- Szoszo94: Xiaomi Mi Router 3G - Padavanra fel!
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- [K2]: A vagyonvédelmi rendszerszerelővé válás rögös útja
- droidic: A Coffee Lake titkos nyolcmagos processzora – CC150
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- GoodSpeed: Samsung Galaxy S24 FE - tapasztalatok
- Argos: PH!arckép
- weiss: Pant* rant
- sziku69: Szólánc.
Új hozzászólás Aktív témák
-
Acer Aspire One Pro 531, Lubuntu 16.04.1 LTS 32-bit-es verzió.
WLAN chip ID: BCM4312
WLAN driver:sudo apt-get update
sudo apt-get --reinstall install bcmwl-kernel-sourceA célnak megfelel, rendben működik (böngészés, webes táveléréssel szervermenedzsment, tartalomfejlesztés), videós médiafogyasztásra melegedés miatt nem feltétlenül alkalmas (mármint a noti), emellett nagy felbontású videókat a gyenge HW miatt nem játszik le megfelelő sebességgel.
-
Dell Vostro 3300, Core i5, Ubuntu Mate, (az bluetooth-al nem tud mit kezdeni de a többi tökéletes)
-
-
spammer
veterán
"Nincs valami autocomplete ezekre? "
Cseréld le a shell-t, azaz a bash-t zsh-ra. Itt egy bemutató videó: [link]
Utána tabbal tudsz ugrálni a javaslatok között (listában). Továbbá tud automatikus javítást (elgépelés esetén), parancs színezést (pl. zölddel írja ki, ha létezik a parancs, pirossal, ha érvénytelen), a könyvtárváltásoknál nem kell a cd parancsot a könyvtárnév elé írni, jelezheti a git statust a promptban (lásd a témák között: [link]). Szóval egy okosabb, kényelmesebb shellt kapsz.
sudo apt-get install zsh
Aztán ezt rakd fel hozzá a githubról: robbyrussell/oh-my-zsh (itt az 4. lépésben átváltasz zsh-ra, és akkor ezentúl az lesz az alapértelmezett shell a Bash helyett).
Aztán érdemes ezt is (színezéshez): zsh-users/zsh-syntax
~/.zshrc-ben tudod aktiválni a plugineket (lásd a githubos leírást):
plugins=(git zsh-syntax-highlighting)
-
(kezdünk nagyon elmenni off-ba)
Ez igaz, viszont ami igazán üdítő az egészben, hogy végre nem Linux vs Win szembenállás van, legfeljebb Linux vs Linux! Inkább ilyen vélemények ütközzenek itt, hátha lesz egy winmentes Linuxos téma végre.
Amúgy ha a Distrowatch-ra pillantok, nem félek, hogy ilyen/olyan irányba indul a Linux, van miből választani, de ha valakit zavar, ami van, csinálhat magának saját disztrót bármikor.
A kezdőknek való disztrók meg legyenek csak kulcskészek, a haladók jó része úgyis elkerüli ezeket, ha igaz, semmi nem kötelező! Terminalt meg a kezdők egy része, aki fogékony rá kicsit, úgyis megkedveli.
Linuxmint.hu-n egyenesen azt említik, nem szabad használni, ott a mintupdate, ettől függetlenül soha nem volt gondom a terminalos updatekkel. -
inf3rno
nagyúr
Nincs valami autocomplete ezekre? Úgy nagyjából lehetne _-al elválasztva névterezni, és kategóriákat kitalálni, az autocomplete meg kirakná, hogy milyen függvények vannak 1-1 névtérben. Nem tökéletes, de használhatóbb lenne, mint a mostani.
Én is gyűjtöm fájlba, de valamikor már a fájlt sem találom.
Nálam komoly gondokat okoz, hogy az összegyűjtött tudásanyagot menedzseljem. Sokezer fájl és könyvjelző. Egyszerűen már nem igazodok el rajta, mert a hierarchikus kategóriánkénti besorolás már kevés hozzá, főleg ha azt nézzük, hogy a legtöbbje egyszerre sok kategóriába besorolható. Azt hiszem összeütök majd valamit, hogy egy kategória gráf eltérő csomópontjaihoz tudjam kötni ezeket az anyagokat, mert elég sokszor keresem 5-10 helyen valamelyik fájlt vagy könyvjelzőt, mire megtalálom, hogy hova tettem. Sokkal jobb lenne több tag-et kiválasztani, és azok alapján leszűkíteni, hogy mire gondoltam.
(kezdünk nagyon elmenni off-ba)
-
cami][us
senior tag
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Biztos van bennük logika, de ezek a dolgok még a unixos időkből öröklődtek és valószínűleg már így is maradnak meg mindörökké.
Ezek amúgy mindennapos parancsok, nem ezekkel van gond. Inkább pl. a komplikáltabb dolgokkal, mint a másolás a dd-vel. Azt mindig meg kell néznem valahol...
-
inf3rno
nagyúr
Valahogy én is így érzem. Nekem már az nehézséget okoz, hogy fejben tartsam, hogy mik a rövidítések, illetve mikor kell rövidítést használni, és mikor nem. Teljesen logikátlan az egész, pl rm -> remove, ls -> list, umount -> unmount, useradd -> add_user, stb... Kicsit PHP4 flavor-e van a dolognak. Egy alap szintű névterezés sokat dobna rajta.
