Hirdetés

2024. május 8., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#5051) rdi válasza Vladi (#5049) üzenetére


rdi
veterán

Én nagyon szeretnék screent mutatni, de az a helyzet, hogy a sreenen nem látszik!!! Hát pont ez a gond. :)

De a filmen vetítés közben ott van.
Én megőszülök . Ez egy makacs probléma.

Fej! Tor! Potroh!

(#5052) rdi válasza Vladi (#5049) üzenetére


rdi
veterán

na kikapcsoltam a composite -ot. Megoldotta kosz, bar most meg valami gondok vannak a programablakkal es a panellel

Fej! Tor! Potroh!

(#5053) rdi válasza rdi (#5052) üzenetére


rdi
veterán

valamit csak nem jol csinalakok, mert egyre erdekesebb a redszer, :))
;s nincsenek cimsorok a programablakokban....

Fej! Tor! Potroh!

(#5054) rdi válasza rdi (#5053) üzenetére


rdi
veterán

Sikerült mindent megoldanom, bocs a sávszélfogyasztásért :D

Fej! Tor! Potroh!

(#5055) Vladi válasza rdi (#5054) üzenetére


Vladi
nagyúr

Na mi volt a gond?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5056) VaZso


VaZso
senior tag

Sziasztok!

Feltelepítettem a Mandriva 2008-at a notimra, de gondban vagyok a video 3D támogatásának beállításával.

A gép: HP NX6125, amely ATI Radeon Xpress 200M integrált grafikus chipet tartalmaz, ami a rendszermemóriából vesz magának RAM-ot.

Feltelepítettem az ATI oldaláról letöltött Catalyst drivert. Ezzel megoldódott a szöveges konzolképernyőre váltáskor olykor jelentkező kép szétesés probléma, amiről több helyen is olvasni lehet ezzel a géppel kapcsolatban.

Viszont továbbra sem sikerül előcsalogatni a 3D támogatást.
Konkrétan: A rendszer csili-vili új felüetét kiválasztva kivárhatatlanul lassú eredényt produkál, valamint Wine és Cedega egyaránt képtelen 3D-t használni. Pontosabban Wine alatt iszonyat lassú, Cedega pedig már a video tesztnél írta, hogy sikertelen a dolog, így tovább nem mentem vele.

A xorg.conf fileban a Driver "ati" sorban az ati-t fglrx-re kicserélve a helyzet változatlan.

Mit kéne változtatnom a beállításokon, hogy ki tudjam használni a 3D tulajdonságokat?

Esetleg itt nem jó valami? :

Section "Module"
Load "dbe" # Double-Buffering Extension
Load "v4l" # Video for Linux
Load "extmod"
Load "type1"
Load "freetype"
Load "glx" # 3D layer
Load "dri" # direct rendering
EndSection

Minden tippet/segítséget előre is köszönök:
Zsolt

(#5057) Lenry


Lenry
félisten

egyszerű lamer kérdés: termminálon hogyan kérem le a belépett felhasználók nevét? (nem a belépési azonosítóját, hanem a teljes nevét.)

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#5058) rdi válasza Vladi (#5055) üzenetére


rdi
veterán

egyszerre két dolog:
az egyik a 3 d-és beállítás, a másik az xserver rossz beállítása.
Most küzdök a sambával :))
a nyomtató rendben van, de a pendrive -tól továbbra sem tudok bootoláskor szabadulni.
Ja és volt egy kis küzdelmem a grubbal :)
szóval szépen telnek a napok

Fej! Tor! Potroh!

(#5059) ZCoyote válasza Lenry (#5057) üzenetére


ZCoyote
őstag

talán a who?

Romani ite domum.

(#5060) Vladi válasza rdi (#5058) üzenetére


Vladi
nagyúr

Látom elvagy. :DDD Mi van amúgy a pendrive-val? Miért nem rakod át a prartíciót?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5061) Kephamos válasza Lenry (#5057) üzenetére


Kephamos
addikt

who
users

(#5062) VaZso


VaZso
senior tag

Játszadoztam megint kicsit a rendszerrel, erre jutottam:
lsmod |grep fglrx nem ad választ, tehát ilyen nincs.

Eljátszottam újból a telepítést. Noha gratulál a sikeres telepítéshez, a log-ban ezt írja:

[Message] Kernel Module : Trying to install a precompiled kernel module.
[Message] Kernel Module : Precompiled kernel module version mismatched.
[Error] Kernel Module : No kernel module build environment - please consult readme.

