Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Aucor


Aucor
senior tag

Nagyon jó és összeszedett írás, gratulálok! :R

Fun fact: Én is nem régiben dobtam össze egy nagyon hasonló konyhapult világítást, viszont én RTC-vel az éjszakai órákra egy halvány fényt állítottam be, aztán kapcsolóval kapcsolható éjjel-nappal a teljes fényerő. A fényérzékelős megoldásra nem is gondoltam, még lehet átépítem, mert a Tied egy jobb megoldás. Én a Nano beépített fesz.stabját használom, nem melegszik, meg úgy gond sincs vele, de a cikkben írtak miatt lehet bedobok egy 7805+borda kombót, csak mert miért ne. :)

(#2) Vladi


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Zsír cikk! Minden részletre kiterjedő!

Engem a "A mosfet driver egy saját tervezésű NYÁK-ra épül, "
rész érdekelne még! Ezt te tervezted? Szabad hardver? Nem teszed közkincsé? :DD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#3) somogyib


somogyib
őstag

Ez egy nagyon komoly megoldás. (én nem bonyolítottam túl, vettem egy ledcsíkot meg egy kapcsolót, oszt felragasztottam :) )

A padlófény állat jól néz ki. :K

[ Szerkesztve ]

(#4) Postas99


Postas99
senior tag

Nagyon tetszik az írás amit összeraktál. :R

Lehet átsiklottam felette, de nem láttam és ezért hiányolom belőle a SCHEMATIKUS rajzot a végleges kialakítással. Tudom ez mindig egyén függő, de sokan szeretnek ilyenből is ötletet meríteni.

Az ESD védelemmel kapcsolatban lehet egy OPTO-s megoldás jó lenne, látnom kéne a shcematikus rajzot.

Le a kalappal!!!! Nagyon jól összeszedted.

[ Szerkesztve ]

(#5) kelly416 válasza somogyib (#3) üzenetére


kelly416
veterán

Kb. ugyanezt csináltam én is, csak két csíkot ragasztottam egymástól 5cm-re, keltse kicsit jobban a "szórt fény" hatást. Eszembe sem jutott volna így megbonyolítani a dolgot.

Nagyon jó munka egyébként, és messze túlmutat egy sima ledcsík beszerelésen. Minden tiszteletem azoké, akik ennyire bele tudják élni magukat 1-1 dologba. :R Gratula!

(#6) Teasüti válasza Vladi (#2) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Köszönöm! :R

Tulajdonképpen ez a NYÁK terv éppen publikus. :)
Elhelyeztem a linket a 2. oldalon a led meghajtónál.
Amúgy lenne rajta mit javítani, pl. a kondikat biztos átvariálnám mielőtt újra megrendelném. Annó úgy voltam vele "jó az úgy"... :B
Nem tudom, hogy nincs-e egyáltalán köze a gerjedésnek ahhoz, hogy a két chip közeli szomszédja egymásnak. Lehet "egymásra gerjedtek" és a gyengébb adta be a kulcsot.

[ Szerkesztve ]

(#7) Teasüti válasza Postas99 (#4) üzenetére


Teasüti
nagyúr

A bekötés résznél ejtettem szót erről, van a Nano-ról és a GPIO portjairól egy rajz. Ennyi kellhet a program értelmezéséhez is. Ennél részletesebb kellene?
Tulajdonképpen nagyon nem lehet tovább bonyolítani, max a Flag-ek helyett kihúzom a vonalakat a perifériákig.
De szerintem felesleges ennyire szájbarágósan elmagyarázni egy fotoellenállás vagy egy kétpólusú led szalag bekötését annak, aki tudja mi az a schematikus rajz.
Egyedül a mosfet meghajtóra nem tértem ki külön, de talán ahhoz sem kell túl nagy képzelőerő.
(A vezérlő PWM kimenete csatlakozik az egyik csatornára a meghajtón egy darab vezetékkel... :)) )

Persze szóljatok, ha nem jól gondolom! :R

Az érintés érzékelőről valóban nem írtam sokat. Erre a megoldásra nem vagyok büszke, ez gyakorlatilag egyetlen darab vezeték egy ADC bemeneten, ami ki van húzva a szekrény aljára és egy lemez darabhoz van forrasztva. Ezt a mikrovezérlő folyamatosan feltölti és kisüti, miközben méri a feszültséget. Elhelyeztem a linket hozzá a cikkben a 7. oldalon. Ha megnézed hogy működik, akkor láthatod, hogy az OPTO nem játszik. :)

[ Szerkesztve ]

(#8) Cefet


Cefet
aktív tag

Zsííír! Jó ötletek, sok magyarázat. Nagyon köszi!

