Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#37801) spammer válasza quailstorm (#37800) üzenetére


spammer
veterán

Én szinte mindig külső lejátszóba (mpv) lövöm a videókat, esetleg ha nagyon rövid, akkor nézem Firefoxban.
Open With nevű addon a Firefoxhoz és jobb klikkes menüből meg is nyithatóak a videók tetszőleges lejátszóval. Elvileg megoldható az is, hogy a külső media player legyen beágyazva a flash player helyén, de abba még nem ástam bele magamat.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#37802) CPT.Pirk válasza agy73p (#37799) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Lehet használni "freshplayerplugin"-t, ami a egy wrapper a firefoxos NPAPI és a Chrome-os PPAPI között, így az FF is tudja használni a legújabb flasht. Nálunk Chakrán magától le is cserélte a rendszer a flashplugint a freshpluginre nem túl rég, ha jól emlékszem.

jimmy399: igen, csak ne egy Debianon kelljen szívni ilyenekkel. Azért az még sem egy Ubuntu...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#37803) Thusor


Thusor
őstag

Olyan jellegű kérdésem lenne, hogy ubuntu 14.04 alatt hogyan tudnék egy programot vagy könyvtárat betenni a PATH-ba? A program make install paranccsal települt de nem tette be a szükséges fileokat és könyvtárakat mondjuk az /usr/local/ könyvtárba. Az lenne a cél hogy a program indításához a terminálban ne kelljen az elérési utat megadni csak a program nevét.

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#37804) spammer válasza Thusor (#37803) üzenetére


spammer
veterán

szerk: például ~/.bashrc-be

PATH=$PATH:$HOME/konyvtarneve

szerk2: feltéve persze ha $HOME-ban van a könyvtár, amit hozzá akarsz adni, ha nem, akkor add meg az elérési útját.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#37805) Thusor válasza spammer (#37804) üzenetére


Thusor
őstag

Köszi így sikerült, de ne szerkesztettem hanem az alábbi módon csináltam:

export PATH=/path/you're/adding:$PATH

Azt is hozzá kell adni a PATH-hoz ami az /usr/local/ mappába települnek? Mert azt vettem észre hogy a települési mappa az ott van de akkor se indul csak a program nevének beírásával. Viszont hogy most betettem az általad linkelt módon, úgy már ment minden rendben a terminálban. És milyen paranccsal lehet törölni a PATH-ból?

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#37806) CPT.Pirk válasza Thusor (#37805) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az export parancs csak abban a környezetben érvényes, ahol kiadod. Pl. egy terminál ablakban. Ha a bashrc-be van beírva ugyanaz, akkor meg megmarad állandóra mindenhol.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#37807) Thusor válasza CPT.Pirk (#37806) üzenetére


Thusor
őstag

Értem. A .bashrc az a /home könyvtárban található? Melyik részébe kell beilleszteni ezt a sort? Valahova a legvégére?

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#37808) CPT.Pirk válasza Thusor (#37807) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, a /home alatt van. Mindegy hova illeszted be, de a fájlok végére szokás hozzáírni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#37809) Thusor válasza CPT.Pirk (#37808) üzenetére


Thusor
őstag

Az alábbi módon szúrtam be a sorokat:

# gmhmme3
PATH=$PATH:/usr/local/bioinf/gmhmme3

# fastq screen
PATH=$PATH:/usr/local/bioinf/fastq_screen

# bowtie2
PATH=$PATH:/usr/local/bioinf/Bowtie2

# maker
PATH=$PATH:/usr/local/maker/bin

Újra indítottam a gépet, de így nem hajlandó indítani terminálból a programot. Mintha nem adta volna hozzá a PATH-hoz. Mit szúrhattam el?

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#37810) CPT.Pirk válasza Thusor (#37809) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azt hiszem egy parancsban kellene ezt megcsinálni, így szerintem csak az utolsó maradt bent.

Nézd meg ezzel a paranccsal a path-ot: env | grep PATH

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#37811) spammer válasza Thusor (#37809) üzenetére


spammer
veterán

echo $PATH parancsra mit ír ki? szerk: tárgytalan

Egyébként nem kell újraindítani a gépet hozzá. Vagy újra megnyitod a terminált vagy kiadod a source ~/.bashrc parancsot és akkor beolvassa újra a .bashrc-t.

