Hirdetés

2024. június 10., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (téma lezárva)

Hozzászólások

(#29551) sh4d0w válasza harry (#29546) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog (1)

Ha a menu.lst-ben adod hozzá a paraméterekhez, akkor minden alkalommal elkészíti a profile-t, azaz lassú. Egyszer kell hozzáadni a kernel indítási paraméterekhez (szerkeszted a GRUB sort bootoláskor), az akkor lassú lesz, de a köv. indításnál már rendben lesz.

https://www.coreinfinity.tech

(#29552) #16820480 válasza a000 (#29549) üzenetére


#16820480
törölt tag

meni fog persze, de a telepítéskor azt kell majd válasszad, hogy kézzel állítod be a partíciókat. aztán fogod, és a C-nek megfelelőt kijelölöd formázásra (ext4), és megadod " / " csatolási pontnak.
illetve én úgy szoktam csinálni, hogy a /home az másik partíción van (például ahol az adatok), de mivel az neked most gondolom ntfs fájlrendszert használ, így nem nagyon fog menni.

(#29553) a000 válasza #16820480 (#29552) üzenetére


a000
őstag

Köszi.
Az megodlható, hogy egyik vinyón van az ubuntu, másik vinyón a win7 és bootolásnál lehessen választani, hogy menyik oprendszer töltődjön be? Tehát két vinyón egy egy oprendszer.
Mert nagyon tetszik az ubuntu, csak sajnos van olyan progi amivel a win muszáj.
A 64 bites ubuntu megfelelően működik? ill az adatlapomon szereplő konfiggal békében lenne?

(#29554) upszilon válasza pinnacle (#29547) üzenetére


upszilon
őstag

"Esetleg lehetne, hogy az eredeti betűtipus maradjon meg ez nekem túl vékony."

Nem, mert a baráti körömnek és nekem ez a vékony tetszik. Természetesen magadnak olyat alakítasz ki amilyen csak tetszik.

"Annyi már látszik, hogy nem kompatibilis és a persistence sem lehetséges."

Nem, de nincs is rá szükség. Rendszer > Adminisztráció > Indítólemez-készítő:

Föntre beadod az ISO-fáljt, lent meg kiválasztod a pendrájvot, formázod és katt jobbra alul. Ennyi.

(#29555) weinmaker


weinmaker
őstag

Sziasztok!
2 kérdésem lenne:
- megosztottama win7-es gépemen egy mappát, amit lát a linux, de nem nyitja meg.
hogyan kell úgy megcsinálni a megosztást, hogy a két gép az egymás megosztott dolgait lássa (apc-n win7 van, a notin ubuntu 10.04)

-a másik érdekesség, hogy az xbmc live-al amit pendriveról bootolo, tökéletesen megy a hdmi audió, míg a rendesen feltelepített xbmc-vel meg nincs hang a tv-n?

Www. Kavekorzo.hu - Gyanús vagy nekem, mint a krematórium büféjében a hamubasült pogácsa!

(#29556) harry válasza sh4d0w (#29551) üzenetére


harry
veterán

Ja vagy úgy, így már értem, megnézem :)

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#29557) harry válasza sh4d0w (#29551) üzenetére


harry
veterán

Hmm, most a Loading files needod to boot (vagy mi is volt?) résznél vár ~20s-t. Ez természetes? Addig a "betöltőcsík" épp megjelenik, de nem mozdul.
Próbáltam megnézni, hogy milyen lehetett korábban (rc.local kommentezni, átneveztem a .readahead-et), de ugyanaz volt a boot idő. Nem kell ilyen egyszeri alkalommal bootnál egy noprofile, vagy valami? Ez a profile rész amúgy mit csinál?

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#29558) sh4d0w válasza harry (#29557) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog (1)

A profile kulcsszó indítja a readaheadet, de csak a boothoz szükséges fájlokat rögzíti, ezért kell a többi móka. Azt a 20 másodperces várakozást nem nagyon értem, esetleg vedd ki a quiet és splash opciókat a bootolási paraméterek közül, akkor látni fogod, mire vár.

https://www.coreinfinity.tech

(#29559) harry válasza sh4d0w (#29558) üzenetére


harry
veterán

Tehát onnantól, hogy boot menüből kiválasztom Ubit, eltelik 24sec, hogy elkezdjen "töltődni" az a csík - megnéztem, addig a "Loading files needed to boot"-ot írja ki, de azt kétszer is... utána meg jön a többi töltendő dolog, az még 20s talán.
Jelenleg tehát rc.localban nincs semmi és a mappát is átneveztem ~/.readahead.bck-ra. De ezeknek mi köze a boot profilhoz? Nem igazán látom ezt át, de megnézem az eredeti cikket is.

