Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#25901) hcl válasza ubyegon2 (#25900) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Na ez az, hogy itt kisebb ;)
Másolás simán rsync volt, hogy megmaradjanak a linkek. Ki egy másik eszközre, majd fel a kisebbre. A séma ugyanaz.
Nincs együtt a két meghajtó, a nagy HDD helyett lett gy kisebb SSD.
Reméltem, hogy a GRUB is másolódni fog. de akkor mehet a chroot, és grub update... eh.
Köszi!

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#25902) ubyegon2 válasza hcl (#25901) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Na ez az, hogy itt kisebb

Úgy érted, hogy a célterület kisebb, mint a másolandó partíció? Az úgy lehetetlen szerintem, le kellene előtte zsugorítani a másolandót!

Nincs együtt a két meghajtó, a nagy HDD helyett lett egy kisebb SSD.

Ezt se értem, akkor két külön eszközben voltak a meghajtók? Gondolom ez az rsync akkor partíciót nem tud másolni, nem ismerem sajna.
Milyen eszköz az, hogy a gpartedes másolás idejére nem lehet rácsatolni az SSD-t is?
Egyébként a grub hiába másolódna, mindenképpen frissíteni kéne!

[ Szerkesztve ]

(#25903) hcl válasza ubyegon2 (#25902) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Valóban, kisebbek a partíciók, de az adat elfér a kisebben. Tehát csak az adatot húztuk ezért nem jó a dd. (amúgy kisebb winyóra már dd-ztem partíciónként, csak ott az volt, hogy a brutálnagy adatpartíciót nem húztuk át, és szerencsére az volt az utolsó, így működött a dolog).
Amúgy két gép.
Amúgy valószínű tényleg "csak" a GRUB ment el, de az a bibi, hogy lég régi a cucc, és GRUB 1.x ... :W Viszont ezt nem olyan egyszerű újrarakni, mint a 2-est :S
(Ez az a tipikus user, ami nem hajlandó másik rendszert telepíteni a megszokott helyett.)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#25904) ubyegon2 válasza hcl (#25903) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Értelek már. Amúgy a régi grub is megvan még, ha azt akarod használni. Gondolom neten van az eszköz, így bármit leszedsz.

(#25905) hcl válasza ubyegon2 (#25904) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Megvan, de mivel nem ugyanabban a gépben van 2 eszköz, rendbe kéne rakni az újon.

Mutogatni való hater díszpinty

(#25906) ubyegon2 válasza hcl (#25905) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Lehet amúgy, hogy a grub2 is jó lenne.....igazából sok bootoló közül akármelyik jó, ezt csak gondolom persze, nem próbáltam soha a többit. :)

[ Szerkesztve ]

(#25907) hcl válasza ubyegon2 (#25906) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nem hiszem, hogy a Grub1 helyére 2-t jó rakni...
Most azt találtam ki, hogy boot egy live rendszerre, átírni a grub-ban azt a sort, ami tulajdonképp bootol, így a winyón levő rendszert fel tudjuk bootolni, aztán onnan valami.

Mutogatni való hater díszpinty

(#25908) hcl válasza hcl (#25907) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Eh ez se jó.
Valahogy el kéne magyarázni a live CD loadernek, hogy a /boot-on levő kernelt bootolja fel.

Mutogatni való hater díszpinty

(#25909) slett27 válasza pengwin (#25898) üzenetére


slett27
addikt

Azt nagyon megköszönném. :R E-mail-t dobok privátban.

Amúgy most éppen a facebook és youtube letiltása lenne a feladat. Először squid3 proxyval próbálkoztam, de valamiért nem működött, most tűzfallal próbálom abból is az iptables-el, ott meg a paraméterezés nem jó, mert hibát dob a shorewall. :DDD Szal izzadok mint k..va a templomban.

Vladi : értem én ezt, csak szűkös az idő és belátható időn belül kell cselekednem, mondhatnám azt is hogy intenzíven kell elsajátítanom. Láttam működő DNS-t, az alapfelállás pár rekord, de olyan paraméterekkel amiket nem értek. Pl hogy hogy jön képbe az arpa-net reverrse visszafejtésnél, a szintaktika maga pokol. Persze továbbra is "óckodik" a szakma a grafikus felülettől, mert az nem biztonságos.

