Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#26701) CPT.Pirk válasza BoB (#26700) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Őőőő kellett volna .rules a végére? :B

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#26702) Frawly válasza CPT.Pirk (#26693) üzenetére


Frawly
veterán

Luficet a másik topikban már említette, de én is csak az xscreensaver-t tudom ajánlani. Ebben van egy olyan képernyővédő lehetőség, hogy megadhatsz egy képet (ez lehet a céges logó), és ezt mozgatja a képernyőt. Ezt a megoldást képernyővédőként a Cinnamon is meg tudja hívni.

(#26703) CPT.Pirk válasza Frawly (#26702) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azzal lehet probléma, mert ez olyan gép lesz amit egyszer összeraknak, aztán nem lesz frissítve, csak használni fogják. Van egy régebbi Debianos gépem, azon is szól is az xscreensaver induláskor, hogy elavult verzió...
Megoldjuk inkább programból ezt a problémát.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#26704) BoB válasza CPT.Pirk (#26701) üzenetére


BoB
veterán

Különben nem kérdeztem volna.

Az udev csak azokat a fájlokat source-olja aminek .rules a vége.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#26705) Gergi


Gergi
aktív tag

Sziasztok,
van egy olyan jelenség, hogy RedHat 6-os szerver újralövés után (patchelés), az Apache HTTP is elindul automatikusan, holott ezek alapján nem szabadna neki:

[root@blabla etc]# find /etc -iname "*httpd*"
/etc/rc.d/rc3.d/K15httpd
/etc/rc.d/rc5.d/K15httpd
/etc/rc.d/rc2.d/K15httpd
/etc/rc.d/init.d/httpd
/etc/rc.d/rc4.d/K15httpd
/etc/rc.d/rc0.d/K15httpd
/etc/rc.d/rc6.d/K15httpd
/etc/rc.d/rc1.d/K15httpd
/etc/httpd
/etc/httpd/conf/httpd.conf
/etc/sysconfig/httpd
/etc/logrotate.d/httpd


[root@blabla ~]# chkconfig --list httpd
httpd 0:off 1:off 2:off 3:off 4:off 5:off 6:off

[root@blabla etc]# crontab -l
no crontab for root

Lehet még valahol valami eldugott beállítás? :F

Előre is köszönöm a segítséget! :R

(#26706) CPT.Pirk válasza BoB (#26700) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

udev rule-ból képtelen vagyok shell scriptet indítani. Echo meg egyebek mennek, de script az nem. Tudok viszont systemd service-t indítani, az el is tudja indítani a scriptemet. Viszont az xinput ami a scriptben van, az meg nem tud kapcsolódni az X kiszolgálóhoz.

Kezdem elveszteni a reményt. :U

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#26707) Frawly válasza CPT.Pirk (#26703) üzenetére


Frawly
veterán

Nem probléma, akkor hajrá, legyen ilyen gépük, menjen a Debian rá, menjen, amíg a vas ki nem rohad alóla, de illedelmesen kérd meg őket, hogy valagukba dugják fel, elavult sz*rokhoz nem nyújtasz supportot. Élvezzék a rendszerüket szépen céges logós képernyőkímélő nélkül akkor.

Esetleg ha nagyon badass akarsz lenni, akkor valami videószerkesztő szoftverrel renderelsz olyan videót, ahol fekete képernyőn mozog a céges legó, és valami videólejátszóval beteszed végtelenített loopba, és ezt hívod meg képernyőkímélőként. Reméljük, hogy ehhez nem elavult a Debian.

(#26708) klambi válasza CPT.Pirk (#26706) üzenetére


klambi
addikt

szevasztok ismét!

graylogban jártas valaki?

"Mond szépen angolul: Gyors róka!"

(#26709) bambano válasza CPT.Pirk (#26693) üzenetére


bambano
titán

a mate gyári képernyővédője tud mappából képeket effektezve feldobálni.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#26710) CPT.Pirk válasza Frawly (#26707) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem erről van szó.

