Hirdetés

2024. június 17., hétfő

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Zotya984


Zotya984
senior tag

Ez egy jó írás. :DD

"Tiszteljük meg egymást azzal, hogy válaszolunk a privát üzenetekre"

(#2) svgyula


svgyula
addikt

Szia! Azt hittem ez valami több éves cikk :F aztán látom, hogy mai. Amit csináltál az szép és jó is de az én "gagyi" két éves alaplapom szoftvere ezt már tudja. A gépembe hangosabb a HDD mint a ventilátorok. Én inkább a hiba okát a ventilátorokban kerestem volna. Jó minőségű csendes ventilátor esetleg a nagyon melegedő rendszernek egy jobb hatásfokú folyadékhűtést házon kívül és a 2-3 havi teljes tisztítás a kulcs a csendes géphez. Én ezt egy másik területen használnám! Ettől függetlenül gratula az ötlethez! :C

Ha minden porcikád átsejlik ruhádon, akkor nincs jogod méltatlankodni ha bámulják a melleidet! RMX3301

(#3) Hieronymus


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Ez egy jó írás.
Bemutatja egy feladat megoldásához vezető utat.

A szabályzást egyszerűbben is meg lehet csinálni. Néhány forrasztás és némi kábel elegendő. A PWM szabályzó jele tovább vezethető, akár a gépben lévő összes ventilátorhoz. De ettől függetlenül nem rossz a megoldás.
Csak így tovább. További megvalósított ötleteket szeretnék látni.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#4) Navaren


Navaren
aktív tag

Zseniális :).

Köszi az írást.

iBalu // Ordo Ab Chao //

(#5) szaszlaci


szaszlaci
addikt

Szeretem a csendet.
Az én legújabb rigolyám a csend.
Hát akkor ne négy ventilátoros rendszerekben gondolkodj. ;) Lassan tíz éve kezdtem én is el, és messze a legjobb megoldás lett (számomra) a kis fogyasztású (~20 W) PC. Volt passzív is, de a legésszerűbb egy ilyesmi rendszer nagyon alacsony légáramlással történő segítése, ahol a legtöbbet az egyedi ház kialakításával lehet elérni. (Abból is csináltam vagy 6 -- 8 darabot, mire ez a mostani tényleg ideálisra sikerült.)
Plusz a venti nem közvetlen felfogatása, mert a rezgés lesz már a legnagyobb gond.
Ventivezérlésre meg tényleg minden alaplap képes már.

Ettől függetlenül a megvalósításod szép és jó.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#6) beis-compo


beis-compo
tag

Szép munka, és dicséretes hogy közkincsként közreadtad! :R

(#7) Teasüti


Teasüti
nagyúr

Szép munka!
Szeretem az Arduinós projekteket!
De még mindig nem tudom felfogni miért jó külön ventivezérlőt használni az alaplapi helyett? (Főleg ahol külső hőmérőket használnak, nonszensz!!) Athlon64 óta vannak komolyabb gépeim és már akkor is alapvetés volt a vezérlés akár BIOS-ból, akár Win alól.
A BIOS-os még a kékhaláltól se jött zavarba. :D
XP óta meg már nem igazán kékhalálozik a Win.

[ Szerkesztve ]

(#8) fogtunder válasza svgyula (#2) üzenetére


fogtunder
nagyúr

az alaplapod tud VGA hőfok alapján házventit szabályozni? linket kérek :DDD

én most éppen azzal szívok, hogy az overkill CPU hűtés miatt az i5-4440 35 és 44 fok között ingadozik és az MSI command center nem nagyon van felkészítve arra, hogy ilyen kis léptékekben definiáljuk a dolgokat, a VGA viszont elég szépen alá tud fűteni a dolgoknak terhelésen, és akkor fel kellene tekerni a fordulatot, hogy kitolja a házból a meleget.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#9) dqdb válasza Teasüti (#7) üzenetére


dqdb
nagyúr

Sok alaplapon nem áll rendelkezésre elegendő számú és/vagy típusú vezérlő még ma sem. Sok alaplap csak 50%-ig hajlandó levenni a PWM-es szabályozást. Megfelelő logikát programozva lehetőséged van a ventilátorok teljes leállítására is, míg ezt csak az alaplapok töredéke tudja.

