlen műve lenne...? Érzésem szerint ez egy "félkész" TÁS,amit bármikor "üzemkész" állapotba tudtak volna hozni. (Lehet,hogy már a mezőfalvi Vega megérkezése előtt így nézett ki?)

http://fotki.yandex.ru/users/mn5818/albums/

(#176) PeppErKorN válasza ócskás (#175) üzenetére


PeppErKorN
tag

A tájolása minden esetre fordított, a mezőfalvai DDNY-ÉÉK helyett ÉÉNY-DDK. Ha elfogadjuk, hogy kétosztályos Vegáról van szó, akkor a technikai osztály elhelyezkedése is furcsa, hiszen az csak az objektum D-i végében lehetséges, akkor meg át kell hurcolni a TZM-ekkel az éles rakétákat az egész TÁS-on.
Elképzelhető, hogy a 80-as évek végén döntést hoztak egy nagy hatótávolságú rendszer telepítéséről - hiszen nekik nem volt - aztán a történelem közbeszólt.

--K--N--R--

(#177) typermuzli válasza ócskás (#168) üzenetére


typermuzli
csendes tag

Tengermély
Lehet hogy én tudom rosszul de a Vegákkal nem paksot védték

(#178) ócskás válasza typermuzli (#177) üzenetére


ócskás
aktív tag

Szia! Jól tudod! Paks védelmére szvsz a dunaföldvári Volhov volt a legalkalmasabb.
Nem számolam utána,lehet,hogy pontos:[link]

képként nem tudtam betenni.

[ Szerkesztve ]

http://fotki.yandex.ru/users/mn5818/albums/

(#179) PeppErKorN válasza ócskás (#178) üzenetére


PeppErKorN
tag

Ez a diszlokáció 1990 elejéig volt érvényben (a 105. ezred és a 104/2. osztály felszámolásáig). A körök sugara elméletileg valóban megmutatja az egyes komplexumok megsemmisítési zónáinak távoli határát. Viszont ez nagyon-nagyon távol áll a tűzrendszer valós képességeitől.
A Vega rendeltetése elsődlegesen a nagy magasságon, nagy sebességgel repülő célok megsemmisítése. Az ábra alapján látható, hogy a zóna elméleti maximális távoli határa csaknem az ország egész területét lefedte. Azt tudni kell, hogy ez a távolság csak egy viszonylag szűk paraméter-tartományban repülő célra volt értelmezhető.
Ha megnézed ezt az ábrát, látható, hogy a mezőfalvai Vega a Varsói Szerződés légvédelmi tűzrendszerébe illeszkedett, annak egyik „előretolt, nyugati bástyája” volt (az NDK-s, cseh és bulgár komplexumokkal együtt). Persze, ezekből a „magasabb” célokból, érdekekből mi nem sokat érzékeltünk.

--K--N--R--

(#180) hadsz válasza ócskás (#172) üzenetére


hadsz
tag

Üdv!

egy kis kiegészítés:

Mo.on valóban három állandó tároló volt,ezek Tótvázsony / ún.7-es típus/ a robbanófejeknek ,Kunmadaras / ún.641-es/ és Kiskunlacháza /Gránit-2/ pedig az A-bombáknak.Tökölön,Sármelléken ill Debrecenben voltak még ideiglenes tárolók -Gránitok.Tabon és Császáron nem őriztek atomot,sőt nagyon úgy tűnik,hogy az indítóállványokat sem.Ott a rakétákat tárolták szintán Gránitokban.Amúgy a CIA már '79-ben "kiadott" egy térképet a VSZ országokban elhelyezett nukleáris tárolókról...

(#181) hadsz válasza paprika (#14) üzenetére


hadsz
tag

Üdv!

Nos,engedj meg némi korrigálást:

Bakonybélben nem voltak rakétasilók,de még a közelben sem,sőt az országban sem!Ivánék nem építettek ilyet az országhatárukon kívül.Amit Bakonybél közelében láttál,az a Középső-Hajag tetején levő BARS 504-es troposzférikus antennaállomás.A VSZ országaiban volt telepítve ez a kommunikációs rendszer a 80-as évek közepétől.Mo-on 4-ilyen állomás volt / a Hajagon levő volt a központi/,K-Németeknél volt 3,Lengyeleknél 7,Cseheknél 3,Bolgároknál is 'asszem 3.
Ott tuti nincsenek sugárzásra figyelmeztető táblák sem. :-) 8db hatalmas garázs van /volt/ a mobil antennákkal felszerelt teherautóknak és egy két szintes földalatti bunker található még a területen.A 3 hatalmas antennatoronyból már csak kettő áll,a harrnadikat levágták - elvitték valószínű a fémgyűjtők...

