Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#37551) spammer válasza spammer (#37550) üzenetére


spammer
veterán

Mondjuk nálam már zsh van, nem bash, meg más a $PATH sorrend, de igazából most nem ez a lényeg, hanem az, hogy megtalálja-e akárhol a $PATH-ban vagy nem. Ha nem, akkor esélyes, hogy nincs is telepítve. Mármint ha a csomagkezelő által telepített programokról van szó, normál esetben.

A saját scriptek, parancsok, egyéni telepítések esetén, ha máshova pakoljuk a cuccokat mondjuk a home-on belül, akkor persze hogy hozzá kell adni azt a elérési utat is a $PATH-hoz (nekem is van külön Scripts könyvtáram $PATH-ba rakva), de ez már nem abszolút kezdő szint szerintem. :)

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#37552) kovaax válasza spammer (#37550) üzenetére


kovaax
őstag

De mi van, ha elkeféli a PATH-ját? Egy kezdő bármire képes... :K

Szerintem a telepített programokat a csomagkezelővel kell keresgélni, nem pedig a which -vel, legalábbis szerintem.

Például Debian alatt:
peter@otthon:~$ dpkg -S kdesu
dpkg-query: nem található a következő mintára illeszkedő útvonal: *kdesu*
peter@otthon:~$

-=- There's no place like /home -=-

(#37553) spammer válasza kovaax (#37552) üzenetére


spammer
veterán

Nem kell piszkálni a $PATH-ot. ;] Igen, csomagkezelővel is lehet keresgélni (elegánsabb megoldás, való igaz), csak akkor ott van az, hogy más és más a parancs a kereséshez (is) attól függően, hogy milyen disztrót használ valaki, mert más a parancs mondjuk arch, más debian, más fedora alatt a különböző csomagkezelők miatt. Egy gyors parancs-csekkolásra ilyen szempontból a which univerzális.

Ahogy látom, itt hajlamosak a distrohopperkedésre, hetente új disztró, meg egyszerre 4-5 féle telepítve. 1-2 partíciós listát látva frászt is kaptam. :D

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#37554) CPT.Pirk válasza Damateo (#37547) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez alapján valamilyen energiagazdálkodási problémája van. Dobd be ezt a logot a "Linux haladóknak" topicba is szerintem. Ha jól gondolom, fel kellene valamit telepíteni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#37555) kovaax válasza spammer (#37553) üzenetére


kovaax
őstag

És gyors parancs-csekkolás szempontjából mivel ad többet a which gksu annál, mintha beírná az ember, hogy gksu??? ;)

[ Szerkesztve ]

-=- There's no place like /home -=-

(#37556) spammer válasza kovaax (#37555) üzenetére


spammer
veterán

Például azzal, hogy az egyik el is indítja/le is futtatja, ha telepítve van, a másik meg nem, csak kiírja, hogy elérhető, működő parancs. Nem feltétlenül csak a gksu-ról szó, csak most az volt a példa, mert éppen arról volt szó.

De ott van a pl. a Gimp, Mondjuk nincs menüben, nincs ikon, nem látom sehol, de tudni akarom, hogy fent van-e ($PATH-ban van-e). De nem is biztos, hogy el is akarom indítani, főleg egy lassabb gépen. Jó, nyilván meg lehet szakítani az indítást, de minek?

Vagy például:

$ which quit
quit: aliased to exit

Egy kezdő használ egy parancsot, ami lehet, hogy mindössze csak egy alias egy másik parancshoz. Ha simán beírja a quit szót, mi történik? Bezárja a terminált. 1, nem biztos, hogy be is akarja zárni (csak kipróbálni, van-e ilyen parancs) 2, kiderül, hogy valójában csak egy alias, nem biztos, hogy másik disztróban működni fog (mert mondjuk ott nincs aliasolva).

Most ez a quit nyilván egy faék példa, de a lényeg a lényeg: futás nélkül visszaad egy konkrét információt az adott parancsról.

Továbbá a parancsok nem mindig egyeznek meg a telepített csomag nevével, ami szintén okozhat kavarodást.

