Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Videokártyák  »  AMD GPU-k jövője - amit tudni vélünk (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2017-08-30 10:47:05

LOGOUT.hu

A legtöbb kérdésre (igen, talán arra is amit éppen feltenni készülsz) már jó eséllyel megtalálható a válasz valahol a topikban. Mielőtt írnál, lapozz vagy tekerj kicsit visszább, és/vagy használd bátran a keresőt a kérdésed kulcsszavaival!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#26151) #45185024


#45185024
törölt tag

Marék rizsért elcseréled e GÉMORSZ :F :DDD

(#26152) füles_


füles_
őstag

Érdekességképpen :)

(#26153) golya87 válasza #45185024 (#26151) üzenetére


golya87
őstag

Jól gondolom, hogy a kezében lévő GPU az "csak" 8GB-s változat?
Tehát fog jönni egy combosabb 16GB-s verzió is?

(#26154) füles_ válasza golya87 (#26153) üzenetére


füles_
őstag

Az a helyzet, hogy nem tudjuk.
Amint látjuk két HBM2 stack van az interposer-en. Ezek a stack-ek lehetnek 4GB-osak vagy 8GB-osak.

(#26155) #45185024 válasza füles_ (#26154) üzenetére


#45185024
törölt tag

Igen pont ezt kérdeztem előbb hogy sokan elégedetlenek azzal hogy mi hétkőznapi emberek majd csak a 8 Gigásat tudja megvenni valamikor de most tényleg tedd a kezed a szivedre tényleg van olyan játék ami jelenleg kihasználná a 16GB HBM2t :F

(#26156) daveoff válasza #45185024 (#26155) üzenetére


daveoff
veterán

a 4GB HBM1 a Fury kártyákon nem igazán volt elég egyes játékokban, még egyszer csak nem futnak alá ennek, főleg hogy a 4k-t erőltetik...

[ Szerkesztve ]

LG 27GL83A 27'' UltraGear™ QHD IPS 1ms Gaming Monitor with G-Sync®

(#26157) stratova válasza füles_ (#26154) üzenetére


stratova
veterán

(#26158) HSM válasza #45185024 (#26155) üzenetére


HSM
félisten

No, meg azért olyanokat is látni, hogy a 8GB ramos gépbe rakja a 8GB VGA-t.
Egy 16GB ramos VGA mellé a rendszermemóriának is illene ennél többnek lennie, és nem sokan rohangálnak 24 vagy 32GB vagy 48GB ramos géppel....

(#26159) Yutani válasza stratova (#26157) üzenetére


Yutani
nagyúr

Ez alapján Rádzsa kezében egy 2x4GB VEGA GPU van (2x2GB kizárható). A 16GB-os verziót 4x4GB konfigurációban lehet megcsinálni, de ami durva, hogy ha 8GB-os stack-eket akarnak használni, akkor abból minimum négyet kell rátenni az interposerre, így pedig a minimum méret 32GB! :Y

#tarcsad

(#26160) Ren Hoek válasza HSM (#26158) üzenetére


Ren Hoek
veterán

Ezt a RAM- VGA RAM összefüggés csak "érzetre" gondolod, vagy van valami technikai alapja is? :) Mármint lineáris összefüggés, hogy 16 GB-os VGA alá "illik" 32 GB RAM?

Játékok RAM éhsége, vs. VGA RAM éhség...

[ Szerkesztve ]

(#26161) HSM válasza Ren Hoek (#26160) üzenetére


HSM
félisten

Ugyan nem vagyok egy grafikai programozó, de nekem így lenne logikus, hogy a program egy nagyobb adatkészletet tart a rendszermemóriában, aminek az éppen szükséges részeit másolja a gyors grafikus memóriába (gyorsítótárba).
Persze, elméletben tudtommal lehetséges, hogy a program csak bevág mindent a grafikus tárba és utána el is felejti (rendszermemóriából törli), de valahogy ez nekem eléggé természetellenes működésnek tűnik.

(#26162) #45185024 válasza HSM (#26161) üzenetére


#45185024
törölt tag

Nekem Sajnos /vagy nem sajnos/ ez van amit irtok pont
8 Giga Videókártya memória + 8 Giga rendszermemória
Játékoknál nincs gond viszont amikor főleg Indie cimekből lépek ki na ott tapasztalni néha érdekességeket
Szerencsétlen memória tele van és swap fájlokból akarja összekaparni magának a betöltés előtti tartalmat
Több kevesebb sikerrel :D

[ Szerkesztve ]

(#26163) Abu85 válasza Ren Hoek (#26160) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Nincs összefüggés. Az OS a VRAM-ot eleve nem is látja. Persze a WDDM érzékeli, de igazából az egész egy driver mögött van vezérelve. Amit az OS lát ebből az a virtuális memória a WDDM 2.0 óta. De GPU-nként eltérő beállítással, a legtöbb GPU-n 40 bites a címtér.

