Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 02:50:55

LOGOUT.hu

                                  ASUS routerek

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#11601) blakey válasza Anonymus23 (#11600) üzenetére


blakey
titán

AX82U-nál nem jellemző, hacsak nincs valami olyan funkció bekapcsolva, ami ezt előidézi. AX92U-ra jellemző az efajta viselkedés.

*** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

(#11602) Anonymus23 válasza blakey (#11601) üzenetére


Anonymus23
veterán

Most leválasztottam a winchestert róla, így -10%, de még mindig 70-75%.
QOS és a Gear Accelerator Game Device Prioritizing van bekapcsolva, ami nem volt "gyárilag".
:F

;) - The Power of the Light Side

(#11603) blakey válasza Anonymus23 (#11602) üzenetére


blakey
titán

A QoS inkább rossz, mint jó, nem sok értelme van használni, HW NAT-ot bukod. Gear Acc…-nek sem látom értelmét, én nem használtam az AX82U-n.

*** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

(#11604) Alex91 válasza Anonymus23 (#11602) üzenetére


Alex91
félisten

Milyen sebessegu a neted?

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#11605) Anonymus23 válasza blakey (#11603) üzenetére


Anonymus23
veterán

OK! Valami ilyesmi rémlik az AC66U B1-nél is, de arra gondoltam hátha azóta ez már fejlődött.
Jó, mondjuk a PC az amúgy is a LAN1-ben van.

#11604 Alex91
100/8 Invitel kábelnet.

Kikapcsoltam a dolgokat, egy restart után is még mindig 70% :F

[ Szerkesztve ]

;) - The Power of the Light Side

(#11606) Alex91 válasza Anonymus23 (#11605) üzenetére


Alex91
félisten

Akkor lehet, hogy hasznalhatoak amiket bekapcsoltal, gyors netnel nincs ertelme.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#11607) Alex91 válasza Anonymus23 (#11605) üzenetére


Alex91
félisten

Nalam meg 79%, azt, mi a gond?

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#11608) Anonymus23 válasza Alex91 (#11607) üzenetére


Anonymus23
veterán

Gond nincs, kérdeztem mennyire természetes, amire blakey azt válaszolta, hogy az AX82U-ra nem jellemző, és próbáltam kitalálni, hogy mi okozhatja, de ha ez természetes, akkor nem foglalkozok vele. problémát nem tapasztaltam
Off AX73-nál 10-20% körül volt az induló RAM használat, és csak nézegettem a beállításokat és infókat a routerben, és ez feltűnt.

De ha már összehasonlítás, akkor pl játékban a korábbi 55-70-es pingről lement 40-60-ra a pingem (bekapcsolt QoS-el). Alapvetően rendben van, minden az elvártaknak megfelelően működik.

;) - The Power of the Light Side

(#11609) Corsa02 válasza Anonymus23 (#11605) üzenetére


Corsa02
őstag

Nincs cache-nek berakva 150-200mb?
Tool menüben látod , ha jól rémlik.

The Truth Is Out There --->

(#11610) Anonymus23 válasza Corsa02 (#11609) üzenetére


Anonymus23
veterán

Nem igazán találok ilyen menüt, stock firmware-ben van ilyen ahol ez látszik?

;) - The Power of the Light Side

(#11611) Corsa02 válasza Anonymus23 (#11610) üzenetére


Corsa02
őstag

Óó jogos, abban nincs.

The Truth Is Out There --->

(#11612) Intruder2k5 válasza Anonymus23 (#11610) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Ha belépsz telnet-en vagy ssh-n, akkor a free -t vagy a cat /proc/meminfo parancsok segíthetnek.

(#11613) dredjudge84 válasza Tamarel (#11598) üzenetére


dredjudge84
őstag

Sajnos a 11-es csatornát nem minden eszköz látja már, illetve nincs wpa3. Nem tudja a router.