Szép munka!

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#10) Lev2467 válasza Zotya984 (#1) üzenetére


Lev2467
csendes tag

Jó írás és meg is fogom építeni :) :C :C :C

Szart nem adok el! Csak tesztelt minőségi cuccokat!

(#11) Teasüti válasza dqdb (#9) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Speedfan?
Azzal aztán olyan grafikont lehet rajzolni, ami tetszik.
Bármit bármi alapján tud szabályozni.
És 0-100% között (a szoftver legalábbis). Nálam leállnak a ventik 50% alatt, ezen az értéken meg amúgy is 5V-nak megfelelő fordulaton járnak, az alá menni meg már minek? Légszállításról már nem igazán lehet beszélni ilyen tessék-lássék fordulatokkal, akkor már inkább álljon.
Aztán én speciel meg nem látom értelmét, hogy minden venti külön csatornán legyen, nálam pl az összes házventi egy csatornán van, a CPU másik csatornán és ezzel a kettővel el van intézve az egész gép. VGA-nak meg nem kell dedikált vezérlő, bár külön van szabályozva az is (nem értem amúgy gyárilag miért lövik be olyan gyengére, hisz 30-40% fölé soha nem is megy gyárilag - fel kell tolni porszívó fokozatra és nem fogja befűteni a házat sem, már ha kifelé tolja a levegőt).

[ Szerkesztve ]

(#12) Huehue


Huehue
újonc

Nem tudtam máshogy kielégíteni az igényeimet, nekem nem elég egy 20 wattos PC.

Az én alaplapom nem tud 200 RPM-re leszabályozni ventilátorokat, pláne nem hármat, pláne nem a GPU hőmérsékletétől függően és egymástól függetlenül.

A fő problémámat az adta, hogy az összes alaplapi vezérlő a CPU hőmérséklete körül forog, ami csúcson 70 W-ot fogyaszt és egy hatalmas toronyhűtő van rajta. Egy krumplival is hűvosen lehet tartani.

A projekt kiötlésekori GPU-m 250 wattot fogyasztott és elég vékonyka volt rajta a hűtő. Az egyetlen megoldás az volt, hogy a videokártya alá rakok egy ventilátort, amit intenzív használat alatt feltekerek.

Ezzel a szabályozóval megadhatok négy független, precízen kialakított hőmérsékleti görbét, ami több, mint amit néhány félvezetővel meg forrasztópákával el lehet érni.

Teasüti: A Speedfannal tényleg lehet, hogy ugyanezt meg lehet csinálni, de az én alaplapomat sajnos nem tudja vezérelni.

[ Szerkesztve ]

(#13) Teasüti válasza Huehue (#12) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Értem, és elismerem ezeket az igényeket.
Ha nincs kompatibilis szoftver, akkor valóban csak a hardveres megoldás marad. :)

Egy dologra viszont még kíváncsi vagyok, mi szükség van független csatornára minden egyes ventihez?
Milyen logikát találtál ki, vagy mondjuk miben különbözteted meg a gépház hátulján lévő(ket) a tetején lévő(k)től? Most csak a hasamra ütöttem, de érted. Tehát van mondjuk 3 házhűtő, akkor ezek szerepükben miben különböznek, hogy egymástól függetlenül kelljen szabályozni őket?
Mert amit felsoroltál, az nekem 3 csatorna (cpu, ház, vga kieg. hűtő). Ennyi azért szokott lenni az alaplapokon.

[ Szerkesztve ]

(#14) Huehue válasza Teasüti (#13) üzenetére


Huehue
újonc

Három házventim van. A hátsó picit nagyobb fordulaton megy, mert ez az egyetlen ami kifelé vezet. A CPU előtti picit gyorsít, ha kell, régebben a videokártya alatti nagyon gyorsított, ha kellett. A CPU hűtőjén van egy negyedik, amit az alaplap vezérel.

