Hirdetés

2024. május 7., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#5751) Tuschke válasza zozo28 (#5750) üzenetére


Tuschke
tag

A probléma ott kezdődik, hogy dwg. Nem fogod tudni megnyitni.
Dxf-et igen, a Qcad, pythoncad stb ált. benne van a disztrókban, 2D-s progi akad.
Vagy fizetős cucc a Pro/Engineer, Medusa4.

"Beállítások, particionálás rendben fájlok másolása közben először 29%- nál, második próba 23%-nál megál és kifagy, de teljesen"

Jó volna tudni. hol fagy ki.

Ha az ördöggel táncolsz, az ördög ugyanaz marad - Téged formál a képére

(#5752) zozo28 válasza Tuschke (#5751) üzenetére


zozo28
tag

Azt szeretném én is tudni, de a grafikus felület nem mutat semmit.
Ennyi van a monitoron:
Telepítési folyamat 22% (Ez már a harmadik próba)
Fájlok másolása.
Meg persze a szokásos piktogramm. A furcsa, hogy a másolásnál megy el. Elvileg ha nem hibás a vinyóm (nem vettem észre Win alatt) akkor felmásolnia gond nélkül kellene.
Particionálás: kb. 10GB EXT3 lappozható fájlrendszer és kb. 1Gb swap lehet hogy itt a gáz?

Z.Z.

(#5753) Tuschke válasza zozo28 (#5752) üzenetére


Tuschke
tag

"Particionálás: kb. 10GB EXT3 lappozható fájlrendszer és kb. 1Gb swap lehet hogy itt a gáz?"
10G mondjuk, hogy elég, de ha sok csomagot telepítesz, azért betellhet.

Ha az ördöggel táncolsz, az ördög ugyanaz marad - Téged formál a képére

(#5754) rtom válasza zozo28 (#5752) üzenetére


rtom
senior tag

Nálam desktop-on 6 Gb-t, notin 10 Gb-t kapott az Ubi, gond nélkül felment és megy. Ctrl-Alt-F1-re nem tesz át a telepítő szöveges felületre? Akkor esetleg lenne valami hibaüzenet is, amitől már el lehetne indulni. Vagy telepíts alternate CD-ről, az végig szöveges.

(#5755) zozo28 válasza rtom (#5754) üzenetére


zozo28
tag

Semmire sem reagál csak a Power Off-ra.
Asszem alternate CD-lesz belőle vagy másik distribució.
Jövő héten, ha lesz időm nekiugrok megint.

Köszi az eddigi segítséget mindenkinek! :R

Z.Z.

(#5756) zozo28


zozo28
tag

Megsasoltam a hibát:
Kernel panic - not syncing: Fatal exception in interrupt

Ilyen hibaüzenetet hogy lehet előidézni? (kezdőként!!!) :D

Z.Z.

(#5757) rtom válasza zozo28 (#5756) üzenetére


rtom
senior tag

Gugli második találatba olvastam bele, ott az ide=nodma kernel paraméterrel illetve noapci -val oldódott meg. Azt meg valaki majd megmondja, hogy hogyan lehet a telepítőből paraméterezni, nekem még nem volt szükségem ilyesmire...

(#5758) Tuschke válasza rtom (#5757) üzenetére


Tuschke
tag

Bootmenüből. f-akármennyi, illetve promptnál ide=nodma és enter

Ha az ördöggel táncolsz, az ördög ugyanaz marad - Téged formál a képére

(#5759) zozo28 válasza rtom (#5757) üzenetére


zozo28
tag

Gugli :Y ... kezdek amortizálódni, winnél én ajánlgattam mindenkinek, most meg elfelejtettem. :R
Köszi!

Asszem meg kell tanulnom angolul anélkül nem fog menni. :B

Z.Z.

