Hirdetés

2024. május 7., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4601) qwertly


qwertly
addikt

Sziasztok linux alá létezik olyan progi mind a win alá a DFX amivel sokkal szebben szól a winap vagy a wm11.Tud valaki egy jó kis letöltés vezérlőt ajánlaní ami nem grafikus felületű.Miért vagy ,hogy gondol egyet a fedora és nem engedi,hogy a win partíciókat el érjek máskor meg minden gond nélkül megjelenik a win partíciók a linux asztalon?

(#4602) cudar07 válasza Sianis (#4600) üzenetére


cudar07
senior tag

bocs
mi az az MBR?
LINUXban van az MBR? de a linuxot enm tudom elindítani! :B

(#4603) Sianis válasza cudar07 (#4602) üzenetére


Sianis
addikt

Nem! MRB = Main Boot Record

Sianis

(#4604) NovaBlue válasza Sianis (#4603) üzenetére


NovaBlue
aktív tag

őő az az MBR az Master boot record inkább :)

(#4605) NovaBlue válasza cudar07 (#4602) üzenetére


NovaBlue
aktív tag

Hy

Az MBR-t úgy állitsd vissza, hogy tegyél be egy linux CD-t mittudomén mandrivát vagy valamijet ott amikor ki kell választani hogy mit csináljon akkor kiválasztod a rendszervisszaállitás vagy resource sytem vagy valami ilyesmit és ha az betöltődik akkor van olyan menüpönnt hogy load disable boot record vagy hasonló ha arra rámész akkor beállitja, hogy a grub-ból indithasd a windózt ill a linuxot is.

De van több féle megoldás is ez csak az egyik!

üdv.:

(#4606) Sianis válasza NovaBlue (#4604) üzenetére


Sianis
addikt

Indeeeed. :B

Sianis

(#4607) ngabor2 válasza Sianis (#4606) üzenetére


ngabor2
nagyúr

Sianis tévedett. gyorsan felvéssük valahova ;]

(#4608) cudar07 válasza NovaBlue (#4605) üzenetére


cudar07
senior tag

nagyon kösz a segítséget :R

(#4609) Sianis válasza ngabor2 (#4607) üzenetére


Sianis
addikt

Kéménybe korommal. :o

Mellesleg sikerült kiderítenem, hogy a Linux igen jól képes kezelni a GPRS-es mobil internetet. Lassú, mint a dög, de legalább megy.

Sianis

(#4610) jFox válasza cudar07 (#4599) üzenetére


jFox
őstag

Hi!

Az UHU cd-vel bootolj be úgy, hogy legyen egy konzolod. (gyk parancs sor villogó kurzorral) jelentkezz be root-ként, és mount-old fel a linux rendszer partíciót.
(pl.: mount /dev/hdax /mnt . az x a az hogy hanyadik partíción van a linux)
utána chroot /mnt ez átváltaj a gyökér filerendszert a telepített linuxodra
utánna grub-install vagy lilo, attól függ melyik bootmanagert használtad.
elvileg ennyi.
Üdv
jFox

--==<< ...csütörtökön a lényeg, hogy egyet alszom és péntek! >>==--

(#4611) cudar07 válasza jFox (#4610) üzenetére


cudar07
senior tag

neked is köszi a segítséget :R

csak még egy bajom van
nem Én tettem fel a LINUX és nem tom melyiket használták elötte
grub-install vagy lilo bootmanager?
de most már lassan nekiesek ennek a gépnek is úgylátom :)

(#4612) jFox válasza cudar07 (#4611) üzenetére


jFox
őstag

Azt hiszem alapból a grub-ot használja az uhu, de a chroot után ha belenézel az /etc könyvtárba, és nincs lilo.conf, akkor biztosan grub-van.
Üdv
jFox

--==<< ...csütörtökön a lényeg, hogy egyet alszom és péntek! >>==--

(#4613) jFox válasza Sianis (#4609) üzenetére


jFox
őstag

Szia!

