Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9101) D4rkAv3ng3r válasza FixY67 (#9078) üzenetére


D4rkAv3ng3r
senior tag

Az a jelentősége, hogy sok GNU/Linux disztróra NTFS csatolást egy NTFS-3G nevű driver végzi és ugyanennek a segítségével képes írni olvasáson kívül az NTFS patríciót. Persze ha esetleg nem ez végzi, hanem más driver akkor tök8, hogy ntfs-3g van-e. Egyébként az NTFS-3G egy GPL liszenszes magyar frissítésű driver.

Utána néztem az utolsó 2 számnak is az fstab-nál, az első a dump a második a freq pass-num.
a dump általában 0, a freq-pass-num már érdekesebb, ez arra való, hogy ellenőrizze-e, hogy bootoláskor történt-e hiba a lemezen/patríción. Ha aktiválni akarjuk
- root eszköznél 1
- egyébnél 2 (vagy ha biztosra akarunk menni)
- és 0 ha nem akarjuk az ellenőrzést.
Ezt is ahogyan már írták előttem 0-án szokták hagyni.
A dump meg egy mentési módszer. A dump képes az egész lemez/patríció állományrendszerét lementeni. Általában SSH-val használják. Hiányosságai vannak, amelyek kiküszöbölésére parancsok szükségesek.

#9093 Vladi: Hát szerintem azért, mert kevés Ubunut-s használná, általában az Ububntu amolyan Linux homokzó, bár lehet használni nem mondom olyannak is akik vágják a Linuxot. mindenesetre azért én nemsokára Debian-t rakok az UE helyett.

[ Szerkesztve ]

(#9102) D4rkAv3ng3r válasza D4rkAv3ng3r (#9101) üzenetére


D4rkAv3ng3r
senior tag

Bocs látszik, hogy este van, nem magyar frissítésű hanem magyar fejlesztésű driver az NTFS-3G. :B

[ Szerkesztve ]

(#9103) FixY67 válasza D4rkAv3ng3r (#9101) üzenetére


FixY67
senior tag

Amiért értetlenkedtem: ha jól tudom/értem, biztonság szempontjából nincs jelentősége, írásról meg szó sem volt az eredeti kérdésben. Ellenben amennyire tudom, a hagyományos ntfs driver benne van a legtöbb linux disztribúcióban, az ntfs-3g-vel még nem nagyon találkoztam (bár ez semmit sem jelent).

Ami az fstab két numerikus paraméterét illeti: én még nem láttam élő embert, aki a dump-ot használta volna (hogy az ssh hogy keveredett bele, azt végképp nem értem - mondhatni, ebben a szövegkörnyezetben irreleváns).
A másik pedig pusztán annyi (emlékeimre támaszkodva írom), hogy milyen sorrendben futtassa a rendszer bootoláskor az fsck-t. Ezt pl. ntfs esetében azért kell 0-ra állítani, hogy ne akarja ellenőrizni, mert (tudtommal) nincs mivel.
Egyébként hogy kötekedjek, nem azt ellenőrzi, hogy a bootoláskor történt-e hiba, hanem bootoláskor ellenőrzi, hogy korábban nem sérült-e meg - pl. az előző rendszerleállítás során megtörtént-e az umount.

...

(#9104) D4rkAv3ng3r válasza FixY67 (#9103) üzenetére


D4rkAv3ng3r
senior tag

Jogos, nem kötekedés. :) Egyébként tényleg jobb, ha NTFS-t békén hagyja.

(#9105) macskajancsi


macskajancsi
aktív tag

sziasztok!

meglehetősen fontos, meglehetősen gyors kérdés (számomra):

felállás:
Debian alatt szoft raid 0 vs lvm stripe sebesség.
ugyanakkora vinyók, mind a kétszer teljesen kihasználva. (na jó, lvm alatt pár gb-val kevesebb, de ez szerintem irreleváns)

a stripe méret szerintem mindkét helyen 64k. (lvm-en tutira ennyi, raiden csak ha ennyi a default. :) )

kijött, hogy lvm alatt kb 2x akkora az írási sebesség (31 vs 56 mb/s). az olvasás az majdnem ugyanaz (67 - 73mb/s).
ram cache effekt nem játszik, 512mb a ram, és 1 gb fájl írásnál-olvasásánál jött ki ez az eredmény.

a százdolláros kérdés: mitől lehet, hogy lvm alatt 2x olyan gyorsan ír?

