Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  XPEnology

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:53:49

LOGOUT.hu

Xpenology Téma Összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#19601) Pubszon válasza kgymac (#19600) üzenetére


Pubszon
veterán

Így van.
Én is erre gondoltam.

Látom nem mindenkinek esett le a tantusz. :)

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#19602) eszgé100 válasza Protezis (#19599) üzenetére


eszgé100
őstag

köszönöm srácok :)
nagy segítség lenne, ha nem kellene megint a nulláról kezdenem. már nagyon szépen be van lakva és csendben teszi a dolgát.
gondolkoztam rajta, hogy csak kiterjesztem a jelenlegi kötetet a 8TB-s hdd-re is, de ha bármelyik megfekszik akkor minden bukó, ugye?

"-Meddig tart a játék? -Amíg mindenkinek ki nem verik a fogát..."

(#19603) kgymac válasza Pubszon (#19601) üzenetére


kgymac
őstag

Az shr-hez kell némi beavatkozás is, mert nem minden modellnél támogatott. 3615/3617-nél alapból nincs. Erre is megoldás az összefoglaló ;]
Ráadásul az shr a syno alap megoldása a kötet növelésre vagy egy hibás hdd cseréjére.
1 diszkkel is menni fog az shr tömb.

(#19604) Protezis válasza Pubszon (#19601) üzenetére


Protezis
őstag

A 4TB-os kivétele után degraded lesz a kötet. Azt kijavítod anélkül, hogy beraknál egy másik HDD-t?

(#19605) Pubszon válasza kgymac (#19603) üzenetére


Pubszon
veterán

Tudom, SHR kötetem (3x4TB) van 3615 alatt. :)
SSH-n kellett engedélyezni, de ezt más is megcsinálhatta, bár így kisebb az esélye hogy az van neki.

Protezis: Őszintén megmondva egy lemez esetén nem tudom. :(
De amíg a kérdező nem válaszol a kérdésekre, addig nem is nagyon tudunk segíteni...

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#19606) Protezis válasza Pubszon (#19605) üzenetére


Protezis
őstag

Mire nem válaszol, milyen kérdésre nem tudjuk a választ, ami befolyásolja a megoldást?
Egyébként sehogy nem oldja ezt meg SHR-rel, csak úgy, ahogy elírtam.

(#19607) kgymac válasza Protezis (#19606) üzenetére


kgymac
őstag

Csak a tények kedvéért:
A kötet típust sem árulta el elsőre.
Azt sem tudjuk, hogy okosította e az xpenoját. A 3615 vagy 3617 is csak tipp, szerintem ezt sem tudjuk biztosra.

Az shr egy lemezzel kb. azonos a basic kötettel. Kötet infó a tároláskezelőben "... (Adatvédelem nélkül)".
Kapsz egyszer egy figyelmeztetést, a kötet nem degradált, normál sebességgel működik.

(#19608) eszgé100 válasza Pubszon (#19605) üzenetére


eszgé100
őstag

megpróbálom mégegyszer...

#19590 eredeti kérdésem.

#19592 Hány és mekkora hdd? 1 darab hdd, 4TB tárhely.... Milyen kötet? Itt sajnos félreértettem a kérdést és milyen helyett mennyit olvastam, bocs.

#19596 MILYEN kötet? (mégegyszer) SHR-e? Nem, basic kötet, ext4 filesystem

#19598 finom sugallat, melyben az összefolgaló tanulmányozására ösztönöznek... átolvastam, sajnálom, de nem lettem okosabb. Nekem az jött le belőle, hogy a módosítások után egy új lemezt már be lehet állítani SHR kötetként, a meglévő kötet adatvesztés nélküli konvertálásán valószínűleg átsilkott a szemem, vagy nem jól értelmezem a leírtakat, ezzel kapcsolatban további segítségre lenne szükségem. Gondolom ez lett volna a rám vonatkozó rész:

""A Synology a DSM 6.0-tól a 3615xs-ből kivette az SHR létrehozásának a lehetőségét. Nincs vele tapasztalatom, de szerintem a 3617-ből is. A korábbi verziókban létrhozott SHR kötetek ennek ellenére tovább működnek. Viszont egy kis szerkesztéssel, előcsalhatjuk az SHR1 és SHR2 létrehozásának lehetőségét.
To get SHR again on DSM 6+ you need to modify the Synology config :
* * * You follow this guide at your own risk, be very careful when editing system files ! * * *
Would recommand you read the guide at link below to make sure you understand how to use the Vi text editor !
Edit synoinfo.conf located in /etc.defaults/synoinfo.conf
1. Telnet or Putty your NAS IP
2. cd /etc.defaults/
3. sudo vi synoinfo.conf
comment out the line 294 with #
#supportraidgroup="yes"
then add below
support_syno_hybrid_raid="yes"
Reboot your NAS and create your volume with the SHR option.
Vi text editor guide:
https://www.cs.colostate.edu/helpdocs/vi.html
Vi Editor Guide:
Use arrow keys to move cursor
Press i to insert text, press escape key to exit insert.
:x Exit, saving changes
:q Exit as long as there have been no changes
ZZ Exit and save changes if any have been made
:q! Exit and ignore any changes"

#19599-19560-tól kezdtem összezavarodni

mellékelek néhány képet, lehetőleg több és jobb válaszokkal szolgálnak a kérdeseitekre:

kérdésem kicsit egyszerűsítve, amit még mindig szeretnék: 4TB adat és beállítások átvitele 8TB-re, 4TB kiszerelem 8TB-t beszerelem, újraindítok és megy ahogy eddig. Amennyiben megoldható, megkérhetlek titetket, hogy néhány pontba összeszeditek nekem a lépéseket? Előre is köszönöm :R

kgymac: nem okosítottam, DS3615xs, remélem a fenti screenshotok segítenek :)

ÉS KÉREK MINDENKIT, HOGY NE VESZEKEDJETEK, NYILVÁN ÉN ÉRTEM FÉLRE A KÉRDÉSEKET, AMIÉRT ELNÉZÉST KÉREK. SEGÍTSÉGÉRT JÖTTEM, NEM ÁLLT SZÁNDÉKOMBAN BAJT KEVERNI

[ Szerkesztve ]

"-Meddig tart a játék? -Amíg mindenkinek ki nem verik a fogát..."

(#19609) kgymac válasza eszgé100 (#19608) üzenetére


kgymac
őstag

Akkor marad protézis megoldása, volume2 kötettel, ssh-n. Sok sikert.

(#19610) Protezis válasza kgymac (#19607) üzenetére


Protezis
őstag

Csak a tények kedvéért: milyen feltételek megléte esetén tudna egy 4TB-os HDD mellé berakva egy 8 TB-os HDD-t átmozgatni minden adatot az újra úgy, hogy a végén mind a 12 TB elérhető és a mozgatást valamiféle automatikus, SHR alapú műveletre bízzuk?

(#19611) kgymac válasza Protezis (#19610) üzenetére


kgymac
őstag

Olvasd újra, a 4TB-s kikerül. A mozgatás pedig a tömb helyreállítása. Ehhez a tároláskezelőben nem szükséges informatikai képzettség, míg minden ssh-n végrehajtott parancshoz igen. Odafigyelés persze minden művelethez kell.

(#19612) Protezis válasza kgymac (#19611) üzenetére


Protezis
őstag

"Kinőttem a 4TB-os háttértáram, szeretném bővíteni egy 8TB-ssal. Megoldható lenne az, hogy a mostani 4TB-sről minden adatot és beállítást átvigyek az új 8TB-ra, majd a törölném a 4TB-t és beállítanám új kötetként?"
Nem értem a válaszod. Leírnád a lépéseket, hogy mit kellene csinálnia, hogy a végén legyen egy 8 és egy 4 TB-os volume, és SHR-rel történik a mozgatás? Hogy kell ezt elképzelni? Tényleg kíváncsi vagyok.

(#19613) fogtunder


fogtunder
nagyúr

megkotlott a sickchill installom, ki kellene gyalulnom a korábbi beállításokat egyebeket. mi a legegyszerűbb módja, hogy hozzáférjek azokhoz a dolgokhoz, amik nem megosztott mappákban vannak? anno mintha lett volna Midnight Commander, de nem találom a synocommunity packegek között.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19614) bupemko válasza Protezis (#19612) üzenetére


bupemko
senior tag

Szerintem kgymac arra gondolt, hogy SHR 4TB mellé beteszi a 8TB új HDD-t és tükrözi az adatot. Ha kész 4TB kivesz, örül. Hasonló megoldás volt írva nemrég, mikor valakinek megpusztult egy HDD SHR tömbben. Javítsatok ki, ha valamit félreértettem. :R

(#19615) Protezis válasza bupemko (#19614) üzenetére


Protezis
őstag

És miután kiveszi a 4TB-os HDD-t, degraded lesz a volume és a DSM figyelmeztet, hogy azonnal rakjál be egy új HDD-t. Mirrored, 2 lemezes SHR -ről van visszaút 1 lemezesre?