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#29560) harry válasza harry (#29559) üzenetére


harry
veterán

No mindegy, töröltem minden eddigi változtatást, bootnál megint hozzáadtam a profile-t, és a következő indításnál nem 20, csak 5-7 másodpercig várt ott annál a résznél. De mivel a loginscreenig így is csak kb. fél perc eljutni, ezért annyira nem lényeg.

Ami inkább zavar, hogy pl. Amarok indulás szintén kb. ennyi idő... Most itt a hellelés közben valamelyik beállítással ez lement rövidebb időre, csak mondom, akkor meg a boot volt lassú :F

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#29561) sh4d0w válasza harry (#29560) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog (1)

Nah, pl. az Amarok indítását is fel lehet gyorsítani readaheaddel a blogbejegyzésben írtak szerint, de vedd figyelembe, hogy nem árt, ha van elég memóriád.

A másik dolog, hogy igazából saját rendszer készítésének álltál neki, de ez most a rendszer felgyorsításáról szól :DDD

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#29562) ntomka válasza sh4d0w (#29539) üzenetére


ntomka
nagyúr

Úgy látom az readahead, de az új ubiban ureadahead van. Van különbség a módszerben? Egyáltalán szükséges ureadahead esetén?

ツ Headphones on - World off

(#29563) sh4d0w válasza ntomka (#29562) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog (1)

ureadahead a fejlesztőktől

https://www.coreinfinity.tech

(#29564) ntomka válasza sh4d0w (#29563) üzenetére


ntomka
nagyúr

Ezt a hozzászólást ismertem :B, de nem figyeltem, hogy leírás is van hozzá, hogy kell kényszeríteni, hogy újra létrehozza a profilt. :R

Szerk.: Te olyat is leírtál a bejegyzésedben, hogy az ablakozó alatti dolgokat is be lehet vele töltetni előre. Ureadaheadnál is meg lehet, mert az nincs benne az ubuntuforumos hsz-ben?

És van ez a preload, arról tudsz valamit?

[ Szerkesztve ]

ツ Headphones on - World off

(#29565) harry válasza sh4d0w (#29561) üzenetére


harry
veterán

Érdekesebbnek és könnyebbnek találtam, mint a saját rendszert :D Memória volna bőven, 4gb, igaz abból most talán 3.5-öt lát, mert 32bit, bár úgy tudom egy módosított kernellel ezt meg lehetne oldni (vmi PAE támogtás kell talán, de mivel a rendszer max 4-500MB-ot eszik, ezért annyira nem foglalkoztatott. Vagy felrakni a server kernelt, ami ezt tudja a alapból, de nem tudom, asztali gépen mennyire jó ötlet).

Jó lenne Amarok gyorsítás pl, csak akkor a boot lassul be, nem igazán tudom, miért. Majd máskor még lehet játszok vele.

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#29566) #16820480 válasza a000 (#29553) üzenetére


#16820480
törölt tag

meg lehet csinálni, persze. akár a mosógépről is bootol neked az ubuntu, ha kell :D
de a viccet félretéve, ha a telepítésnél a kézi partícionálást választod, akkor kapsz egy szép grafikus felületet, amin minden pertíciót úgy tologathatsz, ahogy neked tetszik.
ha van win is a gépen, akkor általában az szokott lenni, hogy az ubuntu kiteszi a win7 általt kreált bootloadert, és a sajátját írja az elsődleges vinyó mbr-jébe. ebben választható lesz természeteen a win7 is, tehát ugyanúgy tudod majd használni.
arra érdemes figyelni, hogy win7 alatt nem tudod elérni a linuxos fájlrendszereket egyelőre (illetve amit én próbáltam, az nem ment alatta), viszont linux alól simán eléred az ntfs partíciók tartalmát.

én nem hazsnálok 64 bites rendszert, mert semmi szükségem rá, de elvileg semmi gondja nincs.