Holnap próbálkozom tovább... mi tévő legyek? Fel kéne tennem ezt a "kernel module build environment"-et?

Kernel forrása nincs fent, make, GCC és ilyesmi viszont van. Mit is vár most a telepítéshez tőlem? Hogyan tovább? (Még keresgélek a neten, de remélem, ti is tudtok segíteni.) Az mindenesetre szép dolog az ATI-tól, hogy gratulál a sikeres telepítéshez és a logból mégsem egészen ez látszik... :-(

[ Szerkesztve ]

(#5063) VaZso


VaZso
senior tag

Eddig elfelejtettem leírni: 64-bites a Mandriva, ez talán még számít. :)

(#5064) Vladi válasza VaZso (#5063) üzenetére


Vladi
nagyúr

Szerintem eleve rosszul közelíted meg a proglémát.
Ne tölts le drivert. Azt csomagból telepítsd. Biztos van Mandrivára is.

Másik: az én álláspontom még mindig az, hogy nem érdemes 64 bitest használni. Jobb választás a 32-es.

De ha mindenképpen ragaszkodsz a driver faragáshoz, tedd még fel azt a kernel forrást...

Ja: wine, cedega, játékok. Már megint. :W

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5065) VaZso válasza Vladi (#5064) üzenetére


VaZso
senior tag

Másik fórumon olvasottak alapján beírtam, hogy urpmi ati. Gondolom, erre gondoltál a csomagból telepítésnél. Ez letöltött a netről egy ati....64 jellegű filet, majd a végére kidobta, hogy 9500 és újabb kártyákhoz jó csak... úgyhogy ez a dolog ily módon nem jó nálam. Visszaállt a telepítéskori módi is, amikoris szöveges konzolra váltva időnként szétesik a kép mintha nem lenne szinkronizálva, sokadik grafikus-szöveges váltásra áll csak vissza.
Ezért újból visszatettem az ati oldaláról letöltött "valamit" - ami egyébként Mandrivához van -, ez legalább ilyen hibát nem produkál (egyébként ez a hiba a 32-bites verziónál is fennállt).

32-64 bit - Jóllehet, kevés esetben jut előnyhöz a 64-bites utasítások révén az ember, de bizonyos esetekben jól jöhet... ha pedig a CPU támogatja, érdemes lehet szoftveres módon is támogatást adni neki, különösen, ha még csak most kerül felépítésre a rendszer (legalábbis erre irányuló próbálkozások vannak :) )...
Később pedig esetleg video szerkesztés és egyebek által akár értelmet is nyerhet valamelyest... :)

Wine, Cedega, játékok: Gyakorlatilag sohasem játszom. Egyrészt a Radeon 200M nem játékra való szerkezet, másrészt egy notebook is - úgy általában - nem az.
Ellenben valamilyen módon demonstrálnom kell - akár magam számára is - a dolgok működését (és nem csak itt nem működik), afféle támpont akart lenni.

Emellett kicsit megvan bennem a késztetés arra, hogy a Linuxot mint alaprendszert használjam a gépemen. Abban viszont nem vagyok biztos, hogy minden wines programot fél pillanat alatt elfelejtek, ezért a Wine még tehet jó szolgálatot.

Ahhoz viszont, hogy alaprendszerként használjam, ilyen egyszerű dolgokat is be kellene állítanom, mint a 3D támogatás kezelése. Abban sem vagyok biztos, hogy ideiglenesen a Vmware-t nem próbálnám ki... viszont 3D nélkül ez sem fog menni...

Tehát valójában nem játékra kell nekem a Linux.

A grafika-beállítás mikéntje egyre kevéssé tiszta most a fejemben, de "mára" már túl késő van ehhez. Kernelt kéne fordítanom?

(#5066) rdi válasza Vladi (#5060) üzenetére


rdi
veterán

hmmm a pendrive-on nincs semmi különös.
majd beírom már, mit ír bootoláskor, kernel panic -val szállt el, de majd délután.

Fej! Tor! Potroh!

(#5067) Vladi válasza VaZso (#5065) üzenetére


Vladi
nagyúr

"afféle támpont akart lenni."

Ezt hogy érted? Látni akarod, hogy megy -e a 3d gyorsítás?
Azt glxifno parancsal is eléred:

glxinfo | grep OpenGL
glxinfo | grep direct

Vannak linuxo játékok, amik d3d-t használnak. Pl: nexuiz.

