Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1901) Petykemano válasza S_x96x_S (#1897) üzenetére


Petykemano
veterán

Ez azt sugallja, hogy a zen3/Milan szinte egyetlen magon kívüli újítása a 32MB-os 8mag felé osztott L3. Ez az egyszálass teljesítményen biztos segít 2-3%-ot, de a milanon pont nem dob semmit. Önmagában. Persze.

Kering pár pletyka a zen3-ról és a milanról
- SMT4
- 6wide + SMT4
- abu és mások szerint 64 magos marad a Milán és a genoa is
- charlie szerint 15 lapkából fog állni a Milán.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#1902) S_x96x_S válasza Petykemano (#1901) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> SMT4

én is ezen gondolkodtam el nagyon.
ami még érdekesség:
- Milan Zen3 -as - 7nm -re van jegyezve és nem 7nm+ -ra.

2019-es Szeptember 16 dátum van a videó első slide-ján,
vagyis viszonylag friss anyag.

@DraXoN:
>De mi lehet a G-link és P-link?

valami régebbi anyagban benne volt. ( 10 slide )
"1/die to “top” (G) and “bottom” (P) links"
vagyis
"G" ~ Top i/o links of the die
"P" ~ Bottom i/o links of the die
A SERDES = https://en.wikipedia.org/wiki/SerDes ?

Mottó: "A verseny jó!"

(#1903) hokuszpk válasza DraXoN (#1899) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

egyik a G ponthoz visz, a masik meg a P -hez ! ;] :DD

-- hajnal van na.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#1904) poci76 válasza S_x96x_S (#1897) üzenetére


poci76
aktív tag

E szerint nem lesz SMT4 a Milanban.

(#1905) Petykemano válasza S_x96x_S (#1902) üzenetére


Petykemano
veterán

Az SMT4 pletyka bizonyulhatott kacsának. Az Végülis csak egy chiphelles bejegyzésből Indult ki:
Zen3: smt4
Zen4: avx512

A 6 feldolgozóegység is csak egy szűk körben és csak amiatt kapott szárnyra, hogy az amd kiadta a 17h család dokumentációját, ami azt jelenti, hogy 17h családba már nem jön olyan, ami változást hozna. Meg elvikeg a zen3 19h családba tartozik.

Erre építkezett az smt4 és mellé a 6 feldolgozós elképzelés. A L3 méretének megváltozása ugyan nem, de de persze az egy ccx-be tartozó magok száma talán indokolhat családváltást.

A másik ami a 6 feldolgozó mellett szólt az az smt4, illetve hogy az apple már megcsinálta. Jim keller volt az amdnél is és most az intelnél van és a napokban egy előadásban azt mondta, a willow cove brutálisan nagyobb lesz, mint elődje, a sunny cove (ami így is +18% IPC a skylakehez mérve)

Tehát a félelem, hogy az intel is előáll pár éven belül 6 feldolgozós cpuval, indokolja azt a reményt, hogy az amdnek is muszáj.

Az is látszik, hogy a frekvencia nem fog feljebb menni és hogy nincs más út, mint a kisebb nodokon brutális tranzisztorokat elkölteni IPC növelésre.

Ettől még persze lehetett kacsa

Charlie 15 lapkájára rákérdeztem

Nekem egy kicsit úgy tűnik, mintha átütemezték volna a dolgokat. Mintha ez a zen3 nem az volna,.amit még 2 éve terveztek .olyan mintha a komolyabb terveket eltolták volna és ez egy zen3 néven futtatott zen2+

Azt esetleg fel lehet vetni kérdésként, hogy lehet-e, hogy divergálja az amd a procikat és ez a verzió a konzumer piacra szánt továnbfejlesztés és valóban létezik az smt4+6wide verzió, de az csak a Frontierbe megy.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#1907) S_x96x_S válasza Petykemano (#1905) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Zen3: smt4 ...

én elképzelhetőnek tartom, hogy valóban megcélozták az smt4-et.
de volt mellette 2 másik - kisebb változtatást igénylő design.
És amikor a legyártott mintapéldányokat tesztelték, az eredmények alapján pillanatnyilag - dobták az smt4-es verziót.

A csúszások alapján látszik
,hogy azért van sok technikai probléma amit meg kell oldani
,viszont a piac elvárja, hogy valami újdonságot jövőre is szállítsanak.
tehát valami biztonsági terv is kell.
Az is lehet, hogy most a biztonsági verziót hallottuk.
szerintem az smt4 sincs teljesen kizárva ( csak le csökkent a valószínűsége )

Mottó: "A verseny jó!"

(#1908) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

"incus A300 is a fanless mini-STX AMD PC"
http://www.fanlesstech.com/2019/10/incus-a300-is-fanless-mini-stx-amd-pc.html

"Processors available include the Athlon 200GE and 240GE, the rare Ryzen 3 2200GE and Ryzen 5 2400GE, as well as the turbocharged Ryzen 3 3200G and Ryzen 5 3400G. The system is configurable with up to 32GB RAM and 10TB of solid state storage. The prices are remarkably affordable, starting at only 439 euros (60 euros coupon for pre-orders before October 27)."