(#9) Vladi válasza Teasüti (#6) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Köszi, ez szupi! Majd még megnzem az ottani projekteket!

Írok privátot inkább.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#10) Uzsito


Uzsito
csendes tag

Hát, ebben van meló rendesen, saját nyákkal, arduinoval, ATX táp újrafelhasználással, szép munka. :R
Szerintem a hidegfehér szalag egy kicsit "szúr", de így is nagyon szép.

-Aaaapaaa...már...itt van a karácsony?! -Igen, itt van. -Hol?!

(#11) Teasüti válasza Uzsito (#10) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Köszi! :)
Semleges fehér fényű szalagokat használtam. Ez 6000-6500K között van valahol.
A fényképek automata fehéregyensúllyal készültek, nem igazán erőlködtem csak előkaptam a telefonom.

[ Szerkesztve ]

(#12) Gyula84


Gyula84
veterán

:R

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#13) JoeYi


JoeYi
őstag

grat!

Nekem csak az aktív táp nem tetszik konyhai környezetben.

Viszont kedvet csináltál, megcsinálom én is a konyhát, meg asszem az ágy alá is varázslok vmit :)

(#14) kenwood


kenwood
veterán

Elolvastam 1.5-2 oldalt,es nem derult ki,miben lesz ez mas,mint 1 ledcsik es 1 kapcsolo.
Esetleg aki eljutott a vegere roviden osszefoglalna,mirol van szo ?

[ Szerkesztve ]

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#15) Aucor válasza kenwood (#14) üzenetére


Aucor
senior tag

Abban több, hogy ez úgymond okos és kényelmes. Éjjel, ha sötét van, mozgásérzékelö segítségével kapcsol egy irányfényt -> nem kell lámpát kapcsolni. Nappal pedig manuálisan felkapcsolható a világítás. Állítható a világítás fényereje, ki-be kapcsolható a mozgásérzékelö gombnyomásra. Van egy eco mód is, ha nem érzékel mozgást manuálisan felkapcsolt világítás mellett 25 perc múlva csökkenti a fényeröt.

(#16) vamzi


vamzi
őstag

Szép munka, gratulálok! :R

Olvasás közben csak egy dolog zavart, az pedig a LED dióda kifejezés. A LED mozaikszóban már egyszer szerepel a dióda, azaz olvasva: fénykibocsátó dióda dióda. A második diód szó elhagyható.

(#17) Vladi válasza kenwood (#14) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Tehát elolvastad a bevezetőt és 2 alkatrészt? :DDD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#18) Teasüti válasza kenwood (#14) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Jogos az észrevétel, lehet átfogalmazom a bevezetőt! :R

(#19) Teasüti válasza vamzi (#16) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Jó észrevétel!

(#20) copass


copass
veterán

jó cikk és szép munka. gratula
én a pir helyett RCWL-0516 radaros mozgásérzékelőt használtam irányfényre. én vmiért kínlódtam a pir-el. összevissza ment.

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#21) kpityu2


kpityu2
őstag

Jó kis cikk, de ilyen helyre nem tennék ventilátoros tápot.

Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

(#22) arpii


arpii
aktív tag

Egy bemutató videó, mind egy DEMO jó lett volna. (sry, ha van csak elsiklottam fölötte)

(#23) Aprósólyom


Aprósólyom
addikt

Nem akarod a bevezetőbe tömören leírni Alfától-Omegáig, hogy mire képes a cucc, hogy mit fogsz bemutatni? Kedvcsinálónak, mézesmadzagnak...
Érdekelnek a DIY kreativitások, de addig nem kezdek semmibe sem hosszasan beleolvasni, amiről nem tudom eldönteni, hogy érdekel-e vagy nem...

Erre gondolok egyébként: "Dióhéjban: egy félautomata mozgás- és fényérzékelős világítást készítettem nekik, éjszakai irányfénnyel és 24/7-es készenléttel." Ez nekem túlságosan vázlatos bemutatása a tudásának, ahhoz, hogy elég legyen kedvcsinálónak. Ebből sajnos nem derül ki számomra, hogy miért kellett Ardunio alapokra építeni.

[ Szerkesztve ]

Jevons paradox

(#24) vadkörte válasza kpityu2 (#21) üzenetére


vadkörte
addikt

Heréld ki belőle. Ilyen felhasználás mellett szerintem annyira nincs kihasználva az ATX táp, hogy még ha 24/7-ben menne sem melegednének túl az alkatrészek. Maximum a kényesebb alkatrészeket bordázod, illetve a meglévő bordákat nagyobbra cseréled.

