Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#30601) troll81 válasza troll81 (#30600) üzenetére


troll81
addikt

meg oldódott le kötöttem 0.5 ohmra :)

(#30602) Kbhont válasza troll81 (#30601) üzenetére


Kbhont
senior tag

Nem értem, hogy mi volt a cél...
Nem az 1 ohm? Akkor a 0.5 az nem idális.Több lehet, csak kevesbb nem!

(#30603) shalafi66 válasza troll81 (#30600) üzenetére


shalafi66
veterán

0,5 az, csak nem vontad ki a mérőzsinór ellenállását. :) kb.

(#30602) Kbhont
Minél kisebb a terhelőimpedancia, annál rosszabbul szól a végeredmény. Ha nem lennének "lusták" az autós erősítőknek tápot építeni, simán mehetne autóban is a 4-8 ohm. :) A 0,5-del már lassan a kábeleket fűti. :D

(#30597) szazbolha
Ha elég nagyok a szintkülönbségek.

[ Szerkesztve ]

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#30604) troll81 válasza Kbhont (#30602) üzenetére


troll81
addikt

Jo a 0.5 ladaszorzoval 2.3 lett a vege nem lehet 1 ohmra kotni megzavart a szamok együtt állása. :R

Nem fut jo erősítőt kapott. De igen ha kell akkor erősítő csere lesz 2ohm 6.6kw.

[ Szerkesztve ]

(#30605) shalafi66 válasza troll81 (#30604) üzenetére


shalafi66
veterán

4*2-ből nem lesz 1 az tény. De 2,3 meg 0,8 sem. :) Lehet belőle 0,5 8 és 2. Semmiképp nem a legkisebbet választanám. Minél nagyobbat, amivel még kivezérelhető. Nyilván.

Nem érted, mire gondolok. Nem az erősítőtől függ, ez mindenféle feszültséggenerátornál érvényes. Az a helyzet, hogy 0,5 ohmos terhelésen, ha 0,1 ohm a hangszórókábel, az erősítő kimenőteljesítményének 17%-át mindenképp a hangszórókábelen fűtöd el. És már ez, önmagában rengeteg, de a tápkábelről még nem is beszéltünk. Egyébként minél alacsonyabb a terhelőimp. annál magasabb THD-vel működik egy adott erősítőkapcsolás.

[ Szerkesztve ]

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#30606) troll81 válasza shalafi66 (#30605) üzenetére


troll81
addikt

Persze most tanulgatom tesztelgetem. 6 mm2 es 10 mm2 hangszorokabelek 90mm2 bekotes aram duplan. Majd 2 ohmon hajtom ha megjon at uj erő 6.6kw 2 ohmon.

(#30607) szazbolha válasza shalafi66 (#30603) üzenetére


szazbolha
addikt

A kockás vagy háromszöges belső fa diffuzornál úgy gondolom elég lenne a hullámhossz negyedével számolni. Fordítva.. ha 4cm magas a háromszög, akkor a 16 cm-s hullámhossztól lehet érdemi hatása. Ez kb 2Khz.
Próbaképp vettem 2,2 cm-t, ez talán a 4Khz feletti állóhullámokkal és az ide eső felharmonikusokkal kapcsolatban lehet hatásos. .
De lehet tévedek a lambda/4-el.

(#30608) York


York
tag

Sziasztok!
Egy ideje olvasgatom a hozzaszolasokat. Nagyon mozgatja a fantaziamat a hangfal epites, de most egy kis segitseget kernek. Most kezdem el epitgetni az itthoni rendszerem. A szoba 3,6m x 4,5m a belmagassag 3m. A rovid fal melle kerulne majd a hangfal. Az erosito egy Cambridge Audio Topaz SR20-as lenne. Hirdetnek egy epitett hangfalat szerintetek erdemes megnezni? https://www.jofogas.hu/zala/Hangfalpar_profi_epitet_101598033.htm

[ Szerkesztve ]

(#30609) tubeamp93 válasza York (#30608) üzenetére


tubeamp93
csendes tag

Ez az épített hangsugárzó így ránézésre több sebből is vérzik.
Egyrészt a belső csillapítóanyagként használt szivacsok az oldalfalakon elhelyezve nem sokat használnak.
Másrészt a hangváltó vmi bolti "univerzális" cucc lehet, ami valszeg nem lesz jó az adott hangszórókészlethez.
Harmadrészt az sem túl szerencsés, hogy a magas hangszóró alulra került az előlapon.

(#30610) York válasza tubeamp93 (#30609) üzenetére


York
tag

Es a benne levo hangszorok, mennyire "jok". A doboz nekem se tetszik, igy azt szivesen ujragondolnam.

