Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 01:37:58

LOGOUT.hu

AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4) topik összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10001) sfknasty válasza jokeph (#9998) üzenetére


sfknasty
aktív tag

Azt nem értem,hogy XMP betöltésekor a rendszer a trc-t miért nem 58-ra állítja? Ha jól emlékszem ezeknek a g skill ramoknak úgy van az időzítése. 16-18-18-18-58.És ezt már a sajátomnál is észrevettem anno.A dobozán elvileg rajta is van.

[ Szerkesztve ]

(#10002) PuMbA válasza Pro!Petya (#9999) üzenetére


PuMbA
titán

Mennyivel kevesebb a fogyasztás all-core OC-val? Azért sima PB-vel lemegy 1,15V-ra is all-core terhelésen és nem 1.25-ön van fixen :)

[ Szerkesztve ]

(#10003) Pro!Petya válasza PuMbA (#10002) üzenetére


Pro!Petya
addikt

Az attól függ mi alatt , és hogy az allcore mennyire van húzva és megfeszelve :U

Audeze Maxwell * Alienware AW3423DWF * LG 65" C2 * Samsung Q935B * Nv Shield Pro * Edifier S360DB *

(#10004) Szinyák válasza Albigator (#9979) üzenetére


Szinyák
őstag

felülre nem fog elférni ugy néz ki , látod max 35mm megy el úgy, hogy a lapba memória vagy vrm bordába ne érjen bele . Az arctic 360 meg bőven 50mm vastag ventikkel együtt.

Szinyák

(#10005) TXT


TXT
őstag

Sracok!
Milyen alaplapot ajanlanatok, amivel 5600X vagy 5800X megfelelo lehet kesobb? Most valoszinuleg egy elozo generacios Ryzen kerulne bele, de meg agyalas van. Eros VRM nem hatrany! ;)
Foleg jatekra lenne a gep, Crucial Ballistrix 2x8 vagy 2x16 3200-as ramokkal es ha normaizalodik a vga piac, 3070 menne bele majd. Illetve egy vagy max ketto M.2 NVMe.

(#10006) PuMbA válasza Pro!Petya (#10003) üzenetére


PuMbA
titán

Na, de pont pRoject2HUN írta előbb, hogy a PBO-s 5000Mhz helyett az all-core 4650Mhz 1 fps-t jelent, szóval az órajel sem jelent annyira sokat játékok alatt, inkább az architektúra / cache stb. Szerintem nagyon minimális a különbség az all-core és az alap PB között mindent összevetve. Alap PB jobbnak néz ki általános használatra, ugyanis kis terhelés esetén, 0.6 és 0.9V-ra is lefeszeli magát. Egy proci nem csak 100%-on pörög állandóan.

[ Szerkesztve ]

(#10007) Szinyák válasza TXT (#10005) üzenetére


Szinyák
őstag

egy jó B550 lap megfelelő lenne ASUS stix vagy msi toma.
Ha nem számít a lekvár akkor x570 giga /asus/msi vonalon nézegess mi fér bele a keretbe ..
És ezzel a későbbiekben se lenne gondod ha cpu upgrade lenne ..

[ Szerkesztve ]

Szinyák

(#10008) jokeph válasza sfknasty (#10001) üzenetére


jokeph
nagyúr

16-18-18-38, ez van a dobozán és ennyin is mennek nálam. :U

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#10009) TXT válasza Szinyák (#10007) üzenetére


TXT
őstag

Koszonom.
BIOS, VRM, VRM hutes tekinteteben mi a kulonbseg pro/kontra koztuk? Biztos van akar jelentos is kozottuk, ha jol sejtem.

[ Szerkesztve ]

(#10010) Apucy01 válasza Szinyák (#10004) üzenetére


Apucy01
őstag

Simán előre tenném Push-pull ba. :)

Csak simán Tolvaj KOBOLD!! :D

(#10011) Dobi 562 válasza TXT (#10009) üzenetére


Dobi 562
addikt

MSI X-570 lapjai kozul az MPG szeria VRM hutese gyengebbre sikerult, a tobbi az jo. X-570 Tomahawk-ot szoktak ajanlani kulfoldi forumokon mint jo ar/ertek aranyu lap (az MPG szeria leszereplese utan adta ki az MSI, hogy visszaszerezzek az elvesztett presztizst. :D ).

B550 lapka az ujabb, a dragabb B550 lapoknak van olyan jo vagy akar jobb is a VRM hutese mint sok X-570-nek.

