Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CNC topik

Hozzászólások

(#7551) blasko92 válasza nchelp (#7550) üzenetére


blasko92
őstag

Jó, telóról írtam kómásan :DDD Akkor ugyan az a helyzet mint sima, nem cam-ezett programnál. Én is mindig úgy szoktam, hogy a simítót a simítási ráhagyás felével elkorrekciózom, átmérem a darabot, és kirrugálom programból.

Nálunk legutóbb úgy lecsattintották az egyik gépen a szegnyerget, hogy 60 hosszon másfél tized kúposság volt. És csodálkoztak, hogy üt a darab, meg megforog a pofák közt. Persze, amikor úgy elnyomta a szeg a darabot, hogy majd kifordult a tokmányból....

A másik takinál meg a forgó tokmányra ráváltották a telibefúrót. A pofa szó szerint leszakadt, a főorsó lekonyult, a szánszerkezet léce meg rendesen meggörbült. Volt egy pont esztergálásnál, ahol 0.06 hordósság volt a darabon. Szerencsére fellazítottuk a lécet, és visszaugrott a helyére.

Hajtott szerszámos gépnél amúgy se túl jó dolog, ha kúpol a gép, vagy nincs központban a fej.

(#7552) BÁ Nutrition


BÁ Nutrition
addikt

olyan van h fanucon a g71es kontúrnagyolás után a simítást nem csinálja meg csak ha az 1es típusú mondatot választom?
mert a 2es tip-ban az N1 mondatnál ha rakok Z irányú elmozdulást akkor lehet menni vele minuszos kontúrban is
otthon sámli gond nem vót itt meg nem simított le :U
holnap még lehet megpróbálom h w-t írok z helyett, de elvileg zvel is jónak kellene lennie

fanuc A típus amúgy, nem hiszem h számít :F

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#7553) TGWH válasza BÁ Nutrition (#7552) üzenetére


TGWH
őstag

Lesd meg a gépkönyvben, úgy emlékszem le van írva melyik típust milyen kontúron lehet használni. Az lehet még a gond, hogy nem fogadja el, holott a gépkönyv szerint megeszi a simításnak a mértékét mm-ben is... próbáld meg mikronban (D5000 pl.), hátha. De nagyjából úgy csinálja mint nct-n.
Ha van visszahajlás, akkor G71-el kell elvileg és xz-ben állsz rá a köv. mondatban, amúgy meg mehet G72-vel, vagy G71-el. Elvileg, de nekünk speciel a gépkönyvben lévő példa nem működött...
Szerintem z helyett w nem lesz jó, de próbáld ki.

G0 vagy G1-el kell ráállni, domború vagy homorú ráállás nem lehetséges, az tuti.

Nem értek a némethez annyira, de ha gondolod, átküldöm mail-ben az idevágó magyarázó részt.

Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe

(#7554) BÁ Nutrition válasza TGWH (#7553) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

van magyarul is magyarázó rész
többszázszor működött úgy ahogy szoktam csak itt nem

megnéztem olyan programmal is amit más írt itt korábban annál se ment végig rajta a simítás, csak az egyes típusú

de itt amúgy is külön rásimítanak még 2szer szal nem gond, csak nem értem miért van így

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#7555) BÁ Nutrition válasza BÁ Nutrition (#7554) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

[link]

úgy tűnik h csak nct-nél van 2es tájp[link]

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#7556) blasko92 válasza BÁ Nutrition (#7555) üzenetére


blasko92
őstag

Fanuc g71 nel a nagyolo mindig be fogja simitani a konturt a megadott rahagyassal mert lepcsosen nagyolja ki. Es a kontur kezdo mondataban mindig x et kell megadni. Nct nel nem tudom hogy mukodik.

(#7557) zolikaDB


zolikaDB
veterán

Erdekes konfig. Nem bolcso, mint A tengely, vagy billeno fej, mint B, hanem jobbra-balra billeno asztal:
[link]

(#7558) Klaus Duran válasza zolikaDB (#7557) üzenetére


Klaus Duran
senior tag

Unatkoztak a kreátorok. [link]

A Doctor nem hal meg, csak átalakul. https://www.youtube.com/watch?v=0C3zgYW_FAM

(#7559) zolikaDB válasza Klaus Duran (#7558) üzenetére


zolikaDB
veterán

Biztos jó stabil és merev, amilyen egy jó marógép :DDD
3:58 A zsugorba rakott szerszámot szokták patronba rakni??
Urak, ez pontosan mit hűt vagy kompenzál a gépben?? -> [link]

(#7560) Phülöp


Phülöp
addikt

Ma megigazitottam a 3D-s tasztert. Nem a hegyet, az egeszet letoltam a picsaba. :) 150melyen lent alltam vele egy furatban, amikor hallottam, hogy a harmonika csattan az alaszorult forgacs miatt. Probaltam arrebb allni, hogy kiszabaduljon. Kiszabadult. Az ora is...

