Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#25501) sonar válasza DrojDtroll (#25500) üzenetére


sonar
addikt

Ráindit mégegyszer, de lehet megadni timeout-ot az alábbi módon.
[link]
# puppet shouldn't take more then 40 minutes!
47 * * * * root /usr/bin/timeout 2400 /usr/bin/puppet

Én mondjuk scriptben szoktam lekérdezni, hogy fut-e még, ha igen akkor ne induljon el. Bár az eléggé extrém eset, hogy 30 percig fusson és 30 percre van ütemezve. Ha ez gyakran előfordul akkor vmi nem klappol (rossz az ütemezés v script v a koncepció...)

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#25502) DrojDtroll válasza sonar (#25501) üzenetére


DrojDtroll
addikt

igazából az van hogy egymás után kellene fusson folyamatosan elég rövid időközönként

pl percenként

és ha action van akkor húzódhat tovább

(#25503) Lenry válasza DrojDtroll (#25502) üzenetére


Lenry
félisten

akkor nem lenne jobb, ha önmagát indítaná újra a ciklus X időnyi várakozás után? ekkor biztosan nem futna párhuzamosan

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#25504) DrojDtroll válasza Lenry (#25503) üzenetére


DrojDtroll
addikt

lehet akkor az lesz a legjobb megoldás

[ Szerkesztve ]

(#25505) Prosectura2


Prosectura2
tag

Sziasztok!

Egy Raspberry Pi-t használok biztonsági kameraként, ezzel kapcsolatban szeretnék segítséget kérni.
Azt szeretném, ha a Pi minden nap egy bizonyos időben elindítana egy videórögzítést, és egy bizonyos időben leállítaná, nyilván a rögzített anyag megtartásával. Erre most kézzel elindítva használom a picam progit (mivel ez hangot is tud felvenni), de szeretném ezt automatizálni. Tehát ennek úgy kéne lefutni, hogy nem jelentkezem be ssh-n. A picam futásához szükséges a sudo parancs, mert anélkül nem fér hozzá a kamerához, gondolom ez bonyolítja a helyzetet.

Van erre valami lehetőség?

Köszönöm

(#25506) kem


kem
addikt

Sziasztok!

Probaltam hozzaadni crontabhoz a kovetkezo sort, hogy kitoroljem az egy napnal oregebb logfileokat egy testserverrol, mert hamar elfogy az ures hely, de valamiert nem futott le. Ha csak siman futtatom, akkor mukodik.

crontab -e
+55 9 * * * find /var/log/slee/ -name "*log.*" -mtime +1 -type f -exec rm -f {} \;

Lattok benne valamit ami miatt nem futhat? rootkent adtam hozza, de a legtobb lognak mas az ownere.
OS: Oracle Linux Server release 6.5

Köszi!

(#25507) kem válasza Prosectura2 (#25505) üzenetére


kem
addikt

Root crontabba hozzaadhatnal egy sort ami idozitve elinditja a felvetelt, es utana egy masik sorral pedig pkill processnevvel kilovod a futo processt egy masik sorral, akkor nem kell tudni a PID-t. Nekem is volt hasonlo problemam, de en ugy oldottam meg, hogy egy par soros scriptet futtattam aminek az elo sora elinditott egy processt, a masik sleepelt 24 orat, a kovetkezo sor pedig killelte az elso sorban elinditott processt. Crontabbal egyszerubb ha nem egyszeri dologrol volt szo. Mindezt screenben futtattam, hogy ne kelljen ssh-t nyitvatartani. Ezenkivul lehet, hogy az app amit futtatnal eleve tartalmaz ilyen kapcsolot, a manualjaban megnezhetned.

Köszi!

(#25508) Lenry válasza kem (#25506) üzenetére


Lenry
félisten

én ezt egy külön shellscriptbe raknám, és azt futtatnám a cronnal

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#25509) kem válasza Lenry (#25508) üzenetére


kem
addikt

bocs a hulye kerdesert, de hova szokas ilyen scripteket tenni?
/opt?
/usr/bin ?

Köszi!