Mehet egy sorba, kettősponttal elválasztva őket:

PATH=$PATH:/usr/local/bioinf/gmhmme3:/usr/local/bioinf/fastq_screen:/usr/local/bioinf/Bowtie2:/usr/local/maker/bin

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#37812) Thusor válasza CPT.Pirk (#37810) üzenetére


Thusor
őstag

Amit írtál parancsra ezt dobja:

XDG_SEAT_PATH=/org/freedesktop/DisplayManager/Seat0
MANDATORY_PATH=/usr/share/gconf/ubuntu.mandatory.path
DEFAULTS_PATH=/usr/share/gconf/ubuntu.default.path
COMPIZ_BIN_PATH=/usr/bin/
PATH=/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/usr/games:/usr/local/games:/usr/lib/cd-hit:/usr/lib/cd-hit
XDG_SESSION_PATH=/org/freedesktop/DisplayManager/Session0

Tehát ha jól látom egyik se került bele, még az utolsó sem. Megpróbálom még egy parancsban is, hátha.

echo $PATH parancsra pedig ezt:

/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/usr/games:/usr/local/games:/usr/lib/cd-hit:/usr/lib/cd-hit

Bedobtam egy sorba mindent kettősponttal elválasztva, majd újra be akartam olvastatni a .bashrc-t, ezt a hibát dobta:

/home/manager/.bashrc:16: command not found: shopt
/home/manager/.bashrc:24: command not found: shopt
/home/manager/.bashrc:108: command not found: shopt
/usr/share/bash-completion/bash_completion:35: parse error near `]]'
\[\e]0;\u@\h: \w\a\]${debian_chroot:+($debian_chroot)}\u@\h:\w\$

[ Szerkesztve ]

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#37813) spammer válasza Thusor (#37812) üzenetére


spammer
veterán

Nem töröltél ki véletlenül valamit közben? :F Pastebin-re feldobhatod a .bashrc tartalmát, ha nem javul meg.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#37814) Thusor válasza spammer (#37813) üzenetére


Thusor
őstag

Nem töröltem belőle semmit arra vigyáztam nagyon.

Feltettem a .bashrc-t ahova írtad: [link]

De visszaállítom a rendszert eredeti állapotára, ez egy virtuális gép szerencsére.

[ Szerkesztve ]

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#37815) Thusor válasza Thusor (#37814) üzenetére


Thusor
őstag

Az eredeti rendszerben is ugyanezt a hibát adja ha újra be akarom tölteni, és ebben nem nyúltam hozzá.

Rájöttem mi a gond. Ha kiadom a sudo bash parancsot és rootban adom ki a program nevét akkor flismeri a PATH-ból, de ha sima felhasználóként akkor nem. .bashrc-ben nem lehet valahogy beállítani hogy ne csak root-al működjön?

[ Szerkesztve ]

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#37816) spammer válasza Thusor (#37815) üzenetére


spammer
veterán

Próbáld a ~/.profile-ba beírni/hozzáadni. Aztán source ~/.profile

export PATH=$PATH:/usr/local/bioinf/gmhmme3:/usr/local/bioinf/fastq_screen:/usr/local/bioinf/Bowtie2:/usr/local/maker/bin

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#37817) Thusor válasza spammer (#37816) üzenetére


Thusor
őstag

Köszönöm szépen a segítséget. Így teljes mértékben működik.

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#37818) N0zer0 válasza spammer (#37801) üzenetére


N0zer0
senior tag

Kiszerk.

[ Szerkesztve ]

(#37819) N0zer0 válasza CPT.Pirk (#37802) üzenetére


N0zer0
senior tag

Ilyen freshplayert nem találok Ubuntu-alapú disztróra.

(#37820) ubyegon2 válasza N0zer0 (#37819) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kerested? :) Melyik szimpibb?
[link] [link]
Remélem, erre gondolsz.

[ Szerkesztve ]

(#37821) herdsman12 válasza lev258 (#37796) üzenetére


herdsman12
őstag

Megpróbáltam, de nem sikerült:
...
Device Boot Start End Sectors Size Id Type
/dev/sdb1 * 2048 61407231 61405184 29,3G c W95 FAT32 (LBA)
...
No partition is defined yet!
Could not delete partition 11

Csak saccolom, hogy az a 11 az sdb1 "c" Id-je lenne.

Mondhatnám, hogy szándékos a root terminal, de nem igaz, Jessie valamiért így alakította, én meg nem akarok sudoers szakértő lenni, így biztos nem piszkál bele senki.

(#37797) King Unique
8.1 alatt, Lemezkezelő még kifogástalannak látta, nem nyomtam semmire, mikor TC-el néztem, akkor lefagyott (eddig vagy 5x, többet már nem próbálom).
XP külső particiónáló (EaseUS) hozzá se kezdett, mert írásvédett.
Topikba benéztem, hasonló problémára nem reagált senki, csak a sebességteszt programokra és a hamis kártyákra izgulnak.

(#37798) ubyegon2
SDFormatter ránézett és közölte, hogy ez egy írásvédett kártya.
Pöcök, kártyaolvasó, foglalat minden verzióban kipróbálva, eredmény nulla.

