Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  XPEnology

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:53:49

LOGOUT.hu

Xpenology Téma Összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#19201) Egon válasza kleinguru (#19200) üzenetére


Egon
nagyúr

Azt is kipróbáltad, hogy az adott SATA portra kötsz másik vinyót, illetve a hibázó vinyót másik porton?

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#19202) kleinguru válasza Egon (#19201) üzenetére


kleinguru
addikt

Nem ismerem a DSM rejtelmeit, hogy mit szól ehhez, szóval ezt direkt hanyagoltam.

A kicsire nem adunk... a nagyot meg leszarjuk!

(#19203) Egon válasza kleinguru (#19202) üzenetére


Egon
nagyúr

De így lehet hogy nem is a vinyó a rossz, hanem az adott SATA port problémás...

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#19204) kleinguru válasza Egon (#19203) üzenetére


kleinguru
addikt

Simán lehet, holnap megpróbálom azt is, mert újraindítás után ezt írja ki.

A kicsire nem adunk... a nagyot meg leszarjuk!

(#19205) szaki035


szaki035
tag

Hello. Mondom a szitut. Kicsit hosszú lesz.

Beüzemeltem a XPE lassan több mind egy hónapja megy, teszi a dolgát. Hogy távolról elérjem, 3 cuccost próbáltam ki.

1 Van egy Fritzbox 7590es Wi-fi, amit távolról is tudok elérni, azon PORT kiosztás, és meg is van a dolog.
- Hiba: állandóan kapom az értesítést a Telekomtól, hogy belső hálózatban nyitva van egy PORT, és a Serverem keresztül (servernév, IP), Tanúsítvány hiba van, és gyanús belépést észleltünk. Megoldás: változtassam meg a beállításokat, vagy keressem fel az ügyfélszolgálatot.
2. DDNS abból is a DuckDNS, ezzel is elérem a gépet, sőt ezzel a Synology Drive is működik az otthoni gépemmel szinkronizál rendesen. Hiba a kép. Állandóan ezeket az értesítéseket kapom, mindha valaki Hackelni szeretné a Nast.
3. VPN megoldás - de ezzel meg az a gond, hogy ha valakinek megakarok osztani valamit a Nasrol VPN-t kell neki is beállítani, amit nem szeretnék. Egyszerűbb a Linkes megoldás.
Kicsit hosszú lett a leírás, de mi a megoldás???

[ Szerkesztve ]

(#19206) Mykroft válasza szaki035 (#19205) üzenetére


Mykroft
tag

- Nagyjából bármelyik megoldást is választod, portot nyitnod kell, ezért a szolgáltató nyikorogni fog.
- Állítsd be, hogy a próbálkozók ip címét tegye tiltó listára, 3-5 próba után.
Nálam a link küldés működik, dyndns címmel, kizárólag https nyitott porttal.

(#19207) kgymac válasza Mykroft (#19206) üzenetére


kgymac
őstag

Plusz nem érdemes alap portot választani, a szolgáltató azért nyafoghat. Nálam is tré van, de nem kapok nyafit, igaz, egyik nyitott portom sem alap, 50e fölötti.

(#19208) Essejó válasza szaki035 (#19205) üzenetére


Essejó
Topikgazda

Szia!
1., Hívd fel az ügyfélszolgálatot ahogy írják, és közöld velük, hogy egy otthoni Nasod van amit távolról is el akarsz érni, tehát tudsz róla hogy van kifelé egy nyitott portod ami szándékosan van nyitva, és ezért le lehet szokni a fölösleges zaklatásodról.
2., Remélhetőleg az alapértelmezett 5000 - 5001-es portot megváltoztattad, valami jó magas 30-40ezer felettire. Hozz létre engedélyező - tiltó listát.
Az előbbibe vedd fel a saját géped, hogy ne zárd ki magad a rendszerből, az utóbbiba meg állítsd be hogy 2-3 rossz próbálkozás 5 percen belül IP alapú tiltás örökre. De akár a tűzfalon is beállíthatsz egy Geo alpú(?) szűrést, hogy csak az adott ország IP-je engedélyezett, minden más tiltott.
3., VPN-t én sem adnák ki másnak.

[ Szerkesztve ]

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#19209) Protezis válasza fogtunder (#19193) üzenetére


Protezis
őstag

Sebességbeli eltérést tapasztalsz a bővítés óta? Elvileg az olvasás gyorsabb 3 lemezes SHR-nél, viszont az írás meg lassabb.

