Hirdetés

2024. június 28., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (téma lezárva)

Hozzászólások

(#45251) floatr válasza sh4d0w (#45249) üzenetére


floatr
veterán

Ahzo, ez elég szarul hangzik

(#45252) veze válasza Kendek (#45243) üzenetére


veze
őstag

átirtam és valóban nem jelenik meg.
de mostmár hiaba nyomkodom a shiftet a választómenü akkor se jelenik meg.. vagy annak meg kéne továbbra is ettől még?
igy most az ubuntut perpill el se érem, csak win indul azonnal.
amugy én az újrainditast nem arra értettem hogy nem töltött be rendesen és kinyomom.. akár wint- akár ubit. Újrainditás alatt azt értettem hogy szabályosan leállt és újraindult ( pl amiatt hogy másik op rendszert válasszak)

(#45253) sh4d0w válasza floatr (#45251) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog (1)

Löktem egy teljes rebootot, xorg-log folyamatos figyelés alatt van.

https://www.coreinfinity.tech

(#45254) Nowhereman válasza sh4d0w (#45249) üzenetére


Nowhereman
őstag

ha újabban - valszeg frissítéssel jött a baj
hülye tippek a visszára, ha nem megy előre:

ha az xorg PPA-ja aktív, akkor az adott alkalmazást próbáld próbáld a synaptic-ból visszakényszeríteni az alap Lucid verziót és fixálni. Ha meg véletlen az is befrissítették a hibásra a C-nál, akkor meg a telepítőlemezről lehetne megpróbálni...

Utánam a kondenzcsik!

(#45255) sh4d0w válasza Nowhereman (#45254) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog (1)

Köszi a tippeket. Most a reboot óta normálállapot van, belöktem az udevadm-et is, de most persze az égvilágon semmi nincs...

https://www.coreinfinity.tech

(#45256) Visormail


Visormail
addikt

Sziasztok van egy Ubuntu Linux virtuális gépem, VMWare alatt fut 11.10-re frissítve és kicsi volt a beállított háttértároló maximális mérete. A VMWare-ben megnöveltem a maximális méretet, utána a friss gparted-live-0.11.0-10.iso lemezképről bootoltam és kiterjesztettem a meghajtó méretét az üres területre is. Ezt csak úgy tudtam megtenni, hogy kitöröltem a swap partíciót mert ez az adatpartíció és a partícionálatlan terület között volt.
Ez után a meghajtó végén újra létrehoztam egy partíciót linux-swap fájlrendszerrel, formatálás linux-swap fájlrendszerrel, swap bekapcsolása. Mindkét partíció elsődleges.

Az Ubuntu működik nincs vele semmi baj, viszont ha a feltelepített gparted-et elindítom akkor a swap partíción azt mutatja hogy Méret 509.88 MiB Használt - Szabad - Állapot: nem aktív. Ha itt újra rányomok jobb gomb/swap bekapcsolása akkor úgytűnik megcsinálja a jobbgombos menüben swap kikapcsolása lehetőséget mutat és az Állapot: aktív, de újraindítás után megint ugyanaz van mint az elején.

Mitől lehet ez, mit kellene még csinálni? A jelzőknél esetleg be kell pipálni valamit?

[ Szerkesztve ]

Ryzen 7 5700G, 32 GB, RX6600XT, Windows 11

(#45257) Kendek válasza veze (#45252) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Nem nyomkodni kell azt a billentyűt, hanem lenyomva kell tartani. Induláskor ellenőrzi az állapotát, és ha le van nyomva, akkor megjeleníti a választómenüt. Leteszteltem azért, de nálam rendben megjeleníti így átírva is a menüt. Esetleg annyit próbálj akkor meg, hogy állítsad vissza a 10 másodperces várakozási időt, mert én úgy nézem, hogy hiba esetén alapból -1-re állítja (tehát soha sem fog magától tovább menni), de ebben az esetben pedig 10 másodpercre állítja (de az update-grub után ne felejtsd el megint átírni a grub.cfg-ben). Így elkerülöd a Shiftezést és tovább is megy Windows után. Ha ez így már valóban jó lesz, akkor megmondom, hogy hogyan kell szabályosan beállítani.

(#45256) Visormail: A /etc/fstab fájlban át kell írni a swap UUID-jét az újra. Ezt a GPartedben kiolvashatod. Enélkül nem fogja automatikusan aktiválni a rendszer a betöltésénél.