2 NVME SSD eseten B550-nel korlatozodni fog a sebesseguk de ezt mindennapi felhasznalaskor nem fogod eszrevenni.

X570 lapok jobban felszereltek csatolok tekinteteben de ezt mar neked kell tudni szukseged van-e ilyen extra dolgokra.

Ha csak jatszani/mindennapi felhasznalasra veszed akkor en egy jobb B550-et vennek (mondom ezt X570 tulajkent). :)

Amikor vettem a lapomat tavaly novemberben akkor csak azert dontottem vegul is MSI X570 Tomahawk mellett Asus Strix B550 helyett mert Black Friday-kor leakcioztak 30£-al es ezen felul meg visszakaptam 10£-ot az arabol valamint hozzam vagtak az AC: Valhallat is. :))

[ Szerkesztve ]

(#10012) Timer válasza PuMbA (#10006) üzenetére


Timer
veterán

Az, hogy mennyin pörög, nem jelent önmagában semmit. Nálam az 5800X asztalon állva 32 wattot eszik AIDA szerint (CPU Package), CB23 Multicore teszt alatt ugyanez az érték 96 watt. Nem tudom, PBO-s működés mellett mennyi a minimum, talán kevesebb, de az nem igaz, hogy nem vesz vissza a rendszer allcore tuning esetén. Az órajelből lehet, hogy nem, de amper nincs alatta, ez jól látszik szintén AIDA-ból (no és persze a hőfokokból, ha nem venne vissza, akkor folyamatosan 60 fok fölött kellene lennie minimum).

Pumba: oké, azt gondoltam, hogy kevesebb lesz a PB, ahogy írtam is, de nem is ezt cáfoltam a kommentemben.

[ Szerkesztve ]

(#10013) PuMbA válasza Timer (#10012) üzenetére


PuMbA
titán

Nekem 18W a CPU Package-m Aida 64-ben asztalon állva alapbeállításokkal, tehát PB-vel. 0.6V-ra dobja le ilyenkor.

[ Szerkesztve ]

(#10014) Pro!Petya válasza PuMbA (#10013) üzenetére


Pro!Petya
addikt

Nekünk 5800X-el sima PB-vel 24W az idle , allcore meg 32W.
Szerintem azért többen használják a gépet, mint amennyien csak hagyják asztalon Idle nézegetni. Onnantól meg már megint jobb az all core oc amint eléri a minimum ~10-20% kihasználtságot.
Mindegy mennyire veszi vissza a feszt ha nincs amper.

Ez pl 4K Vidi alatt 45W all core oc:

PB-vel ugyanez 39W , és itt is csak azért jobb még a PB mert a kihasználtság az 5%-ot sem éri el.

Audeze Maxwell * Alienware AW3423DWF * LG 65" C2 * Samsung Q935B * Nv Shield Pro * Edifier S360DB *

(#10015) sfknasty válasza jokeph (#10008) üzenetére


sfknasty
aktív tag

Az oké és látom is.A trc az ami magas.Hynix,vagy b.die chip?Mondjuk én megpróbálkoznék egy dram calculátor féle cl 14-en 3200Mhz-nél.

[ Szerkesztve ]

(#10016) PuMbA válasza Pro!Petya (#10014) üzenetére


PuMbA
titán

Tiszta, de egy utolsó dolog. Az Intel / AMD miért is csinálja már jó ideje ezt a változó frekvenciát. Mi ennek a fő célja? Úgy érzem, hogy valami felett elsiklunk. Ha az all core jobb eredményeket ad, akkor miért törik itt magukat évekig meg tökéletesítgetik a gyors állapotváltást, mag lekapcsolást és balancingot satöbbi?

[ Szerkesztve ]

(#10017) Timer válasza PuMbA (#10016) üzenetére


Timer
veterán

Fogyasztás, illetve a dobozra írható maximális órajel hajsza. Hiába van marginális előny 100-200 Mhz-ből, nézd meg, itt is hányan hajtanak napokat emiatt. Ha ráírnák a dobozra, hogy 4.4 fix, megérkezne Kékvér István a túloldalról, hogy hőőőőööööööhööööö, nálunk 5 kikaherccc van ám! Ja. Pár másodpercig, aztán mély throttling, de hát az már nincs felvésve a fogyasztókat célzó brossúrába.

