Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#26201) inf3rno válasza bambano (#26200) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Szerintem egyik nagyobb gyártó drivereivel sem szabad, hogy gondod legyen. Nekem egyébként BackUPS-ek vannak, arra jó, amire nekem kellenek, bár az újabbik zavaróan búg, emiatt nem tudom kimondottan ajánlani az APC-t. Van még 2-3 másik márka, amiket érdemes lehet venni. Nem olcsóak egyébként. Mielőtt megrendeled, azért érdemes rákeresni google-ben, hogy vannak e friss bejegyzések Linux driver hibával kapcsolatban az adott terméknél.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#26202) #21078528 válasza bambano (#26198) üzenetére


#21078528
törölt tag

Eaton fronton nézz szét, NUT-tal szoktak menni rendesen.

Szerk.: közben találtam egy normális Debianos leírást is.

[ Szerkesztve ]

(#26203) growler


growler
őstag

Szevasztok !
Van valakinek tapasztalata arról, hogy tisztán SSD-n lévő rendszeren az I/O ütemező
noop-ra állítása milyen kedvező - és ha van - milyen kedvezőtlen hatással járhat ?

(#26204) BoB válasza growler (#26203) üzenetére


BoB
veterán

Én otthoni gépen átlagfelhasználóként próbálgattam a különböző ütemezőket (a rendszer nálam már nagyon rég SSD-n van), és gépezés közben konkrétan semmilyen érezhető különbséget nem tapasztaltam :D

Phoronix-on nézzél teszteket. Kernel verziója sem mindegy.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#26205) growler válasza BoB (#26204) üzenetére


growler
őstag

Köszi szépen a válaszod !
Különösebb változást én sem érzékelek (ezért is kérdeztem !) - talán
csak annyit, hogy egy adott fájl másolása jópár másodperccel rövidebb
ideig tartott noop beállítással mint a HDD-re optimalizált beállítással.

(#26206) Mr Dini


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Sziasztok!

Nagy nehezen fordítottam egy vsftpd-t a beágyazott linuxot futtató NAS-omra. Az elérési utak itt teljesen máshogy vannak. Szóval seddel, illetve kézzel igyekeztem mindent beállítani pöpecre. Engedélyeztem az SSL támogatást is, merthogy a cél egy FTPS szerver létrehozása lenne majd.

Csináltam egy alap FTPS konfigot, majd létrehoztam egy test nevű usert, melynek a shellje a nologin lett, s átállítottam a home mappáját is megfelelően. Ezt követően megpróbáltam csatlakozni... A kulcs rendben megérkezik a kliensre, látszólag minden rendben, viszont a login elhasal egy 530 Login incorrect hibával. :(

Néztem az Arch packages weboldalon, hogy a pam csomag az egyik függősége. Nos, van ilyenem telepítve, de csak one-hand build, azaz anno csupán a radius szerver fordításhoz készítettem teljesen alap konfigurációval. Csak a header fájlok megléte miatt kellett. A vsftpd fordítása során viszont nem láttam sehol pam-ra utaló részt, illetve egy függősége sem utal erre:

0x00000001 (NEEDED) Shared library: [libcrypt.so.0]
0x00000001 (NEEDED) Shared library: [libdl.so.0]
0x00000001 (NEEDED) Shared library: [libc.so.0]
0x00000001 (NEEDED) Shared library: [libutil.so.0]
0x00000001 (NEEDED) Shared library: [libssl.so.1.0.0]
0x00000001 (NEEDED) Shared library: [libcrypto.so.1.0.0]
0x00000001 (NEEDED) Shared library: [libssp.so.0]

Egyébként én ha lehet szeretném enélkül a pam nélkül használni a vsftpd-t. Lehetséges ez valahogyan? Ha nem, akkor mit tehetek?

Köszönöm! :R

Eleinte angol billentzuyetet akartam. De aztán megismerkedtem a nagy 'Ő'-vel!

(#26207) #68216320


#68216320
törölt tag

Gyos segítség kellene.

