Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 01:37:58

LOGOUT.hu

AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4) topik összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#18601) PuMbA válasza fudi2002 (#18598) üzenetére


PuMbA
titán

Akkor nézze meg teljesen alap beállításokkal és meglátjuk :) Másrészt a VID nem a valós feszültséget mutatja [link] :

"VID is the voltage that the CPU requests from voltage regulator and which it "thinks" it is getting. Vcore on the other hand is the real monitored CPU voltage value that the CPU is getting. If the mainboard implements additional Vcore "offsetting" then the CPU doesn't know about this and so the difference between VID and Vcore can be explained."

[ Szerkesztve ]

(#18602) fudi2002 válasza PuMbA (#18601) üzenetére


fudi2002
veterán

Vedd már a fáradságot és olvasd végig amit írt. Tudom mi a vid, sajnos vannak ott képek ahol közeli vcoret meg is kap .

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#18603) hokuszpk válasza PuMbA (#18591) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

csak eppen az MSI B450 Toma az boven 2020 elott jott ki, a max verzio is 2019 -es konstrukcio.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#18604) fudi2002 válasza hokuszpk (#18603) üzenetére


fudi2002
veterán

Tomán belül is egy biosztól változott. Anno kitárgyaltuk zen2ben, asszem qtya kolléga kapcsán.

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#18605) Zsolteeka válasza hokuszpk (#18590) üzenetére


Zsolteeka
tag

Próbálgatom a limiteket, az a fura hogy 80W-os limitnél is fekete képernyőt kapok jutalmul. Viszont ha a W limitet hagyom Auto-n és az EDC limitet beállítom 120A-re akkor megy. Most próbálkozom tovább ezzel, hogy meddig tudom elengedni.

[ Szerkesztve ]

(#18606) hokuszpk válasza Zsolteeka (#18597) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

nemcsodalom, 173W core, 204W package power, tobbet eszik, mint anno a szenne huzott 2700 :D
ha jolsaccolom, fix 1.2V core fesz van allitva a biosban, esetleg egy lazabb llc ? ( tehat ha most mondjuk "4", akkor legyen "5" ; az effective VID szerint picit eshetne még a fesz.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#18607) hokuszpk válasza Zsolteeka (#18605) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

ha jolemlexem 140A a gyari EDC limit, szoval akkor az alatt lesz.
ez hasznalt proci vagy bolti uj ?

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#18608) Zsolteeka válasza hokuszpk (#18607) üzenetére


Zsolteeka
tag

Használtan vettem.

(#18609) Zsolteeka válasza hokuszpk (#18606) üzenetére


Zsolteeka
tag

Nem akarom tuningolni és fix all core-t állítani neki. A cél az lenne ( mint annó a 2700Xnél is ) hogy legyen single core boost amit tud, meg legyen all core, amit enged a lap és a proci bírja. De közben ha nem használom, akkor legyen néma. Nekem csak az lenne a cél hogy alap beállításokkal, gyárilag amit tud, azzal menjen. A srác akitől vettem, neki X470es lapja volt és 4.7 all core, 1,35V-on léggel simán ment akkor amikor letesztelgettük mielőtt megvettem, szóval a proci maga nem rossz és nem hiszem hogy már elgyengült volna és azért szórakozik.

Szerk.: Idő közben 140A EDC is stabil. Package power 126W így. VRM 65 fokos.

[ Szerkesztve ]

(#18610) fudi2002 válasza Zsolteeka (#18609) üzenetére


fudi2002
veterán

Az első szériánál voltak gondok a pboval. Ezeket garban csetélték. Allcore ocval mentek csak pboval restartolt. Jól rémlik, hogy úgy írtad a tiéd lekapcsol és nem újraindul?

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#18611) hokuszpk válasza Zsolteeka (#18609) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

"4.7 all core, 1,35V-on "

szerintem azert az eros,tippre a gyengebbik ccd nem szerette ezt ; kerdezd mar meg, kozben raptoreumot nem banyaszott vele ?