[ Szerkesztve ]

(#15) kormoskandur


kormoskandur
tag

jó írás

(#16) vadkörte válasza Teasüti (#11) üzenetére


vadkörte
addikt

Sok sikert a Speedfan-hoz. A Gigabyte GA-B150M-DS-3H alaplapomat egyáltalán nem ismeri fel.
Innentől kedve, vagy alaplapi vezérlést használok, vagy barkácsolok...

(#13) Teasüti:
Nem is tudom. Talán eltérő ventilátor méret? Tegyük fel, van a rendszerben 4 db venti. 1 db 80mm, 2 db 140mm és 1 db 230mm. A lapodon meg kemény 1 db vezérlőcsatlakozó. Mihez fogod viszonyítani a fordulatszámokat? A 80-ast olyan fordulaton akarod járatni, mint a 230-ast? Akkor az sok levegőt nem fog szállítani. Vagy fordítva? A 230-as forogjon a 80-as sebességével? Na persze, a ház meg kirepül az ablakon...

Az, hogy valami Neked nem fontos, másnak még az lehet.

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#17) chris-v válasza vadkörte (#16) üzenetére


chris-v
senior tag

A 4db ventit 4 kölün alaplapi csatira fogom kötni és meg is van oldva a probléma. Külön-külön állítható.
Persze ehhez olyan alaplap is kell ami tudja ezt.

Ettől függetlenül szerintem jó kis írás és érdekesek ezek a kis projektek. :C

"Roads? Where we're going we don't need roads!"

(#18) Hieronymus válasza Huehue (#12) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"...GPU-m 250 wattot fogyasztott és elég vékonyka volt rajta a hűtő. ,,,"

A VGA ventilátoráról is el lelet vinni a szabályzó jelet.
Logikus megoldás, hogy a GPU közeli ventilátor onnan kapja.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#19) SutPet


SutPet
aktív tag

Nem PWM-es ventik vezérlése megoldható lehet ezzel a kis kütyüvel? Sajna az én alaplapom se tudja vezérelni a ventiket, az amúgy meg jól működő ventiket meg nem cserélném le ha ez megvan ~2k-ból.

God must love stupid people, he made so many of them.

(#20) zsoltti


zsoltti
senior tag

Nem olvastam el, de a kép az elején hibás, a piros vezeték a molexből az 5v nem 12 :K

(#21) fogtunder válasza chris-v (#17) üzenetére


fogtunder
nagyúr

azért 4 pwm port még az olcsóbb Z szériás lapok nagyobb részén sincsen (nekem az MSI Z97 G43-on 3db van), és csak ezért megvenni valami nagyon durva lapot teljesen felesleges annak, aki nem akar tuningolni és egy VGA van a gépében. plusz a kedves alaplap gyártók szeretnek olyan helyre rakni venti csatikat, ahol rájuk lóg egy nagyobb VGA. persze elosztókat lehet használni, de ezek csak olyan esetben ajánlottak, mikor azonos típusú ventiket raksz rájuk.

szóval nem egy elvetendő alternatíva egy ilyen kis vezérlő, pláne, hogy a bekerülési költsége minimális.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#22) bambano


bambano
titán

az antisztatikus zacskó nem attól antisztatikus, hogy vezető?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#23) Hieronymus válasza bambano (#22) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

De.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#24) Huehue válasza bambano (#22) üzenetére


Huehue
újonc

kicsit

(#19) SutPet: Így, ebben a formában nem, de kis kiegészítéssel lehet. Kb. egy tranzisztorra és egy kondenzátorra lenne szükség ventilátoronként, és kb. négy sort be kellene szúrni az Arduino programkódjába (ld. 4. oldal). A kiegészítő alkatrészeket a ventilátorok csatlakozójába lehetne integrálni.