[ Szerkesztve ]

(#11614) Anonymus23 válasza Intruder2k5 (#11612) üzenetére


Anonymus23
veterán

Köszi, de ennyire most nem mászok bele, nem is biztos, hogy nálam marad, most csak tesztelem, eddig mondjuk tetszik :K

;) - The Power of the Light Side

(#11615) Tamarel válasza dredjudge84 (#11613) üzenetére


Tamarel
senior tag

1-11 globális, mindnek kell tudnia.
Merlinnel van wpa3.

(#11616) czaki


czaki
tag

Sziasztok, pár hete használok egy RT-AX58U routert de nem igazán tudok dűlőre jutni a beállításokat illetően. Az első naptól kezdve Merlin firmware fut rajta.

Egy 58 négyzetméteres panel lakásban élek, a router a szolgáltatói ONT társaságában a konyha és az előszoba közötti átjáró felső részén van egy ASUSTOR NAS és egy lakás riasztó központ társaságában. Sem a sebesség, sem a lefedettség nem hozza azt, amit az előző router (RT-N18U) tudott, pedig az is ugyanitt volt elhelyezve. A 2.4GHz-es sáv még hagyján, de az 5GHz gyenge jelerősséget ad már pár méter távolságból is, sokszor elveszíti a jelet és hiába a DIGI gigabites netje, a. wireless sebességek nem mennék 60Mbps fölé. Nem várom el a gigabit wifit, de ennél azért többet kellene tudnia. Ebből gyanítom valami setup gond lehet, viszont már kifogytam az ötletekből hogy mit nézzek meg. :F

Ha jól gondolom a lakás mérete nem okozhat gondot a routernek és hiába beton, a panel fal azért nem bunker vastagságú, és a régi router egész jól teljesített. Az 5GHz csatornák nem túl zsúfoltak, mindössze egy másik router van a házban ami itt sugároz, ami a vicces hogy annak a jele erősebb egy emelettel feljebbről, mint a sajátomé a lakáson belülről. :DDD

Tudtok segíteni hogy mit nézzek meg a routeren? Gondoltam ez a topik a legjobb hogy kérdezzek, ha máshol kellene akkor kérlek szóljatok. Köszönöm előre is a válaszokat. :)

(#11617) szaboi6512 válasza czaki (#11616) üzenetére


szaboi6512
őstag

Szia
Milyenek a wifi kliensek?
Minimum AC ajánlott vagy jobb.

ASUS RT-AX58U "Ez kizárt dolog,mert nem tudom!"

(#11618) sgeza válasza czaki (#11616) üzenetére


sgeza
veterán

Én első lépésben mérnék egy sebességet a router sebességmérő lehetőségével. Csak, hogy kiszűrd az esetleges egyéb hardveres (beleértve a kábel) hibákat. Ha azzal jön a gigabit, akkor mennék tovább a beállítások irányába.

(#11619) czaki válasza sgeza (#11618) üzenetére


czaki
tag

A sebesség rendben van a router szerint, lásd a lenti képen.

(#11620) sgeza válasza czaki (#11619) üzenetére


sgeza
veterán

Ez esetben valóban a wifi beállításokat kell átnézni! Most én személy szerint ebben jelenleg nem tudok segíteni (idő hiányában), de a többieknek biztos van ötletük.
Esetleg illeszd be ide a wifi beállításaidat!

[ Szerkesztve ]

(#11621) czaki válasza szaboi6512 (#11617) üzenetére


czaki
tag

Főbb eszközök között van több mobiltelefon (Apple iPhone 11, Huawei P20), egy laptop (Intel AC 8260 adapterrel) illetve egy PS5 (ez pedig már tudja az AX-et is). A Huawei és a laptop amin mostanában próbáltam és mindkettőnél tapasztalom a problémákat.

(#11622) czaki válasza sgeza (#11620) üzenetére


czaki
tag

Nagyon köszönöm ezt is, bemásoltam lentre a beállításokat, hátha tudtok majd segíteni. :R Bocsánat a képminőségért, telefonról tudtam csak screenshotot csinálni gyorsan.