A gprsec-el csináltad? Mert az jóóóó! :DD
Üdv
jFox

--==<< ...csütörtökön a lényeg, hogy egyet alszom és péntek! >>==--

(#4614) Sianis válasza jFox (#4613) üzenetére


Sianis
addikt

Bizony GPRSEC. Megy szépen. Eltartott egy darabig, míg megtaláltam, hogy melyik porton van a telefon, de azóta hibátlan.

Sianis

(#4615) jFox válasza Sianis (#4614) üzenetére


jFox
őstag

Én is azzal csináltam, csak BlueTooth-on keresztül. Ott az volt a poén, hogy nem volt nekem rfcomm device, de aztán lett! :DDD Mert létrehoztam.
Üdv
jFox

--==<< ...csütörtökön a lényeg, hogy egyet alszom és péntek! >>==--

(#4616) Lacafi


Lacafi
tag

Szép estét. :)

Tudna valaki nyugisan, érthetően segíteni? :F

Van akinek sikerült feltelepíteni a PCLinux DVD-t. Ezzel görcsölök jó ideje, több módon próbáltam de 75-90% között mindig kilép. :U

[ Szerkesztve ]

Itt amatőr, egyéb téren sokoldalú.

(#4617) jFox válasza Lacafi (#4616) üzenetére


jFox
őstag

Szia!
Ezt a distrib-et sajnos ne ismerem. Nem ad valami hibüzenetet ilyenkor? Vagy azt lehet tudni, hogy mit telepít, amikor kilép?
Üdv
jFox

--==<< ...csütörtökön a lényeg, hogy egyet alszom és péntek! >>==--

(#4618) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Sziasztok!

Újból itt vok! :)
Most Vista 32bit van a gépemen, próbáltam az ubuntut, csak a synaptickal volt gond...
Felajánlotta azt, hogy felrakja a beéptített ATI drivert, megtette, reboot, se kép, se semmi... :(

de, van más választási lehetőségem is:

1. Vista 64bit
2. Windows Server 2K3
3. Linuxok (SuSe, Ubi, Mandrake[Mandriva])

A konfigomat hogy kezelné egy jól belőtt Ubuntu? :F
A Vistából akkor lett elegem amikor 666 db blue screen jött egymás után... xD

Üdv. core2

(#4619) Neil Watts


Neil Watts
veterán

??? Valaki? :U :F

(#4620) ngabor2 válasza Neil Watts (#4618) üzenetére


ngabor2
nagyúr

hogy értve se kép, se semmi? promptot kapsz? mert ha igen, akkor sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg, és ott kiválasztod vagy ismét az ati drivert, vagy ha fenn van az fglrx-et.

(#4621) Major Major válasza Neil Watts (#4618) üzenetére


Major Major
őstag

csak a synaptickal volt gond...
nem a Synapticcal van a gond

Felajánlotta azt, hogy felrakja a beéptített ATI drivert, megtette, reboot, se kép, se semmi...
a beépített driver, mint a neve is mondja, az installáláskor felkerül. alapból azt hazsználja. szerintem te a binary (restricted) driverre gondolsz

ubuntu topic elején találsz útmutatást a driver telepítésről. ha nem működik az alapján, akkor oda postold be a

cat /var/log/Xorg.0.log |grep EE

parancs kimenetét

A konfigomat hogy kezelné egy jól belőtt Ubuntu?
a videókártyán kívül mindennek jónak kell lennie

A Vistából akkor lett elegem amikor 666 db blue screen jött egymás után... xD
azért egy memtest lehet hogy nem ártana neki

(#4622) NovaBlue


NovaBlue
aktív tag

HY

először is erre reagálnék
Major Major:
1.ubuntu topic elején találsz útmutatást a driver telepítésről.
ezt én is ponnt igy megcsinálta, a laptopon és onnantól kezdve se kép se semmi de szó szerinnt se prompt se semmi.fekete kép és a gép nem dolgozik.