A Vegához egyébként eleve más modul kell, mert az AMD nem használ hozzá klasszikus értelemben vett VRAM-ot. A HBM2 az csak egy cache. Persze van legacy módja a legacy alkalmazásokhoz, de az egész váltás célja az, hogy a VRAM-ot kiüssék. Emiatt a driver minden játékra annyi VRAM-ot állít be, amennyit akar, persze a lefoglalható virtuális memória függvényében. Tehát effektíve a VEGA esetében a virtuális memória a VRAM, míg a fizikai memória, ami van a lapka mellett olyan, mint egy utolsó szintű cache a processzorban.

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#26164) smc válasza Abu85 (#26163) üzenetére


smc
addikt

És lesz rajta SSD?

5600X 2x16GB 6800XT | i5-3570 2x4GB 1050TI | MS Surface Book | iPad Pro 12.9 | iPhone X | iMac e2008

(#26165) Abu85 válasza smc (#26164) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Azokra a piacokra, ahol nem 20-30 GB-os programokat futtatnak, hanem tényleg nagy adatmennyiséggel dolgoznak, konkrétan 700-800 GB-tal, oda lesznek olyan verziók, amelyeken lesz SSD, mert előnyös, ha az extrém adatmennyiség ott van a HBC mellett. A végfelhasználók nem futtatnak olyan programokat, amelyek több száz GB-nyi adattal dolgoznak. Számukra az SSD bár elméletben lehetséges lenne egy megfelelő dizájnnal, előnyt igazából nem jelentene.

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#26166) HSM válasza #45185024 (#26162) üzenetére


HSM
félisten

No igen... Nálam ezért nincs is swap file.... Viszont nem is komálja, ha mondjuk egy sokoldalas böngészőt nyitva hagyok játék közben... Pedig csak 4GB a VGA-m... :B

(#26163) Abu85:"Tehát effektíve a VEGA esetében a virtuális memória a VRAM, míg a fizikai memória, ami van a lapka mellett olyan, mint egy utolsó szintű cache a processzorban."
Szóval akkor Te is azt mondod, hogy kell legalább annyi RAM a gépbe is, de ideálisan több, ha ki is tervezed használni... Hiszen valahol lennie kell annak a lefoglalt virtuális címtérnek az adatainak, mielőtt a "lapka melletti fizikai gyorstárba" kerülnének..... :U

[ Szerkesztve ]

(#26167) Yutani válasza HSM (#26166) üzenetére


Yutani
nagyúr

Ha igaz az, amit Abu ír (miért ne lenne), akkor tényleg kell majd, hogy több legyen a SysRAM, mint "VRAM".

Egyébként én is úgy vagyok vele, hogy nehogy már a VGA-n ugyanannyi vagy több RAM legyen, mint az alaplapban. Bár ez csak egy "érzés", de realitássá válik ezek szerint.

#tarcsad

(#26168) keIdor válasza Yutani (#26167) üzenetére


keIdor
titán

Azért ezen a fórumon sokan 200-250 ezerért vesznek videókártyát, nehogy már egy 35-40 ezres 16GB ramkit ne férjen bele. De szerintem találni alatta is.

¡GLORIA A LAS PLAGAS!

(#26169) schwartz válasza HSM (#26166) üzenetére


schwartz
addikt

Ebbol ujabb urban legend fog szuletni. :)

If he dies, he dies.

(#26170) HSM válasza schwartz (#26169) üzenetére


HSM
félisten

Mármint miből? :U

(#26171) Yutani válasza keIdor (#26168) üzenetére


Yutani
nagyúr

Egyetértek. Ha kiad valaki egy 8GB-os kártyára 100-250k forintot, akkor annak van pénze 16GB ramra is.

Ebben a tekintetben jobb a Fury, mert ahhoz elég csak 8GB ramot venni. :DDD

#tarcsad

(#26172) HSM válasza Yutani (#26171) üzenetére


HSM
félisten

Ilyenkor nekem mindig az jut eszembe, hogy a netezős gépemben van csak 8GB ram... :DDD

[ Szerkesztve ]

(#26173) Szeszkazán


Szeszkazán
senior tag

Egy kis Vega Leak

(#26174) velizare válasza Szeszkazán (#26173) üzenetére


velizare
nagyúr

ez alapján a vega20 nem jön a gaming szegmensbe. viszont nem x2 kártya, hanem egy vega10 rev2 4 stack hbm2vel.

Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.

(#26175) Gainka válasza Szeszkazán (#26173) üzenetére


Gainka
őstag

Jól látom hogy polaris idén le lesz váltva? El tudnám viselni q4-ben.

(#26176) #45185024 válasza velizare (#26174) üzenetére


#45185024
törölt tag

REV ? :D De hát 7 Nanón jön
Jó ez a Poor volta név neki :)

[ Szerkesztve ]

(#26177) stratova válasza Szeszkazán (#26173) üzenetére


stratova
veterán

Hmm akkor mégis ez 2x8 GB.

(#26178) #02119936 válasza #45185024 (#26176) üzenetére


#02119936
törölt tag

Az AMD től jött ez kifejezés és most és most már tényleg befelezett az NV-nek? Vagy megint a nagy elvárok ihlették a userek-et?

[ Szerkesztve ]

(#26179) stratova válasza #02119936 (#26178) üzenetére


stratova
veterán

Előbbi.

(#26180) távcsőves válasza HSM (#26158) üzenetére


távcsőves
senior tag

Elnézést, hogy nem a gép mellé raktam a zsugát, amig a ram modul cserével bűvészkedek. De azért nagy hátrány nem ért szerintem, pedig csak egy v300 ssd van. :) Ez a kicsit furcsa elsőre, de müködik mégis esete. 2 -er már elöfordult velem, hogy vga upgrade során a vram egyenlő lett a rendszermemória mennyiségével. De sosem lett hátrány.

(#26181) füles_


füles_
őstag

Azt lehet tudni, hogy a Volta hány nm-es gyártástechnológián fog készülni? Azt olvastam, hogy maradnak a bevált 16nm-es FF+ node-nál. Viszont, ha a slide-ok igazak (miért ne lennének) és az AMD 2018 második felében piacra dob egy Vega refreshet 7nm-en, akkor az NV durva hátrányba kerül gyártástechnológia terén.
Ha jön Vega20, akkor szerintem jön Vega21 is, ami Vega11 lesz átültetve 7nm-re. Aztán 2019-ben jön a Navi, aminek meg megintcsak nem lesz NV-s megfelelője.

Lehet, hogy tényleg az a stratégia, hogy 1 helyett 2-t lépnek, így az NV elé kerülnek. Ezt asszem Malubitomi írta

[ Szerkesztve ]

(#26182) #85552128 válasza füles_ (#26181) üzenetére


#85552128
törölt tag

"Viszont, ha a slide-ok igazak (miért ne lennének)"

A tavalyi roadmap slideon a vega olyannyira 2017 elejére volt téve, hogy egyesek 2016 végére hitték. A valóságban meg Q2 vége környékén lesz belőle valami ami egy durva fél éves csúszás... Ennyit a slideokról.
2018-ban már 7nm-en szeretne gyártani a TSMC és a Samsung is. A 1050/Ti-t már a Samsungnál gyártják, az sem kizárt, hogy mindent átvisznek oda így még hamarabb is lehetne 7nm-es chipjük mint a GloFo-tól (az AMD-nek is)...

[ Szerkesztve ]

(#26183) TTomax válasza füles_ (#26181) üzenetére


TTomax
nagyúr

Aham csak ki gyártja le nekik a gput?Mert ha a GloFo akkor nagyon nem...

★★★★★ I got too much soul, rhythm and blues R&B ya see, all that's cool, but hip-hop and rap yeah that's where my heart's at Even back when I used to break on a box ★★★★★ "Chief Rocka"

(#26184) Gainka válasza #85552128 (#26182) üzenetére


Gainka
őstag

Ezen vakarásztam én is a fejem :F
Nekem kora tavasz rémlik, erre föl mi lesz ebből, május?

(#26185) füles_ válasza Gainka (#26184) üzenetére


füles_
őstag

Június előtt biztos nem jelenik meg

(#26186) HSM válasza távcsőves (#26180) üzenetére


HSM
félisten

Engem sem ért nagy hátrány, hogy a 4GB ramos videókártyámból átlag kihasználok 3-at. :P

Én nem azt mondtam, hogy nem működik, hanem azt, hogy nem szerencsés, ha ki is akarnád használni.