De! Ha régi a kártya, lehet, hogy az xorgos driver is meg tudja hajtani. Ezt ellenrőrizd. Az ati driver, ami eleve volt. Ha az működik, jobban is jársz, mint a bugos fglrx-el.

Viszont ha tényleg nem játszol, akkor talán felesleges is a 3d gyorsítás. Persze, ha a 3d desztkopról le tudsz mondani. :))

Programokat meg nézegesd. Nagyon sok variáns van egy-egy feladatra. Hamar meg lehet ismerni őket.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5068) VaZso válasza Vladi (#5067) üzenetére


VaZso
senior tag

Hogy tudom ellenőrizni, hogy az eredeti meghajtja-e? Alapjáraton nem működött vele a 3D... Ezenkívül a grafikus-szöveges képernyő átváltásoknál néha (kb. minden 4-5. alkalommal) elszúrta a képet, ami kb. ugyanennyi próbálkozásra állt helyre...

Feltettem a csomagkezelőből az fglrx-szel kapcsolatos dolgokat (pl. fglrx-kernel-2.6.22.18-laptop-1mdv - fglrx driver for kernel 2..6.22.18-laptop-1mdv)

Most az lsmod |grep fglrx válasza:

fglrx 845188 0

...tehát bent van a modul.

glxinfo ezt adja:

display: :0.0 screen: 0
OpenGL vendor string: Mesa project: www.mesa3d.org
OpenGL renderer string: Mesa GLX Indirect
OpenGL version string: 1.4 (2.1 Mesa 7.0.1)

OpenGL most sem megy.

3D desktop nem hiszem, hogy kell nekem, de azért kíváncsi vagyok rá annyira, hogy megnézzem. :)
Szeretném beállítani a 3D-t is, különben nem teljesértékű a dolog. :)

Tudom, hogy nagyon sokféle program található Linux alá, Win alatt is használok alapvetően ilyen programokat... viszont az átszokáshoz is idő kell, illetve megtalálni a megfelelőket.
Emellett majd utánanézek, milyen videoszerkesztő program van esetleg (DV felvétel, vágás, tömörítés), de ez még jócskán odébb van... ehhez viszont tuti kell a 3D támogatás (no igaz, ehhez az is kell, hogy a program effekteket is képes legyen rátenni, ill. azokat megjeleníteni)...

Ami még zavarja a szemem: böngészőben nagyon sokszor csúnyának ill. részletszegénynek látom a betűket, holott máshol ez nem tűnt fel, sőt. Ez vajon mitől lehet? Firefox és Opera alatt egyaránt. Próbáltam az élsimítással variálni, hiába...

Valahogy a komfortérzetemet csökkenti, hogy Windowsban 1000-szer élvezetesebb böngészni, itt (Linux) nem tűnnek olyan tűélesnek a képek (itt is natív felbontásban van).

Ahhoz, hogy win helyett megfelelően használni tudjam a rendszert, még nagyon sok dologgal tisztába kell jönnöm sajnos... és itt mégcsak nem is a haladó szintre gondolok... :B

[ Szerkesztve ]

(#5069) VaZso


VaZso
senior tag

Lehet, hogy csak én vagyok finnyás... mindenesetre ezt az árnyékolás dolgot, vagy mit nem lehet kikapcsolni? ...vagy lehet ez összefüggésben az ati meghajtóval?

Kb. erre gondolok:

[ Szerkesztve ]

(#5070) Hörpi


Hörpi
tag

sziasztok!

meg tudná nekem valaki mondani, hogy hogyan kell beállítani a felbontást SLAX linux alatt?
xconf?

Normális vagyok; megmondták a hangok a fejemben...

(#5071) Lenry válasza ZCoyote (#5059) üzenetére


Lenry
félisten

őőőő nem...

házifeladat különböző Linux shellscriptek írása, és az egyik:
Írj scriptet, ami kiírja a következő információkat a következő sorrendben:
1. a felhasználó neve
2. összes belépett felhasználó neve
3. a felhasználó azonosítója
4. összes belépett felhasználó azonosítója
5. a felhasználó aktuális shellje
6. az elérhető shellek listája
7. processzorinformációk (típus, órajel)
8. memóriainformációk (teljes méret, szabad kapacitás)

és a felhasználó neve, és azonosítója nem ugyanaz... ugyanis külön el van tárolva, hogy az én azonosítóm pl h1234678, a nevem meg Lengyel Richárd és a finger parancs kiírja mindkettőt, de nekem csak külön a név kellene...

a többi okés, bár az aktuális shell kiíratása még nem megy

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#5072) Vladi válasza VaZso (#5068) üzenetére


Vladi
nagyúr

Mér sajnos? A tanulás a hasznodra válik. :K

ati drivert nézd már meg mit bír! ahogy írtam az előbb! csak átírod a configban madj ctrl+alt+backspace. Utána a parancsok. Ha azzal megy a 3d inkább azt használd.