(#29567) sh4d0w válasza ntomka (#29564) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog (1)

Ureadaheadet nem ismerem (még), a preload meg a readahead szofisztikáltabb megoldása. Ha azt használod, a rendszer megtanulja, mely alkalmazásokat használod gyakran és előcache-eli azokat. Én nem szórakoztam ezzel a leírásban, gyorsan nekiszakítottam a rendszert a favágóbb, de gyorsabb megoldásnak.

harry: nem könnyű, ez tény, nekem sem elsőre sikerült, mire megszületett az írás :DDD Lehet azonban, hogy megint nekiugrok és rászabadítom az előcache-elős megoldásokat is, meg rendbe rakom a Firefoxot is, mert szegény igen anyatetűre sikeredett :D

https://www.coreinfinity.tech

(#29568) ntomka válasza sh4d0w (#29567) üzenetére


ntomka
nagyúr

Igen, egy kicsit most ráfeküdtem a témára, és megkerestem a preload log és conf fájlokat, és valóban előtölti a gyakran használt alkalmazásaimat. Legalábbis bízom benne. :D

ツ Headphones on - World off

(#29569) Killing


Killing
addikt

Hello!
Tudnátok mondani egy olyan szoftvert ami méri az adatforgalmat? Nem fontos hogy napi/heti/havi/éves bontásban is tudja, csak én tudjam hogy mennyit használom a netet. Köszi!

Meg mért pont most jönne ki a táp gyengesége, mind a két kari annyira nagy teljesítményű, h már bootkor pezsgőt bontanak a DÉMÁSZ-nál?-by finest

(#29570) a000 válasza #16820480 (#29566) üzenetére


a000
őstag

Király. Még van egy kérdésem. Ha a win7-es vinyó most master-ben van, akkor az ubuntus vinyót majd masterba vagy slave-be kell rakni?

A swap fájloknak mekkor hely kell?

[ Szerkesztve ]

(#29571) Kendek válasza a000 (#29570) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A swap fájl(ok)nak pontosan akkora hely kell, amekkora swapot akarsz használni. Kivéve persze btrfs fájlrendszernél, ahol kerülőmegoldással lehet megoldani a dolgot.

Az Ubuntu amúgy elindul mindenhogyan, a partícióját sem kell aktívra állítani.

<-ƘƘ->

(#29572) PuMbA válasza a000 (#29570) üzenetére


PuMbA
titán

Semekkora, 2-3GB felett felesleges a swap fájl, mert itt minden kevesebbet eszik, mint Windowson.

[ Szerkesztve ]

(#29573) ntomka válasza PuMbA (#29572) üzenetére


ntomka
nagyúr

Kivétel, ha használsz hibernálást. Persze értelme nem sok, mert olyan lassan semmi nem tér vissza hibernálásból, mint az ubi (persze lehet csak nálam van hiba).

ツ Headphones on - World off

(#29574) hackeeeee válasza PuMbA (#29572) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Én 3gb ram mellett is csináltam swap-nak partíciót, kenyeret nem eszik, meg legalább van ha netalántán kéne...

Véleményem szubjektív...

(#29575) Kendek válasza hackeeeee (#29574) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Nálam előfordul néha, hogy elfogy a 4 GB, de persze ez inkább valami bug lehet és csak egy újraindítás segít. Na ilyenkor azért jól jön az az 1 GB-os swap fájl, noha maximum arra jó csak, hogy ne fagyjon le, hanem újra tudjam indítani a rendszert. Én amondó vagyok, hogy ilyen merevlemez kapacitásoknál már bőven elfér ez, minek lespórolni. De a partíciót azt nem szeretem azért.

<-ƘƘ->

(#29576) ntomka válasza Kendek (#29575) üzenetére


ntomka
nagyúr

Azért van előnye: pl. több linux telepítéssel is próbálkozol egyszerre, akkor azok tudják használni ugyanazt a swap területet, így egy egyébként átmeneti alkalmazású tárterület nem jelenik meg redundánsan, és feleslegesen. :)

Én amúgy egy ntfs->ext konvertálónak örülnék, de nagyon. :D

ツ Headphones on - World off

(#29577) Kendek válasza ntomka (#29576) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Ez szerintem igazán nem akadály, csak csatolni kell a partíciót amin a swap fájl van és kész. Azt már mindenhol lehet használni, így ugyanolyan közös lehet. Ilyenkor akár ésszerű lehet elhelyezni az "adatpartíción", amit amúgy is mindenhova felcsatolsz (fstab), hisz ott vannak azok az adatok amiket használsz nap mint nap. Persze ha igazán sokat tesztelsz rövid időközönként, akkor ésszerűbb lehet a partíciós megoldás. Viszont ilyenkor nem is gond az, hogyha be van határolva az adott partíció mérete, hiszen úgyis jönnek-mennek a rendszerek, változhat a partíciós tábla gond nélkül.

NTFS -> Ext4 konvertálót igazán nem nehéz gyártani, csak legyen helyed, meg elég időd, hogy lefusson. :DDD
De nyugtasson a tudat, hogy Ext-ből már igazán nem nehéz btrfs-t csinálni, méghozzá komolyabb adatmozgatás nélkül.