A GUI-nak az a nagy előnye, hogy eléd rakja egy könnyen értelmezhető formában, hogy mik a lehetőségek. Nyilván vannak korlátai, pl ha bash scriptet akarsz írni, akkor sokkal nehezebb GUI-ban összekattintani, mint egy szövegszerkesztőben lekódolni.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
-
inf3rno
nagyúr
Hát szerintem sem volt értelme just another DE-t lefejleszteni. Nem nyújt semmivel sem többet, mint kde, xfce, stb...
Nyilván nagyobb %-ban bugosak, kevesen fordítanak időt GUI tesztelésre, és nem is annyira egyszerű, mint konzolt tesztelni. A GUI akár épülhet konzolos parancsokra is, szóval lehet plusz egy réteg a konzol felett, láttam már sokszor ezt a megoldást. Ha nagyjából ugyanazt támogatja, mint a konzol csak űrlapokkal a paramétereknek, akkor talán könnyebb így lefejleszteni, egyébként viszont lassabb ahhoz képest, mintha befordítanák a libet a GUI-ba és kihagynák a konzolt a mókából.
-
Apollyon
Korrektor
A GUI-s programok valahogy nagyobb %-ban bugosak, mint a terminálosok. Meg valahogy konzolban gyorsabban végrehajtja a program a parancsot. Nem azt mondom hogy nem kell GUI, csak nem kell erőltetni.
Ubuntuék is nagyot akartak alkotni a unity-vel, azt lám hogy pofára estek. Ahelyett hogy az alapvető problémákat pl stabilitást javították volna a befektetett erőforrásból, és akkor most nem létezne olyan hogy Linux Mint...
-
inf3rno
nagyúr
A GUI azért van, hogy next-next-finish-el meg lehessen csinálni rajta mindent, ha nem akarsz különösebben foglalkozni vele, csak túl akarsz lenni rajta. A konzol még mindig ott van, ha nagyon el akarsz mélyedni a témában, egyedileg konfigurálni, stb... Szóval egyáltalán nem megy itt semmi semminek a rovására. Az meg egyértelmű, hogy a windows-ról áttérő tömegek képzetlenek lesznek, és a legtöbbjük csak tartalom fogyasztó, aki használni szeretné a rendszert az ő primitív szintjén, nem pedig új dolgokat tanulni. Ha ezzel hiba van, akkor vissza fog menni windows-ra, vagy választ más distro-t, ami működik, és ennyi. Ha elterjedt akar lenni egy disztró, akkor kénytelen kiszolgálni ezeket a tömegeket is, nem csak a pro user-eket. A windows-nak sem command prompt-ból lett ekkora felhasználó tábora...
A helyedben nem félteném a terminált annyira. Amíg nem tudnak róla, hogy létezik, addig nem akarják kiirtani. Ez valami szorongás nálad vagymi?
-
Lathronos
őstag
"A véleményem pedig az, hogy aki nem akar terminált látni, az maradjon csak windózon, meg osx-en"
Aki tartósan linuxot használ, az maga is belátja, hogy a terminálra szükség van. Aki pedig valami neki nem tetszőt talál benne, magától is visszatér a Windows-hoz vagy OSX-hez, nem kell elküldeni. Bár a GUI-nak igenis van létjogosultsága(főleg beállítások terén) még ha ezzel nem is értünk egyet. A finomhangolásra viszont tényleg a terminál alkalmas.
"Mivel a tömeg ezt igényli, egyre jobban fognak eltűnni a valóban sokszínű, bárhogyan állítható, módosítható, gányolható disztrók"
Vannak nem kevesen Debian és Arch/Gentoo, Fedora, stb. userek akik szívükön viselik kedvencük sorsát, így nem kell attól félni, hogy ezek kihalnak(ahogy kockák is voltak, vannak és lesznek is mindig) mint a dinoszauruszok, mert igenis van létjogosultságuk.
A GUI-nak igenis van létjogosultsága(főleg beállítások terén) még ha ezzel nem is értünk egyet(megnézném, hogyan használsz nap mint nap egy Debiant parancssorból DE/WM nélkül, lenne anyázás fél óra után
). A finomhangolásra viszont tényleg a terminál alkalmas.
-
Apollyon
Korrektor
válasz
Lathronos #77 üzenetére
"Régebben az volt a baj, hogy alig használnak az emberek linuxot. Most pedig, hogy egyre többen látják a linux előnyét a Windows-zal szemben, azért kapja a negatív kritikát a linuxra áttért felhasználó, ha megelégszik az Ubuntu-val."
Szerintem ennek messzemenőbb oka van. Én úgy látom, hogy a windózos tömeg akik linuxra akarnak áttérni, azok windózként akarják használni a linuxot. Az Ubuntu a példa erre. Régebben (úgy 2008-ban) talán egyedül az Ubuntu volt az a disztró, amit ajánlani lehetett egy kezdőnek.
Most már rengeteg más is van, és az egyébként korábban professzionális(nak tartott) Debian ma már egyre jobban kezd inkább desktop OS lenni, mintsem pro. Persze ez valahol jó is, meg nem is, de ahogy bambano is írta már, a Debian is kezd windózosodni.