[ Szerkesztve ]

(#10018) Danex válasza PuMbA (#10016) üzenetére


Danex
addikt

Mert gyakorlatilag algoritmussal ki tudják hozni a prociból az utolsó %-okat. És mikor néhány % különbségről beszélünk a konkurenciával szemben akkor bizony ezek összeadódnak.

Illetve mobil gépeknél az a néhány W különbség percekben mérhető üzemidőt jelenthet.

(#10019) Pro!Petya válasza PuMbA (#10016) üzenetére


Pro!Petya
addikt

Elsősorban a fogyasztás/perf miatt is törik magukat. Azt se feledd hogy ő nekik úgy kell ezt mind megtervezni hogy egy golden chipnek is és a bronze vagy még gyengébb daraboknak is hoznia kell ugyanazt a teljesítményt minden körülmény között a dobozból kivéve.
Csak egy példa pl hogy out of the box a P95 small FFT-nek addig kell futnia ameddig csak kraftot kap az a szerencsétlen kocka ergo a végtelenségig és tovább vagy addig amíg a user le nem állítja.
Na most ha a user képes mérlegelni hogy neki ez a gyári 100%-os stabilitás nem szükséges mert nem munkára vette vagy csak nem olyan a felhasználási területe, így ezáltal máris feltud szabadítani plusz teljesítményt.
Emiatt van nekünk ennyi mozgásterünk mert egy jobb darabbal optimális oc mellett simán kilehet lépni ebből gyári "kötött" sémából. Értem ezalatt hogy magasabb órajelet/ jobb teljesítményt elérni kevesebb fesszel és fogyasztással.
(A probléma viszont az hogy sokan túl optimisták és emiatt nem jön ki a matek aztán jönnek a random issuek :DDD )

#10017Timer
Viszont van az a program ami kiírja ;]

Audeze Maxwell * Alienware AW3423DWF * LG 65" C2 * Samsung Q935B * Nv Shield Pro * Edifier S360DB *

(#10020) intuicio válasza Dobi 562 (#9996) üzenetére


intuicio
aktív tag

MSI MAG B550 Tomahawk:
Erre is megérkezett.
Mit is javítottak ezzel a verzióval?

Előző bios óta nem volt végre random restartom..(kop-kop) Most ezért nem merem feltenni ezt a beta verziós biost :D

(#10021) Albigator válasza Szinyák (#10004) üzenetére


Albigator
őstag

:R
Ez lehetséges. Majd hnap próbálkozok, akkor kiderül. :D

(#10022) Atla válasza Albigator (#10021) üzenetére


Atla
senior tag

Sziasztok!
Alaplapos topikban nem találtam ilyen témát,ezért hozzátok fordulnék.
B450-es Asrock lapom kezdi megadni magát,ezért cserélni szeretném egy B550-re,de egyelőre a processzor maradna a régi R2600. Viszont MSI B550 Tomahawk,hivatalosan nem támogatja csak R3xxx-tól felfelé a processzorokat.Nem hivatalosan [ilyen ] videókat találok.Szerintetek? Esetleg valakinek van valami tapasztalata? :R

(#10023) hackeeeee válasza fudi2002 (#9882) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Limit nélkül, offsettel nekem is hasonlót tud. Neked ezen van offseT?

Véleményem szubjektív...

(#10024) maximuss

Liquid metal használata a kupak és pl. nikkelezett borda között javallott vagy sem?

[ Szerkesztve ]

(#10025) fudi2002 válasza hackeeeee (#10023) üzenetére


fudi2002
veterán

Ez allcore oc volt, fix fesszel.

[ Szerkesztve ]

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#10026) hackeeeee válasza fudi2002 (#10025) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Jah bocs. :)

Véleményem szubjektív...

(#10027) fudi2002 válasza hackeeeee (#10026) üzenetére


fudi2002
veterán

Ez a 4500at milyen feszzel megy margójára született, mondjuk odaírhattam volna jobban meglesve a hozzászólásom.

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#10028) Dobi 562 válasza intuicio (#10020) üzenetére


Dobi 562
addikt

Ha stabil a jelenlegi BIOS-od akkor szerintem felesleges frissiteni egy beta-ra. Itt egyebkent van egy teszt is mennyit valtozott az L3 cache teljesitmenye. Mindennapi felhasznalasban nem tudom van-e barmi elonye ennek.