[ Szerkesztve ]

"Ismerősöm szerint az ő Logitech Z-623-as rendszere (bizonyos esetekben) jobban szól, mert felére feltekerve is adja a mélyet, szétveri a házat a gettób@szó számokban !" by Rasiel :DDD

(#25910) Rimuru válasza hcl (#25907) üzenetére


Rimuru
veterán

Soha nem telepitetel meg grub1-et? mert tenyleg az a gond. Rengrol random Archwiki.

Vigyázat, csalok!

(#25911) bambano válasza hcl (#25901) üzenetére


bambano
titán

a stage1 grub loader nem fájlrendszerben van, hanem az mbr utáni szektorokon. tehát újra kell telepíteni a grubot.

ha beraktad a régi diszket bootdiszknek, az újat másodiknak, az, szerintem nem lesz teljesen korrekt chrootból, mert a második diszkre úgy kellene grubot telepíteni, hogy a telepítéskor felírt adatok szerint az az első diszk.

ezt is tudja egyébként a grub, de át kell nevezni a diszkeket.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#25912) hcl válasza bambano (#25911) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Csak az új diszk van bent, és live-ről bootolva kellene megoldani. A beépített SSD-t amúgy sda1-nek látja, csak kérdés, hogy az a grub szerint is az-e. Na ezt meglátjuk :)

@Colomb2 : 1-est nem (azaz ami Grub1 alapú Lnuxom volt még, azon sosem kelle mókolni Grub-ot). 2-est chrootból már nem egyszer, de az 1-es még nem olyan hülyebiztos.
Wikit nézem...

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#25913) bambano válasza hcl (#25912) üzenetére


bambano
titán

a live diszkeden nincs grub újratelepítés menüpont?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#25914) hcl válasza bambano (#25913) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Van de sokkal újabb a live diszk, mint a telepített cucc. A live már Grub2-t tenne fel, ami nem biztos, hogy jó ötlet. (Nem ezen akarom kipróbálni...)
Megpróbálom átnyomni a /boot-ott dd-vel, illetve leszedek egy régebbi live-t, ami még ehhez a verzióhoz való, és Grub 0.98.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#25915) bambano válasza hcl (#25914) üzenetére


bambano
titán

akkor nincs, mert én arra gondoltam, hogy a livecd a diszken levő grubot telepíti újra, nem pedig az aktuális disztróét tölti le.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#25916) hcl válasza bambano (#25915) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Melyik livecd tud ilyet?

Mutogatni való hater díszpinty

(#25917) bambano válasza hcl (#25916) üzenetére


bambano
titán

én úgy emlékszem, hogy a debian installcd tud.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#25918) hcl válasza bambano (#25917) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hmmmmm, ok. Megnézem, ha semmire nem jutok. Köszi!

Mutogatni való hater díszpinty

(#25919) vadcoca válasza hcl (#25918) üzenetére


vadcoca
tag

Debian install cd-t ha rescue módban indítod akkor tudsz bootolni az "új" root-odról. Aztán grub-mkconfig, grub-install.

Vagy ha live-ról indítasz, akkor csatold fel az új root-ot valahová.
Ha külön boot partíció van, akkor azt csatold be az új root csatolási pont/boot könyvtárba.
cd az új root-ba.
Itt add ki:
mount -o bind /dev dev
mount -o bind /proc proc
mount -o bind /sys sys
mount -o bind /run run
Aztán chroot az új root-ba.
grub-mkconfig, grub-install.

Mindenkét esetben az új root-on az fstab-ot ne feledd rendbe tenni.

Remélem mindez grub1-gyel is működik, régen volt hogy is volt :-).

6x9 = 42

(#25920) vadcoca válasza slett27 (#25909) üzenetére


vadcoca
tag

hosts file-t tákolni ér? Nem a legszebb, de tiltásra pont jó lehet. Gyorsan megvan, és nem is rakétatudomány.

6x9 = 42

(#25921) vadcoca válasza vadcoca (#25919) üzenetére


vadcoca
tag

Persze grub-install /dev/....