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#7561) nchelp válasza zolikaDB (#7559) üzenetére


nchelp
tag

A doboz alapján bármi lehet, első blikkre a számítógépszekrényt. De lehet hidraulikaolaj is mögötte... Jó kis 40 fokoknál, ha nincs a műhely klímázva, sokat számít bármelyik.

Zsugoros szerszámot meg nagyon nem illik patronozni, de a dicső NCT Akadémiánál is bevett szokás... az anyagi korlátokra hivatkoztak...

nchelp

(#7562) nchelp válasza Phülöp (#7560) üzenetére


nchelp
tag

gondolom, most népszerű vagy :DDD :C

[ Szerkesztve ]

nchelp

(#7563) Phülöp válasza nchelp (#7562) üzenetére


Phülöp
addikt

Vesznek masikat. Van szerencsere minden gephez, szoval emiatt nem allnak le az olajfurotornyok.
Azert szarul esett, meg taszterhegyet is csak egyszer tortem eddig. Most konnyu dolgom volt, 2meterre az ora melle/moge neztem, amikor tekertem a kezikereket. :D

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#7564) golyani válasza zolikaDB (#7559) üzenetére


golyani
addikt

hasonló ketyere van a hardinge mögött nálunk, az a főorsót hűti.

(#7565) zolikaDB válasza nchelp (#7561) üzenetére


zolikaDB
veterán

Na, ezért gondoltam, mert így pont elvész a zsugor értelme, vagy mi...
Az orsóhoz van valami köze, ilyen volt anno a VMX30, VMX64 gépekhez is, meg ehhez is ez van. Desztillált vizet meg rózsaszín fagyállót kell beleönteni, de elfelejtettem megkérdezni, h mit hűt :DDD
golyani: akkor jól logikáztam... De ezek szerint az én orsómat 35.1 fokra hűti, vagy mi?
Ettől még reggel simán át kell mérnem a darabot, ui ebben a melegben 0.1mm tágulás simán van (tegnap előtt 0.16mm)

[ Szerkesztve ]

(#7566) golyani válasza zolikaDB (#7565) üzenetére


golyani
addikt

nálunk olyan volt a cucc amíg működött, hogy minden bekapcsolás után automata melegítő ciklust kellett futtatni ami egy 5-10 perc egy kisebb és nagyobb fordulatszámon, addig nem engedett semmilyen programot futtatni amíg ez le nem futott.

(#7567) zolikaDB válasza golyani (#7566) üzenetére


zolikaDB
veterán

Ilyen van a Hurcon is, de enged nélküle programot futtatni. (legalábbis Ultimaxban így volt, Winmaxban meg még sosem maradt el, ha emlékezetem nem csal).
De 15 perc melegítéstől még az orsó nem lesz rendesen meleg, csak annyi, h nem a full "hideg" gépet engeded neki S5000-el a darabnak...

(#7568) kpityu2 válasza zolikaDB (#7565) üzenetére


kpityu2
őstag

Így van, orsóhűtés. Nálunk 25-re van állítva. Egyszer januárban nem tudtunk indulni miatta, mert 10 fok alá ment a hőmérő, ezért nem indult a keringető, amit érzékelve az egész masina leállt fél percen belül. Le kellett szedni a burkolatot, és kézzel tartani a keringető reléjét, amíg fel nem melegedett. :)

Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

(#7569) zolikaDB válasza kpityu2 (#7568) üzenetére


zolikaDB
veterán

Akkor ezek szerint az en orsom temperált, vagy az mas?

(#7570) TGWH


TGWH
őstag

Hogy jártunk :D egy műszakot úgy ment az egyik eszterga, hogy nem voltak meghúzva a tokmánypofák :C kolléga mondja, elég hangos :DDD nyitja zárja, ja, mindig ilyen :))

Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe

(#7571) kpityu2 válasza zolikaDB (#7569) üzenetére


kpityu2
őstag

Kezd el pörgetni. Ha emelkedik a hőmérséklet, és bekapcsol a hűtő, akkor az.

Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

(#7572) zolikaDB válasza kpityu2 (#7571) üzenetére


zolikaDB
veterán

Na, ma volt idoszakos szerviz, szijat utanaallitottak plusz aprosagok. Meg is kerdeztem.
Orso homersekletet kompenzalja, ugye ha a csarnokban van pl 40 fok, akkor ha ez hidegebb, mert 1 oran at szerelek, akkor ne csapodjon le para a huvosebb femen. Ilyet mondott a szervizes.

(#7573) zolikaDB


zolikaDB
veterán

Na, most ez mennyire igaz? -> coromill 345

(#7574) nchelp válasza zolikaDB (#7573) üzenetére


nchelp
tag

El akarják adni... Valamennyi bizonyosan igaz belőle, a Sandvik nem engedhet meg magának egy durva lebőgést. Bár a PRIVÁT véleményem az, hogy az esztergalapkái sokkal meggyőzőbbek, mint amit maráshoz készít. De a "CORO" család eddig tényleg nagyon jó.

nchelp

(#7575) Klaus Duran


Klaus Duran
senior tag

Szolt a főnök hogy röffentsem be az új gépet. (Haas / használt olasz anyacégtől). Viblia fel, óráz, magas. Na ezzel elszarakodtam 40 percet mert úgy voltam hogy én vagyok f.sz hozzá mert még nem csináltam ilyet. Odahívom kollégát nézze meg. Nézi,, leveszi, visszarakja. Végeredmény az hogy vagy 1-2mm-el magasabban van a kelleténél. :(( Miért nem tudnak egy normális gépet hozni a céghez, pedig megmondta az Olasz hogy nem lesz több Haas. :O :O :O

A Doctor nem hal meg, csak átalakul. https://www.youtube.com/watch?v=0C3zgYW_FAM

(#7576) zolikaDB válasza Klaus Duran (#7575) üzenetére


zolikaDB
veterán

Mit jelent az, h viblia fel es magas?

(#7577) Klaus Duran válasza zolikaDB (#7576) üzenetére


Klaus Duran
senior tag

Viblia
Magas pedig az, hogy ütköztek vele és rögzítéskor nem párhuzamos az X tengellyel a revolver oldala és a késtartó horony.

A Doctor nem hal meg, csak átalakul. https://www.youtube.com/watch?v=0C3zgYW_FAM

(#7578) zolikaDB válasza Klaus Duran (#7577) üzenetére


zolikaDB
veterán

Jaaa, jó, anno csináltam ilyet a Hurco esztergára kollegának (biztos olcsóbb így, mint megvenni):
[link]

(#7579) nchelp


nchelp
tag

Skacok, nekem nem gyárt valaki Morihoz? Csinálok róla rajzot. Kéne 7-8 különböző darab...

nchelp

(#7580) Wolfy7251


Wolfy7251
újonc

Sziasztok!

Programozással kapcsolatban, illetve a vezérlővel kapcsolatban lenne egy kérdésem a jelen levőkhöz. Remélem tudtok segíteni!
Vezérlő: Fanuc 18i
A probléma pedig, hogy makró hívásnál az alprogram kódjában van egy sor:
#30=[#[12000+#4120]+#[13000+#4120]] amit nem értelmez, hanem hibaüzenettel megáll. Tudja valaki, hogy mi lehet ennek az oka? Más gépeken tökéletesen működik, ezen nem.

Előre is köszönöm!

(#7581) zolikaDB válasza nchelp (#7579) üzenetére


zolikaDB
veterán

Belefúlunk a melóba...

(#7582) nchelp válasza Wolfy7251 (#7580) üzenetére


nchelp
tag

más a szerszámlista konfigja, nem ezeket a paraméterszámokat használja. Valószínűleg nincsenek kopáskorrekciós mezők. De mi a hibaüzenet?

[ Szerkesztve ]

nchelp

(#7583) mattor


mattor
újonc

Sziasztok,
uj vagyok a témában, van egy Hurco VTXU masinánk Ultimax vezérléssel.
Alkatrészbemérési gondunk akadt, tul sok paramétert lehet beállítani,
lévén a masina 5 tengelyes.
Az A és C tengelyek centerline kordinátáit nem birjuk beállítani.
Tud valaki segíteni?
Köszi
t007

(#7584) blasko92 válasza Klaus Duran (#7575) üzenetére


blasko92
őstag

Ha van egy kis jateka benne a furatkesnek, akkor a megfelelo csavarok feszitesevel megoldhato a problema. A furatkes inkabb kozpont felett legyen, mint alatta.

