Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 01:37:58

LOGOUT.hu

AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4) topik összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#18901) hokuszpk válasza PuMbA (#18900) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

nálam meg 100%, mondjuk engem nemzavar, hogy latszolag nemmegy le 0hz -re, az ötödik Ryzenem, volt idő megszokni :D

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#18902) PuMbA válasza hokuszpk (#18901) üzenetére


PuMbA
titán

Hát ez érdekes, ugyanis az AMD a chipset driver információkban leírta a Zen 3 megjelenésekor, hogy Zen 3-tól a Ryzen energiasémák nem kerülnek telepítésre, mert már nem kellenek, szóval senki se keresse. Nekem sincs, hiába raktam fel a legújabb chipset drivert. Zen 1 és 2 esetén szükségesek csak. Ezek szerint az APU-knál másképp van vagy nálad beragadt ez a profil vagy piszkáltad a beállításokat. Rólam már tudjátok a topikban, hogy csak alapbeállítások, tehát sose megyek be ezekbe a menükbe se :)

[ Szerkesztve ]

(#18903) Bile Demon válasza PuMbA (#18898) üzenetére


Bile Demon
őstag

Fogyasztásminimalizálás fétis. :)
Kissé sokallom az idle 30W package powert...
1. Hátha segít.
2. Ha mennie kéne alacsony szorzón, és nem megy, az zavar.

Tisztában vagyok vele, hogy a szorzó visszavételen kívül vannak más praktikák is, órajel kapuzás, mag lekapcsolás stb.

Viszont tudnia kellene 5.5x szorzót. És mintha láttam is volna másoknál a neten.

Kérdés, mi akadályozza meg abban, hogy azt használja, amikor nem fut semmi?


Ezekre tudok gondolni:
Windows beállítás, bár a balanced profilt és min. 5% power state-et ellenőriztem
AMD tiltotta le valami workaround részeként.
ASUS féle gamer BIOS optimalizáció mikrolag ellen.

Bruhe

(#18904) hokuszpk válasza PuMbA (#18902) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

passz, tegnap huztam ra a legujabb catalystot, Radeon Softwaret, ha nem az rakta fel, akkor valamikor maskor kerult ide :D oszt olytokmind1, ha megnezem a Ryzenmastert, akkor allandoan alszanak ezek az alomszuszekok :D

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#18905) Bile Demon válasza hokuszpk (#18901) üzenetére


Bile Demon
őstag

Jó tipp, de szerintem ez jó így:

Bruhe

(#18906) PuMbA válasza Bile Demon (#18903) üzenetére


PuMbA
titán

BIOS-ban én nem tudok semmi ilyenről, ami 3600MHz alá engedné, de Windowsban sem :) Nem hiszem, hogy az órajel csökkentése csökkentené a fogyasztást. A 30W nagy része az I/O mag a CPU-n belül, körülbelül 20-25W, aminek minden esetben muszáj mennie és az még 14nm-en készült. A tesztekben látszik, hogy az AMD-k idle fogyasztása az I/O die miatt jóval nagyobb az Intelénél.

[ Szerkesztve ]

(#18907) -FreaK- válasza Szpisti (#18895) üzenetére


-FreaK-
veterán

Az jó mert most vettem ilyen lapot, és két napot szívtam vele, mert nem ment benne az 5600x alapból. Az előbb sikerült egy 3200G-t berakva frissíteni, és erre a bétára frissítettem. Utána elindult, bios-ba be tudtam lépni.

(#18908) hokuszpk válasza Bile Demon (#18903) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

hat az van, hogy az informaciofeldolgozas energiaigennyel jar, minel gyorsabban dolgozol fel, annal tobbel. Szoval visszaveszed a ramfrekit, mondjuk 3200 -ra, maris kevesebbet eszik a Fabric.
Csak eppen az az 1-2W alig oszt vagy szoroz ebben a nagy rezsicsokkentos létben.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#18909) Bile Demon


Bile Demon
őstag

Értem, akkor jólvan az úgy. A 2db CCD miatt többet dolgozik az I/O die.