Próbálnál meg felrakni manapság egy etch-t, szerintem sokaknak beletörne a bicskája.No, de nem azzal van a baj, hogy ha egy disztró könnyen használható. Hanem az, hogy ez valaminek a rovására fog menni, lásd, még mindig: Debian.
Nem az a baj, hogy jönnek át a tömegek linuxra, hanem az, hogy akik átjönnek nem akarnak látni terminált, csilli-villi kell nekik, de azt úgy, hogy egyáltalán ne kelljen hozzá gondolkodni. Ebből meg az lesz, hogy az OS fog mindent megcsinálni a user helyett, kérdés nélkül next next finissel, amiből meg az lesz hogy nem lesz jól konfigurálható a rendszer, hanem max csak korlátozottan tudod állítgatni.
Mivel a tömeg ezt igényli, egyre jobban fognak eltűnni a valóban sokszínű, bárhogyan állítható, módosítható, gányolható disztrók, legalábbis ennek a rovására fog menni a dolog. Szerintem, aztán ne legyen igazam.
A véleményem pedig az, hogy aki nem akar terminált látni, az maradjon csak windózon, meg osx-en. Még a végén ki akarják majd irtani a terminált és mindent majd csak gui-ból lehet állítani... Na ezt nem szeretném, meg annyira a gentoora sem vágyom vissza
-
Lathronos
őstag
Látom megelőztél, pont ezt akartam írni.
(#68) totron
Egy átlag felhasználó(én is közéjük tartozom), aki csak netezésre, filmnézésre, zenehallgatásra, PDF olvasásra használja a PC-t/laptop-ot és nem a Vörös-tengert akarja kettéválasztani a linux-szal vagy egyéb isteni csodát tenni, annak bőven elég egy olyan disztribúció(név szerint Ubuntu és Mint) ami probléma mentesen működik egyből telepítés után. Elhiszem, hogy egy Arch power user szemében az Ubuntu és Linux Mint használata elítélendő dolog. Bár sosem fogom megérteni, sok power user-t miért zavar, hogy nem mindenki Arch-ot használ? Azt pedig végképp, hogy miért kell megbotránkozni azon, hogy a többség megelégszik azzal, amit az Ubuntu és Linux Mint nyújt számukra. Régebben az volt a baj, hogy alig használnak az emberek linuxot. Most pedig, hogy egyre többen látják a linux előnyét a Windows-zal szemben, azért kapja a negatív kritikát a linuxra áttért felhasználó, ha megelégszik az Ubuntu-val. Ez már kezd focis hasonlattal Fradi-Újpest ellentétté fajulni ami az Arch és Ubuntu tábor között folyik. A lényeg, hogy egyre többen használnak linuxot, aminek örülni kéne. A kötekedés és elégedetlenkedés(még a tökéletes sem elég jó) az emberi természet olyan része amitől meg lehet szabadulni, mert mindenki képes rá, csak nem mindenki akar. És ez a legtöbb konfliktus forrása. Próbáljuk meg elfogadni egymást, hisz nem vagyunk egyformák.
-
whbear
senior tag
-
Ami zavar, hogy az ubi vonal hívei tipikusan winként használják rendszereik.
Ha valaki lecseréli a Wint akár Ubuntura és csak home user-ként használja, azt nevezed úgy, hogy winként használja?
Érdekes gondolkodás, de ami még furcsább, hogy ez téged zavar!Akkor meg minek linux?
(#62) totron
Én inkább a leragadást látom, hiszen ha minden mûködik és úgy mûködik, ahogy addig, akkor ugye nincs mit csinálni,Ha minden működik, az számodra lehet hátrány, a többséget nemigen zavarja!
-
inf3rno
nagyúr
Win-t szeretném leváltani vele még az idén, de egyáltalán nem biztos még, hogy ubuntu lesz. Eddig csak 10-et teszteltem az ubuntu vonalról, ezért nem tudok nyilatkozni másokról. Programozásra fogom használni, azt szeretném, hogy a megszokott szoftvereim közül legalább a fontosabbak menjenek rajta, a maradékhoz meg legyen valami jó alternatíva, illetve driverekkel se legyen gondom. Nagyjából ezek az elvárásaim, nem teljesíthetetlenek. Az eddig tesztelt disztrók között nagyon nagy különbségek nem voltak, mind jó lenne, csak azért tesztelek tovább, hogy lássam, hátha van ezeknél jobb is.
-
spammer
veterán
A maradék, amit még nem volt ideje kipróbálni. Miért kell a "maradék" szót negatívként értelmezni? A másik topikban (mikor linuxozni kezdett) berakott egy képet a letöltött disztrókról, amiket ki fog próbálni. De mint szinte minden kezdőnek, Ubuntu/Mint vonal lett ajánlva és be is vált nála is. Egy linux-szűz nem fog nekiállni Gentoozni meg Archozni, hogy terminálból telepítsen mindent. Windowsról váltva elég mélyvíz lenne. Aki nagyon nerd, az talán nekivág, de a többség szeretne kisebb lépésekkel haladni és fokozatosan ismerkedni a rendszerrel.