Amúgy szerintem az új fglrx már nem támogatja a chipet. Régi kellene.
Erről meggyőződhetsz az Xorg.0.log tanulmányozásával.

Így kiszűrheted a lényegét:

cat /var/log/Xorg.0.log | grep WW
cat /var/log/Xorg.0.log | grep EE

Ha valamit nem értesz kérdezz!!

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5073) VaZso válasza Vladi (#5072) üzenetére


VaZso
senior tag

Azért sajnos, mert még nem tudom. :-) Most hirtelen fel tudnék sorolni egy halom dolgot, amit jó volna beállítani a rendszer kényelmes (mindennapi) használatához... és egy újabb halommal, ami a rendszer közelebbi megismerésével kapcsolatos. :-)

fglrx:
Nem tudom, mennyire új változat ami fent van, de amit az ati oldaláról töltöttem, annál oda írták a Radeon 200M-et is... bár láttunk már olyat, hogy ennek ellenére mégsem volt jó az adott driver...

Szóval...
Visszaírtam a normál ati bejegyzést.

glxinfo |grep OpenGL

OpenGL vendor string: Mesa project: www.mesa3d.org
OpenGL renderer string: Mesa GLX Indirect
OpenGL version string: 1.4 (2.1 Mesa 7.0.1)
OpenGL extensions:

glxinfo |grep direct

direct rendering: No (If you want to find out why, try setting LIBGL_DEBUG=verbose)
OpenGL renderer string: Mesa GLX Indirect

A log tartalma most az általad írt szűréssel:

grep WW

(WW) warning, (EE) error, (NI) not implemented, (??) unknown.
(WW) RADEON(0): Direct Rendering Disabled -- Dual-head configuration is not working with DRI at present.
(WW) RADEON(0): Unknown DDCType 5 found
(WW) RADEON(0): LCD DDC Info Table found!
(WW) RADEON(0): Failed to detect secondary monitor, MergedFB/Clone mode disabled
(WW) RADEON(1): Only one monitor detected, Second screen will NOT be created
(WW) RADEON(0): Direct rendering disabled
(WW) RADEON(0): Option "TVFormat" is not used
(WW) RADEON(0): Option "TVStandard" is not used
(WW) RADEON(0): Option "VideoOverlay" is not used
(WW) RADEON(0): Option "VendorName" is not used
(WW) RADEON(0): Option "ModelName" is not used

grep EE

(WW) warning, (EE) error, (NI) not implemented, (??) unknown.
(II) Loading extension MIT-SCREEN-SAVER
(EE) AIGLX: Screen 0 is not DRI capable

Hmm... Miért va letiltva a direct rendering, és miért nem direct rendering-képes a Screen 0? :F :(

[ Szerkesztve ]

(#5074) rtom válasza Hörpi (#5070) üzenetére


rtom
senior tag

SLAX-et nem ismerem, de az xrandr parancs talán működik terminálból.

(#5075) Vladi válasza VaZso (#5073) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ez szívás. Kvázi nem tudja meghajtani a kártyát. Nincs kikapcsolva a direct.

Tehát marad az fglrx. :O Már ha mindenképpen 3d-t akarsz.

Csomagból telepítsd. Ha kész, már tudod, hogy kell ellenőrizni és hibát keresni. Ezzel kedz! utána a letöltögetés.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5076) VaZso válasza Vladi (#5075) üzenetére


VaZso
senior tag

Ettől féltem... :(

Ha minden igaz, este tudom csak tovább próbálgatni.

Szerintem azzal kezdem, hogy szedem is le a telepített fglrx-et és megpróbálom a csomagkezelőből feltenni.
Legutoljára nem tudom, tulajdonképpen mi is futott (szerintem a Mandrake-s, mert a másik a modul-forgatásos hibát írta a logjában), mert fent volt az ati-tól letöltött és utána tettem fel a csomagkezelőből... A log-ra kíváncsi leszek, hogy mit fog írni, ez hasznos volt, köszi.

Utána írok, hogy mire jutottam.