"A cél az lenne ( mint annó a 2700Xnél is ) hogy legyen single core boost amit tud, meg legyen all core, amit enged a lap és a proci bírja. De közben ha nem használom, akkor legyen néma."

akkor a tudomanyunk jelenlegi allasa szerint PBO on, es keresd meg az EDC tetejet.

esetleg Ryzen masterrel meg lehetne nezni, auton mit allit be a lap EDC limitre.

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#18612) Zsolteeka válasza fudi2002 (#18610) üzenetére


Zsolteeka
tag

Igen, az enyém csak fekete kép és nem csinál semmit, reset gomb után újra működik.

(#18613) Zsolteeka válasza hokuszpk (#18611) üzenetére


Zsolteeka
tag

Jó kérdés ki mit csinált és nem csinált vele. Mert elvileg én vagyok a harmadik tulaja ennek a procinak. Ő megvette de állítólag nem használta, az előző tulaját meg nem ismerem, szóval azt passzolom.

Közben próbálom emelni az EDC limitet, már 160A-nél járok, de 140 és 160A között nincs különbség, se fogyasztásban, se sebességben, 3,8GHz all core.

A Ryzen Master jó ötlet, mindjárt utána nézek. :R

Szerk.:

Ez most minden Auto-n.

[ Szerkesztve ]

(#18614) hokuszpk válasza Zsolteeka (#18613) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

ha nemmegy feljebb, akkor vagy megse kapcsoltad vissza a PBO -t, ( fura, de pl. a B350 lapban mukodott ugy, hogy PBO off de a beallitott limiteket szentirasnak vette ) vagy valamelyik masik limitet uti ki, PPT-t nem hagytad veletlen valami alacsonyabb kezi limiten ?
Ryzen master azt is meg tudja mutatni.

* valoban ez a default, stimmel.

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#18615) Zsolteeka válasza hokuszpk (#18614) üzenetére


Zsolteeka
tag

PBO: Advanced
Limits: Manual
PPT: Auto
TDC: Auto
EDC: 160A

De mindjárt leellenőrzöm ezt is a Ryzen Masterrel hogy akkor az Auto értékek mik lesznek a PPT és TDC esetében.

Szerk.:

[ Szerkesztve ]

(#18616) hokuszpk válasza Zsolteeka (#18615) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

ez igy stabil ? akkor elore a ppt emeles rogos utjan ! :D
* de elotte nezegess cb pontszamokat.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#18617) Zsolteeka válasza hokuszpk (#18616) üzenetére


Zsolteeka
tag

Fun fact, mondom poénból kipróbálok valamit, hátha...

Minden auto-n, kivéve Vcorehoz állítottam -0.050V Offsetet és így elindult a CB, de kb 10mp-re rá fekete kép. Ez egyre jobb. :D

Mindegy, idő közben azért beneveztem egy B550 Tomahawk-ra. Még megpróbálok rámérni a táp 12V-os ágára, hogy beesik-e a feszültség amikor elindul a teszt, mert ugye az is okozhatja. Nagyon max tápot is vennem kell.

(#18618) Locutus válasza PuMbA (#18595) üzenetére


Locutus
veterán

Tévedés. A BIOS-ban a default beállítás a PBO on. Nem én kapcsoltam be.
Lényegében felraktam a ramot 3600 xmp-re, IF 1:1, és ennyi beállítás történt.

Komplett hangrendszerem eladó - https://hardverapro.hu/apro/mackie_studio_monitorok_mr5mk3_mr10s_mk3_sub_asus/hsz_1-50.html

(#18619) hokuszpk válasza Zsolteeka (#18617) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

oops, akkor mar van ido hwinfo screenshotra :D
szvsz egy lehellettel magasabb offset is mehet, -0.075 ?

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#18620) Zsolteeka


Zsolteeka
tag

Tápot megnéztem, minden egyes 12V-os vezetéken ami a proci tápellátásáért felelős folyamatosan 12,14 - 12,16V között ingadozik a feszültség, egy picit sem esik lejjebb, CB indításnál sem. Szóval elvileg a tápom jó.

(#18621) hokuszpk válasza Zsolteeka (#18620) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

nyugtass meg, hogy a 2-4 slotban van a ram.
más ötletem perpill nincs...