Például: trashman csomag -> trash parancs, ami ráadásul nem is csinál semmit önmagában, ha nem írok neki kapcsolókat -> Ilyenkor egy kezdő azt is hihetné, hogy nincs ilyen parancs.

which trashman
trashman not found

which trash
/usr/sbin/trash

A which viszont egyértelművé teszi, hogy de, van ilyen parancs, tehát kezdő tudja, hogy sikeresen települt, csak valami egyéb gebasz van (jelen esetben hiányzó kapcsoló).

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#37557) kovaax válasza spammer (#37556) üzenetére


kovaax
őstag

fent van-e ($PATH-ban van-e)

A kettő nem ugyanaz, akárhogy is csűröd-csavarod itt a szavakat...

-=- There's no place like /home -=-

(#37558) spammer válasza kovaax (#37557) üzenetére


spammer
veterán

Te hány olyan (kulcsra kész) disztrót raktál fel, ahol a default elérési utak nem voltak $PATH-ban, és csomagkezelő nem oda telepítette a programokat és ezért nem voltak indíthatók telepítés után (és ezáltal nem voltak csekkolhatók sem a which paranccsal)? Attól, hogy a kettő nem ugyanaz, még működik ilyen célra is, mert még mindig nem arról van szó, hogy pl. a githubról levadászott cuccokat manuálisan pakoljuk a nekünk tetsző helyre (ami nincs a $PATH-ban).

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#37559) ux1 válasza whbear (#37535) üzenetére


ux1
addikt

Pont nem kockázat. De mint látom, ti nem értitek a sudo lényegét... :K

-=[ 乂丨卂ㄖ爪丨 ]=-= [ 卩ㄖ匚ㄖ 千1 ]=-

(#37560) agy73p


agy73p
senior tag

Az miért van, hogy ugyanazon youtube video lejátszása Debianon, Kororán, Opensuse-n Chromeban:
Korora + Debian hasonlóan tearingel, Opensuse-ban lényegesebb kevesebbet mutat a tearingelésből.

(#37561) Sas madár


Sas madár
őstag

Segítséget szeretnék kérni van egy szerződés-mellékletek.txt.bz2 Bzip betömörített fájlom.
Ezt szeretném tömörítetlen formába hozni hogyan tudnám ezt a linuxban megtenni (angol nyelvű)

Kerestem és találtam is parancs szavakat amit a konsolba írva kicsomagol és el tudom olvasni a tartalmát,de nem erre lenne szükségem.Hanem simán kitömöríteni egyben.
Run commander hoz a zip szóra egy Run zip találatot de hiába kattintok rá nem történik semmi.

Úgy bánj másokkal, ahogy te is szeretnéd, hogy veled bánjanak.

(#37562) Sonja válasza Sas madár (#37561) üzenetére


Sonja
veterán

bzip2 -dk szerződés-mellékletek.txt.bz2

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#37563) spammer válasza Sas madár (#37561) üzenetére


spammer
veterán

bzip2 -dk szerződés-mellékletek.txt.bz2
vagy
bunzip2 -k szerződés-mellékletek.txt.bz2

Így nem jó?

Amúgy milyen disztró? KDE felület? Mert általában szokott lenni a fájlmenedzserekben kitömörítés opció (jobb klikkre).

(#37560) agy73p : más kompozitor talán és/vagy más kompozitor beállítások.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#37564) herdsman12


herdsman12
őstag

Annyira nem lehet vacak a Chromium (Jessie, LXDE), hogy még a saját névjegyét is csak 12-14 sec. alatt tölti be. Másik gépen (Lubuntu) úgy működik, ahogy kell.
Mi lehet a bánata?

(#37565) Sas madár


Sas madár
őstag

Köszönöm jó lett! Továbbá a gyors válaszotokat is.
Igen kde a disztró,viszont most meg kiszúrtam magammal mert rákattintottam gondolván megnézem megnyílik-e a kitömörített változat de nagyon sokáig csak várakozott a program ezért gondoltam lent a tálcán jobb klikk kattintása után bezárom.
Erre eltűnt a tálca középső része...az óra mellett lett nagy üres részem és maga az óra átugrott egészen balra.
És a nyitott konsolt sem látom már alul a tálcán az is eltűnt.

Úgy bánj másokkal, ahogy te is szeretnéd, hogy veled bánjanak.

