Hirdetés

2024. május 7., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#5851) whYz


whYz
addikt

hali
beraktam a debianos gépembe 2x512 ramot a 2x512 mellé és az miért van h nem ismeri fel?
a munin 1 gigát ír a top ezt írja:
Mem: 906792k total, 897540k used, 9252k free, 9704k buffers
az alaplap egy asus a8n-e és támogatja a 2giga ramot
vagy mit lehet/kell tenni h felismerje és használja is?
nagyon fontos lenne légyszi segítsetek!

edit: és milyen parancsal tudok részletes infokat szerezni a memről?

[ Szerkesztve ]

(#5852) Vladi válasza whYz (#5851) üzenetére


Vladi
nagyúr

cat /proc/meminfo

Nekem ezt írja:
MemTotal: 2074132 kB

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5853) Core2duo6600 válasza Vladi (#5850) üzenetére


Core2duo6600
veterán

NA ilyet kerestem Köszi :)

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#5854) whYz válasza Vladi (#5852) üzenetére


whYz
addikt

MemTotal: 906792 kB
MemFree: 8352 kB
Buffers: 3528 kB
Cached: 186308 kB
SwapCached: 258204 kB

és 2 giga van a gépbe :(
mit lehet ilyenkor tenni??

(#5855) Core2duo6600


Core2duo6600
veterán

Ha ez a progi nem tudja megnyitni azt a particiót ahol tulajdonképpen a rendszer van, akkor jol sejtem, hogy, hogy csak a reinstall marad ?

Ezek után, már csak az a kérdés, hogy a grub hogy mukodik, gondolok itt arra, hogy amikor szerkesztjuk a menujét, akkot boot alatt van valahol, ezek szerint teljesen az mbr be települ be ? beállításaival együtt ?

Már csak 1 kérdés, ha bebootolok egy linux live cd vel, vagy akár a mandriva powerpack install dvd jével, akkor a mostani grubom beállításait ki tudom menteni., mert oszintén szolva nem igen emlékszem hogy mi van benne a windowsokra vonatkotatva...

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#5856) Vladi válasza Core2duo6600 (#5855) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ne add fel! Live cd alól látszani fog szerintem.

A grub 2 részből áll. mbr és /boot/grub. Ez utóbbiból veszi a beállításokat.
iromány.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5857) VladimirR válasza whYz (#5851) üzenetére


VladimirR
nagyúr

nezd meg azt is (az alaplap manualja szokta irni), hogy milyen feltetelek mellett tamogat 2G ramot (megeshet pl, hogy 333-on 2g-ig tamogatja, 400-on csak mondjuk masfelig, vagy 512-es modulbol nem eszik meg 4-et, vagy hasonlok lehetnek)

emellett nezd meg, a bios mit ir ki post kozben, ott mennyinek latszik (ha ott is keves, akkor alaplap es/vagy memoria problemarol van szo), valamint zudits ra egy memtest-et

[ Szerkesztve ]

(#5858) Core2duo6600 válasza Vladi (#5856) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Oki, megpróbálom a Mandriva lice cd jét leszedni
Hátha meg lehet menteni a rendszert

Milyen linux disztron ajánlott az olyan anticonosole oknak mint én ?
Eddig Opensuse ról és Mandriváról hallottam, hogy kezdőknek is ajánlott.
Korábban Opensuse volt fent, azzal nem volt ennyi bajom mint a mandrivaval.

Aztán elkezdett szarakodni valami update el, de mindig ugyanazzal, és nem tudtam semmien progit feltenni. ezéert tettem fel a mandrivat

Kiprobáltam az PClinux os t is de , nem tetszett meg lassú is volt.

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#5859) whYz válasza VladimirR (#5857) üzenetére


whYz
addikt

bios-t sajna nem tudom megnézni mert nincs benne videókártya
viszont pont ugyanilyen alaplapból van itt 2 darab is és mind2 teljesen jól viszi a 2 gigát(annyira nem is régiek, h ne vinnék... 939-es amd lapok igaz ddr1-el)
a ramok meg tuti jók mert mielőtt beleraktam kipróbáltam(ugyanezekben a lapokban) és mentek :(

viszont amikor 1giga(2x512) volt benne akkor is csak 900valamennyi megát észlelt belőle... nem lehet h valami korlátozás van benne?
fontos lenne ez a 2 giga mert a proci(3700+) nem bírja már pakolni a cuccokat a swapba...

