Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9951) doc válasza bambano (#9949) üzenetére


doc
nagyúr

te lehet hogy tudod, mindenki mas meg azt tudja hogy masodpercek alatt sikit ha gond van a hardware-rel :P

(#9952) bambano válasza doc (#9951) üzenetére


bambano
titán

Ha sikít, akkor valóban tudhatod, hogy rossz a hardver. A a gond az, hogy a tapasztalat viszont azt mutatja, hogyha *nem* sikít, az nem jelenti azt, hogy jó a hardver. Ha nem sikít, az vállvonogatást jelent.

Van itthon a polcon olyan memóriám, ami simán átment a memtesten. Gépbe rakva meg 48 óránál hamarabb feldobta a talpát. Mire erre rájöttem, ráment több hónapom meg több tank benzinem.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#9953) doc válasza bambano (#9952) üzenetére


doc
nagyúr

nalam meg sosem volt olyan, hogy rossz hardware-re ne dobott volna sok pirosat, szoval nalam bejott :)
azontul messze a legegyszerubb megoldas alapveto hw-tesztre, mondjuk elso lepcsofoknak

(#9954) Siriusb


Siriusb
veterán

64 biten (arch linux) miként lehet flashplugin használatát megoldani?

(#9955) doc válasza Siriusb (#9954) üzenetére


doc
nagyúr

vagy 64 bites flash playerrel, vagy 32 bites browser+32 bites flashplugin AFAIK

[ Szerkesztve ]

(#9956) Siriusb válasza doc (#9955) üzenetére


Siriusb
veterán

Az adobe oldaláról letöltött 10.1-es libflashplayer.so beraktam a ~/.mozilla/plugins, aztán a /usr/lib/mozilla/plugins-ba, de semmi. Azt hittem, valakinek lesz ötlete.
Lehet marad az, hogy feltelepitek egy 32 bites iront.

A chromium nem úgy van, hogy beépített flash playerrel megy?

(#9957) Siriusb válasza Siriusb (#9956) üzenetére


Siriusb
veterán

Egyszerűsítettem a megoldást, felraktam egy régebbi 64 bites csomagot, meg a flashblockot a biztonság kedvéért :)
Ha adobe-ék összeszedik magukat frissítve lesz.

(#9958) Jester01 válasza Siriusb (#9956) üzenetére


Jester01
veterán

Ellenőrizd, hogy valóban 64 bites flash playert töltöttél-e le: file libflashplayer.so
Én konkrétan nem találtam a 10.1-ből 64 bitest, nálam még a 10.0 r42 van és azt telepíteni valóban annyi, hogy bemásolom a ~/.mozilla/plugins alá.

MOD: látom közben megoldottad.

[ Szerkesztve ]

Jester

(#9959) Siriusb válasza Jester01 (#9958) üzenetére


Siriusb
veterán

Nálad a pont, tényleg 32 bites. Pedig azt hittem, 64 bitest töltök le. Igaz, vacakolt az adobe oldala és többször kellet neki futnom, valószínű figyelmetlen voltam. Vagy átírányított a végén...
Kíváncsi vagyok, milyen különbséget fogok észrevenni a 32 bit vs 64 közt. Gyanítom nagyobbrészt semmit :)

(#9960) szimla65


szimla65
aktív tag

ÜDV!
Segítségre lenne szükségem.Ma feltelepítettem egy ASUS notebookra az Ubuntu 10.04.LTS rendszert,símán probléma nélkül felment.Az internet működik(vezetéknélküli) a frisítések megvannak.Semmi mást nem csináltam mert kezdő vagyok és úgy gondoltam első lépésnek ez is jó.A baj akkor tünt fel amikor induláskor az XP-t választom,elég lassan töltődik be azután nem tudok vezeték nélküli kapcsolatot létesíteni.Leállításnál nem áll le a gép.Az XP és az Ubuntu külön partición van.Egyenlőre azt sem tudom ,hogy lehet a linux-ot teljesen eltüntetni.Várom a válaszotokat.

(#9961) Siriusb válasza szimla65 (#9960) üzenetére


Siriusb
veterán

Windows telepítő cd, elindítás után javító konzol, majd fixmbr ill fixboot parancsok. valószínűleg a fixmbr elég lesz, így a grub eltűnik. Utána azt csinálsz a linux particióval, amit akarsz.