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#18622) jokeph válasza Locutus (#18618) üzenetére


jokeph
nagyúr

Nem kéne deafult legyen pedig. max a PB az. :U

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#18623) abridabri válasza Locutus (#18618) üzenetére


abridabri
veterán

Tévedés . A Biosban a default PB ON . Mindenki összekeveri a PB-t a PB(Overdrive) val :(

(#18624) PuMbA válasza Locutus (#18618) üzenetére


PuMbA
titán

Akkor nem értem, hogy miért írtad hozzászólásban, hogy bekapcsoltad a PBO-t, mikor most azt állítod, hogy alapból be volt :F Nekem ez a sztori nem jön össze, össze vagy kavarodva. Kiszállok :)

[ Szerkesztve ]

(#18625) Timer válasza Zsolteeka (#18620) üzenetére


Timer
veterán

Akkor marad az, amit írtak is, kezdetben nem minden proci bírta a frekvenciát, amit a PBO ráerőltetett. Volt itt egy kolléga, MPower talán, mintha neki lett volna hasonló problémája az 5950X-szel.

[ Szerkesztve ]

(#18626) Zsolteeka válasza hokuszpk (#18621) üzenetére


Zsolteeka
tag

Igen, 2-4 slotban van a RAM.

Offset -0.075 és minden auton és megy a lap...

Fura mert:
HWinfo log V-Core offset nélkül, minden Auto-n ( ugye crashel abban a pillanatban ahogy rányomok a Test gombra ):

Ugyan ez annyi hogy V-Core offset -0.075V ( és nyilván itt már tovább fut )

(#18627) hokuszpk válasza Zsolteeka (#18626) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

ha mar igy belejottel, meg a -0.1V offsetre rapropbalhatsz, de azt mar idleben is probald ki, mert lehet ott meg azert fog megallni, mert keves a fesz...

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#18628) Locutus válasza PuMbA (#18624) üzenetére


Locutus
veterán

Nemtom kivel keversz, én ilyet nem írtam.

Komplett hangrendszerem eladó - https://hardverapro.hu/apro/mackie_studio_monitorok_mr5mk3_mr10s_mk3_sub_asus/hsz_1-50.html

(#18629) Zsolteeka válasza hokuszpk (#18627) üzenetére


Zsolteeka
tag

-0.1V-al már a gép se indul el, szóval az offos. :)

(#18630) fudi2002 válasza PuMbA (#18624) üzenetére


fudi2002
veterán

Nem tisztem védeni a kollégát, de akkor megfordítom. Mondj olyan pbo paramétert amivel rá tutod venni a procit kevésszálas boost közbeni 1.544vra?

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#18631) hokuszpk válasza Zsolteeka (#18629) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

ez nem eppen jo hir, mert akkor nagyon sekély szegélyen egyensulyozol.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#18632) fudi2002 válasza Zsolteeka (#18629) üzenetére


fudi2002
veterán

Öö még vmi 5let. Llct próbáld ki 4esre téve. B450 toma nagyon gyengét alkalmaz autón

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#18633) Locutus válasza fudi2002 (#18630) üzenetére


Locutus
veterán

Amúgy auton van minden. Ez a default. Az extreme tweaker részben is a PBO, az alatt is minden, illetve az AMD PBS részben is ugyanezek.
Ezt a PB vs PBO dolgot se értem, amit más valaki irt fentebb. Nincs olyan rész, hogy PB, és azon belül Overdrive, amit külön kéne engedélyezni :F

Komplett hangrendszerem eladó - https://hardverapro.hu/apro/mackie_studio_monitorok_mr5mk3_mr10s_mk3_sub_asus/hsz_1-50.html

(#18634) fudi2002 válasza Locutus (#18633) üzenetére


fudi2002
veterán

Vágom, tudom miről beszélsz. Asusnál a pb sztem más néven van. Core boost vagy vmi hasonló. Msinél is más neve van.

