Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10151) Jester01 válasza DarkByte (#10147) üzenetére


Jester01
veterán

Rossz idézőjelet használsz ... a macskaköröm miatt a változókat már a külső shell behelyettesíti, abban viszont még nincsenek beállítva.
$ bash -c 'export TEST1=hello && export TEST2=world && echo $TEST1 $TEST2'
hello world

Jester

(#10152) toxin2 válasza Bigya (#193) üzenetére


toxin2
tag

http://hu.opensuse.org/Dokumentáció

***** Linksys WRT160NL ***** http://www.gubamm.hu/ *********************************** ***** OpenWRT telepítési útmutató *****

(#10153) toxin2 válasza toxin2 (#10152) üzenetére


toxin2
tag

Bocs mindenkitől, már megint a thread elejét nézegettem véletlenül. :)

***** Linksys WRT160NL ***** http://www.gubamm.hu/ *********************************** ***** OpenWRT telepítési útmutató *****

(#10154) DarkByte válasza Jester01 (#10151) üzenetére


DarkByte
addikt

Oh, na erre nem gondoltam. :Y Köszönöm! :R

(#10155) fradi81 válasza Sweet Lou 6 (#10148) üzenetére


fradi81
veterán

kösz, de valamiért nem indul el.
balazs@hp-noti /media/adatok $ sh hdsentinel
hdsentinel: 1: Syntax error: "(" unexpected

moto g72, Ninebot d28e

(#10156) fradi81 válasza Sweet Lou 6 (#10148) üzenetére


fradi81
veterán

dupla

[ Szerkesztve ]

moto g72, Ninebot d28e

(#10157) Sweet Lou 6 válasza fradi81 (#10155) üzenetére


Sweet Lou 6
addikt

Melyik disztró alatt próbáltad? Csak simán húzd bele drag n drop-al a terminálba a fájlkezelőből, nálam legalábbis úgy megy. Előtte meg itt pipáld be a futtathatóságát:

Szerk.: sudo-val futtasd

[ Szerkesztve ]

sweetlou6.wordpress.com

(#10158) fradi81 válasza Sweet Lou 6 (#10157) üzenetére


fradi81
veterán

Most már oké valamiért így akartam indítani sh hdsentinel, úgy rémlett így kell programokat futtatni. köszi

moto g72, Ninebot d28e

(#10159) Paarthurnax


Paarthurnax
senior tag

mget-el toltok egy halom fajlt FTP-rol, de meg kell szakitanom es holnap folytatnom. Ha jol tudom, akkor az mget ujra fogja kezdeni az egeszet es felul irja a mar letoltott fajlokat. Meg lehet neki adni, hogy amik mar megvannak, azokat hagyja ki? mget elott futtattam egy prompt-ot, hogy ne kerdezzen ra minden letoltesre.

[ Szerkesztve ]

Diablo 3 - BoGyesz#1484

(#10160) Jester01 válasza Paarthurnax (#10159) üzenetére


Jester01
veterán

Használd inkább a wget programot.

Jester

(#10161) td


td
senior tag

Valaki találkozott már ilyen hibával (dmesg)?

usb 3-2: new full speed USB device using uhci_hcd and address 2
usb 3-2: device descriptor read/64, error -71
usb 3-2: device descriptor read/64, error -71
usb 3-2: new full speed USB device using uhci_hcd and address 3
usb 3-2: device descriptor read/64, error -71
usb 3-2: device descriptor read/64, error -71
usb 3-2: new full speed USB device using uhci_hcd and address 4
usb 3-2: device not accepting address 4, error -71
usb 3-2: new full speed USB device using uhci_hcd and address 5
usb 3-2: device not accepting address 5, error -71

Ez akkor van, ha a mobilt rákötöm az USB-re. Keresgéltem a neten, és csak egy olyan megoldást találtam, hogy rmmod-dal ki lehet szedni a kernel modult, bár ott nem pont az uhci_hcd kapcsán írták, hanem az ehci_hcd-re (mivel ott vinyóval volt ugyanilyen hiba, csak más kóddal persze).

Nekem nem jött be, az rmmod után sem akart működni a net a mobillal (elvileg automatikusan kapcsolódna, ha a telefonon magán beállítom ezt az "USB" menüben).

Valami frissítés cseszhette el amúgy a rendszert, mert korábban nem volt ilyen (a neten fellelt infónál is ezt feltételezte a srác).

Valami más megoldás esetleg ez rmmod-on kívül?

''Pre-visualization hardware by AMD Opteron processors.''

(#10162) zoltanz


zoltanz
nagyúr

A Google házatájáról a ChromeOS re leszek még kíváncs x86 -ra. Ha fele olyan jó lesz mint az Android le a kalappal. :)

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#10163) x123456 válasza zoltanz (#10162) üzenetére


x123456
aktív tag

Kérdés, hogy hány tűzfallal és egyéb szűrővel kell majd körülbástyázni, hogy ne pofázzon hazafelé olyasmit, amit nem akarsz publikálni... :U
Egy ideje nagyon nem bízom a gúgliban.

(#10164) bambano válasza td (#10161) üzenetére


bambano
titán

igen, ezt olyankor szokta csinálni, ha az eszköz sebességének megfelelő usb driver nincs betöltve.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#10165) zoltanz válasza x123456 (#10163) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Majd meglátjuk, nekem az MS sem szimpibb. :DDD

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#10166) bambano


bambano
titán

van valakinek gyakorlati tapasztalata linuxos openvpn szerver és windowsos klienssel? érdemes ezt használni? nincs túl nagy biztonsági igény...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#10167) sonar


sonar
addikt

Sziasztok,

Egy kis cmdline help kellene.
diff parancsot hogyan kell paramétereznem, hogy tényleg csak a különbségeket mutassa?
Only in, meg common subdir... ezeket ne?
Illetve azt sem értem ha -x *.in kiterjesztést megadom akkor miért nézi és mondja, hogy csak az egyikben van?

A dolgot bonyolítja egy picit, hogy windows alatt futnak a progik (jó kis linuxos progikat portolták win alá)

:R

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#10168) x123456 válasza sonar (#10167) üzenetére


x123456
aktív tag

Ide írnád a problémás parancsot? Gyanús nekem az a *, amit emlegetsz...
Emlékeim szerint a diff kapcsolóktól mentes állapotában csak a különbségeket mutatja.

(#10169) sonar válasza x123456 (#10168) üzenetére


sonar
addikt

Közben kiokoskodtam
-x adja meg a kivétel mintákat, grep -v meg kiveszi a fölös sorokat
diff -x *.dta -x *.in \\s4l1s031\dfcxact\ \\s4l1s011\dfcxact\ | grep -v "Only" |grep -v "Common"

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#10170) x123456 válasza sonar (#10169) üzenetére


x123456
aktív tag

--- storno ---
Eredetileg úgy értettem, hogy windows-ról kerül linuxra

[ Szerkesztve ]

(#10171) td válasza bambano (#10164) üzenetére


td
senior tag

De erre épp azt írták, hogy rmmoddal meg kell próbálni eltávolítani (persze su-ként), és úgy elvileg mennie kell. Ez elvileg egy átmeneti megoldás lenne ugye, de legalább működne. Nekem viszont nem működik.

''Pre-visualization hardware by AMD Opteron processors.''

(#10172) JaniS


JaniS
senior tag

Lehet a wget valamilyen opciójával folytatni vagy újrakezdeni egy olyan letöltést, amely közben a router lecsatlakozott az internetről, majd újracsatlakozott rá?

Értelmesebben elmagyarázva: megy a wget-tel egy letöltés egy notebook-on, az ADSL-es internet kapcsolat megszakad (pl. 24 óránkénti bontás miatt), majd pár másodperc múlva újrafelépül. Ilyenkor azt tapasztalom, hogy ez a letöltés nem folytatódik tovább.

Mig más esetben, ha pl. ha csak kikapcsolom a wifi-jét a notebook-nak, azaz ezzel szakitom meg az internet kapcsolatot és utána újracsatlakozom, akkor minden gond nélkül folytatja a letöltést.

$?-lel ugyan tudnám vizsgáltatni a wget eredményét és irni egy pici szkriptet, de most csak az érdekel, hogy maga a wget rendelkezik-e olyan opcióval, ami a folytatást lehetővé tenné.

JaniS

Ja, és vajon miért viselkedik igy?

[ Szerkesztve ]

(#10173) x123456 válasza JaniS (#10172) üzenetére


x123456
aktív tag

Amennyire tudom, nincs ilyen lehetőség benne. Esetleg az aria2c?

(#10174) TomyLeeBoy


TomyLeeBoy
tag

Sziasztok!

Debian alatt akadt egy kis problémám samba megosztással. Adatmentés miatt egy ntfs partíciót szeretnék olvasni debianból. Bemountoltam, a partíció olvasása megy is. Ezt a partíciót szeretném elérni egy másik gépen win-ből, ezért megosztottam samba-val. Az összes megosztásomat látom a másik win-es gépről, csak ezt a mappát nem tudom megnyitni, ahova bemountoltam az ntfs-t.
Nézem a jogokat deb-ben, a tulaj root, másoknak olvasás jog sem, de nem is tudok adni nekik...

Valakinek valami ötlete? :))

Az idő sebessége: 1s/s

(#10175) x123456 válasza TomyLeeBoy (#10174) üzenetére


x123456
aktív tag

Részletesebben nem tudom így fejből, de a mount.ntfs opciói környékén keresgélj! Ott lehet megadni, hogy milyen jogokkal akarod mountolni.

(#10176) JaniS válasza x123456 (#10173) üzenetére


JaniS
senior tag

Hogy én mekkora hülye vagyok... A read-timeout default 900s-os értéke miatt természetesen a 15 perc leteltével újrapróbálkozik a wget. A le- és felcsatlakozás ideje nem több mint 1-2 perc, így --read-timout=120 beállítással szépen folytatta is 2 perc múlva a letöltést. Az zavart meg - és ezt most sem értem -, hogy ha úgy szakítom meg, hogy kikapcsolom a wifi-t, akkor a wifi bekapcsolása után azonnal folytatja a letöltést, míg ha az ADSL dob le, akkor csak a read-timeout letelte után.

(#10177) x123456 válasza JaniS (#10176) üzenetére


x123456
aktív tag

Ettől függetlenül érdemes megnézni/kipróbálni az említett aria2c-t, mert amellett, hogy elvileg tudja folytatni a félbeszakadt letöltést, képes több szálon töltögetni, ami néha nagyon jól jön. (ha már tud ilyet a wget is, akkor szóljatok! :) )

(#10178) JaniS válasza x123456 (#10177) üzenetére


JaniS
senior tag

Köszi, megnézem. wget biztosan nem tud többszálút.

(#10179) TomyLeeBoy válasza x123456 (#10175) üzenetére


TomyLeeBoy
tag

Keresgélek, de nemigazán találok megoldást...

Az idő sebessége: 1s/s

(#10180) x123456 válasza TomyLeeBoy (#10179) üzenetére


x123456
aktív tag

http://linux.die.net/man/8/mount.ntfs-3g

uid, gid, umask, ilyesmi...

[ Szerkesztve ]

(#10181) TomyLeeBoy válasza x123456 (#10180) üzenetére


TomyLeeBoy
tag

Köszi a választ, de a hozzászólásom után nemsokkal sikerült is megoldani. :)

Az idő sebessége: 1s/s

(#10182) ReJim


ReJim
őstag

Ha valaki ért a szerverek konfigurálásához, és tudna segíteni:

Adott egy házi szerver (Pentium III 730.98 Mhz, 448Mb ram.) melyen samba, apache, php, mysql fut. (meg néha torrent kliens).
Jelenleg torrent nélkül véleményem szerint túl sokat eszik a memóriából.
(úgy, hogy a clamav, és még pár nem szükséges deamon már le van lőve.)
Memória fogyasztás

Vagy tévedek, és természetes, hogy ez a hw, ezen szolgáltatásokkal ezt produkálja. vagy valami nincs rendesen beállítva.

ötlet?

(amúgy a problémám csak az, hogy egy torrent letöltés mellett már néha belassul a samba...)

</end.?>

(#10183) bambano válasza ReJim (#10182) üzenetére


bambano
titán

nem látok itt sehol túl sokat... a samba max. lelassul, nem be, de az valószínűleg azért, mert a torrent időnként megzabál mindent.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#10184) ReJim válasza bambano (#10183) üzenetére


ReJim
őstag

tehát az ~250mega "cached" foglalt memória az természetes...
köszi az információt.
azért dobok még bele egy 256-os modult. (főleg, ha találok 133-asat)

[ Szerkesztve ]

</end.?>

(#10185) D®. GeNy@


D®. GeNy@
aktív tag

Sziasztok!

Ubuntu Linuxom van Gnome ablakkezelővel egy p3-as gépen, mely itthon szerverként üzemel netmegosztás gyanánt egy, gigabites switch közbeiktatásával.
A hálózat tökéletesen müxik a 3 gép között (win7-XP-és végül a linux), a windows OS-ek látják a linux megosztását és visszafele is minden klaffol, azaz a samba is tökéletes, DE a mai nap érdekes jelenséget tapasztaltam. Az egyik gépen az xp azt írta ki, h. kettős név van a hálózaton ??? :F :F
Na most ez egy zárt belső hálózat, 1 évig tökéletesen működött minden, aztán egyik napról a másikra ez történik? -Mire fel?
Azon a dolgon, h. nevet változtatok, más munkacsoportba megyek, belső ip-t változtatok megtörtént... -nem jártam sikerrel...
Az lenne a kérdésem: Lehetséges-e vmely módon törölni a linuxon belül (mivel ez osztja a netet) a névregistryket, ha van egyáltalán ilyen?! :U
Vagy meg lehet ezt oldani máshogy is?

Kézzel van beállítva mindegyik gépen a belső ip, a név, valamint mindegyik egy adott munkacsoportban van!

[ Szerkesztve ]

Mitsubishi Evo IX FQ-360 vs Subaru Impreza 06' WRX STi

(#10186) Zolien


Zolien
csendes tag

Jonapot, vazolnam a problemat. Adott egy fedora 13 es egy Debian Potato telepito, na meg egy USB csatiban vegzodo mobilnet. Wvdial kellene, de fedoranal teljesithetetlen fuggosegekbe botlon, hiaba DVD. A potato felteszi a wvdialt eleve, mukodne is, ha a kernel ismerne az usa device fogalmat (2.2.x). Tolteni nem tudok. Megoldaskent azt latom, hogy a fedora fele kernelt atmutom Potato ala. Kerdes, hogy egy kernelcseret kovetoen a rendszer latna-e, kezelne-e az usb modemet vagy ennyivel nem uszom meg?

Z

(#10187) utgyuru


utgyuru
aktív tag

Üdv!

Egy kis segítséget szeretnék kérni. XFCE ablakkezelő alatt a *.rar fájlokhoz megadtam, hogy alapértelmezettként a "unrar e" parancsot hajtsa végre, szóval ha fájlkezelőben rákattintok egy rar-ra, akkor kibontja szépen, de nem mutat semmi infót, csak látom, hogy ott vannak az új fájlok. Azt meg lehetne csinálni, hogy ilyenkor felugorjon egy terminál ablak, és mutassa, hogy hány %-nál tart a kicsomagolás ?

(#10188) doc válasza utgyuru (#10187) üzenetére


doc
nagyúr

a parancs legyen xterm -e "kicsomagoloparancs", igy a terminal hajtja vegre

(#10189) utgyuru válasza doc (#10188) üzenetére


utgyuru
aktív tag

Nem jó. Beírtam, hogy xterm -e unrar e, de nem történik semmi. Kipróbáltam, hogy beírtam futtatáshoz, hogy xterm -e top, akkor indított egy terminált, és mutatta a top-ot. Szóval ott jó, de ha fájl-nál kapcsolom így, akkor nem.