Az általad leírt problémákat nem hiszem, hogy az ubuntu okozná, az ubi nem nyúl a winhez, s elég sokan használnak dual boot-ot probléma nélkül. Esetleg olyat tudok elképzelni, hogy fel volt csatolva a win partíció és "szabálytalanul" állítottad le az ubuntut és valami történt...
Próbáld újra az ubit indítani és rendesen lépj ki.

(#9962) morvo


morvo
csendes tag

Hi all.

Valaki használ squid-ot? Ha igen akkor megkérném, hogy segítsen egy kérdésben ami
a következő: hogyan lehet beállítani hogy transzparensként működjön. A squid verzió 3.1.1 ezért ebben már nincs lehetőség erre:

httpd_accel_host virtual
httpd_accel_port 80
httpd_accel_with_proxy on
httpd_accel_uses_host_header on

Mindenki amatőr ként kezdi. ''Szerintem'' Ezért kérlek SEGÍTS

(#9963) bambano válasza morvo (#9962) üzenetére


bambano
titán

másik portálon írták.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#9964) reandre


reandre
tag

Tisztelt guruk!

Linux bash szkriptben lenne szükségem némi segítségre. Olyan kódra van szükségem, ami ilyen felépítésű fájlból:

field1 field2 field3 field4 field5...

egy ilyet csinál:

field1:field2:field3:field4:field5:...

A probléma az, hogy a mezők száma nem fix. Lesz, hogy csak 1-2 mező lesz benne, de lesz olyan is, hogy 8-10. Próbáltam a következőt:

awk '{OFS=":", print $0}'

de ez visszaadja az eredeti, szóközökkel elszeparált fájlt, nem cseréli kettőspontokra. Próbáltam azt is, hogy $0 helyett beírom a lehetséges maximumot:

$1,$2,..,$12

azonban ilyenkor minden mezőhöz odateszi a kettőspontokat, tehát azokhoz is amelyek "üresek", valahogy így:

field1:field2:::::::::::

ami megint nem az, amit szeretnék.
Nem vagyok profi, 3-4 hete kezdtem el foglalkozni a linux szkriptekkel, de a felhasználási területből kifolyólag a legtriviálisabb, legstabilabb megoldásra lenne szükségem.

Help plíz! :R

(#9965) bambano válasza reandre (#9964) üzenetére


bambano
titán

akkor döntsd el először, hogy bash, awk vagy sed szkriptet szeretnél.

én biztos tr manualt olvasgatnék ezek helyett...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#9966) reandre válasza bambano (#9965) üzenetére


reandre
tag

végülis sikerült egy seddel megoldani a problémát :)
köszi az "útbaigazítást" :)

(#9967) OddMan


OddMan
őstag

Egy szoftver raid5 ext4 partícióra telepített slackware linux-ot hogyan érdemes elindítani pendrive-ról? :U
Arra gondoltam, hogy esetleg használom a jó öreg dos-os loadlin.exe programot, vagy netán érdemesebb lenne utánanéznem az initrd-nek? :U
Az initrd-hez tudtok linkelni valami magyar nyelvű howto-t? Ha nincs, akkor jó angol nyelvű is.

[ Szerkesztve ]

''A szíved szabad! Légy bátor és kövesd!''

(#9968) OddMan válasza OddMan (#9967) üzenetére


OddMan
őstag

Szerintem nekem az initrd-re nem is lesz szükségem, mert én mindig mindent befordítok a kernelbe és nem használok modulokat.
A kérdés, hogyan tudom elindítani pen-ről a már elkészített vmlinuz kernelemet?
Valami hasonlót szeretnék csinálni, mint amikor a slackware boot dvd lemezét paraméterezve indítom, mert mondjuk valami miatt felülíródott a boot sector és nem indul a rendszer.
Ilyenkor is fel tudom kapcsolni a file rendszert csak a kernelt a cd-ről kell előtte betöltenem a "linux root=/dev/sda3 rw" vagy valami hasonló paranccsal.
Szóval gondolom a lilo-t a pen-re kellene valahogyan telepíteni és minden kernelfordítás után a pen-re elhelyezni az aktuális kernel fájlt és a lilo.conf-ba beállítani, hogy hol található a root fájlrendszer, vagyis a szoftveres raid5 tömb, ahol a teljes linux distr. található.
A megvalósításhoz azért elkélne egy kis segítség, ha egyáltalán ez így lehetséges. :U

[ Szerkesztve ]

''A szíved szabad! Légy bátor és kövesd!''

