Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#979) #65675776 válasza Skon26 (#978) üzenetére


#65675776
törölt tag

Hát nem tudom, attól, hogy a lakk tömény még nem kellene így kinéznie. De eleve nem kellene a puci festékre egyből mattlakkot kenni. Első körben minden esetben fényes lakk. Márcsak azért is, mert a matricák máskülönben opálosak lesznek. Szóval három réteg hígított fényes lakkal kell kezdeni, hogy tükörfényes legyen a felület a matricák alatt. Majd ha a matricák fent vannak, akkor még egy vékony réteg fényes lakk rögzíteni a matricákat, és csak utána a fényes lakk. És ha mindezt ecsettel csinálod, akkor szigorían megvárni a rétegek közötti egy nap száradási időt!

Ami még nagyon fontos, az a hígító. Ha enamel lakk, akkor vagy a sajátját használd, ami jó drága, vagy csakis a legjobb minőségű lakkbenzinek egyikét. Pl Supralux-ot. Az olcsó lakkbenzinek tele vannak szennyező anyagokkal, sokkal agresszívebbek, képesek visszaoldani a korábbi rétegeket. Akril lakk esetén lehet kell egy kicsit tesztelgetni. Ha szerencséd van, akkor simán denaturált szesszel is tudod hígítani, ha nincs, akkor jöhet a házi kevergetés (1/3 IPA, 2/3 víz, pár csepp glicerin). Utóbbi a legtöbb akrilfestékkel és hígítóval gyönyörűen működik (leszámítva pl a Gunze Mr Hobby-t, ahhoz észterhígító kell, ami elég agresszív. Vagy a sajátja, az meg irreálisan drága. Fel is számoltam a Mr Hobby készletem, mert nem éri meg). Persze ha nem akarsz ezzel szórakozni, akkor olcsó pótléknak még mindig ott van a szélvédőmosó, lehetőleg a téli verzió. Denszeszt egyébként nem érdemes töményeh használni, mert akkor nagyon gyorsan szárad a festék. Nyugodtan lehet hígítani vízzel. Jó akár a csapvíz is, de az ioncserélt víz filléres tétel, szóval inkább azt használd.

És fontos az ecset is. Nem tudom milyet használsz, de nagyon sokat számít. A legjobbak a Tamiya laposecsetei nagy felületekhez. Nem rosszak az AK ecsetek sem, de a Tamiya-nak semmi sem ér a nyomába. Sajnos nem sok helyen lehet kapni ebben az országban. Aránylag drága, de a minősége indokolja is, nagyon kiemelkednek a mezőnyből. Szerencsére idén Móváron volt egy börzésnél, 2500-ért vettem is gyorsba egy 3-as készletet és még egy nagyobb laposecsetet külön. Egy jó ecset lehet a különbség a csíkos és a sima felület között. A keményszőrű ecsetek nem érnek sokat ha finom munkáról van szó.

Ez a készlet: [link] és ez az ecset: [link] Ahogy látom azóta a lapos olcsóbb is lett. Ezzel a négy ecsettel el lehet lenni szinte bármire. A No.3 persze cserélhető akár a nagyobb No.5-re.

Humbrol lakkját régebben próbáltam, de akkor hamarjában letettem róla, mert még 5-6 hónap után sem száradt meg rendesen, ragadt a felülete.Mondjuk ez akkor volt, amikor még új termék volt, kb 20 éve. Lehet azóta javították. Vannak persze esetek, amikor ez jó tulajdonság, de a végső felület kialakítása nem ez az eset.

Mondjuk belegondolva, a felület amiatt is lehet ilyen, mert felhabosodott a lakk. Ez megintcsak egy baja volt anno a Humbrolnak. De akár a nem igazán kitakarított ecset is okozhatja. Az utolsó szürkét kissé visszaoldotta a lakk az ecsetből.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.