[ Szerkesztve ]

coito ergo sum...

(#9106) ivivan válasza macskajancsi (#9105) üzenetére


ivivan
tag

Ennél sokkal nagyobb fájllal próbáld ki szerintem, mert ezt okozhatja még a RAMba írás, 10-20GB-os fájl szerintem már megteszi...
ivivan

Állatkerti képek: http://hu.zoopictures.eu

(#9107) Nagytalp


Nagytalp
senior tag

Tapasztaltatok már olyat, hogy egy flash tartalomra rákattintva egyszerűen nem történik semmi? Flash videóknál ha a lejátszás gombra kattintok akkor bevillan, hogy nyomom de nem hajtódik végre. Kipróbáltam Firefox, Opera, Google Chrome böngészőkkel is. Nem minden oldalnál van így de a Youtube esetében sűrűn előfordul.

Nvidia RTX és AMD RX videókártyák raktárról!

(#9108) D4rkAv3ng3r válasza Nagytalp (#9107) üzenetére


D4rkAv3ng3r
senior tag

Én sajnos igen, csak nekem fordítva, napiszaron meg hasonló honlapokon nem történik semmi, YouTube működik rendesen.

[ Szerkesztve ]

(#9109) Nagytalp válasza D4rkAv3ng3r (#9108) üzenetére


Nagytalp
senior tag

Szerinted van erre megoldás?

Nvidia RTX és AMD RX videókártyák raktárról!

(#9110) macskajancsi válasza ivivan (#9106) üzenetére


macskajancsi
aktív tag

köszi, megnézem!
más ötlet esetleg?

coito ergo sum...

(#9111) Nagytalp válasza D4rkAv3ng3r (#9101) üzenetére


Nagytalp
senior tag

Na én raktam fel Debiant mostanság puszta nosztalgiából. Olyan volt mintha fényéveket mentem volna vissza az időben. Egy órányi heggesztés után pedig rájöttem, hogy ennyire nem is vagyok perverz. :D

Nvidia RTX és AMD RX videókártyák raktárról!

(#9112) D4rkAv3ng3r válasza Nagytalp (#9111) üzenetére


D4rkAv3ng3r
senior tag

Hát igen a stable verzióban kissé régebbi dolgok vannak, ha felrakom én is visszamegyek. :D A testing verzió meg ki tudja milyen, bár nem hinném, hogy gondok lennének vele. :B

Megoldást meg még nem néztem lehet, hogy segítene az Adobe Flash 10.1 beta. :F

[ Szerkesztve ]

(#9113) FixY67 válasza D4rkAv3ng3r (#9112) üzenetére


FixY67
senior tag

A testing, az testing. Arra is van esély (konkrét, személyes tapasztalat :( ), hogy egy dist-upgrade úgy agyonvágja a rendszert, hogy többé bebootolni sem tud.
A jelenlegi stabil viszont használható, ha szervert akarsz. Desktopra bármi mást, ami debian alapú... :)

...

(#9114) D4rkAv3ng3r válasza FixY67 (#9113) üzenetére


D4rkAv3ng3r
senior tag

Igen én is a Debian amd64 stable-t szedem le. Leszedem mind az 5 DVD-t és halesz időm azt is felrkom, csakez az UE 2.4 elég jóra sikerült. (Mondjuk nyomokban ez is Debian alapú.)

[ Szerkesztve ]

(#9115) wannabeinla


wannabeinla
tag

sziasztok!
nemtudom jo helyre irok-e, ha nem akkor sorry. van egy pentium II-es gep (500 Mhz), 384 MB rammal, meg egy 8 GB-os vinyoval. az volna a kerdesem, hogy lehet-e ilyen gepre valami olyasmi linuxot rakni, amivel az ember elkezdhetne megismerkedni vele (marmint az egesz linuxxal, kezdem unni windowst mostanaban), es meg a gep is eleg neki. a valaszt elore is koszonom. :R

#DD00FF

(#9116) Vladi válasza wannabeinla (#9115) üzenetére


Vladi
nagyúr

Szia!