A szerzőnek:
2835 CoB LED - bár az ábra alapján Te sem azt használtad - helyett irányfénynek használható lenne a 3528-as. Ez egy kis teljesítményű diszítőfénynek ideális típus. Emlékeim szerint 30 és 60db/m verziókban kapható. Ez is sima mezei analóg 12V-os szalag, hasonlóan az 5630-hoz.
A pultvilágításhoz. Nem technikai inkább észrevétel az elhelyezésre.
A felső szekrény alatti síneket én kicsit beljebb fordítottam volna. Okulva a saját lámpánk bántóan erős fényéből. Ha viszont nem kap a felhasználó bántóan erős fényt a szemébe, vedd tárgytalannak.

Én egy fénycsöves konyhai lámpát alakítottam át. Nem lett túllihegve a dolog, mivel
ad1. igény nem volt rá
ad2. lehetőség sem
ad3. ismereteim meg pláne
A fénycső "meghajtó" kibelezése után egy méretrevágott műanyag lapra ragasztottam szintén méretre vágott alusíneket, erre ment 2x30cm 5630-as LED szalag. A meghajtásról egy 20W-os IP68-as táp gondoskodik, a vezérlésről a lámpa billenőkapcsolója.
Kb. 5-6 éve, sok esetben napi 5-7 órákat megy, az alapvetően nem konyhai környezetbe szánt szalag. A legnagyobb problémám eddig az volt, hogy elengedett a ragasztócsík az szalag alján.
A Te verziód egy új, vagy felújított konyhában - mellesleg nem csak konyhában... - tökéletes, hisz betölt legalább 3 funkciót.
A padlóvilágításra szerintem elég lehet egy 3528-as diszítőfény is. A fényerő erre elegendő, ebből is van natúr fehér és a fogyasztása minimális. Vörös színű vészvilágításra egy konyhában általában amúgy sincs szükség :DDD

Egyébiránt max. respect!

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#25) qqzs válasza copass (#20) üzenetére


qqzs
őstag

Ez az erzekelo mozgast vagy jelenletet erzekel? Tudom hogy a neveben mozgas benne van de hatha :) mar regota keresek jelenlet erzekelot ha egyaltalan kitalaltak mar :)

Eladó: GTS450

(#26) kymera válasza Teasüti (#6) üzenetére


kymera
senior tag

Gratulálok az íráshoz ! :R

1151,AM4,1366,2011, - Lapok,procik,vinyók,tápok,vga-k -akciósan. - 70-2340239

(#27) Doki42


Doki42
őstag

Grat az írónak😎
' a fény legyen veled'
😁😁✌️

Iphone 13- samsung galaxy tab s6 lite - Vétkezni emberi dolog, de isteni érzés

(#28) F_Gergely


F_Gergely
őstag

Jó írás, és látszik, hogy dolgoztál vele rendesen.
Viszont a fényerő szabályzáson kivül (mármint ha az nem lenne) én picit túlbonyolítottnak látom. Én csak beraknék egy tápot, egy IR érzékelőt, meg a LED szalagokat és ennyi. Az alu profillal egyet értek, egy "tej" burával nagyon szép egységes vetített képet tud adni.

(#29) Flashback


Flashback
addikt

Ilyen led vezérlő shield még nincs?

Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)

(#30) ReFleXx


ReFleXx
addikt

jópofa, de kicsit ágyúval verébre effektus nekem :D

2020-as dakota közmondás: "Intel a csórók AMD-je"

(#31) kenwood


kenwood
veterán

Sokszor van, hogy az ember nem azert csinalja meg,mert kell,hanem azert,mert kepes ra :D
1x meg jol johet az a tapasztalat, amit itt szerzett.

[ Szerkesztve ]

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#32) Teasüti válasza qqzs (#25) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Mozgást. Pontosabban változást a fény expozíciójában. Persze infra tartományban.
Ez azt jelenti, hogy ha mozdulatlanul beállsz elé akkor nem fog újra aktiválni a fenntartási idő leteltével.
De szerintem ez nem szempont egy konyhában, ott általában mozogni szokott az ember. :)

Jelenlét érzékelőre én passzív megoldást használnék. Mondjuk Bluetooth LE alapú proxy szenzort, ha a telefon nálad van. Persze feladattól függ. BLE jó mondjuk arra, hogy megállapítsd hazaérkeztél. Persze szobánként is el lehet helyezni egy-egy szenzort, de az kevésbé életszerű, hogy a telefon folyamatosan nálad van.