(#30611) zeltam válasza York (#30608) üzenetére


zeltam
tag

Valószínűleg elírtata az árat,szinte biztos hogy nem ennyit akart (kérni ezért) írni eredetileg. :)

[ Szerkesztve ]

(#30612) szazbolha válasza York (#30610) üzenetére


szazbolha
addikt

Tételezzük fel, hogy lealkudod 50K-ra.
Lesz egy dobozod amihez új előlapot kell vegyél. Ha lehántod a külsejéről a szivacsot, akkor lehet festened is kell.
A hangszórók típusa nem ismert. Lehet nem sokat érnek, lehet a 2db mély eleve megér 50K-t. És hány évesek? mikor porlad el a habszél, ha habszél van rajta?
.
Hangsugárzót építeni nem olcsó dolog. A legegyszerűbb lapszabászati munka+anyag 5K/doboz. 2 utashoz lehet 20K-ért venni 2 hangszórót /oldalanként. Nehéz de lehet. Egy egyszerű hangváltó + kábel +csati + akkusztikus csillapító anyag kijön 5K/oldal? Lehet.
A minimum a 2x30K ha építünk. Nem tudom elképzelni olcsóbban.
Nem venném meg azt a dobozt mert nem igényes kéz építette.

(#30613) tubeamp93 válasza York (#30610) üzenetére


tubeamp93
csendes tag

Így első ránézésre a középhangszóró ismerős, valamelyik 13 centis fehérvári hangszóró. De a többi sem látszik túl "profinak", ha már ezzel a szóval jellemezte az eladó.
Mindenesetre biztosan ki lehetne hozni ebből is vmit egy normális hangváltóval, mint minden hangszórókészletből. Csak annyit biztosan nem ér ez, mint amennyit szeretne érte kapni az eladó. :)

(#30614) York válasza szazbolha (#30612) üzenetére


York
tag

Koszonom mindenkinek a segitseget, akkor ez valoszinuleg tul van arazva. Es a beltartalom se egy nagy szam. Kozben talaltam egy masik epitettet is errol mi a velemenyetek: https://www.jofogas.hu/gyor_moson_sopron/Focal___Audax_Hangfalpar_100005502.htm
Nekem jobban tetszik mint amit korabban linkeltem.

(#30615) szazbolha válasza York (#30614) üzenetére


szazbolha
addikt

Szerintem ez egy sokkal igényesebben összerakott hangsugárzó (talán hihető hogy a hangváltó hozzá való), de nem tudom, hogy az ára mennyire jó. És vajon 60K-ért kaphatnánk jobb "gyári" hangfalat használtban? Meg kell hallgatni és ha úgy tetszik, akkor alku + vásárlás.

(#30616) York válasza szazbolha (#30615) üzenetére


York
tag

Ez van gyariban jelenleg ami tetszik: https://www.jofogas.hu/jasz_nagykun_szolnok/Quad_L11_Classic_100178331.htm de ebbol egy komolyabbat kellene alkudni :). Mondjuk ugy 60K max 65K lenne realis erte.

(#30617) szazbolha válasza York (#30616) üzenetére


szazbolha
addikt

Ezt a hangfalat hallottam szólni (másnál) egy pici szobában és meglepően jól és tisztán zenélt, de akkoriban még kissé hiányoltam belőle a mélyeket.
Nem szeretnék hangfal vásárlásban tanácsot adni, épp azért kerültem ide, mert választani képtelen voltam, illetve sok csere és pénzköltés után feladtam.

Visszagondolva a hangfalak vétele és cserélgetése inkább hasonlított egy orosz ruletthez, és mindig kellett kötni valamilyen kompromisszumot. Utólag, amikor már a saját szobámban saját erősítőmmel hallgattam egy hete.
Házi hangfal építéssel sokkal nagyobb a szabadságom, bár itt is felállítok pénzügyi korlátokat és bőven kell kompromisszumot kötni de mégis más.

Ha nem akarsz egy végtelen folyamatba kerülni akkor szigorúan húzz egy árlimitet kicsit lőj a mostani cuccod "minőségi szintje" főlé és amit kiválasztasz és megveszel arra úgy gondolj, hogy az adott keretből a legjobbat választottad.

(#30618) shalafi66 válasza York (#30614) üzenetére


shalafi66
veterán

:) Nem igazán hasonlít az előzőre.

A doboz jó, de a hangszórók nagyon idejétmúltak, és a mélyközép membránja veszélyesen bomlik ennyi idő után. Összességében nem ajánlott.

(#30616) York
De hogy ez nem ér 75 000,- et, használati értékben, az is biztos. :) A mélyközép gyenge, a magas is valami NdFeB, sokkal jobban járnál egy alap SS Discoveryvel. A hangváltója legalább, kivételesen, normálisan be van állítva, viszont bizonyos változatokban pár Ft-os olcsó alkatrészekből építették meg.

(#30617) szazbolha
Mélye meg azért nincs semennyire, mert 13cm-es a mély, és rosszul hangolt a doboz. :) 100Hz alatt esik a hangnyomás.