Docker-ben futtatok egy Crontab-ot. A dockeren keresztül adok át env-eket, amiket belül szépen listáz is a printenv-el.
Viszont a crontab-ból indított laravel-scheduler már nem látja ezeket a változókat.
Van valami ötlet, hogy miként lenne megoldható, hogy lássa?
A neten lévő doksikban keresgéltem, de eddig nem sikerült megoldást találnom.

(#26208) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

KDE-s Mint 18.2-n próbáltam csinálni ezt a tutorialt: https://techbase.kde.org/Development/Tutorials/Plasma5/QML2/GettingStarted

Már futna a cucc, de aztán visszakapom ezt:
...main.qml:4 module "org.kde.plasma.plasmoid" is not installed

Mi hiányzik a gépről, ami ezt tartalmazza? Eléggé alap dolognak tűnik, de a google nem segített a kérdésben.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#26209) Sonja válasza CPT.Pirk (#26208) üzenetére


Sonja
veterán

Lehet, hogy fent van, csak máshol, mint ahol keresné. Itt lehet a megoldás. Próbáld meg, amit ott írt paramétert megadni neki.

Ui.: Tudom, hogy ez a org.kde.plasma.timekeeper-re vonatkozik, de az elv ugyan az.

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#26210) CPT.Pirk válasza Sonja (#26209) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hmm, egyik /lib mappa alatt sem találtam qt5 mappát. Valami mintha nem lenne telepítve.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#26211) kmisi99


kmisi99
addikt

Sziasztok, mivel teljesen alap vagyok linuxból nem teljesen értem ezt.

Adott a probléma, a merevlemezem kb percenként kilövi magát folyton leállítja a hülye energia gazdálkodás. A hdparam kiakapcsolása se segít. Fél év alatt 20 000x állította le magát ami rettenetesen sok.

Ezt találtam a neten

while true; do
touch /media/disk/.tempfile
sleep 15
done

One way to use this is to make a bash file with that script and make another one containing:

screen -mdS "some name for the screen" "name of the bash file that you created earlier"
For example: screen -mdS spin spin.sh

That way you can close the ssh session without ending the script.

Na addig oké, hogy a felső kódot beírom SSH-n (a /media/disk.. részt a saját merevlemezem elérési útjára módosítottam)

De a screen -mdS spin spin.sh kód látszólag semmit se csinál. Nem igazán vágom. Szóval én csak azt szeretném hogy a fenti kis kódocska ami folyton birizgálja a merevlemezt, hogy ne aludjon el, az 0-24 ben fusson.

(#26212) sto1911 válasza kmisi99 (#26211) üzenetére


sto1911
veterán

Crontab nem jó?

(#26213) bambano válasza kmisi99 (#26211) üzenetére


bambano
titán

"De a screen -mdS spin spin.sh kód látszólag semmit se csinál.": konkrétan pont így van kitalálva, hogy *látszólag* semmit se csináljon.

utána egy screen -r paranccsal megnézheted, hogy tényleg nem csinál-e semmit.

szerk: a touch után én írnék egy sync-et is, biztos, ami tutti.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#26214) r4z válasza kmisi99 (#26211) üzenetére


r4z
nagyúr

Ez ugyan nem linuxos megoldas, de HDSentinelben is megprobalhatod atallitani a HDD sajat energiagazdalkodasat.

I don't love people. I love 911s, Astral Projection and french fries, in that order.

(#26215) #21078528 válasza kmisi99 (#26211) üzenetére


#21078528
törölt tag

hdparm -B 254 /dev/sdX
hdparm -S 0 /dev/sdX

(#26216) kmisi99 válasza #21078528 (#26215) üzenetére


kmisi99
addikt

A sima hdparm -B 254 /dev/sdX parancsot már anno sokat próbáltam ugyan úgy lelőtte. Az -S 0 az mi célt szolgál?

r4z De hard disk sentinelben ha átállítom az "megjegyzi" és a linuxban is úgy viselkedik?