Valami kisebbet lehet. A puppy elég népszerű mostanában. Elég gyors lesz rajta, és ismerkedéshez is jó. Vagy valami népszerű disztrót könnyű ablakozóval.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#9117) ZCoyote válasza wannabeinla (#9115) üzenetére


ZCoyote
őstag

Vagy egy Crunchbang.

Romani ite domum.

(#9118) wannabeinla válasza Vladi (#9116) üzenetére


wannabeinla
tag

koszonom szepen megnezem. wifit nehez lesz beloni?

#DD00FF

(#9119) Vladi válasza wannabeinla (#9118) üzenetére


Vladi
nagyúr

Wifit elég nehéz belőni. Bár attól függ milyen. Most akkor a gépen csak linux lesz, vagy win is? Mert ha 2, akkor lehet a 8 G kevés, ha egyedül akkor elég lesz. Legalább egy gyökér / és egy swap partíció kell. Ez utóbbi a virtuális memória, ennyi rammal mondjuk 500 mega elég, a gyökér meg a többi és akkor nem fogysz ki. A chunizé is jó lehet neked.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#9120) wannabeinla válasza Vladi (#9119) üzenetére


wannabeinla
tag

az jo szted,hogy:
2gb winfos system ntfs
2gb puppy system ext2 vagy ext3
500mb swap
maradek 3,5 gb kozos fat32
?

#DD00FF

(#9121) Vladi válasza wannabeinla (#9120) üzenetére


Vladi
nagyúr

Azt írják, hogy elvileg 100 mega elég neki? :F Bár nem biztos, hogy így kezdőként jó választás neked, [ :D ] de egy próbát megér, még be is jöhet.
A wiki oldalát olvasgasd serényen. :K

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#9122) wannabeinla válasza Vladi (#9121) üzenetére


wannabeinla
tag

koszi. sztem inkabb varok meg egy kicsit, januarban venni akarok uj gepet, es arra majd ubuntut vagy valami kezdoknek szant linuxot rakok.(ott legalabb a HDD nem szab hatart :D)

#DD00FF

(#9123) D4rkAv3ng3r válasza wannabeinla (#9122) üzenetére


D4rkAv3ng3r
senior tag

Ha Ubuntu-t akarsz akkor szeritnem arra a rági gépre rakj egy Xubuntu-t.

(#9124) td


td
senior tag

Korábban már kérdeztem itt, hogy hogyan lehet mobilon keresztül netezni Linux alól. Most ismét lenne valami. Csatlakozási kísérlet után ez a hiba jön:

--> The PPP daemon has died: A modem hung up the phone (exit code = 16)
--> man pppd explains pppd error codes in more detail.

Kerestem neten, hogy másnak is volt-e ilyen hibája, és az egyetlen megoldást kipróbáltam, ami azt javasolta, hogy az /etc/ppp/options.pptp-ben kommentezzem ki az alábbi beállításokat, ha ott vannak:

lcp-echo-failure
lcp-echo-interval

Kikommenteztem, de nem jött be. A telefon amúgy ezt írja ki:

"Kapcsolódási hiba. Ellenőrizze a beállításokat. További problémák esetén forduljon a szolgáltatóhoz."

Ez wvdial-os módszer lett volna. GUI-sat még nem próbáltam, mert kaptam egy leírást az előbbihez. Elvileg gyerekjáték lenne, de valami nem tetszik neki. Egy tippem van csak, hogy több account is be van állítva a telefonon, és azzal nem tud mit kezdeni. Valaki mondta, hogy Windows-on még azt is meg kell adnia a kapcsolatot felépítő proginak, hogy hányadik profile-t használja. Itt meg ugye olyan nincs.

Nem ismerős valakinek?

Amúgy Gnome-ot használok, ezért a kppp most nem játszik, max majd a sajátját letöltöm valamikor (olvastam róla, valami három betűs, csak most nem ugrik be).

''Pre-visualization hardware by AMD Opteron processors.''

(#9125) BluEyes


BluEyes
őstag

Flash hiba:
a linkek, gombok stb. egérrel nem működnek. Pl. a speedtest.net-en forog a csillag Szeged fölött, de hiába kattintok rá, nem indul a teszt. Ugyanez van a Datanet tesztoldalán is. Vagy pl. egy flash animációra jobbklatty - settings, a kis ablakocska még feljön, hogy állítsuk be a playert, de innentől már semmi egérre nem reagál, még bezárni sem tudom, csak a billentyűkre (TAB, enter) mozdul. Firefox, Konqueror egyaránt.
Minden más jól működik, youtube is oké.
Mi lehet ez?