(#19616) Essejó válasza Protezis (#19615) üzenetére


Essejó
Topikgazda

És ha védelem nélküli SHR-ben van mindkettő akkor mitől lenne degraded? Bár igaz akkor nem tükrözi automatice az adatokat.

[ Szerkesztve ]

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#19617) Protezis válasza Essejó (#19616) üzenetére


Protezis
őstag

Nem védelem nélküli, vagyis 1 lemezes SHR-ről beszélek. A folyamatot várnám, hogy leírják az urak/hölgyek. Merthogy 2 lemezes SHR-t javasoltak, ami majd ugye elvégzi a "másolást", ergo mirroringről lenne szó. Tükrözött kötet alól kiszedve a régi HDD-t meg degraded lesz a volume - ezt meg én mondom.
Őszintén mondva örülnék, ha tényleg valaki leírná, milyen műveletsort képzelt el a fenti esetben, hogy végre lássam, mire nem gondoltam, mit hagytam ki a számításból.

eszgé100: ez nem veszekedés, szakmai diskurzus. Bár most már napok telnek el, hogy konkrétumokat írnának azok, akik SHR-re konvertálásban látták a megoldást. Egy "bocs, nem gondoltam át", esetleg "bocs, hülyeséget beszéltem" is megtenné, ha mégis én néztem be valamit, amit egyébként fenntartok.

[ Szerkesztve ]

(#19618) Mankó


Mankó
veterán

Sziasztok!
Van egy saját építésű NAS-om, amin Xpenology fut, és akadt egy kis gondom vele ami hozzá kapcsolódik.
A digi fejleszti a hálózatát és kaptunk egy optikai kábeles routert. A routerre csak 2 eszközt lehet dugni, meg nem is nagyon lehet belenyúlkálni, így egyértelmű volt, hogy a jól bejáratott Tplink routeremnek maradnia kell. Azon be van lőve minden.
Összedugtam LAN-on keresztül a digis routerrel , így gyakorlatilag switchként működhet. Van is mindenhol net, elérés (nas, gép, médialejátszó, felcsatolt meghajtó) de a nas felületét, meg a transmissiont nem tudom elérni.
Van ötletetek, hogy lehetne kicselezni, hogy megint flottul menjen minden?

(#19619) bupemko válasza Mankó (#19618) üzenetére


bupemko
senior tag

Digi router-t kérd bridge módba és használd a tp-linket router-ként, mint korábban.

(#19620) Mankó válasza bupemko (#19619) üzenetére


Mankó
veterán

hmm, nem rossz gondolat, de a router már itt van beszerelve. Be lehet azt állítani a digi routeren belülről is?

(#19621) Essejó válasza Mankó (#19618) üzenetére


Essejó
Topikgazda

Bövebb válaszért ellátogatsz ide. link

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#19622) Mankó válasza Essejó (#19621) üzenetére


Mankó
veterán

:R

(#19623) szaki035


szaki035
tag

Hello, légyszi segítsetek.

Egy áramkimaradás után nem tudtam elérni a Nast, kötöttem rá Monitort, és ezt írja ki:
Boot0: GPT
Boot0: GPT
Boot0: Error

Mit tudok tenni, hogy ne veszítsem el a rajta tárolt adataimat.?? Az egész életem rajta van....
Please HELP

(#19624) szaki035


szaki035
tag

A Rooter látja, ha USB-ről megyek mintha telepíteni akarnám, de a beírt IP-cím nem reagál, sem pedig a Synology Assistent nem látja, csak a Router. Elképzelhető, hogy az USB Boot elszállt?? Az összes Hardot látom a Booton, és a BIOS-ban is egyaránt...

(#19625) Magnat válasza Protezis (#19617) üzenetére


Magnat
veterán

Így cseréltem diszket a 2 lemezes nasomban amit 1 lemezzel használok. 1 lemezes SHR, melléteszed a nagyobb diszket, átkonvertálod tükörre, amikor kész, kiveszed a régi lemezt, aztán ssh-ból demote 1 lemezes shr-re mdadm-mel: [link]
Végül a tároláskezelőben megnöveled a kötetet lemez maximumra.

̿' ̿'\̵͇̿̿\з=(◕_◕)=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿

(#19626) eszgé100 válasza Magnat (#19625) üzenetére


eszgé100
őstag

Ez mar haladas... :)
Mostmar csak azt kell kitalalnom, hogy az eredeti 4TB-s lemezem hogyan legyen shr-re kovertalva?