(#30607) szazbolha
Ott már valami hatása lesz. :) De kb. fölösleges, 4kHz fölött megoldja a csillapítóanyag.

[ Szerkesztve ]

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#30619) York válasza shalafi66 (#30618) üzenetére


York
tag

Es a #30614 emlitett epitet hangfalrol van velemenyed?
A quad-rol mindenhol irjak, hogy keves a melye, de kellemes a hangja, en max 60at adnek erte, nem tudom er-e annyit.

(#30620) shalafi66 válasza York (#30619) üzenetére


shalafi66
veterán

Egyértelműen nem. :) Bármelyik Vifa hangszórós használt hangsugárzó jobb (rendes hangváltóval).

A 30614-re az előbb válaszoltam. :)

[ Szerkesztve ]

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#30621) cool13


cool13
őstag

York Itt a fórumban említették ezt az oldalt. Nézz szét.

[ Szerkesztve ]

(#30622) troll81


troll81
addikt

Sziasztok egy kérdés 2x2 ohmos mély sugárzót át lehet tekercselni 2x1 ohmra? persze úgy h ne legyen gondja később. :F

(#30623) shalafi66 válasza troll81 (#30622) üzenetére


shalafi66
veterán

Lehet, csak nem érdemes. :)

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#30624) troll81 válasza shalafi66 (#30623) üzenetére


troll81
addikt

persze igazad van már utána jártam pár dolognak :R mindig tanulunk valamit..

ez jelen formában 0.5 ohm ládában 2.3 körül alakul ehhez lesz egy 2 ohm stabil új erősítő 2 ohmon zenére kb 6.6 kw 12.6 volton...

a jelenlegi erősítőm hogy ki legyen használva kap egy 4x1 ohmos subwoofert 0.25 ohm ra le kötve.. remélem úgy a lineáris hangerő is elegendő lesz majd. :R

(#30625) AMDFan


AMDFan
addikt

Sziasztok!

Több mint egy év tervezés, építgetés, leállás és újra építgetés után, végre teljesen elkészült a saját készítésű hangfalam, erről szeretnék egy kis beszámolót közzétenni, hátha valakinek meghozza a kedvét.

A hangszórók tekintetében a Dayton Audio RS-225 8” mélyközépre és a Gladen Aerospace 28 magasra esett a választásom.

A dobozok 28as MDF lapokból készültek, házi eszközökkel építettem meg a dobozt, átlagos dekapír fűrésszel vágtam ki a hangszórók és a csatlakozóterminál helyét.

A lapokat faragasztó és szorítók segítségével ragasztottam össze.

A belső falakra bitumen bázisú rezgéscsillapító lapokat, majd ezekre hangelnyelő filcet ragasztottam.

A csatlakozó terminálokat forrasztás után kinyomtam folyékony ragasztóval, hogy ne csökkenjen a doboz merevsége, a terminál helyénél sem.
A belső kábelezésnél kiemelten figyeltem arra, hogy olyan kábelt válasszak ami vezeti az áramot ;)

Habár a doboz egy légtér, a magasakat megpróbáltam minél jobban leválasztani.

A hangfalak festésében segítséget kaptam, sajnos be kellett látnom, hogy egyedül nem tudnám vállhatóan megcsinálni, így egészen tetszetős, gyárias kinézet lett a végeredmény.


Ami a technikai részét illeti, a forrás teljes egészében számítógépre támaszkodik, digitális aktív vágásokat és szobakorrekciót alkalmaztam. Az erősítést először Kínából rendelt DIY board erősítőkkel akartam megoldani, de pár hét szenvedés után rájöttem, hogy mivel 100%-ban számítógépről fogom hajtani a rendszert, vehetnék egy házimozi erősítőt is, hiszen azokban integráltan van legalább 5+1 csatorna, és akkor nem kell küzdenem a dobozolással, a táppal.

Az aktív vágást a linux audio alrendszerével a pulseaudioval, és egy DSP pluginnal (ladspa_dsp) oldottam meg. A Yamaha házimozi erősítőt HDMI-n csatlakoztattam a számítógéphez, míg a pulseaudioban kihasználtam a csatornák remapelésének a lehetőségét, ami azt jelenti, hogy gyakorlatilag létre lehet hozni virtuális csatornákat, ahol tudom alkalmazni a digitális szűrőket, így azt küldök ki mondjuk a HDMI bal hátsó csatornáján amit akarok, például a sztereo bal csatorna magas szekcióját, míg mondjuk a HDMI bal első csatornáját használhatom a sztereo bal csatorna mély szekciójára.

Ezen kívül nyilvánvalóan adott a lehetőség arra, hogy csatornánkénti szobakorrekciót alkalmazzunk, a REW segítségével, plusz hatalmas előny, hogy nem csak a szobakorrekciót, hanem a keresztváltás is a mi kezünkben összpontosul, nagyon precíz beállításokat tesz lehetővé.