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#45258) aldebaran


aldebaran
őstag

Ki tudná megmondani, hogy ubuntu alatt hogy indulna el egy vmware gép teljes képernyőn? A vmrun start "útvonal.vmx" elindul, de a nogui parancsot utána írva már nem.

Gandhi mondta: "Élj úgy, mintha meghalnál holnap. Tanulj úgy, mintha örökké élnél."

(#45259) Visormail válasza aldebaran (#45258) üzenetére


Visormail
addikt

A VMWare-be a host gép tulajdonságai közt, Options fül Power menüpontban kipipálni: Enter full screen mode after powering on.

Ryzen 7 5700G, 32 GB, RX6600XT, Windows 11

(#45260) jochen


jochen
csendes tag

Sziasztok! Van egy problémám.Remastersys-sel akartam csinálni egy visszaállitó dvd-t.Mivel a komplett rendszerről akartam, beállitások, stb. egy backupot választottam, nem a dist-et.Harminc percig dolgozott, kész.A home mappában megejelent a remastersys könyvtár, töküresen, az adminisztrációban pedig a "Release telepitése" erre kattintva telepiteni akar, de nekem nem kell, hiszen a rendszer működik.Nekem egy iso -fájl kellett volna, amiről tudok csinálni egy telepitő dvd-t.DE igy hogyan, miről?Tanácstalan vagyok, törölni sem tudom.

A mértéktartás abból áll,hogyha valamiből elegem van, abbahagyom.

(#45261) dcsabesz válasza floatr (#45209) üzenetére


dcsabesz
tag

Üdv!

Először is köszönöm a sok segítőkész hozzászólást.
Aztán most sorra veszem a dolgokat:

hallari:a rendszerfigyelőt nem tudom átállítani minden folyamat nézetre (nem tudom választani), az indítópultban két dolog volt,(login sound és Caribou) azokat kiszedtem.

rynar: ki fogom próbálni a Lubuntut, azt hiszem. A kérdésem az volna, hogy az "xserver-xorg-input-acecad" nevű csomagot? Mert csak e miatt váltottam 10.04-ről.

floart: beütöttem a parancsot és már kb 10 perce midenféle dolgot listáz a képernyőre. Ez mit jelent? Hadjam végigfutni?

benzol: köszi a tippet, azt is ki fogom próbálni, ezt nem is tudtam.

Nowhermann: a tábla pontos típusa Acecat Flair USB 5"x4", és pont e miatt van ez a kalamajka. Mert a 10.04 alatt nem műnködött rendesen, a 11.10 alatt viszont alapból minden hibátlan, viszont maga a rendszer egy fos a gépemen. Sakk-Matt.

(#45262) dcsabesz válasza dcsabesz (#45261) üzenetére


dcsabesz
tag

Hoppá!
Most sikerült átállítani a rendszerfigyelőt.
Egy upowerd nevű folyamat fogja a rendszert.
Ez meg mi?

(#45263) Kendek válasza jochen (#45260) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Én ugyan nem értek a Remastersyshez, de esetleg tudok ajánlani helyette egy alternatívát. A Rendszerment segítségével is készíthetsz ilyen .iso-t, amely aztán tükrözni fogja a telepített rendszeredet. De ezt a Live-ot aztán telepítheted is vele, új felhasználónév, jelszó, gépnév, stb...

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#45264) aag válasza jochen (#45260) üzenetére


aag
őstag

Korábban én is a Remastersys-el csináltam ilyesmit, de már egy jó ideje a Rendszerment nevű programot használom nagy megelégedéssel. Ajánlom neked is.

(#45265) leslieke


leslieke
Jómunkásember

Valaki erre:

10.04-re fel lehet varázsolni a Gnome 3-at? Egyáltalán érdemes-e, van értelme?

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#45266) dcsabesz válasza dcsabesz (#45261) üzenetére


dcsabesz
tag

Megvan a megoldás. Vagyis csak tüneti kezelés, de több mint a semmi.
Itt a leírás[link] :C :Y
De az elég kellemetlen, hogy ez ennyire bug-os.