(#182) ócskás válasza hadsz (#180) üzenetére


ócskás
aktív tag

hadsz:Köszönöm a korrekciót :R

http://fotki.yandex.ru/users/mn5818/albums/

(#183) ócskás válasza PeppErKorN (#179) üzenetére


ócskás
aktív tag

Igazad van. A linkkel csak érzékelteni szerettem volna a HMZ külső határát.Kétségtelen,hogy a linken berajzolt az inkább a vízszintes távolságra utal.

http://fotki.yandex.ru/users/mn5818/albums/

(#184) hadsz


hadsz
tag

Nagyon szívesen! :)

Egyben javítanám is magam,Bulgáriában 4 BARS állomás volt.

(#185) ócskás válasza hadsz (#184) üzenetére


ócskás
aktív tag

Abban biztos voltam,hogy Császáron a három tároló nem az állványoknak épült. A tárolóból az elötte lévő rámpára bajosan fordult volna ki a Maz543.

http://fotki.yandex.ru/users/mn5818/albums/

(#186) hadsz válasza ócskás (#185) üzenetére


hadsz
tag

Hát igen,ráadásul a tárolóba sem fértek volna be ,lévén a külső kapuk /amiket itt is levágtak már.../ mögötti falon a nyílás sem éppen akkora technikára volt méretezve.Nem véletlenül volt ott is és Tabon is rakodórámpa a tárolóknál.

(#187) bandi210 válasza hadsz (#186) üzenetére


bandi210
aktív tag

...érdekes....most hogy végigolvastam....hogy mennyibe kerülhetett ez annak idején...most meg mindenki csak saját magának lopja szét...(tisztelet a kivételnek akik sajnos kissebségben vannak:S)...

By Crytec...."Szörnyű, manapság hogy hígul ez az informatikus szakma. Sokaknak már barátnőjük is van...."

(#188) ócskás


ócskás
aktív tag

Mostmár csak a 11.Lérak DD. története van hátra:

1961-62 körül hozták létre a 11. Légvédelmi rakéta ezredet (MN5011)
-Harcálláspontja: Budapest (Kinizsi laktanya)
-Osztályai:
11/1 technikai osztály Börgönd (MN1027)
11/2 légvédelmi rakéta osztály Börgönd (MN1059)
11/3 légvédelmi rakéta osztály Vértesacsa (MN1107)
11/4 légvédelmi rakéta osztály Sárbogárd (MN1124)
11/5 légvédelmi rakéta osztály Úny (MN1159)
11/6 légvédelmi rakéta osztály Dunaföldvár (?)

1977-től átalakulások kezdődtek,melynek során a 11.Lérak ezred dandárrá alakult.
Fegyverzete Dvináról Volhovra (Sz-75M) cserélődött,és mellette megjelent a Nyeva (Sz-125M)
11/2 Börgöndről Pilisszentkeresztre,a 11/3 Vértesacsáról Etyekre,a11/5 Únyról Zsámbékra,a 104/3 Nógrádverőcéről Pilisszentlászló-É.-ra, a 104/4 Vácegresről Fótra diszlokált.

A 11.Lérak dd. (MN5011)
-Harcálláspontja:Érd, tartalék harcálláspontja Vértesacsa lett.
Osztályai:
-11/1 lérak o. Pilisszentlászló-É (Urak asztala) MN2124 (Volhov)
-11/2 lérak o. Pilisszentkereszt (Pilis-tető) MN1059 (Volhov)
-11/3 lérak o. Zsámbék MN1159 (Volhov)
-11/4 lérak o. Etyek MN1107 (Volhov)
-11/5 -
-11/6 -
-11/7 lérak o. Felsőpakony MN3265 (Volhov)
-11/8 lérak o.Fót MN3121 (Volhov)
-11/9 lérak o.Pilisszentlászló-D (Lom hegy) MN6360 (Nyeva)
-11/10 lérak o. Tinnye MN4213 (Nyeva)
-11/11 lérak o. Biatorbágy NM5818 (Nyeva)
-11/12 lérak o.Szigethalom MN6367 (Nyeva)
-11/13 lérak o. Gyál MN7816 (Nyeva)
-11/14 lérak o.Kerepes MN5646 (Nyeva)
-11/15 technikai o. Börgönd MN3592
-11/16 technikai o,Gyömrő MN5413

1991-ben,amikor felszámolták a 104. és a 105. Lérak ezredet,ismételt átalakulások következtek:
az eddig üres helyként szereplő 11/5 ill.11/6 "benépesült":
-11/5 lérak o.Sárbogárd MN1124 (Volhov)
-11/6 lérak o.Mezőfalva MN1196 (Nyeva)
A 11/16 technikai o. helyére került mint lérak ocs.Mezőfalva MN1698 (Vega)

A "hanyatlás" korszaka 1995-ben következett be ,amiről a #151 hsz.-ben már írtam.