2.4GHz:


5GHz:


[ Szerkesztve ]

(#11623) blakey válasza czaki (#11616) üzenetére


blakey
titán

Gyári visszaállítás megvolt? Nálam 100nm-en is oké úgy, hogy a lakás egyik végében van a router. 2,4GHz-en nem hozza az N18U lefedettségét, sőt semmilyen mai router nem fogja hozni, ennek 2 oka van, egyik, hogy EU szabályozás miatt a routerek "szóróképessége" gyengébb, másik, hogy a gyártók most a Mesh-t preferálják, így arra építenek.

*** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

(#11624) blakey válasza czaki (#11622) üzenetére


blakey
titán

Az 5GHz-es vezérlő csatorna átállítását javasolnám, első kötben 36-48 között legyen, a 64-es csatornát egyes készülékek nem szeretik, de van amelyik a 100-ast sem, 36-48 közöttieket meg mindegyik. A többit még nézem, hogy mi lehet. Nálad van a nagyon zsúfolt Wifi-hálózat?

*** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

(#11625) czaki válasza blakey (#11623) üzenetére


czaki
tag

Friss installációval kezdtem, új router, anno firmware frissítéskor reseteltem az eszközt. Azóta nem volt gyári visszaállítás.

(#11626) czaki válasza blakey (#11624) üzenetére


czaki
tag

Megnézem alacsonyabb csatornán, 100 felett egyszer megpróbáltam és nem is tudott a telefonom csatlakozni. :DDD 5GHz nem zsúfolt, egy "konkurens" router van csak, 2.4GHz az elég telített, ahogy egy panelházban várható. :)

(#11627) czaki válasza czaki (#11626) üzenetére


czaki
tag

A 36-os vagy 48-as csatornán most megnéztem, no change, és így teljes átfedésben van a szomszéd routerével egy emelettel feljebb. Wireless sebességteszt telefonon nem igazán megy 50Mbps fölé és a jelerősség is 1-2 csík között ugrál. :( Légvonalban most vagyok kb. 5 méterre a routertől, tulajdonképpen a fal másik oldalán van. Laptop szintúgy itt van előttem és hasonlókat produkál.

(#11628) dredjudge84 válasza Tamarel (#11615) üzenetére


dredjudge84
őstag


Nekem nincs.

(#11629) blakey válasza czaki (#11627) üzenetére


blakey
titán

Routerrel egy légtérben milyen sebességet mérsz? 5GHz-en nem olyan zavaró, ha egymást fedi 1-2 eszköz.

*** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

(#11630) czaki válasza blakey (#11629) üzenetére


czaki
tag

Egy légtérben a jelerősség felugrik 4 csíkra, a telefonról mérve a sebesség nem változik, 50-55Mbps. :F MAC filterrel le van tiltva a 2.4GHz hálózatról a telefon hogy ne ugráljon közöttük.

[ Szerkesztve ]

(#11631) blakey válasza czaki (#11630) üzenetére


blakey
titán

Egy légtérben a jelerősség felugrik 4 csíkra, a telefonról mérve a sebesség nem változik 50-55Mbps. - pedig ez nagyon gyanús, hogy 2,4 GHz-en van.
MAC filterrel le van tiltva a 2.4GHz hálózatról a telefon, hogy ne ugráljon közöttük. - SSID nevek eltérőek, telefonon csak egyikre csatlakozol akkor miért menne 2,4GHz-re? Nem kell letíltani ha külön SSID van, egyszerűen nem veszed fel az ismert hálózatok közé. Nálam simán megvan a gigabit Wifin, szóval Merlinnel és AX58U-val nincs ilyen szintű gond. Gyári alaphelyzetbe állítás és kezdj mindent nulláról, alapbeállításokkal, stb. Ne a megszokott beállításokat alkalmazd.

*** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

(#11632) Tamarel válasza czaki (#11622) üzenetére


Tamarel
senior tag

Kicsit össze-vissza vannak a beállításaid.
Most ezek a javasoltak:
- wifi agile multiband: engedélyezve
- target wake time: engedélyezve
- wpa2/wpa3
- védett kezelési keretek: engedélyezve
- hálózati kulcs intervallum: 300

- előtagtípus: hosszú
- ampdu csoportosítás optimalizálás: engedélyezve
- adásidő méltányosság: engedélyezve
- mindkét mu-mimo: minden engedélyezve
- mindkét sugáralkotás: engedélyezve

(#11633) Tamarel válasza Tamarel (#9736) üzenetére


Tamarel
senior tag

386os Merlinnel került be ax56-ba a wpa3.