(és ezt cat /var/log/Xorg.0.log |grep EE hogyan is kell vagy hogy sminnt mert nekem nem tiszta :B )

2. mire jó az a gtk-gnash mert a top szerinnt 4db ilyen is fut és összesen 99%-on tartják a procim és az igy nemtúl jó!,ötlet???

3.A mozilla webböngészőt használom és ha kommentelni akarok beirom addig, hogy HY ütnék egy entert és kilép a mozilla de miért???????(win alatt semmi para minnt most sem)

4.hogyan csináljam azt meg,hogy fenntvan ugye az ubi és szeretnék mellé tenni egy debiant is régebben próbálkoztam vele de ugye ha egyik fenntvan a másik nem indul el nem is látja a grub!
Aztmondták páran,hogy a grubot kell szerkszteni de hogy ésmit vagy milyen sorrenben telepitsem az ubit ill deb-t?

5.Hogyan kell csomagokat rar-okat összefűzni ubi alatt?
van ugye egy Pl film 49 rar fájl és össze szeretném fűzni egy fájl-á ugye xxx.avi-vá ezt hogyan mivel?

6.Szeretnék egy videót megnyitni ebben az esetben mplayer-el és ezt irja ki.:
ERROR opening/initiqalizing the selected video_out (-vo) device
gondolom itt a videókártyával van a baj, hogy nincs feltelepitve csak az alap ugye az ubi amit felrakott!?

7.Ha ujrainditom a gépet nem inditja ujra nemtudom elolvasni hogy mit ir ki mert rossz a vidkari driver és ilyen hülye elmosódott a kép. Hol lehet ennek utánajárni?

Bocsi a sok kérdésért de .... :F
üdv.:

[ Szerkesztve ]

(#4623) adik


adik
őstag

Hali,
van egy kisebb gubancom: szóval egy ntfs és egy fat32 fájlrendszert is felfűztem, és egyszerűen el nem tudom képzelni, hogy miért nem tudok rá írni. fstabban rw van megadva és 1 1 (bár abban nem vagyok biztos, hogy ezek a számok mit is jelentenek), egyébként chmod-ra azt mondja, hogy no permission és minden másra is. Egyáltalán mit nézzek meg? Kezdő malőrjére számítsatok. köszi.

[ Szerkesztve ]

Kettő, csipkebokor vessző!

(#4624) Core2duo6600 válasza qwertly (#4601) üzenetére


Core2duo6600
veterán

szerintem használd a xine lejátszó modult, és sokkal jobban szól
Mint a win ben akármi
Pl Az amarok progival ha zenet hallgatsz

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#4625) jFox válasza adik (#4623) üzenetére


jFox
őstag

szia!
Tulajdonképpen melyikre nem tudsz írni? Mert az ntfs-t alapból nem írja a linux.Létezik hozzá egy patch, amivel lehet írni, keressr rá gogle-val linux ntfs write. Fat 32-t símán kell írnia, nem lehet, hogy root-ként mountoltad, és user ként akarsz írni? Mert akkor így kell : mount /dev/hda2 /mnt/fat32 -o umask=0,iocharset=utf8 vagy a másik tippem, hogy ahová mount-olod, arra kömyvtárra nincs írási jogod. :U
Üdv
jFox

[ Szerkesztve ]

--==<< ...csütörtökön a lényeg, hogy egyet alszom és péntek! >>==--

(#4626) adik válasza jFox (#4625) üzenetére


adik
őstag

az egyik fat, a másik ntfs, rootként megyek neki, chmod rekurzívanra azt mondj,a hogy nincs rá jogosultságom, egyébbiránt ha megnézem, akkor meg van rá jogosultságom. hajam hullik ettől a kakiságtól egyébként. megvan a logikája tudom, csak éppen nagyon enm egyezik az enyémmel :D

Kettő, csipkebokor vessző!

(#4627) adik válasza jFox (#4625) üzenetére


adik
őstag

a fat köteten könyvtárakhoz való jogosultságon tudok változtatni chmod-dal, de a fájlékra azt írja ki, hogy operation not supported. az számít, hogy Slackware 10.2

Kettő, csipkebokor vessző!