Ezek olyan célgépek lesznek, amikkel prezentációkat fognak előadni, gurulós állványon. Semmilyen egyéb funkciójuk nem lesz, se másra használni, se netre kötni nem fogják őket, alapból nem is fog látszani a GUI. A mi szempontunkból egyszerűbb, ha a céges logót is a mi alkalmazásunk csinálja, mint ha az oprendszer képernyővédője.

bambano: thx.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#26711) BoB válasza CPT.Pirk (#26706) üzenetére


BoB
veterán

Nekem ez szimpla jogosultság problémának tűnik.

Viszont vigyázz mi megy a sciptben mert szerintem megakasztja az udev daemon-t amíg le nem fut, így jó lenne külön processzként futtatni.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#26712) CPT.Pirk válasza BoB (#26711) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Két napja keresem a megoldást, de nem találom. Van valami tipped?

A scriptben meg csak egy xinput parancsnak kell futnia, az nem akaszthat meg semmit.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#26713) BoB válasza CPT.Pirk (#26712) üzenetére


BoB
veterán

Cseréld ki erre és nézd meg működik-e:

ACTION=="add", RUN+="/usr/bin/sudo -u user /home/user/rotate.sh"

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#26714) BoB válasza BoB (#26713) üzenetére


BoB
veterán

ACTION=="add", RUN+="/usr/bin/sudo -u user sh /home/user/rotate.sh"

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#26715) CPT.Pirk válasza BoB (#26714) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hmm, a sudo -u usernév dolog a szkripten belül volt eddig, hátha... Na holnap tesztelem. Thx. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#26716) Frawly válasza CPT.Pirk (#26710) üzenetére


Frawly
veterán

Értem. De akkor meg minek rá Debian? Valami frissebb disztró mondjuk, nem kell a legbleedingedge-esebbnek lennie, csak annyira legyen friss, hogy azokkal a megoldásokkal menjen, amire használjátok. Bár később is számítani fog a frissesség, azt értem, hogy netre nem lesz engedve, de ha megint reszelni kell rajta valamit, mert kitalálják, hogy tudja amazt is, akkor szívsz egy elavult rendszerrel.

(#26717) CPT.Pirk válasza Frawly (#26716) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Félreértettél. :) Az aktuális Mint Cinnamon x64 kerül a gépre, Debian az az én otthoni példám volt, mert annál került elő, hogy a hivatalos tárolóban régi xscreenservert tartottak, amire kiakadt a fejlesztője...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#26718) CPT.Pirk válasza BoB (#26714) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Na közben megoldódott. Nehezítette a dolgot, hogy az udevben a futtatott script blokkol, akkor is, ha háttérfolyamatként indítunk ot valamit.

A megoldás az lett, amit itt a workaround részen írnak: https://askubuntu.com/questions/290795/why-is-this-udev-rule-blocking

Azaz echo parancs | at now formában kell hívni a háttérben dolgozó scriptet.

A tényleges háttér scriptben meg ez kellett:

DISP=":0.0"
XAUTH="/home/user/.Xauthority"

DISPLAY=$DISP
XAUTHORITY=$XAUTH

export DISPLAY XAUTHORITY

xinput...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#26719) BoB válasza CPT.Pirk (#26718) üzenetére


BoB
veterán

Mondtam hogy blokkol :))

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#26720) bambano válasza CPT.Pirk (#26718) üzenetére


bambano
titán

ennek konkrétan mi értelme van?

hogy b=a, c=b, d=c, stb.

miért nem írod, hogy:

export DISPLAY=":0.0"
export XAUTHORITY="/home/user/.Xauthority"

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#26721) CPT.Pirk válasza bambano (#26720) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem sok, de két nap kínlódás után ilyeneken már nem akadok fent. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#26722) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Újratelepítés nélkül kicseréltem a céges gépet, most olyan gépem van, amiben nem csak Intel grafikus lassító van, hanem egy GT 730 vga is...

Viszont a nouveau driver mellett vannak problémák az asztali működéssel, kellett kapcsolgatni Mint Kde alatt a megjelenítőnél az OpenGL verziót mert voltak villódzások. Most azok megszűntek, csak nem teljesen smooth a felület működése.