(#37566) Fenyő válasza agy73p (#37560) üzenetére


Fenyő
őstag

Milyen DE-k, milyen kompozitorok? Debianon lájtos DE-en nincs mit tenni (max zárt ati driver szaggatásmentes asztallal vagy KDE), de Korora xfce/mate-hoz van compiz-xfce/mate, OpenSuse-hoz pedig compton, ami akár lxde-hez is jó, ill 22-es Kororában már 4.12-es xfce lesz, aminek a saját kompozitora nyílt driverrel már nem tearingel (Ablakkezelő hangolása -> Kompozitálás -> Syncronize drawing to vertycal blank opció pipa).

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#37567) rii


rii
nagyúr

tiszteletem!

skype sound devices alatt miert ir miert a `microphone`-ra, `speakers`-re, `ringing`-ra Virtual Devices-t? es nem is lehet mast kivaslasztani

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#37568) rii válasza rii (#37567) üzenetére


rii
nagyúr

sudo apt-get install libpulse0:i386

?

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#37569) lev258 válasza rii (#37568) üzenetére


lev258
veterán

Milyen rendszer? Miért hiányzik róla a pulse?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#37570) rii válasza lev258 (#37569) üzenetére


rii
nagyúr

antix 15

(amit Fenyo-tol kaptam, azt meg nem tudtam feltenni, nem jutottam meg el odaig, mert ujra kell irni az usb-s iso-t)

nem`tom miert nincs rajta .-)

lefuttassam a parancsot? ,-)

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#37571) Fenyő válasza rii (#37570) üzenetére


Fenyő
őstag

Igen antiX-on alapból nincsen pulse csak alsa, szóval kelleni fog az a pulse csomag Sykpe-hoz, érdekes, hogy amiatt meg nem szólt, bár ahogy nézem az én isomón meg rajta van, tehát mégiscsak felpakolta magával. ;)

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#37572) rii válasza rii (#37568) üzenetére


rii
nagyúr

vagy sudo apt-get install --reinstall linux-image-$(uname -r) - bar ez eleg durva .... `Sometimes when hardware isnt working I reinstall the kernel`

esetleg?

PULSE_SERVER=127.0.0.1 skype
bar erre irtak valaszkent, hogy dint`t work ....

(#37571) Fenyő: koszonom, akkor megprobalom .-)

[ Szerkesztve ]

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#37573) Tim82 válasza rii (#37570) üzenetére


Tim82
nagyúr

Tényleg, csatlakozik magától is a wifi? Illetve - van hálózati kapcsolat kijelzés?

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#37574) rii


rii
nagyúr

sajnos meg mindig mind a 3 `virtua device`

terminalba van inditva, es ezt irja ki mar az elejetol :
# /usr/bin/skype
Gtk-Message: (for origin information, set GTK_DEBUG): failed to retrieve property `GtkRange::activate-slider' of type `gboolean' from rc file value "((GString*) 0xb8d9ea80)" of type `GString'

(#37573) Tim82> igen, .-)
nagyon fajan mukodik, koszonom!
... `system tray` reszen nincs meg visszajelzo,de minden mas megvan .-)

[ Szerkesztve ]

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#37575) Sas madár válasza Sas madár (#37565) üzenetére


Sas madár
őstag

Hogyan tudnám vissza állítani a tálcámat eredeti állapotba?
Sajnos egy rossz kattintás után nincs meg a középső rész ahol a futó alkalmazásokat látnám.

Úgy bánj másokkal, ahogy te is szeretnéd, hogy veled bánjanak.

(#37576) ubyegon2 válasza ux1 (#37559) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

De mint látom, ti nem értitek a sudo lényegét... :F

Ha te viszont érted, miért nem magyarázod el!? Egy abszolút kezdő topikban sokan valóban nem értik a lényegét!

(#37577) rii válasza rii (#37574) üzenetére


rii
nagyúr

amugy mukodik a hang
csak a skype nem szolalt meg meg

a sudo apt-get install libpulse0:i386 lement hiba nelkul

sudo apt-get install --reinstall linux-image-$(uname -r) ezt nem mertem meg ... `Sometimes when hardware isnt working I reinstall the kernel`

PULSE_SERVER=127.0.0.1 skype ez meg nem hozott eredmenyt

[ Szerkesztve ]

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#37578) rii válasza rii (#37577) üzenetére


rii
nagyúr

Just downgraded to 4.1.0.20 (because it's the version I have around) and the sound devices worked again.