6x9 = 42

(#25922) hcl válasza vadcoca (#25919) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ezt ismerem, de... az milyen verziójú GRUB-ot használ? (Mondjuk mi lenne ha előszedném azt a lapos, amin Debian van...)

Mutogatni való hater díszpinty

(#25923) slett27 válasza vadcoca (#25920) üzenetére


slett27
addikt

Közben megoldódott proxyval, nem volt bonyolult. Azért nem ment, mert a Squid3-at a Squid3 -k reconfigure-al kell újraindítani és nem a restart-al. :(

.
.
.
acl localnet src 0.0.0.0/24 # helyi hálózat IP
acl block dstdomain .facebook.com .youtube.com

http_access deny block
http_access deny all
http_ access allow localnet

Valami ilyesmi, de azt hiszem így jó. :K

[ Szerkesztve ]

"Ismerősöm szerint az ő Logitech Z-623-as rendszere (bizonyos esetekben) jobban szól, mert felére feltekerve is adja a mélyet, szétveri a házat a gettób@szó számokban !" by Rasiel :DDD

(#25924) hcl válasza hcl (#25922) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Naemberek.
Elakadtam. Semmilyen GRUB javító csoda nem működik. Live CD-ről sem GRUB1 sem GRUB2 nem települ, pedig ott van a /boot , próbáltam csatolva, nem csatolva (külön partíció). A legtöbbje azt közli, hogy a /dev/sda1 nem eszköz (az a /boot).

Most még azt próbálom meg, hogy dd a forrásgépet egy nagy winyóra, ott partíció leméretezés kicsire (nem bántjuk a forráscuccot, amúgy sem lehetne elég kicsire lerántani azon helyben, mert túl sok adat van rajta), majd dd a fele akkora SSD-re.

A második dd-hez viszont nem tudom, hogyan adjam meg a másolandó blokkok számát. Muszáj lenne az egész adattömeget egyben dd-zni, tehát 0. blokktól a végéig, csak arra nem találok semmit, hogy a fdisk által megadott "vége" a partíciónak, az hogyan jön ki blokkban, vagy egyáltalán miben adja meg? Szektorban? :S
Vagy elég, ha egyszerűen csak elosztom a blokkmérettel? :S

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#25925) Frawly válasza hcl (#25924) üzenetére


Frawly
veterán

Igazuk van, a /dev/sda1 nem eszköz, hanem partíció. A GRUB-ot viszont főként eszközre szokták telepíteni (esetedben /dev/sda lesz), mivel hagyományos MBR-BIOS felállásnál a GRUB indítókódja az MBR-ben van, az megint más, hogy a /boot partíción lévő fájlokkal is dolgozik. Ha GPT-UEFI bootról van szó, akkor meg nem kell GRUB-ot telepíteni, lehet EFI STUB módszerrel bootolni.

[ Szerkesztve ]

(#25926) hcl válasza Frawly (#25925) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Mbr, de mindegy, mert /dev/sda sem működött :S
Valamiért semmi nem nagyon érti a /dev/boot külön partíción levését.

Túl nagy szívatás ez egy sima grub újrarakáshoz :S

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#25927) jimmy399 válasza hcl (#25926) üzenetére


jimmy399
senior tag

Én egy 4 merevlemezes LVM-re raktam fel a grub2-őt, bár elsőre valamiért magára a logikai kötetre tettem fel, nem is bootolt be, de aztán az első boot merevlemezre tettem fel, és bebootolt. Rendesen bezavart az LVM azért. Arch x86.

--- N/A ---

(#25928) jimmy399 válasza #59070464 (#25810) üzenetére


jimmy399
senior tag

ez azért elég eciség volt a részéről :D Én kicsit később váltottam Archta, de ezért nem is dobtak ki xD

--- N/A ---

(#25929) hcl válasza jimmy399 (#25927) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az is jó :) Én direkt szórakoztam RAID5+LVM-ről botolással, de az egyszerűbb volt, mint ezt megoldani...