(#5760) Nyugdíjas válasza Tuschke (#5747) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

Jaja, azt találtam meg én is utólag:D

zozo28
: A guglit itt én is jól elfelejtettem már.:B Asszem már az agyára is menek a topiclakóknak:D;]

[ Szerkesztve ]

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#5761) rtom válasza Tuschke (#5758) üzenetére


rtom
senior tag

A grub-os paraméterezés OK, de mi ez a f-akármennyi?

[OFF]Zozo28: én ilyenek olvasásával (+ szótárazás) kezdtem az angol tanulást, jó alapnak.

Nyugdíjas: Colombo bácsitól már megszoktuk, hogy sokat kérdez, csak reméltük, hogy meg is jegyzi a válaszokat ;] :U

Szerk.: mi a bánatért nem szürkül ki az off? [/OFF]

[ Szerkesztve ]

(#5762) Windsurfer


Windsurfer
tag

Sziasztok!

Szeretnék a közeljövőben Linux Ubuntut is felrakni a gépre az XP mellé.
Előtte persze már utánna jártam a dolgoknak,hogy milyen hardver eszközöm megy e linux alatt és egyedűl a WIFI adapterem mondta,h a-a...kerestem kutattam a netet de se drivert se leírást nem találtam róla,hogy hogy lehetne üzemképessé tenni linux alatt ezért úgy döntöttem,hogy veszek egy új wifi usb adaptert.
a választás pedig az Asus 54Mbps WL-167G V2 USB-re esett.
A leírásban ez áll:
Támogatott oprációs rendszerek: Windows 2000 és XP, Linux Redhat (7.1 utáni verziók)
(http://shop.awex.hu/termek/router/asus_wl-167g_v2_wlan_11g_usb_2.0_adapter_(54mbps))
Menni fog ez akkor Ubuntun vagy csak kidobott pénz? :F
Vagy esetleg tud valaki valami mást ajánlani (ilyen árban)?

Előre is köszi! :)
Üdv!

Motorola Defy Full Stock ^.^

(#5763) rtom válasza Windsurfer (#5762) üzenetére


rtom
senior tag

Ha RedHat-tel megy, akkor más 2.6-os kernelű linux disztókkal is működnie kell, szerencsére hw támogatást nem nagyon szednek ki a kernelből...

Egyébként milyen adaptered van ami nem megy linuxon? Lehet, hogy itt találunk hozzá megoldást. LiveCD-vel tesztelted már a rendszert?

(#5764) dr_strange válasza Tuschke (#5751) üzenetére


dr_strange
senior tag

"A probléma ott kezdődik, hogy dwg. Nem fogod tudni megnyitni."

http://freshmeat.net/projects/varicad/

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#5765) Windsurfer válasza rtom (#5763) üzenetére


Windsurfer
tag

Szia!

Igen, teszteltem már live cd-vel minden pöpecűl működött kívéve a net és bárhogy állígattam linux gurukkal (hozzám képest legalább is azok :DDD ) nem akart az istenért sem működni.
Jah meg a hangkártya sem ment de amitt nem aggódom mert a telepítő cd-n ott van a lniux driver így gondolom (én a kis naív :D) csak egy sima telepítés az egész.

Az adapter pedig egy elég régi (kb 5-6éves) Repotec amiről alig van info! :(
A telepítő cd-n és a manul-ban is csak USB Adapterként van emlegetve és az everest is csak ennyit ír ki rá:
IEEE802.11b WLAN USB Adapter v3.0

Itt van róla 1 kép:

Motorola Defy Full Stock ^.^

(#5766) rtom válasza Windsurfer (#5765) üzenetére


rtom
senior tag

Ez kicsit kevés. Kéne terminálból egy lsusb parancs kimenete.

(#5767) Tuschke válasza rtom (#5761) üzenetére


Tuschke
tag

"A grub-os paraméterezés OK, de mi ez a f-akármennyi?"
F1, F2, F3, F4, F5, F6 :)
próbálgasd végig, valamelyik alatt ott kellene lennie

Ha az ördöggel táncolsz, az ördög ugyanaz marad - Téged formál a képére

(#5768) Tuschke válasza dr_strange (#5764) üzenetére


Tuschke
tag

Ezt megnézem, hátha tényleg megnyitja..