-
totron
addikt
Milyen munkára használod az ubit, ha nem indiszkrét? Hogyne, akik a popzenét szeretik, a popadókhoz/yt csatornákban látják meg az igazodási pontot, ilyen ez. Stabilitásban egyetértünk, bár én jobb szeretem látni amennyire lehet, mitõl stabil valami vagy mi okoz gixert, ez kísérleteket kíván. (tényleg kadnak nyûgök is szép számmal) Maradék... Ha neked a legrégebben piacon és használatban lévõ terjesztések maradék, nincs több kérdésem. Te már az ubival kezdted gondolom és nem ez a baj, hanem hogy egy nagy adag szûklátókörûséget is hoz magával ez a disztró. Ehhez a sehol nem hasznosítható "elõnyhöz" soha nem fogok tudni bólogatni. Felmerül a kérdés, hogy a kísérletezés miben merül ki és hogy mihez képest àtgondolt az ubi (nem állítom, hogy nem az, csak érdekel)
-
inf3rno
nagyúr
Nézd, én szeretek kísérletezgetni, de ha egy eszközön dolgozni akarok, akkor jobb szeretem, ha valami stabil dolog van rajta, aminek nem kell az aktuális kínjával minden nap foglalkoznom, és tudok a munkára koncentrálni. Ubuntu nekem elég stabilnak és átgondoltnak tűnt eddig, a Mint egy fokkal kevésbé, de még az is bőven belefér nálam. A maradékot: debian, fedora, bsd, suse, arch még nem volt időm kipróbálni. Népszerűségben az Ubuntu vonal viszi a kattintások több, mint harmadát distrowatch-on, úgyhogy tetszik, vagy sem, jogosan igazodási pont.
-
qgevic
csendes tag
Gép: Acer Aspire 5542G
RAM: 4GB
Proci: AMD Athlon M300 Dual (2.0GHz,1M cache)
VGA: ATI Radeon HD4570 512 MB
HDDMivel nyáron volt egy kis időm, így jó pár disztrót kipróbáltam, jelenleg két disztrót tesztelek az egyik Fedora 23 beta a másik pedig openSUSE Leap 42.1 beta.
Arch: Főleg wm-kel volt használva, de pár DE-t is kipróbáltam.
WM: bspwm,i3 wm,FrankenWM,awesome wm és Herbstluftwm. DE: Gnome,Plasma 5,XFCE,Cinnamon,Mate és LXqt.Fedora 22 workstation és Fedora 23 workstation beta.(DE:Gnome)
openSUSE: Tumbleweed és Leap 42.1 beta. (DE: KDE)
Sebességbeli problémát egyiknél sem tapasztaltam, mind szépen futott. Viszont openSUSE-nél a desktop kernelt amit telepít le kellett csernélnem a default kernelre ugyanis desktoppal nem volt hajlandó elindulni, de ezt leszámítva nem volt vele gondom.
Jelengleg openSUSE Tumbleweed fut.
-
lev258
veterán
Persze, ezzel nincs semmi baj. Viszont a kolléga, akinek írtad, pont a kipróbálós fajta, már végigjárt egy rakás disztrót, most épp az Ubuntu alapúaknál állapodott meg, ki tudja meddig.
Az Ubuntu és a Cinnamon említése inkább azért gyakori, mert egy új felhasználónak, aki eddig még csak Windows-t látott, ezek jelentik az átmenetet, aztán ha érdekli, mehet tovább más irányokba. Mi inkább arra törekszünk, hogy mindenki neki megfelelő élményt kaphasson. -
totron
addikt
Mindenki szabad. Ami zavar, hogy az ubi vonal hívei tipikusan winként használják rendszereik. Akkor meg minek linux? Meg ritkán választás ez: ahhoz kitekintés is kellene. Ha bütyköl rajta az ember és azt élvezi, az jó, ha wint vár el, az már elõnytelenebb, kisebb hardvertámogatottság, szoftverhiány, pl. normális 2 paneles filemanager? Nem flame, csak azt mondom, hogy ez az ubi vonal nem az elõnyöket egyesíti, inkább gyûjti csokorba a hátrányokat. Meg mindenki le van ragadva itt a Cinnamonnál, mintha valami kötelezvény lenne. Ezen nincs mit megbeszélni. Próbálok rámutatni, hogy ennél azért jóval gazdagabb, sokszínûbb már eleve csak az ablakkezelõk világa is, mert az elején ez is kérdés volt, aztán meg kidomborodott, hogy dehogy az. Ilyen szinten kötöttpályán mozogni vétek. Jó lenne, ha senkiben nem támadásként vagy bírálatként jelenne meg ez, csak írom amit látok.
-
inf3rno
nagyúr
Ok. Akkor nem aggódom miatta. Elképzelhető, hogy veszek jövőre még egy notebook-ot munkára, mert a mostani 2 in 1 inkább csak tartalom fogyasztásra van, aztán ahogy néztem az olcsóbbakban már legtöbbször ilyen processzorok vannak, gondolom mert keveset fogyasztanak. Egyesek szerint gyengék, én nem vagyok erről meggyőződve. Jó lenne ha a válaszott kütyün elmenne valamelyik Ubuntu alapú distro.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Az szerintem mélyebben van az oprendszernél, az kernel szinten megy. Egy ilyen gépen indíts el egy live disztrót, az alatt is mennie kell az órajel levételnek. Ha máshogy nem, akkor a cat /proc/cpuinfo parancs sorozatos kiadásával.