(#26187) keIdor válasza füles_ (#26181) üzenetére


keIdor
titán

Szerintem attól, hogy ettől nincs frissebb roadmap: [link], attól még gondolom nem alszik a másik oldal sem. Biztos tudják már, hogy mit akarnak a Volta után.

¡GLORIA A LAS PLAGAS!

(#26188) solfilo válasza keIdor (#26187) üzenetére


solfilo
veterán

RIP Nvidia lenne, ha nem tudnák mi jön a Volta után. :)

(#26181) fules: ez a két lépés egyben dolog elég kockázatos szerintem. Ha nem durran nagyot a Vega, akkor az átengedett minimum két generációnyi profit nagyon visszaüt, azt is el tudom képzelni, végzetesen. (lassan nem lesz $$ R&D-re) Polarisnak az lett volna a dolga, hogy részesedést szerezzenek, hát, mondjuk úgy, nem igazán sikerült, a korrekció még R9 3xx széria idején történt (nem is értem hogy), azóta befagyott a piaci arány.

[ Szerkesztve ]

solfilo

(#26189) Malibutomi válasza solfilo (#26188) üzenetére


Malibutomi
nagyúr

Viszont mindennel egyutt az AMD legjobb eve volt hosszu ideje.

(#26190) solfilo válasza Malibutomi (#26189) üzenetére


solfilo
veterán

Örülök, hogy kis levegőhöz jutottak, de ez kevés a talpon maradáshoz szerintem. Fijinél is szerintem azt várták sokan, tán AMD is (ebből erre következtetek) , hogy majd mekkorát szól, csak aztán ez elmaradt valahogy mégis.
Ettől függetlenül szurkolok erősen a Vegának. Remélem az lesz a Raven Ridge-ben is, akkor arra lecserélem a Kaverit. :)
Mondjuk ha Polaris lesz az IGP rész, akkor is. :DDD

[ Szerkesztve ]

solfilo

(#26191) Abu85 válasza HSM (#26166) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Teljesen mindegy. Két külön dologról van szó.

A virtuális memória az adattárolón lesz. Ennek tölti be magának a GPU a saját memóriájába. Ez a swap állomány. Itt annyi a különbség a rendszermemóriához képest, hogy amíg a rendszermemóriát lekezeli az operációs rendszer, addig a GPU esetében a meghajtó felel majd ezért. Valószínűleg úgy lesz, hogy ha érkezik rá API támogatás, akkor egy GPU swap állományt simán lefoglal a meghajtó a telepítéskor.

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#26192) TTomax válasza Malibutomi (#26189) üzenetére


TTomax
nagyúr

Nehéz is lett volna roszabbat futni....

★★★★★ I got too much soul, rhythm and blues R&B ya see, all that's cool, but hip-hop and rap yeah that's where my heart's at Even back when I used to break on a box ★★★★★ "Chief Rocka"

(#26193) Abu85 válasza #85552128 (#26182) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

A Samsung nem áll olyan jól a 7 nm-rel, mint a GloFo és a TSMC. A GloFo is csak azért áll nagyon jól, mert az IBM "felvásárlásával" megvették az IBM eljárását, ami ugye a legelső 7 nm-es node-nak készült. Ez 2018Q1-re lesz alkalmas a kísérleti gyártásra, ahogy a TSMC is ekkorra tervezi a kísérleti gyártást a saját node-ján.
A TSMC és a GloFo node-ja annyiban fog különbözni, hogy a TSMC a saját gyártástechnológiáját az ultramobil eszközökre optimalizálta, tehát a nagyobb lapkákhoz, GPU-khoz kevésbé illik. A GloFo ennek a fordítottja, mivel az IBM nem volt érdekelt anno az ultramobil eszközökben, így inkább a nagyobb lapkákhoz optimalizálták a fejlesztést.

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#26194) HSM válasza Abu85 (#26191) üzenetére


HSM
félisten

Na várjunk csak! Tehát akkor most nem a windóznál is megszokott értelemben használjuk a virtuális memória szót (amely így lehet akár 0MB méretű is), hanem a driver csak úgy magának kisajátít a háttértárból néhány GB-ot?

Nem tudom, te hogy vagy vele, de nekem ez egyáltalán nem szimpatikus, hogy játék közben csak úgy tizen-gigabájtokat írogasson a VGA driver az SSD-mre akár naponta amikor játszom.... :Y :Y :F :W

Ha ezt így képzelték el, jobb ha iszonyat gyorsan átgondolják mégegyszer, mert nem én lennék az egyetlen, akinek ez nagyon nem tetszene.....