(#10190) doc válasza utgyuru (#10189) üzenetére


doc
nagyúr

tortenik, csak tul gyorsan :)
az 'unrar e' parancs semmit nem csinal, mivel nem mondod meg neki hogy mit csomagoljon ki, igy azonnal be is fejezodik

(#10191) utgyuru válasza doc (#10190) üzenetére


utgyuru
aktív tag

De amikor csak annyi volt beírva egyéni parancsként, hogy unrar e, akkor megcsinálta. Csak épp nem láttam belőle semmit, csak annyit, hogy megjelent a mappában az új fálj, és folyamatosan nőtt a mérete. De ha Ctrl+Alt+F1-el átváltottam konzolra, ott mutatta a százaléok, hogy hol tart.
Hogya "mondjam meg neki", hogy mit csomagoljon ki?

(#10192) kovaax válasza utgyuru (#10191) üzenetére


kovaax
őstag

1. jobbklikk a fájlon
2. "Megnyitás más alkalmazással..."
3. Becsekkolni: "Használd alapértelmezettként e fájl típushoz"
4. "Egyéni parancs használata:"
5. xterm -e unrar e %f

(Bár én az unrar x -et jobb szeretem.)

-=- There's no place like /home -=-

(#10193) csl1982


csl1982
tag

Sziasztok!

Van egy érdekes gondom, ilyet még nem láttam - Mandriva 2010 64bit és Wubi ugyanúgy produkálta:
elkezdem telepíteni a linuxot és egy ideig települ, majd kb. 5 perc szünet, megint megy majd 1 percig, megint szünet... Kb. 20 perc után rájöttem, hogy ha mozgatom az egeret, vagy nyomogatom a billentyűzetet, akkor nem áll meg.
A másik gond, hogy telepítés után az X nem tud elindulni, sőt, nyomok egy resetet, és utána sincs kép, kell egy 5-10-15 másodperces áramszünet, hogy megint legyen kép a monitoron.

Köszönöm,
CsL

(#10194) utgyuru válasza kovaax (#10192) üzenetére


utgyuru
aktív tag

Köszi, most működik. Mondjuk ugyanez volt beírva előtte is, csak akkor magától odaírta a %f-et, akartam is kérdezni, hogy az mire való. Beírtam az egészet kézzel, lényeg most jó. Azt még meg lehet csinálni, hogy ne az xterm-ben mutassa, hanem abban a terminálban, amit a rendszer használ alapból? Az XFCE menüben csak simán Terminál néven van, meg ha futtatáshoz beírom, hogy terminal, akkor is az indul el. (aminek fekete a háttere :DDD )

(#10195) kovaax válasza utgyuru (#10194) üzenetére


kovaax
őstag

Szerintem nekem szimpla bash indul ott, terminal parancs nincs. Kérdezd meg Emánuelt, hátha tudja hogy kell parancsot futtatni vele.

-=- There's no place like /home -=-

(#10196) utgyuru válasza kovaax (#10195) üzenetére


utgyuru
aktív tag

Hát, én nem tom, de ha beírom, hogy terminal, és leenterezem, akkor elindul. :D

(#10197) kovaax válasza utgyuru (#10196) üzenetére


kovaax
őstag

Biztos fent van az rsplib-tools csomag (nekem nincs).

-=- There's no place like /home -=-

(#10198) Rebirth II.


Rebirth II.
tag

Hello!

Ismerősöm most akar elkezdeni Linux-ot használni és érdekelné hogy full kezdőknek melyik verziót ajáljátok?

(#10199) kovaax válasza Rebirth II. (#10198) üzenetére


kovaax
őstag

A 2.6-osat valamelyiket, mondjuk a 2.6.32-t.

-=- There's no place like /home -=-

(#10200) kovaax válasza Rebirth II. (#10198) üzenetére


kovaax
őstag

Na, közben hazaértem.

Szal különböző disztribuciók vannak, amik nagyjából ugyanazt a kernelt használják. Teljesen kezdőnek én az Ubuntut, vagy Fedorát ajánlanám, a legfrissebb stabil verziókat. Ezen a fórumon az Ubuntu topik pörgősebb, de az is lehet, hogy csak azért, mert a Fedorával nincs semmi baj. :)

http://www.ubuntu.com/

http://fedoraproject.org/

-=- There's no place like /home -=-

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.