Mottó: "A verseny jó!"

(#1909) Fred23


Fred23
nagyúr

Ryzen 3500X vs Ryzen 3600.

Hivatalos bejelentés hétfőn?

(#1910) TRitON válasza Fred23 (#1909) üzenetére


TRitON
aktív tag

Nem teljesen értem, mi a létjogosultsága ennek a terméknek... (Azon kívül, hogy az utolsó lapkát is el akarják adni a lehető legnagyobb haszonnal.) Szerintem sokkal több értelme lett volna valami R3 4/8-as CPU-nak.

Mi az? 3 lába van mégsem tranzisztor? - ??? - Traffipax...

(#1911) Fred23 válasza TRitON (#1910) üzenetére


Fred23
nagyúr

Aki nem főként munkára keres procit, annak ez a 3500X 99%-ban azt fogja hozni játékokban, mint egy 3600-as, csak 10-15k-val olcsóbban. (Keress rá 3600-as játéktesztekre SMT OFF vs ON, meg fogsz lepődni!)
Ha most valaki alap gamer gépben gondolkodik, ott a 9400F a 3600-asnál jobb ár-érték aránnyal. Ennek vethet véget ez a proci. 48k legolcsóbban a 9400F (olyan helyről, ahol van is), és ennél erősebb a 3500X, vagyis 45-50k között fog jönni az AMD belépő gamer procija. Ha vásárlási lázat akarnak, 45-nél nem kérnek többet érte, de szerintem kezdetben karcolni fogják az 50k-t.

(#1912) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

AMD EPYC 7002 SKU List and Value Analysis
https://www.servethehome.com/amd-epyc-7002-sku-list-and-value-analysis/

Mottó: "A verseny jó!"

(#1913) TRitON válasza Fred23 (#1911) üzenetére


TRitON
aktív tag

Utána néztem, így már érthető. Viszont - ahogy azt már sokan elmondták előttem - a nevezéktant szépen haza vágják vele.

Mi az? 3 lába van mégsem tranzisztor? - ??? - Traffipax...

(#1914) Petykemano válasza Petykemano (#1905) üzenetére


Petykemano
veterán

Charlie 15 lapkás infója

Kitart mellette.
Azon gondolkodtam, hogy vajon nem lehet-e ehhez hasonló megoldás:

Ez egy ilyen kép, ahol az ún XPU-k közötti fekete chipek elvileg adatmegosztást célzó SRAM-ok.

Eddig ugye mindig abban gondolkodtunk, hogy az IO lapkában van-e L4 cache.
De abban is gondolkodtunk, hogy vajon legalább az egymáshoz közeli chipletek között van-e direkt IF link. Ezt végül cáfolták. (Ez persze nem jelenti azt, hogy az ötlet fel se merülhetne)

Azt ugye tudjuk, hogy a zen3-mal CCX=CCD.

Mondjuk tényleg mi van, ha a 6 plusz lapkából (according to Charlie) 2 tényleg valami IO-lapkához kötődő valami (HBM?), ami L4 cache-ként funkcionál közvetlenül a memória irányába. 4 pedig az egymás mellett levő chipletek közé kerül (úgy mint a fenti képen, csak ott nem két egymás melletti CCD van, hanem 1XPU)
Akkor 1 ilyen kommunikációs lapka pont össze tudna kötni egymással 4 CCD-t.

(Hogy milyen haszna lenne, azt nem tudom megmondani, de ha nem lehetne haszna, az intel ne mutogatna ilyen képeket.)

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#1915) Petykemano


Petykemano
veterán

Gatyákat felkötni

Ilyen előrejelzésekkel szemben kifejezetten érdekes egy olyan ábrát látni, ami azt mutatja, hogy az AMD a következő 2 évben csak reszelgeti a termékeit.

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#1917) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

PostgreSQL 12 Performance With AMD EPYC 7742 vs. Intel Xeon Platinum 8280 Benchmarks
https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=postgresql12-xeon-epyc&num=2

"The PostgreSQL 12 performance on the AMD EPYC 7742 was quite impressive with database servers being one of the areas that previous-generation Naples processors had room for improvement. Now with Rome, the EPYC 7742 surprisingly even won the PostgreSQL benchmarking when using a single thread/client. If taking the geometric mean for all of these single/multi client test results, the dual EPYC 7742 was 16% faster than the dual Xeon Platinum 8280 or a 40% improvement over the EPYC 7601 2P. That's all while the EPYC 7742 still retails for significantly cheaper than the Xeon Platinum 8280. Additional database tests forthcoming as well as firing up these tests on the other EPYC Rome processors I have available for benchmarking."


Ez a single thread-es teszt, és még ebben is gyorsabb.

Mottó: "A verseny jó!"

(#1918) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

AMD Brings Ryzen 9 3900 and Ryzen 5 3500X To Life
https://www.anandtech.com/show/14961/amd-brings-ryzen-9-3900-and-ryzen-5-3500x-to-life

"The Ryzen 5 3500X is China-only at this point,"

Mottó: "A verseny jó!"