Bruhe

(#18910) gaben88 válasza gaben88 (#18894) üzenetére


gaben88
őstag

Na, futtatam pár tesztet ismét, az új BIOS-sal (F35 - AGESA ComboV2 1.2.0.5):
CB23 multi pont: 22892



Érdekes, mert F34-es AGESA ComboV2 1.2.0.3 B BIOS-sal, ezzel a setuppal: [link] kevesebb pontot kaptam kb mindenhol (igaz azóta 3800CL16-ra váltottam, de csináltam pár mérést 3733CL16-al is és kb nem volt különbség).
Most Devid_81 hsz-ei alapján belőttem kb mindent ugyan úgy, mint neki van/volt és jobb eredményeket kaptam még úgy is, hogy max 4950MHz-re boostol a proci egy szálon, 5050-5075MHz helyett. Ráadásul a Gigabyte-ból ki is vették a Max CPU Boost Clock Override-ot és ahogy olvasom, ez el fog érni a többi gyártóhoz is: [link]

iPhone 13 Mini, PS5, PC, iPad Pro 10.5, Switch OLED, Steam Deck, Quest 2

(#18911) PuMbA válasza -FreaK- (#18907) üzenetére


PuMbA
titán

:F A lapon lehet BIOS-t frissíteni proci nélkül is. Ez már jó pár éve alap a középkategóriás vagy jobb alaplapokon.

[ Szerkesztve ]

(#18912) -FreaK- válasza PuMbA (#18911) üzenetére


-FreaK-
veterán

Aha, igen. Elméletben. A gyakorlatban meg már órákat szoptam vele és nem akar menni, két pendrive-al, több féle fájlrendszerrel is próbáltam, nem megy sehogy.
Ugyan ezt a pendriveot beraktam amikor a 3200G volt bent, és a bioson belülről simán frissített.

Haza hoztam a gépet, ment bele az 5600x, és ugyan azt csinálja, nem ad képet a VGA.
Vissza pakolva mindent az előző alaplapomba, megy simán minden elsőre.

(#18913) PuMbA válasza -FreaK- (#18912) üzenetére


PuMbA
titán

A megfelelő USB portba dugtad a pendrive-ot? Nekem Tuf Gaming B550 lapom van, de simán ment. Beletettem az 5600X-et, nem bootolt, pendriveot bedugtam a BIOS frissítésre szánt USB portba, megnyomtam a gombot az alaplap háulján és már frissítette is.

[ Szerkesztve ]

(#18914) -FreaK- válasza PuMbA (#18913) üzenetére


-FreaK-
veterán

Persze, nehéz elteveszteni, körbe van rajzolva :) fájlt a renamer.exe-vel neveztem át. Azt csinálja amit a manual ír, hogy ha valami nem jó: 5x villan fel, majd folyamatosan ég a led. Volt hogy úgy hagytam vagy 20 percig, nem csinált semmit.
Azóta egy másik procit berakva már frissítettem, de ugyan úgy nem ad képet a VGA.

(#18915) Lendova


Lendova
őstag

Felraktam a legutóbbi Bios-t Aorus Elite X570-hez.
Nem mondhatom, hogy elötte hasított az 5800X, de az új Bios után kicsit lassúlt legalább. :DDD
CB 23 MC során simán elérte a 90 fokot, most nem. Kitolt limitek mellett olyan, mintha valami visszafogná enyhén, látszik a fogyasztáson és a hőfokon. Pedig Ryzen master szerint aktívak a limitek, amiket beállítottam. Meg nincs +MHz boost opció.
Project Hydra szerint silver sample.
A 3700X-emhez képest ennek nagyon sok SoC feszültség kell a 3800MHz-es RAM-hoz, valahol 1.16-1.18V között.
CO: -30, -30, -30, -28, -30, -28, -30, -30 Project Hydra szerint silver sample
Továbbra sincs minden kitesztelve, így változhat a mostani beállítás.

Pulowski! Nuclear Protection On A Budget!

(#18916) sfknasty válasza PuMbA (#18906) üzenetére


sfknasty
aktív tag

Nálam egészen 1840Mhz-ig esnek a magok sleep state-ben.

(#18917) gaben88 válasza Lendova (#18915) üzenetére


gaben88
őstag

Probald mar ki igy kerlek, ha van vele idod jatszani:
[link] es [link]
LLC8 az Gigabyte-nal a normalt jelenti.
A Max Boost Override tenyleg eltunt, errol irtam is itt: [link]

iPhone 13 Mini, PS5, PC, iPad Pro 10.5, Switch OLED, Steam Deck, Quest 2

(#18918) R3laX válasza PuMbA (#18906) üzenetére


R3laX
addikt

Nálam 2880MHz-re esik le. Energiagazdálkodási beállításoknál a minimális processzorteljesítmény 0%-on van default. Régen nekem is 99%-ra tette, meg 5%, de most már egy ideje 0% az alap.