(#9969) bambano válasza OddMan (#9968) üzenetére


bambano
titán

ugyanígy.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#9970) Sanyix


Sanyix
őstag

hello

le tudná írni nekem, hogy kell, vagy valami normális leírást arról, hogy hogy az istenben lehet bootolható pendriveot csinálni amiről linux telepítő indul?

Olvastam erről az idiótaságról hogy van valami bit a pendrivevokon ami ha 0 akkor nem bootolható, ha 1 akkor igen és hogy van erre 2 gyártó programja, ami persze egyik sem érhető el. Vannak szép kis programok amikbe beadom a linux imaget, és felmásolja a telepítót a pendrivera, de mégis a gép le se.... tehát gondolom ezt a bootolhatóságot a driveon nem kapcsolja be.

[ Szerkesztve ]

szövegértelmezés, az ÉRTELMEZÉS a fontos, mert az olvasás mindenkinek megy, de az ÉRTELMEZÉS már komoly probléma a magyaroknál. Gondold ezt át mielőtt marhaságot írsz...

(#9971) Siriusb válasza Sanyix (#9970) üzenetére


Siriusb
veterán

unetbootin, nem kell túlbonyolítani a kérdést :)

(#9972) Sanyix válasza Siriusb (#9971) üzenetére


Sanyix
őstag

ja ezt próbáltam, simán átsiklik fölötte bootkor...

pedig elsődleges boot device az usb

[ Szerkesztve ]

szövegértelmezés, az ÉRTELMEZÉS a fontos, mert az olvasás mindenkinek megy, de az ÉRTELMEZÉS már komoly probléma a magyaroknál. Gondold ezt át mielőtt marhaságot írsz...

(#9973) Sanyix


Sanyix
őstag

most leformáztam ezzel a bootolhatóvá varázsolós hp programmal, majd unetbootin.
Valamiért elkeztem nyomni az f8-at bootnál, így megjelent a menü, ahol kiválaszottam a pendriveot, azt bebootolt róla a linux.
Most nem tudom melyik lépéstől működött, lehet mind2 kellett, de azt nem értem ha elsődleges boot device a pendrive, miért bootol hdd-ről, ha nem nyomom az f8-at és választom ki.

szövegértelmezés, az ÉRTELMEZÉS a fontos, mert az olvasás mindenkinek megy, de az ÉRTELMEZÉS már komoly probléma a magyaroknál. Gondold ezt át mielőtt marhaságot írsz...

(#9974) Siriusb válasza Sanyix (#9973) üzenetére


Siriusb
veterán

boot flag be van állítva?
na, lényeg hogy megy.

(#9975) bambano válasza Sanyix (#9970) üzenetére


bambano
titán

csendben jegyezném meg, hogy a kérdésed feletti hsz-ben erről van szó.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#9976) Sanyix válasza bambano (#9975) üzenetére


Sanyix
őstag

ja csak ezen a gépen kíndóz van ami nem hajlandó particionálni pendriveot ha nincs az a flag átállítva, amit persze nem tud átállítani.

szövegértelmezés, az ÉRTELMEZÉS a fontos, mert az olvasás mindenkinek megy, de az ÉRTELMEZÉS már komoly probléma a magyaroknál. Gondold ezt át mielőtt marhaságot írsz...

(#9977) Lenry


Lenry
félisten

miért van az, hogy míg én gond nélkül tudom írni/olvasni bármelyik NTFS partíciót, addig egy pl egy torrentkliens már besípol, hogy szerinte írásvédett az a könyvtár.

a /home-ba gond nélkül tudok tölteni.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#9978) Siriusb válasza Lenry (#9977) üzenetére


Siriusb
veterán

NTFS-t eleve nem kellene használni torrentre, a proci használat jelentősen megugrik.

Szerintem a csatolási pontra chmod +rw othersnek megoldja a helyzetet.