[ Szerkesztve ]

(#26195) Abu85 válasza HSM (#26194) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Tulajdonképpen ugyanaz lesz az állomány. Sőt, elvileg a Microsoft a WDDM 2.2-ben és után csinál ilyen irányú fejlesztéseket, tehát a DirectX alatt ez az egész szabvány lesz.

A swap technikailag nem kötelező. OS szinten ez is kikapcsolható, csak kitalálhatod, hogy borzalmasan sűrűn fogod látni a kifogytál a memóriából hibaüzenetet, és ezzel az ilyen méretű tartalmakkal készített programok kényszerű bezárását. De nyilván az API-knak lesz legacy módja, ahol legacy VRAM-hoz hasonlóan fog működni a hardver. Annyi különbség lesz, hogy így lassabb lesz a programfuttatás. De ha neked megér -50-80%-nyi teljesítményt, hát kapcsold ki a swapet. Természetesen eldöntheted, hogy milyen minőségben és milyen gyorsan akarsz játszani.

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#26196) HSM válasza Abu85 (#26195) üzenetére


HSM
félisten

Próbálok a sorok között olvasni... Szóval, ha van elég és kellően gyors rendszermemóriám, akkor ugyanúgy onnan fog swappelni, mint eddig, mégpedig kellő sebességgel. Jól értem?

Nekem most is így van, kikapcsolt SWAP, minden megy a fizikai memóriából, és bizony van, hogy az említett üzenettel találom magam szemben, 12GB rendszermemória és 4GB-os vGA mellett. De amíg nem, addig kellemes fürge a rendszer, és az SSD-m sem írja tele az OS mindenfélével, tulajdonképpen feleslegesen.

És ezekszerint ha jól értem, ennek a korrekt működésnek az egyetlen feltétele, hogy legyen elég rendszermemória, lásd a fenti posztom. [link]

[ Szerkesztve ]

(#26197) Abu85 válasza HSM (#26196) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Nem. Ettől még nem egységes a címtartomány. Az adattárolón lesz a virtuális memória, méghozzá két részletben. Ha meg nem engeded, akkor nem lesz, és akkor ott vége lesz a programfuttatásnak, amit betelt a hardveren lévő memória, és jön az üzenet.

Nyilván hosszabb távon az egységes címtartomány a jövő, de az inkább az évtized vége felé jöhet. Akkor már a virtuális memória kikapcsolhatatlan, hiszen másképp el sem fog indulni a program.

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#26198) leviske válasza HSM (#26196) üzenetére


leviske
veterán

Fordítok: Mivel az nVidia-t a továbbiakban sem fogják a fejlesztők ignorálni, általánosan alkalmazott megoldás ebből akkor lesz, mikor a zöldek is úgy döntenek, hogy nem pakolnak elég memóriát a GPU mellé. Szóval amennyiben meg akarod kímélni az SSD-d attól, hogy az AMD kísérleti egereként plusz felesleges írásokat végezzen, akkor veszel GeForce-ot.

Persze javítson ki valaki, ha rosszul értelmezem a dolgokat. :)

(#26199) Abu85 válasza leviske (#26198) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Fejlesztőként az a feladat, hogy minden éppen elérhető architektúrára felkészítsd a kódodat, legalább minimálisan. Nem egyszerűbb hagyni a fenébe a Vegát, és megkérni a hardvert, hogy csinálja meg helyetted az erőforrás-menedzsmentet? Olcsóbb és gyorsabban megvan.

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#26200) Petykemano válasza füles_ (#26181) üzenetére


Petykemano
veterán

Ha ezt meg tudják úgy csinálni, hogy a kimaradó tierekbe rebrandelik a korábbi generációkat némi ráncfelvarrással (mint a kevéssé sikeres 300-as széria), akkor jó lehet. A 14lpp-n pár évig még biztos lehet csiszolgatni.

A legutóbbi videocardz leak szerint a polaris11-et váltja a Vega11. Ami nekem fura, mert szerintem inkább a polarisok órajelét lejjebb tolva nagyobb hatékonyságra kéne törekedni és egy 320mm^2 lapkával fedni a területet, ami a polarisnak már sok, a Vega10-ből pedig túl sokat kéne vágni. Ehelyett a húzott polaris 10 jön abu szerint. Én meg rövidellem a p11 életciklusát. Ami alá meg a p12 jön

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Útvonal

Fórumok  »  Videokártyák  »  AMD GPU-k jövője - amit tudni vélünk (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.