(#25510) Sonja válasza kem (#25509) üzenetére


Sonja
veterán

/usr/local/bin vagy /usr/local/sbin

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#25511) bambano válasza kem (#25509) üzenetére


bambano
titán

ha egy user használhatja csak, akkor az user home-ja alatt egy könyvtárba.
ha minden usernek, akkor érdemes a /usr/local alá.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#25512) Lenry válasza kem (#25509) üzenetére


Lenry
félisten

ha rootként fut, akkor tökmindegy :D

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#25513) #68216320 válasza #68216320 (#25495) üzenetére


#68216320
törölt tag

Nos, előbányásztam a régi laptopomat (i7-2360qm, gtx540m) amin régebben használtam Ubuntu-t még bumblebee-vel. Ugyanaz a helyzet azzal is. Elindítva a live-ot nem tudok kattintani a megnyitott ablakokban.
Valami változott mindegyik Ubuntu alapú distro-ban, ami ilyen hatással van mindkét gépemre.

(#25514) Prosectura2 válasza Lenry (#25508) üzenetére


Prosectura2
tag

Most egyelőre a bezárásán ügyködök, egyelőre kevés sikerrel.

Ezt van benne a sudo crontabban:

27 10 x x x /bin/sh /home/username/pkill.sh

A scriptet futtathatóvá tettem (a biztonság kedvéért bárki által, a 777 kapcsolóval, hogy ne lehessen jogosultsági probléma). Ha parancssorból futtatom, hiba nélkül lefut és bezárja a processt.

Viszont a crontabban megadott időpontban nem zárult be az alkalmazás. Ha lekérdezem a crontab logjából, hogy mi történt, azt kapom, hogy óránként (minden óra 17 perckor) szerepel egy-egy bejegyzés, ilyesmi:

Mar 29 07:17:01 hostnév CRON[14386]: (root) CMD ( cd / && run-parts --report /etc/cron.hourly)

Arról van esetleg szó, hogy óránként vizsgálja meg a rendszer, van-e valamilyen végrehajtandó művelet, és csak akkor futtatja le a scriptet?
Mondjuk az olvastam, hogy ez percenként lefut, vagy esetleg módosítani kell a gyakoriságát?

(#25515) Prosectura2 válasza Prosectura2 (#25514) üzenetére


Prosectura2
tag

Na közben megvolt az óra 17, a process köszöni, jól van.
Mi a teendő? Vagy lehet nem sudo-ként kéne futtatnom a cront, ha a processt a saját felhasználómmal indítom?

(#25516) sonar válasza Prosectura2 (#25515) üzenetére


sonar
addikt

a biztonság kedvéért bárki által, a 777 kapcsolóval, hogy ne lehessen jogosultsági probléma)
Ezzel azt érted el, hogy bárki bele is tud szerkeszteni. 755 -tel te mindent tudsz csinálni a többiek meg futtatni és beleolvasni vagy 711 és akkor te mindent a többiek csak futtatni.

Másik, hogyan időzitetted a scriptet? Szerkesztetted a /etc/crontab -ot vagy crontab -e vel nyitottad meg és úgy?

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#25517) Prosectura2 válasza sonar (#25516) üzenetére


Prosectura2
tag

Otthoni HTPC-n fut az Ubuntu, én vagyok az egyedüli felhasználó, aki hozzáfér. Ha bárki más bejut a rendszerbe, nem ez lesz a legnagyobb problémám :-)
De persze nem ez lesz a végleges, csak biztosan ki akartam zárni a jogosultsági problémákat.

sudo crontab -e -vel nyitottam meg. El is mentettem, a rendszer nem írt ki hibát (elsőre lemaradt valami, akkor jelzett is, hogy hibás).

(#25518) sonar válasza Prosectura2 (#25517) üzenetére


sonar
addikt

Most nincs előttem ubi-s rendszer, de ha saját userrel nem megy a script akkor root-tal futtatnám és /etc/crontab -ba és nem sudo-znék.
(jogosultságot nem csak azért ajánlott átirni, hogy ha betörnek akkor ne garázdálkodjanak, hanem ha ittasan/másnaposan... nem igazán beszámithatóan csinálsz vmit ne töröld le, ne buritsd be a rendszeredet, persze nincs lehetetlen és tökéletes védelem, de ha fontos akkor illik figyelni rá, ha igényes az ember)

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#25519) bambano válasza Prosectura2 (#25515) üzenetére


bambano
titán

szerintem kezdjük ott, hogy ezt a sudo nevű betegséget elfelejted.
ha rootként akarsz processzt futtatni, akkor a root crontabjába tedd bele.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#25520) Prosectura2 válasza bambano (#25519) üzenetére


Prosectura2
tag

Most nézem, hogy a processz root-ként fut. Ha jól tudom, a sudo crontab -e a root crontabját szerkeszti. Ezek szerint működnie kellene. Vagy nem jól gondolom?