[ Szerkesztve ]

(#18919) R3laX válasza R3laX (#18918) üzenetére


R3laX
addikt

Tegnap amúgy benyeltem egy CPU Coin Miner Trójait. Az mscorsvw.exe elkezte 99%-on tekerni az 5800X-et, ha egy ideig nem nyúltam a géphez. Amint hozzáértem az egérhez, vagy egy billentyűhöz abbahagyta. Telóval lőttem a képet, még jó, hogy az 5800X-nél van mit hűteni és lazán kiszúrod :) , bár amúgy is...

Néha valami 100 Megabittel húzta a netet is, figyeljetek erre esetleg. [link]

Múltkor meg egy backdoor-om volt, nem értem mi ez a nagy támadás manapság...

[ Szerkesztve ]

(#18920) PuMbA


PuMbA
titán

Szerintem a programok hülyeségeket mutatnak, mert mindenkinél tök mások az eredmények :) Nekem is 0%-n van a minimum processzor teljesítmény, a BIOS-ban be van kapcsolva minden sleep state és a minimum 3600Mhz és 0.368 Volt. Ha megmozdítom az egeret már felugrik 0.8-1Voltra. Ha pedig van kisebb munka, például YouTube videókat nézek 1,1 Volt. Tudjuk az AMD dokumentumokból, hogy a Zen 3 mikroszekundumonként képest órajelet változtatni, szóval sok szerencsét bármilyen programnak, ami kimutatja ezt rendesen.

[ Szerkesztve ]

(#18921) R3laX válasza PuMbA (#18920) üzenetére


R3laX
addikt

Neked is ez van fent + Win11?

[ Szerkesztve ]

(#18922) PuMbA válasza R3laX (#18921) üzenetére


PuMbA
titán

Nekem 3.10.08.506, ez a legújabban letölthető az AMD.com-ról.

[ Szerkesztve ]

(#18923) R3laX válasza PuMbA (#18922) üzenetére


R3laX
addikt

Alaplapod oldaláról szedd le, ott van újabb és ez tuti Asus specifikus [link] :K. Pont pár napja írtam, hogy újabb, mint az AMD.com-os.

[ Szerkesztve ]

(#18924) FingR86 válasza PuMbA (#18922) üzenetére


FingR86
őstag

itt van egy frissebb is: [link]

[ Szerkesztve ]

(#18925) PuMbA válasza R3laX (#18923) üzenetére


PuMbA
titán

Valószínűleg megtaláltam az okát, hogy miért nincs kint az AMD honlapján. Nálam összeomlik telepítés közben :) Egy AMD honlapjáról szedett chipset driver se csinált ilyet nálam még.

Közben látom, hogy az a baja, hogy a C:\AMD mappába nem csomagolja ki a drivereket. Jóhogy Path not found error lesz. Beépített Windows vírusirtóm van alap beállításon, mint az utóbbi években, külön tűzfalam nincs.

[ Szerkesztve ]

(#18926) R3laX válasza PuMbA (#18925) üzenetére


R3laX
addikt

Igen? Nem szabadna pedig. Elmúlt hetekben itt a nagy vírusosságomban :) felraktam már vagy 10x.

#18925 PuMbA:
Na, aha :). Én is csak azt használok, de mostanság kell a Malwarebytes, GridinSoft Anti-Malware is. Lehet meg is kéne venni őket, ha ennyit szívok... :)

[ Szerkesztve ]

(#18927) -FreaK- válasza PuMbA (#18922) üzenetére


-FreaK-
veterán

[link]
"MSI users however already have something newer to look forward to. It seems that a newer driver version 3.10.22.706 is rolling out to them, even though AMD hasn't publicly announced it yet. The new chipset driver 3.10.22.706 apparently brings an updated Ryzen power management plan with version 7.0.4.4 and adds a new I2C ((Inter-Integrated Circuit) controller driver.
Perhaps most importantly, the driver fixes an error that was causing inaccuracies related to hardware-based deepest run-time idle platform state (HW DRIPS) readings when Virtualization-based Security (VBS) would be enabled. DRIPS is the lowest available power state that the system can run at.
As VBS was already known to hurt the performance of Ryzen CPUs, it might be possible that the new chipset driver fixes this performance issue too. However, it is entirely speculation since neither third-party tests nor AMD has confirmed this."

Szerintem ez egy olyan frissítés lehet ami nem lett véglegesítve az AMD oldaláról.