(#5860) rtom válasza Core2duo6600 (#5858) üzenetére


rtom
senior tag

Most szedtem le a frissen megjelent TinyMe Linux-ot, ami a PCLiuxOS lightosított verziója. Egyelőre még LiveCD-n ismerkedem vele, kb. 1 óra tesztelgetés után nem tűnik rossznak, és nagyon gyors! :K Kicsit talán túl user-friendly :DDD

(#5861) #25954560 válasza whYz (#5859) üzenetére


#25954560
törölt tag

jo lenne alaplap pontos tipusa. es ha van beallitva integralt videovezerlo shared memoriaval, az megehet akar 128MB-ot is. bar ha azt irod nincs benne vidkari akkor nemtom.
a 2G kerdest en sem ertem. ha 939-es, akkor a proci kezeli a memokat, arrafele kene nezelodni (memo tipusok, idozitesek, mik mehetnek egyutt, stb)

[ Szerkesztve ]

(#5862) whYz válasza #25954560 (#5861) üzenetére


whYz
addikt

a 4darab ram ugyanolyan típus...
videókártya egy darab sincs benne még alaplapi se
alaplap: asus a8n-e

bambano azt írta h a debian kernel nem kezel többet... most ez nem tudom miért lehet :(
azt mondta újat kell felraknom, de még sosem csináltam :DDD valami leírás nincs?

(#5863) #25954560 válasza whYz (#5862) üzenetére


#25954560
törölt tag

attol fugg, melyik kernel. ha az alap van fent highmem v bigmem opcio nelkul, akkor tenyleg nem. es ez megmagyarazza a kilencszazakarhany megat is.

tobb megoldas letezik: vagy forgatsz magadnak vagy telepitesz egyet apt-vel.
nemtom h pl

apt-cache search linux-image | grep bigmem

mit mond, de azok kozul feltehetsz egyet. celszeruen ugyanazt a verziot, mint ami most is fent van (csak bigmem nelkul).

(#5864) Anakin007 válasza Core2duo6600 (#5858) üzenetére


Anakin007
aktív tag

Erre és sok más célra nagyon hasznos egy Knoppix live cd-t tartani. ;] Sima 2-es runlevelen kell indítani (boot help kiírja mik a lehetőségek) és lesz midnight-od, amivel simán rendbe lehet tenni bármilyen rendszert.
Mint asszem korábban írtam, ha nem segít a sima grub-reinstall (mert pl. nem ellenőrzi az fstab file helyességét) akkor kézzel az fstab-ot kell piszkálni. Kb. 3 perc az egész, ne kövessük már ezt a "ha nem tudom megoldani reinstall, hátha jó lesz" koncepciót akkora lámaság már :(((

A grub menu.1st állományát azért hülyeség macerálni, mert azt a grub-reinstall megcsinálja úgyis (fstab alapján) és mivel most maga az fstab szar, azt kell megszögelni jól.

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#5865) Anakin007 válasza whYz (#5851) üzenetére


Anakin007
aktív tag

Bocs, de nem láttam: BIOS felismeri rendesen a 2g ramot?

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#5866) Anakin007 válasza #25954560 (#5863) üzenetére


Anakin007
aktív tag

Ehhez nem kell highmem, alapból minden mai linux gyári-kernellel jó az ember 4giga ramig.

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#5867) whYz válasza Anakin007 (#5865) üzenetére


whYz
addikt

hát ez az amit sosem fogok megtudni, ugyanis nincs vga a gépbe meg monitor sincs hozzá... meg kicsit messze is van tőlem :(

lehet h tényleg a kernel lesz a hibás... majd holnap megnézem

(#5868) Anakin007 válasza whYz (#5867) üzenetére


Anakin007
aktív tag

Ha kernel-hiba, hát, ritka nagy fostalicska disztró van azon a gépen...