<-ƘƘ->

(#29578) pinnacle válasza upszilon (#29554) üzenetére


pinnacle
nagyúr

Köszi, így már jó! Márcsak olyan program kellene ami rázkódás esetén védi a HDD-t (ilyen van esetleg az Ubuntuhoz?). Próbáltam a megjelenítés beállításán változtatni, de csak a vastagbetűs "Megjelenítés" és "Sans Bold" változik a többi nem. A Linux Live-nál mi lehetett a gond?

(#29579) upszilon válasza pinnacle (#29578) üzenetére


upszilon
őstag

Rázkódás érzékelő nélkül ugyan mit csináljon a program? :N

(#29580) pinnacle válasza upszilon (#29579) üzenetére


pinnacle
nagyúr

Ilyen programra gondoltam.

(#29581) Kendek válasza pinnacle (#29580) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Ha van rázkódásvédelem a merevlemezben, akkor annak működéséhez nem kell külön szoftver, hanem teljesen automatikusan vezérli az elektronika. Mondjuk szenzor az bizonyára van az újabb vinyókban, mert ott a G-sense hibák gyakorisága a S.M.A.R.T.-ban, de nem hiszem, hogy ez felhasználható erre. Legalábbis számomra kétséges, hogy ez a szoftver jó lenne bármelyik merevlemezhez, úgyhogy inkább a Toshibát kérném számon a helyedben emiatt.

<-ƘƘ->

(#29582) harry


harry
veterán

gnome-panel gondjaim vannak... pl. sleep után nem látszik semmi, csak miután talál wifi hálót, killall parancs után csak az üres csík látszik, login-out után hasonlóképp.
dpkg-reconfigure nem segített rajta, leszedni meg nem akartam, mert magával rántja ezeket is: fast-user-switch-applet gnome-applets gnome-panel indicator-applet indicator-messages ubuntu-desktop
Mit tegyek ilyenkor?

-mod: most egyszer csak visszajöttek az ikonok... nem tudom miért. Parancssorban írtam egy apt-get update-et, majd upgrade, de ezt csak addig, hogy a lista látszódjon, nem raktam fel semmit. :F

[ Szerkesztve ]

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#29583) Kendek válasza harry (#29582) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Esetleg ilyenkor próbálkozz egy

pkill gnome-panel

paranccsal, akkor újratöltődik. Habár ha egy ki- és bejelentkezés sem segít, akkor kérdéses a hatékonysága... Egy próbát viszont megér. :)

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#29584) PuMbA válasza Kendek (#29575) üzenetére


PuMbA
titán

Biztos valamely programod okozza, mert nálam nincs ilyen gond. Egy nap 10-15-ször nyomok felfüggesztést a gépre tehát elég sokat megy mégis 260MB RAM-ot foglal alapjáraton a rendszer még este is amikor teljesen leállítom.

[ Szerkesztve ]

(#29585) harry válasza Kendek (#29583) üzenetére


harry
veterán

Próbáltam ez is és a killall gnome-panlet is, újratölti valóban, de üresen... Jelenleg rendben van, meg rendszerindulásnál is, csak így sleep meg X restartnál művel furcsaságokat :F

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#29586) Kendek válasza PuMbA (#29584) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Mikor több Krusadert nyitok meg (4-et, 5-öt és azokkal dolgozom), meg közben VirtualBoxozok, akkor szokott egy idő után "elfogyni" a RAM. Normál használat mellett amúgy nem szokott gond lenni. Csak ilyenkor ha bezárok mindent, akkor sem jön vissza az egész tárterület és újra kell indítanom a gépet. Amúgy most 29%-on áll, tehát olyan 1200 MB használt.
Opera 289 MB
Krusader 13 MB
Pythonokból is összejön 100-on felül
Rhythmbox 26 MB
wnck-applet 73 MB
xorg 62 MB
compiz 41 MB

Meg ugye van még sok kevesebbet fogyasztó folyamat is, de összességében szerintem bőven nincs meg a GB, főleg nem mikor mindent bezárok, mégis marad a nagyobb RAM használat. De hát valamire csak elhasználódik a sok MB...
A sync ; echo "3" >/proc/sys/vm/drop_caches paranccsal meg sokra nem megyek.

<-ƘƘ->

(#29587) ntomka válasza Kendek (#29586) üzenetére


ntomka
nagyúr

"De hát valamire csak elhasználódik a sok MB..."

xorg-os memory leakekre! :D

ツ Headphones on - World off

(#29588) dbius válasza harry (#29585) üzenetére


dbius
veterán

újratelepíteni próbáltad a panelhez tartozó csomagokat?