[ Szerkesztve ]

(#18928) R3laX válasza -FreaK- (#18927) üzenetére


R3laX
addikt

Frankó :NAK NEK. Gond nincs vele, én már 4 hónapja használom. Az Asus-ost.

[ Szerkesztve ]

(#18929) PuMbA válasza -FreaK- (#18927) üzenetére


PuMbA
titán

Aha, kösz :) Nekem VBS nincs bekapcsolva, mert aki játékra is használja a gépet, annak egyáltalán nem ajánlják, szóval nem egy fontos driver, ha csak ennyi a javítás.

[ Szerkesztve ]

(#18930) -FreaK- válasza PuMbA (#18929) üzenetére


-FreaK-
veterán

Most nem melóban vagyok nem tudom megnézni (meg amúgy sem megy a gépem), de nekem úgy rémlik, hogy ez az opció eleve nem is volt aktív nálam a Windows gépházban. Ez azt jelenti, hogy esetleg bios-ból már ki van kapcsolva?

(#18931) PuMbA válasza -FreaK- (#18930) üzenetére


PuMbA
titán

Ja, ASUS-nál alapértelmezetten a BIOS-ban ki van kapcsolva a virtualizáció :) Úgy vannak vele, hogy játékosoknak úgy se kell, ami helyes megközelítés.

[ Szerkesztve ]

(#18932) hokuszpk válasza -FreaK- (#18930) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

altalaban a lapok biosaban default le vannak tiltva a virtualizaciot tamogato featurek.
legalabbis nekem mindig szol a vmware vagy a virtualbox, hogy ha tenyleg akarok virtualisgepet hasznalni, akkor leszekszives engedelyezni.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#18933) Alpi. válasza Bile Demon (#18897) üzenetére


Alpi.
addikt

Nem tud 300-800 Mhz-et a cpu.
Azt hiszem 16 vagy 18 a min szorzó.
Bár, ha jobban végig gondolom, 40-es bclk-val ott a 720 Mhz ! :DDD

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#18934) tusi_ válasza R3laX (#18923) üzenetére


tusi_
addikt

En az asusrol szedtem le veletlenul a chipsetet es szerintem akadt a hangkartya a vga val. Cp2077 menuben semmi gond nem volt, ilyenkor chillel a vga, de amint felporgott kis patogasok voltak a hangban, ahogy nott a terheles, annal jobban volt pregnans.

Amd-s chipsettel nincs ilyen

eat, sleep, play, replay

(#18935) tusi_ válasza sfknasty (#18916) üzenetére


tusi_
addikt

wow. Alfa 155 DTM??

Mega respect :R :C

eat, sleep, play, replay

(#18936) R3laX válasza tusi_ (#18934) üzenetére


R3laX
addikt

Nálam nincs gond. A CP2077 új 1.5-ös patch-csel most szépen összeakad egyébként az Asus hangchip-jeivel. Nahimic.exe, nahimicservice.exe stb... futásával a háttérben most PL el sem indul a game. Szépen összehozták a Patch-et :). Akadások instabilitásra is utalhatnak. Lehet kevés a feszed az AllCore-hoz, de bármi lehet. CP most tuti finnyás, azt ne nézd :).

(#18937) 4264adam válasza R3laX (#18936) üzenetére


4264adam
veterán

Nekem meg most tetszik a CP :D 3070 FHD RT psziho
min: 33 átlag: 56FPS,
DLSS Minőséggel-el a min: 58FPS. átlag: 73 FPS

(#18938) R3laX válasza 4264adam (#18937) üzenetére


R3laX
addikt

Persze jobb lett 1.5-tel jóval, de a nahimic hangcucc futására most finnyás lett :). Én már megjelenéstől beleraktam 172 órát :D. Ment OC-s 3060Ti-vel RT Ultra, DLSS Quality 1080P 80-90FPS-sel :) 3600X mellett, majd RX 6700XT RT OFF 100FPS körül 5800X-el. Lehet megint végig tolom. Sőt 5700XT-vel kezdtem :D.