Egy 3-4 órás mérés és beállítás eredménye lett ez a frekvenciamenet (1/12 smoothing), átlag nappaliban, hallgatási pozícióban mérve:

Gyakorlatilag +-3dB-n belül a frekvenciamenet, és nagyon jó a két csatorna együttfutása. A nem túl ideális akusztikai körülményekhez képest elég precíz teret varázsol :)

Az eredmény őszintén szólva felülmúlta az elképzeléseimet, az előző gyári aktív hangfalam bolti ára bruttó 600 ezer forint, és ezt a szintet úgy érzem vastagon sikerült felülmúlni, de szerencsére nem csak én hallom így, hanem aki eddig hallotta a DIY rendszerem, az is. Ha új áron számolom, akkor a teljes DIY rendszerem ára, 270 ezer forint lenne, de minden komponenst használtan szereztem be (kivéve persze a fa és egyéb anyagokat), így 165 ezer forintban megállt az építés.

(#30626) #71562240 válasza AMDFan (#30625) üzenetére


#71562240
törölt tag

Ebből van a legtöbb tanulható, hogy DIY-erek leírják, hogy mit, miért csináltak, és az hogyan sikerült. Majd egyszer én is leírom uborkaszezonban - illetve egy keveset írtam is már róla.

Ha szabad kérdezni.
Szívesen olvasnék részletesebben a hangszóróválasztás szempontjairól. Abban, hogy ennyire eltérő kategóriájú a magas és a mély, gondolom, az is szerepet játszott, hogy éppen mit hirdettek mennyiért. Vagy például a magassugárzó axióma volt?
Miért ekkora lett a doboz (miért nem nagyobb, lásd gyári javaslat)? Na nem mintha szükség lenne nagyobb dobozra ilyen mélyátvitel létrehozatala mellett.
Gondolom, maximum kb. 2kHz-ig dolgozik a mélysugárzó? Milyen szűrési meredekségeket tudtál-akartál ilymódon szűrve létrehozni?
A hangkarakteréről tudnál írni? - tudom, nehéz szövegesíteni hallásélményt.

[ Szerkesztve ]

(#30627) AMDFan válasza #71562240 (#30626) üzenetére


AMDFan
addikt

Szabad persze, sőt, örülök ha érdekel valakit.
Gondolkoztam rajta korábban, hogy írok egy hosszú blogbejegyzést, ahol minden részletében leírom, hogyan lehet összeállítani egy ilyen setupot (szerintem a linuxos része az ami nem triviális), de elvetettem, mert nincs most erre ennyi időm sajnos.
A kérdésre válaszolva:

A mélyközepet netes információk alapján választottam ki, főleg külföldi DIY fórumokat olvastam, olyan hangszórót kerestem ami képes arra, hogy teljes tartományban dolgozzon, de vállalható középtartománya legyen, tehát nem csak kifejezetten szubnak jó. Igen, az általános vélekedés szerint ez egy kompromisszumos megoldás, de ez a két utas koncepcióra nézve már önmagában igaz, és elég jó beszámolókat olvastam a Daytonról. Két hangszóró közt vacilláltam akkor, volt egy eladó SS Revelator, ami sajnos csak 5" volt, illetve a 8" Dayton. Utóbbi lett végül a döntés.

A magas adott volt, mert egy barátomnak ott volt a fiókban ez a Gladen, amit kedvező áron megkaptam tőle. Hallottam már előtte szólni, borzasztóan részletes magas, barátomnál egy SS Illuminator váltotta a Gladent, és a kettő között nincs akkora különbség, mint pl. az előző hangfalamban lévő Vifa és a Gladen között.

A doboz részben shalafi javaslatára lett ekkora, illetve lemértem a hangszórók T/S paramétereit, és azok alapján is nagyobb térfogatú dobozt ajánlottak a kalkulátorok, így gondoltam miért is ne.

A keresztváltás mindkét irányból 1500Hz-en van, 36dB meredekségű LR szűrővel.

Hangkarakter... Nehéz kérdés. Alapvetően ugye a hangkarakter az sokaknál a tonalitást jelenti, ami nem nagyon vonatkoztatható el a frekvenciamenettől. Az meg ugye olyan amilyet akarunk. Pl. én is, az előzőekben mutatott lineáris méréshez képest egy finom mélykiemeléssel hallgatom. Ellenben két hasonló frekvenciaválasszal rendelkező hangszóró is tök másként tud szólni ami a részletességet mutatja. Erre ugye vannak szinusz torzítást mérő számok meg minden, de a hangszer az mégsem szinusz vagy rózsazaj. Tehát amit mindenképpen említenék az az, hogy a magassugárzó miatt nagyon részletesen szól, ha a felvételen valahol túltolták a magasakat, vagy nem minőségi a felvétel, akkor ez a tweeter "sajnoshálistennek" büntet... Ellenben ahol igényes a felvétel, ott nagyon selymes, részletező tud lenni. A korábbi Vifa megbocsátó volt az igénytelen metállal, ez most nem annyira. Hosszútávon majd kiderül, hogy ez a zenehallgatási szokásaimmal hogyan fér össze :)
A mélysugárzó az én tapasztalatom szerint egy standard 8" driver szintjét hozza hangminőségben és részletekben, viszont nagyobb energiával mint amiket én eddig hallottam. Tehát azt gondolom, hogy összességében a gyári hangfalam Seas mélyközepének szintjénél egy fokkal jobban zenél. Persze nem tud olyan finom lenni vokálokon mint mondjuk egy 5"-os SS Revelator.