Most kapcsolok: nincs vga se alaplapi se kari? Anélkül is elindul a PC? Vagy nem is PC? :)

[ Szerkesztve ]

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#5869) whYz válasza Anakin007 (#5868) üzenetére


whYz
addikt

hát ha debian fostalicska... én nemtudom, nekem a legstabilabb distro kellett és ezt ajánlották

ha visszaolvasol rájössz h pc... de miért kéne feltétlen vga egy gépbe? alapkövetelmény? :F
szal így néz ki a konfig: amd3700+, asus a8n-e, 4x512MB ddr1 kingmax

akkor szerinted felejtős a kernel hiba? mi lehet még az oka?

(#5870) #25954560 válasza Anakin007 (#5866) üzenetére


#25954560
törölt tag

ehem. viszont nem tudjuk h ott mi van. nem feltetlenul 'mai' kernel. es a debian-t nem feltetlenul nem feltetlenul az smp kernellel telepitettek, az van regebb ota higmem-mel forditva.

(#5871) whYz válasza #25954560 (#5870) üzenetére


whYz
addikt

2.6.18-5-686-bigmem
na most ez került rá de még nem resiztem :DDD
ez jó lesz rá ugye? nem szeretném ha elb*szódna :(

(#5872) whYz válasza whYz (#5871) üzenetére


whYz
addikt

huh ez nem indult el de betöltött a régi
egy másikkal viszont siker :DD nagyon király!

(#5874) valóságépítő válasza molngab (#5873) üzenetére


valóságépítő
tag

deb csomagot raktál föl? Ha synapticban keresed nem mutatja? kellene
ha máshogy:

http://www.monkeyblog.org/ubuntu/installing/hungarian/

[ Szerkesztve ]

valóságépítő technikum

(#5875) ngabor2 válasza molngab (#5873) üzenetére


ngabor2
nagyúr

ha nem csomagból tetted fel, akkor jó eséllyel a saját könyvtáradba pakolta magát, onnan törölni kell, és kész.

ha csomagból, akkor azt látnia kellene a csomagkezelőnek:

dpkg -l | grep opera

(#5876) rtom


rtom
senior tag

Windows reinstall volt, 1. hsz alapján grub-install-t akartam, de grub-install hd0-ra azt mondja, nincs /dev/sda2/ vagy nem block device :F

Lehet az a gond, hogy 8.04 Ubi kernelében már sd elnevezésűek a partíciók, drive-ok és én egy 7.04-es xubuntu LiveCD-vel próbálkoztam?

(#5877) Core2duo6600 válasza Anakin007 (#5864) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Van egy knopix live DVD ém nem egy friss, kb 3 éves lehet, megpróbálom azzal meglesni, hogy mi lehet a gubanc
Azza rootként is be lehet lépni a rnedszerbe, értem ez alatt, hogy lesz minden helyen a gépen rott jogom ?

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#5878) Anakin007 válasza Core2duo6600 (#5877) üzenetére


Anakin007
aktív tag

Végülis igen. Ha console-on maradsz, ott csak egy Enter-t kell nyomnod és kapsz root shell-t (Ttty1 nyitva marad indulás után, alapból root jogokkal piszkálódhatsz ott).
Ha grafikusan indítasz, akkor "KNoppix" nevű user jogait kapod. Itt csak egy "su" parancs és máris root vagy (üres jelszó).

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#5879) Anakin007 válasza whYz (#5869) üzenetére


Anakin007
aktív tag

Visszaolvastam 1 darabig, ahol a ramokat soroltad fel és vmi ddr rémlett, tovább nem mentem vissza :) Ez alapján lehet más is, pl. az én Mac G4-emben mezei SD ramok vannak ;)
Amúgy én úgy tudtam, VGA nélkül nem indul PC, hanem hibát jelez...Ezek szerint csak csipog, de indul ugyanúgy... Kössz az infót, legalább ezt is tudom :)

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#5880) whYz válasza Anakin007 (#5879) üzenetére


whYz
addikt

nem indul minden pc.. még billt is kér a legtöbb :DDD
ez pl nem indult csak bios hackel :)
de most már tökéletesen megy