(#1919) Fred23 válasza S_x96x_S (#1918) üzenetére


Fred23
nagyúr

Ha nem jön hozzánk a 3500X, az nekem nagy csalódás lesz. :(

(#1920) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

"ASRock TRX40 Taichi & Creator coming in November. Not backward compatible with 1st and 2nd Gen Threadripper CPUs. Also, 3rd Gen TR CPUs won't work on X399 boards."
https://twitter.com/ReHWolution/status/1181954537197854721

MSI Creator TRX40
https://videocardz.com/82213/msi-confirms-creator-trx40-motherboard-for-ryzen-threadripper-3000

"AMD + ITX + TB3? It's the ASRock X570 Phantom Gaming-ITX/TB3 Motherboard Review"
https://www.anandtech.com/print/14880/asrock-x570-phantom-gaming-itx-tb3-motherboard-review

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#1921) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

The Mitigation Impact Difference On AMD Ryzen 9 3900X vs. Intel Core i9 9900K Performance
https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=3900x-9900k-mitigations&num=1

"The unmitigated Core i9 9900K comes slightly ahead of the mitigated Ryzen 9 3900X results, but avoiding the mitigations on the AMD Zen 2 CPU still helps out a bit. Across the 322 benchmarks, going without the mitigations improved the Core i9 9900K performance by 5.7% while the Ryzen 9 3900X performance unmitigated went up by just under 4%. So, yes, even with these latest Intel/AMD CPUs having some hardware mitigations, there still is some costs involved. Of course, of the 300+ benchmarks, many of them are workloads not involving the kernel or areas where the mitigations play a role. So the rest of this article is looking at some of the relevant workloads of the benchmarks carried out."

Mottó: "A verseny jó!"

(#1922) Petykemano


Petykemano
veterán

PREFETCHER BASED SPECULATIVE DYNAMIC RANDOM-ACCESS MEMORY READ REQUEST TECHNIQUE

valamikor változni fog az L3$ működése
Jelenleg victim cache, tehát az L2$-ből kilőkődő adatokat tartalmazza

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#1923) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

ha igaza van Usman Pirzada -nak; akkor jövő év elején jönnek a 7nm-es (mobil) APU-k.

Exclusive: Next Generation AMD Mobility 7nm CPUs Landing In Q1 2020, Will Bring AMD Gaming Laptops Price Down To $699
https://wccftech.com/exclusive-next-generation-amd-7nm-mobility-cpu-apu-laptop-price-down-699/

Mottó: "A verseny jó!"

(#1924) Petykemano válasza S_x96x_S (#1923) üzenetére


Petykemano
veterán

Hát egyrészt remélem
Másrészt mindenki 2020. 1. 7.-re várja a Renoir demot.

Ugyanakkor van bennem egy erős kétely, hogy ha elrajtol az 5500(M) Navi 14, meg talán év végén a navi 12 is, meg az arcturus is (ha az a Mi100 instinct, az azért valahová biztos le fog potyogni, hiszen már a Radeon 7-re is azt mondta abu, ahogy úgy éri meg az AMD-nek, hogy nagyvolumenben gyártat vega 20-at és a szutykot Radeon 7-ként piacra dobja), meg még a Renoir is jön a következő 3-4 hónapban, akkor azt hogy fogják bírni kapacitással?
Nem is beszélve a konzol chipekről, de ha azok 2020 végén rajtolnak, akkor talán ráér 2020Q2-ben elkezdeni a tömeggyártást.
Viszont ha a Zen2 Q3-ban érkezik, akkor Q2-ben már azt is izzítani kellene.
Persze ha minden jól megy, addigra az Apple és a Qualcomm már 5nm-en van. Mindenesetre így a 2020Q4 elég sűrűnek ígérkezik ahhoz, hogy nehezen hihető legyen az, hogy tényleg meg fog-e jelenni akkorra.

Mindenesetre legyen tánc és legyen zárcsökkentés

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#1925) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

HP Chromebook
- AMD dual-core A4-9120C with Radeon R4 graphics
- AMD dual-core A6-9220C with Radeon R5 graphics.
https://www.anandtech.com/show/14972/hp-unveils-chomebooks-for-enterprise-amd-laptop-intel-convertible

és lehet, meglesz a leghatékonyabb ár/teljesítményű konfig.
ASRock's A320M-DVS R3.0 motherboard seemingly supports the upcoming AMD Ryzen 9 3950X CPU.
https://www.tomshardware.com/news/amd-ryzen-9-3950x-support-a320-motherboard

Mottó: "A verseny jó!"

(#1926) Petykemano


Petykemano
veterán

A PC piac "halott"

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#1927) DraXoN válasza Petykemano (#1926) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

10 éve minimum mondják már ezt.. eleinte a laptopok majd a tabletek miatt "temették".. és még mindig létezik (közben a tabletek majdnem eltűntek mint szegmens)..
Persze ha azt nézzük, hogy a mennyiség "jelentéktelen" ha a telefonok eladási tételeihez képest nézzük, de ott se a nagy árú készülékekből megy el sok, hanem az olcsókból...