[ Szerkesztve ]

(#30628) #71562240 válasza AMDFan (#30627) üzenetére


#71562240
törölt tag

"és azok alapján is nagyobb térfogatú dobozt ajánlottak a kalkulátorok, így gondoltam miért is ne."

Ja, én fordítva kérdeztem, azazhogy miért nem lett (még) nagyobb a doboz. Például, hogy a mélysugárzó gyárilag ajánlott Vas értéke az impedanciától függően bő negyvenőt-ötvenöt liter. Gondolom, eleve állványos dobozban, afféle "monitorban" gondolkodtál, azért nem lett például 40-50 literes?

(#30629) AMDFan válasza #71562240 (#30628) üzenetére


AMDFan
addikt

Ááá, értem. Igen, alapvetően állványosban gondolkoztam. Van egy gyári adatlapja és azon az ajánlott térfogat amúgy 11 liter :Y (ha a 0,44 cubic feet ennyi). Ahhoz képest nagy dobozba került. :) De a WinISD is ilyen körüli dobozméretet javasolt amit csináltam neki végül.

(#30630) #71562240 válasza AMDFan (#30629) üzenetére


#71562240
törölt tag

A 0,44 köbláb annyi, pontosabban 12,5 liter, ami egyébként rendben levő dolog, ha inkább a hang pontossága felé akarják terelni a tervezőt, nem a szőnyegfelcsavaró robusztusság felé. A régi szép időkben is, amikor még jellemzőbbek voltak az ilyen 8"-es kétutasok, inkább óvatos 15-20 literbe szokták tenni őket, tehát persze, elég az, hát még ha aktívan vált az ember. De az valami speckó adatlap lehet, mert a nyilvános gyári adatlapok mindenütt 46 liter Vas-t írnak a 4 Ohm-osra és 56 litert a 8 Ohm-osra. Furcsa. Mármint egyik adat se feltétlenül furcsa önmagában, csak az, hogy ennyire különböző ajánlást ad a gyár ugyanarra a hangszórójára. Ezzel együtt, egy 15-20 liter persze optimális tud lenni egy ilyennek a viszonylag engedékeny 0,41 Qts-e mellett.

(#30631) AMDFan válasza #71562240 (#30630) üzenetére


AMDFan
addikt

Hm, én úgy tudom, hogy önmagában a Vas érték az nem azt jelenti, hogy akkora dobozba kell tenni a hangszórót, hanem ""Vas represents the volume of air that when compressed to one cubic meter exerts the same force as the compliance (Cms) of the suspension in a particular speaker. ""

Én kalkulátorral 0,7es Q érték mellett ilyen 23-28 liter körüli zárt dobozt hoztam ki. Ezért is lett ennyi.

[ Szerkesztve ]

(#30632) #71562240 válasza AMDFan (#30631) üzenetére


#71562240
törölt tag

Persze, a Vas semmiképpen sem olyasmi, ami "kell", hanem adott megfontolás mentén való ajánlás a gyár részéről. Sokszor úgy adják meg a gyártók, hogy a minél látványosabban mélyebbre menés érdekében szemet hunynak egy kis túllövés fölött. Hogy látványosabb legyen a mélyremenés. Az pedig, hogy aztán a tervező végül mekkora dobozt használ, függ sok mindentől a saját ízlésén kívül is. Ennek a Daytonnak az 56literes ajánlásában bizonyosan benne van 2-3dB túllövés megengedése a rezonanciafrekvencia fölötti részen, de aki passzív váltás mellett igazán ki akarja használni a hangszóró mélyeit, az csak-csak beleteszi 50literes dobozba, és megalkuszik azzal, hogy úgy egy kicsit kontrollálatlanabb. Húzd meg, ereszd meg kérdés ez is. Melyik ujjamat harapjam meg.

(#30633) szazbolha válasza AMDFan (#30625) üzenetére


szazbolha
addikt

Gratulálok a hangfaladhoz.
Kérdéseim: A mély hangszóró nem lett süllyesztve? Ha nem akkor miért?
Illetve úgy látom a magas sem.
A magas hangszóró oldalra tolása nem volt szempont a diffrakcis hatás csökkentése miatt? vagy nem is hallható ez a hatás? (ez nekem nagy dilemmám, hogy az elméletből mit hallunk, miért érdemes küzdeni)
A festés előtt az egész doboz csiszolva volt?
Miért nem vállaltad be házilag a festést? Nem volt alkalmas hely, vagy úgy gondoltad, nem lesz esztétikus?