Mutogatni való hater díszpinty

(#25930) xabolcs válasza xabolcs (#25850) üzenetére


xabolcs
őstag

Nem meglepo modon a subvolume nelkuli btrfs meghajtorol siman indul a 4.9-es kernel ...

aláírás1: csocsó-vesztes vagyok, főleg a Bog és Bocha páros ellen, aláírás2: van mobilarénáskulcstartóm! :D

(#25931) Luskan


Luskan
tag

Üdv!

Átjövök ide a kérdésemmel. Sed-del küzdök kicsit.

Előtörténet:
volt egy sharepoint archívum amit megszüntettek. Egy webszerverre lesznek átköltöztetve a fájlok. Szimpla html fájlokat generáltak ki és adták mellé a dokumentumokat. A doksik fájl nevei viszont teli vannak ékezetekkel. A fájl átnevezésekre már írtam egy szkriptet. A html fájlok tartalmában is el szeretném tüntetni az ékezetes hivatkozásokat.

Mutatok egy példát:
<a href="Dokumentumok/2009-10/árvíztűrő_tükörfúrógép.doc">Az árvíztűrő tükörfúrógép leírása</a>

A href-et kellene rendbe rakni. A Dokumentumok/2009-10/ útvonal fix, nem változik. Csak az utána következő fájlnév hivatkozások a problémásak.

Nem igazán sikerült a sed utasítást összeraknom hozzá.
Tudnátok egy kicsit segíteni?

(#25932) sh4d0w válasza hcl (#25926) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Supergrubdisk-et próbáltad?

https://www.coreinfinity.tech

(#25933) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Hallottatok már erről a TSL kézfogás nevű galádságról?
Képtelen vagyok felfogni, mi a franc csinálja ezt és miért. Még a beépített tűzfalat is kikapcsoltam. Miért jó minden a Mint 17.3-mal és miért nem az újabbakkal, még a Debian 9-cel se? :F

(#25934) sh4d0w válasza ubyegon2 (#25933) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

TLS lesz az... Az SSL utódja, Transport Layer Security. Pontos hibaüzenet jó lenne, legfőképpen angolul, magyarul megoldást találni rá szinte határos a lehetetlennel. Nagyon valószínű egyébként, hogy Minttel azért megy, mert még régebbi certek vannak benne, amiket az újabb Linuxokban már visszavontak megbízhatatlanság okán, mostanság volt erről pár hír.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#25935) ZCoyote válasza ubyegon2 (#25933) üzenetére


ZCoyote
őstag

Nem tudom, hogy ez segít-e, egy olvasást megér [talán.]

Romani ite domum.

(#25936) ubyegon2 válasza sh4d0w (#25934) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

& ZCoyote

Köszi nektek, próbálkozom, de semmi hibaüzenet nincs, nem tölti be az oldalt egyik böngésző sem.
Azért tegnapig mindegyik disztróval működött, nem csak a 17.3-mal. Tegnap napközben megzakkant a router én jól elállítgattam, de az már nem számít, ha direktbe kötöm a lant utána... Olvasgatok, nem tudom mi van, de ez senkinél nem fordult még elő? :Y Rengetegen használnak azért újabb disztrókat, Debian 9 is ennyire új lenne mindenben?

TLS lesz az elírtam valóban. ;)

Esetleg próbáljak meg valami free vpn-en keresztül ügyködni......?

[ Szerkesztve ]

(#25937) ZCoyote válasza ubyegon2 (#25936) üzenetére


ZCoyote
őstag

Én Antergost használok, az vadi új :-) de egyelőre ilyen problémába nem ütköztem.

Amit linkeltem oldal végén van egy HTTP logolási javaslat mint lehetséges megoldás. Esetleg ez segíthet hibaüzenet hiányában is.

Romani ite domum.

(#25938) Sonja válasza ubyegon2 (#25936) üzenetére


Sonja
veterán

Próbáld már ki Firefox-ban, hogy a Beállítások -> oldalt Speciális -> Hálózat fül -> Kapcsolat melletti Beállítások..., itt kiválasztod a Nincs proxy-t, és úgy próbálod meg megnézni az oldalakat.

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#25939) ubyegon2 válasza Sonja (#25938) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

&ZCoyote

Átbootolok és megnézem ezeket is. -persze ott meg nem jön be a PH lapcsalád sem. :-)
screenshot lesz

Nem használtam proxyt soha, de a bejövő hibaablak is ezt írja, hogy nézzem meg a net meg a proxy-beállításokat.