(#19210) fogtunder válasza Protezis (#19209) üzenetére


fogtunder
nagyúr

ez nem SHR, sima RAID-5. a régi processzor miatt 3615-ös loaderen maradtam, ezen meg tudtommal nincs SHR, de annyira nem is hiányzik.

az egész azért volt így, mert volt egy 4TB-os lemez, amire kimentettem mindent, visszamásoltam a RAID-1 tömbre, aztán belöktem a harmadik lemezt is és bővítettem. szóval a kétlemezes tömböt szinte nem is használtam, és azóta nem volt nagyobb mennyiségű adatmozgatás, nem nagyon tudok nyilatkozni róla. ha nem felejtem el, akkor majd lemérem, csak most építkezek, nem sokat vagyok a saját gépem előtt, a melós meg VPN-en lóg a céges hálón.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19211) Essejó válasza fogtunder (#19210) üzenetére


Essejó
Topikgazda

Ha akarod akkor van benne SHR, ott a leírásban, hogy mit és hol kell megváltoztatni.

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#19212) fogtunder válasza Essejó (#19211) üzenetére


fogtunder
nagyúr

igen, láttam, de nem volt kedvem mókolni vele, mivel ugyanolyan meghajtók, sok értelmét nem látom, hogy a csíkozott paritás helyett dedikált paritás lemezt használjak.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19213) Szomj4s


Szomj4s
tag

Mit javasolnátok arra az esetre, ha RAID 0-ban van (Tudom, hülye voltam/fiatal voltam és kellett a pénz, stb...) két lemezem, de a tárhely elfogyása okán vettem egy harmadik 4TB-os lemezt is, és bővíteni szeretnék? Szerencsére tudtam szerezni tárhelyet, így akár ki is tudnám menteni az adatokat, de nem feltétlenül szeretnék 7TB+ adatot mozgatni, ha nem muszáj, és újra beállítgatni mindent.

(#19214) sziszi-fuszi válasza Szomj4s (#19213) üzenetére


sziszi-fuszi
senior tag

Mellé rakod önálló kötetként?! Nem jó megoldás? Ebben az esetben mozgatni nem kell semmit. De ebben az eseteben backup-ot gyakran kell készíteni! (Ami ugyebár egyébként sem árt!)

Mi alá kell írás?

(#19215) Szomj4s válasza sziszi-fuszi (#19214) üzenetére


Szomj4s
tag

Backup-om mindig van, csak az alábbiakon gondolkodtam, hogy "megéri-e" a vesződést:
- új hdd be, aztán SHR és köszönöm.
- akkor már verzió frissítés is, teljes újratelepítéssel.
Viszont ezzel jó sok szívást vennék a nyakamba, mert sok mindent állítgattam már be a jelenlegi verzión. Nincs esetleg valamilyen módja kimenteni ezeket a beállításokat? (Plex hekkelés, Lets encrypt, userek, jogok, stb...)

(#19216) fogtunder válasza Szomj4s (#19215) üzenetére


fogtunder
nagyúr

nekem erre a saját megoldásom az lett, hogy vettem egy olcsó, 60GB SSD-t, ez az első kötet, telepítéskor csak ez volt a gépben, ide megy az összes csomag, beállítások, stb, a köteteket csak utólag raktam bele.
elvileg a beállításokat az összes kötet tartalmazza, a csomagok pedig SSH alól migrálhatóak.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19217) sziszi-fuszi válasza Szomj4s (#19215) üzenetére


sziszi-fuszi
senior tag

A Plex menthető, az adatbázist kell lementi majd visszatölteni. A syno adatait pedig igy.

Mi alá kell írás?

(#19218) szaki035 válasza Essejó (#19208) üzenetére


szaki035
tag

Köszi szépen a választ. :)

(#19219) r4z válasza fogtunder (#19212) üzenetére


r4z
nagyúr

SHR-nel sincs dedikalt paritaslemez. Csikozva osztja fel RAID5-okre (es RAID1-ekre) a lemezeket, amik meg eleve csikozott paritast hasznalnak. Tehat 1+2+3+3TB lemeznel lesz 4x1TB RAID5 + 3*1TB RAID5 + 2x1TB RAID1.

[ Szerkesztve ]

I don't love people. I love 911s, Astral Projection and french fries, in that order.

(#19220) fogtunder válasza r4z (#19219) üzenetére


fogtunder
nagyúr

akkor kevertem valamivel, valszeg az unRAID-el. ettől függetlenül nem igazán látom értelmét 3db 4TB HDD esetén, ha bővítek, akkor úgyis max egy negyedik ugyanilyet rakok bele, kisebbet minek, nagyobbat meg nem lenne értelme SHR esetén se.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19221) r4z válasza fogtunder (#19220) üzenetére


r4z
nagyúr

ZFS-nel van dedikalt paritaslemez.