Ha az ördöggel táncolsz, az ördög ugyanaz marad - Téged formál a képére

(#5769) Nyugdíjas


Nyugdíjas
nagyúr

Olyan régen borzoltam már itt a kedélyeket, hogy muszáj;]

Szóval azok a bizonyos hangerőszabályzó gombok a notin. Xubuntu alatt nem akarják az igazságot, pedig Kubuntu alatt szépen működtek. Ne titkoljátok, ha van ötlet;]

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#5770) Sianis válasza Nyugdíjas (#5769) üzenetére


Sianis
addikt

Latest xfce4-mixer in edgy supports volume hotkeys (hardwired for the moment to the standard keycodes 160,174,176)
Even without this it id doable via xbindkeys as described here link
Also the menu can be triggered now by ctrl-esc (configurable)

Sianis

(#5771) rtom


rtom
senior tag

Annak, aki esetleg még mindíg kételkedne az ATI kártyák linux alatti teljesítményében:

összehasonlítás

(#5772) rtom válasza rtom (#5766) üzenetére


rtom
senior tag

Szétnéztem kicsit a neten, gyanús hogy Ralink névre hallgat a chipset, aminek pedig itten vannak a linux driverei, van opensource is. Szóval tényleg csak azt kéne tudni, hogy lsusb szerint kicsoda őkelme.

(#5773) Nyugdíjas válasza Sianis (#5770) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

Köszönöm a segitséget:R Bár nem tudom, lehet-e valamit kezdeni,mert nem vettem még a fáradtságot...:B

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#5774) nagash


nagash
senior tag

Szevasztok!

A nagyon közeli múltban én is elkezdtem foglalkozni a Linux rejtelmeivel.
A történet ott kezdődött, hogy szereztem asszonykámnak egy régebbi (P2 Cel.) laptopot és úgy ítéltem meg, hogy nem kéne XP-vel kínozni.
Mivel netezésre, csevegésre, szövegszerkesztésre, stb... tökéletes a Linux még eme régi vassal is, így letöltöttem egy 2.1-es UHU-t CD verzióként, mivel a lapiban csak CD-R van.
Azért választottam az UHU-t, mert régen (ugyan csak futólag) találkoztam vele és tetszett, ráadásul ismerősök azt mondták, talán még az asszonyka is megbírkózik vele.
Full install felment és hát mit ad a sors, kezdőként egyből Wifi-t szeretnék rá aplikálni. Teszem ezt mindazért, mert az albérletben ahol alkunk, nekem kábelen jön a főbérlőtől a nafta (online játékok jobban szeretik), de azért mégegy 20-30m kábelt már tekergetnék a lakás köré.

Vettem egy Edimax EW-7108PCg típusú, Ralink chipset-es (RT61) PCMCIA kártyát.
Na most:
Elméletileg ennek a kártyának a Firmware-e fent van már élből UHU alatt. Letöltöttem mindenesetre 1-2 (8-10) segédletet is egy ilyen okosság beüzemeléséhez. Elszopogattam vele 1 hetet, (nem félek a konzoltól, én még a Dos gyermeke vagyok :D), de a legtöbb amit kihoztam belőle az az volt, hogy látott 3 hálózatot és ott kalap kabát...

Itt történ az, hogy valahogy letiltódott az 5-ös IRQ és azóta nincs kártya. Sebaj, mivel Windows-t is a 3.11 óta tolok, így magától jött a gondolat: re-install. :D Eljutottam az install végéig, kártyát látja a gép, de a hálózatokat már nem tudtam láttatni vele többet. Most megint ott tartok, hogy IRQ 5 disabled...