Olyan szinten végletekben gondolkodnak/beszélnek egyesek, hogy ha valami nem az első, akkor az "halott" ...

De ez a helyzet PC alkatrész tekintetén is.. ha egyik CPU gyártó kicsit gyengébb (pár százalékkal), akkor azzal fel van mosva a padló, és hamarosan lehúzhatja a rolót (látszólag logikusan következtetni nem tudó emberek világában érünk, valójában a "felpörgött életstílus" mellékterméke amit látunk, mert mindenből a leg-leg-leg kell most-most-most, a második vagy kicsit rosszabb "nem népszerű" .. nagyon leegyszerűsítve, de ez van kvázi belenevelve a társadalomba, a "fejlettebb régiók" társadalmába mindenképp)...

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#1928) Petykemano


Petykemano
veterán

Amd 2020 roadmap

2020Q1: Renoir U/H
2020Q2: zen2 embedded
2020Q3: Renoir G/E
2020Q4: ryzen4k, consoles

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#1929) S_x96x_S válasza Petykemano (#1928) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Amd 2020 roadmap

ez folyamatosan csúszik ...

- csak szeptember az új ZEN3-as CPU-k???
- és az ZEN2-es desktop APU-k is jöhetnének korábban ...

szomorú vagyok. :O :O :O
habár páros lábbal nem könnyű ugorni ( tick + tock egyszerre )
és valószínűleg valami tartalék is lehet a tervben.

Mottó: "A verseny jó!"

(#1930) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

kezdődik ... ( habár ez nem újdonság .. November ... )


https://twitter.com/VideoCardz/status/1182318317303996416

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#1931) solfilo válasza Petykemano (#1928) üzenetére


solfilo
veterán

Elég érdekes, hogy notis Renoirnál 6-8 magot tippel, desktop verziónál meg 4-et.

[ Szerkesztve ]

solfilo

(#1932) Petykemano válasza S_x96x_S (#1929) üzenetére


Petykemano
veterán

Én is azt gondolnám, hogy ha semmi fancy nem jön a zen3-ban, akkor mi tart ennyi ideig? A zen2-ben mondjuk épp szétválasztották. Egy ilyen ráncfelvarrás szerű dolog jöhetne gyorsabban is, hisz pont arról volt szó, hogy jajdejó, a szétválasztott lapkák frissülhetnek külön, gyorsabban is.
Najó, persze nem akarom lefitymálni a a unified 32+MB L3$ dolgot, de a redgamingtech épp most jelentette, hogy 8% IPC növekedés várható és az ENG sample 1-200MHZ-cel gyorsabb.

Azt, hogy a mobil Renoir 6-8 magos, az asztali meg 4 - ezen én is csodálkoztam

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#1933) DraXoN válasza Petykemano (#1932) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

Azért nem kis meló összevonni a 4+4 magot chiptelenként egységesen 8 maggá.
A "körítésről" meg nincs szó, hogy az IO fejlődne esetleg és az kapna mondjuk L4 vagy hasonló dolgot (pl. HBM formában).. esetleg más jellegű gyorsító magokat.

De könnyen lehet a zen3 kimerül a chipleten belüli magösszevonásban.. Mi nem látjuk a terveket, de könnyen lehet ez egy B terves holmi ami azért született, mert az intel nem tud kiállni ez ellen se semmivel egyenlőre és, hogy megoldják a kapacitásgondot, emiatt mindig eggyel régebbi technikát használnak csak a TSMCnél.. bár mivel úgy néz ki a zen2 is sokáig marad gyártásban (még), a párhuzamos gyártás is javít majd a dolgon.

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#1934) Petykemano válasza DraXoN (#1933) üzenetére


Petykemano
veterán

Nem a nehézségre mondtam, hanem az overall impactre, hogy nem tűnik Nagy dolognak.
A gamerek persze imádni fogják, ennélfogva a brand hatása elég nagy lehet. Mármint hogy lehet, hogy a CB20 scoret nem dobja meg olyan Nagy mértékben, mint a sunny cove, de a géming tesztekben annál jóval nagyobb mértékű hatást fejthet ki.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#1935) Cathulhu válasza Petykemano (#1932) üzenetére


Cathulhu
addikt

Azert 8% IPC egyaltalan nem rossz, erre meg 5% orajelbol, es akkor mar az Ice Lake is retteghet a 18%-os IPC novekedesevel, hiszen azon mar a Zen2 is csokkentett. Nagyobb novekedes ez mint a Zen+, es szerintem elegendo is. Egyreszt intel ellen elore lathatoan elegendo, alig tobb mint egy evvel a Zen2 utan jon, sokkal gyorsabban nincs is ertelme, raadasul meg a Zen2 paletta is hianyos. Cserebe a kapacitas es a penzugyi keretek is eleg limitaltak az AMD-nel. Szvsz utobbiak a fo bunosok, pont egybe esik ez a pletyka azzal, hogy egy evre elore kell a TSMC-nel foglalni most, ami pont 2020Q4.