SHR akkor jo, ha egyesevel cserelgeted a lemezeket. Nyilvan 4 lemeznel meg nem sok ertelme van, mert 3 egyforma nagy lemez kell a volume novelesehez, de 6-nal mar valid, hogy 6 helyett eleg 3 nagyobb lemez a nagyobb kapacitashoz, nem kell mind a hatot cserelni, mint RAID5-nel.

I don't love people. I love 911s, Astral Projection and french fries, in that order.

(#19222) fogtunder válasza r4z (#19221) üzenetére


fogtunder
nagyúr

nem csak ott, unRAID is azt használ, emlékeim szerint a Drobo is azt használt régen, plusz a SnapRAID is, elég sok non-standard RAID, vagy RAID-like megoldás dolgozik külön paritás lemezzel.

már 4 lemeznél is lehet értelme, ha mondjuk van 2x2 TB meg 2x4TB, de a lényeg, hogy nálam most nem volt, ezért nem raktam bele az energiát, hogy működjön egy feature, amit nem használok ki.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19223) kenand


kenand
veterán

HP thin client T610-zel haszál valamelyikőtök 2 HDD-t? (elviekban 2 SATA és egy PATA port van rajt, csak kicsi a hely benne...

(#19224) ekkold válasza kenand (#19223) üzenetére


ekkold
őstag

Tartósan nem használtam így, de rövid ideig üzemelt úgy, hogy az egyik SATA-n egy winyó, a másikon egy SSD volt. Probléma nélkül működött minden.

(#19225) Szomj4s válasza sziszi-fuszi (#19217) üzenetére


Szomj4s
tag

Köszönöm szépen a segítséget, fogtunder-nek is!

Viszont találkoztatok már olyannal, hogy a surveillance station-ben a támogatott kamera hozzáadásánál azt írja ki, hogy válasszak felvételtárhelyet, de nem tudom legörgetni a listát?

[ Szerkesztve ]

(#19226) Szomj4s válasza Szomj4s (#19225) üzenetére


Szomj4s
tag

Időközben megtaláltam, a Felvétel menüpontban hozzá kellett adni tárhelyet, és utána lehetséges a kiválasztása csak. És persze kicsúsztam a szerkesztési ablakból.

(#19227) kenand válasza ekkold (#19224) üzenetére


kenand
veterán

Olyat is láttam aki a IDE-SATA átalakítóval fejjel lefelé is tett egy 2.5" HDD-t, de szerintem az átalakítóhoz nincs driver az Xpenology+ban...
Másik alá csak tok nélküli SSD fér bele talán...

[ Szerkesztve ]

(#19228) TCr


TCr
veterán

Egy ismerősöm ismerőse (tényleg!) a telefonjával egy gombnyomással backup-olja (szinkronizálja) a telefonján lévő képeket a Syno NAS-ra.
Kérdésem: ezt Xpenology-val is meg tudom tenni? Melyik app kell hozzá?

IBKR - - Revolut - - Gránit Bank <--- ajánlói kódokért küldj privát üzenetet. ;-)

(#19229) fogtunder válasza TCr (#19228) üzenetére


fogtunder
nagyúr

DS Photo. Gombot se kell nyomni, automata.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19230) SutPet válasza fogtunder (#19229) üzenetére


SutPet
aktív tag

Vagy a moments is alkalmas erre.

God must love stupid people, he made so many of them.

(#19231) TCr válasza fogtunder (#19229) üzenetére


TCr
veterán

Köszönöm! :R

Mi ilyen egyéb jópofa okosságok vannak még, amikről eddig nem tudtam?
(Egyedül adattárolásra + torrentre használtam eddig)

IBKR - - Revolut - - Gránit Bank <--- ajánlói kódokért küldj privát üzenetet. ;-)

(#19232) Mykroft válasza TCr (#19231) üzenetére


Mykroft
tag

nézz szét a Syno weboldalon, és kb 99%ban mindent meg fogsz tudni csinálni.
Nem működnek azok a dolgok, amikhez kölün license kell, illetve közvetlenül összefüggésben van a szériaszámmal. Ezeken túl kb minden más működik.