Azért jó a tengerparton, mert ott csak 3 oldalról vesznek körbe hülyék.

(#9126) emvy


emvy
nagyúr

Megoldottam... :)

[ Szerkesztve ]

while (!sleep) sheep++;

(#9127) Vladi válasza emvy (#9126) üzenetére


Vladi
nagyúr

5 percen belül? :D

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#9128) emvy válasza Vladi (#9127) üzenetére


emvy
nagyúr

Ja. :) Mindig ez van, ha megkerdezem a forumon, akkor tuti rajovok.

while (!sleep) sheep++;

(#9129) bambano


bambano
titán

tudtok olyan linuxos progit javasolni, ami dbase/clipper dbf-et ékezethelyesen postgresql UTF8-ba konvertál?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#9130) VIC20


VIC20
őstag

Sziasztok!
Kezdő Linux-felhasználó tanácsot kér telepítéshez. Lehet, hogy hardveres a gond.

Leszedtem az Ubuntu 9.1 64 bites változatát. Szeretném feltelepíteni egy vinyóra, amit eSata porton keresztül kapcsoltam a géphez. Az alaplap (ASUS P5Q3 Deluxe) BIOS RAID-re van állítva, mert a Windows egy RAID0-ás tömbre van telepítve. A telepítő kifagy.

Igazából először egészen a partícionálásig eljutottam, csak a fájlrendszer létrehozásakor kezdett hibaüzeneteket dobálni. Gondoltam, segítek rajta, ezért Windows alól újraformáztam a külső vinyót, tehát keletkezett rajta egyetlen üres NTFS partíció. Na, erre már a telepítő indulásakor merevre fagy.

Tényleg nincs már megoldás, mint minden alkalommal bemászni az asztal alá, és SATA kábeleket dugdosni, meg BIOS-t állítgatni?

(#9131) Siriusb


Siriusb
veterán

Adott egy ubuntu 9.10 grub2-vel, mely mellett ott figyel egy arch linux is. Tegnap volt egy rendszerfrissítés az arch-on és azóta nem tudok az archra bootolni, mert nem találja a root partíciót. A grubban uuid-vel van azonosítva, leellenőziztem, jó.
Megpróbáltam egy rootdelay=15-öt is, de ugyanaz a helyzet: ezt az uuid-t nem találja.

Valami javaslat?

(#9132) FixY67 válasza Siriusb (#9131) üzenetére


FixY67
senior tag

Ha jól sejtem, a grub az ubuntu-é. Ott kellene körülnézni, mert szvsz nem a root partícióval van gondja, hanem a kernelből kaptál újat és a régit nem találja... (esetleg konkrét hibaüzenet?)

...

(#9133) Siriusb válasza FixY67 (#9132) üzenetére


Siriusb
veterán

Így van, az ubié a grub.

Valóban, 31-ről 32-re updatelte a kernelt, de a név ugyanúgy kernel26.img maradt.

Hibaüzenet: Root device UUID blabla doens'nt exist,
Majd: Unable to detect or create root device UUID blabla

Ez volt idáig a menuentry:
menuentry "ArchLinux" {
insmod ext2
set root=(hd0,8)
search --no-floppy --fs-uuid --set 7099f330-d87a-4995-97bc-d9508051fb9b
linux /boot/vmlinuz26 root=UUID=7099f330-d87a-4995-97bc-d9508051fb9b ro
initrd /boot/kernel26.img
}

Betyáros módon beraktam egy ilyet:
menuentry "Arch Linux" {
set root=(hd0,8)
linux /boot/vmlinuz26 root=/dev/sda8 ro
initrd /boot/kernel26.img
}

amivel el is indul!

Szóval az uuid azonosítás miatt lehet probléma, de nem értem, hol, mert az azonosító rendben van. :F
Szeretnék megoldást találni, úgyhogy ha további info kell, csak kérdezz.