Még nem adtam fel, de ha valaki tudna sugallani valami okosat, azért rendkívül hálás tudnék lenni. Elolvasom a man-okat, help-eket, de csak most kezdtem, tehát egy-egy leírás nekem nagy falat lehet.

Előre is köszönöm a segítséget! :R

Knoblauch macht einsam.

(#5775) ngabor2 válasza nagash (#5774) üzenetére


ngabor2
nagyúr

most jön a kövezést kiváltó rész: én pl a xubuntu disztót javasolnám a gépre (az ubuntuhoz lehet, hogy kissé harmatos, de xfce-vel jó eséllyel elszaladgál), nekem nem is oly rég pillanatok kérdése volt a szintén RT61-es Edimax wlan-kártyát életre kelteni (oké, előnnyel indultam, egyből volt pár apt-get install, de ha kell, utánanézek).

(#5776) rtom


rtom
senior tag

Letöltettem egy ismerőssel egy külső vinyóra 4 DV kazetta tartalmát (csak azért, mert neki erősebb a vasa, meg nálam akadozott a hang), most próbálkozok a nyers video lejátszásával ill. vágásával. A vas Acer laptop, Sempron proci, OS Ubuntu 8.04. A gond, hogy:
- Totemnél csíkos a kép és kb. másodpercenként ad egy frame-et
- Mplayer nem tudja megnyitni a kimenetet (-vo, bár ezt már tudtuk)
- Kino-val megnyitva szintén csíkos és akadozik a hang
- Avidemux csíkos kép, "hang eszköz hiba" miatt nincs hang alatta

Egyedül xp alatt Win Media Player tudta értelmesen, hiba nélkül lejátszani, de a win-es Avidemux is hang nélküli. Mi lehet a gond? :F A haver Pinnacle Studio-val szedte le az anyagot.

(#5777) Nyugdíjas válasza ngabor2 (#5775) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

Én is csak megerősiteni tudom. Igaz azért az én notim jóval erősebb,de mai szemmel nem egy erőgép, és jóval jobban szalad az XUbuntu, mint az XP tette anno:K

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#5778) rtom


rtom
senior tag

Izé, linux alatt mivel lehet pl. RAM sebességet lekérdezni? A memtest szerint 299 MHz-n megy a cucc, és 533-as RAM van benne...

(#5779) VaZso


VaZso
senior tag

Sikerült megoldanom Mandrake-n a b43 problémámat.
Részletesebben leírtam itt.

Végre működik. :DD

Köszönöm mindenkinek a segítséget. :R

(#5780) dr_strange válasza rtom (#5778) üzenetére


dr_strange
senior tag

Nezd meg az lshw (Hardware Lister) nevu alkalmazast.

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#5781) VladimirR válasza rtom (#5778) üzenetére


VladimirR
nagyúr

nem mernek ra megeskudni, de memtest mintha nem az effektiv frekvenciat irna - biztos, hogy nem 266 (az pont jo lenne 533-asnak)

[ Szerkesztve ]

(#5782) ngabor2 válasza dr_strange (#5780) üzenetére


ngabor2
nagyúr

uff, ez tetszik. ilyen progit kerestem már régebben. javaslat: root-ként futtatva sokkal részletesebb infót nyom. főleg, ha a manualt is elolvasom, akkor talán megtudok még néhány érdekes részletet :D

mod: érdemes feltenni a graf frontendet, egy fokkal egyszerűbb benne mozogni.ubi alatt sudo apt-get install lshw-gtk
majd root-ként (vagy sudo) lshw-gtk

nem egy everest, de elég sokmindent meg lehet tudni a gépről.

hint: ha root-ként nem hagyja magát futtatni, akkor terminálba userként: xhost +

[ Szerkesztve ]

(#5783) rtom válasza ngabor2 (#5782) üzenetére


rtom
senior tag

Sikerült nekem is az lshw-t megtalálni, a grafikus felületen nekem csak a Mother boardot és a lítium-battery-t találta a main info-n kívül :Y