(#5881) lono981


lono981
csendes tag

Sziasztok! Olyan problémám lenne, hogy Gobolinuxon nem sikerül beállítani az internetet. Letöltöttem a kézikönyvet, amit egy magyar ember írt. Nos, az tényleg nagyon jó, de a DHCP-s beállítást nem magyarázza el, csak a fix ip címeset. :( Ráadásul a rendszer automatikusan nem állítja be magát, mert Magyarországot a Varázslója nem támogatja. Így marad a kézi beállítás. De sajna nem tudom, hogy mit kell kitölteni és hogy mit kell beírni. Pl: DNS meg ilyenek stb.... Egyébként nekem sikerült Opensuse 10.2 alatt az internetet behozni. De ez a Gobolinux egy kicsit komplikáltabb. Egyébként T-online-nál vagyok előfizető. Nos??? Van vkinek vmi 5lete??
Itt a könyv: http://mek.oszk.hu/05800/05895/

(#5882) Lenry válasza lono981 (#5881) üzenetére


Lenry
félisten

ADSL neted van?

mert akkor a legtöbb linuxon működő megoldás: terminál - bepötyögöd, pppoeconf, és aztán követed az utasításokat

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#5883) qwertly


qwertly
addikt

Sziasztok lenne valaki szíves leírni,miképpen tehetem futtathatóvá egyes fájlokat pl:drivereket ezt a tulajdonságoknál kell beállítani vagy a terminálba kell valamilyen parancssorral elindítani?

(#5884) Vladi válasza qwertly (#5883) üzenetére


Vladi
nagyúr

Nem itt hagytuk abba tegnap este? :U

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5885) qwertly válasza Vladi (#5884) üzenetére


qwertly
addikt

De igen :B,de amikor még este kiadtam a parancsot ki írta,hogy nem találja a fájlt.Úgy-hogy ezt itt akartam tisztázni és nem az ubuntu topiba,hogy miképpen is kell futtathatóvá tenni a fájt.

(#5886) Vladi válasza qwertly (#5885) üzenetére


Vladi
nagyúr

chmod paranccsal.
A gond az, hogy nem találja. Lehet rosszul írod be a nevét. Ezért írtam, hogy tabbal egészítsd ki:
beírod:
NV [tab]
Akkor vagy kiírja, hogy milyen NV-vel kezdődő fájlokat talált, vagy csak egy esetén egyből beírja neked.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5887) qwertly válasza Vladi (#5886) üzenetére


qwertly
addikt

Beírtam én és ki is pótolta a tabbal,hogy nvidia és utána mégis azt írta,hogy nem találja a fájt.

(#5888) Vladi válasza qwertly (#5887) üzenetére


Vladi
nagyúr

Atyavilág!
Akkor hagyd egy kicsit azt a terminált.
sudo fájlkezelővel
nyiss egy fájlkezelőt és ott jobb klikk jogok. Adj futtatás jogot.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5889) Anakin007 válasza qwertly (#5887) üzenetére


Anakin007
aktív tag

Akkor tegyél a file neve elé ./ -t. Feltéve, ha épp abból a könyvtárból akarod futtatni, ahol van a file.

Kis kieg.: TAB első nyomásra: kiírja a file teljes nevét, ha szerepel a $PATH-ban. Mégegy TAB: keres az aktuális könyvtárban is, nemcska a $PATH-ban megadottakban.

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#5890) qwertly válasza Anakin007 (#5889) üzenetére


qwertly
addikt

Szia köszi így már kérte a password :) de utána kiírta,hogy kérte operandusa hiányzik.

(#5891) Anakin007 válasza qwertly (#5890) üzenetére


Anakin007
aktív tag

Mivan? :) Kicsit töröm magyar én is, de ennyire nem :D Milyen password és milyen operandus? ;]

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#5892) qwertly válasza Anakin007 (#5891) üzenetére


qwertly
addikt

Szia most nem a linux elött vagyok a password úgy értettem,hogy elinitotta a folyamatot nem úgy mint eddig amikor nem találta a fájlt,de valamivel gond van ezért kérte az operandus be állítását.