Nekem pl. a Phenom2 procimat magonként 800MHz-re veszi vissza a rendszer. -
inf3rno
nagyúr
-
inf3rno
nagyúr
5Y-os notikkal hogy állunk? Van support ezekre a processzorokra?
-
Apollyon
Korrektor
Hehe, nálam szintén hibrid grafikás TP T500, de én is csak (nagyrészt) az integrált intelt használom. Na és mi mással, mint KDE-vel .p
Akonadit ki kell kapcsolni, és lemegy a RAM fogyasztás 300 megára. KDE4 persze, ami még nem tudom meddig lesz, de küszöbön van már az 5.T500-at használtam már Manjaroval, Gentooval és Debiannal, minden esetben kifogástalanul működött/működik minden extra gomb is. Ez még gép lesz egy ideig. TP X200 szintén.
Nincs semmilyen sebességbeli probléma, annak ellenére hogy 5400-es vinyóval használom őket ;D -
petipetya
nagyúr
Kicsit bővebben leírom a laptop használatát.
- gép: Acer V5-131
- RAM: 2GB
- hagyományos vinyó benne, mert nem költök SSD-re
- oprendszer:64 bites Linux Mint 17.2 a Cinnamon felülettel
- proci: Intel Celeron 1017U (2x1,6 GHz)
- videókártya: integrált Intel Celeron 3rd Gen Core processor Graphis ControllerGép napi szintű használata: filmnézés felirattal és persze ezek beszerzése
- Chrome alatt 2 lap stabilan nyitva van (feliratok.info, a másikat találjátok ki)
- Fájlkezelő nyitva (ez a gyári ikonos cucc, másra nincs szükségem)
- Transmission, benne pár visszatöltendő cucc
- VLC, amiben direkt elindítottam egy filmet
- Mega kliensRendszerinfók: kép
A gépet éjszakára csak felfüggesztem. Minden másra az 5.5 colos telót használom, mivel az sokkal gyorsabb a laptopnál.
-
Chuck Norris
senior tag
Elméletileg ezen a többszáz notebookon minden reszelés nélkül megy az ubuntu.
-
#33253120
törölt tag
https://www.asus.com/Notebooks/X54H/specifications/
Ilyen a vas. I3-as változat, 2giga ram, optika kidobva, helyére át a vinyó, vinyó helyére ssd.
Ubuntu 14.04-14.10-15.04 változatok futottak rajta, egy ideje már Windows10-el dual bootban.
Nem hangosabb az ubuntu mint a win.
Akkus üzem kb ugyanannyi mindkét rendszeren.
Usb3 Ubuntu alatt jó, win10 alá nincs driver.
Touchpad Ubuntu alatt tudja a smart gesture funkciót, win10 alatt meg éppen milyen kedve van.
Ubi alatt csak akku merülés esetén van hibernálás, vagy esetleg parancssorból. Winen ez megoldott, működik.
Trim funkció win alatt automata, ubi alatt most nem tudom hogy áll. Régebben kézzel kellett futtatni, vagy cron-ba tenni. De annyira nem érdekel.Én elégedett vagyok a teljesítménnyel.
Szerk.:
Telepítésnél simán ment minden, semmit nem kellett kalapálni azóta sem. -
Hat a lenyeg nem mukodik, ja. (Morcos vagyok miatta, mert emiatt vagyok kenytelen VM-ezni: hibrid grafikas laptopom van, az a use case, hogy dokkoloba ki/be, a dokkolon UHD kijelzo -- ezt a felallast ma, 2015-ben nem lehet osszehozni. Nincs olyan laptop + Linux kombo, amin a dokkolo es a rarakott UHD kijelzo problema nelkul menne. Ami eleg maceras, ha egyebkent Linuxra fejleszt az ember.)
De vegulis a VMWare megoldja.
-
Honkydoo
őstag
Noti: dell vostro 5470
Paraméterek:
RAM 8GB
CPU core i3
VGA Nvidia Gforce
HDD 500GB
SSD 128GBOS: Linux Mint KDE
A Video driverből a gyári open source változatot használom. A cinnamon fagyogatott a nem open source driverrel, ezért használok KDE-t és open source drivert.
Kopp-kopp, most mindennel elégedett vagyok. -
Hibrid grafikaval rendelkezo laptopokra sajnos semmilyet.
-
spammer
veterán
Ha komolyan gondoljátok a notebookos adatgyűjtést, akkor érdemes lenne valami google táblázatba összegyűjteni a típusokat, meg azt, hogy milyen disztró, milyen DE/WM, milyen hardverrel volt gond stb. A konkrét fórum hsz-t lehetne linkelni a táblázatban is.
De hogy hozzátegyek valamit én is:
Acer ES1-512-C99N: BIOS-ban bekapcsolt xHCI esetén csontra fagynak a systemd-s disztrók alvó módba kapcsoláskor, reboot/shutdown esetén sem állnak le, a rendszert lelövik, de nem kapcsolnak ki (Arch és Debian Jessie lettek próbálva). Az xHCI-t letiltva rendben mennek. Lehet, hogy már nincs ilyen gond, de azért leírom az infót, ha netán ilyesmi gondja lenne másnak, mert sokat szívtam vele, többféle kernellel és systemd verzióval is próbáltam anno (kb. fél éve) és egyikkel sem volt jó. A touchpad frissebb (4+) kernelek esetén nem működik, nem is listázza. A 3.14 LTS kernellel működik a touchpad. Ubuntu 14.04 (Openbox) is futott rajta, ami ugye nem systemd-s, az működött bekapcsolt xHCI esetén (bár ritkán előfordult fagyás ennél is). Amúgy korrekt kis gép, elég csendes is, komoly problémám nem volt vele.
