Hirdetés

A tavasz virágai bükkösben

A képeket Lumia 925-sel készítettem.

Hétvégén az Erdélyi-szigethegység Béli nevű tagjában túráztam, ahová 2014 óta járok rendszeresen. Pár év alatt jelentős változások történtek a patakvölgyben, egyre több a hétvégi ház és a tarvágás. Miközben költöznek be az emberek a völgy belsejébe is; letarolják az erdőt. Sajnos az aszály a hegyvidéket is sújtja. Nem kellett gumicsizma a terepre, mert nincs sár. A patak sem árad. A bükkfák oldalán a moha kiszáradt. A növények kisebbek mint megszokott méretűk, és a medvehagyma is ritkásabb. Eddig mindig öröm volt a hegyvidéken túrázni, most inkább kínosan éreztem magamat. Letagadhatatlan a kártételünk a bioszférán. Embernek lenni szívás. Hiba.

Éjszakai kísérlet

A Huawei P30 Pro tesztjében látott egyik kép igazán lenyűgözött, pedig teljesen snassz tesztkép, de látszódnak rajta a csillagok. Utoljára kismillió éve próbáltam éjszaka fotózni mobillal, pedig volt SE K800 a kezemben, ami korának legjobb kamerás mobilja volt. De sose jutott eszembe az esti ég felé fordítani a mobil lencséjét. Minek? Azonban a P30 Pro tesztképe felcsigázott. Felkaptam az idén hat éves Lumia 925-öst és kimentem az udvarra maximumra állított érzékenységgel 3200 és leghosszabb záridővel 4s. Jobb könyökömet nekinyomtam a falnak, visszatartottam a lélegzetemet és kattintottam. Fentebb látható az első tesztkép. Bal oldalt a fényes folt nem pixel paca, hanem a Szűz csillagkép legfényesebb csillaga, a Spica, a közelében lévő szabálytalan négyszög a Holló csillagkép. Fellelkesülve ismét próbálkoztam és ezúttal az Oroszlán felé fordítottam a Lumiát, aminek egyik fényes (kettős) csillaga az Algieba.

Tavasz

A Lumia 925 hasznos társ a fotózásban. Kényelmesen meglapul az ingzsebemben, és ha látok valami kedvemre valót jövet-menet, akkor csak előhúzom és kattintok. Délutáni séta közben lőttem a képeket a városban. Annak ellenére, hogy öt éves a mobil, egykori felső kategóriáshoz illően tisztességesen helyt áll a kamerája. Nekem tetszik, amit produkál. :))

Elgondolkoztam

Egyik ismerősöm a héten új mobilt vett magának, Samsung Galaxy A7-est. Beszélgettünk a Samsungokról, megemlítettem, hogy az A széria a középkategória, a felső az S és a prémium a Note. Ennek hatására tegnap este böngésztem az apróhirdetéseket. Megakadt a szemem egy teljes dobozos, óvott Note 4-esen. Vajon megéri megvenni? Mert 39 ezerért bődületesen sokat tud. Ironikus, hogy óriásnak számított 2014-ben. A jelenben szinte pont ekkora a lepényem, ami jóval szerényebb tudású. Azonban csak kellemesen csiklandozza mobilmániámat az egykori csúcsgép birtoklásának gondolata. Körülvéve mobilokkal, egyszerre két telefonnal mászkálva nincs igazán szükségem még egyre. Alaposan át fogom gondolni a következő vásárlásomat. :))

Apró túlélő

A Samsung Galaxy Young 2011-ből az egyik családtagom által landolt nálam. Régi kedvenc mobilja volt, ami már évek óta pihent a szekrény mélyén. Nálam éppen tombol kikapcsolódásképpen a mobilmánia, így elkértem tőle, hogy tegyek a régiséggel egy próbát. Sikerül-e életre kelteni? Végül a barátom segítségét kértem, aki újra romolta, vagy mi erre a pontos kifejezés? A lényeg, hogy működik. A képen a lepény (Nokia 2.1) és a HTC Wildfire S társaságában látható, ami a kortársa. A cikk írása közben a Samsungról hallgatom a zenei válogatásomat. Teljesen rendben van. Mp3 lejátszónak máris bevált. Egyébként felhívtam róla az ajándékozó családtagomat, és a beszéd hangminőségével sincs gond. Tisztán hallottuk egymást. Persze a rendszer sebessége ööö,ööö, azért teszi a dolgát. A kijelzője nem egy nagy eresztés, de az információk láthatók. A mobil jól összerakott. Picinysége ellenére masszívan ellenáll a szorításnak. Egyedül a microUSB takarója vált ketté, lifeg a felső része, de majd szilikonpisztollyal megragasztom.
A HTC romosabb állapotban van, mert férfi rokonom exmobilja. De az is működik, csak időnként tikkel a kijelzője, felugrik a tárcsázó vagy a kereső.
Természetesen egyikre sem rakok alkalmazásokat. Ugyan a Samsung még meg tudja nyitni az áruházat, de semmiképpen sem terhelném csöppnyi agyát. Bőven elegendőek számomra az alap eszközei, akárcsak a HTC tudása is untig elég a hétköznapokra.
Mi az előnye a két 2011-es apróságnak 2019-ben? Elképesztően kicsi, tökéletes ingzseb mobilok, amik éltes koruk ellenére még mindig használhatók telefonként.
Jó érzés "retro" mobilokat ismét életre kelteni.