(#45267) dcsabesz válasza dcsabesz (#45266) üzenetére


dcsabesz
tag

Meg itt is van megoldás:[link]

(#45268) Kendek válasza leslieke (#45265) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

10.04-re hivatalosan, de PPA-ból sem nagyon lehet feltenni a GNOME 3-as verzióját. De különösebben nem is lenne értelme neki, hiszen az LTS-eket általában a stabilitásuk (na és persze a hosszútávú támogatásuk) miatt használják az emberek. A rendszer ilyen mérvű frissítése viszont igencsak kockázatos, a kapott eredménnyel pedig csak nőnek a bugok, az instabilitás. Nem beszélve az alaptárolóban levő egyéb csomagok inkompatibilitásáról. Jó eséllyel kapnál egy használhatatlan rendszert. A GNOME 3 integrálásába komoly energiát fektettek a fejlesztők az Oneiricnél, hiszen - belül - elég komoly változáson esett át az asztali környezet.

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#45269) leslieke válasza Kendek (#45268) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Köszönöm! :R

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#45270) ViZion válasza rybank (#45207) üzenetére


ViZion
félisten

"Lubuntu. Próbáld ki, mondogatják, hogy fapad, de nekem nem. Viszont turbó."
Akkor mi van? Nem az asztalt nézi az user. Ha nem bírja a gép, akkor kompromisszumot kell kötni... ...vagy költeni a gépre ;] Nekem tetszett, csak bekavert Ubuntunak, majd LiveUSB-vel megnézem.

RBJ: Pinta képszerkesztőt próbáld ki. Nagyon jó (nem azé' mert fordításban benne voltam). Igazi mini "fotosop", átlag dolgokra bőven jó. InkSpace vektoros, nem képszerkesztésre, hanem rajzolásra való.

Kendek: Rendszermentel nem tudtam felcsatolt NTFS partívióra menteni... erre van vmi hegesztés? SSD-n nincs elég hely.

[ Szerkesztve ]

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#45271) veze válasza Kendek (#45257) üzenetére


veze
őstag

nos ugy tünik sikerült valami..
a grub.cfg -ben szerepeltek ezek a sorok :

set lang=hu
insmod gettext
if [ "${recordfail}" = 1 ]; then
set timeout=-1
else
set timeout=10
fi
### END /etc/grub.d/00_header ###

azt nem értem miért szerepel két sorban is a set timeout, ( és kitörölhetem e a másodikat?) de az elsőben a -1-et átjavítottam szintén 10-re és most így jó.
próbáltam pár windowsos indítás/leállást de így mindig előjön a visszaszámlálás és elindul az alapértelmezett..
nem tudom ez-e a szabályos módja a javításnak, de nekem most (eddig) nem javította vissza -1 -re még..
logmein miatt távolról indítva muszáj hogy a windows induljon el, azért fontos ez nekem

(#45272) veze válasza Kendek (#45257) üzenetére


veze
őstag

gondolom erre a -1 értékre gondoltál..
legalabbis én úgy értelmeztem:)

(#45273) God Vazzeg válasza veze (#45271) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Ez egy választó algoritmus, kell bele mindkét sor, ha a recordfail 1-et ad vissza akkor timeout=1 egyébként timeout=10 :K

(#45274) Kendek válasza ViZion (#45270) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Maximum csak úgy, ha dd-vel készítesz egy tárolót, majd azt ext4-re formázod. Akkor csatolás után már erre a fájlrendszerre készíthetsz visszaállítási pontot.

(#45271) veze: Nem egészen erre gondoltam, hanem a recordfail átírására. Ha a recordfail értéke sosem lesz 1, akkor mindig 10-et állít be timeoutnak. De persze a lényeg ugyanaz, csak kérdés, hogy melyiket lehet úgy beállítani, hogy update-grub-nál automatikusan a számodra helyes értéken álljon.
Ha minden igaz, akkor ez a parancs segít a probléma hosszútávú megoldásában (lehet, hogy kell hozzá sudo):

grub-editenv /boot/grub/grubenv unset recordfail

De a recordfail értékét is állíthatod állandó 0-ra, csak a /etc/grub.d/00_header fájlban írd át.