Mit kellene megnéznem? Az Inteles lassítóval szép smooth volt minden.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#26723) Lenry válasza CPT.Pirk (#26722) üzenetére


Lenry
félisten

zárt, NVIDIA drivert nézted?

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#26724) CPT.Pirk válasza Lenry (#26723) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Még nem. nVidiánál melyiket célszerű használni? A zártból van 384-es és 340-es is.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#26725) BoB válasza CPT.Pirk (#26724) üzenetére


BoB
veterán

A 340-es legacy driver a geforce 400-as szériánál régebbi kártyákhoz.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#26726) Lenry válasza CPT.Pirk (#26724) üzenetére


Lenry
félisten

NVIDIA-ék szerint a legacy-státuszú 390.x driver a neked való

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#26727) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Akkor átfogalmazom a kérdést. A közösségi nVidia driver nem elég jó napi használatra? Az utóbbi pár évben csak Radeonnal meg Intellel volt dolgom.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#26728) lev258 válasza CPT.Pirk (#26727) üzenetére


lev258
veterán

Alap használatra talán elég, mindennapira már nem annyira.
Nem saját tapasztalat, hanem amit leszűrök másoktól/máshonnan.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#26729) BoB válasza CPT.Pirk (#26727) üzenetére


BoB
veterán

Nem jó. Legalábbis nálam azzal villódzó, töredező kép van grafikus "artifact"-okkal.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#26730) lev258 válasza lev258 (#26728) üzenetére


lev258
veterán

Egyébként ha Intel/Nvidia kombó van és nem igényled, a zártban akár ki is kapcsolhatod az utóbbit (vagy a BIOS-ban, lehetőség szerint).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#26731) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Most bekapcsoltam az nVidia drivert amit ajánlott. Jobb nem lett a helyzet, de kicsit átméreteződtek az ikonok a tálcán. Viszont most már legalább göregtéskor tearingelek...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#26732) BoB válasza CPT.Pirk (#26731) üzenetére


BoB
veterán

[link]

Ezek a kérdések amúgy a kezdő topikban is elférnének. :))

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#26733) CPT.Pirk válasza BoB (#26732) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ehh, de érted, a driver telepítésre van grafikus megoldás, csak trágya. Most megint megyünk vissza 1980-ba és szerkesztgetjük a xorg configot kézzel...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#26734) BoB válasza CPT.Pirk (#26733) üzenetére


BoB
veterán

Nem kell: [link]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#26735) bambano válasza CPT.Pirk (#26733) üzenetére


bambano
titán

miért, nem csak kézzel lehet? :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#26736) kovaax válasza bambano (#26735) üzenetére


kovaax
őstag

Én jobb szeretem a vi-t...

-=- There's no place like /home -=-

(#26737) Lenry válasza kovaax (#26736) üzenetére


Lenry
félisten

real programmers use butterflies

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#26738) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Sziasztok!

Olyan text editort keresek amiben viszonylag könnyen lehet egy új programnyelv intelisensét megcsinálni.

Legyen egy kis help a függvények nevekor, foglalt szavak színezése és hasonló. Milyen megoldások léteznek erre?

(#26739) Rimuru válasza DrojDtroll (#26738) üzenetére


Rimuru
veterán

Barmelyik editor ami amugy tamogatja a featuret? :D
Pl geany szerintem jo kezdesnek

Vigyázat, csalok!

(#26740) BoB válasza DrojDtroll (#26738) üzenetére


BoB
veterán

Melyik programnyelv?

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#26741) DrojDtroll válasza BoB (#26740) üzenetére


DrojDtroll
addikt

ABB RAPID

Rákerestem hátha megcsinálta már valaki, de nem:( Notepad++-hoz találtam, de ahogy látom elég vérszegény(a függvények paramétereire nincs help)

Vagy geany vagy visualstudio lesz belőle.

A legjobb volna ha tag fájlt tudnám valahogyan a referenciából generálni. Az már csak hab lenne a tortán ha a tooltip tartalmazna egy hivatkozást a pdf adott részére.

(#26742) CPT.Pirk válasza BoB (#26734) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Érdekes, nálam Mint-en nem is hasonlít erre az nvidia-settings, nem volt benne semmi értelmes állítási lehetőség.