Ashy Slashy, hatchet and saw, Takes your head and skins you raw, Ashy Slashy, heaven and hell, Cuts out your tongue so you can't yell

(#1936) Petykemano válasza Cathulhu (#1935) üzenetére


Petykemano
veterán

Minden viszonylagos.
A 8%+5% a Core architektúra elején is megszokott volt. Az icelake ellen akkor elég, ha az intelnek akkorra sem sikerül 4GHz fölé vinni a 10nm-t.
Nekem egyébként nincs kifogásom a ticktock, vagyis egy "optimize" év ellen.

És természetesen a kapacitás és pénzügyi okok is érthetőek.

De ha nagyobb kontextusba helyezzük, akkor szerintem kevéssé megengedhető ez a "milking" (nevezetesen, hogy nem kapkodva Kicsit kevesebb feature-t és Kicsit később teszünk le az asztalra, hogy addig is had fogyjon, ami van)

Az arm 30%-ot hoz évente. Ehhez persze nem társul 5GHz, cserébe nagyon kellemes fogyasztással végzi a dolgát. Az Apple már biztosan lényegesen magasabb IPC-vel dolgozik, és nagyjából az jön alap arm kínálatban is Kicsit késve.
Jim Keller is azt ígérte, hogy a willow cove lényegsen nagyobb lesz, mint a sunny cove. Szerintem várható, hogy az Intel is évente 15-20%-os IPC növekményt hozzon 2-3-4 évig.

Ebből a perspektívából nézve a 8% elég lazulós, kivárós. De mondom, átlag konzumernek érzetre több lesz, mert megjavítja a játékokat.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#1937) DraXoN válasza Petykemano (#1936) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

Régóta emlegetik sokan az ARM-et, de ha a szoftveres kompatibilitási "gondtól" el is tekintünk, akkor se képes az ARM azonos szintet elérni kisebb fogyasztással.

Egyszerű oka van ennek, az x86 ki van gyúrva utasításokkal, az ARM nincs olyan mértékben, ha viszont kigyúrják utóbbit, akkor a kedvező fogyasztás/teljesítmény a múlté lesz.. "ingyen" nem lehet növelni a képességek számát.. Ha viszont ezen képességek feleslegesek lennének akkor feleslegesen vannak x86ban az adott utasítások és ki lehetne dobi, ezzel javítva pár esetben a fogyasztás mutatót, de "veszítve" a teljesítményből ami főképp specifikus programokat érint (Intel Atom, AMD brazos, pont ezt tette, kisebb fogyasztás, de a csökkentett belső felépítés miatt a teljesítmény is kisebb lett).

HA az ARM-et kigyúrják annyira, hogy azt a teljesítmény szintet hozza amit az x86 cpu-k akkor annak se lesz jelentősen eltérő fogyasztás/teljesítmény mutatója azonos gyártástechnológián. Ráadásul a bonyolultabb belső felépítés miatt elveszthetik a tervezési idő miatti előnyüket is, mert egyszerűen több idő lesz elkészíteni a piac kész példányt a tervekből.

Az ARM maximum pár otthoni gép esetén (ami komolyabb munkára és játékokra nem igen használt, vagy csak olyan munkára amit az architektúra "gyorsító áramkörrel" támogat).
Jó lehet mondjuk "háttér szerverekben" amik inkább csak adattárolást végeznek (bár ott már most egyre jelentősebben vannak jelen)..

A piac szeret "rinyálni", de nem hiszem, hogy bármiféle architektúrális előnye lenne az ARM-nek, amivel kitudná szorítani az x86-ot a jelenlegi helyéről.. Az a "varázs windows" ami az x86 és ARM programokat is tudja futtatni (előbbit emulálva) is évről-évre "késik"..

AMD-re visszatérve:
szerintem Zen3 tényleg kb. ennyi lesz, kis belső optimalizáció, magösszevonás, esetleg SMT4.
Zen4-re CPU esetén szintén csak kis optimalizálást tippelek, és főképp ott az IO esetén jöhet változás (az ideje egybeesik a Glo-Fo nemrég bejelentett 12nm-es fejlesztésével, ami mellé HBM is csatolható, és elvileg "olcsóbban" tudja majd a 7nm-es technikák képességeit, mondjuk CPU esetén jöhet egy die-shrink 5nm-re).
Zen5 amire én komolyabb mag átdolgozást "várok".. Addig csak kisebb "optimalizálások". Ez utóbbi viszont egybeeshet az intel "újgenerációs" terveivel időben.. Ha utóbbi jön 2022ben nem lesznek elkésve, egyáltalán, sőt, egy kiélezett verseny lesz várható (talán).

Intelnél az IceLake magok se tudják minden esetben azonos órajelen intelnél a 18% IPC növekedést, egyedül a CPU-Z tesztjében jött ki ez a különbség, "valódi alkalmazásokban" inkább 8-10%-ot hozott az új mag.

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#1938) S_x96x_S válasza DraXoN (#1937) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> akkor se képes az ARM azonos szintet elérni kisebb fogyasztással.