Made a downgrade to version 4.2.0.13 and it works again. - persze nekem mivel csak a 4.3.0.37 volt eddig fent, ezert ram nem vonatkozik ... de hatha ...

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#37579) rii válasza rii (#37578) üzenetére


rii
nagyúr

esetleg sudo apt-get install pavucontrol?

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#37580) kovaax válasza spammer (#37558) üzenetére


kovaax
őstag

HP-UX, SunOS (Aix-en nem emlékszem hogy van már). A linux az a unix vindóza... :K

-=- There's no place like /home -=-

(#37581) Apollyon válasza kovaax (#37580) üzenetére


Apollyon
Korrektor

"A linux az a unix vindóza..."

Az az OSX...

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#37582) spammer válasza kovaax (#37580) üzenetére


spammer
veterán

És itt nagyon sokan használunk olyan rendszereket, főleg a kezdők, ugye... Releváns infó volt azért, köszönjük.

(#37581) Iscariah: kb. :)

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#37583) Fenyő válasza rii (#37579) üzenetére


Fenyő
őstag

Az nem feltétlen szükséges hozzá (az csak a hangerőszabályzó panel), csak annyit írj be, hogy sudo apt-get install pulseaudio, utána újraindítás után már menni is fog, amúgy 4.3-asnál régebbi verziók már nem működnek.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#37584) whbear válasza Sas madár (#37575) üzenetére


whbear
senior tag

#1
At the konsole, stopping plasma desktop:

kquitapp plasma

#2
a) renaming plasma-appletsrc

mv ~/.kde/share/config/plasma-appletsrc ~/.kde/share/config/plasma-appletsrc_backup

b) or removing plasma-appletsrc

rm ~/.kde/share/config/plasma-appletsrc

c) Applications that are not using plasma system will start with: Alt+F2: application name. Use your file manager (dolphin/konqueror - show hidden files) and go to the ~/.kde/share/config/. Rename/remove the plasma-appletsrc.

Note !
~/.kde/share/config/plasma-appletsrc is same as /home/<YOUR_USERNAME_HERE>/.kde/share/config/plasma-appletsrc

#3
Restart the plasma desktop

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#37585) Sas madár válasza whbear (#37584) üzenetére


Sas madár
őstag

Próbálkozom ezekkel a parancs sorokkal de nem igazán van még siker.
Pedig ennyiből már össze kellene jönnie.

Úgy bánj másokkal, ahogy te is szeretnéd, hogy veled bánjanak.

(#37586) rii válasza Fenyő (#37583) üzenetére


rii
nagyúr

lefutott hiba nelkul, de ujrainditas utan is csak virtual device van, es nincs mas a listaban
.-(

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#37587) agy73p válasza Fenyő (#37566) üzenetére


agy73p
senior tag

Jobban megnézve tearingelés helyett elmossa a képet, kockás lesz, így hidalja át. Ez a kompozitor dolga vagy driver?

(#37588) agy73p válasza agy73p (#37587) üzenetére


agy73p
senior tag

Azt hiszem, hogy én nem igazán értem ezt a flash-es lejátszós dolgot: az említett három alkalommal Html5-ös lejátszás volt Chrome alatt, szaggatott, tearingelt.
Debian KDE Konqueor viszont elég szépen lejátsza Adobe Flash Playerrel. Tudok még vhogy engedélyezni Chrome alatt vmi más lejátszót (pl. youtube esetén)?

(#37589) joecontra válasza rii (#37586) üzenetére


joecontra
addikt

Esetleg ha kiveszed a kártyát és visszarakod? Talán segít.

Üdv,
J

(#37590) BoB válasza agy73p (#37588) üzenetére


BoB
veterán

Google már kényszeríti a HTML5-öt mert meg akar szabadulni szép lassan a flash-től.

Nem próbáltam mert az én gépem elég erős a HTML5-höz is, de ez a chrome kiegészítő elvileg visszahozza a flash-t youtube alatt: [link]

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#37591) Fenyő válasza agy73p (#37588) üzenetére


Fenyő
őstag

Pl itt tudod ellenőrizni a tearingelést (tedd ki teljes képernyőre), ha jól van beállítva a kompozitor akkor nem fog tearingelni, se flash se html5 alatt, youtube meg már csak html5-el van, vagy smtube, minitube alternatíva gyengébb gépen.
rii: Akkor passzolom nálam ennyi elég volt (pulseaudio telepítése), hogy működjön, mást nem kellett állítgatni.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#37592) rii válasza Fenyő (#37591) üzenetére


rii
nagyúr

esetleg erdemes megprobalni ezt?

sudo apt-get install --reinstall linux-image-$(uname -r)

(#37589) joecontra: sajnos nem tudom .. ez egy laptop ...