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#45275) dcsabesz válasza dcsabesz (#45266) üzenetére


dcsabesz
tag

Ja és azóta visszakapcsoltam a Unyti felületre. Semmi probléma a procihasználattal. Szépen döcög 10-20%-on. :))

(#45276) aldebaran válasza Visormail (#45259) üzenetére


aldebaran
őstag

Ez be van állítva. :K
Ha kiadom a nogui-t, utána már parancssorból nem is akar elinduln vmrun-nal, nogui nélkül, csak újraindítás után. :(((

Gandhi mondta: "Élj úgy, mintha meghalnál holnap. Tanulj úgy, mintha örökké élnél."

(#45277) ViZion


ViZion
félisten

Van esetleg valahol leírás az Ubuntu processekről, hogy mi mit csinál, mennyire szükséges?
Néhány érték többszörös, többség alszik... nevek többsége semmit nem mond, guglizva is szerény eredményeket kaptam.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#45278) bsanya válasza rybank (#45207) üzenetére


bsanya
aktív tag

Kubuntura 11.10 tudok Lubuntu-t húzni úgy, hogy ne kelljen újraraknom a rendszert? (beállítások megmaradjon) Még egy újabb Live CD-t nem írnék, csak a próba kedvéért :))

Xiaomi Mi 11i

(#45279) God Vazzeg válasza bsanya (#45278) üzenetére


God Vazzeg
veterán

(#45280) rybank válasza bsanya (#45278) üzenetére


rybank
senior tag

Lehet. De a tiszta telepítés az ajánlott. Utóbbi esetén gyorsabb a rendszer.

(#45281) vicces válasza rybank (#45280) üzenetére


vicces
addikt

ez azért nálam nem igaz a mint vs unity megoldásra ;)

:)

(#45282) rybank válasza vicces (#45281) üzenetére


rybank
senior tag

Fejtsd ki, vagy linkelj hsz.-t. Nem tudom miről van szó.

(#45283) bsanya válasza God Vazzeg (#45279) üzenetére


bsanya
aktív tag

bsanya: "Kubuntut használok LXDE felülettel,...."

rybank: "...Kubuntut használok LXDE felülettel..." :DDD

bsanya: "Nagyon nagy hülyeséget írtam? :B "

rybank: "Nem hülyeség. A lényege, hogy milyen alkalmazásokat használsz. Ha rengeteg KDE-st és csak kevés többist, akkor oké, hogy Kubuntu alatt használsz LXDE-t.
Viszont, ha rengeteg könnyűsúlyú alkalmazást ott a Lubuntu."

Arra gondoltam, nem véletlenül írta rybank a Lubuntu használatát...., ha Kubuntut használok LXDE felülettel, az attól még csak Kubuntu, nem?

Xiaomi Mi 11i

(#45284) rybank válasza bsanya (#45283) üzenetére


rybank
senior tag

Na szóval. A lényeg. Hiába van Kubuntud LXDE-vel, ha főleg KDE-s programokat futtatsz rajta. Plusz processzek futhatnak, amik a tiszta Lubuntu telepítésnél nem fognak. Ők a gépeden lévő KDE művei.

Amiért válaszd a Lubuntut az az, hogy nem lesz sok minden felesleges csomag felrakva. Csak ami kell, az is a könnyűsúlyú, a sebességre, az erőforrások kímélésére összeválogatott program.

[ Szerkesztve ]

(#45285) bsanya válasza rybank (#45284) üzenetére


bsanya
aktív tag

A Kubuntu-t nem tudom "visszabontani" Lubuntura? Gondolok itt a felesleges csomagok eltávolítására... :B

Xiaomi Mi 11i

(#45286) rybank válasza bsanya (#45285) üzenetére


rybank
senior tag

Elviekben elég egyszerű. Felteszed a lubuntu-dekstop-ot. A kubuntu-desktop-ot, meg letörlöd.
Azonban szerintem egy teleszemetelt lomha rendszert kapsz. De fix me.

(#45287) bsanya válasza rybank (#45286) üzenetére


bsanya
aktív tag

Mindegy, egy újrahúzást még kibírok, hétvégére úgyis nagy havazást jósolnak :DD

Xiaomi Mi 11i

(#45288) rybank válasza bsanya (#45287) üzenetére


rybank
senior tag

10 max 15 perc az install. Utána a babrálásával csak nem megy el a hétvégéd. Előtte live-ozz, hátha nem tetszik. Vagy virtualbox.