(#25940) alevan


alevan
őstag

Sziasztok.

Összeraktam munkahelyen egy fileszervert ubuntu alapokon. Lényegében Sambával ossza meg a RAID 1-et a 10 Windowsos gépnek.

Milyen védelmet ajánlotok ennek a szervernek? Attól félek, hogy valamelyk munkatársam feltesz egy fertőzött fájlt a közös mappába, amelyk onnan szépen továbbterjed. Sajnos biztonság terén nincs tapasztalatom ilyen szempontból.

Arra gondoltam, hogy felteszek egy ClamAV-t.

"Ezért lovagol a pokolba a konzumer IT piac. A hülye igények... . Azt sem tudod, hogy mit akarsz de az jöjjon havonta frissités formájában."

(#25941) Lenry válasza alevan (#25940) üzenetére


Lenry
félisten

tudtommal a Clam nem végez valósidejű fájlrendszerfigyelést, úgyhogy amire te szeretnéd kb pont nem az igazi

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#25942) Sonja válasza Lenry (#25941) üzenetére


Sonja
veterán

De külön programmal alkalmassá tehető, nem? :F A ClamAV letöltési oldalán a Third Party ClamAV Tools részen ilyenek vannak, ha jól nézem (köztük a samba-vscan).

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#25943) bambano válasza Lenry (#25941) üzenetére


bambano
titán

[link] ennél újabb kottát is lehet találni valószínűleg.

de ha nem a sambaval csinálod, a fájlrendszerhez van olyan daemon, amivel bármit meg lehet csinálni fájlműveletekkor.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#25944) alevan válasza Lenry (#25941) üzenetére


alevan
őstag

A 0.99 verzió óta tud.

Be is van üzemelve. Lényegében annyi a kérdésem, hogy ennyi elég-e?

"Ezért lovagol a pokolba a konzumer IT piac. A hülye igények... . Azt sem tudod, hogy mit akarsz de az jöjjon havonta frissités formájában."

(#25945) megema


megema
őstag

USB-s problémában tudna valaki segíteni? Annyit kiderítettem, hogy az alaplapi csatlakozókat az ASMedia ASM1074 hub hajtja, a header viszont Intel.

(#25946) whYz


whYz
addikt

Sziasztok

Ide is beirom, hatha tudtok segiteni. :)

Adott egy ubuntu 16.04 gep amin megoszottam egy mappat sambaval.

Windows 10-es gepen szeretnem ezt a mappat halozati meghajtokent csatlakoztatni masik felhasznalonevvel es jelszoval, de ez a hiba fogad:

Nincs semmi mas halozati meghajto csatlakoztatva, ezert nem ertem mit kellene levalasztani.

A megosztas igy nez ki az smb.conf-ban:

[shared]
path = /mnt/shared
comment = Shared folder
read only = yes
browseable = yes
guest ok = yes
write list = user
create mask = 0640
directory mask = 0750

Guestkent mukodik a share, de en user-kent szeretnem csatlakoztatni a mappat, hogy legyen irasi jog is azon a gepen.

Masik geppel is probaltam a folyamatot, windows 10-el windows 7-el, androiddal es ott nem jott elo ez a hiba, csak egy adott gepen.

Mit tudnek csinalni?

(#25947) Lenry válasza whYz (#25946) üzenetére


Lenry
félisten

Windows parancssornak azt mondod, hogy
net use /del *
Aztán megpróbálsz újra belépni a megosztásba.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#25948) whYz válasza Lenry (#25947) üzenetére


whYz
addikt

Koszi, valahogy megoldodott. :)

(#25949) laskr99


laskr99
addikt

Üdv!

Linux mint-et mivel tudnék virtuálisan windows alatt futtatni, net eléréssel és annyi tárhellyel amennyit akarok? Kéne a miui portoláshoz,csak amit eddig próbátam nem engedte.

(#25950) Rimuru válasza laskr99 (#25949) üzenetére


Rimuru
veterán

[link]

Vigyázat, csalok!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.