[ Szerkesztve ]

(#10029) turistakolbi


turistakolbi
aktív tag

Sziasztok!
Ide írok, mert hátha köze van a 5xxx nek ehhez.
Adott a játék Company of heroes 2. és amióta 5xxx em van, nem találja ezt a C++ szarságot.
Már a windows reinstallon kívül 100x újra raktam az összes C++ egészen időszámításunk előttig, és sehogy nem akarja felrakni ezt az 1 darabot....
Tudtok segíteni? Nagyon hálás lennék, mert szétvet már az ideg, hogy sehol nem találok megoldást.
alt="" title=""

[ Szerkesztve ]

https://www.twitch.tv/muerte188

(#10030) sfknasty válasza turistakolbi (#10029) üzenetére


sfknasty
aktív tag

Úgy nézem,hogy a telepítő nem találja az elérési utat.Illetve nincs hozzáférése az elérési úthoz.Lekellene ellenőrizni a hozzáférést és ha szükséges beállítani,majd megpróbálni újból a telepítést.

(#10031) PuMbA


PuMbA
titán

[link] Milyen jó ez az új Intel... AVX kód alatt 80-100 fokos kályhává változik :DDD AVX512 kód alatt 300W fogyasztás a specifikációban hirdetett 125W helyett. AVX2 kód alatt is 225W, míg a Ryzen a fogyasztási specifikáción belül marad.

[ Szerkesztve ]

(#10032) fudi2002 válasza PuMbA (#10031) üzenetére


fudi2002
veterán

Félő, hogy eme értékekhez a lapgyártók és beállításaik bőségesen hozzájárulnak.

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#10033) Albigator válasza PuMbA (#10031) üzenetére


Albigator
őstag

Nem tudom itt ez miért téma... :U
De nekem a 5800X is fűthetetlen kazán Zen2-höz képest is (3600, 3600X, 3700X után), hiába csak 140W.

1.225V 4.5 GHz High LLC (full load 1.175V)
Y-Cruncher (1-0) AVX2 alatt pillanatok alatt 94 fokra felkúszik 2 ventis NH-D15-el:

Én Prime95, meg ilyenekkel nem is fogom kínozni már inkább, aida sress CPU, FPU cache és kész...

Majd kiderül milyen lesz AIO-val.

[ Szerkesztve ]

(#10034) PuMbA válasza Albigator (#10033) üzenetére


PuMbA
titán

Jó, de ez megpiszkált beállításokkal (például LLC) ennyi és nem alappal :) Csak példaként hoztam, hogy Intelhez is brutál hűtés kell már alapbeállításon.

[ Szerkesztve ]

(#10035) Albigator válasza PuMbA (#10034) üzenetére


Albigator
őstag

Ez igaz, alapesetben jobban beesik a fesz és órajel ilyen terhelésen. ;]

(#10036) Dobi 562 válasza Albigator (#10033) üzenetére


Dobi 562
addikt

Munkára is használod a gépet vagy csak játékra? Mindennapi felhasználás alatt sosem fog annyira melegedni mint ycruncher, prime meg a többi processzor kínzó program alatt.

(#10037) TXT válasza Dobi 562 (#10011) üzenetére


TXT
őstag

Koszonom :R

Es jelenleg melyik a legjobb lap BIOS es VRM szempontjabol nezve, ha a “penz nem szamit”?
(nyilvan szamit, de erdekelne, mi most a top)

(#10038) Albigator válasza Dobi 562 (#10036) üzenetére


Albigator
őstag

Ezt én tudom.

De eddig volt egy bevált tesztelési szisztémám, h mindenhol stabil legyen egy adott beállításom. Nem csak Cinebench vagy aida alatt pl. Y-Cruncher, Prime 95-öt is bírta úgy volt belőve.
Ezt még Zen2-nél is tudtam követni de itt már úgy érzem tényleg lehetetlen.

Amúgy ha úgy vesszük most csak munkára használom ezt a gépet, ahol a proci pihen, más melózik helyette. ;]
Ilyenkor egy lightos 1.1V 4.4 GHz-re van belőve a proci.

[ Szerkesztve ]

(#10039) Raggie válasza Albigator (#10033) üzenetére


Raggie
őstag

Szervusz, engem érdekelne majd mikor beleteszed a Freezer II-t akkor hogyan melegszik a cucc. :)
Hamarosan csatlakozom én is egy 5800X-el a klubhoz és gondolkodom, hogy vegyek-e én is egy Arctic Freezer II-t a léghűtésem helyett.
Csinálsz majd azzal is hasonló terheléses mérést, hogy össze lehessen hasonlítani?!