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#37593) Fenyő válasza rii (#37592) üzenetére


Fenyő
őstag

Ha amúgy működik a hangkártya én nem nyúlnék a kernelhez, esetleg próbáld meg manuálisan elindítani a pulseaudiót terminálból vagy nézd meg, hogy egyáltalán fut-e, amúgy ez most még az eredeti rendszeren próbálod vagy amit linkeltem?

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#37594) apszi válasza King Unique (#37548) üzenetére


apszi
őstag

Szia!
Köszi a hozzászólásod!
Én örülnék annak a tesztnek, hogy lássam, valóban csak én vagyok a láma...linuxhoz amúgy egyáltalán nem értek. Az USB 3.0-s lemez egyébként frissen formázott üres eszköz, és igazából a másik se lehet túl töredezett, mert nem szoktam róla törölgetni, üres állapotából kezdem feltölteni, és mikor megtelik, akkor áthúzom az adatokat, majd teljes törlés. Ez egyébként csak ext3-as, valami KALI linuxon próbálva, de akkor megnézem ezt a Mintet, és ha nem túl bonyolult akkor lehet ki is próbálom. Én is nehezen tudtam elképzelni, hogy mikor belső vinyónak beraktam a gépbe az EXT3-ast, akkor csak ennyivel röcögjön belső tárhelyek között. GOndoltam, hogy lesz valamilyen kis visszafogottsága, de, hogy ennyi azt azért nem. NTFS-NTFS között amúgy hozta a maximumot a külső vinyó is, meg a belső rendszer vinyók is. Illetve még annyi azért van a dologban, hogy maga ez a KALI linux, Pendriv-ról bootolva üzemelt, nem tudom van-e ennek jelentősége?

(#37595) agy73p válasza Fenyő (#37591) üzenetére


agy73p
senior tag

KÖszi Neked is és bob.zxr-nek is!

Tearingel, szaggat, "mind' állat". :W

Debian alatt le szeretném tölteni a minitube-ot, de ezt írja ki:
"Egy régebbi verzió érhető el egy szoftvercsatornán keresztül. A szoftvercsatornából származó csomagverzió telepítése ajánlott, mivel az általában jobban támogatott."

Ilyenkor mit kell tenni?

[ Szerkesztve ]

(#37596) agy73p válasza agy73p (#37595) üzenetére


agy73p
senior tag

Á, semmi, felejtsétek el. Synapticsban kell letölteni, de nem értettem meg elsőre. Sorry.

(#37597) rii válasza Fenyő (#37593) üzenetére


rii
nagyúr

ez meg az eredeti .... a masiknal ujra kell irni az ISO-t a pendrivra, mert rosszalkodik boot-nal

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#37598) King Unique válasza apszi (#37594) üzenetére


King Unique
titán

Szerintem ebben az esetben a te hardvered körül volt a gyenge láncszem. Sima 2.0-án megy nem kell csodát várni, a kapott értékek teljesen jók,. Vagy milyen maximumra gondolsz?
De mint mondtam, nálam simán ment Mint alól 3.0 tempóban NTFS-re az írás és szerintem visszafelé is menne Win alól.
Majd letesztelem valamikor.

[ Szerkesztve ]

(#37599) agy73p válasza Fenyő (#37591) üzenetére


agy73p
senior tag

Kipróbáltam, VLC alapból szépen hozza a youtube-os video lejátszását, úgyhogy talán a többi nem is fog kelleni.

(#37600) rii


rii
nagyúr

hogyan lehetne magyar bill. kiosztast tenni a gepre?
antix / 15

meg indulaskor elinditani pld. sudo /val barmilyen programot?

Fenyő (#37593)
tenyleg csak el kellett inditani ...
.-)
/usr/bin/pulseaudio

a kernelujrairost/epitost nem is ertem ... azt hittem, hogy a kernelt vagy bekenhagyja az ember, vagy ujraforditja .... de ez valami mas

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.