(#11634) blakey válasza Tamarel (#11632) üzenetére


blakey
titán

A WPA2/WPA3 annyira nem jó egyes eszközök esetében, nálam előjött 1-2 probléma, szerintem a WPA2 bőven jó.
A Hálózati kulcsváltás intervallum miért jó 300-on? Nekem a gyári értékkel is rendben van minden működik.

*** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

(#11635) Tamarel válasza blakey (#11634) üzenetére


Tamarel
senior tag

Meglehet, a wpa3 aes kódolás miatt javallott, apple eszközök mind használják.
A kulcsváltás rövidítése a törési kísérletet nehezíti, funkcionalitásban nem előrelépés.

A fentiekből a wifi agile multiband és az adásidő méltányosság a leginkább észrevehető, aztán a mu-mimo és sugáralkotás/beamforming. A target wake time kliens akkuját kíméli, a hosszú előtag meg a zajos 2.4Ghz-n stabilizál picit.

(#11636) Corsa02 válasza Tamarel (#11635) üzenetére


Corsa02
őstag

Miben vehető észre? Jobb, erősebb jel? Jobb sebesség? Mert alapértelmezetten nincs engedélyezve, csak azért kérdezem, ha haszna van akkor bekapcsolom :)

The Truth Is Out There --->

(#11637) dkess válasza Tamarel (#11635) üzenetére


dkess
őstag

A wpa3 igazából akkor jó, ha az adott sávon (pl. 5 GHz) csatlakozó összes eszköz tudja azt és akkor ki lehet kötni pl. annak kizárólagosságát. A WPA2/WPA3 -nak (azaz, ha egy kliens WPA2 -vel is tud csatlakozni) logikailag biztonság szempontjából szinte semmi előnye ...

(#11638) Tamarel válasza Corsa02 (#11636) üzenetére


Tamarel
senior tag

Melyikre gondolsz?

- Wifi agile multiband: több protokoll egyben, kliensektől és kliens+ap számtól is függ - könnyebb kapcsolódás, váltás
- Adásidő méltányosság: nem lesz olyan, mint a szállodákban: néha jön adat, néha nem - egyenletesebb lesz a forgalom sebessége
- MU-MIMO: több sávszél, ax kliensekkel egyszerre 3 eszköz(höz) küld, fel és le irányba is, ac-vel csak lefelé
- Sugáralkotás: erősebb jel / több Mbps, főleg távol és egyhelyben állva (kapcsolat elemzése közben szakaszos mozgással tudod tesztelni)
Ezek közül önmagában egyik se hozza el a megváltást (csak az ax), de sok kicsi sokra megy alapon javul a helyzet.

Pl tegnap az 5. emeleti lakás előtt az utcán állva volt közepes erősségű 5Ghz wifi és videót is küldtem telefonról. Szerencse kérdése is, mert 1 méterrel odébb már nem működött annyira jól.

Wpa3: igen, kizárólagosan lenne jó. Addig meg bármikor előfordulhat, hogy épp jó összetételű a kliensek halmaza. Ha nem árt akkor mehet.

(#11639) Corsa02 válasza Tamarel (#11638) üzenetére


Corsa02
őstag

Igen, ezekre gondoltam, köszönöm, ki is próbálom :)

The Truth Is Out There --->

(#11640) hódmaci


hódmaci
senior tag

Sziasztok!

AX82U mennyire stabil média szerverként illetve torrentkedésre?
Hosszútávon megbízható vagy inkább más megoldást nézzek.