(#19233) fogtunder válasza TCr (#19231) üzenetére


fogtunder
nagyúr

rengeteg. személyes felhőt is tudsz csinálni, én Plexen keresztül erről nézem a sorozatokat mobilon/TV-n/böngészőn/akármin keresztül, a sickchill magától tölti le és rendszerezi a sorozatokat, hogy utána a Plex felnyalja az adatbázisba, de van ebook szerver is, egy valag backup alkalmazás, felsorolni is nehéz. plusz ugye ott a Docker, amire végtelen számú image létezik. pont ezért használjuk egy sima NAS-al szemben, mert a szoftveres bővíthetősége egyedülálló.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19234) TCr válasza fogtunder (#19233) üzenetére


TCr
veterán

Köszi még egyszer (neked is (#19232) Mykroft)!
Filmrendszerezésre céleszköz van (Amlogic box CE-vel), így az nálam kiesik.

IBKR - - Revolut - - Gránit Bank <--- ajánlói kódokért küldj privát üzenetet. ;-)

(#19235) fogtunder válasza TCr (#19234) üzenetére


fogtunder
nagyúr

nekem is van LE boxom, de egyrészt könnyebben beindexeli a dolgokat, ha a SickChill eleve egy rendezett könyvtárstruktúrába pakol be mindent, szépen átnevezve, plusz okostévé mellé már nem akarok külön boxot rakni, ráadásul a Plex jegyzi, hogy mivel hol tartasz, ugyanazt az epizódot akár 3-4 eszközön is végig tudod nézni folytatólagosan.
a sickchill másik előnye, hogy nem nekem kell figyelni, van-e új rész valamiből, ha kijött, ő megkeresi, letölti, mire hazaérek, nézhető. tud értestést küldeni amúgy Kodinak is, hogy frissítse az adatbázist, ha letölt valamit. és a Kodihoz is van kiegészítő, amivel a Plex szerver adatbázist használja (PlexKodinect).

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19236) TCr válasza fogtunder (#19235) üzenetére


TCr
veterán

Ez így mind tök jól hangzik, de nekem szükségem van mozinál a HD hangokra, az meg sajnos ugrik, ha a tévét használom lejátszóként. :(
Mindenesetre lehet, hogy teszek vele egy próbát és feláldozom a hangminőséget a kényelem / praktika oltárán.

Tudom, ez itt nagyon OFF, de úgysem pörög a topik, hátha belefér:
Mit és hogyan telepítesz a NAS-ra és a tévére (nálam Sony android), hogy a fenti konfig működjön?

IBKR - - Revolut - - Gránit Bank <--- ajánlói kódokért küldj privát üzenetet. ;-)

(#19237) SutPet válasza TCr (#19236) üzenetére


SutPet
aktív tag

Coreelec(Kodi) alá van plex plugin, a hangokkal ugyan úgy nem lenne gondja szerintem de ezt hozzáértőbb megmondja mert ilyenekbe nem mélyültem el :D elindítom kép jó hang jó a többi nemizgat :D .
Én is sony androidos TV-t használok Kodi+plex párosítással, nem oksotévén meg egy csájníz box CE-vel szintén.
Kodi alá közvetlenül én NFS megosztással csatlakozom a lokális NAS-hoz, a távolin meg fut a plex szerver.

Plex szervert szimplán csomagközpontból letöltöd, beállítod követve az utasításokat (syno topicban asszem van teljes leírás is hozzá) utána meg bármelyik kompatibilis eszközödről belépsz és nézheted is bármiről.
Mellé még docker alá én felraktam egy tautullit-t (plex monitorozása hogy ki mikor mit meddig nézett) így látom hogy mi az amit mondjuk már mindenki megnézett és törölhetem.

God must love stupid people, he made so many of them.

(#19238) TCr válasza SutPet (#19237) üzenetére


TCr
veterán

Van a Plex-nek frontend appja, amit telepíthetek a tévére, vagy mindenképp KODI kell a lejátszáshoz?
Mert megmondom őszintén, én egyáltalán nem ugrálok a KODI-ért, szerintem egy bőven idejétmúlt alkalmazás.

A tévéből optikai Toslink megy az erősítőbe, ezen biztosan nem közlekedik DTS HD és Dolby True HD.
Ha HDMI ARC-on lenne összekötve, úgy menne vajon?

IBKR - - Revolut - - Gránit Bank <--- ajánlói kódokért küldj privát üzenetet. ;-)

(#19239) fogtunder válasza TCr (#19238) üzenetére


fogtunder
nagyúr

Androidra, Samsungra, LG-re van Plex app, a többi bizonytalan. a hangot passzolom, én plebejus vagyok, elég, amit a TV kiad magából :D

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19240) TCr válasza fogtunder (#19239) üzenetére


TCr
veterán

Most akkor ha jól értem (erősíts, vagy cáfolj meg kérlek)...

1. feltelepítem a NAS-ra a Plex-et, majd ráengedem a NAS-on lévő médiaállományra.
2. feltelepítem a tévére a Google Play-ből a Plex appot.