Amúgy a scripthez visszatérve. Totál láma vagyok. Adott egy 3 soros program kód amit írtam. Odáig eljutottam, hogy egy hdd.sc létrehoztam és belemásoltam. Na már most itt megállt a tudomány. Nem tudom hogyan futtassam ezt a scriptet. Mert tök jól működne, kipróbáltam tényleg végig aktív marad a HDD.

(#26217) bambano válasza kmisi99 (#26216) üzenetére


bambano
titán

A screen egy olyan terminálemulátor, aminek a képernyőjéről le lehet kapcsolódni úgy, hogy a benne elindított programot nem dobja ki.
ha screen -d-vel indítod (detach), akkor rögtön így indul. Elindul, beteszi magát háttérbe, és elindítja a benne futtatandó programot.

Azt nézd meg, a scripted terminálban futtatva elindul-e. Esetleg írj bele egy date parancsot, akkor látni fogod.

Ha ez gond, akkor van linux kezdő topic.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#26218) #21078528 válasza kmisi99 (#26216) üzenetére


#21078528
törölt tag

Készenlét ideje, 0=kikapcsolás.

(#26219) r4z válasza kmisi99 (#26216) üzenetére


r4z
nagyúr

Ha jol tudom, ezzel HDD beallitasat modositod, nem pedig az oprendszeret, igy igen, megjegyzi.

[ Szerkesztve ]

I don't love people. I love 911s, Astral Projection and french fries, in that order.

(#26220) olivera88


olivera88
veterán

Mivel Debian topikban nem válaszolt senki, megkérdem itt is.
Hogy tudok netet csinálni Tplink TL-WR722N antennával netet csinálni Debian 9re mivelé magátol nem működik. Mit kell letölteni és telepíteni?

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#26221) kmisi99


kmisi99
addikt

Köszönöm a válaszokat így már elboldogulok.

(#26222) olivera88 válasza olivera88 (#26220) üzenetére


olivera88
veterán

Upsz elírtam, TL WN722N

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#26223) Csontikka válasza olivera88 (#26222) üzenetére


Csontikka
aktív tag

ezeket már nézted?

1

2

(#26224) olivera88 válasza Csontikka (#26223) üzenetére


olivera88
veterán

Fel is raktam és továbbra se látja. :(

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#26225) sh4d0w válasza olivera88 (#26224) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Windows alatt vagy masik gepben megy?

https://www.coreinfinity.tech

(#26226) olivera88 válasza sh4d0w (#26225) üzenetére


olivera88
veterán

Persze megy winen. Ahogy indul a rendszer zöldel világit. De Debianon nem is világít

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#26227) sh4d0w válasza olivera88 (#26226) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

lsusb kimenet?

https://www.coreinfinity.tech

(#26228) olivera88 válasza sh4d0w (#26227) üzenetére


olivera88
veterán

Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 001 Device 003: ID 2357:010c
Bus 001 Device 002: ID 046d:c52b Logitech, Inc. Unifying Receiver
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#26229) CPT.Pirk válasza olivera88 (#26228) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Debianon van olyan, hogy "firmware-linux-nonfree". Ahhoz be kell kapcsolni a nonfree tárolókat, aztán fel kell tenni. Szerintem ezt kellene először mecsginálnod, lehet csak ennyi kell hozzá.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#26230) bambano válasza CPT.Pirk (#26229) üzenetére


bambano
titán

a kernelnek tudnia kellene, hogy az a 2357:010c kicsoda-micsoda ahhoz, hogy a firmware hiányozni kezdjen.

szerintem nem támogatott chipsetre épül az a wifi cucc.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#26231) olivera88 válasza CPT.Pirk (#26229) üzenetére


olivera88
veterán

Megcsináltam amit linkelt Csontikka. [link]
Ennyit csináltam konkrétan

apt-get update

apt-get install firmware-atheros

Csak épp teljesen haszontalan volt.
Ugyanaz modell mint nekem. Kellene h működjön. De mégse. :(

[ Szerkesztve ]