(#25521) Prosectura2 válasza Prosectura2 (#25520) üzenetére


Prosectura2
tag

Na ez megoldódott, a root crontabját kellett szerkeszteni, de nem x-eket kellett beírni, hanem *-okat.
:)) :) :))

(#25522) Lenry válasza Prosectura2 (#25520) üzenetére


Lenry
félisten

de

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#25523) Prosectura2


Prosectura2
tag

Újra elakadtam a crontabbal.

Ezt az utasítást

echo -e "dir=/mnt/HTPC/" > /home/username/picam/start_record

kellene lefuttatnom. Írtam rá egy scriptet, ha lefuttatom, tökéletesen működik.

Ha a crontabra bízom a futtatását, az alábbi hibaüzenetet kapom:

failed to parse line in hooks/start_record: -e dir=/mnt/HTPC/

Sejtésem szerint a ">" jellel lehet baja, ha igen, hogyan tudnám ezt kikerülni?

[ Szerkesztve ]

(#25524) bambano válasza Prosectura2 (#25523) üzenetére


bambano
titán

szerintem az echo utáni -e -t vedd le.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#25525) Prosectura2 válasza bambano (#25524) üzenetére


Prosectura2
tag

Köszönöm, segített!

(#25526) bucihost


bucihost
senior tag

Sziasztok!

Chkrootkit-re mennyire szabad hallgatni?
Frissen telepített ubuntu / debian rendszereken van két sor:

- Warning: /sbin/init INFECTED
- Checking `bindshell'... INFECTED (PORTS: 4369)

netstat -tupln | grep 4369

tcp6 0 0 :::4369 :::* LISTEN 1268/epmd

:F

[ Szerkesztve ]

(#25527) Gorneck válasza bambano (#25467) üzenetére


Gorneck
titán

Tudom :D

Sry, hogy csak most írok, de teljesen el voltam merülve a Wine és Webmin rejtelmeibe... :D

Unit (172.38.x.x) ----- Switch (vlan 172.38.x.x) ----- DHCP/iPXE Server (eth0: 172.38.x.x eth1: 172.1.1.x) ----- C Switch (vlan 172.1.1.x) ----- Adatbázis szerver (172.1.1.x).

Uniton W10, cmdből nekem tudni kell pingelnem az adatbázis szervert.

Gorneck#1239

(#25528) whYz


whYz
addikt

Sziasztok

Ubuntu serverre szeretnek egy minimal email servert telepiteni. Nincs szuksegem semmi extra funciora, csak egy alap email serverre ami egy domaint tud kezelni, teszteles celjabol.

Mit ajanlanatok? Postfix-nel van egyszerubb?

(#25529) growler válasza bucihost (#25526) üzenetére


growler
őstag

Szia !

Eléggé egyértelműnek tűnik. De ha gondolod, telepítsd az "rkhunter"-t, és ellenőrizd le azzal is.
sudo -i
rkhunter --update
rkhunter --check
rkhunter --propupd

[ Szerkesztve ]

(#25530) bucihost válasza growler (#25529) üzenetére


bucihost
senior tag

Köszönöm, meglesz. Más: azt meg lehet lesni valahogy, hogy az apt dolgozik vagy megfagyott, vagy egyáltalán mit csinál? 10 perce itt áll és villog a promt :F

(#25531) bucihost válasza bucihost (#25530) üzenetére


bucihost
senior tag

Közben jó lett, gép újra indítás után lefutott rendesen. Már jó a felbontás, de görgetés közben úszik a kép. Néha csíkoz. Rossz a driver? :F

(#25532) DrojDtroll válasza whYz (#25528) üzenetére


DrojDtroll
addikt

szerintem nincs

(#25533) whYz válasza DrojDtroll (#25532) üzenetére


whYz
addikt

Koszi, akkor maradok annal.