(#4628) Siriusb válasza adik (#4623) üzenetére


Siriusb
veterán

ntfs-3g fent van?

(#4629) adik válasza Siriusb (#4628) üzenetére


adik
őstag

feltettem, mindenhova azt írta ki,h ogy ok, sikerált.
egyébként fat32-re sem tudok dolgozni. :\

Kettő, csipkebokor vessző!

(#4630) Kelvin


Kelvin
őstag

Sziasztok,valaki tud segíteni abban,h linux alatt hogyan tudok cpu hőmérsekletet nézni.
Találtam pár linket de....huh:)
[link]
Meg van sensor -detect parancs meg hasonlók de elég bonyesz még nekem...

[ Szerkesztve ]

"A legvégén nem az fog számítani,hogy mennyi év volt életedben,hanem hogy mennyi élet volt éveidben"

(#4631) jFox válasza adik (#4627) üzenetére


jFox
őstag

persze, hogy azt írjam hogy a fájlokra nem állíthatsz jogosultságot, mert a fat nem támogatja a fájlok jogosultságát. :DDD
Nem számit a ditrib, mert ez kernelből jön.
Üdv
jFox

--==<< ...csütörtökön a lényeg, hogy egyet alszom és péntek! >>==--

(#4632) jFox válasza Kelvin (#4630) üzenetére


jFox
őstag

Elvileg a gkrelm tudja, ha az alaplap is támogatja.
Üdv
jFox

--==<< ...csütörtökön a lényeg, hogy egyet alszom és péntek! >>==--

(#4633) adik válasza jFox (#4631) üzenetére


adik
őstag

értelemszerűen azt az ntfs-re próbáltam ráerőltetni, de nem nagyon akarja most sem.
a fat-re meg egyébként sem akar. ááá, megőrülök!

Kettő, csipkebokor vessző!

(#4634) Kelvin válasza jFox (#4632) üzenetére


Kelvin
őstag

Szuper tippet adtál.Már nézem is :DD

"A legvégén nem az fog számítani,hogy mennyi év volt életedben,hanem hogy mennyi élet volt éveidben"

(#4635) Vladi válasza NovaBlue (#4622) üzenetére


Vladi
nagyúr

Hosszú és kemény menet lesz... :B

1. Ki kell adni azt a parncsot. Ez kiszűri a logból, hogy mi a hiba. (Illetve mire figyelmeztet. Akkor EE helyett WW-t írj.)
Persze nem tudod hol kiadni. Sebaj. ctrl + alt + F1 (2,3,4,5,) billennyűkkel kapsz egy terminált. Ott add ki.

2.

sudo aptitude purge gnash

Találtam.

3.
Indítsd terminálból és nézd meg a kimenetét. Ha valami signal 11 akkor űberszívás. :(

4.
Most mondjam azt, hogy korai az a debian? Hova milyen grubot raktál. Milyenek a partícióid... stb. az ilyenkor szokásos visszakérdezések. (Nem lehetne ezeket megspórolni? :U )

5.
Unrar csomag fel, utána ahogy épp jól esik. (Én sokat kattingatok ilyenkor az egyik fájlon. :DDD )

6.
Állítsd át másik kimenetre. Mplayer beállítások között lesz a video részen. Lejátszóprogram újraindítást igényel.

7.
/var/log/messages
szerintem lesz benne beszédes valami.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#4636) Vladi válasza adik (#4623) üzenetére


Vladi
nagyúr

Tanulmányozd a szakirodalmat. :K
Azt csendesen megsúgom, hogy hiába próbálkozol faton a chmoddal, mivel az a kiváló fájlrendszer képtelen jogosultságokat tárolni.
Erre valók az uid/gid opciók az fstabban.

Az ntfs írás/olvasás pedig pofon egyszerűen beállítható már minden disztróban.
Az egyik leírás.