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#18635) hokuszpk válasza Locutus (#18633) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

nincs, a PB az egy kapcsolo oszt jonapot, a PBO meg a terulj asztalkam, lehet adni neki plusz frekit, bovebb kereteket, mittomen.
viszont van olyan alaplap, ami ha letiltod a PB -t, akkor hidegreteszi a PBO -t is, meg van olyan alaplap, ami nem.
@Fudi : MSI = Core Performance Boost.

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#18636) Locutus válasza fudi2002 (#18634) üzenetére


Locutus
veterán

Itt a core performance boostra gondolsz?
(nem az én biosomból van a kép, mert nincs kéznél fat32 pendriveom most, másra meg nem akar menteni)

Ez pedig a PBO menü. Itt raktam én ugye az fmax enhancert disabledre.

Komplett hangrendszerem eladó - https://hardverapro.hu/apro/mackie_studio_monitorok_mr5mk3_mr10s_mk3_sub_asus/hsz_1-50.html

(#18637) fudi2002 válasza Locutus (#18636) üzenetére


fudi2002
veterán

Sztem igen, de hagyd azt. Otte látod a performance enhancer, azt írtam hogy kaccsódki. Nézd meg, hogy ilyened van-e. Nálam ez miatt lapátolta a feszt a crosshair vi.

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#18638) 4264adam válasza PuMbA (#18595) üzenetére


4264adam
veterán

Sajnos a TUF 550 alap beállítása is valóban Auto. Az én esetemben is kézzel kellett disable állítani + az Fmaxer is Auto. Azért csak pár hsz váltás után tettem Biosban kikapcsoltra mert nem tudtam mi az "Auto". Az Fmaxer is anomáliákat szült

(#18639) PuMbA válasza 4264adam (#18638) üzenetére


PuMbA
titán

Igen, nekem is Auto, de az Auto = Disabled :) Fmax nekem nem csinál anomáliát.

PBO nem lehet gyárilag bekapcsolva, mert az AMD honlapja szerint a garancia ugrik:

"Precision Boost Overdrive allows the processor to automatically use the power design
margin reported by the motherboard above warrantied CPU limits, potentially increasing
maximum and average core speed."

[ Szerkesztve ]

(#18640) PuMbA válasza PuMbA (#18639) üzenetére


PuMbA
titán

Illetve ténylegesen le van írva, hogy a processzort a specifikációján kívül működteti: " Because Precision Boost Overdrive enables operation of the processor outside of specifications and in excess of factory settings, use of the feature invalidates the AMD product warranty and may also void warranties offered by the system manufacturer or retailer."

Ha elolvastok mindent részletesen, akkor láthatjátok, hogy a PBO-ra semmi garancia sincs és nincs érte felelősség vállalva, hogy hogy viselkedik a rendszer :) Nálam nincs semmiféle anomália, de nincs is bekapcsolva a PBO-m, hiszen Auto-n van.

[ Szerkesztve ]

(#18641) Locutus válasza fudi2002 (#18637) üzenetére


Locutus
veterán

Jól értelmezem, hogy a performance enhancer az valamiféle előre beállított PBO-t értékeket eredményez? Azt írják elvileg az auto a defaultja annak, és az az alap PBO limiteket használja. Vagy legalábbis azt kéne neki.

Komplett hangrendszerem eladó - https://hardverapro.hu/apro/mackie_studio_monitorok_mr5mk3_mr10s_mk3_sub_asus/hsz_1-50.html

(#18642) fudi2002 válasza Locutus (#18641) üzenetére


fudi2002
veterán

Felülír csomó dolgot, frekit, hozzá tartozó feszt stb, de ez csak a gyorstapasztalatom szerint. Ahogy megtaláltam anno mi szivat, kilőttem rögtön, nem olvasgattam róla pontosan mit hogy csinál. Van ilyened?

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#18643) Bib válasza PuMbA (#18640) üzenetére


Bib
őstag

Szerintem meg úgy van hogy pbo-auto az pb bekapcsolva, tehát ami a dobozon van azt kell tudnia mindenféle hókuszpók nélkül. A pbo enabled az meg az overdrive túlhajtás amire nincs garancia. A pbo off az meg marad alapórajelen. Legalábbis msi-nél így van és teljesen jól működik.