(#5077) VaZso


VaZso
senior tag

Nos, a következőkre jutottam:

- Leszedtem az összes fglrx-es dolgot a csomagkezelőből és újból felraktam őket. Kiderült, hogy 9500-nál újabb kártyákkal működik együtt, ezért etávolítottam őket a csomagkezelővel.

- Feltettem újra (immár a Mandrakes verzió nélkül) a netről letöltött ati drivert és láss csodát: működik!
Köszönöm szépen a segítséget. :R :R :R

Elindítottam egy wines programot Linux alól Wine-vel (amivel eddig próbálkoztam), mostmár tökéletesen működik, akadás nélkül... úgyhogy játékokról nagyjából ennyit, de fogom még használni a 3D-t, ebben teljesen biztos vagyok.

...ha most elárulom a játék nevét, hülyének fogtok nézni... :)
Szóval, ezt a Win-re lefordított nagyszerű játékot... khm... SuperTux-nak hívják... igen, jól halljátok, SuperTux :D ...persze, természetesen lefordították Linux alá is... :C ...de így érdekesebb volt :))
Tényleg csak a teszt miatt próbáltam, így már nyugodt vagyok és rögtön megnézem a csilI-vili Linux felületet is, csupán kíváncsiságból.

Viszont most elgondolkoztam, hogy mi is a különbség az első probálkozásomhoz képest (a két fglrx összeakadása előtti próbálkozásnál), és azt hiszem, talán a kernel-forrás feltelepítése + gyári ati driver volt a kulcs. Remélem, jól rémlik, hogy mást nem tettem fel, ill. legalábbis a többit leszedtem utána.

A következő próbálkozásom a billentyűkiosztás átszabása lesz, szólok, ha elakadtam... :)

Mégegyszer nagyon szépen köszönöm a segítséget.

-------------------------

Még valamiben szeretném a segítségeteket kérni, ha lehet.
A routeremen egy Linux fut (Asus WL-500G).
Ez egy kissé butított rendszer, ún. BusyBox, vagy mi fut rajta.

Anno eljátszottam a WShaper nevű traffic shaping (QOS) scripttel. Ezt crontabs-sal napszakonkénti különböző beállításokkal időzítem (mármint a script futását).
Majd családtag háromműszakos munkája miatt jelenleg 3-heti különböző crontab-beállítás létezik, amelyek automatikusan váltják egymást.
Egy dolog hiányzik még: esetleges újraindításkor automatikusan meghatározni, "melyik hét" van a 3-ból.

Ehhez szükségem lenne a következőkre: date által meg tudom határozni, hányadik hét van. Kimenete egy string.
- Ezt szeretném számként kezelni.
- Az adott számnak moduloját venni
- Modulo eredménye alapján valamit végrehajtani.

Ha ennek mikéntjét valaki el tudná mondani, megköszönném. Legfontosabb az lenne, hogyan tudok egy szöveges kimenetet számként kezelni, ill. második legfontosabb, hogy műveletet hogyan végezhetek (modulo), de az elsőnél alakadtam.

Kicsit több dolgot kell majd hozzá figyelembe vennem, de ha a fenti dolog megvan, a többit még hozzáveszem.

Előre is köszönöm és mégegyszer köszi a 3D segítséget!

[ Szerkesztve ]

(#5078) Vladi válasza VaZso (#5077) üzenetére


Vladi
nagyúr

Nagyszerű, remek. :DD

SuperTux... hmm... :DDD Mondjuk csak 2d-s. Ezért kár volt annyit fáradni. :DDD
Amúgy jópofa játék, egyik ismerősöm 6 éves kislányának is felraktam. Imádja. :C
Egyébként tudod, mi az hogy Tux? Még a lenne a szép, ha nem forgatnák linuxra. :DDD

Wazz... leesett. A szuper tuxot wines portját tolod linux alatt winevel. Ez ám a pervezrió. :Y :DDD

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5079) VaZso válasza Vladi (#5078) üzenetére


VaZso
senior tag

Nem ezért fáradoztam, csupán ez volt kéznél. :)
Egyébként lehet, hogy tulajonképpen 2D-s, de azért annyira mégsem: "... 26 playable levels, software and OpenGL rendering modes..." - és ez az, ami kellett nekem. :)

"egyik ismerősöm 6 éves kislányának": izé, mire célzol? :D :DDD

Wines port... hát nem hangzik szépen? ...vagy inkább szörnyű vagyok? :DDD :DDD :DDD
Persze, hogy ismerem Tux-ot... :)

Köszi mégegyszer.