Köszönöm az ötleteket.
A napos oldalt nézve, örülök, hogy nem vesztek el az adatok és szerencse, hogy már nem garis. Adatokkal teli nem küldeném vissza.

(#37822) lev258 válasza herdsman12 (#37821) üzenetére


lev258
veterán

Miért 11? Neked kell megadni a megfelelő számot. Mi volt a parancs?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#37823) BoB válasza herdsman12 (#37821) üzenetére


BoB
veterán

dd le tudja törölni az adatokat?

# dd if=/dev/null of=/dev/sdb1

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#37824) King Unique


King Unique
titán

Kérdeztem már hasonlót korábban, de még mindig nem világos ez a Linux GPT, 2,2 TiB támogatás teljesen.

Egyik helyen 2.6.35, Ubuntu 8.0 +, másutt 3.4-es kernelt írnak, mégis melyik?
Illetve, ha jól vettem ki 2,2 TiB+ adat - és bootpartíció kezelése megy 32 és 64 bites rendszerek alatt is és UEFI sem kell hozzá. Vagy bootoláshoz mégis?
Illetve a Lili, Grub Legacy, Grub 2 kapcsán is hallottam ezt-azt, pl. utóbbi natívan támogatja az UEFi-t.

Ha vki felvilágosítana, azt nagyon megköszönném. :R

(#37825) lev258 válasza King Unique (#37824) üzenetére


lev258
veterán

Nekem a kérdésed nem egészen világos.
Mindenesetre itt találsz némi információt: [link], továbbá jelezném, bár az UEFI-hez általában a GPT-t, a sima BIOS-hoz az MBR-t asszociálja az ember, valójában nem szükségszerű.
A 32 bit, 64 bit a memóriakezelésre vonatkozik elsősorban.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#37826) King Unique válasza lev258 (#37825) üzenetére


King Unique
titán

Ezt már én is nézegettem, de sok leírás, sokfajta infó kering a neten, ezért is kérdeztem meg itt, hátha vki pontosan tudja.
Hogy jön ide memóriakezelés? Arról volt szó, hogy Linuxnál nincs olyan megkötés, mint Windowsnál, hogy ekkoráról bootolni csak 64 bites rendszerről és UEFI-vel lehet. Adatpartíció más, az müxik 32 bitesnél is.
Meg a 8.04-es Ubuntuban 2.6.24-es kernel volt [link], de GPT támogatásra egyik helyen 2.6.35-öt írtak, máshol meg 3.4.0, vagy mittomén. Ezért zavaró néha a sok netes infó...

(#37827) lev258 válasza King Unique (#37826) üzenetére


lev258
veterán

Te említettél 32 bitet, 64 bitet, én meg nem tudtam, mit akarsz vele. Az UEFI-hez szükséges 64 bites rendszer jelenleg. A GPT támogatás volt már a 2.6-os kernelben, míg az UEFI jött valamikor a 3.3-as kernel körül. Én legalábbis ezt szűrtem le a netes infókból. A merevlemez mérettel kapcsolatos dolog még mindig homályos, pontosan mit szeretnél tudni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#37828) Vladi


Vladi
nagyúr

nyílt redeon driverben otthon van valaki?

Most kernel frissítés óta default lett a dpm, de nagyon elégedettlen vagyok. :(
A régi módszerrel kézzel levettem a frekit, így minden stabil és takarékos volt.

Most ha nem állítom high-ra akkor már görgetésnél is becsíkoz. Látott már valaki ilyet? :O

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#37829) lev258 válasza Vladi (#37828) üzenetére


lev258
veterán

Milyen rendszer, milyen kernel? Amúgy lekapcsolhatod, ha zavar.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#37830) Vladi válasza lev258 (#37829) üzenetére


Vladi
nagyúr

centos 7 64 bites.
3.10.0-229.7.2.el7.x86_64

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#37831) lev258 válasza Vladi (#37830) üzenetére


lev258
veterán

Hűha. Az csak most frissített kernelt? Szerintem inkább az a baja, hogy több radeon funkció még kezdetleges benne, köztük a dpm is.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#37832) Vladi válasza lev258 (#37831) üzenetére


Vladi
nagyúr

Az addig oké. Én szívesen visszakapcsolom régi üzemmódra. :D

radeon.dpm=0 paraméterre mit lépne? Akkor is tudnám szabályozni?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#37833) gery2123 válasza lev258 (#37831) üzenetére


gery2123
őstag

Hát a centos nem arról híres, hogy a legújabb kernelt/csomagokat használja. De ha eddig jó volt, akkor mi változott meg ennyire....