Infrához ugye kell a folyamatos fényváltozás. Radarhoz is, vagy esetleg megadni neki egy-egy konkrét területet ahova elhelyezed hab tested, akkor azt a távolságot nyilván meg lehet állapítani. Hátránya, hogy ne legyen kupleráj a szobában és jól tükröződő felületek kellenek.
Ha kompromisszum mentes megoldás kell, akkor marad a kamera és a képfelismerő. De ez már túlmutat a mikrokontrollereken. :)

(#21) kpityu2
A felső szekrényben nincs rossz helye. A gőzelszívó gondoskodik a helyiség légcseréjéről (ablakon beszívva a friss levegőt), így a kicsapódó szennyeződések lerakódása miatt nem kell tartani. IP védettségre meg nincs szükség abban a magasságban. A mostani átépítés előtt már egy évig üzemelt ez a táp ebben a kiépítésben, csak akkor még RGB ledeket hajtott meg. Most szétszedve nem találtam benne semmi szennyeződést.

(#23) Aprósólyom
Ebből sajnos nem derül ki számomra, hogy miért kellett Ardunio alapokra építeni.
Ez egyszerű: létezik megvásárolható kész megoldás a feladatra? Nem? Akkor DIY. ;)

(#28) F_Gergely
Túlbonyolított? Mármint melyik funkciója? Az automatikus irányfény?
Sajnos a családban már előfordult a nagyszülőknél éjszakai esés a fürdőbe bóklászva. Szüleim meg relatíve fiatalok, egyelőre még nem okoz gondot megtalálni a kapcsolót a sötétben. De mire való az automatizálás, ha nem arra, hogy kényelmesebbé tegye az életünket? Az automatikus világítás a létező legalapvetőbb automatizálás egy háztartásban, ami már több évtizede könnyedén kivitelezhető. Emberek mégis mind a mai napig sötétben bóklásznak a WC-re...

(#29) Flashback
UNO-hoz létezik MOSFET shield ha jól tudom.

(#31) kenwood
:K ;)

[ Szerkesztve ]

(#33) Teasüti válasza Teasüti (#32) üzenetére


Teasüti
nagyúr

De mire való az automatizálás, ha nem arra, hogy kényelmesebbé tegye az életünket?
Igazából ez olyan dolog, hogy nem tudod, hogy szükséged van rá, amíg nincs. :)

A másik szempont meg az volt, hogy ne szúrja ki az ember sötéthez szokott szemét azonnal a világítás.
Lehetne persze egyszerűen fel-lekapcsolni a szalagot hagyományos módon is (kapcsolóval vagy egy bináris szenzorral az mindegy), de ez így jóval barátságosabb.

[ Szerkesztve ]

(#34) Redneck


Redneck
veterán

Komoly megoldás, szép kivitelezés. Irigyellek a kreativitásodért, én biztos nem fognék hozzá. Akkor sem ha meg tudnám csinálni. :DD

Play Hard GO pr0! - A bugfix, a hiba véglegesítése a programban.

(#35) Teasüti válasza Redneck (#34) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Köszönöm!
Ez "csak" probléma megoldás és analitikus gondolkodás. Művészi kreativitásból nekem sem jutott sok. Videózás és fényképezés még az egyik hobbim és kifejezetten béna vagyok benne. :C

[ Szerkesztve ]

(#36) szabifotos


szabifotos
senior tag

"Nincs elektronikai vagy IT végzettségem, magamat csupán műkedvelőnek tartom."

Pfuu...
Átjön az íráson, hogy érted mit miért hova kötsz/teszel, és látod az összefüggéseket.
Bár én értenék ilyen szinten az automatizáláshoz. Pedig még informatikai végzettségem is van :D :O
Gratula! :R

(#37) F_Gergely válasza Teasüti (#32) üzenetére


F_Gergely
őstag

Maga a munka szép lett, illetve a létjogosultságát is értem.
A túlbonyolítottságot arra értettem, hogy beraktál egy "számítógépet" amihez irtál utasításkészletet. Én erre mondtam hogy mintha kicsit túl lenne bonyolítva. Számomra elég lenne egy 12 voltos táp, egy infra kapcsoló és a led szalag. Gondolom nálad a fényerőszabályzás miatt kellett.

[ Szerkesztve ]

(#38) macilaci78 válasza Teasüti (#11) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Bemart profilokkal szebb lenne. Majd jusson eszedbe, ha festéskor lekerülnek a szekrények és lehetőséged lesz megcsinálni. :K

A mozgásérzékelő helyett jelenlétérzékelőt használj, kiforrottabb megoldás.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#39) Polarstar


Polarstar
nagyúr

Nagyon bejön ez a világítás rendszer.. Nekünk nagyon magas a konyha, a fenti csillár sokat nem ér. A munkaterület megvilágítás nagyon kézenfekvő lenne ebben az esetben.