(#29589) ABE


ABE
őstag

Sziasztok!

Totálisan kezdő vagyok Linux terén, most ismerkedem vele. Egy ősrégi ThinkPad 600X-re raktam fel a 10.04-es Xubuntu-t, szépen működik, csak egy szívfájdalmam van: nem tudom kiíratni a hátralévő akkuidőt. Kiraktam az energiaellátás ikonját, de akár hálózaton van, akár akkuról megy, csak annyit ír ki az ikonra bökve, hogy "A csatlakozó észlelhető". Van erre valami mód, hogy mondjuk állandóan kiírja a tálcán a hátralévő üzemidőt, vagy a töltöttséget százalékban?

Előre is köszönöm a segítséget!

(#29590) Kendek


Kendek
MODERÁTOR

Most néztem, hogy a TrueCryptből megjelent a 7.0-ás verza. Annyival mindenképpen jobb mint a régebbi, hogy már a Linuxos verzióban is van benchmark.

Habár a letölthető telepítő segítségével már nem "extrahálható" ki a Debian csomag, én azért összeütöttem mindkét architektúrára azt. Ha valakit érdekel, akkor megosztom szívesen, így könnyebb telepíteni, frissíteni és eltávolítani is. :)
Amúgy jól döntöttem anno, hogy az AES-t választottam.

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#29591) harry válasza dbius (#29588) üzenetére


harry
veterán

Nem igazán akartam, mert ahogy írtam, magával ránt még egy marék csomagot (pl. ubuntu-desktop), és ez nem tudom, mennyire szerencsés...

Parancssorból hogy lehet csak adott csomagokat frissíteni? Gondolom törlöm, és telepítésnél az újat rakja fel, de nincs valami más megoldás?
Mondjuk jelenleg van grafikus felület, de azért érdekelne.

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#29592) Kendek válasza harry (#29591) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

sudo apt-get install --reinstall gnome-panel

Bár én nem hiszem, hogy az újratelepítés segít a problémán. Egy próbát azért megérhet.

<-ƘƘ->

(#29593) harry válasza Kendek (#29592) üzenetére


harry
veterán

Hmm. Most logout-it / Xrestart / sleep után rendben van - de pl. a wifit lekapcsoltam korábban, eddig akkor jelentkezett a hiba, ha wifin volt netem, és ugye a fentiek miatt megszakadt a kapcsolat, és csak visszacsatlakozásnál jelent meg minden. Jelent a Network managerrel van gáz, vagy nem tudom...

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#29594) Kendek válasza harry (#29593) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Ha tényleg azzal van a gond, akkor esetleg cseréld le a wicd-re (wicd-gtk). Igazából még jobban is járhatsz, mert kicsit jobb mint a network-manager-gnome.

<-ƘƘ->

(#29595) pinnacle válasza Kendek (#29581) üzenetére


pinnacle
nagyúr

Sajnos be kell kapcsolni. Linux driver nincs, de manapság már az is csoda, hogy XP-hez van.

(#29596) hackeeeee


hackeeeee
Jómunkásember

Ilyen ablaklistás progiból csak a dockbarX van? Kéne valamit csinálni mert ez így nem pont a legszebb. :)

Véleményem szubjektív...

(#29597) Kendek válasza hackeeeee (#29596) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Nem, például a Cairo-Dock is alkalmas erre, sőt akár értesítési terület is lehet rajta.

<-ƘƘ->

(#29598) hackeeeee válasza Kendek (#29597) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Nah, meglesem. :)

a -v kapcsoló az mit jelent? Felraktam. Futtatni ezt hogy mint lehet? :)

[ Szerkesztve ]

Véleményem szubjektív...

(#29599) hackeeeee válasza hackeeeee (#29598) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Nah, alt+f2-vel elindítottam. :) Ezt be kell tenni auto indításba, vagy indul magától? Egy kérdés, az elválasztót hogy tudom kiszedni? :)

Véleményem szubjektív...

(#29600) hackeeeee válasza hackeeeee (#29599) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Nah, erre is rájöttem, halad ez. :D Nah ez kezd megtetszeni. Mondjuk az ablaklista megmarad így is, mert kell, csak így viszont jobban elférek. Csak itt meg kell szoknom, hogy az indítók lent vannak. Win alatt épp ez a jó, hogy mind2 egy helyen van felül. Tudom, a dock-barX ilyesmi lenne linux alá, de valahogy azzal nem sikerült megbarátkoznom.

Véleményem szubjektív...

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.