Sudo-val már elég rendes infómennyiséget kitesz, de sajna memóriáról csak azt mondja meg, melyik slotban vannak és mekkorák... Szal sajna az órajelük még mindíg nincs meg :(

(#5784) ngabor2 válasza rtom (#5783) üzenetére


ngabor2
nagyúr

*-memory
description: System Memory
physical id: 1b
slot: System board or motherboard
size: 4GiB
*-bank:0
description: DIMM 800 MHz (1.2 ns)
physical id: 0
slot: A0
size: 1GiB
width: 64 bits
clock: 800MHz (1.2ns)
*-bank:1
description: DIMM 800 MHz (1.2 ns)
physical id: 1
slot: A1
size: 1GiB
width: 64 bits
clock: 800MHz (1.2ns)
*-bank:2
description: DIMM 800 MHz (1.2 ns)
physical id: 2
slot: A2
size: 1GiB
width: 64 bits
clock: 800MHz (1.2ns)
*-bank:3
description: DIMM 800 MHz (1.2 ns)
physical id: 3
slot: A3
size: 1GiB
width: 64 bits
clock: 800MHz (1.2ns)

akkor nálad valami gebasz lesz...

(#5785) rtom válasza ngabor2 (#5784) üzenetére


rtom
senior tag

Nálam ez így néz ki:

*-memory
description: System Memory
physical id: a
slot: System board or motherboard
size: 1536MiB
*-bank:0
description: DIMM Synchronous
physical id: 0
slot: S1
size: 512MiB
width: 64 bits
*-bank:1
description: DIMM Synchronous
physical id: 1
slot: S2
size: 1GiB
width: 64 bits

Tehát pont a memory clock hiányzik :O

Tovább kerestem, forrásból feltettem ezt, nagyon tetszik, de sajna ez sem mondta meg amit akartam. :W Gyanítom ebben már Acer-ék keze van...

(#5786) old_artist


old_artist
addikt

Üdvözletem a linuxosoknak!

Abszolút kezdőként volna egy pár kérdésem! Íme:
- Van-e olyan linux op. rendszer, amit - tulajdonképpen - "kis" server-ként tudnék használni, s amivel 2 PC-t és 1 Mac-et is láthatnék a hálózaton?
- a linuxot csak internetre (levelezésre, ftp-re, kisebb szövegszerkesztésre, netezésre) és a három gép közötti file-cserélésre használnám.
- ha van ilyen linuxos op. rendszer, akkor
- melyiket ajánlanátok (pontos tipus és verzió) egy
PIII-as, Intel 667Mhz-es, 256Mb ram-os, CD-RW-s,
20Gb-os HDD és alaplapi 8Mb-os VGA rendszerre? - hozzá egy 17'-os EIZO.
- ha lehet, akkor grafikus felületü linux op. rendszerben gondolkodjatok!

Várom, és köszönöm a válaszokat előre is!

[ Szerkesztve ]

(#5787) ZCoyote válasza old_artist (#5786) üzenetére


ZCoyote
őstag

Léteznek kis méretű linux distrók amik gyengébb gépeken is gyorsak.
Ilyen pl. damn small linux, puppy linux. Nekem a puppy linux nagyon tetszett amikor kipróbáltam. A google-n megtalálod őket vagy nézz rá a distrowatch.com-ra.
Vagy itt van egy nagyon jó leírás, hogy az ubuntut hogyan teheted fel gyenge gépre. Ezt is kipróbáltam és nekem nagyon bejött. Ennek talán az az előnye, hogy az ubuntu ugye nagyon népszerű így ha gondod van találsz hozzá segítséget, segítőket akár itt a fórumon is.

Sok sikert! :)

Romani ite domum.