[ Szerkesztve ]

(#25) bambano válasza Hieronymus (#23) üzenetére


bambano
titán

ez van a cikkben:
"Ha antisztatikus zacsiban kapjátok az Arduinot, benne hagyhatjátok, a tüskesorral átszúrhatjátok és a csatlakoztatott aljzattal rögzíthetitek"

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#26) buherton


buherton
őstag

Na most ez szabályzó vagy vezérlő? Egyszer szabályzót írsz, egyszer vezérlőt. A HW-t és a kódot elnézve ez "csak" egy vezérlő.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#27) #10034944 válasza Huehue (#24) üzenetére


#10034944
törölt tag

Ez a 2.0 verzió engem is érdekelne. Melyik tranzisztor/fet lenne az ideális? Kell e bázis ellenállás, esetleg védő dióda?

[ Szerkesztve ]

(#28) Nerazim


Nerazim
őstag

Sziasztok!
Csak egy kérdés ami lehet kicsit bugyuta lesz, mert nem olvastam végig a cikket. Az én alaplapom nem tudja a PWM szabályozást, de ezzel a módszerrel ha jól értem akkor PWM -es ventiket is ráköthetek?

[ Szerkesztve ]

Be my computer.. Baby I'm a user!!

(#29) KYZRR válasza fogtunder (#8) üzenetére


KYZRR
őstag

SpeedFAN nevű progival simán lehet bármelyik ventit szabályozni akár a merevlemez hőmérsékletétől függően is..

You can only die once, make sure it is worth it...

(#30) SutPet válasza Huehue (#24) üzenetére


SutPet
aktív tag

hmmm egyre inkább csábulok el :D hallgatnám a további ötletelésed :D nekem igazából annyi lenne a cél h sw-ből tudjam én szabályozni a ventiket, hőmérséklet nem lényeg, azt tudom h nagyjából rendben van + core unlock miatt úgyse jelzi normálisan a cpu hőfokot a gép... :D

[ Szerkesztve ]

God must love stupid people, he made so many of them.

(#31) Huehue


Huehue
újonc

(#20) zsoltti: Köszi, hogy kiszúrtad :)
(#26) buherton: Vezérlő. Bár attól függ, hogy nézed. A hőmérséklet függvényében vezérel, ezért, ha PC-stűl nézed az egész rendszert, akkor szabályzó.
(#27) Karesz85: Nem tudom, nem jártam utána. Ha rajtam múlna, valami olcsó FET-et használnék, annak nem kell bázisellenállás, meg a 700 Ft-os Arduinot sem félteném egy ventilátortól és diódát sem használnék. Ha nagyon óvatos akarsz lenni, kérdezd meg valami elektronikai fórumon, nekem nincs tapasztalatom. Viszont a PWM frekvenciát biztos feljebb venném, ha már ott vagy, hogy csak be kell kapcsolni, abban tudok segíteni :)
(#28) Nerazim: Igen.

[ Szerkesztve ]

(#32) buherton válasza Huehue (#31) üzenetére


buherton
őstag

De akkor a szabályzókör te magad vagy.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#33) Teasüti válasza vadkörte (#16) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Nem a fordulatot szabályzod, hanem a feszültséget vagy kitöltési tényezőt. ;)
Különböző típusú ventik is vígan mennek ugyanarról a csatornáról, ugyanazzal a kitöltési tényezővel.
Most, hogy 50%-hoz 230-as fordulat társul, vagy 1200 rpm az mindegy a szabályzás szempontjából.

[ Szerkesztve ]

(#34) Nerazim válasza Huehue (#31) üzenetére


Nerazim
őstag

Köszi. Még egy kérdés, most jelenleg a gépemben 3 pines ventik vannak mivel a lapom csak ezeket képes kezelni. Ezzel a kis kütyüvel megoldható a fordulatszám szabályzása és monitorozása?

Be my computer.. Baby I'm a user!!

(#35) Teasüti válasza Nerazim (#34) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Persze, digitális potencióméterrel kiegészítve.

(#36) Sanchez638 válasza Hieronymus (#3) üzenetére


Sanchez638
addikt

A pwm szabályzás úgy is működik, hogy csak a pwm szálakat kötöm át és az energiát meg pl egy molex-ről kapja,

Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

(#37) #10034944 válasza Teasüti (#35) üzenetére


#10034944
törölt tag

Elméleti szinten jó, de gyakorlatban próbáltad már?
Tudnál olyat linkelni ami nem füstöl el egy ventilátortól?