(#7585) Klaus Duran válasza blasko92 (#7584) üzenetére


Klaus Duran
senior tag

Azért az U-drill meg a 200+HSS nem díjazza az ilyet tudomásom szerint. De a TMK kikalapálta, kedden kiderül milyen is a masina.

A Doctor nem hal meg, csak átalakul. https://www.youtube.com/watch?v=0C3zgYW_FAM

(#7586) zolikaDB válasza mattor (#7583) üzenetére


zolikaDB
veterán

Hűűűű...
Mondanám, h kérdezzétek Singlárt...
De pénteken a CAM & szerszámbemérés WinMAX-on című témakörben értékes felvilágosítást adtam neki, mert kicsit más, mint Ultimaxon, ezért azt hiszem, ezt nektek kell kimatekozni.
Vagy... VAn egy koma, Ausztriában CNC Olaf, vagy Olaf Lüpke a neve. Ezek ilyen nicknevek, fent van youtube-on is. Anno írtam neki, és sokat segített, de pár hete megint kérdeztem, és azóta nem jelentkezik. Nekik többek között egy bölcsős VMX30-asuk is van, amit használnak 5 tengelyes megmunkálásra.
Ha valahogy tudnál vele konzultálni, szerintem segít: [link]

(#7587) Toti91


Toti91
csendes tag

Üdv. mindenki!

Pályakezdő vagyok a szakmában. Most végeztem el a gépgyártás technológiai technikusi szakot és egyszerűen nem találok munkát, mindenhol legalább 2-3 éves szakmai tapasztalatot kérnek.
Kérdem én ,akkor hogy kezdjek el dolgozni ,ha mindenhol szakmai gyakorlat kell?!
Székesfehérváron illetve Budapesten keresnék munkát a szakmában, ahol tudnék tanulni és fejlődni.
Esetleg ha valaki tudna nekem ajánlani ,akkor nagyon megköszönném!!!

(#7588) nchelp


nchelp
tag

Erről jut eszembe: a Maykonál tapasztaltabb, németül tudó esztergályosok bátran próbálkozhatnak, ügyfelem a cég. A tulajtól tudom, hogy nincs esztergályosa, gép meg van... A honlapon lévő géppark már nem teljesen igaz, a kis Mori már itt van nálam.

nchelp

(#7589) BÁ Nutrition válasza Toti91 (#7587) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

egyedi gyártós helyre nehéz bekerülni ha nincs vmilyen speciális körülmény. szal keress akkor vmi szériamunkát oda nincs nagy követelmény. lehúzol egy kis időt, ellesed amit lehet, utánnajársz csomó dolognak magadtól, és felvértezed magad annyira hogy nekiállhass elkezdeni keresgélni vhová helyet magadnak egyedibe.
vagy a szériás helyen addig nyomulsz míg gépbeállító nem lehetsz, de az ritkán megy egyik napról a másikra. ill ha eleve úgy gondolkodsz hogy erre teszed fel a jövőd akkor az az első pár év mindenképpen eltellik valahogy, csak rajtad múlik hová jutsz. meg a szerencséden, lehetőségeiden. de egyenlőre a kezdésre kell koncentrálni
mondom én a nagy 3 évemmel ;]

szal fel a fejjel és ne ijedj meg ha először minimálbért kapsz

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#7590) TGWH válasza Toti91 (#7587) üzenetére


TGWH
őstag

Ez miben több és miben kevesebb, mint a cnc forgácsoló című szakma?

Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe

(#7591) BÁ Nutrition válasza TGWH (#7590) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

a technikusi az egy olyasmit takar akinek a teljes gépipari hátteret bemutatják elvileg. tanul hidraulikát, plc-t, tervezést, cad ismereteket, mechanikát, gépipari ismereteket, a műszaki mérést, programozást, hegesztést, fémtechnológiát stb.. meg kb 5x lát esztergát is jó esetben. mellékesként meglehetett csinálni nekünk a cnc forgácsoló tanfolyamot, ill a cnc programozó technológusit is.

szal ezek a képzések egy általános betekintést nyújtanak a gépiparra ill az nc-s szakmára.
ellenben a pl a gépi forgácsoló két éves képzéssel, akik olyan képzést nyújtanak ahol ha normális a gyakszi helyed már tudsz valamit mókerászni, ami kezdésnek nem rossz

[ Szerkesztve ]

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#7592) nchelp válasza BÁ Nutrition (#7591) üzenetére


nchelp
tag

Nekünk anno kijutott a kovácsolásból, hegesztésből, forgácsolásból, gép- és hídelemek, fogaskerekek (külön fejezet), szerszámok és szerszámgépek, gépipari segédanyagok... és én félidőben otthagytam...

nchelp

(#7593) TGWH válasza BÁ Nutrition (#7591) üzenetére


TGWH
őstag

De hát akkor elvileg nem is nagyon cnc-s melót keres, vagy max. a sorozatgyártásban.

Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe

(#7594) BÁ Nutrition válasza nchelp (#7592) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

jaja, nekünk is volt még jópár, de 15 éve végeztem így nem soroltam fel mindet :) nem is volt lényeges.

TWGH: valszeg nc-s melóról beszélt ha ide írt :)

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#7595) kpityu2 válasza BÁ Nutrition (#7594) üzenetére


kpityu2
őstag

Sajna sok helyen épp a technológusi pozíciót spórolják el, pedig nem árt ha valaki tudja, hogy a revés kockából milyen lépéseken keresztül lehet formabetétet gyártani. Nem egyszer tapasztalom pl., hogy a bázisfelületeket a megmunkálások UTÁN akarják elkészíteni. :O Tipikus kérdés: nem lehetne csak az egyik oldalt felköszörülni? :W

[ Szerkesztve ]

Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

(#7596) blasko92 válasza TGWH (#7590) üzenetére


blasko92
őstag

Ez ugymomd egy felsőfokú okj-s kepzes. Elvileg az alkatresz razji es mechanikai tervezesetol egeszen az alkatresz legyartasaig lefedi a szakmat, am a maga 1-2 eves tanfolyamaval nem sokat lehet megtanulni. Elvileg az nc-t is magaban foglalja a kepzes, mint vizsgamodult, ezert kulonosebb tanfolyam nelkul megcsinalhatod a cnc forgacsolo szakmat is.

En is ezt a kettot vegeztem ek, igaz ebbol csak a "szakmunkas" papirt hasznalom.

(#7597) Toti91


Toti91
csendes tag

Pályakezdőként pesti cégeket tudnátok mondani ,ahol el lehetne kezdeni a szakmát?
Kicsit elkeserítő ,hogy már csomó helyre beadtam az önéletrajzomat és sok helyről visszajelzést sem kapok! :(

Előre is köszönöm!!!!! :)

(#7598) kpityu2 válasza Toti91 (#7597) üzenetére


kpityu2
őstag

Javaslom, hogy először a környékeden derítsd fel azokat a cégeket,kft-ket amelyek szóba jöhetnek. Budapesten Csepelen van sok fémipari cég, de az agglomerációba is sokan kiköltöztek. A gugli tele van ezeknek a cégeknek a honlapjaival. Természetesen nem álláshirdetések, de ahhoz, hogy elindulj ismerned kell a szóba jöhető vállalkozásokat. Fröccsöntés, szerszámkészítés, fémtömegcikkgyártás, fémöntés, stb. Sok ilyen cég saját maga készíti a szerszámokat, és gyárt is (a szerszámgyártásból nehéz megélni, jobban megéri a készterméket eladni, kivéve ha egy multi beszállítója).

Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

(#7599) JóGéza válasza Toti91 (#7597) üzenetére


JóGéza
aktív tag

Szia!
Telefonálj, és menj be személyesen, ha tudsz. A napokban hallottam egy vállalkozóról, hogy kapott vagy 100 önéletrajzot e-mailben, és azt vette fel, aki felhívta.
Van CNC megbeszélős topic is.
Egy hasonló helyzetben lévő gépgyártás technológiai technikus pályakezdőt ismertem, ő ajánlással el tudott helyezkedni egy szerszámgyártó cégnél CNC marósként.
De itt a topic-ban is találsz példát arra, hogy valaki elment ingyen dolgozni két hétre, hogy gyakorlatot szerezzen.

(#7600) blasko92 válasza Toti91 (#7597) üzenetére


blasko92
őstag

csepelen az excel, soroksáron (?) az acélipari sinus, esetleg megpróbálhatod a gravitás 2000-ret, meg úgy hallottam, hogy a knorr bremse-be is keresnek embereket, igaz ott fejvadászon keresztül, de ott van előrelépési lehetőség.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CNC topik
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.