(#30634) #71562240 válasza #71562240 (#30632) üzenetére


#71562240
törölt tag

Szóval, mindenképpen furcsa legalább az egyik megadott "térfogategyenérték", vagy mindkettő furcsa, és az igazság valahol a kettő között van. Mert hát elvileg mégiscsak egy elvi mérőszámról volna szó, amivel a gyártók ugyan el-eljátszanak bizonyos határok között, de ennyire nagy különbség csak valami teljesen más értelmezés mentén tud lenni. 56 liter versus 12,5 liter, ott valami teljesen más vonatkoztatási rendszernek kell lennie az elvileg elvi adatra - szóval furcsa a gyártó részéről, de mindegy, úgyis a tervező szabja meg, számolja ki magának, hogy mit akar.

(#30635) AMDFan válasza szazbolha (#30633) üzenetére


AMDFan
addikt

Köszi!
Egyszerűen azért nem süllyesztettem, mert nincs felsőmaróm, vagy olyan szerszámom amivel megtehettem volna.

Nem volt szempont az oldalra tolás, őszintén szólva eszembe sem jutott. Jó kérdés, hogy elméletből mi az ami valóban fontos lehet. Én ritkán látok mostanában olyan dobozokat, ahol el van tolva a magas oldalra.

Igen, festés előtt csiszolva lett, és azért nem vállaltam be, mert én maximum az udvaron ecsettel, hengerrel tudtam volna megcsinálni, és igen, féltem, hogy nem lesz esztétikus.

(#30636) tubeamp93 válasza AMDFan (#30635) üzenetére


tubeamp93
csendes tag

Látom a mélytartomány szépen ki van terjesztve, illetve a szoba hatásai is szépen kompenzálva lettek. A magasnál említetted a "részletességet" mint legfőbb erényét. Csak kíváncsiságképp kérdem, az észrevehető hallgatásnál, hogy a SPL-fr válasz szerint ~8,5 KHz-től már kezd esni magasban a frekvenciamenet és 15 KHz-nél már ~3dB a szintesés? Igaz itt nem egy meredek esésről van szó, de mégiscsak halkabb picit, ami szerintem épp a "részletes" magas hangok érzékelését befolyásolhatja. :)

Másik kérdés. 1-2 KHz között mi okozhatja szerinted azt az enyhe "vályút"? Ez sem látszik vészesnek, mert csak 2-3dB-es hibáról van szó a mérésed szerint, de kíváncsi volnék azért rá, hogy pl. füllel érzékelhető-e a jelenség középtartományban? :)

Még egy dolog. :) Érdekelne pl. a THD is, ez pl. hogyan alakul a teljes frekvenciatartományban?

[ Szerkesztve ]

(#30637) #71562240 válasza AMDFan (#30635) üzenetére


#71562240
törölt tag

Még egy kérdés. A hangszórók kosara és a doboz előlapja között milyen csillapítóanyag van, ha van?

(#30638) Mikisys válasza Mikisys (#30555) üzenetére


Mikisys
őstag

A lehetséges hangváltó kigondolása:
Tehát, a mély az SB15SFCR39-8, a magas pedig, SB26STC-C000-4, ez kiegészítve soros ellenállással, hogy 8Ohm legyen az eredője.
Egyszerűen a magashoz ajánlott keresztezési frekvenciából kiindulva az Fc = 2600Hz.
A váltó párhuzamos kivitelű, kétutas, másodrendű, azaz, 12dB/oktáv Butterworth, eltolt -3dB-es pontú hangolással. Azaz, a mélynek a 0,769xFc nél van a -3dB-es pontja 2000Hz-en, míg a magasnak, 1,3xFc, azaz, 3380Hz-en van a -3dB-es pontja. Az egyesített átvitel 2600Hz-nél találkozik a -6dB-es váltási pontban, ahol is a két hangszóró ellentétes polaritású bekötése közel lineáris frekvencia-átvitelt eredményez. (Elméletileg, de legyünk optimisták.) Ez eddig rendben van, a mélyhez a kész hangsugárzó és hangváltó után lehet a szükséges Zobel-tagot kiszámolni, ha ez egyáltalán szükséges, vagy csökkentendő azt a 3-4kHz körüli kiemelést, más megoldás szükséges. (Méllyel soros plusz RL-tag, vagy RLC-szívókör, ez majd kiderülhet.)
Mára ennyi, gondolkodásra késztetéshez. Ha van jobb javaslat, azt szívesen venném. :)

Üdv!