Kíváncsi leszek, öcsém kedvenc Wines játéka hogy megy nálam Win illetve Linux alól... azt még azért megnézem valamikor. :)

(#5080) Bundás22


Bundás22
őstag

srácok gondoltam fölrakom a linux-ot!
a vista 27 nap múlva lejár és nincs kedvem aktiváltatni még kijönnek a zsaruk

ez nagyon megtetszett, és ingyenes legális ugye?

1. kérdés: honnan lehet letölteni ami biztos jó? van ennél szebb linux?
2. kérdés: hogyan lehet fölrakni h előtte kiirtsa a vistát a C:-re? könnyű vagy nehéz?
3. kérdés: wine-emulátorral rá lehet bírni h az Office2000-ret vigye? vagy alapból van dokumentum(*.doc) szerkeztő ami abszolút kompatibilis a word-del
4. az internetet könnyű beállítani? vagy fölrakod és már megy is mint a vistánál..
5. lehet-e párhuzamosan az XP-vel üzemeltetni(azon játék), egy winyón, más partición boot képernyővel:R :U

köszönöm előre is a válaszokat!

[ Szerkesztve ]

Ego sum magister vitae - I am the teacher of life

(#5081) Vladi válasza Bundás22 (#5080) üzenetére


Vladi
nagyúr

Jönnek a zsaruk... ez tetszik.. :DD

Na van még itt 27 napod, akkor lesz még időd elolvasni ezeket a doksikat. :U A rendszerleírásokat. Ne zavarjon, hogy uhu, nagyon sok fontos dolgot írnak.

Válaszok röviden:

Legális.

1. disztró weboldaláról. ja, válassz disztrót. Bármelyikből csinálsz olyat, mint a videón.
2. Passz. Neked mi a nehéz? Nekem könnyű, sőt külön öröm leírtani a vistát. ;]
3. Rá lehet, de minek. Ott az Open office, vagy bármely linuxos office. (Abiworld, Koffice stb.)
4. Megint mi az, hogy könnyű? Nyugi. Az adsl jelszavadat nem fogja kitalálni. :DDD
5. Lehet. Könnyen. :P

Néha tv-s vetélkedőben érzem magam. :U

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5082) rollins válasza Vladi (#5081) üzenetére


rollins
őstag

Lényeg hogy szép legyen... ;]

[ Szerkesztve ]

(#5083) Bundás22 válasza rollins (#5082) üzenetére


Bundás22
őstag

jah az nagyon fontos nekem, az a lényeg
és a koffice ingyen van hozzá vagy külön le kell tölteni?

melyek a legszebb linuxok?

Ego sum magister vitae - I am the teacher of life

(#5084) rollins válasza Bundás22 (#5083) üzenetére


rollins
őstag

Hogy őszinte legyek a RedHat/Fedora linuxokon kívül mást nem igazán ismerek.
Ilyen hogy legszebb Linux nem tudom mit jelent, de gondolom valami csicsás ablakkezelőre gondolsz meg az aiglx, compozit hatásaira. Gnome, KDE van általában. Linuxra inkább az Nvidia vga javasolt, de péld. Fedora 8 alatt már megy az aiglx is Radeon vga-val az új Livna -n található fglrx drivernek köszönhetően, még a HD 38xx-val is (csak még kicsit alkalmatlan a Quake Wars játékra multiban :) )
Sabayon elég csicsás alapból úgy tudom, azt nem ismerem és hogy fog -e menni a vga-dal, fogalmam sincs.
OpenOffice szerintem elég lesz, az alapból van legtöbb disztrón. Nem minden MS doksikat tud beolvasni, de a túlnyomó többségét igen.

[ Szerkesztve ]

(#5085) rollins válasza Bundás22 (#5083) üzenetére


rollins
őstag

Lehet hogy az Elisa media center -t neked találták ki: [link]

(#5086) 7 válasza Bundás22 (#5083) üzenetére


7
addikt

Nézz utána kicsit a Linuxoknak, olvasgass kicsit ebben a topicban, nézz rá a HUP.hu-ra, Wikipedián rágd körbe magad, ugyanis alapvető kérdésekkel nem vagy tisztában, illetve a terminológiát sem igazán ismered.

Nincs olyan, hogy "legszebb" Linux. Egyrészt azért, mert a szépség szubjektív, másrészt azért, mert a különböző disztrók egyszeri felhasználó szempontjából csak a telepítés után megkapott rendszer összeállításában különböznek. Mivel te még erősen kezdőnek tűnsz, javaslom az Ubuntut tanulódisztrónak.