A mostani ( AMD és Intel ) x64 egy több generációs RISC/CISC hibrid architektúra,
ahol a hardver fordítja le a CISC utasításokat RISC mikrókód-ra.
Vagyis mindenképpen van egy fordítási overhead - ami energiába kerül.
És minél lejjebb megyünk fogyasztásban, annál problémásabb ez.
Emiatt az 2-50 mWatts körben a Cortex-M -nek nincs X86/X64-es versenytársa.
Jelenleg a mikroarchitektúra hatása jelentősebb mint az utasításkészlet.
Az érzékelhető teljesítmény különbségeket a fejlettebb mikroarchitektúra okozza. ( legalábbis az e tanulmány szerint )
"A new study comparing the Intel X86, the ARM and MIPS CPUs finds that microarchitecture is more important than instruction set architecture, RISC or CISC.If you are one of the few hardware or software developers out there who still think that instruction set architectures, reduced (RISC) or complex (CISC), have any significant effect on the power, energy or performance of your processor-based designs, forget it.
...
So basically what it comes down to is comparing today's implementations of the processors from Intel, ARM, and Imagination in today's market environment. And by almost every measure we used, even there ISA is irrelevant.
...
In the concluding paragraph of the report, the authors write: "It appears that decades of hardware and compiler research has enabled efficient handling of both RISC and CISC ISAs, and both are equally positioned for the coming years of energy-constrained innovation."
RISC vs CISC: What's the Difference? Analysis of ARM, X86, MIPS designs shows no difference :
https://www.eetimes.com/author.asp?section_id=36&doc_id=1327016

> akkor se képes az ARM azonos szintet elérni kisebb fogyasztással.

nem az utasításkészlet, hanem a mikroarchitektúra számít.

itt a Snapdragon 8cx, ami eléggé kigyúrt ARM-es processzor;
20-24 órás üzemidőt, 5G kapcsolatot, windows-t ígérnek.
Egy átlag felhasználónak mi kell több?
sőt 5nm-en valószínűleg ez lesz az első processzor ami megjelenik.
És ne felejtsük el, hogy
- az Apple váltani akar ARM-re desktop fronton is.
- és a Microsoft is erőteljesen számol az ARM-al.

persze most, hogy a Kínaiak megtapasztalták, hogy az ARM licenszűket is el tudják venni, ( Vámháború, USA ) a RISC-V fejlesztést meg fogják tolni a következő pár évben.
https://www.theregister.co.uk/2019/07/27/alibaba_risc_v_chip/

Mottó: "A verseny jó!"

(#1939) Petykemano válasza DraXoN (#1937) üzenetére


Petykemano
veterán

Amit tudunk az x86 processzorok és a gpuk fejlődéstörténetéből az az, hogy a frekvencia növeléséhez is (vega) és az IPC növeléséhez is tranyók kellenek

Sokáig én is azt gondoltam, amit Te, hogy az arm magok esetében évente tapasztalt fejlődés is el fog majd érni egy olyan szintet, amikor majd minden százalék frekvencia vagy IPC növekedésért óriási mértékű tranzisztormennyiség-növekedéssel kell fizetni.
Ez bizonyára így lesz, de nekem úgy tűnik, hogy még nem tartunk ott.

Az Apple példája - egyelőre - azt mutaja, hogy még nem.

Itt van pár arm geekbench eredmény

Röviden az A76-tal szerelt socok 3600-3800 geekbench4 pontot érnek el ST. (2.86-2.96Ghz)
Az apple A12 (2.49ghz) 4812
Az A13 (2.66ghz) 5415

Ehhez képest az Icelake alig több (~5690) a cikkben szerepel, hogy a 3900X 5620 pontot ér el. (Geekbench4)

Teszi mindezt úgy, hogy 15W TDP-nél valószínűleg kisebb energiakeretből dolgozik.

Namost ez azt jelenti, hogy az A13 vagy 70+%-kal magasabb IPC-vel rendelkezik, mint a zen2, és 50+%-kal többel, mint a sunny cove, vagy csak a geekbench4 teszten.

Az Apple A13 az eddig megszokott 4-hez képest eltérően 6ALU-val rendelkezik.

Az A77 további 20% IPC--t dob az A76-ra úgy, hogy továbbra is 4 ALU-val rendelkezik. Nem nehéz kiszámolni, hogy a maradék 50% előnye az applenek honnan jöhet.
A kerítés persze nincs kolbászból. A huaweinek nem sikerült az a77-et elfogadható frekvenciára pörgetni, ezért a kirin 990 maradt a76-on. De ez csak idő kérdése.
Nem lepne meg, hogy ha az A78 6 aluval érkezne. (~2021)

Most hogy ennek mi köze van az utasításokhoz, azt nem tudom.

Alacsony fogyasztású cumókat persze biglittlelel könnyebb. Ott elég, ha egy-két mag, 1 percig tudja tartani a maximális teljesítményt.

Az biztos, hogy az arm és az Apple is viszonylag könnyen meg tudja oldani, hogy ha el kell vágni a visszafelé kompatibilitást. Az x86-tal és a Windowszal szemben viszont máig elvárás, hogy működjenek a dosos játékok is. Így nehéz.