(#25534) Frawly válasza bucihost (#25531) üzenetére


Frawly
veterán

Egyértelműen rossz a driver, akkor szokott így csíkozni (tearing), ha csak szoftveresen emulált a képmegjelenítés, és nem működik a driver hardveres gyorsítása, ami tudna v-syncet. Egyébként milyen asztali környezetről van szó? Mert a kompozitor beállítása is lehet elcseszve, ha a driver jó.

[ Szerkesztve ]

(#25535) MineFox54


MineFox54
őstag

Sziasztok!

Nvidia driver telepítés után megnőtt a DPI (illetve, az ablakok mérete). A tálca normális, az ikonok, és maga az ablakok "lettek nagyobbak".

Mi a javasolt megoldás? OpenSUSE Leap 42.2 a rendszer.

Illetve, a hálózaton lévő Windows-os gépeket sem találja meg Sambán. ("Nem található egy munkacsoport sem a helyi hálózaton. [...]")
9600GT a VGA.

Köszi!

(#25536) Lacc


Lacc
aktív tag

Helló.

Az mitől van és mit tehetek ellene, hogy a Grub2 feltelepítése után (van Windows 10-es rendszer is), akkor az Ubuntu betöltése már 3x annyi ideig tart?
Ezt tapasztaltam a laptopon (HP) és egy PC-n is (Asus alaplap). Mindkettőnél volt, hogy magában volt az Ubuntu 16.04.2 illetve, hogy kapott Windows-t is a nyakára. Amint a Grub2 lett az elsődleges partíció betöltő, akkor az Ubuntu és Windows betöltési ideje is megugrott, a Windows 10-nek 2x annyi az Ubuntunak már 3x annyi ideig tölt be.

(#25537) Lenry válasza Lacc (#25536) üzenetére


Lenry
félisten

Amint a Grub2 lett az elsődleges partíció betöltő

miért, előtte mi töltötte be az OS-t?

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#25538) Lacc válasza Lenry (#25537) üzenetére


Lacc
aktív tag

Jó, igaz :), hülyén fogalmaztam.

Amint már nem csak az Ubuntut kell betöltenie, hanem a Windowst is azóta bosszúból lassan tölti be az Ubit :D.
Érdekes, hogy PC-n a frissítések között megjelent Grub2-es frissítés (Laptopon nem), és azt telepítve javított a betöltés sebességen.

(#25539) jimmy399 válasza Lacc (#25538) üzenetére


jimmy399
senior tag

Érdekes amit írsz, de a rendszerbetöltőnek tényleg kevés része van abban, hogy mennyi ideig áll fel a rendszer miután, a rendszer betöltő betöltötte a kernelt, és átadta neki a vezérlést.
A Rendszerbetöltő kb pár másodpercig fut csupán a rendszer indítását követően, miután a BIOS/EFI elindította, aztán már a kernelen és a hozzá tartozó részrendszereken múlik a rendszer boot ideje.

--- N/A ---

(#25540) Frawly válasza Lacc (#25538) üzenetére


Frawly
veterán

Gyanús, hogy a fastbootot bekapcsolva hagytad Windows alatt, és ez lassítja a Linuxod betöltődését is.

(#25541) Rimuru válasza Frawly (#25540) üzenetére


Rimuru
veterán

Na ennek erdekel a technikai hattere, fastboot mit lassit linuxon? :DDD

Vigyázat, csalok!

(#25542) sonar válasza Rimuru (#25541) üzenetére


sonar
addikt

eredménye, hogy (s)lowfast se gyorsult a rendszer :DDD
gyenge szóvicc

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#25543) sh4d0w válasza sonar (#25542) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Aranyos :DDD

https://www.coreinfinity.tech

(#25544) jimmy399 válasza Frawly (#25540) üzenetére


jimmy399
senior tag

Nem lassít rajta, mert még ha véletlenül fel is akarná csatolni a rendszer a boot közben, felismeri ha a fastboot be volt kapcsolva, és ezzel visszautasítja a felcsatolást, vagy csak olvashatóan csatol.

--- N/A ---

(#25545) Lacc válasza Frawly (#25540) üzenetére


Lacc
aktív tag

Lehet, amikor olvastam erről leírást, akkor csak azt láttam, hogy windows 8.1-nél ezt hogyan kell kikapcsolni (shift + win bill kombó talán), windows 10-nél csak simán vezérlő pultban kapcsoltam ki.