(#38) Huehue válasza Nerazim (#34) üzenetére


Huehue
újonc

Ez így ebben a kivitelben nem alkalmas. Ha kísérleteznem kellene vele, egyetlen FET-et használnék, hátha elég. Őszintén szólva azt sem tudom, hogy egy brushless DC fan képes-e szaggatott PWM tápról helyesen működni, vagy meg kell neki szűrni a kimenő jelet. Igazából azt javaslom, kérj segítséget valami elektronikai fórumon, vagy topikban.

[ Szerkesztve ]

(#39) buherton válasza Huehue (#38) üzenetére


buherton
őstag

A forgórész tehetetlensége nem elég? :) Elég furcsa lenne, ha nem.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#40) WildBoarTeam


WildBoarTeam
aktív tag

Ötletes megoldás, bár a csendhez jobb, ha passzív hűtésben gondolkodsz vagy vizes rendszerre váltasz (mondjuk, akkor ugrik az alacsony költség). :)

Pár képet feltölthettél volna a cikk végére a kész rendszerről. ;)

blabla

(#41) Béééla válasza Nerazim (#34) üzenetére


Béééla
őstag

Simán, csak kicsit másként fog kinézni a bekötés, és legrosszabb esetben ventinként egy-egy FET is kell. De ugyanúgy PWM lesz a kulcs.
Mondanám hogy felteszek róla egy anyagot én is, de még csak az algoritmizálásnál tartok, még egy év minimum mire eljutok oda a tanmenetben hogy Arduinon ilyet mutassak be :B

A projekthez: nem rossz :)
Az elején azt hittem, hogy közvetlen rátapasztasz egy-egy hőmérőt valahova és magad méred ki. PC-n programmal lekérdezni "csalás" :D
Aki meg azt mondja "minek, tudja az alaplap" az nem érti, milyen örömet okoz ha az ember egy egész délutánt csesz el valamivel, amit 2$-ért megrendelhetett volna :DDD

Bélabá

(#42) Huehue válasza Béééla (#41) üzenetére


Huehue
újonc

Az egyik csatlakozóhoz berajzoltam, hogy mire gondolok. Először így próbálnám meg, akármilyen olcsó N-csatornás FET-tel, de most nem garantálom, hogy ez így jó. Ki kell próbálni, nagy baj nem lehet.

(#40) WildBoarTeam: Ez nem csendes, ez néma :) Fontos különbség. Vízzel nehéz néma rendszert építeni a pumpa zaja miatt. Biztos lehet, de tippem sincs, mennyibe kerül.

[ Szerkesztve ]

(#43) buherton válasza Huehue (#42) üzenetére


buherton
őstag

Ez így nem jó. Induktív terhelés esetén a félvezetőket mindig védeni kell a megszakítás végett létrejövő áramlökésektől. Mielőtt bárki is tönkrevágná a FET-jét nézze meg a dokisban, hogy védődióát tettek-e be a gyártósoron, ha nem, akkor ezt pótolja plusz dióda hozzáadással.

[ Szerkesztve ]

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#44) távcsőves


távcsőves
senior tag

Szép!

Egy éve volt egy írás pic alapon megvalósított ventivezérlőröl. Ezek után elkezdtem építeni a sajátom Arduino alapon. Te gyakorlatilag ugyanazt építetted meg. (Leszámítva a pc-s kezelő programot) A pontatlan fordsz. mérésbe belefutottam én is ha elkezdtem játszani a fast pwm opcióval. (Az időzités ugye.) Ezek után váltottam Arduino Leonardora. És itt már alakul amit szeretnék. A 25khz és pontos fordulatszám mérés. Nekem ez mániám lett. A másik ami fejlesztés alatt van, a cpu fan aljzatt álltalában pwm az alaplapokon. Ezen jel alapján szabályoznék majd több csatornát, természetesen beállítható offset értékkel.

[ Szerkesztve ]

(#45) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Grat, ez jó :) Amúgy ha átállítod a hardver osztókat, nem lehet a mért fordulatszámértékből visszaszámolni helyesre?