A varázs Windows biztos azért késik, amit mondasz. És ezzel a ms is tisztában van. Így tűnik azonban, hogy ezt úgy kívánják megoldani, hogy arm alapú eszközök, minden más x86 meg felhőből. Akkor nincs emuláció, van alacsony fogyasztás, közös bázisú eszköz.

Nekem úgy tűnik, mintha az arm ia előre menekülne a risc-v től.
Nem tudom, hogy az Intel és az AMD látják-e, de a felhőbe költözés folyamata szükségtelenné teszi a nagy számítási kapacitásokat a kliens oldalon. Ők pedig jelenleg ebben jók. A felhős cégek saját kliensgépeiket saját maguk által tervezett armos (risc-v) eszközökkel látják el helyettesítve a drága beszállítókat (Intel, amd)
Ha az Intel és az AMD elveszti a kliens lábát a biznissznek (cpu és gpu), akkor elvesztik a méretgazdaságosságot, és szervetekbe is pokoli drágán szálítanak majd. És így jobban meg fogja érni a fekhőcégeknek saját tervezett szerver cpukat és más számítóegységeket tervezni akár arm, akár risc-v alapon.
Ha a cégek elkezdenek a kütyükbe risc-v procikat rakni arm helyett, és az armnak csak az erősebb kapacitást igénylő piacok maradnak, akkor szerintem az arm is össze fog omlani.

Ami a zen3-at illeti, valószínűleg úgy lesz, ahogy mondtad. Kérdés, hogy ha a nagy durranást szándékosan akkora időzítik (halasztják), amikorra a willow cove is érkezik, nem veszti-e el akkor a most még lelkes közönség a lelkesedését, hogy ja hát az intel összeszedte magát, akkor mégse váltunk beszállítót.

Sokan korholják például az amdt azért, mert Mit mindig nincs OEM megrendelés a zen2-ből. (Állítólag ezért nem kért az AMD a GF 7nm-ből - mert azt neki kellett volna fimanszírozni, és nem.volt biztos a szükséges volumen)

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#1940) Cathulhu válasza Petykemano (#1939) üzenetére


Cathulhu
addikt

A geekbench az minden csak nem megbizhato, igy osszevetesnek nem feltetlen jo alap, masreszt az A13-ban pl tobb mint dupla annyi tranzisztor van kevesebb maggal, mint egy Zen2 CCD-ben, ami ha levonjuk az IGP-t, akkor is latszik, hogy boduletesen sok tranzisztorral fizetnek a teljesitmenyert. Orajelben nem szalhatnak el a limitalt fogyasztasi keretek miatt. Ezert is olyan fontos nekik mindig a legujabb gyartastechnologia, maskepp nem tudnak a versenyt tartani. Viszont az osszes ARM-os szerverprobalkozas eddig mind hamvaba holt, hiaba az alacsony TDP es emiatt a tonnanyi mag, bar ketsegtelen, hogy szepen fejlodnek, de van honnan, es van meg hova. Nem veletlen dobta el az AMD is az ARM terveket, pedig 3-4 eve meg nagyon tema volt.

Ashy Slashy, hatchet and saw, Takes your head and skins you raw, Ashy Slashy, heaven and hell, Cuts out your tongue so you can't yell

(#1941) schawo válasza Petykemano (#1939) üzenetére


schawo
titán

Geekbench semmire sem jó.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#1942) Petykemano válasza Cathulhu (#1940) üzenetére


Petykemano
veterán

"masreszt az A13-ban pl tobb mint dupla annyi tranzisztor van kevesebb maggal, mint egy Zen2 CCD-ben, ami ha levonjuk az IGP-t, akkor is latszik, hogy boduletesen sok tranzisztorral fizetnek a teljesitmenyert. Orajelben nem szalhatnak el a limitalt fogyasztasi keretek miatt. Ezert is olyan fontos nekik mindig a legujabb gyartastechnologia, maskepp nem tudnak a versenyt tartani."

Egy pár poszttal korábban pont ezt mondtam, hogy az órajel nem fog feljebb menni és iszonyú tranzisztormennyiséget kell elkölteni a továbbiakban az IPC emelésre - már ha valaki fejlődest akar.
Ezt azzal összefüggésben mondtam, hogy ha az AMD lemond az épp legújabb gyártástechnológiákról, akkor mindig lemaradásban lesz a kliensgépek terén legmagyobb jövőbeli konkurensnek várható mondjuk Qualcomm mögött.

Most még nem látszik, de ugyanez szinte bármelyik pillanatban beüthet a szerverpiacon is.
Csomó próbálkozás bedőlt, de ebben a vonatkozásban úgymond csak akkor nyugodnék meg, ha az amazon is lelőné házon belül fejlesztett a kísérletét. Azok ott csupán A72 magok voltak, talán 10nm vagy 16nm-en gyártva. Ehhez képest az A76 kb 70%-kal több IPC-t hoz.