Komolyan mondom nem értem! Emberek úgy kezdenek használni egy disztrót, hogy még csak meg sem nézik annak dokumentációját?? Én ha egy új rendszerrel ismerkedek akkor első a disztró wiki... Nem értem. :F

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#4637) adik válasza Vladi (#4636) üzenetére


adik
őstag

köszi a linkeket!

megj.: az ntfs-t próbáltam chmodni, nem a fat-et, de sztm már írtam, az, hogy ezeket, az érthető írásokat nem olvastam, nem jelenti azt, hogy nem olvastam dokumentációt, engem meg ne oktass ki, pls!

Kettő, csipkebokor vessző!

(#4638) Sianis válasza adik (#4637) üzenetére


Sianis
addikt

Kezdő malőr és ne oktass ki?

Szóval:

Fat32:
[link]

Biztosan működik.

Ntfs:

Nem NTFS-ként, hanem NTFS-3G -ként kell felcsatolni. Ezt 7.10-es Ubuntu alapból támogatja, Slacware alatt pedig kell neked NTFS-3G nevű találmány.

Kis leírás: [link]

Sianis

[ Szerkesztve ]

(#4639) adik válasza Sianis (#4638) üzenetére


adik
őstag

oktatás és kioktatás között van különbség.

majd megnézem a linkeket, ha hazaértem, köszönöm.

Kettő, csipkebokor vessző!

(#4640) Vladi válasza adik (#4637) üzenetére


Vladi
nagyúr

Megjegyzem az eredeti hozzászólásokból nem derült ki.
A jövőben igyekezni fogok, nem kioktatni téged.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#4641) adik válasza Sianis (#4638) üzenetére


adik
őstag

Nem NTFS-ként, hanem NTFS-3G -ként kell felcsatolni

bohóckodtam vele, de sztm ezt szúrtam el, már várom, hogy megnézzem :D

Vladi:
bocsi, kicsit tán túlreagáltam :)

[ Szerkesztve ]

Kettő, csipkebokor vessző!

(#4642) Imperator999


Imperator999
aktív tag

Sziasztok! Tegnap raktam fel az egyik netes gépemre a UHU LINUX 2.1-et, nagyon egyszerű volt a telepítő, meg minden nagyon tetszik eddig.
Viszont a cedega programot szeretném vhogy beüzemelni, vki tudna segíteni? Vagy egy olyan cedegát adni ami megy ezen a linuxon?

A másik kérdésem h erre a compaq
notira milyen linuxot tudok felrakni? Nem mostani darab, egy p2-es ről van szó, de mindenképp vmi linuxot szeretnék rárakni, mert a windows2000-et rögtön megtámadják amint csatlakozom az internethez.

UI: Van egy PANNONOS usb-s mobil internetünk, ezt a linux is képes kezelni? :F

Várom a válaszokat, akár pü-ben is.

(#4643) jFox válasza Imperator999 (#4642) üzenetére


jFox
őstag

Szia!

UHU+cedega. Nem ismerem, de Google barát többek között ezt dobta, itt egy srác azt írja, hogy ő felrakata UHU ra a cedegát : :DDD [link]

P2 compaq: szerintem póbáld bármelyik distrib egy régebbi verzóját, vagy ha csak újjat találsz, akkor ne a KDE-t vagy Gnom-ot használd, hanem valami 1szerűbbet pl. fluxbox, vagy Enlightenment, esetleg xfce. (én most tettem egy C433-as Acer-re Mandriva 2008-at xfce-vel. egész jól muzsikál :D ) És próbáldd meg potimalizálni. Ami nem kell ne ragd fel, vagy vedd ki a szolgáltatás listából.
Üdv
jFox

--==<< ...csütörtökön a lényeg, hogy egyet alszom és péntek! >>==--

(#4644) 7 válasza Imperator999 (#4642) üzenetére


7
addikt

Cedega: Próbálkoztam már vele, alig jobb valamivel a Wine-nál, ráadásul fizetős. Én nem nagyon erőltetném a helyedben, ugyanúgy viszonylag kevés játék megy alatta. Játékra még mindig a Windows a jobb.