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#26232) CPT.Pirk válasza bambano (#26230) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igaz. Vagyis kivették a kernelből ennek a cuccnak a támogatását? A jelek szerint a 3.0 körüli armhf-es kernellel még működött.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#26233) bambano válasza CPT.Pirk (#26232) üzenetére


bambano
titán

nem, az nem szokott előfordulni, hogy kiveszik a kernelből valaminek a támogatását.
az szokott előfordulni (usb-s cuccoknál kimagaslóan gyakran), hogy másik chip kerül az eszközbe. észre sem veszed, ugyanaz a cucc, nincs kívülről látható változás, de a bele teljesen más. és akkor pislogás van.

szerk: nézd meg az usb azonosítókat azon a linken, amit a kolléga megadott, meg azon, amit az ő gépe lsusb-re kiad.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#26234) CPT.Pirk válasza bambano (#26233) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Aha, az a V2-es verzió, amin Realtek rtl8188 valamelyik verziója kapott helyet. A V1-es volt Atheros wifis.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#26235) olivera88


olivera88
veterán

Szereztem egy drivert, hivatalos driver, de nem deb fájl, hanem nekem kell forditani vagy mi.

Access the directory of driver. 2. Before compile, make sure the parameters in “makefile.c” is suitable for your compile environment of your Linux system

A második az mit jelent?

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#26236) sh4d0w válasza olivera88 (#26235) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

A makefile.c-ben a parametereket a rendszeredhez kell igazitanod.

https://www.coreinfinity.tech

(#26237) olivera88 válasza sh4d0w (#26236) üzenetére


olivera88
veterán

És az mi?
Ez?

ifeq ($(CONFIG_PLATFORM_I386_PC), y) EXTRA_CFLAGS += -DCONFIG_LITTLE_ENDIAN SUBARCH := $(shell uname -m | sed -e s/i.86/i386/) ARCH ?= $(SUBARCH) CROSS_COMPILE ?= KVER := $(shell uname -r) KSRC := /lib/modules/$(KVER)/build MODDESTDIR := /lib/modules/$(KVER)/kernel/drivers/net/wireless/ INSTALL_PREFIX := endif

És ott mit kell beállitani?

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#26238) kmisi99


kmisi99
addikt

Sziasztok, kezd kiakasztani a Samba.

Újra raktam a linux rendszerem mert összeszarta magát a VPN. (Dietpi disztró raspberryre)

Erre most a Samba szart be, vagy valami más.

Egy 1TB os Ext4-es HDD van rákötve. df -h kimenete alapján több 10GB hely van még rajta.

De mégis azt játssza, hogy samba megosztáson, ő közli velem, hogy, 0kb hely van rajta és pont, semmit se írhatok rá. De mindeközben a transmission vígan töltögeti rá a gigabájtokat szóval tényleg van hely.

De hozzá kell még bónusznak tenni, hogy néha a torrent letöltési is leáll, hogy hát sajnálom elfogyott a hely. Majd nyomok rá egy újrapróbálkozást, és hát csodák csodájára megint csak folytatódik a letöltés.

Samba-n semmi extra nincs beállítva, csakis az alap konfig, meg a HDD megosztása. Persze írás jog stb megvan.

findmnt és df -h kimenete

Vicces extra, hogyha megnyitok rajta egy szöveges fájlt és több ezer sort elmentek, gond nélkül elmenti pedig jóval nagyobb lesz a mérete nem panaszkodik, de 1kb ot se enged rá másolni.

[ Szerkesztve ]

(#26239) bambano válasza kmisi99 (#26238) üzenetére


bambano
titán

man tune2fs
-m lefoglalt_blokkok_százalékaránya
beállítja a lefoglalt blokkok százalékos méretét.

-r lefoglalt_blokkok_száma
beállítja a lefoglalt blokkok számát.

egy terás diszken 50 giga a szokásos foglalás.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#26240) kmisi99 válasza bambano (#26239) üzenetére


kmisi99
addikt

És valóban! Köszönöm, tényleg ez tartotta fenn a helyet!