Lenovo Thinkpad R61: Megy minden. TPFan is (venti szabályzó). Jelenleg Arch+Awesome WM, de futott rajta Ubuntu 14.04 is (Openbox és Unity is).
Lenovo 3000 C200: régi, 1 magos gép. Crunchbang (Openbox), semmi gond, a mai napig teszi a dolgát.
Medion Akoya E3211: 13.3-as, 1 magos gép, a hűtése nem túl acélos sajnos (terhelésnél melegszik és felpörög a venti), de normál használat esetén korrektnek mondható. Megy rendben ez is, jelenleg épp Debian Jessie (Openbox) fut rajta (Arch is volt rajta egy rövid ideig).
Acer 3103 NWLMi: nagyon régi gép, már nincs szolgálatban, de anno Ubuntuval próbálkoztam (10.04 környékén) és a Crunchbang is lett rajta próbálva, de alvó módból visszatéréskor villódzott a kép, használhatatlan volt. Semmivel sem tudtam megoldani a problémát, a benne lévő X1100-es ATI kb. hulladék kategória volt.
-
Joccc07
addikt
Én egy Lenovo R400-ra tettem Linux Mint Cinnamon-t de egykönnyen nem lehetett rajta beüzemelni az FL Studio-t így sajnos mennie kellett. Pedig örültem volna.
De ha valaki tud egy tuti tippet akkor szívesen visszatérnék rá.De amíg használtam nagyon elégedett voltam vele. Jobban mint bármikor bármelyik windows-al.
CPU: E8600alapon 1-3% terhelés
Ram: 6GB boot után 2-300 mb volt foglalt amint Chrome-ot indítottam felkúszott 1800-2000 közé.Ubuntu Studio-t is próbáltam. Az se terhelte jobban.
Ezekre így emlékszem.
-
Kia szokásos Chakra-froclizás volt.
(#24) totron
Asztalin Cinnamon elfut 500 MB körül, nem olyan vészes, FF-al is 1,8 GB volt a max, amit néztem, túl sok fület nem nyitok egyszerre. Az is lehet, hogy XFCE lenne rajta, tetszik, hogy igen pörgős.(#25) Lathronos
A Flash SSD és a Milyen SSD-t vegyek topikokba beleolvasgatnék a helyedben, mit érdemesebb venni, de lehet, hogy ez a Kingston már ajánlott, nem olvastam mostanában.(#27) whbear
Minimálisan szerelném fel én is a notit (de azért ha több dolog fut rajta, ne zökkenjen meg), az asztalin menne ami terhelő a hardvereknek és én is az asszonynak szánnám, mert mostanában elkezdte érdekelni sok dolog és mindig akkor űz el a gép elől, mikor fórumozok!Alakul ez, kösz nektek a sok hasznos infót!
-
whbear
senior tag
Elég light tud lenni a kde ha jól van optimalizálva.
Sony Vaio TX1XP (1.5 Gb RAM, 1.2Ghz ULV proci, 0.3-0.7%proc, 245Mb RAM) : Arch + KDE Plasma 5 32bit
HP 6710b szintén ugyanez, csak 2 Gb RAM és 64bit, 350Mb.
Gigabyte S1080 Windows tablet 1.66Ghz Intel Atom, 2Gb RAM : Arch + XFCE 64bit, mert a Plasma 5 állandóan fagy rajta és lassú nem jöttem rá miért viszont az XFCE atomgyors. Ebben van az SSD. Onboard onscreen keyboard és LightDM autologinnal.
Mindegyik rendszerre csak a minimálisan szükséges csomagok vannak feltelepítve. Semmi auto update, semmi GUI csomagkezelő, minden letiltva ami nem kell. KDE-ből kitiltva akonadi, avahi, baloo, krunner, effektek minimumon. Csakis tlp, fogyasztás 5-6W körül ha jól be van állítva. -
totron
addikt
T500-nak a hûtését jobbnak mondják. Azon is érdemes elgondolkodni, hogy ha mondjuk van 4 GB ramod, annak hány %-át vagy hajlandó beáldozni a DE futására. Szerintem az elfogadhatatlan, hogy az 1/4 memória erre menjen el. De lehet, hogy többségben vannak ma már a 8GB-os összeállítások. Akárhogy is nézem, pazarlás ez, ha nekiindul az ember a netnek, a Chromium is simán elkéri a 3Gigát. Nem világos, hogy kabáthoz keresel gombot vagy fordítva, a kérdésmegfogalmazás szembe megy a linkekkel. A jelek szerint DE fronton kötött az elképzelésed, a jobb modelleket már megajánlották, megérkeztél. Mivel igénytelen nem vagy és nem egy zsibvásári Medionra akarsz felszuszakolni Mintet, ami meg szintén egy kulcsrakész termék, aligha hiszem, hogy specifikus problémába futnál. Kíváncsian várjuk a topik alakulását.