Azonos hálózaton vannak, a tévén lévő Plex frontend alkalmazás azonnal (vagy minimális szerverbeállítás után) látni fogja a NAS-on lévő médiatartalmat, katalogizálva/kategorizálva és le is játssza azokat?

IBKR - - Revolut - - Gránit Bank <--- ajánlói kódokért küldj privát üzenetet. ;-)

(#19241) zsolt501 válasza TCr (#19240) üzenetére


zsolt501
nagyúr

Igen én így használom, annyi különbség nekem Samsung TV-m van ott a samsung appok közül kell telepíteni.

[ Szerkesztve ]

''Mind Így van ezzel aki hasonló időket megélt, de a döntés nem rajta állt neked csak arról kell döntened mihez kezdj az idővel amely megadatik.''

(#19242) TCr válasza zsolt501 (#19241) üzenetére


TCr
veterán

Köszi.
HDMI-s házimozi erősítőt használsz-e?

IBKR - - Revolut - - Gránit Bank <--- ajánlói kódokért küldj privát üzenetet. ;-)

(#19243) SutPet válasza TCr (#19238) üzenetére


SutPet
aktív tag

Én próbáltam a gyári plex appot de néhány videót transcodeolni akart mindneképpen amit kodi alol minden gond nélkül lejátszik.(régi atom procim van az megfekszik teljesen tőle)

Meg ugye elvileg az a nagy előnye a ce-nek hogy kadenciahelyesen játssza le a filmeket, addig még nem próbáltam ki a CE-t addig nem tünt fel de jobb/folyamatosabbnak tűnik bizonyos esetekben a film CE alól mint android kodi alol.
Mondjuk én szeretem a Kodit :D

God must love stupid people, he made so many of them.

(#19244) TCr válasza SutPet (#19243) üzenetére


TCr
veterán

Mitől függ az, hogy passtrough, vagy transcode?

IBKR - - Revolut - - Gránit Bank <--- ajánlói kódokért küldj privát üzenetet. ;-)

(#19245) zsolt501 válasza TCr (#19242) üzenetére


zsolt501
nagyúr

Igen, LG TV-n is tökéletesen megy, csak jól kell beállítani az appot és a szerver alkalmazást, nálam semmit nem akar transcodeolni.
Azt azért tudni kell, hogy HDMI ARC-n kifelé butítják a hangot, nem fogsz pl. DTS HD hangot kapni.

[ Szerkesztve ]

''Mind Így van ezzel aki hasonló időket megélt, de a döntés nem rajta állt neked csak arról kell döntened mihez kezdj az idővel amely megadatik.''

(#19246) SutPet válasza TCr (#19244) üzenetére


SutPet
aktív tag

Nem jöttem rá hogy a gyári plex app androidon miért akarta mindenképp transkódolni a videót mikor eredeti felbontásra volt állítva minden és ennek ellenére is akarta. Ugyan ez a videó pc-n a plex-el gond nélkül és Kodi alól a plex pluginnal simán lejátszotta semmi terhelést nem rakott a szerverre. Valami rémlik hogy codecekkel van kavarodás, kodiban meg sokkal több minden benne van mint magán az androidon. De lehet hülyeségeket beszélek :)

Azóta változott annyit a plex hogy szerver oldalon is ki lehet kapcsolni a video transzkódolást de azóta még nem próbáltam a gyári appal.

[ Szerkesztve ]

God must love stupid people, he made so many of them.

(#19247) TCr


TCr
veterán

Na kipróbáltam a Plex-et, sajnos a NAS-ra aggatott USB HDD-t nem lehet neki forrásként megadni. :(

IBKR - - Revolut - - Gránit Bank <--- ajánlói kódokért küldj privát üzenetet. ;-)

(#19248) Protezis válasza TCr (#19247) üzenetére


Protezis
őstag

Van read/write joga a "plex" usernek?

(#19249) fogtunder válasza TCr (#19247) üzenetére


fogtunder
nagyúr

ömm, miért van USB-n HDD kötve a NAS-ra?

rendes volume-al simán megy a móka.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19250) sziszi-fuszi válasza TCr (#19247) üzenetére


sziszi-fuszi
senior tag

Simán hozzá lehet adni. Létrehozol rajta egy FILM nevű mappát (Ha filmeket szeretnél megosztani) és azt osztod meg. Nálam is így műkszik. Egy 8 terás lóg USB-n. Persze a jogosultságokat be kell állítani. Anélkül nem fog menni.

Mi alá kell írás?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  XPEnology
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.