(#26241) birno


birno
addikt

Sziasztok,

Easystroke-ot hasznalok mouse gestureok megvalositasahoz es szeretnem, ha a wheel up/wheel down-t is felismerne.
Mikor fel akarom venni Additional buttonkent, akkor egyszeruen nem ismeri fel, hiaba gorgetek, de pl, a jobb egergombot meg siman felismeri ilyenkor.
xev-el megneztem, button 4/5-kent mutatja, ha ezeket kivalasztom az additional button dialognal az se segit ertelemszeruen, mivel record stroke-nal sem fogja felismerni.
Van valakinek tipje mit lehetne ezzel kezdeni?
Gondolom easystroke oldalrol nem sokat, ha egyszer nem erzekeli, inkabb valami trukkozesre gondolok, hogy masik gombkent felismertetni vagy ilyesmi.

Igazabol jobb egergomb+gorgovel akarok Page Up/Page Down-t megvalositani, windows alatt siman megy masik szoftverrel es imadom.
Ha van valami egyeb modszer(xbindkeys, xmodmap, xautomation etc) amivel meg lehet ezt oldani az is jo, csak attol tartok, hogy a jobb egerbomb lenyomast mindig az easystroke akarja majd lekezelni(mivel mas gesture-oket is hasznalok).

(#26242) sh4d0w válasza olivera88 (#26237) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Inkabb add meg a letoltesi helyet, vagy toltsd fel valahova, amit talaltal, aztan ranezek.

https://www.coreinfinity.tech

(#26243) olivera88 válasza sh4d0w (#26242) üzenetére


olivera88
veterán

Köszi.

Feltoltam Drivera. Van benne egy PDF ott a leírás. [link]

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#26244) Lenry válasza olivera88 (#26243) üzenetére


Lenry
félisten

# apt-get update && apt-get upgrade
# apt-get install linux-headers-amd64 (64 bites Debianon legalábbis)

aztán belépsz a kicsomagolt mappájába ennek a cuccnak
# make (szerintem sosem adunk ki make parancsot rootként, de a mellékelt manuál szerint igen)
# checkinstall (lehetne make install is, de a checkinstall csinál egy szexi .deb fájlt, így nem kell újrafordítani, és van mit uninstallálni, ha bármi miatt erre igényed támad)

újraindítasz, kész.

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#26245) Lenry


Lenry
félisten

vagy ennél még két nagyságrenddel egyszerűbben:

/etc/apt/sources.list-be beleírod, hogy
deb http://httpredir.debian.org/debian/ stable main contrib non-free

aztán
# apt-get update && apt-get install firmware-realtek

újraindítasz, kész

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#26246) olivera88 válasza Lenry (#26244) üzenetére


olivera88
veterán

Debian 9.
Ilyen egyszerű lenne akkor csak hogy belépek és make? Aztán meg checkinstall amit ami csinál egy deb filet.
Az upgrade minek kell?

(#26245) Köszi. :R Akkor második lesz sztem. Egy nonfree tároló már be van rakva, gondolom ez.

[ Szerkesztve ]

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#26247) Lenry válasza olivera88 (#26246) üzenetére


Lenry
félisten

hogy ne elavult szoftverekkel dolgozz.

de inkább a második hozzászólásommal próbálkozz először. az a jobb megoldás

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#26248) sto1911


sto1911
veterán

Sziasztok,

van egy diszkem, egy partícióval. Meg lehet oldani az újra partícionálást és az új partíciókra az opt, use és var áthelyezését?

(#26249) Rimuru válasza sto1911 (#26248) üzenetére


Rimuru
veterán

Igen.

Vigyázat, csalok!

(#26250) sto1911 válasza Rimuru (#26249) üzenetére


sto1911
veterán

Csak ennyi lenne az egész?
https://unix.stackexchange.com/questions/131311/moving-var-home-to-separate-partition
Rhel7 az alany és a SELinux enforcing ha jól emlékszem.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.