(#5788) ngabor2 válasza old_artist (#5786) üzenetére


ngabor2
nagyúr

ez annyira nem is gyenge gép, egy xubuntut, sőt, akár egy "alap" ubuntut is simán elbír. a sambát beizgatod rajta, akkor menni fog a filecsere is simán. ha megelégedsz kicsit más filecserével, ami szabványosabb, viszont kicsit talán macerásabb, egy ftp-szervert feltenni és elindítani 2 parancs.

(#5789) ZCoyote válasza ngabor2 (#5788) üzenetére


ZCoyote
őstag

Vagy 3 kattintás. :)

Romani ite domum.

(#5790) delacct válasza old_artist (#5786) üzenetére


delacct
tag

Debian Etch

postázni nem postázok semmit

(#5791) blaces


blaces
tag

sziasztok!

Kiprobáltam a Wine-t és a beállításait :D és nem tudom visszacsinálni. A dpi felbontást (grafika fülön) felvettem maxra, mert egy fórumban azt olvastam, hogy akkor megy majd windows-os játék. (azaz láttom, nem csak hallom), és hát most nem tudom visszaállítani, a config ablak hatalmas, hiába távolítottam el és raktam újra, mindig ugyanolyan nagy, valahol megőrzi a beállítást, hogyan tudnám az alapértelmezett beállításra visszahozni?

(#5792) ngabor2 válasza ZCoyote (#5789) üzenetére


ngabor2
nagyúr

egen, megközelítés kérdése :D

(#5793) rtom válasza blaces (#5791) üzenetére


rtom
senior tag

Ha leszedted a wine-t, akkor a /home/'user'/.wine könyvtárat töröld, egyébként meg konzolból winecfg, és gui-n átállítod a virtuális asztal méretét.

(#5794) old_artist válasza ZCoyote (#5787) üzenetére


old_artist
addikt

Köszönöm, már én is nézelődtem a linuxos oldalakon, és nekem is az ubuntu volt szimpatikus. Viszont melyik verziót vehetem alapul – a legújabbat?

(#5795) old_artist válasza ngabor2 (#5788) üzenetére


old_artist
addikt

Köszönöm, viszont volna egy-két kérdésem még,
- hogy ha ubuntut rakok fel, akkor a jelenlegi TP-Link TL-R460-as DSL routeremmel is menni fog (driver, háló, net) a csatlakozások Mac és PC-vel?
- hogy SCSI felültű a gépem (ADAPTEK kártya + HDD), azzal is elboldogul az ubuntu?
- létezik ubuntu alá egy PC-ben használatos totalcommander szerű kezelőfelület (ftp-vel)?

(#5796) ZCoyote válasza old_artist (#5795) üzenetére


ZCoyote
őstag

Szerintem mehet a legújabb.
A hálózati eszköz dolgokhoz nem tudok hozzászólni.
A linux elég jól kezeli a mindenféle csatolójú hdd-ket.
Gnome-commander hasonlít a TC-hez és tud ftp-t is.

ngabor2: csak azért írtam a kattintást mert a kolléga a graf. felületet említette. hátha így kezdőként az jobban fog menni aztán jöhet a terminál.
Persze mi vérprofi linux guruk csak terminált használunk. (főleg én) :DDD csak nehogy megnézze vki a kérdéseimet itt az ubuntu topicban

[ Szerkesztve ]

Romani ite domum.

(#5797) old_artist válasza ZCoyote (#5796) üzenetére


old_artist
addikt

Köszönöm, a Gnome-commander alapból benne "létezik" az ubuntu-ban?
Terminál? - azt még '90-es évek elején használtam PC-n, de örültem, hogy nem sokáig!

Ha valaki a hálózati routerhez is hozzá tudna szólni - örülnék!

A kiszürkített "vég-szólásodon" el is mosolyodtam, de rajtam majd röhögni fogtok - a kérdéseimtől, meg majd az esetleges botladozásaimtól!