"-Meddig tart a játék? -Amíg mindenkinek ki nem verik a fogát..."

(#19627) Pubszon válasza eszgé100 (#19626) üzenetére


Pubszon
veterán

Mindkét lemezt akarod használni a NAS-ba külön kötetként.
Nem mindegy milyen sorrendben vannak benne?
Rakd be mellé a 8TB-osat és használd.
A rendszer arra is felmegy, az alkalmazások meg amúgy is csak az egyik lemezen lesznek telepítve. De akár át is rakhatod őket.

Ja, egyébként a sorrend nem számít. :)

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#19628) Protezis válasza Magnat (#19625) üzenetére


Protezis
őstag

Köszönöm, végre! :) Ezzel is tanultam.
Ha tudja az ember, mit csinál, akkor gyorsabb és garantált megoldást ad, viszont szerintem könnyen lábon lőheti magát az ember. Persze ezt csak úgy megjegyzem, jó ismerni ezt az utat is!

[ Szerkesztve ]

(#19629) eszgé100 válasza Pubszon (#19627) üzenetére


eszgé100
őstag

Szeretnem egy kicsit atstrukturalni, mert most omlesztve van minden, az uj 8 terras lemezre csak a filmek, sorozatok, zenek mennenek, amik potolhatoak, a 4 terras meg csak gepeken es laptopokon levo adatok biztonsagi masolataira lenne hasznalva.
Ugye filmek, sorozatok automatikus toltodnek es rendezodnek, ezt a reszet szeretem is hogy nem kell vele foglalkozni.
Mar regen csinaltam es eltartott egy darabig mire igy beallitottam mindent 90%-ara mar szerintem nem is emlekszem, hogy hogyan, ezert szerettem volna inkabb egy az egyben atvinni az egesz rendszert, es miutan megbizonyosodtam rola, hogy megy rendesen, ahogy eddig, torolni a 4tb-osat majd kivalogatni ra es elrendezni rajta a maradekot.

"-Meddig tart a játék? -Amíg mindenkinek ki nem verik a fogát..."

(#19630) kgymac válasza Protezis (#19628) üzenetére


kgymac
őstag

Ez a megoldás csak két lemezes shr-nél működik, 3 vagy több hdd esetén nem. Az tényleg szétesik, ha kiveszel egynél több lemezt mdadm-mel.

(#19631) kgymac


kgymac
őstag

Aki numerikus magot használ DS-sel, a tracker változáshoz ajánlott linux parancs nem fut le a dsm-ben, mert a find-nek nincs -exec paramétere (dsm6.1.7u3, de 6.2.3-on sincs).
Természetesen megoldható for ciklussal,
pl. mentés:
DS-ben a torrentek leállítása után ssh-n belépni, sudo -i, mentés könyvtárat léprehozni, majd a letöltö könyvtárba lépni
(/volume../..../@download)
for i in $( find . -type f -name "*.torrent"); do cp $i /volumeUSB2/usbshare/SAVE; done
A mentéshez mindenki a saját könyvtárát írja be, a mintában a sajátom van (és usb-s kötetről használom).
A mentés után lehet cserélni a trackert is, a do és a ; done
közé kell betenni a sed-et paraméterezve (a magon a minta, ide szándékosan nem írtam be a trackereket). pl..for i in $( find . -type f -name "*.torrent"); do sed -i 's/oldTR/newTR/g' $i; done
Kb. ennyi, majd folytatni kell a torrenteket.
Persze DS-ben is le lehet cserélni, kézzel, de ez kissé gyorsabb.

(#19632) Magnat válasza eszgé100 (#19626) üzenetére


Magnat
veterán

Basicből SHR nem lehet, de raid1 igen: [link]
Aztán ha kész a tükör, kiveszed a régi diszket és elviekben vissza tudod konvertálni basic-nek: [link]

Persze csak saját felelősségre :)

[ Szerkesztve ]

̿' ̿'\̵͇̿̿\з=(◕_◕)=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿

(#19633) Magnat válasza Protezis (#19628) üzenetére


Magnat
veterán

Persze, észnél kell lenni és csak akkor belevágni ha tudod mit csinálsz :)

̿' ̿'\̵͇̿̿\з=(◕_◕)=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿

(#19634) szaki035


szaki035
tag

mostmár a Nast a Rooter sem látja, légyszi segítsetek... :((

(#19635) RazoR


RazoR
veterán

Sziasztok!

Épített géphez mi lenne most az ajánlott ITX lap integrált procival?
Az összefoglalóban említettekből már egyik sem kapható...