@Teasüti : "XP óta meg már nem igazán kékhalálozik a Win."
Az előző melóhelyemen a 7 8 10 kékhalálozott eleget... Hardverhiba nélkül is.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#46) távcsőves válasza hcl (#45) üzenetére


távcsőves
senior tag

Az arduino ide config file-ban lehetne kompenzálni az időzitést.

(#47) #10034944 válasza Huehue (#42) üzenetére


#10034944
törölt tag

Akármilyen nem jó csak logic level, azok teljesen kinyitnak 5v -on.

(#48) scope2007


scope2007
addikt

Remek írás
Hasznos :C

CUBE AIM SLX 29" + SEAT LEON 1P 2.0 PD-TDiiiiiiiiiiiiiiiiii

(#49) Béééla válasza Huehue (#42) üzenetére


Béééla
őstag

Valahogy így, ja, csak egy pár ohmos ellenállás a pwm vezetékre és ahogy említették, védődiódás FET a sima helyett hogy egészséges maradjon.

És most belenéztem: a nanoban mega 328p-s mikrokontroller van, az 1-es Timer 16 bites, emlékeim szerint 16 MHz-en fut a proci, így még előosztó nélkül is simán kijön belőle a 8 bites PWM és olyan frekire állítod be amilyet nem szégyellsz. Ha pedig még megszakítást is te írsz hozzá, akkor szanaszét tudod paraméterezni :D

Bélabá

(#50) ghorinka86


ghorinka86
csendes tag

Gratula! Még ha nem is világmegváltó dolog, minden elismerésem! Köszönjük, hogy megosztottad!

(#51) Lacc


Lacc
aktív tag

Grat a cikkhez.
Jöhetne még több Adruino-s projekt :). Én szívesen örülnék egy kültéri hőmérő programozásához. Persze lehet kapni, de a barkácsolás feelingjét semmi sem adhatja vissza. :R

(#52) Teasüti válasza Lacc (#51) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Filóztam már rajta, hogy írok egy-egy cikket a készülő projektjeimről, de a sava-borsa a munkának kő kemény kódolás. Ezzel hogy lehet megszólítani az egységsugarú user-t?
Mert az odáig oké, hogy bemutatom a berendelt breakout board-on lévő kacatokat, meg a legózást, na de hogy mutassam be a 30 KB-nyi kódot?

(#53) buherton válasza Teasüti (#52) üzenetére


buherton
őstag

Ha Arduino kód binárisa 30 kB, akkor nem lesz nehéz. Ha C-ről van szó, akkor az már nehezebb.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#54) hcl válasza Teasüti (#52) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ha valaki kedvet kap, az már jó.
Akit nem érdekel, az meg nem olvassa. Vagy ha igen, legalább lát valami rendes szakmai tartalmat.
És sokaknak segítség lehet. Az meg jó.

Mutogatni való hater díszpinty

(#55) BatchMan válasza Teasüti (#52) üzenetére


BatchMan
senior tag

Ne fogd vissza magad. A kódot feltöltöd valahova, a program struktúráját meg leírod. Aki a részletekre kíváncsi, majd kiböngészi, a nagy többségnek marad a szöveg. Ha jól írod le, nem kell a kód, csak a UI, ha van.

(#56) hardstyler19


hardstyler19
csendes tag

Sziasztok! Én arról szeretnék informálódni, hogy milyen típusokkal működik ez a program a Nano-kívül (beleértve a hamisítványokat is).

Köszi a cikket, szerintem hiánypótló.
(Legalábbis nekem)

Wizard>Kaiser>Hero>XT720>Monte>N1>O2X>XT912>MB855>S Advance>Sensation XE> MB886>XT1032>MB865>Lg L9>XT1052>XT1254>Padfone S>Moto Z>Z2 Force>Pixel 4 XL

(#57) Huehue válasza hardstyler19 (#56) üzenetére


Huehue
újonc

Amilyen egyszerű a program, valószínűleg bármelyikkel, feltéve, hogy a kFan0 .. kFan3 kezdetű sorokba a megcélzott példány lábainak sorszámát írod be.

A PC-s programnak meg teljesen mindegy, mivel használod.