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#11641) blakey válasza Tamarel (#11635) üzenetére


blakey
titán

A többi opciónak is utána néztem még 1x, mert 1-2 dolgot másképp tudok, lehet rosszul.
Wifi Agile oké, TWT oké (AX esetén mindenképp), védett kezelés wpa3 esetén szükséges (látom, hogy Wifi Agile engedélyezése esetén ajánlott), hálózati kulcsra írtál, de az szerintem jó gyár értéken is, előtag típus tudtommal rövid legyen, de inkább érdemes úgy hagyni ahogy gyárilag van, hosszú nagyon régi eszközök esetében, illetve erős interferencia esetén lehet szükséges, ampdu inkább legyen kikapcsolva, online játékoknál, VOIP esetében problémás lehet a használata, adásidő méltányosság, ezt passzolom, nem nyúltam hozzá, beamforming esetében meg szerintem az univerzális problémás lehet, ezt sok helyen olvastam, pl. Snbforums-on,

[ Szerkesztve ]

*** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

(#11642) vak_bottyan válasza sgeza (#11583) üzenetére


vak_bottyan
tag

Nos, közben Asust felhívtam! Ezeket az eszközöket nem szervízelik! Ezért nem találtam az oldalukon szervízt! A vásárlás helyével(boltal) kell felvenni a kapcsolatot! Nem EU-s garanciája van! Garancia idő alatt cserélik az eszközt. Azon túl max te szereled meg, vagy ha van ismerős aki ért hozzá! Érdekes üzletpolitika ez is. :) Nyilván ők úgy gondolják, hogy veszel majd újat tőlük! Na majd beszélünk az Amazonnal! :)

[ Szerkesztve ]

(#11643) sgeza válasza vak_bottyan (#11642) üzenetére


sgeza
veterán

👍

(#11644) Tamarel válasza blakey (#11641) üzenetére


Tamarel
senior tag

Rendben. Egyikkel se teszteltem sokat (ampdu, beamforming), megvizsgálom majd.

(#11645) blakey válasza Tamarel (#11644) üzenetére


blakey
titán

Merlinből indultam ki és elvileg az ő FW alapbeállításai jók.

*** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

(#11646) dredjudge84 válasza Tamarel (#11633) üzenetére


dredjudge84
őstag

Utolsó kérdésem. A merlin ugye a gyári fw-t bővíti plusz funkciókkal. Ha frissíteni akarok merlin és gyárit, akkor elég csak a merlint felrakni vagy előbb gyári aztán merlin?

(#11647) czaki válasza blakey (#11631) üzenetére


czaki
tag

Egy SSID név van az egyszerűség kedvéért, viszont arra gondoltam hogy az újabb eszközök legyenek is kizárva a zsúfolt 2.4GHz-es csatornáról, ezért készült a MAC filter. Egy kicsit elúszott a délutánom de most este csináltam egy gyári visszaállítást, ezt követően az wireless alapbeállításokat kicsit alakítva Tamarel javaslatai alapján a végeredmény az alábbi képen látható. Azonban amint a professzionális beállításokhoz nyúlok, bezuhan a teljesítmény. Egyelőre nem kavarok bele mélyebben (MAC filter since reaktiválva) ugyanis javult a helyzet, de messze még a gigabit közeli teljesítmény. Nem várom el hogy 100%-osan ugyanazt hozza mint kábellel, de a router elvileg tudna többet is, nem igaz? :F

Köszönöm az eddigi és a további segítségeteket! :R

(#11648) czaki válasza Tamarel (#11632) üzenetére


czaki
tag

Köszönöm, ahogy a #11647-es hozzászólásban írtam, az első adag beállítás segít, a második viszont jelentősen ront a helyzeten, 15-20Mbps maximum. Furcsa anomália ez, nem igazán értem melyik beállítás veszik össze a másikkal. :F

(#11649) gabro0 válasza blakey (#11623) üzenetére


gabro0
őstag

Miért, az N18U nem max. 100mW-on szórt?

[ Szerkesztve ]

(#11650) Corsa02 válasza czaki (#11648) üzenetére


Corsa02
őstag

Én is kipróbáltam az Ax58u-n és valóban a Wifi Agile és a Twt segít, a többi ajánlott beállitás viszont jelentősen ront mind 5 mind 2,4Ghz-en.

The Truth Is Out There --->

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.