Clint Eastwood FTW

(#10040) Dobi 562 válasza TXT (#10037) üzenetére


Dobi 562
addikt

Legjobb BIOS alatt mire gondolsz? Szerintem tul nagy kulonbsegek nincsenek ezen a teren.

MSI MEG X570 Godlike-ot mondanam mar csak az ara miatt is. ;]
Gondolom a tobbi gyartonak is van high-end alaplapja, keress rajuk google-n.

(#10041) TXT válasza Dobi 562 (#10040) üzenetére


TXT
őstag

Jo, azert nyilvan a jozan esz hataran belul ertettem (volna) a “ha a penz nem szamit” dolgot. :DDD
Arra gondoltam a BIOS kapcsan, hogy olvasva a topicot, vannak problemas BIOS-ok es hat ezt jo lenne elkerulni. :K

(#10042) Bubee76


Bubee76
csendes tag

:)

Üdv Bence

(#10043) PuMbA válasza TXT (#10041) üzenetére


PuMbA
titán

5950X-en kívül, ha nem húzod a procit, akkor nincsenek problémás BIOS-ok :) A húzás meg értelmetlen, ha nem munkára használod, azért a szabad szemmel láthatatlan 3 fps-ért. A lényege, hogy pár fokot takaríthatsz meg.

[ Szerkesztve ]

(#10044) turistakolbi


turistakolbi
aktív tag

Pumba lehetne a hivatalos Ne nyúlj a procihoz jóazúgyahogy van, kezdeményezés elnöke :)

https://www.twitch.tv/muerte188

(#10045) pRoject22 válasza turistakolbi (#10044) üzenetére


pRoject22
őstag

XD

Amúgy részben igaza van, ha nem is alapon hagyni de pl a PBO szart sem ér, a legjobb egy allcore OC alulfeszelve, volt rá pár napom én is kiteszteltem.

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯

(#10046) fudi2002 válasza pRoject22 (#10045) üzenetére


fudi2002
veterán

Ez a szart sem ér a pbo kissé erős. Olyan van, hogy nem értesz hozzá, nem tudod belőni. Olyan is van, hogy nem hoz akkora előnyt amiért szenvedni érdemes. Viszont működik és ki lehet vele hozni többet.

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#10047) pRoject22 válasza fudi2002 (#10046) üzenetére


pRoject22
őstag

Szerintem pedig szart sem ér :N

Lényegesen több fogyasztás, ezáltal magasabb CPU hőmérséklet max 1 % többletért mindezt úgy ,hogy garanciavesztéssel jár a PBO miatti meghibásodás, ők felelősséget nem vállalnak érte. Mindeközben egy stabil allcoreOC alulfeszelve hőt és energiát takarít meg és gyorsabb is plusz nem terheled agyon a CPU-t.

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯

(#10048) MPowerPH válasza pRoject22 (#10045) üzenetére


MPowerPH
félisten

PB a legjobb szvsz, all core OC ertelmetlen egy valami. :N

All core OC is garancia vesztes, add 1, bar ezt nem lehet visszanezni, mikor RMA -zod a CPU -t. Se tobbletfogyasztas nincs, cserebe all core OC -val buksz vagy min. 200MHz -t per mag 8 magig, szoval megmlassabb is lesz.
Tolj be ide barmit az all core OC -al, en megmutatom, hogy sima PB -vel jobbat csinalok. Vazz, ilyet irni, hogy lassabb.

[ Szerkesztve ]

Don't Tread On Me

(#10049) fudi2002 válasza pRoject22 (#10047) üzenetére


fudi2002
veterán

Pbo szuperül kordában tartható a limitekkel. Pontosan a hűtésedre lehet szabni és a procid példányához igazítani co val. Akkor Nálad az első játszik, nem értesz hozzá. Jó megismerni amúgy. Jelezném rögtön, nem abból áll az állítása, hogy a limiteknek belövünk 300at oszt hadd szóljon. Mert akkor jön amit írtál is.

[ Szerkesztve ]

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#10050) Dobi 562 válasza TXT (#10041) üzenetére


Dobi 562
addikt

Szerintem ezek kovetkeznek az MSI Godlike utan (arban legalabbis biztosan :DDD ):

Asus rog X570 dark hero
Msi meg X570 unifiy
Msi meg X570 ace
Gigabyte X570 aorus master
Asrock X570 taichi

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.