(#5893) Vladi válasza qwertly (#5892) üzenetére


Vladi
nagyúr

Képet! Ez így nekem kínai... :O

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5894) nagash válasza ngabor2 (#5775) üzenetére


nagash
senior tag

Szevasz!

Ne haragudj, hogy ilyen késve irok, de külfödlön voltam és nem tudtam gép elé jutni.

Érdekelne a megoldás, bár most feltettem az Ubuntu-t és az Ndiswrapper-el próbálkozok.
Az volt a röhej, hogy végül Xp-t is kipróbáltam, mivel nem akarom asszonypajtást szivatni olyan valamivel, amit még én is csak tanulok, de mikor bedugtam a kártyát azonnal megállt a gép, mikor kihúztam ment tovább mintha mi sem történt volna...
Itt értem el arra a pontra, hogy inkább a Linux lesz a megoldás. :D

Elnézést a gépelésért, de valami régi Portocom laptopon krampácsolok és nem esnek még kézre a gombok.

Minden segitséget előre is köszönök!

Knoblauch macht einsam.

(#5895) Core2duo6600 válasza Anakin007 (#5878) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Megnéztem, ami nekem megvolt valszeg régi volt.
El sem indult, nem tetszett neki valamit, pedig a régi gépen ment.
Honnan tudok egy ujjabbat letölteni, ami gyorsan le is jön, mert

Próbáltam innen
Mind olyan lassú, hogy nem várok 5-6 órát
800 al tudnál elvileg tölteni.
Most még innen próbálom meg, hátha ...

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#5896) Anakin007 válasza Core2duo6600 (#5895) üzenetére


Anakin007
aktív tag

Csak nem full fekete képernyő lett a vége? :) Próbáld csak konzolos indítással izzítani, a művelethez bőven elég az is.
Jah még valami: a 'noapic' kernel opcióval indítsd, emiatt szoktak lenni az ilyen indításkori ziccerek.

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#5897) Core2duo6600 válasza Anakin007 (#5896) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Letoltottem Torrentrol ay uj knoppixot, ez elindult, most innen vagyok
Latom a particiojat a linuxomnak, de nem tudok ra irni.

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#5898) Core2duo6600


Core2duo6600
veterán

Így néz ki most az fstab om

Csak azon a particion nem tudok írni, ahol kéne !!

# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>

/dev/sda5 / ext3 relatime 1 1
/dev/sda6 /home ext3 relatime 1 2
/dev/sda1 /media/Media ntfs-3g defaults,locale=hu_HU.UTF-8 0 0
/dev/sdb2 /media/VistaAdat ntfs umask=0,nls=utf8,sync,ro 0 0
/dev/sdb1 /media/VistaBoot ntfs umask=0,nls=utf8,sync,ro 0 0
/dev/hda2 /media/XpAdat ntfs umask=0,nls=utf8,sync,ro 0 0
/dev/hda1 /media/XpBoot ntfs-3g defaults,sync,locale=hu_HU.UTF-8 0 0
/dev/cdrom /media/cdrom auto umask=0022,users,iocharset=utf8,noauto,ro,exec 0 0
/dev/fd0 /media/floppy auto umask=0022,users,iocharset=utf8,noauto,exec,flush 0 0
none /proc proc defaults 0 0

A többi HDD re és particoóra gond nélküld tudtam írni, az NTFS re

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#5899) Anakin007 válasza Core2duo6600 (#5898) üzenetére


Anakin007
aktív tag

Mert knoppix user vagy. su- val válts root-ra és tudod írni.

Segítsetek már neki, 2 napig nem leszek valszeg :(

[ Szerkesztve ]

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#5900) Core2duo6600 válasza Anakin007 (#5899) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Jelenleg grafikus uzemmodban vagyok
nyitottam egy consolt
su majd enter
ezutan sem volt írási lehetőségem
Ebben a knoppixban hol vannak a felmountolásra vonatkozó beállítások ?
Mert lehet, hogy ott nem stimmel valami.

Krusader root modban fut így sem megy

[ Szerkesztve ]

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.