(#18644) PuMbA válasza fudi2002 (#18642) üzenetére


PuMbA
titán

Igen, az fmax enchancer az az ASUS saját PBO-s beállítása :) Ha az fmax enchancer be van kapcsolva a PBO mellett, akkor nem ajánlott belepiszkálni a külön a részletes PBO beállításokba, mert a BIOS automatikusan magától megteszi az ő szájíze szerint.

Bib: Így van, a sima PB az minden alaplapon be van kapcsolva alapértelmezetten, hiszen az a CPU-t a gyári specifikáción belül működteti és szükséges, hogy a specifikációban / dobozra ráírt boost frekvenciát a proci elérje.

fudi2002: Ha a PBO-t kikapcsolja, akkor is megküldi neki 1.54V-ra?

[ Szerkesztve ]

(#18645) hokuszpk válasza Bib (#18643) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

"mindenféle hókuszpók nélkül."

ottsevoltamott !

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#18646) fudi2002 válasza PuMbA (#18644) üzenetére


fudi2002
veterán

Ha jól rémlik leírta 2x hogy kikapcsolta és változatlan a helyzet.

Szerk: hiába kapcsoltatom ki, semmi nem indokolja hogy ennyit kapjon. Egyedül a co+30 tudna ilyet, de tuti nem lőtt be ilyet, leírta ezt is. Fmax meg disabled. Meglássuk van-e neki amit írtam funkciót és, hogy megoldja-e.

[ Szerkesztve ]

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#18647) Bib válasza hokuszpk (#18645) üzenetére


Bib
őstag

:C :DD

(#18648) Locutus válasza PuMbA (#18644) üzenetére


Locutus
veterán

Az fmax enhancer meg a performance enhancer két különböző dolog.
Az már kiderült, hogy nem az fmax enhancerről beszélgetünk, mert az kb semmit se csinál, vagy csak nagyon minimálisat.
A performance enhancerre majd még ránézek, min változtat, csak most kicsit dolgoznia is kell a gépnek :)

Komplett hangrendszerem eladó - https://hardverapro.hu/apro/mackie_studio_monitorok_mr5mk3_mr10s_mk3_sub_asus/hsz_1-50.html

(#18649) M-a-X-i


M-a-X-i
tag

Sziasztok!

A segítségeteket, véleményeteket / tanácsotokat szeretném kérni.
Az adatlapomon szereplő MSI B450 Tomahawk MAX alaplapom van, 3200MHz-es RAM-kal.
Kecsegtet lehetőség a Ryzen 5 2600 CPU-t kicserélni 5600x / 5600G, esetleg 3600-ra, igazából a legújabbak érdekelnének, bár kétséges mennyire problémamentesen működne.
Tuning nem lényeges számomra, inkább stabilítás ár érték arány.

Mennyien használnak ott ilyen kis öregecske alaplappal 5000 szériát?

5600G mennyivel lenne gyengébb rosszabb megoldás 5600X-szel szemben?


Köszönöm szépen előre is válaszokat, tanácsokat! :R

üdv,

MAX_

https://hardverapro.hu/tag/m-a-x-i#aprohirdetesei https://www.jofogas.hu/magyarorszag?account_list_id=c265d10990313cdebe6fc5ed97709255 http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=m-a-x-i

(#18650) RocketSWET válasza M-a-X-i (#18649) üzenetére


RocketSWET
csendes tag

Szia!

Nekem G.Aurus b450 elit van, 5600x 4x8GB 3200Mhz ram F63d bios-al tökéletesen megy. 5600G az integrált gpu miatt lassabb valamivel. Ha használsz külön videókartyát akkor nincs értelme szerintem a G szériának. 5600x esetén érdemes hűtőt is venni mert a gyári Wraith Stealth elég gyenge hozzá és baromi hangos is. Nekem 4db "magasabb" rgb ram van ezért egy ARCTIC Freezer 34 duo hűtőre esett a választás. Nem takarja be a ramokat, jó a teljesítménye (push-pull 2100rpm) és viszonylag halk is.( Nekem 107e sikerült hozzá jutni, a hűtő pedig 15e volt.)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.