Hirdetés

2024. június 4., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Szakmai LOGOUT  »  [Re:] Mi a Warez? Bűn vagy kényszer? (téma lezárva)

Hozzászólások

(#357) Egon


Egon
nagyúr

Sok hasznos és kevésbé hasznos hozzászólás született. Ahogy az lenni szokott, a két szélsőség véleménye a leghangosabb. Egy pár dolgot szeretnék hozzáfűzni az eddigiekhez.
1. Valaki végtelenül leegyszerűsítette a kérdést: szerinte vannak a "mindentmegvevők" és a "mindentletöltők". Ez korántsem így van. Ahogy az előző hozzászólásomban említettem: van, amit megveszek, van amit nem (és szerintem rajtam kívül sokan vannak így).
2. Az is elhangzott, hogy ha valaki valamit letölt, az mindenképpen jogellenes, mivel csak torrentről lehet letölteni, és ott fel is kell tölteni. Baromi nagy csúsztatás: egyrészt vannak egyéb lehetőségek (elég csak a két legelterjedtebb alternatívát, az ftp-t és az SMSWeb-et említeni), másrészt technikailag megoldható a feltöltés 0 kB-ra történő korlátozása is.
3. Nem utolsó szempont a jogtiszta verziók ellen az sem, hogy sokszor (ad absurdum) kényelmetlenebb az eredetit használni, mint a letöltöttet (Cerebellum is írt már erről). Anno az Imperium Galactica volt az a progi, amit megvettem eredetiben, a kollégák a kalózverzióval játszottak. Nekem cserélgetnem kellett a CD-ket fajváltáskor, nekik nem. Az sem semmi, hogy pl. a Civ3 (meg szinte minden más) csak az eredeti CD meghajtóba helyezésekor fut (este hálás, amikor felpörgeti a meghajtót, mint állat). Más téma: filmek. Egy normális torrent oldal felhasználóbarátabb, mint az online (vagy offline), jogtiszta alternatívák bármelyike. Egyből látom pl. az IMDB-n kapott pontszámot, stb. Amíg ez nem változik, miért lenne előrelépés a warez visszaszorulásában?
4. Azt is figyelembe kellene venni a nagy-nagy megkövezéseknél, hogy a warezoró társadalom egész iparágakat tart el (hardvergyártók, internet-szolgáltatók), amire senki sem kényszeríti őket (azaz ha pölö feltalálják a feltörhetetlen másolásvédelmet, valszeg lemondom a picsába a 8 MBit-es netet (minek?!?), és soha nem veszek újabb vga-t).
5. A kalózverziók letöltése a szerzői és szomszédos jogos megsértése, nem lopás. Más kategória. Persze vannak, akik szerint a warezolás lopás - szerintem pl. az MS azon húzása, hogy az XP-ben "eldugta" az optikai meghajtók autorun opciójának állítását (a Win98-ban megszokott, tök logikus helyről), szubjektíve gyilkossági kísérletet követett el ellenem (majdnem agyvérzést kaptam elsőre) - csakhát ez senkit nem érdekel... :U
6. Kb. százszor átrágtuk magunkat ezen a témán, nagyjából ugyanazzal a végeredménnyel. Tényleg kell százegyedszer is?

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

Útvonal

Fórumok  »  Szakmai LOGOUT  »  [Re:] Mi a Warez? Bűn vagy kényszer? (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.