-
solaris7
tag
válasz
Lathronos #18 üzenetére
Én annyira nem öregíteném azt a T500-ast gépet
Én is Lenovo T500-at használok 2mag P8600 proci 8Gb ram + SSD Aventi csak 1980-al pörög szinte nem is hallom,ez nagyon pozitív !!! A két grafikus kártya közt nem tudok váltani csak biosban de az intelest használom mindíg.Dokkolóról használva kell az ATI a Display port miatt.
Hasít az általad készített remaster hibamentesenátlagos felhasználás Internet,böngészés zene film simán megállja a helyét.Nem érzem hiányát az i5 -i7 gépnek.De ha valaki hardver igényesebb dolgot használ annak biztos jól jön
Vagy az a baj hogy nem láttam még linuxot i5-i7-es gépen?
-
Megjegyzem az a disztró hibája, ha a proci folyamat pörög valamin.
Emlékszem, volt erről sok értekezés a topikokban.
Ez a Chakra mindenen fut, úgy nézem, ám ez jó hír is egyben, mivel KDE nem light DE.
Meglátjuk, hogy fut majd az új Chakra! Ha jó soká veszek notit, talán már azt rakhatom fel elsőnek, ezért se baj, ha nagyon strapanoti lesz! -
CPT.Pirk
Jómunkásember
ThinkPad T60: Mint, Debian, Chakra.
T400, aztán T400 (Intel + Amd vga-s): Chakra.Mindegyik remekül ment, telepít --> használ. A gépek csöndben maradtak.
Megjegyzem az a disztró hibája, ha a proci folyamat pörög valamin.
-
Jó melóhelyed van, hogy nem kell wint használnod!
Fagyásról jut eszembe, mostanában a normál Mint 17.2 cin párszor fagyogatott, de logokban nem találok semmit. Jessie cin meg a Mint 17.2 cin 4.1 kernellel ugyanazon napi használat mellett soha!Mondjuk ennyi disztróval nem aggaszt annyira, de azért jó lenne legalább a logokból valamit megtudni, egyszer visszanéztem a dmesg-et Debian alól és pár sor x-et láttam csak, semmi mást, arról az időpontról.
(#18) Lathronos Nem ver olyan nagyot rá, mert olyat keresek, amiben i5 van, totál felesleges az i7!
Abban a Toshibában az 1 TB-os meghajtó nem tetszik, gondold el, ha nem 5400 rpm-es lenne, akkor milyen gepárduc futna rajta! SSD-t bele!
Külön jó, hogy wintelen, mert még azt is beleraknák az árba! -
lev258
veterán
A munkahelyen egy olyan gépen futtatok Mint Cinnamont-t, amiben másod- vagy harmadgenerációs Intel (garantáltan több, mint 10 éves) van, szóval elég régi. Néha produkál fagyást, amit grafikus bug-nak gondolok (talán már javítva is van), de lusta vagyok emiatt frissíteni a komponenseket. Persze Mint-ben is kikapcsoltam az extra effekteket.
-
válasz
Lathronos #13 üzenetére
Ettől függetlenül olvastam.
T500 9 cellás akkuval már elég jó, már már elgondolkodtató a 8560p-vel szemben, amit ajánlottak nekem a notis topikban%
Szerencsére jó sok ajánlat összegyülik majd, lehet csemegézni, köszönöm nektek, tényleg hasznosak ezek az infók!(#14) lev258 Pont ezt felejtettem el, jó is, hogy említetted! Valóban érdemes olyan helyen nézelődni/vásárolni, ahol van lehetőség live-ban futtatva kipróbálni a kedvenc disztrónkat!
-
lev258
veterán
Én is az Acer vonalat erősítem, vásárlás előtt a boltban megnéztem egy Live USB-vel, így nem ért meglepetés. Intel HD, Broadcom Ethernet és Wifi.
-
Lathronos
őstag
Linux Mint 17 és 17.2 Cinnamon 64 bites verziók(17.1 már LIVE bootnál kifagyott), és Ubuntu 14.04.3 Unity és Cinnamon esetén is atom stabil. Csendes a ventillátor, Wi-Fi gond nélkül megy, az integrált Radeon 3650-es GPU-t tökéletesen kezeli, HD video esetén sem akad és a CPU, RAM terhelés is elfogadható).
Erőforrásigény(Cinnamon) Linux Mint és Ubuntu esetén
--------------------------------------------------------------------------------
Alapjárat(nem fut semmi)CPU terhelés: 2-3 %
RAM: 450-500 MB között
Terhelve(Firefox YouTube HD 720, 5 megnyitott lap + uBlock Origin és ghostery bővitmény)
CPU terhelés: 35-40%
RAM: 1 GB
Akkuidő átlagosan 3-4 óra között
Más distribúciót és ablakkezelőt nem használok. Kihagytam valamit?
-
Ez is teljesen logikus megközelítés, de ha van már asztali gépen egy jól megszokott disztród a kedvenc DE-vel, akkor ha a noti kerül a kezedbe, nem rossz, ha ugyanazt látod. Én legalábbis erre úszok, mint ahogy asztaliban is tökre minden ugyanolyan Mint 17.2-n és Jessie-n is. majdnem
(#9) mezis Ez is teljesen logikus, annak főleg, aki ismeri a notikat! Épp az lenne a lényeg, hogy kicsit bővebb infókat gyüjtsünk össze.