(#9979) Lenry válasza Siriusb (#9978) üzenetére


Lenry
félisten

de csak egy ext partícióm van, az meg túlságosan tele van.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#9980) Siriusb válasza Lenry (#9979) üzenetére


Siriusb
veterán

Felejtsd el a windowst ;]

(#9981) Lenry válasza Siriusb (#9980) üzenetére


Lenry
félisten

portolj nekem 3ds maxot meg photoshopot linuxra és már törlöm is a Windowst :U

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#9982) Siriusb válasza Lenry (#9981) üzenetére


Siriusb
veterán

jól van, na :)

Más:
Nvidia 7600GT videokártya. Alapból 40%-on tekeri a ventit és ez nem is változik terhelésre sem. Több driverrel kipróbáltam, uaz.
Nvclock-kal manuálisan tudom szabályozni, ha megadom az értéket, de auto-ra nem engedi állítani, mondván ez a kártya nem támogatott. Létezik ilyen?

(#9983) The DJ


The DJ
addikt

Sziasztok,

Az apache error.log-jában a következő sorokat találtam egymás alatt folyamatosan:

--11:43:16-- http://link/tools/bot.pl
=> `bot.pl'
Resolving link... ip
Connecting to link|ip|:80... connected.
HTTP request sent, awaiting response... 200 OK
Length: 19,351 (19K) [text/plain]
bot.pl: Permission denied

Cannot write to `bot.pl' (Permission denied).
sh: /usr/bin/perl: Permission denied

A linket és az ip címet természetesen kiszedtem, mivel úgy gondolom ez valami perlben írott program akar lenni, aminek a futtatása nem feltétlenül ajánlott. Nem én indítottam el, másnak nincs hozzáférése a géphez. Fogalmam sincs mi történt, viszont szeretném kideríteni, hogyan lehet megállítani. Hogyan deríthetem ki, hogy mi akarja folyamatosan letölteni ezt a fájlt?

https://wpszaki.hu - Minden, ami WordPress, cikkek kezdőknek és haladóknak.

(#9984) predator24 válasza The DJ (#9983) üzenetére


predator24
tag

$locate bot.pl ??
Ki kéne deríteni, hogy mi ez a script és mi van benne. Ha ez megvan, utána lehet szórakozni azzal, hogy mit is csinál. Ha beleolvasol, akkor láthatod az egészet.

PEACE

(#9985) bambano válasza The DJ (#9983) üzenetére


bambano
titán

felynomták a webszervered.
szerintem mindent ments le róla, ami konfig fájl és saját gyártású tartalom, utána gyalu nullára.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#9986) The DJ válasza predator24 (#9984) üzenetére


The DJ
addikt

Már próbáltam...szerencsére úgy tűnik nem sikerült lementenie sehova, legalábbis ilyen néven nem szerepel a gépen semmi.

Viszont a gazda weboldalon (ahonnan le akar töltődni) meg tudom nézni könnyedén, hogy mit tartalmaz a script, de ez nekem kínai. Belinkelhetem, ha gondoljátok, csak magamtól nem akartam, nehogy valakinek kárt tegyek és még én is terjesszem ezt a valamit.

bambano: Gratulálok bárki is szórakozik ilyesmivel...sose értettem miért jó tönkretenni más munkáját :( Pár órám biztosan rá fog menni míg mindent újra beállítok úgy, ahogy volt.

[ Szerkesztve ]

https://wpszaki.hu - Minden, ami WordPress, cikkek kezdőknek és haladóknak.

(#9987) The DJ


The DJ
addikt

Más kérdés: Csak én vagyok a béna vagy tényleg eltűnt az etch mappa a Debian repo szerverekről?

Frissíteni akartam pár dolgot az itthoni gépen, erre kiírja nekem, hogy valami bibi van, mert nem találja az etch mappát. Nézem a böngészőben és tényleg nincs ott. De egyik tükörszerveren se. Még csak oldstable néven sem.

Ilyenkor mi a teendő?

https://wpszaki.hu - Minden, ami WordPress, cikkek kezdőknek és haladóknak.

(#9988) bambano válasza The DJ (#9987) üzenetére


bambano
titán

[link]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#9989) predator24 válasza The DJ (#9986) üzenetére


predator24
tag

pastebin-re rakd fel a kódot, aztán tudjuk értelmezni :))

PEACE

(#9990) Siriusb


Siriusb
veterán

Szeretném, ha sftp-vel fel lehetne tölteni a gépemre. Addig működik, amíg chroot-olni nem akarom:

sshd_conf:

Subsystem sftp internal-sftp

Match User feltolt
ChrootDirectory /home/feltolt
ForceCommand internal-sftp

Próba:

[siriusb@arch home]$ sftp feltolt@localhost
Password:
Connected to localhost.
sftp> ls
remote readdir("/"): Permission denied
sftp> exit

a felhasználó:

feltolt:x:1002:1002:feltolt,,,,:/home/feltolt:/bin/bash

drwx------ 2 root feltolt 4096 jul 2 13.39 feltolt

Miként oldható meg, hogy csak a saját home könyvtárában kószálhasson?