Viszont oda-vissza váltogattam az nvidia meg a közösségi driver között, egyikkel sem volt jó, aztán most a közösségi driverrel hirtelen minden jó. Nincs tearing, szépen vált az asztalváltó kocka, rendesen nyílik fel a menü, stb.

Nem tudom miért nem volt jó, mikor alapból is így indult a gép pénteken... Most eltávolítottam minden nvidia cuccot, továbbra is jóság van.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#26743) BoB válasza CPT.Pirk (#26742) üzenetére


BoB
veterán

Biztos valami 10 évvel ezelőtti verzió ;]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#26744) Jim Tonic


Jim Tonic
nagyúr

Hali,

smartd daemon küldi nekem lelkedes az egy darab sectorhibát már 1 éve kb., vagy több. Van erre acknowledge, hogy csak akkor küldjön, ha új jelenik meg?

Köszi.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#26745) bambano válasza Jim Tonic (#26744) üzenetére


bambano
titán

persze, új diszk :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#26746) Jim Tonic válasza bambano (#26745) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

superuseren találtam ilyesmit:

Maybe you need -U + / -U 198+ in the config file (the + is significant).
If ´+´ is specified, a report is only printed if the number of sec‐ tors has increased since the last check cycle. Some disks do not reset this attribute when a bad sector is reallocated. See also ´-v 198,increasing´ below.

Letesztelem majd.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#26747) Apollyon válasza CPT.Pirk (#26742) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Disztrófüggő is, illetve vannak olyan funkciók az nvidia-settings-ben amik alapból rejtettek, és külön root alól engedélyezni kell terminálból.

Azt lehet tudni amúgy milyen genes kártya? Illetve a GUI nélküli konzol ("mélykonzol") ment neked natív monitorfelbontáson is zárt/nyílt driverrel?

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#26748) CPT.Pirk válasza Apollyon (#26747) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

NVIDIA Corporation GK208 [GeForce GT 730] (rev a1)

Ahogy nézem, ez egy 2014-es kártya. Átváltva ctrl+alt+F6 -ra a konzol rendes felbontáson megy a nyílt driverrel. Azt hiszem Zárttal is így ment.

Mondjuk most sem tökéletes a 2D gyorsítás, időnként kicsit szaggatnak a dolgok, de nem merek hozzányúlni, max backup után mert hátha rosszabb lesz.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#26749) Andralin


Andralin
aktív tag

Sziasztok!
Tanácsot kérnék sima ethernet kapcsolatról PPPoE kapcsolatra való átálláshoz.
A szolgáltatói végponton egy CentOS 7-es gép van, ami tűzfal és NAT funckiókat szolgáltat a mögötte lévő hálózatnak. A bejövő hálózati interface neve enp9s0. A szolgáltató (Digi) pénteken fog átváltani régi koaxos (DOCSIS) rendszerről optikára (FTTH) és muszáj lesz PPPoE kapcsolatra váltani, én pedig linuxon ilyet még soha nem állítottam be. Jó lenne az egész átállást minnél gördülékenyebben megcsinálni, minimális leállással.

Azon kívül, hogy az rp-pppoe csomag segítségével beállítom a PPPoE paramétereket, mire kellene még figyelnem, mit kellene még esetleg beállítani? Milyen esetleges buktatók lehetnek, amire előre felkészülhetek?

A meglévő iptables tűzfalam ugye az PPPoE-re való átállás után is ugyanúgy működni fog és biztosítja majd a NAT-ot is, ahogy eddig?

És mégegy fontos kérdés: a hálózati interface megmarad az eddigi enp9s0? Vagy létrejön mellette egy új interface ppp0 néven is?

[ Szerkesztve ]

(#26750) bambano válasza Andralin (#26749) üzenetére


bambano
titán

pppoe-t a pppoe-conf csomaggal lehet beállítani

a többi topicban kivesézték, hogy kapsz a digitől szolgáltatói eszközt, ami megcsinálja helyetted a pppoe-t, belülre pedig ugyanúgy lan+dhcp elérést ad, mint a kábelmodem.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.