(#4645) Imperator999 válasza 7 (#4644) üzenetére


Imperator999
aktív tag

na igen de a windows-al az a baj h hamar tönkremegy meg megeszik a virusok, neten ha játszok akkor is ért már támadás ha meg benthagyom a tűzfalat akkor meg nem megy ki a játék,
gondoltam ha egy linux+win emulátort összeütök akkor mehet a windows a kukába :B

(#4646) escie válasza Imperator999 (#4642) üzenetére


escie
őstag

manapsag a cedegaval nem sok pluszt kapsz.
a hivatalos cedega forumon is sok juzer sir, hogy nem kap tul sokat a penzeert.

en is inkabb a wine-t hasznalom, mindig a legfrissebbet, vagy forrasbol forditom. nem mondom, van mit hekkelni neha, ha be akarsz inditani egy-egy jatekot, de meglepoen sok jatek fut.

azt ne kerd itt senkitol, hogy adjon cedegat, mivel kereskedelmi szoftver, igy illegalis a cserelegetese. vedd meg, vagy szeredz be, ahogy tudod. be lehet...

I'm back, baby!

(#4647) Neil Watts válasza ngabor2 (#4620) üzenetére


Neil Watts
veterán

Szia!

Semmi sincs ott, még egy adag lóx@# sincs.... :F
Azt hittem az fglrx az ati driverrel települ...
Én meg erre fogtam a dolgot... :W
Egyébként is: nem jobb, ha az ember szerez egy Catalyst 8.1-et? :F

Üdv. core2

(#4648) ngabor2 válasza Neil Watts (#4647) üzenetére


ngabor2
nagyúr

épp tegnap futottam bele egy ugyan ilyen problémába... a 7.10 "felismeri", hogy milyen kártya van a gépben, és csak ahoz telepít drivert. csakhogy pl. atira van az fglrx, meg az ati. alapból csak az fglrx-et teszi fel, ami néha nem megy.

nem követem az ati/amd cuccait, de kiadta linux alá is a catalystot? van belőle ubuntu alá telepíthető verzió (deb)? ha van, akkor azzal is lehet próbálkozni. ha nincs, akkor ajánlatos egyelőre kerülni, nehezebb leszedni/frissíteni, ha kell.

első körben próbálj graf felület nélkül belépni, a grubban a "normál" indítás mellett felkínálja ezt is. legalább parancssorod lesz. ott feltenni az ati drivert (mert valszeg az fglrx van fenn):

sudo apt-get install xorg-driver-video-ati

majd

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

. válaszd ki az ati drivert. ekkor még nem lesz 3d, de legalább lesz x. ha ez megvan, akkor egy fokkal egyszerűbb elkezdeni a hiba valódi keresését.

(#4649) NovaBlue


NovaBlue
aktív tag

Hy

Elöször is köszi a segítségeket jól jöttek! :R

2.od x lenne egy olyan jellegű dolgom, hogy fenntvan ugye az ubi és talán fel is tudom tenni a WLAN drivert hoy működjön eddig stimm asszem.
Van egy olyan dolog hogy van egy WLAN router a közelben hogyan lehetne megtudni hogy kik csatlakoztak hozzá vagy hogyan lehetne az összes hálózaton lévőnek üzebetet küldeni broadcast üzit?
Tudok kapcsolódni a hálózathoz van is net meg minden
Érdekes volt mert SSID.: SMC :C :C :C és a wlan router gondolom smc :F :K és a jelszó is megmaradt smcadmin kicsit lol de ez van

ilyen jellegü kérédesem lenne ill. nincs linuxos"hack" program amiben lehet állitgatni a routert vagy a kapcsolato mozillából megy de... :))

válaszokat előre is köszi

üdv.:

(#4650) ngabor2 válasza Imperator999 (#4642) üzenetére


ngabor2
nagyúr

egyelőre csak a huawei e220 cuccos támogatott liux alatt. a pendrive-szerű dolog nem. milyen típusú a "modem"?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.