A biztonságos fogás szempontja

Nincs értelme a kisméretű modelleknek? cikk felriasztotta a majdnem elszunnyadt mobil frusztrációmat. Feltéptem a fiókot és kikaptam belőle a HTC-t és beüzemeltem. Nekem lehet bármilyen ficsőrje a lepénynek, amikor a legfontosabb szempont, hogy a hüvelykujjammal átérjem a kijelzőt. Nem kényelmes a Nokia 2.1-sel telefonálni és nem biztonságos a használata. Tele az apró zúzott kijelzős mobilokkal. Csak egy hajszálrepedés... :U Egyértelmű, hogy két kézzel használom, de oda a mobil mobilitása. Ha értitek, hogy mire próbálok kilyukadni.
Egy nem elhanyagolható szempont, hogy a lapos, széles forma a súllyal együtt instabillá teszi az eszközt a kezemben közeli fotók készítésénél. Egyszerűen beremeg. Ott izzadok, hogy sikerüljön a kép. A kompakt fényképezőgép esetén a direkt kézbarát forma segítségemre van. Nincs ilyen nyűgöm, pedig a kompaktom nehezebb a lepénynél.
Sajnos a gyönyörű Lumia 925-ösöm is szélesebb az ideálisnál. Nem érem át.
Olyasmi érzésem van a Nokia 2.1-sel kapcsolatban, mintha a GPS-t cipelném magammal. Azzal se telefonálok. Szóval tök jó, hogy a sokféle alkalmazással zsebkönyv méretű számítógépem van, de ez már nem mobil. Meg vagyok lőve.
A kis HTC teljesen elbújt az ingzsebben, szólt róla a kedvenc zenei válogatásom. Közben fogadtam vele hívást és én is telefonáltam gyorsan és könnyedén. Egy ilyen kis mobil szappannak modern kiadásban igencsak örülnék. Csak ne lenne elszállt ára!
Bármennyire hihetetlen, de semmiféle ingerenciám nincs tartalomfogyasztásra mobilon. Sőt kezdem károsnak tartani a figyelemelvonást. A telefon legyen mobil, ne egy számítógépnek álcázott monitorozó/kontrolláló rendszer. :(((

Miért nem trendi a normális mozgás?

Megakadt a szemem a topik nevek közt az egyiken: Elektromos rollert mutatott be xy cég. Az elmém tigris bukfencet vetett, ennyire sérült lenne a mai fiatalság, hogy elektromos segítségre van szükségük a mozgáshoz? Vagy mi ebben a jó? Nekem az igazi élmény önerőből, a saját két lábamon eljutni a célhoz. Egy túrán könnyedén mászkálok 10-15 kilométert, és fel se tűnik. Ha én, a nem túl acélos állóképességemmel ennyire bírom és élvezem a természetjárást, de akár a városi sétát is, nem hinném, hogy a fiatalnak gond lenne ugyanez. Mi a fenének az elektromos roller?! Ez nem normális a józan paraszti logikám szerint. Ha egy faj ennyire rágyógyul a technikára, természeti kataklizma esetén légy módjára hullani fognak az egyedei.
Ha van két lábad, használd!

piciKÉK

A ligeti csillagvirágot 2017-ben láttam először. Direkt kerestem, mert érdekelt az ártéri ligeterdőt jelölő, kora tavaszi virágzású növényke. Közel kell hajolni hozzá, de megéri a fáradozás, mert kék virágai szépek.
A töveket felszedni nem illik, mert védett, és nemzetségének van kertészeti faja, ami nagyobb virágú is.
Ami számomra jelentősé teszi, hogy bizonyítja, a 30-as évek erdőtelepítései előtt már voltak erdők Békés megyében, csak azokat zömmel elpusztították a török kor zavaros évtizedeiben. Aztán azok sarjerdőit termelték ki a 19. században, és a helyükön lettek kialakítva a faültetvények. Sajnos mára rendkívül lecsökkent a fajgazdagság. Kevés üde erdei fajunk maradt. Ezek egyike a ligeti csillagvirág.

Megjegyzés: A fotót a Lumia 925-sel lőttem.

Apróság

A laptopom monitorjának peremére ragasztottam egy cetlit három Nokia telefon méret és súly adataival. Egyértelmű, hogy nem fogok 5,5-nél nagyobb kijelzős modellt választani utódnak, mert hiába jobb filmet nézni vagy böngészni ekkora kijelzőn, ha a mobil méretei kényelmetlenné teszik a mindennapos, rutinszerű használatot.
Napközben zsebre vágtam a 2.1-est és teljesen olyan érzés volt mintha zsebkönyv lenne. Nem nadrág zsebbe tettem, mert a gatyát "letépte" volna rólam a súlyával, hanem a tavaszi kabátoméba csúsztattam. Túl nagy. Csak táskában cipelhető kategória nálam.
Alaposan feltúrtam 2014-ig visszamenően a teszteket és megdöbbentően kevés mobilt találtam 5 körül vagy alatt. Vicces, hogy nagynak éreztem anno a Lumia 520-ast, most pedig oly pinduri. Ha nem avult volna el, miközben működőképes maradt, nem cserélem le. Négy évig szolgált. Tavaly ősszel tűnt fel, hogy eljárt felette az idő. Nem is tudom, hogy mi ébresztett rá, hogy gyakorlatilag retro lett a kedvencemből.
Persze láttam mindenfelé a modern mobilokat, de egyik sem keltette fel bennem az igényt a váltásra. Annyira nem érdekeltek, hogy elsőnek nem is okostelefont, hanem egy alap strapafont vettem. Gyakorlatilag csak a következők kellettek nekem: telefonálás, sms, ébresztés, naptár, FM rádió, zseblámpa. Pont két fontos dologban is megbukott, sms-ben, sehogy se tudtam kikapcsolni benne a több nyelvet, és karaktereknél újra és újra végigmenni a többi karakterkészleten idegölő, a másik a naptár kapacitása, ötnél több eseményt nem tud tárolni. Mi a fene? A régieket folyton törölnöm kellett. Azért az alap szervező funkció működjön már normálisan.
Kellett egy jobb mobil.
Hihetetlen, hogy nem tűnt fel a boltban, hogy mennyire nagy mindegyik! Nem szeretem tapogatni a lopásgátlós kiállítási darabokat, mert fix, hogy beriaszt. Ezért egyiket sem vettem kézbe. Hiba volt. Azért a pici tenyeremen már más lett volna a készülék fekvése. 153x77,6x9,67 mm 174 grammal társulva extrém méret számomra. Nem tudom mobilnak nevezni, amikor beszélek róla, phabletként hivatkozok rá, mert az is. Nem, ezek már nem mobilok. Odalett a kényelmes használat.
A strapafon sem kicsi, de vígan tudom egy kézzel kezelni és meg se kottyan a zsebben tartása. A Lumia 925 határeset, mert biztonságos használatához fontos a két kéz, de viszont mérete és súlya nem zavaró. Szinte észrevétlenül megbújik az ingzsebemben. Azonban a gyors hívásfogadás nem működik.
A Lumia 520-as rászoktatott, (bal oldalon van a hívás fogadás virtuális gomb), hogy bal nadrágzsebben tartsam. Bár jobb kezes vagyok, de telefonálni bal kézzel szoktam a hívásfogadás miatt. A Lumia 925-öst nem merem nadrágban hordani, viszont a berögződés miatt és a virtuális gomb helyzete miatt a nagyobb kijelző okán nem tudom fogadni a hívást, amikor előkapom az ingzsebből. Komikus látvány lehet a szerencsétlenkedésem... Buszon nem is veszem fel a telefont, ha állok, hiszen egyik kezemmel kapaszkodok. A strapafonnal ilyen nyűgöm nincs, mivel jobb kézbe véve a telefont is elérem a zöld gombot. Huh, fura, de élvezetes a hagyományos gombok nyomkodása. Szeretem a klasszikus mobil formát.
A fene se tudja eldönteni, hogy mi lenne a megfelelő kommunikációs eszköz számomra. Talán egy teljes qwertys okostelefon? Idegenkedem a full kijelzőtől. Sose tetszett. A SE P800 és P990 a le-fel tehető billentyűzetével más volt. Sose vettem le róluk a gombsort és a pálcikás használatuk kulturáltabb volt az ujjas maszatolásnál. Hogy néz ki a nap végére a két okostelefonom! Persze törölgetem a kijelzőjüket, de zavaró, amikor zsírosabb nyomot hagyok a Lumia 925-ön. Barbár használata a high-tech csodának.
Persze tudom, hogy használati tárgyról van szó, de olyan hihetetlen utat tett meg az emberiség az eszköz kifejlesztése során, olyan sok tudás együttes használata kellett a megalkotásához, hogy nem tudom pusztán csak tárgyként kezelni. Mindig van pici áhítat bennem még a legközönségesebb, legrégebbi telefonomnál is, amikor felveszem.

Pite ment a lepényre

2014-2018 között teljesen kimaradtak az életemből a mobilok. Volt más dolgom, nem jutottak eszembe a kedvenc játékszereim. A Lumia 520 jól szolgált. Ezért életemben először frissítettem robotos mobilt. Megjött a lepényre a pite. Micsoda élmény a rendszerfrissítés. :))