[ Szerkesztve ]

(#58) hardstyler19 válasza Huehue (#57) üzenetére


hardstyler19
csendes tag

Nem vagyok nagyon járatos a dologban, de kedvet kaptam hozzá :)
Köszi a segítséget!

Wizard>Kaiser>Hero>XT720>Monte>N1>O2X>XT912>MB855>S Advance>Sensation XE> MB886>XT1032>MB865>Lg L9>XT1052>XT1254>Padfone S>Moto Z>Z2 Force>Pixel 4 XL

(#59) hcl válasza hardstyler19 (#56) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Létezhet Arduinoból hamisítvány? :D Az egész nyílt architektúrájú cucc :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#60) távcsőves válasza hcl (#59) üzenetére


távcsőves
senior tag

A válasz igen. A klón nem egyenlő a hamísitványal. Olvasni való. Nekem többféle van, müködik mind.

[ Szerkesztve ]

(#61) hcl válasza távcsőves (#60) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ige, erre gondoltam is, hogy a logo használata... de igazából ha elektromosan ugyanaz, akkor semmi gond :D

Nekem nincs is ilyenem, se eredeti, se semmilyen, építettem magamnak, működik szépen :)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#62) távcsőves válasza hcl (#61) üzenetére


távcsőves
senior tag

6 éve amikor először komolyan keresni kezdtem beszerzési forrást, volt pár nap, hogy azt gondoltam, megépítem. De végül inkább vettem egyet. Manapság viszont totál nem éri meg építeni. (Forintban értem, az építés öröme más. Azt nem lehet megvenni.) Uno és Leonardo amin a saját kis projektjeim kipróbálom, pro mini és nano amiket felhasználok a már kész projekthez. (Ezeket van, hogy 2-3db-ot veszek, mert még olcsóbb.) Illetve most vettem Attiny45 és 85-öt pár darabot. Szóval, ha egy darabot kellene vennem ehhez a projekthez, az egy nano lenne. 700Ft-ból biztosan letudva. Nem éri meg építeni.

(#63) hcl válasza távcsőves (#62) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Igen, Nano méretűt nem tudok építeni, de amikor én elkezdtem (és akkor már jó ideje lehetett kapni mindenhol), akkor itthon 2000-ért akartak rendelni boltban üres Atmega328-at, Ebay-ről volt 800. Kész Arduino klón volt valami 3-4000, eredeti 10. Mivel rengeteg alkatrész volt itthon, 800 + egy USB illesztő árából megvolt, bootloadert írni meg szépen lehet Linux alatt párhuzamos porton is. Nem utolsó sorban tökéletesen ismerem a cuccot, meg megoldottam rá pár olyan lehetőséget, ami a gyárin nem volt. (30V-ig bármiről elmegy, autoreset jumper, plusz föld- és 5V kivezetések, stb.)
Úgyhogy összedobtam próbanyákra, és azóta is használva van, ha meg kész áramkörbe kell, akkor IC foglalat, és szépen beletervezem azt a pár alkatrészt, ami kell hozzá. Néha jobb beépíteni egy Nano-t, de nem mindig.
Később összeraktam egy 3,3V-osat is, na az nagyon gány lett. :DDD

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#64) Huehue


Huehue
újonc

A következő projektemhez egy Bluetooth 4-gyel felruházott mikrokontrollerre lenne szükségem, olyan fajsúlyúra, mint a Nano. Van már tapasztalatotok ilyennel? Nincs kedvem nekem illeszteni, egyben szeretném. Tudtok valami közismerten jól működő boardot?

(#65) távcsőves válasza Huehue (#64) üzenetére


távcsőves
senior tag

Hello!

Talán itt tudnak segíteni.

(#66) Béééla válasza Huehue (#64) üzenetére


Béééla
őstag

Ha nagyon kemény akarsz lenni, akkor ESP32 - van benne wifi és BT is, nem drága annyira, és mégse egy ősi 8 bites gagyi vacak.
De ha maradnál Duinó vonalon, akkor egy Uno és egy Bluetooth shield a legépkézlábabb.

Bélabá

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.