(#45289) God Vazzeg válasza rybank (#45288) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Én felraktam a sima ubira a lubuntu desktopot, és patentül megy minden, nem is lett lassabb semmi :F Annyi, hogy tudom választani azt is felületnek :)

(#45290) rybank válasza God Vazzeg (#45289) üzenetére


rybank
senior tag

A rendszer nem lesz lassabb. De a tiszta Lubi gyorsabb annál is.

(#45291) God Vazzeg válasza rybank (#45290) üzenetére


God Vazzeg
veterán

:Y Az a nem semmi! :)

Néztem ezt a puppy linuxot, van valakinek tapasztalata vele? Melyik disztróra épül? Mennyire stabil?

(#45292) rybank válasza God Vazzeg (#45291) üzenetére


rybank
senior tag

distrowatch-on olvass utána. Habár a RAM-ból fut az egész nem volt olyan gyors. A kinézete gyalázat.

(#45293) hcl válasza bsanya (#45285) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

HA csak próbálgatni kell, akkor tedd fel az LXDE desktopot. Úgy is gyorsabb lesz valamivel. Ha nagyon csak próbálgatni kell, akkor telepítsd mellé, vagy tedd virtuális gépre :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#45294) RBJ


RBJ
addikt

Kubuntu ra van olyan autostart féle gui mint az ubuntu n. OTT tudtam kiszedni dolgokat meg be tudtam állítani, indittatni olyat amit én gondoltam. pl conky stb. Kubi n még véletlenül se találom ezt. :DDD
Az indítás-leállítás menüt meg nem mondja senki mert ott nem lehet babrálni dolgokat.

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#45295) hcl válasza RBJ (#45294) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Rendszerbeállítások -> Indítás és leállítás.

Mutogatni való hater díszpinty

(#45296) veze válasza Kendek (#45274) üzenetére


veze
őstag

köszönöm a segítséget!!
futtatam a parancsot..
azt is megnéztem a /etc/grub.d/00_header fájlben, hogy hol tudom átírni, de egyelőre nem írtam át. Most jó..
Annyira nem zavar az ha update után át kell írnom mindig, grub.cfg-t ugyis meg kell nyitnom olyankor a boot sorrendet átjavítani, mert ubit veszi olyankor előre. legalább mostmár tudom mit kell még, ahhoz hogy ne álljon meg a bootmenü

(#45297) floatr válasza dcsabesz (#45275) üzenetére


floatr
veterán

Na szóval egy kissé kimaradtam, mivel csak napközben vagyok errefelé. Az, hogy idétlenül fossa magából a logot, nálam azt jelentette, hogy valamilyen driver-hiba miatt azt érzékelte, hogy másodpercenként 20-30 alkalommal kicserélem az akksit a netbookban. Emiatt a kernel ontotta magából a státuszok eseményeit, és ezeket láttad az udevadm monitor kimenetén. Ez a kis alkalmazás egyébként annyit csinál, hogy az udev alrendszeren átfolyó eseményeket monitorozza, és írja ki az aktuális cselekményt. Amikor ez a kimenet egy vadul futó listát ad, akkor ott állati nagy gáz van.

A netbook-kal kapcsolatban amúgy nekem is az volt a megoldás, hogy downgrade 10.04-re, ott ritkábban jönnek az események, 2-3 másodpercenként, vagy akku ki - táp be, nincsen őrület, illetve a 12.04-es daily esetében szintén ritkábban jönnek ezek az események.

Egyébként ha már idáig eljutottál, megtehetnéd azt a szívességet, hogy vagy kommentelsz ide egy rövid leírás keretében, vagy csak kattintasz az affects me linkre. Kicsit nagyobb prioritást kap a dolog, ha többen jelentkeznek, és hamarabb javíthatják, bár ez mondom inkább kernel probléma.

[ Szerkesztve ]

(#45298) hcl válasza floatr (#45297) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ja, nekem ez a Fujitsz gépemen (i945 chipset, Pentium M) volt, hogy minden CPU frekiváltást loggolt, de legalább nem terhelt feleslegesen. Csak a hely fogyott el :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#45299) sh4d0w


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog (1)

Noh, megtaláltam a disznót. A tegnapi problémám valós forrása nem a xorg, hanem a LibreOffice Calc 3.3.2. Tud valaki javítást rá?

https://www.coreinfinity.tech

(#45300) Kendek válasza sh4d0w (#45299) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Esetleg a frissítését tudnám javasolni, hátha javítottak rajta valamit.

<-ƘƘ->

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.