(#19636) Protezis válasza RazoR (#19635) üzenetére


Protezis
őstag

Attól függ, mire használnád, meg hány user használná. Ha nem nagyok az igényeid, akkor az Asrock J3455 egy korrekt lap. A B verzión csak 2 SATA port van, azt kevésbé ajánlom (nekem olyan van).

(#19637) RazoR válasza Protezis (#19636) üzenetére


RazoR
veterán

2-4 user lenne és kellene a legalább 4 sata port.

(#19638) enginev3.0 válasza RazoR (#19637) üzenetére


enginev3.0
félisten

Várd meg a novembert, hátha jönnek új integrált amd lapok

A sas száll ide - száll oda, de a szálloda nem sas ide - sas oda || Logitech <3

(#19639) RazoR


RazoR
veterán

Ez esetleg?
Asrock J3455-ITX

(#19640) fogtunder válasza RazoR (#19639) üzenetére


fogtunder
nagyúr

elvileg elég kell, hogy legyen, ha nem akarsz vele transzkódolást csináltatni. magának a rendszernek bőven megteszi.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19641) Protezis válasza RazoR (#19639) üzenetére


Protezis
őstag

Szerintem az egy jó választás. Amit én néznék új lap esetén:
- 4 SATA port. Utólagos kártyával korrigálható, ha csak 2 van.
- lehetőleg Intel NIC (az Asrockban sajnos Realtek van, egyelőre 6.2.3 alatt nincs vele gond). Utólagos kártyával korrigálható.
- Intel CPU (privát vélemény, AMD is persze lehet jó választás). Legalább 2, de inkább 4 mag. Lehetőleg olyan, ami megtalálható valamelyik Synology modellben.
- HW videó transcoder az IGP-ben, amit a Plex támogat
- Támogat ECC RAM-ot (ez sajnos nagyon ritka)
- 16 GB RAM-ot támogat.

Az ITX lapokon 1 PCI-E port van, így csak 1 funkciót tudsz kártyával megoldani.

Nekem kb. ezek fontosak, illetve szempontok, amiket nézek.

(#19642) Protezis válasza fogtunder (#19640) üzenetére


Protezis
őstag

Transcoding pont megy vele. A Plex 60-70% CPU melett visz 2 db 4K HEVC -> 1080P konverziót az Intel IGP-nek köszönhetően.

(#19643) RazoR válasza fogtunder (#19640) üzenetére


RazoR
veterán

Fotós, videós projektekhez a nyers anyag tárolására kellene igazából, alkalmanként a vágáshoz az anyag betallózása is erről a gépről menne helyi hálózaton keresztül.

[ Szerkesztve ]

(#19644) fogtunder válasza Protezis (#19642) üzenetére


fogtunder
nagyúr

akkor pláne nem szóltam.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19645) fogtunder válasza RazoR (#19643) üzenetére


fogtunder
nagyúr

erre elvileg elég. viszont a nagyobb méretű nyersanyagok betallózása lehet lassú lesz, ezt majd látjátok.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19646) RazoR válasza fogtunder (#19645) üzenetére


RazoR
veterán

Gigabites belső hálón is?

(#19647) fogtunder válasza RazoR (#19646) üzenetére


fogtunder
nagyúr

sok mindentől függ. milyen HDD-k, milyen konfigurációban, mekkora felbontású és milyen hosszú a videó, hány felhasználó csinál ilyet egyszerre. ezért mondom, hogy majd látszik felhasználás közben.

akit én ismerek, úgy szokott vágni, hogy a nyersanyagot kimásolja a meló idejére SSD-re és utána a kész anyagot menti újra vissza.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19648) Protezis válasza fogtunder (#19647) üzenetére


Protezis
őstag

Párszor felmerült már bennem egy (illetve kettő) ilyen beszerzése: https://www.club-3d.com/en/detail/2468/usb_3.2_gen1_type_c_to_rj45_2.5gbps_adapter/
Combos switch nélkül akár közvetlenül is összeköthető a NAS és a PC. Elvileg működésre bírható Xpenologyn. Egyelőre elvagyok gigabiten, de RazoR-nak lehet érdekes lehet ez.

(#19649) fogtunder válasza Protezis (#19648) üzenetére


fogtunder
nagyúr

elvileg jó lehet, csak az Asrock lapon, amit nézegetnek, nincs Type-C port

I hate morning people. And mornings. And People.

(#19650) RazoR válasza Protezis (#19648) üzenetére


RazoR
veterán

:R

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  XPEnology
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.