Általában véve az egyszeri hobbijúzer által használandó programok ingyenesek. Openoffice, Koffice, Abiword, Gnumeric és társai mind-mind könnyen elérhetők a legtöbb disztró csomagkezelőjéből.

Amit nem javaslok: Wine, Cedega. Ha nincs rá alternatíva Linuxon, akkor érdemes megfontolgatni, de érdemes fejben tartani, hogy a legtöbb program Wine alatt messze nem fut olyan jól (ha egyáltalán fut), mint natív Win-es környezetben.

(#5087) Bundás22 válasza 7 (#5086) üzenetére


Bundás22
őstag

mi az a disztró? onnan lehet leszedni a cuccokat

a sabayon elég felhasználóbarát nem?
kéne rá koffice, net, bootolás manager(ha XP-zni akarok), több nem is kell egyenlőre ez a 3 dolog viszont nagyon, ha ez megvan utánanézek a többi apróságnak

Ego sum magister vitae - I am the teacher of life

(#5088) Vladi válasza Bundás22 (#5087) üzenetére


Vladi
nagyúr

hűűűű.... ez hosszú és kemény időszak lesz... :DDD

(#5084) rollins!

Szerinted ebből most mit értett? :))
elisa nem csak egy frontend?

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5089) Bundás22 válasza Vladi (#5088) üzenetére


Bundás22
őstag

nem értem miért nem lehet letölteni és fölrakni ennyi és kész nem?
azt fölrakom ami még plusszba kell
mi a rák az a disztró? le tudod írni pár mondatban?

Ego sum magister vitae - I am the teacher of life

(#5090) Vladi válasza Bundás22 (#5089) üzenetére


Vladi
nagyúr

elvileg ennyi. De mi lesz veled, ha valamit kérdez a rendszer? Márpedig fog. Aztán ha valamit be akarsz állítani. Például teszel be egy hdd-t. akkor mit csinász? Nem fog csak úgy felugrani a fájlrendszerbe.
A linux azt csinálja, amit modasz neki. De tudni kell mondani!

Hidd el nekem elég sok teljesen kezdővel találkoztam már. Ha 0 tudással kezdesz neki, az lesz a vége, hogy: deszar a linux. Ez senkinek nem hiányzik. Neked sem.
Ez nem windows. Egészen más. Például programot sem úgy teleptesz, hogy install.exe. Hanem úgy, hogy csomagkezelő, rákeres, install...
stb... ezért linkeltem a doksikat. Azokat tanulmányozd át. Sok mindent meg fogsz érteni.

A disztribúció:
A Linux önmagában csak egy rendszermag. Az operációs rendszer legmélye. Semmit nem tudsz kezdeni vele.
A disztribúció a Linux rendszer magjára épülő operációs rendszer és alkalmazás gyűjtemény. Disztrót lehet telepíteni, tartalmaz programokat (pl: office) rendszer eszközöket (pl: partícionáló) drivereket... stb... kvázi egy összeállított csomag, amiben minden van, ami kellhet a munkához.

Sok van belőle. A legismertebbek és leg egyszerűbbek: Ubuntu, OpenSuSE. Disztró választó oldalt is linkeltem. Azt is csináld végig.
Fedórát nem javaslom.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5091) rollins válasza Bundás22 (#5087) üzenetére


rollins
őstag

distribution, disztribució, mint a különböző linux kiadások: ubuntu, fedora, debian, stb.
bootmanager lesz: ez a grub, telepítéskor majd úgy is kérdezi melyik oprendszer induljon alapértelmezetten
Ha Koffice-t akarsz, telepítéskor a KDE ablakkezelőt válaszd.
Többi már a te dolgod. Más bináris (előre lefordított) programokat csomagokban tárolják, online elérhető, csomagok: legelterjedtebb a .deb, .rpm
Tényleg nem lehet 0 előkészülettel nekiugrani, csak egy kicsit olvass utána, hogy legalább a telepítés menjen.
Vladi már szépen leírta.
Vladi: Fedorat mé nem? Az a legjobb szerintem. :)

[ Szerkesztve ]

(#5092) Bundás22 válasza rollins (#5091) üzenetére


Bundás22
őstag

köszi a válaszokat!
sztem lejár a vista, megvenni nincs kedvem, börtönbe menni nincs kedvem, marad a linux :K
egyébként a MS picit maga alatt vágja a fát h rámegy a hackelt windows-okra, hisz a sok ember a linux karjaiba veti mint engemet is :)
tényleg van dx10 winxp alá?