[ Szerkesztve ]

(#5798) ZCoyote válasza old_artist (#5797) üzenetére


ZCoyote
őstag

A livecd-s verzióban nincs benne alapból, ha majd feltetted az ubit akkor majd le tudod tölteni az ubuntu tárolójából.
Grafikus felületen: Az ubi csomagkezelőjével a Synaptic-al tudod kezelni az elérhető szoftvereket, amiben a Gnome-commander is benne van. Ha jól tudom ezt a Gnome-hoz csinálták de xubuntura is fel lehet tenni de majd jön egy okosabb és megmondja a tutit.

ngabor2 kedvéért:
terminálból: sudo apt-get install gnome-commander

Pedig előbb-utóbb valamennyire hozzá kell majd szoknod a terminálhoz mert valószínűleg jön vmi probléma amit csak azzal tudsz megoldani. Bár már szinte mindent meg lehet csinálni grafikusan is ami egy sima júzernek kell.

Sztem aki normális az nem fog röhögni aki meg nem az, azzal meg nem kell törődni ;)

[ Szerkesztve ]

Romani ite domum.

(#5799) VaZso


VaZso
senior tag

Én már kezdem egész jól érezni magam a rendszeremben, már csak néhány simítás hiányzik. :)

...ami most eszembe jut:
- Ha a Mandriva Control Centerben a Hardware rész alatt a Sound Configuration résznél engedélyezve van a PulseAudio, akkor rendszerindításkor és néhány programban van ugyan hang, de általánosságban nincs, Mplayernél áll a kép. (Alapvetően engedélyezve van a dolog.)

Ha letiltom, akkor mindenütt van hang, de pl. Mplayer panasszal él, hogy PulseAudio visszautasította, viszont mindent játszik rendesen.
Ez miért lehet, hogy állítsam be ezt a PulseAudio-t?

- Most rendesen megy a wlan-om, de nem tudom kikapcsolni pl. energiatakarékossági okokból... :) Ha a wlan gombját megnyomom, elalszik, majd újra kigyullad. Ifdown szintén ugyanezt csinálja.

Ezt hogyan lehetne beállítani, hogy pl. a wlan gomb megnyomásakor azt szeretném, hogy ne legyen wlan hálózat... újbóli megnyomásakor pedig azt, hogy legyen (más billentyűre is tökéletes lenne, ill. parancssoros megoldás is jó volna).

- Kernel fordítás:
Szeretnék egy kicsit jobban gépemre hangolt kernelt fordítani. Mire figyeljek oda?
Ill. kérdéseim:
- Gondolom, annál jobb, minél több olyan dolgot tudok kiszedni a kernelből, amire nincs szüksége a hardware-elemeknek. pl. IA64 támogatás AMD-n, stb. Ha jól sejtem, ettől hatékonyabb lehet a kernel futása.
- Az egyes modulok mennyire (ill. mikor) lassítják a kernel működését, ha nincsenek betöltve? Ha jól sejtem, a kernelnek mindegy, hogy lefordítom-e, ha be sem akarja tölteni, tehát nem lassít semmit, ha bent hagyom. Igaz?

Tehát azokat a komponenseket kéne kiszednem a magból, amire semmi szüksége a hardveremnek.

Mikor lehet értelme valamit modul helyett a kernel magba tenni? (Teljesítményt figyelembe véve.) Gondolom, alapvetően nem jó ötlet, mert egy kisebb hiba az adott részen belül felboríthatja a kernelt.

Természetesen a régi kernelt fent hagyom, jobb, ha legalább kettő működő van (erre már rájöttem) :D

Remélem, kapok néhány tanácsot ezügyben (elsősorban most a legutolsó kérdésem izgat). :))

[ Szerkesztve ]

(#5800) old_artist válasza ZCoyote (#5798) üzenetére


old_artist
addikt

Köszönöm az eddigieket,
s ha lepucolom a gépet, s feltelepítem az ubuntut, és pár napi ismerkedés után majd jelentkezem (összeírva az esetleges) problémáimmal.

Majd meglátom, hogy a TP-Link TL-R460 router is, hogyan viselkedik.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.