(#30639) AMDFan válasza tubeamp93 (#30636) üzenetére


AMDFan
addikt

Igen, 15Khz-nél lesz kb 3dB a szintesés. Én alapvetően olyan 17,5 - 18Khz-ig hallok, fülhallgatóval. Most megnéztem, a 17Khz-et még hallom a hangfalból, a 18at már nem igazán. Mérve viszont ott van, elhiszem :D A részletek nem feltétlenül ebben a tartományban vannak szerintem.

1-2Khz között a keresztváltás miatt van egy kis hullám, ezt majd megpróbálom még eltűntetni, egy kis időkorrekció javított a dolgon, de még nem tökéletes.

THD-ról most nincs képem, később berakok egyet.

(#30637) kammerer: az egyik képen látszik az előlap, a magas mögötti részen van bitulap + filc, azon kívül nincs más. De nem is nagyon férne el, mert ott már a doboz oldalai vannak, tehát a hangszóró pereme belülről nézve már nincs olyan messze az oldalfaltól, hogy oda még csillapítóanyag férhetne.

[ Szerkesztve ]

(#30640) tubeamp93 válasza Mikisys (#30638) üzenetére


tubeamp93
csendes tag

Ha nem annyira durva a 3-4 KHz körüli kiemelés, akkor a másodrendű szűrés elég kell, hogy legyen. Nálam pl. a VT 20 centis mélyközépnél elegendőnek bizonyult, illetve én jónak láttam még a Zobel tagot. Picit tovább javította, illetve az enyhén emelkedő frekvenciamenetet is némileg kompenzálta a középtartományban.

(#30641) tubeamp93 válasza AMDFan (#30639) üzenetére


tubeamp93
csendes tag

Aha, jogos, ez egyénenként változó. :) Valóban nem 15 KHz , és efölött van a zene lényege, de nekem még pl. feltűnő itt is, ha hiány van, épp az apróbb, finom részletekben. (gondolom a korom miatt vagyok még érzékenyebb erre, tavaly mikor ellenőriztem, meg volt a 19 KHz. :) )

(#30642) #71562240 válasza AMDFan (#30639) üzenetére


#71562240
törölt tag

Abban a felfekvési sávban, amelyen a hangszóró a csavarozás révén felfekszik az előlapra, oda azért férne vékony csíkokban csillapítóanyag. A keskenyperemű magassugárzónál nehezebben, de a mélynél "könnyen" odaférne. Anno, a gyárból kijőve is kellett legyen ilyesmi a hangszórók peremén. Mindenesetre fontos dolog a hangszóró és az előlap elcsatolása egymástól, a helyedben nem hagynám annyiban. Csillapítóhab, szövet... Persze, ha alákerül ilyesmi, akkor még fontosabb a minél erősebb megfogatás a csavarral - például minél nagyobb imbuszfejű csavarral.

(#30643) AMDFan válasza #71562240 (#30642) üzenetére


AMDFan
addikt

Lehet, hogy nem jól értettelek. Ha a képen is látható szivacsra gondolsz körben, a csavarhelyek mentén, amin puhán felfekszik az előlapra, akkor gyárilag van ilyen szivacs rajta. Én belső csillapítóanyagra gondoltam.

(#30644) shalafi66 válasza AMDFan (#30625) üzenetére


shalafi66
veterán

Nem valami szép a fr-SPL diagram. :) És a mélyközép elég gyenge láncszem, mechanikailag, mozgórészek szempontjából és középtartományban.
De a magasat így sem kellene szólni hagyni 1 és 2 kHz között. :) Gyors megégés lehet az eredménye, és működés közben magas THD.

"képest egy finom mélykiemeléssel hallgatom"
Ha 20Hz-en is szól, akkor az nem finom, hanem durva kiemelés. :) És nem tesz jót a hangszórónak, meg a hangnak sem. :) Vagy mérési hiba. Vagy nagyon kicsi lehallgató helyiség. :)

(#30631) AMDFan
Az idézet nem jól fogalmaz, de rendben van a térfogat, amit választottál. Mondjuk kérdés, hogy milyen mellé a T-S. A valóságban ezeknek a hangszóróknak jóval kevesebb szokott lenni a mélytartománya, mint a gyártó paraméterei sugallnák.

(#30639) AMDFan
Hát igen, ha az a tartomány váltás miatt ilyen, akkor passzív elemekből szebbet csinálok. :)

(#30628) kammerer
A Vas-nek természetesen semmi köze az ajánlott térfogathoz. :)

(#30632) kammerer
Nem érted a T-S pararmétereket. A Vas nem ajánlás. Csak az engedékenységet mutatja meg, a membránfelületre vonatkoztatva.

(#30633) szazbolha
Itt nem volt nagyon mit süllyeszteni. :) Bár a mélyhsz kosara egy picit bezavar középtartományban, de maximum 1-2 dB-t.