Ego sum magister vitae - I am the teacher of life

(#5093) Vladi válasza rollins (#5091) üzenetére


Vladi
nagyúr

Szerinted. Szerintem ez szubjektív. Az egyik gépemre semmi esetre sem raknám, mert nincs kedvem/időm telepítgetni. Oda cent.

Ő viszont 0 tudással indul. Percek alatt beletörne a bicskája.
Igaz én azzal kezdtem, de az más.. :D

Jááá! Épp most zúznak le 40 mega pecset. :O :DDD

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5094) Vladi válasza Bundás22 (#5092) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ok. akkor tanulni, tanulni, tanulni. Ha egy kicsit lazítani akarsz akkor meg olvasni. :D

xp: passz. Hát szerinted értek én a windowshoz? :DDD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5095) rollins válasza Vladi (#5093) üzenetére


rollins
őstag

Ubuntu-t ajánlod, de Fedora-t nem, az is szubjektív. De neki ha jól értem, csicsa kell, meg gumiszerű ablak, meg pergő-forgó ablak, meg mit tudom én..., nem érted? :) Ubuntu-n megy HD38xx vga-val az aiglx? Egyáltalán van Ubuntu-ra vagy Suse-ra olyan fglrx, ami ismeri az RV670 gpu-t és klikk-klakk megy vele a hw opengl -es gyorsítás?
Bundás22: Amíg nem tudod mi az például hogy sda1, mi a root-fájlrendszer és még sorolhatnám, addig még telepíteni sem fogod tudni normálisan. Hogy fogsz csatlakoztatni majd meghajtókat, ha nem tette volna meg magától a linux? Van minek utánanézni...

[ Szerkesztve ]

(#5096) Bundás22 válasza rollins (#5095) üzenetére


Bundás22
őstag

a sabayon az már csak felhasználó barátabb, a vista killer, különben nem vista killer lenne a beceneve :)

Ego sum magister vitae - I am the teacher of life

(#5097) rollins válasza Bundás22 (#5096) üzenetére


rollins
őstag

Már írtam, hogy nem ismerem. Te csak a mázt látod rajta. Nem akarlak elijeszteni de így.. izé, lehet hogy azzal is akkorát fogsz ***pni vele, mint ide lacháza. :>> Bughalmaznak fogod találni, és majd szidod milyen szar a linux. Ilyen is előfordulhat.
Remélem Vladi nem haragszik hogy ellenkeztem vele. :B [puncs]Neki amúgy bölcsész léte ellenére nagyobb tapasztalata van a különböző "disztrókkal". :>[/puncs]

[ Szerkesztve ]

(#5098) valóságépítő válasza Bundás22 (#5096) üzenetére


valóságépítő
tag

+1 az ubuntura

én kb 3 hónapja kezdtem főállású kulturantropológusként :DDD azaz abszolút nulláról.
az első napokat kb totális pánikban töltöttem el, az első héten meg leginkább csak copy pasteltem különböző halandzsákat amiket fórumokot láttam és mivel baromira zavart, hogy lövésem sincs arról, hogy mit is jelentenek ezek a halandzsák elkezdtem vadul olvasni. Mostanra már kezdem kapizsgálni a dolgokat, de ehhez tényleg az kellett, hogy elolvassam az alapokat.

Mivel még van egy kis időd, simán elkerülheted a pánik és a copy paste fázisokat, szerintem ténzleg olvass el pár alapdolgot, a csicsákkal ráérsz majd később foglalkozni

[ Szerkesztve ]

valóságépítő technikum

(#5099) Vladi válasza rollins (#5097) üzenetére


Vladi
nagyúr

:DDD

Nagy hypeot próbáltak a szabjaon mellé rakni. Kicsit olyan mint a pclinuxos. Persze lehet vele próbálkozni. Lehet, hogy a delikvensnek bejön. A nagy disztrók mellett mindig a nagy közösség a legerősebb érv.
Ha kell egy ritka csomag, ott valószínűleg az áll majd, hogy:
- souce
- .deb 4 ubi
- .rpm 4 suse/fedora

valóságépítő!

Bőcsész tezsvír! Öllelek keblemre. :DD

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5100) VladimirR válasza Bundás22 (#5096) üzenetére


VladimirR
nagyúr

ezeknek tobbnyire nem azert vista killer a neve, mert egyszerubb lenne kezelni egy windoze-on nevelkedett egyennek, hanem mert valami guru be tudja loni ugy, hogy porogjon, forogjon, amit a vista nem tud

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.