(#9134) ivivan válasza bambano (#9129) üzenetére


ivivan
tag

Hát én mindig írni szoktam rá egy rövid PHP programocskát, amivel még az egyszerűbb adathibákat is ki tudom javítani (pl: dátum mezőben nem dátum van stb)

Állatkerti képek: http://hu.zoopictures.eu

(#9135) bazsee83


bazsee83
tag

Hali

Lenne egy olyan problémám, hogy volt egy NAS-om és az linuxos fájlrendszert használlt. A NAS valami miatt tönkre ment és át akarom menteni az adatokat a PC-ben lévő vinyóra ami persze NTFS-t használ. Az lenne a kérdésem, hogy ezt hogyan tudnám megoldani. A gépen még magát a meghajtót sem látom csak a felügyeleti eszközök\szmítógép kezelésben.

Nagyon fontos lenne, mert pótolhatatlan adatok vannak rajt, közel 150GB.

Előre is köszi a segítséget.

(#9136) ivivan válasza bazsee83 (#9135) üzenetére


ivivan
tag

Az a kérdés igazából, hogy mi az a "linuxos fájlrendszer", mert ext2/ext3-ra van megoldás: http://www.fs-driver.org/index.html, de ReiserFS-re nem tudok ilyet.

Állatkerti képek: http://hu.zoopictures.eu

(#9137) Cathfaern válasza Jester01 (#6914) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Nekem is hasonló problémám lenne "ghostolni" kéne egy linux rendszerpartíciót úgy, hogy probléma esetén csak vissza kelljen állítani és mehet is a boot. A dolgot nehezíti, hogy mindezt futó rendszerről, és rendszerből kéne elvégezni, ugyanis fizikailag csak körülményesen férek hozzá a hardverhez. Boot loadert nem fontos lementeni, akkor egyszerűen egy egész partíciós "tar"-olás megoldást jelent?

Mielőtt valaki beleköt, igen, tudom hogy a visszaállításhoz mindenképp fizikailag hozzá kell férnem a géphez, de azért remélhetőleg visszaállításra kevesebbszer lesz szükség, mint mentésre :)

(#9138) macskajancsi válasza Cathfaern (#9137) üzenetére


macskajancsi
aktív tag

LVM lesz a te barátod! :)
és itt nem is lesz muszáj visszaállításhoz fizikailag hozzáférni a géphez. ;)

azaz először igen, ott kell lenni valszeg személyesen, de ha megvan, utána mehet bármi.

[ Szerkesztve ]

coito ergo sum...

(#9139) Speeedfire


Speeedfire
nagyúr

üdv!

már párszor megpróbáltam megoldást keresni rá de hiába
megkérdezem még1x hátha valaki tudja a megoldást
adott egy HP 6910p laptop, jelenleg win 7 32 bit fut rajta
everest és win szerint is idle állapotban 5 óra az üzemidő az acpi szerint
linux rendszer alatt (jelenleg ubi 9.10) 4 óra
próbáltam már a powertop programot is a felesleges processeket kiiktattam az irq-ta feltelepítettem egy irqbalance programot, de ezekkel is csak 4 óra 15 percet tudtam kihozni ubi szerint kb 12.5 - 13 watt a gép fogyasztása
win 7 alatt jóval kevesebbnek kell h legyen ha 5 óra fölötti időt képes kihozni magából
nem tudom h valakinek volt-e már hasonló problémája vagy csak engem zavar ennyire az üzemidő
esetleg másik kernellel vagy másik linux os-sel el lehet-e érni nagyobb üzem időt
ubi alatt a gép alig dolgozik az proci mindig vissza veszi 800 mhz-re a fogyasztását és memóriából is kevesebbet eszik
esetleg van vmi program amivel megtudom lesni h mennyi áramot eszik a proci?
vagy olyan program ami jobban kezeli ezeket a dolgokat?

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#9140) bambano válasza Cathfaern (#9137) üzenetére


bambano
titán

futó rendszert menteni blokk szinten nem egészséges, jó eséllyel inkonzisztens állapotot fog menteni a cucc. Kivéve, ha lvm van rajta és csinálsz hozzá snapshotot.

Van ghost for linux, g4l néven, esetleg érdemes megnézni.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#9141) FixY67 válasza bambano (#9140) üzenetére


FixY67
senior tag

Linux-on az op.rendszer mentésekor milyen problémákat okozhat ez az inkonzisztens állapot a logok esetleges adatvesztését leszámítva?
(hangsúlyozottan az op.rendszer mentéséről beszélek)

...

(#9142) katona.t


katona.t
tag

üdv.
DSL live cd indítása megáll itt: xauth: creating new authority file /home/dsl/.Xauthority
elötte azt írja, hogy nem tudja mountolni a hda1-et mert nem támogatott opcionális fícsörjei vannak (240)
Zewalk van a gépen és ext3-fs típusú a fájlrendszere. Elég lassú és ezért cserélném, dsl-re.
Tud valaki segíteni?

(#9143) bambano válasza FixY67 (#9141) üzenetére


bambano
titán

Azt, hogy a biztonsági mentés az biztonsági kellene, hogy legyen, nem lutri. Nem hiszem, hogy meg lehet jósolni a fájlrendszer állapotát utána. Ott van a napló, meg a többi, kideríthetetlen, hogy milyen állapotban kerül vissza az adat.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#9144) FixY67 válasza bambano (#9143) üzenetére


FixY67
senior tag

Nem véletlenül kérdezem. Más (nem windows) op.rendszereken soha, semmi gondom nem volt abból, ha a működő op.rendszert mentettem le. Pedig elég gyakori volt, hogy az ilyen módszerrel előállított backup-ból hoztunk létre tesztrendszert az élesből vagy klónoztunk teszteket egymás közt.

Persze kérdés, hogy milyen mentésről beszélsz: image jellegű vagy gyakorlatilag file szintű backupról? Én az utóbbiról...

...

(#9145) rtom válasza katona.t (#9142) üzenetére


rtom
senior tag

Itt azt írják, hogy az rc3-ban már megoldott a gond, de ha elolvasod a linkelt topicot, találsz workaround-ot is.

(#9146) Cathfaern válasza bambano (#9143) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

De ha ténylegesen csak a rendszerpartíció kerül mentésre, ahol semmiféle adat nincsen (log fájlokat leszámítva, amik biztonsági mentés szempontjából nem túl lényegesek), akkor elméletben nem léphet fel semmi inkonzisztencia, hiszen nem változik semmi a partíción. Vagy tévednék?

(#9147) bambano válasza Cathfaern (#9146) üzenetére


bambano
titán

nekem a partíció mentés azt jelenti, hogy a vinyón található blokkokat sorban kimentem és ha gond van, akkor visszatöltöm. ez, szerintem, simán összeborulhat attól, hogy az inode-táblákat, a journaling buffert, meg a többit nem egy időpillanatban, konzisztensen mented le.

tar-ral partíciót nem lehet menteni, tarral fájlrendszert lehet menteni, a különbség az, hogy egy partíción lvm-mel lehet több fájlrendszer is és a tar átmegy több fájlrendszer között, alapértelmezésben. Ezért tarolni fájlrendszert szoktunk, ott nem akkora gubanc, hogy fájlok módosultak, tar kicsit prüszkölni fog, elvész pár logbejegyzés és annyi.

Szóval melyik?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#9148) kbalazsa


kbalazsa
senior tag

Üdv!

A lastb parancsot szeretném beüzemelni egy SUSE SLES 10 SP1 (2.6.16.46-0.12-smp #1 SMP Thu May 17 14:00:09 UTC 2007 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux) Linuxon beüzemelni, de nem akar működni.

touch /var/log/btmp és wtmp megvolt.
chown root:root és root:tty, meg 660 rendben van, de hibás bejelentkezéskor nem kerül bele semmi bejegyzés. A last normálisan működik, a wtmp telik szépen.

[ Szerkesztve ]

Az elvileg és a gyakorlatilag közt nincs különbség ... elvileg.

(#9149) kbalazsa válasza Cathfaern (#9137) üzenetére


kbalazsa
senior tag

Ha Ext2/Ext3 partícióról van szó, a "ghost" megoldható a dump program segítségével.

A mentést single user módban érdemes végrehajtani (init s), majd "dump -0 -f filename /".
Ebből aztán vissza is tudsz állni teljesen (restore-al).

Az elvileg és a gyakorlatilag közt nincs különbség ... elvileg.

(#9150) bambano válasza kbalazsa (#9149) üzenetére


bambano
titán

dump az utolsó, amit erre használnék, ráadásul elvárás volt a futó rendszer, ami init s-ben nem megy.

ghost van linuxra, g4l vagy ghost for linux néven meg lehet találni, tehát ha mégsem futó rendszert kell menteni, ez a jobb.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.