[ Szerkesztve ]

http://fotki.yandex.ru/users/mn5818/albums/

(#189) PeppErKorN válasza ócskás (#188) üzenetére


PeppErKorN
tag

A 11. Dandár hatalmas méretű alakulat volt, elég jól felépített tűzrendszerrel. Sajnos maga a szervezet, a harci technika és az alkalmazási elvek a 90-es évekre idejétmúltak lettek. Jó magyar szokás szerint lassú hallállal kellett halnia.
A magmaradt objektumok sorsa sem lehetett kérdéses, hiszen mire is lehetne használni egy hegytetőn, vagy egy mező közepén lévő kiürített vasbeton tüzelőállást néhány otromba épülettel! Idővel a természet visszahódítja ősi jussát, a fedezékekbe vadállatok költöznek, a fák gyökerei szétfeszítik a szilárd burkolatokat.

De az emléke megmarad.

--K--N--R--

(#190) ócskás válasza PeppErKorN (#189) üzenetére


ócskás
aktív tag

Idővel a természet visszahódítja ősi jussát, a fedezékekbe vadállatok költöznek, a fák gyökerei szétfeszítik a szilárd burkolatokat.
De az emléke megmarad.

Ezt gyönyörűen megfogalmaztad! :R

Szerinted a 11.dd. tartalék harcálláspontja hol volt? A régi Dvina TÁS-ban?

http://fotki.yandex.ru/users/mn5818/albums/

(#191) ócskás


ócskás
aktív tag

találtam egy nagyon szép Nyevás képet

[ Szerkesztve ]

http://fotki.yandex.ru/users/mn5818/albums/

(#192) PeppErKorN válasza ócskás (#191) üzenetére


PeppErKorN
tag

Ez gyönyörű! Én is Nyevát tanultam, a szívem csücske.
A tartalék harcállásponttal meg nem igazán tudom, mi lehet. Az acsai TÁS-t már elég régen felhagyták. Viszont minket a dandáros időkben is sokkal jobban tudtak vezetni az 50-esről a Szenyezzsel, mint a Vektorral Érdről. Nem tudom, ez hogy működött a többi osztálynál.

--K--N--R--

(#193) PeppErKorN


PeppErKorN
tag

Én a Vegáról az antennaposztot tartom leginkább érdemesnek megszemlélni a maga bumfordiságában. Megjegyzem, nem véletlenül. ;)

És 90°-on is:

Ezek a keceli, ex mezőfalvai cuccok.

[ Szerkesztve ]

--K--N--R--

(#194) bandi210 válasza ócskás (#191) üzenetére


bandi210
aktív tag

na ez télleg szép..több ilyen kép kéne:D

By Crytec...."Szörnyű, manapság hogy hígul ez az informatikus szakma. Sokaknak már barátnőjük is van...."

(#195) ócskás


ócskás
aktív tag

Ha minden igaz,Tinnye, HÁP , fölötte az UNV. (Nyeva antennaposzt)

[ Szerkesztve ]

http://fotki.yandex.ru/users/mn5818/albums/

(#196) PeppErKorN válasza ócskás (#195) üzenetére


PeppErKorN
tag

Manapság már máshogy néz ki. Nem csak az UNV hiányzik a képről.

[ Szerkesztve ]

--K--N--R--

(#197) bandi210 válasza PeppErKorN (#196) üzenetére


bandi210
aktív tag

hanem majdnem minden...

By Crytec...."Szörnyű, manapság hogy hígul ez az informatikus szakma. Sokaknak már barátnőjük is van...."

(#198) ócskás válasza PeppErKorN (#196) üzenetére


ócskás
aktív tag

A követ elvitték. Már csak a talapzat van meg.
A miénket csak lelökték,
Pilis-tetőn a táblát tüntették el,
Fóton viszont még megvan.

http://fotki.yandex.ru/users/mn5818/albums/

(#199) bandi210 válasza ócskás (#198) üzenetére


bandi210
aktív tag

háát ez gáz...

By Crytec...."Szörnyű, manapság hogy hígul ez az informatikus szakma. Sokaknak már barátnőjük is van...."

(#200) PeppErKorN válasza ócskás (#198) üzenetére


PeppErKorN
tag

Lehetett volna annyi hagyománytisztelet az illetékesekben, hogy legalább egy tüzelőállást eredeti formájában meghagynak. Praktikusan a zsámbéki lehetne ilyen. Így a légvédelem eszközei egy részének összegyűjtése helyett egy korhű, akár bemutató-, oktató jelleggel is használható, valódi múzeum jöhetne létre. Az ilyen jellegű kezdeményezések a legtöbb országban működnek, csak nálunk magasról tesznek a hagyományokra.
Örüljünk, hogy létezik HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum.
Sajnos messze nem "felhasználóbarát".

--K--N--R--

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.