Linus Torvalds pedig megmondta, hogy olyan szerver kell, amilyen gépen a fejlesztők dolgoznak. Ha megjelennek az armos kliensek (vékonykliensek) - márpedig ez biztosan szerepel a ms tervei között is - akkor a szoftveres barrier is hamar leomlik.

Ezzel persze nem azt mondom, hogy az AMD és az Intel (főleg) tehetetlen, csak hogy kemény meccs lesz.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#1943) S_x96x_S válasza Petykemano (#1932) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> redgamingtech épp most jelentette, hogy 8% IPC növekedés
> várható és az ENG sample 1-200MHZ-cel gyorsabb.

csak célozgatnak ... de ha ez inflálódik, lesz itt még 13%-is :)

"Being conservative (and this IS NOT what a source told me, I am giving an example), let’s say AMD hit 10 percent IPC gains with 200 – 300 MHz higher on average for zen 3, but still retain the same core counts as now, it would still make for incredibly compelling chips, especially for gamers. It also means that Intel would be under incredible pressure with Comet Lake, as we can presume they can’t get the 10-core parts much higher than 5GHZ."
http://www.redgamingtech.com/zen-3-ipc-gains-are-greater-than-8-percent-exclusive/

Mottó: "A verseny jó!"

(#1944) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

AMD Confirms B550A chipset for OEMs
https://www.tomshardware.com/news/amd-confirms-b550a-chipset-for-oems

Mottó: "A verseny jó!"

(#1945) Petykemano válasza S_x96x_S (#1943) üzenetére


Petykemano
veterán

Legyen 8-13%
(Esetleg bedobják a.HBM-et is a drágább változatokban)
Játékokban ennél több lesz érezhető.

Igazából ez egy remek lezárása lenne így az AM4 platformnak. És aztán a ddr5-öt igénylő AM5-ben jöhetnek olyan újítások, amik tényleg igényelhetik is a magasabb sávszélességet (SMT3-4, vagy magszám emelés, vagy például a prefetcher L3$ patentnél is felvetődött, hogy vajon elegendő -e a memóriasávszél a kiszolgálására)

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#1946) hokuszpk válasza S_x96x_S (#1943) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

"> várható és az ENG sample 1-200MHZ-cel gyorsabb."

ha jolemlexem az eng sample orajelben eddig mindig alacsonyabbra volt belove, mint a vegleges valtozat.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#1947) DraXoN válasza hokuszpk (#1946) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

jól emlékszel, és ha a mostani Eng-sample képes 1-200Mhz-el magasabb órajelre, mint amire az aktuális Zen2 (végleges) chippek képesek (kérdés persze "átlagos" vagy "maximum" órajelet néztek ott), akkor a végleges még jobb lehet... (ráadásul ezek még elég korai Eng-sample chippek)

[ Szerkesztve ]

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#1948) S_x96x_S válasza hokuszpk (#1946) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> ha jolemlexem az eng sample orajelben eddig
> mindig alacsonyabbra volt belove, mint a vegleges valtozat.

a remény megvan :)

"He also confirmed information that is currently doing the rounds on ChipHell.com from a forum member ‘Zoo’. Zoo claims that the early Engineering Sample Zen 3 silicon is hitting 100 to 200MHz higher than what Zen 2 was capable of. This is very interesting, as obviously early Engineering Sample silicon isn’t exactly the best performing chips, and thus there’s possibly a hope we can see more than this in final retail chips." [redgamingtech]

Ami viszont érdekesség és elkerülte a figyelmemet az a Chiphell-es infó - GF említése .. vagyis a következő év végén a GF-n is lesz gyártás ?

talán ez a terv ?? GF 12LP+ ??
jöhetnek a ZEN3-as Athlon /APU / Ryzen3 -
nagy tömegben és olcsón (2021-ben) ? ;)

"a 12LP+ jelölésű variáns, amely ugyanúgy 12 nm-es megoldásnak számít, de az eredeti node-hoz képest 20%-kal jobb teljesítményt, 40%-kal kedvezőbb energiaigényt, illetve 15%-os csökkentést kínál az áramkör kiterjedését tekintve.""
https://prohardver.hu/hir/uj_12_nms_node_jelentett_be_globalfoundries.html

Mottó: "A verseny jó!"

(#1949) Petykemano válasza S_x96x_S (#1948) üzenetére


Petykemano
veterán

Eddig én valahányszor feldobtam, hogy elindítják-e mégis a GF 7nm gyártását, mindig mindenki azt Mondta, hogy esélytelen. Érdekes.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#1950) DraXoN válasza Petykemano (#1949) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

Ha jól értelmeztem, akkor nem 7nm-ert, hanem valami "hibrid" 12/7nm holmit indít 12LP+ néven, ami kb. a 7nm-es tulajdonságokkal rendelkezik, de jobb áron gyárthatóan (jövőre indul a próbagyártás és a tömegtermelés meg 21-től rajta).

Ez olyan mint ha a 7nm-re elköltött tapasztalatokat és fejlesztéseket megpróbálnák felhasználni a régebbi technikán.

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.