Már a témánál tartva. Jó pár éve volt nálam olyan, hogy Ubuntu és Windows volt egy gépen. De ami nekem most feltünt, de lehet rosszul emlékszem. Most a sorrend Bios (alaplap márkája kiírodik, régen a proci és ram méret is szerepelt :) ) -> Grub2 betöltő -> választom hogy Windows 10, és újra indul az egész, ismét a Bios -> aztán a Windows bebootol.
Régen, mintha nem volt újraindulás, nem emlékszem arra, hogy a Bios képernyő mégegyszer megjelent volna. Most meg igen.

Vagy csak egy szimpla rossz vicc, eselteg bosszú feature került be a Grub2-be, ha valaki Windowst is használt az Ubuntu mellette? :DDD

(#25546) Frawly válasza Rimuru (#25541) üzenetére


Frawly
veterán

Úgy, hogy nincs lecsatolva a Windowsos partíció, ami a Linux betöltődésekor gondot okoz. Lehet az újabb disztrók ilyenkor nem csatolják fel, de nem értem, hogy miért olyan hihetetlen neked, hogy ez a detektálás lassíthat a linuxos bootfolyamaton. Én nem látom, hogy hol hülyeség a gondolatmenetem. Egy megnézést megér.

(#25547) Rimuru válasza Frawly (#25546) üzenetére


Rimuru
veterán

Alapbol nem vetemednek oda hogy windows particiot berakjak fstabba. :DDD

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#25548) Lacc


Lacc
aktív tag

Szívem szerint a kezdő fórumba írnám, de ez már lassan egy kabaré, hogy nem tudok dolgozni.

Virtualbox-ot tenném fel Vagranttal. De a Virtualbox nem akarja magát normálisan feltelepíteni, mindig jött hülye hibával, rákerestem, megoldottam, akkor újabb hibát dob. Na mindegy, újrapakoltam az Ubuntu 16.04-et (legfrissebb) és a legfrissebb VirtualBoxot telepítem.

Az alap probléma ez:

WARNING: The character device /dev/vboxdrv does not exist.
Please install the virtualbox-dkms package and the appropriate headers, most likely linux-headers-generic.

You will not be able to start VMs until this problem is fixed.

Na most én telepítettem a linux-headers-generic-et és a virtualbox-dkms-et, de akkor sincs semmi változás, ugyanez a hibaüzenet.

Ha pedig a következő parancsot adom ki, akkor összeomlik az egész: sudo dpkg-reconfigure virtualbox-dkms
Azt írja, hogy a
virtualbox.service - LSB: VirtualBox Linux kernel module Loaded: loaded (/etc/init.d/virtualbox; bad; vendor preset: enabled)
Active: failed (Result: exit-code) since <mai dátum :D>
Process: 24707 ExecStart=/etc/init.d/virtualbox start (code=exited, status=1/FAILURE)

Így még csak a következő javasolt parancs sudo dpkg-reconfigure virtualbox sem tudom kiadni, mert rinyál hogy rossz a dkms.

Sosem volt gondom eddig VB felrakásával, de most erősen kifog rajtam.

(#25549) whYz


whYz
addikt

Sziasztok

Adott egy ubuntu xenial es egy 2:4.3.11 samba server. Miert lehet, hogy windows 7 alatt tokeletesen elerem az osztott mappakat, viszont windows 10-rol csak \\192.168.1.100 ip cimrol mukodik, hosttal meg nem?

(#25550) Frawly válasza Rimuru (#25547) üzenetére


Frawly
veterán

Én már sok éve arra sem vetemedek, hogy Windowst vagy NTFS-partíciót használjak. Vagyis most van fent Win10, mivel ez a mostani gép újabb jékokra is alkamas, ezért elkezdtem újabb GTA-kkal meg Far Cry-okkal tolni, amit nem akarok Wine alól futtatni. Csak nem nagyon van időm játszani, aztán már lassan negyedik hónapja nem bootoltam be a Windowst.

Persze telepítés előtt készültem, előre tudtam, hogy mit kell kikapcsolni, meg hogyan zajlik az EFI-s telepítés. Bár az EFI-s menüvel így is szoptam egy nagyot, meg előtte a Rufusszal, mivel hiába állítottam be az EFI módot, a lemezkép hozzáadása után magától elállítja vissza MBR-re, amit először nem vettem észre.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.