[ Szerkesztve ]

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#30645) shalafi66 válasza Mikisys (#30638) üzenetére


shalafi66
veterán

Le kellene modellezni, nyilván. A tankönyvi szűrőkarakterek semmilyen hangszóróhoz nem jók. És túl sok a kezdeti elhanyagolás a gondolatmenetben. :) Szóval ez még elméletileg sem így működik. :)

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#30646) AMDFan válasza shalafi66 (#30644) üzenetére


AMDFan
addikt

"Hát igen, ha az a tartomány váltás miatt ilyen, akkor passzív elemekből szebbet csinálok. :)"

Elhiszem, azon még van mit javítani. Az a szép a digitális váltásban, hogy 5 perc másik keresztváltást betenni, vagy finomítani rajta. Ezt majd megteszem később, egyelőre örülök, hogy ennyi idő után végre összeállt a hangfal :)

"A valóságban ezeknek a hangszóróknak jóval kevesebb szokott lenni a mélytartománya, mint a gyártó paraméterei sugallnák."

Nem tudom milyen szokott lenni, de ez brutális. Itthon utoljára a Genelec 8050-től hallottam ilyen mélyeket, erőben és mélységben is. Amúgy betettem 20Hz-re egy HighPass filtert is, az kicsit megvágja az alját, hogy ne küzdjön a driver. Ez nem látszik a mérésen, mert azzal azt akartam megmutatni, hogy hallgatói pozícióban ezt a linearitást sikerült kihozni belőle.

"De a magasat így sem kellene szólni hagyni 1 és 2 kHz között. :) Gyors megégés lehet az eredménye, és működés közben magas THD."

A gyári ajánlásban benne van az 1500Hz-es vágás 18dB/oktávval. Én 36dB-lel vágom.

[ Szerkesztve ]

(#30647) #71562240 válasza AMDFan (#30643) üzenetére


#71562240
törölt tag

Erre gondoltam. Remélem, a magas peremén is van, bár az tényleg elég keskenyke.

(#30648) #71562240 válasza shalafi66 (#30644) üzenetére


#71562240
törölt tag

A Vas-nek mint a hangszóró engedékenységéhez illő engedékenységű térfogategyenértéknek bőven van köze ajánlott térfogathoz - nem véletlenül variálnak a gyártók sokszor a Vas megadásakor. Lásd jelen esetben is.
De nem ezért írtam, mert ez puszta nyelvi kérdés, hogy ajánlottként tartjuk számon. Hanem kérdezem, mit szólsz hozzá, ha a gyártó adott hangszóróra adott adatlapon 56 liter Vas-t ad meg, más adatlapon 12,5 liter Vas-t? Elvileg egy mért-számolt adat (a gyakorlatban inkább egy megfontolások alapján közölt szám) négy és félszeres különbsége.
Szerk.: Márminthogy furcsa.

[ Szerkesztve ]

(#30649) AMDFan válasza #71562240 (#30648) üzenetére


AMDFan
addikt

Nem adott meg másik lapon 12,5 liter Vas-t, hanem konkrétan 0,5 cubic feet (tegnap 0,44-et találtam valahol :) ) méretű zárt dobozt ajánlanak hozzá: [link]

szerk: igen, bocs a 8 ohmosnál 0,44-et találtam: [link]

[ Szerkesztve ]

(#30650) shalafi66 válasza AMDFan (#30646) üzenetére


shalafi66
veterán

A brutális az nem paraméter. :) Ha beleülsz egy állóhullám nyomásmaximum pontjába, vagy ahhoz közel vagy, bármiből lehet brutálisnak tűnő hang mélytartományban. :)
Látom, a mérést, de igazából ebből semmit nem tudunk meg. És a mikrofontól a te füled sem fér oda. :) Ami biztos, hogy általában, a T-S eltérései miatt jóval magasabb az alsó határfrekvencia ezekkel a hangszórókkal, mint várnád.

Ha utánaszámolsz, olyan 60Hz körül van a -3dB-es pont, ez egyáltalán nem nagy dolog, egy Videoton Preludium is tudja. :) Pedig annak nincs is sok mélye.

f3=64Hz
Ráadásul a Dayton mélyhangszóró érzékenysége is nagyon alacsony. Ha alapból 86, akkor kész hangsugárzóban 83dB@1W lesz belőle körülbelül.

A gyári ajánlás nem jó. :) Nyilván. Teljesen világos, hogy egy 25mm-es magashangszórót, szinte sosem érdemes 3kHz alatt kínozni, akármilyen meredekséggel is szűröd az alacsonyabb frekvenciákat. A magashangszóródban, a beépített lengőcséve körülbelül 3-4W-os, ha a névleges terhelhetőségét nézed. A Gladen nem a túlzottan magas szintű hangszórógyártók közé tartozik. :) Olyan Daytonos irányvonal kb. csak autósban.

(#30648) kammerer
Ez nem igaz, teljesen csacsiság. :)

[ Szerkesztve ]

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.