[ Szerkesztve ]

(#18939) tusi_ válasza R3laX (#18936) üzenetére


tusi_
addikt

Minden megy tokeletesen, se fagyas, se stutter csak az uj cp2077 nel volt ilyen gond es az is az 1.5-el. Megoldva az amd.com os chipsettel.

eat, sleep, play, replay

(#18940) tusi_ válasza R3laX (#18938) üzenetére


tusi_
addikt

En mar 3 x vegigtoltam, legutobb egy gadzsival, hogy levarhassam Judy-t.
Az elso vegigszaladas volt, de az utobbi kettonel mindent megcsinaltam amit lehet, csak azert menetem arasakahoz, mert nem volt kuldi mar. Kb 300-400 oram lehet benne :)

[ Szerkesztve ]

eat, sleep, play, replay

(#18941) 4264adam válasza R3laX (#18938) üzenetére


4264adam
veterán

Tudod honnan tudom, hogy kocák között a legkocább vagyok?
December első hetén vettem az RTX-et ismét meg. Azóta az Assassin Creed Valhalla-val nem jutottam még 50 óráig és eltelt 2.5 hónap. :DDD

3600X-->5600X Upgrade pontosan a CP2077 miatt történt, nekem kell hogy g-sync alsó határ felett maradjon az FPS érték (47)

(#18942) R3laX válasza 4264adam (#18941) üzenetére


R3laX
addikt

Hehe, aha :K. Ja jó RTX-el, de nekem többet ért a 3060Ti no LHR + 3600X eladás. Akkor az árából lett 5800X+6700XT :). De egy 3 hónapig püföltem én is az RTX Control-t, meg a CP-t. Frankó volt szerettem.

Előtte 5700XT-ről meg még jó áron váltottam a 3060Ti-re. Nálam freesync megy, úgyhogy visszatértem AMD-re. Lassan megérik a 6800-6800XT :). Ez egy kicsit nagyobb kiadás lesz, de az elmúlt 2 évben úgyis minimálból újítottam. Szerencsésen jött ki ez a bányaláz. 2018-ban jó választás volt az 5700XT, sokszorosan megérte akkor 65e-ret rádobni a strix vega56-ra, mert a bányászoknak kánaán lett késöbb.

(#18943) sfknasty válasza tusi_ (#18935) üzenetére


sfknasty
aktív tag

Ez pedig a saját ;]

(#18944) tusi_ válasza sfknasty (#18943) üzenetére


tusi_
addikt

Kimondhatjuk, hogy alfas vagy, vagy csak veletlen egybeeses? :D
Grat

eat, sleep, play, replay

(#18945) sfknasty válasza tusi_ (#18944) üzenetére


sfknasty
aktív tag

Nem az.Imádom őket és a közhiedelemmel ellentétben kiváló autók,pedig megfordúlt jópár márka és autó a kezem alatt.Csak az kell,hogy gazdája legyen.Nagyjából egy megfizethető márka sem képes arra a vezetési élményre,mint az Alfa!Bár sokan nem így gondolják.Nem is akarok ezzel vitát indítani,úgyhogy befejeztem az offot. :R

(#18946) palfitom válasza sfknasty (#18945) üzenetére


palfitom
félisten

Teljesen egyetértek! :K

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#18947) gaben88 válasza sfknasty (#18945) üzenetére


gaben88
őstag

9 gen FL Civic Tourerem van, szeretem, jó autó, de régebben volt egy FL 147-es Alfám is, Alfa Rosso színben és azóta is akarok egy Alfát újra. Sajnálom, hogy a Giuliából nem jött már kombi... :( De egyszer még lesz Alfám. Ha nem is családi Giulia, akkor egy Busso V6-os Spider-t kéne szerezni hétvégi, hobbi, nyári autónak! :B

[ Szerkesztve ]

iPhone 13 Mini, PS5, PC, iPad Pro 10.5, Switch OLED, Steam Deck, Quest 2

(#18948) sfknasty válasza gaben88 (#18947) üzenetére


sfknasty
aktív tag

Hát igen a Busso... :DD Legszivesebben azt vettem volna,de napi használatos autónak sokba lenne a fentartása.2. autónak meg nem kell,mert ismerem magam annyira,hogy mingyárt előlépne első számú autóvá. :K ;]

(#18949) Bile Demon válasza gaben88 (#18910) üzenetére


Bile Demon
őstag

A max. 1.4V-os VID is az új BIOS-nak köszönhető, vagy cutom undervolt?

Bruhe

(#18950) gaben88 válasza Bile Demon (#18949) üzenetére


gaben88
őstag

Is. Meg a -30 all core curve optimizernek és a LLC "normal"-nak. De már alapon is kevesebb feszt ad ez a BIOS ebben a Giga lapban. De akitől a konfigot "loptam" Devid_81 is hasonlót ír: [link]

iPhone 13 Mini, PS5, PC, iPad Pro 10.5, Switch OLED, Steam Deck, Quest 2

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.