-- PSN_ID: GerY2123

(#37834) Vladi válasza Vladi (#37832) üzenetére


Vladi
nagyúr

Mondjuk igazad van, próbáljam ki. :DD

Jelentem sikerült. Megkapta a kernel paramétert:
radeon.drm=0

Erre visszaállt a régi kerékvágásba és grafikus bugok is eltűntek:

[root@localhost ~]# cat /sys/class/drm/card0/device/power_method
profile
[root@localhost ~]# cat /sys/kernel/debug/dri/0/radeon_pm_info
default engine clock: 750000 kHz
current engine clock: 164950 kHz
default memory clock: 873000 kHz
current memory clock: 249750 kHz
voltage: 1250 mV
PCIE lanes: 16

(#37833) gery2123:

Az változott, hogy deafultra tették a dpm-et. HIba volt. Emlékszem anno mikor bejött fedorára akkor is ez volt a gond. Nem baj, én még a kőkorban élek. :))

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#37835) lev258 válasza Vladi (#37834) üzenetére


lev258
veterán

Nem hiba, csak nálad a későbbi javítások, fejlesztések is hiányoznak. :DDD
(Az a kernel már lassan 2 éves.)

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#37836) Vladi válasza lev258 (#37835) üzenetére


Vladi
nagyúr

De a bugok is, meg a sec hole-ok is. ;]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#37837) camillus válasza Vladi (#37836) üzenetére


camillus
tag

A 3.10 lts verza.

http://i.imgur.com/Ea58ASu.jpg

(#37838) ubyegon2 válasza Vladi (#37836) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Haladó gazda abszolút kezdő topikban tesz fel kérdést! :P Mi lesz még itt megfizetve?

(#37839) CPT.Pirk válasza Vladi (#37836) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Legalább a 3.16-os kernelt nem tudod rávarázsolni? Abba nem kevés új energiagazdálkodási dolgot rakott bele az AMD. :)

ubyegon2: hehehehheeee ;]

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#37840) King Unique válasza lev258 (#37827) üzenetére


King Unique
titán

Azt, amire írtam.
Csak azt, hogy melyik kernel verziótól (2.6.x? GPT) kezdve tudta az OS natívan kezelni az ekkora háttértárakat sima adatpartícióként, illetve bootolni róla. Ha jól veszem ki utóbbihoz nem kell UEFI sem Linux esetén. Ennél világosabban nem tudom hogyan fogalmazhatnék?

(#37841) lev258 válasza King Unique (#37840) üzenetére


lev258
veterán

Elvileg az MBR partíciós tábla tud 2 TB-ot megcímezni, a GPT pedig 9.4 ZB-ot. Utóbbi van támogatva 2.6.x-es kerneltől (akkor még az x szám lényegesebb jelentéssel bírt). Tehát elvileg a tisztességes MBR támogatás, ami már jó ideje benne van, elegendő az általad említett méret kezeléséhez (2.2 TiB-et írtál).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#37842) King Unique válasza lev258 (#37841) üzenetére


King Unique
titán

Akkor gondolom az Ubuntu 8.04 említése is valós, ha 2.6-os kernel óta ok.
Köszönöm az infót!

(#37843) lev258 válasza King Unique (#37842) üzenetére


lev258
veterán

Igen, de mint írtam, az már a GPT-re vonatkozik. Viszont a te általad említett méret kezelése már jóval korábban is része volt a rendszernek, kernelnek.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#37844) King Unique válasza lev258 (#37843) üzenetére


King Unique
titán

Akkor máshogy mondom. 3 TB-os HDD-hez már GPT kell. Az meg Linux alatt a 2.6.x kerneltől van, előtte GPT nélkül gondolom az se tudott ekkorát kezelni.

(#37845) BoB válasza King Unique (#37844) üzenetére


BoB
veterán

A partíciós táblát az MBR tartalmazza, az meg nem tud 2TB-nél többet megcímezni. Ez nem az OS-től függ.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#37846) King Unique válasza BoB (#37845) üzenetére


King Unique
titán

Ezt én is tudom, ezért furcsállottam az utóbbi állítást. Vagy én értettem vmit félre, ha másra gondolt, az is lehet...

(#37847) lev258 válasza King Unique (#37846) üzenetére


lev258
veterán

Minden rendben, csak te eddig nem 3-at írtál, hanem kb. határon levő méretet. Szerintem lezárhatjuk. :K

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#37848) King Unique válasza lev258 (#37847) üzenetére


King Unique
titán

Írtan az elején, hogy 2,2+, de igaz írhattam volna többet is, hogy egyértelműbb legyen.
Le. :K
Pontos kernelszámnak meg majd megpróbálok utánanézni.

(#37849) Vladi válasza ubyegon2 (#37838) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ide járnak a legtöbben.
Amúgy megoldottam, mire megírtatok 1 hsz-t. ;]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#37850) rii


rii
nagyúr

sziasztok

hogy lehet "bacth" file-t csinalni linux alatt?

bármilyen text file lehet, csak futtathatóvá kell tenni?

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.