(#9991) The DJ válasza predator24 (#9989) üzenetére


The DJ
addikt

A bot.pl-t feltötöttem pastebin-re: [link]
Ez is le akart mászni: [link]

bambano: Köszönöm!

https://wpszaki.hu - Minden, ami WordPress, cikkek kezdőknek és haladóknak.

(#9992) bambano válasza The DJ (#9991) üzenetére


bambano
titán

Az első szkript az a firefoxban levő ismert bug kihasználásával irc hálózatokat támadó szkript.

A második alapján meg alapos a gyanú, hogy felkerült vagy fel akart kerülni egy nem teljesen eredeti apacs szerver program a gépedre. Nézd meg, hogy minden httpd vagy apacs processz ugyanaz-e.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#9993) Lenry


Lenry
félisten

nem tudom melyik topikba tartozik, de talán tudtok segíteni...

eddig ha a Thunderbirdben rákattintottam egy linkre, akkor ha futott a Firefox, akkor ott megnyitotta egy új fülben, ha nem futott, akkor megnyitotta Konquerorban.
tegnap átállítottam a HTML fájlok társítását a Firefoxhoz, azóta hiába kattintgatok egy linkre TB-ben, semmi sem történik... :F

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#9994) Lenry válasza Lenry (#9993) üzenetére


Lenry
félisten

ezt már próbáltam, de nem jött be

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#9995) Kvazár


Kvazár
őstag

Sziasztok!

Linuxos és Win7-es gépemet szeretném összelőni, de nem akarja a Lines elfogadni a Wines jelszavát. :F Erre van valakinek 5lete/tapasztalata?
Vissza raktam a Linesre egy Win7-et és akkor minden szépen ment, de a Linnel akkor sem működni a hálózati megosztás.
Tehát egymást látják, de amikor kérné a felhasználó nevet és a jelszavat, akkor azt nem fogadja el. :F

Eladó cuccaim: -

(#9996) Hunter2


Hunter2
addikt

hi

az miért van hogy felrakom a puppy linux 5.0.1-et, minden végig megy és mikor újraindítom akkor azt írja ki hogy oprendszer nem található. Na ez miért van??? :F

(#9997) Siriusb válasza Lenry (#9993) üzenetére


Siriusb
veterán

Nézd meg ezt.

Szerk: Hunter2,
Igy látatlanban azt mondanám, hogy a menu.lst-ben hibádzik egy sor:
root (hd0,0)
Gondolom az első hdd-n van a linux, tehát a második számot próbáld variálni, +/- 1-gyel, ha pl. most 0, akkor legyen (hd0,1)
Könnyen kipróbálhatod, ha a gépet elindítva a grubban a megfelelő soron állva "e" billentyűt nyomsz, ezzel tudod szerkeszteni a kiválasztott bejegyzést. "b" indítja a boot-ot.

[ Szerkesztve ]

(#9998) Hunter2 válasza Siriusb (#9997) üzenetére


Hunter2
addikt

ha live-ként indítom akkor mi az elérési útja ennek a fájlnak?
Egyébként egy vinyó van és az SDA1 a swap az SDA2 pedig EXT2-es és a rendszer azon van.

(#9999) Kvazár válasza Kvazár (#9995) üzenetére


Kvazár
őstag

Tudja valaki, hogy mi annak a csomagnak a pontos neve, mellyel a sambát grafikusan is beállíthatom?
(Esetleg azé is érdekelne, amivel az ubis megjelenést/effekteket jobban testre szabhatom.)

Eladó cuccaim: -

(#10000) Siriusb válasza Hunter2 (#9998) üzenetére


Siriusb
veterán

Akkor nincs külön partíció a bootnak,tehát az is az sda2-n lesz, a /boot/grubban. Tehát felcsatolod a livecd-ben az sda2-t és az említett könyvtárban megtalálod.
Véleményem szerint egyszerűbb az általam említett megoldás, mert egyből látod, jót írtál-e be, és ha elindul az OS, simán át tudod írni a menu.lst-ét, nem kell livecd-ézni.

Kvazár (#9995)
Talán a gnome system tools-ra gondolsz?

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.