Nekem például semmit nem mond egy notiról a hardwerlistája egy bolt weboldalán, míg asztalinál azért tudom, mit bír! -
mezis
félisten
Gyenge grafikával rendelkező (régi) laptopra Xubuntu-t, a többire Ubuntu-t szoktam installálni.
-
Jó, hogy említetted, arra elfelejtettem kitérni, hogy egyes gépeket eleve Linuxxal telepítve árulnak, vagy csak oly módon, ahogy írod. Az előre telepítés sok esetben felejtős, akár a Dell által bütykölt Linuxok, akár a nagyon lightos Linuxxal szerelt gépek.
Dellel még lehet mit kezdeni, újratelepíti az ember, de ha nagyon lightos van fenn, az azt jelentheti, hogy nem nagyon fut rajta komolyabb erőforrás igényű disztró!Sokan veszik mostanában a nagyon belépőszintű olcsó notikat, de a szakik erről lebeszélnek, jobban járunk egy használt üzleti géppel.
(#8) Cucuska2 Szerencséd volt, SSD meg valóban erősen javallott notikba, még ha nem hurcoljuk, akkor is!
-
totron
addikt
Minimáldisztrók minimál ablakkezelõkkel a hitvallásom notikra. Ki akar a szükségesnél több ventizajt hallgatni? Sokszor a legerõforrásigénytelenebb disztrók a legmókolósabbak is, ezt nem mindenki szereti, akik meg de, azoknak sincs meg mindig a türelem. A Salix és a Puppy Slacko sikeresen ötvözik a kisétvágyúságot a felhasználóbarátsággal. Természetesen tengernyi leszármazott áll minden család alatt (slack, debian, arch, gentoo), legtöbbször ezek forkjaival találkozhatunk, melyek célja az alternatív világon belül is az alternatívkodás, de erõforrás-igénnyel van, hogy elcsúsznak a buzgó alkotók.
-
Én amikor vettem az E5430-amat, akkor láttam rajta, hogy Ubuntu certified, így telepítettem egy WIndowst és egy Ubit, és nekem nagyon bejött.
-
Ez OK is, de még az Acer Aspire vonal érthető is, de milyen DE-vel használjuk, ez már nem mindegy! Minen elfut rajta, KDE, Cinnamon, Unity is?
(#2) inf3rno Nem számít, ha nem szigorúan notebook kategória, igazából bármilyen mobil eszköz belefér az ajánlatokba, de azért ne 10" alatti legyen.
Pont az ilyen speciális hw-ek fontosak itt, mert az ilyeneket már célzottan kerülhetik a leendő felhasználók, persze aki Winről akar áttérni, az be van szorítva és vár, hogy javul a helyzet! -
petipetya
nagyúr
Acer Aspire vonal és a Linux Mint a Cinnamon felületen nálam remekül együttműködik, így ezt tudom ajánlani.
-
inf3rno
nagyúr
Nem tartozik szigorúan a notebook kategóriába, de jelenleg az Asus T100-al úgy néztem, hogy nem ajánlott a Linux (legalábbis az Ubuntu). Az a baja, hogy nagyon speciális hardver van benne. [link] Reméljük a későbbiekben ez változik, nem szeretnék örökre win8.1-et a kütyün.
-
Én már érdeklődtem a Notebook-os topikban, mit lenne érdemes venni, van válasz is. Kíváncsi lennék, van-e valakinek tapasztalata véleménye az ajánlott notiról vagy a leírt célokra milyen mást ajánlana!
Ilyet is találtam:
What do you guys think the best Linux distro for laptops?
6 More Great Linux Operating Systems For Netbooks
Új hozzászólás Aktív témák
- Lakáshitel, lakásvásárlás
- Milyen videókártyát?
- AI-alapú böngészőt telepítenének gyárilag az új mobilokra
- Samsung Galaxy Z Fold5 - toldozás-foldozás
- Hyundai, Kia topik
- Fortnite - Battle Royale & Save the World (PC, XO, PS4, Switch, Mobil)
- Bemutatkozott a Poco X7 és X7 Pro
- Elektromos autók - motorok
- CASIO órák kedvelők topicja!
- Kerékpárosok, bringások ide!
- További aktív témák...
- Sérült! Corsair Icue 5000X Fehér Számítógépház! Olvasd a hirdetést!
- L13 Yoga Gen4 13.3" FHD+ IPS érintő Ryzen 7 PRO 7730U 16GB 256GB NVMe IR kam aktív toll gar
- Samsung Galaxy S22 Plus 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- HP Elite x2 1012 G2 Touch 2-in-1 LTE/4G Win10 Tablet billentyűzettel/Notebook, üzletből, garanciával
- Nitro AN515-57 15.6" QHD IPS i7-11800H RTX 3070 16GB 500GB NVMe gar
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 14600KF 16/32/64GB RAM RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 5 5500 16/32/64GB RAM RTX 4060 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte AORUS MASTER RX 6800 XT 16GB GDDR6 videokártya garanciával hibátlan működéssel
- Csere-Beszámítás! RTX Számítógép játékra! I7 6700K / 32GB DDR4 / RTX 2060 / 500GB SSD
- Telefon felvásárlás!! iPhone 15/iPhone 15 Plus/iPhone 15 Pro/iPhone 15 Pro Max
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest