Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10051) Lenry válasza Phvhun (#10049) üzenetére


Lenry
félisten

a kernel meg a GUI közé kellene még legalább egy shell, meg egy fél marék rendszerprogram, meg library, meg még gondolom egy csomó dolog, ami nem jut eszembe :)

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#10052) Vladi válasza Phvhun (#10049) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ha sok mindenhez értesz, akkor számos lehetőséged van.
Szerintem hasznosabb valami közösségi projekttel foglalkozni, mint öncélúan
disztrót hegeszteni.

Van rengeteg lehetőség, de érdemes először eldöntened, hogy mi is érdekel igazán.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#10053) Sanyix


Sanyix
őstag

hogyan lehet a hálókártya sebességét 100 mbitről 10 megabitre kényszeríteni? Ugyanis az auto negotiation szokás szerint fos. Ethtoollal próbáltam állítani, szónélkül végigmegy, majd marad annyi a sávszél mint amennyi volt...

szövegértelmezés, az ÉRTELMEZÉS a fontos, mert az olvasás mindenkinek megy, de az ÉRTELMEZÉS már komoly probléma a magyaroknál. Gondold ezt át mielőtt marhaságot írsz...

(#10054) Sanyix válasza Sanyix (#10053) üzenetére


Sanyix
őstag

megválaszolom, sehogy. Ha sikerül is, randomba fogja magát és visszaállítha, még akkor is ha az interfacesben be van állítva.

Ezen kívül olyan LOL dolgok hogy: egyszer van eth0 egyszer nincs, rebootool függően, miközben a kártya megy, mert lspci-al látszik, plusz a kártya link ledje is világít.
De a vége az lett hogy mostmár egyáltalán nem látja a linux a kártyát.
uh megy erre a gépre a win xp. Az legalább látja, és át lehet állítani a sebességet, majd leghostolom, így nem lesz gond a 2 hetente spyware/vírus irtás róla :D

szövegértelmezés, az ÉRTELMEZÉS a fontos, mert az olvasás mindenkinek megy, de az ÉRTELMEZÉS már komoly probléma a magyaroknál. Gondold ezt át mielőtt marhaságot írsz...

(#10055) Phvhun válasza Sanyix (#10054) üzenetére


Phvhun
őstag

Miért kell a hálókártyát lelimitálnod ?
Vannak elvileg sávszél limitáló progik, az nem jó?

majd leghostolom, így nem lesz gond a 2 hetente spyware/vírus irtás róla
ebbe azért beleköthetnék..

Az aláírásodban az idézőjelek nem ugy vannak ahogy kellene lenniük.

[ Szerkesztve ]

(#10056) Sanyix válasza Phvhun (#10055) üzenetére


Sanyix
őstag

Azért mert a fosfejú hálókártya gyártók olyan fantasztikusan oldották meg az auto negotiatet, hogy így működik 10-ből 9 hálókártya: 100 mbit próba, kapcsolat sikertelen, viszlát....
Holott így kéne: 100 mbit próba, kapcsolat sikertelen, 10mbit próba kapcsolat sikeres, így folytat.
Eddig 1 nagy pc, 2 laptop, és 1 xbox volt rákötve... ezekből 1 db laptop volt ami automatikusan felismerte hogy nem fog menni a 100mbit, a többi csak kiírta hogy nincs kapcsolat vagy korlátozott.

Azért mert fos a kábel és hosszú is, és nem megy rajta 100mbit, csak 10.

De megoldódott a dolog, bár az egész olyan win szerű rejtélyes. Nem működik, minden elszaródik modosítás nélkül, majd néhány óra múlva újra próbálkozva megint csak változtatás nélkül, minden rendben.

szövegértelmezés, az ÉRTELMEZÉS a fontos, mert az olvasás mindenkinek megy, de az ÉRTELMEZÉS már komoly probléma a magyaroknál. Gondold ezt át mielőtt marhaságot írsz...

(#10057) Phvhun válasza Sanyix (#10056) üzenetére


Phvhun
őstag

Hálókártya programozók is lusták. ;]

(#10058) Babetta-X


Babetta-X
senior tag

Ha érdekel valakit van fent linuxbarát mp4 a hirdetések között. (egy DM-101G-5 olvastam róla és linkelve is van, hogy mennyire jól kompatibilis a Linuxal.)
Remélem senkit nem zavartam ezzel a hsz-el jó linuxozást :)

(#10059) Sotho


Sotho
őstag

Aki tud egy helyet ahonnan a sparc-os aurora linuxot le lehet tölteni az kérem tegye közzé. Köszönöm. :R

(#10060) kovaax válasza Sotho (#10059) üzenetére


kovaax
őstag

http://auroralinux.org/???

-=- There's no place like /home -=-

(#10061) kovaax válasza Sotho (#10059) üzenetére


kovaax
őstag

De ahogy nézem, átment a projekt a Fedorába: Fedora SPARC is the continuation of the Aurora efforts, in an official capacity as part of the Fedora Project.

-=- There's no place like /home -=-

(#10062) Sotho válasza kovaax (#10060) üzenetére


Sotho
őstag

Ezen az oldalon egyetlen link sem megy már néztem, de nekem jó a fedora is csekkolom. :R

(#10063) Vladi válasza Sotho (#10062) üzenetére


Vladi
nagyúr

Fedora 12 iso-k.

repó az nem tudom, hogy van hozzá. 3rd party biztos nincs, ami még kell fogratnod kell hozzá.

Egyébként sparcod van? mesélj! :D

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#10064) Sotho válasza Vladi (#10063) üzenetére


Sotho
őstag

Már húzom lefele a dvd-t :K
Kaptam egy sun ultra 5-öt azt nézegetem :B 256MB ram 400Mhz ultrasparc IIi proci.
Sikerült egy 80 gigás ata hitachi vinyót beletenni csak le kellet korlátozni 32 GB-ra
A solaris 9 megy rajta de számomra tökéletesen használhatatlan a grafikus felülete. Ezért próbálkozok különféle linuxokkal.

(#10065) kovaax válasza Sotho (#10062) üzenetére


kovaax
őstag

Igen, rájöttem. Úgy jutottam a Fedorához. Én amúgy Debian-t raknék rá inkább.

-=- There's no place like /home -=-

(#10066) Sotho válasza kovaax (#10065) üzenetére


Sotho
őstag

Már próbáltam :D De csak egy fekete képernyőt kaptam egy vonalkával a bal felső sarokban.

[ Szerkesztve ]

(#10067) kovaax válasza Sotho (#10066) üzenetére


kovaax
őstag

Hiba a Mátrixban!

-=- There's no place like /home -=-

(#10068) whYz


whYz
addikt

Sziasztok!

Az miért lehet, hogy frissítettem lenny-ről sid-re(2.6.32-5) és a load average-et nem mutatja rendesen. Eddig ha futtattam pár programot, akkor felment 5-ig is, most meg 0.001 meg 0.006 körül mozog. Két i7-es gépemen is tapasztalom ezt a problémát.

(#10069) utgyuru


utgyuru
aktív tag

XMMS-ben hogyan lehet beállítani, hogy számváltáskor pár mp átmenet legyen a 2 zeneszám között? Sehol sem találom a beállítások között.

(#10070) ReJim


ReJim
őstag

alapértelmezésben az ubuntu 10.04-en (és egyéb újabb ubuntu-n) milyen konfigurációs fájl játszik szerepet a grafikai beállításban, valamint a beviteli eszközökben?

egy eszköz telepítését és konfigurálását szeretném elvégezni, de csak xorg.conf-hoz van leírásom (gyártó oldaláról). de mivel nincs xorg.conf és dpkg-reconfigure xserver-xorg sem hozta létre azt, ezért kissé elakadtam. bár hozott létre cfg fájlokat a home-ban és az usr/lib-en belül.
(no meg mivel semmi hasznos beállítással kapcsolatos utility-t, panelt, programot nem találtam a menüjében.)

mod: évekkel ezelőtt slackware-t használtam, akkor még xorg.conf volt a disztrókban. most már 1-2 éve csak az itthoni fájlszerveremen használok linuxot (debian lenny, x nélkül). kissé lemaradtam...

[ Szerkesztve ]

</end.?>

(#10071) Vladi válasza ReJim (#10070) üzenetére


Vladi
nagyúr

Egy ideje nincs xorg.conf, az x mindent automatikusan próbál meg beállítani. De persze csinálhatsz egyet, akkor elvileg annak a beállításait veszi alapnak.

Itt írják, hogy:

sudo Xorg -configure

Ez létrehozza: /etc/xorg.conf ide. Ez nem az eddig megismert hely.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#10072) scream


scream
veterán

Sziasztok!

Még sohasem volt Linux-om,de most eldönttöem,kipróbálnám. Melyiket ajánlanátok így első nekifutásra ? :F

Esetleg lehetne olyat ami még egy régi notin is elmenne : FS Amilo L7300-x

Persze lehet többet is ,1-et a PC-re egyet a nitora :K

(#10073) ZCoyote válasza scream (#10072) üzenetére


ZCoyote
őstag

Tudom javasolni az Ubuntu-t így első nekifutásra. Népszerű, sok segítséget találsz hozzá akár itt, a fórumon is.
A FuSi laptopban nem tudom mennyi ram van de ha 256 vagy 512 MB akkor azon is elketyeg.

Romani ite domum.

(#10074) doc válasza ZCoyote (#10073) üzenetére


doc
nagyúr

elketyeg, de 256-on iszonyat, 512-n lassu, 1G rammal mar egesz korrekt :)

(#10075) ZCoyote válasza doc (#10074) üzenetére


ZCoyote
őstag

Valóban, 256-on tényleg gáz. Ajánlanám én a Slacki-t is de kezdésnek :U ;)

Romani ite domum.

(#10076) doc válasza ZCoyote (#10075) üzenetére


doc
nagyúr

a Slacki nem rossz valasztas kezdesnek, de csak olyannak, aki tenyleg elszant - mint en voltam anno :D

(#10077) ZCoyote válasza doc (#10076) üzenetére


ZCoyote
őstag

Úgy igen, ha van egy kis (sok) szabadideje és türelme és még kedve is a tanuláshoz.

Egyébként meg minden másra ott -> Aaaaz Ubuntuuuu :D

(nem vagyok fan)

[ Szerkesztve ]

Romani ite domum.

(#10078) doc válasza ZCoyote (#10077) üzenetére


doc
nagyúr

en sem vagyok Ubi fan, kozel sem, de kezdoknek en is mindig azt ajanlom :)

(#10079) kovaax válasza doc (#10078) üzenetére


kovaax
őstag

Per pillanat nekem gond nélkül felment a Xubuntu mellett a Fedora és az openSUSE is, mind xfce-vel, szal azokkal is próbálkozhat. Ubiból meg openSUSE-ból van lxde-s verzió is, ha nagyon gyengusz a hardver.

-=- There's no place like /home -=-

(#10080) doc válasza kovaax (#10079) üzenetére


doc
nagyúr

Xubuntu van anyam 433-as Celeronjan is, azon meg szepen eldocog :)

(#10081) klayton#1


klayton#1
tag

Próbálta valaki a MOC [music on console] nevű command line progit? Eddig két gépre tettem fel, egy laptopra amin 32, és egy asztalira amin 64 bites ubuntu van. A laptopon tökéletesen megy, hiba nélkül, az asztalin viszont nem sikerül sehogy se normális működésre bírni. Ha vége egy számnak, akkor ahelyett, hogy ismételne, vagy a következőre ugrana, megfagy a program, nem reagál semmire [ill. ha screenben futtatom, akkor "screen is terminating", és kilép]. Nem egészen értem miért lehet ez, talán valamit elhibáztam a telepítésnél, esetleg valami szükséges pack nincs telepítve? Ugyanezen a gépen a CMUS nevű lejátszó tökéletesen működik pl. [csak nekem a moc jobban tetszik]. Valaki találkozott esetleg hasonlóval? Van erre megoldás?

(#10082) TomyLeeBoy


TomyLeeBoy
tag

Sziasztok!

Nekem egy linux szerverrel lenne egy kis gondom, remélem jó helyre írom...
Tehát adott egy Debian szerver, levelezés, ftp, webszerver és egyebek mennek rajta.
Belső hálózaton minden tökéletes.
Domain írányítva az ip-re, router port-forward beállítva, levelezés, ftp és egyebek külső hálóról a domaint használva tökéletes. Viszont a webszerver (apache2) kívülről sehogy nem elérhető.

Számomra kicsit érthetetlen. Ha valakinek van ötlete azt megköszönném.

Üdv.: Kev.

Az idő sebessége: 1s/s

(#10083) doc válasza TomyLeeBoy (#10082) üzenetére


doc
nagyúr

nem lehet hogy a szolgaltato tiltja?

(#10084) x123456


x123456
aktív tag

Shell (bash) programozásban tudnátok segíteni? Már az őrületbe kerget... :(

Csinálok egy ilyet:
x=$(grep '^title' /boot/grub/menu.lst | sed -e 's/^title[ \t]*/\"/' -e s/$/\"/ | nl)
dialog --menu xxx 10 40 8 $x

Erre a menüben ahelyett, hogy sorszám-grub menüpont párosításban jelennének meg az egyes menüpontok, szavakra szedi az x változó tartalmát és abból gyárt menüt.

Ezt kapom:
1 Ubuntu
10.04.1 LTS,
kernel 2.6.32-24-server

Ehelyett:

1 Ubuntu 10.04.1 LTS,kernel 2.6.32-24-server
2 Ubuntu 10.04.1 LTS, ...

Ha az echo $x kimenetét cut'n'paste bemásolom a dialog végére a $x helyett, akkor jól működik. :U

Annyit látok, hogy set -x után megnézve egy echo $x parancsot, az echo eredménye OK, de a kifejtett parancssor tele van aposztrófokkal olyan helyen, ahová én nem raktam.
:F

(#10085) TomyLeeBoy válasza doc (#10083) üzenetére


TomyLeeBoy
tag

Erre is gondoltam már. T-online a szolgáltató és fixip van kérve hozzá. Azt nemértem hogy fixip van, tehát gondolná az ember hogy akkor üzemeltethet szervert mert amúgy minek a fixip. Mellette meg a levél küldés/fogadás simán megy, a http meg nem?! Spamot szórni lehet, de weblapot publikálni nem?! :D :F

Az idő sebessége: 1s/s

(#10086) doc válasza TomyLeeBoy (#10085) üzenetére


doc
nagyúr

a fix ip-nek a serveruzemelteteshez semmi koze
meg kell nezni a szerzodest, ott tutira le van irva, hogy tilos servert uzemeltetni

(#10087) TomyLeeBoy válasza doc (#10086) üzenetére


TomyLeeBoy
tag

Szerintem nincs. Vállalati szerződés, plusz nemtomhányezerért a fixip, ráadásul az első amit tiltana az a levelezés.. De az megy tökéletesen.

Az idő sebessége: 1s/s

(#10088) x123456 válasza TomyLeeBoy (#10087) üzenetére


x123456
aktív tag

router/tűzfal mögött van a szervered?

(#10089) x123456 válasza x123456 (#10088) üzenetére


x123456
aktív tag

jabocs, az elsőt csak félig olvastam el.

A routerig eljutnak a kérések?

Ami így hirtelen eszembe jutna: tcpdump-pal megnézni, egyáltalán megjelenik-e a külső kérés a szerveren. (esetleg az apache-ot futtató szerveren nincs valami ipfilter-féle, ami eldobja a csomagokat?)
Ha igen, akkor a megfelelő névre jön-e? Ilyesmi...

(#10090) x123456 válasza x123456 (#10084) üzenetére


x123456
aktív tag

eval dialog ...
És máris minden szép. :)

(#10091) doc válasza TomyLeeBoy (#10087) üzenetére


doc
nagyúr

ha vallalati szerzodes, akkor elvileg illene engedelyezniuk
akkor marad a diagnosztika, hogy hol akad le az egesz, ld a kollega javaslatait :)

(#10092) utgyuru


utgyuru
aktív tag

Üdv!

Valaki tudna segíteni, hogy ez mitől volt?
Ma filmet néztem VLC-vel, elmentem egy két perce a géptől, elindult a képernyőkímélő. Visszajöttem, nem fagyott meg, mert ment a képernyőkímélő, de nem reagált az egérre. Két egér van most bedugva, mert ki akartam próbálni, hogy működik-e. (Mármint a másik egér). Billzettel kilépett a képernyőkímélőből, utána meg kb. semmit se csinált. Akármelyik ablakra rákattintottam, nem tette le tálcára, ami tálcán volt, nem jött fel teljes méretre. Akármire kattintottam, semmi. Jobb klikkel valamelyik ablakon, semmi. Ctrl+Alt+F2-vel átmentem másik terminálra, top-ból kilőttem firefoxot, vlc-t, utána visszamentem a graf. felültre, akkor annyi változott, hogy ha jobb klikkel kattintottam az ablakokra, be tudtam zárni. Megpróbáltam, hogy indítok egy FF-et, de semmi se törént. Végül újraindítottam, most jó. Ez mitől volt? Mostanában sorban elromlik minden körülöttem, szóval kezdek már pipa lenni.

A másik:
Valamelyik nap gépeztem, és bedugtam egy jack-csatlakozós hangszórót a hangkártyára, amint bedugtam, teljesen megfagyott a rendszer. Se egér, se billzet, se semmi. Linux nálam sosem csinált még ilyet. Ezért is zavar, korábban nem volt ilyen 1x se.

(#10093) doc válasza utgyuru (#10092) üzenetére


doc
nagyúr

az elso eset valoszinuleg az ablakkezelo bugja, mit hasznalsz?
a masodik eset erdekes, nem lehet hogy ki van lazulva a hangkartya (mar ha kulso)?

(#10094) TomyLeeBoy válasza x123456 (#10090) üzenetére


TomyLeeBoy
tag

Szia!

tcpdump-al figyeltem a 80-as portot... Hát nem teljesen egyértelmű. Ha belső hálóról írom a domaint a böngészőbe, akkor egy csomó oda-vissza forgalmat jelenít meg a tcpdump a 192.168.1.1-től és afelé vissza. Ha külső hálóról próbálom, nem jelenik meg rögtön semmi, kis idő múlva 2-3 sor ugyancsak a 192.168.1.1-től és afelé, de emiatt teljesen nem tudom beazonosítani hogy honnan érkezett pontosan....

Talán még annyi, hogy az ip után van mégegy szám 192.168.1.1.1234 ami változik. Dea zt nemtudom mit jelent pontosan.

eval dialog-ra meg gugliztam mert nem tudtam mi az. Mondjuk még most sem. :)

Az idő sebessége: 1s/s

(#10095) utgyuru válasza doc (#10093) üzenetére


utgyuru
aktív tag

XFCE version 4.6.1 (Xfce 4.6)

De azóta meg tök jól megy a hang, és nem kellett hozzányúlnom. Újraindítottam, aztán jó volt. Viszont eszembe juttott egy másik esetet. Van egy alaplapi hangkártyám, meg egy PCI-on, a PCI-osat használom. Egyszer csak úgy "eltűnt" a rendszerből. Kijelentkeztem X-ből, meg vissza és semmi hangot nem akart adni. Megnéztem, /proc/asound/modules-ban csak az alaplapit mutatta. Újraindítottam, akkor is. Kikapcsoltam, bekapcsoltam újra, akkor meg minden okés volt.

(#10096) x123456 válasza TomyLeeBoy (#10094) üzenetére


x123456
aktív tag

Hm... (az eval dialog az magamnak szólt -> megtaláltam a választ arra, amit korábban kérdeztem)

Szívesen segítenék, de... ez tipikusan olyan dolog, amivel max. akkor tudok kezdeni valamit, ha ott ülök mellette. :(

Számomra az elég fura, ha hosszú idő után jelenik csak meg a kívülről érkező kérés a szervereden. Pláne, ha nem is vagy biztos benne, hogy azt látod.

(#10097) doc válasza utgyuru (#10095) üzenetére


doc
nagyúr

ha legkozelebb is eltunik a hangkartya, meg kell nezni a dmesg logot, vagy a hozza tartozo modul zuhant ossze, vagy tenyleg szar a kartya, es nem erintkezik rendesen

(#10098) Jester01 válasza TomyLeeBoy (#10094) üzenetére


Jester01
veterán

Talán még annyi, hogy az ip után van mégegy szám 192.168.1.1.1234 ami változik. Dea zt nemtudom mit jelent pontosan.

Az szerintem a forrás port, nincs jelentősége.

Jester

(#10099) Jester01 válasza klayton#1 (#10081) üzenetére


Jester01
veterán

Felraktam a moc-ot 64 bites debian lenny-re csomagból (1:2.5.0~alpha3+svn20080629-2) gond nélkül megy.

Jester

(#10100) utgyuru válasza doc (#10097) üzenetére


utgyuru
aktív tag

Okés, köszönöm a segítséget.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.