Remek megvalósítás, nagyon bőséges leírás, gratulálok! :R

Surface Book és egy Csúz a körtefán!. Pentax-szal fényképezve!

(#40) persil válasza kenwood (#14) üzenetére


persil
nagyúr

Az ilyesminél 90%-ban inkább az a diffi, hogy ő csinálta meg magának, mert érdekli, szereti, hobbija stb és örömet szerzett magának is, meg jelen esetben a családnak is a beszerelésével.
Sokszor nyilván olcsóbb/egyszerűbb megvenni és felszerelni valamit, de az más. Plusz így pontosan olyan, amit szeretett volna.

Nagyon szép munka, ötletes, az iromány is jó volt :)

Eladó: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/persil/index.html

(#41) Flashback válasza macilaci78 (#38) üzenetére


Flashback
addikt

Van konkrétan ilyen elektronikai komponenes?

Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)

(#42) Teasüti válasza macilaci78 (#38) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Ez engem is érdekelne!
Még DIY körökben se hallottam ilyen "kiforrott" megoldásról.

(#43) kenwood


kenwood
veterán

Szerintem valami olyasmi lehet a megoldas,mint a lezeres riasztok.
Amig a lezer betalal a szemben elhelyezett szenzorba,nincs elotte semmi,ha blokkolja valami,akkor az "jelenlet".
Nem hiszem ,hogy ez parszaz forintos alaktreszekkel kivitelezheto lenne.

[ Szerkesztve ]

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#44) kpityu2 válasza kenwood (#43) üzenetére


kpityu2
őstag

Meglepődnél, hogy egy Arduinohoz miféle modulokat lehet készen kapni. :D

Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

(#45) villásdugó


villásdugó
csendes tag

válasz az előzőkre (elfelejtettem rányomni a válasz gombra):
jelenlétérzékelést távolságmérővel. ez lehet ultrahang, optikai (lézer v. infra) vagy radar alapú. balról jobbra egyre drágább.

legolcsóbb diy cucc: [link]
én ezzel próbálkoztam anno, egy rendes kereskedelmi termékbe kellett volna integráni jelenlétérzékelésre, de ott a közelben lévő objektumok eléggé meg tudták bolondítani, nem volt megbízható, gyorsan elvetettem.

végül ezt alakítottam át: [link]
ez már megbízható volt, és meglepően precízen tudtam vele egyébként távolságot is mérni:) két sikeres termékben is jól szuperál, bár kétségkívül több munka van vele, mint a fentebbi kis kék kínai cuccal.

bizonyos körülmények között lehet, hogy az egydolláros kínai szenzorral is ki lehet hozni jó működést. én is gondolkoztam már ugyanilyen konyhai világításon, pontosan a mosogató előtti jelenlétfigyelésre alapuló automatikus működés + a tompított éjszakai "kísérőfény" lett volna a lényeg. nem is értem, hogy ilyeneket miért nem lehet készen kapni, annyira adja magát a funkció:)

mindenestre szép munka, gratula a szerzőnek! :)

[ Szerkesztve ]

(#46) kenwood válasza villásdugó (#45) üzenetére


kenwood
veterán

Vagy meg az is megoldas, hogy felszeded a konyhaban a burkolatot,es beraksz ala vegig suly/tomeg erzekelot.
Ha a vilagitas beszereles teljes felujitaskor,vagy epitkezeskor , akkor meg mindig nem az agyuval verebre.

[ Szerkesztve ]

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#47) Teasüti válasza kenwood (#46) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Annak ugyanaz a problémája, mint a távolság érzékelőnek:
hogy állapítod meg, hogy embert érzékelsz és nem vmi élettelen tárgyat?
Lézer nem jó, mivel teret kell figyelni, nem egy vonalat. Ultrahang csak egy szűk sávban működik, nekem legalább 180°-os látómező kell. A radart nem ismerem, de tegyük fel megoldható vele a dolog. De még mindig kérdéses hogy állapítod meg, hogy egy ember sétált bele a látómezőbe és nem csak az ajtót hagyták nyitva?
Ha ezeket értette a fórumtárs "kiforrott" megoldáson, akkor... kacagnom kell. :D

Melegvérűek érzékelésére még mindig az infra a legjobb szerintem. :K
Jó abban igazat adok, hogy ezek a PIR szenzorok nem a legjobbak, én is jobban örülnék egy logika nélküli szenzornak amin nincs időzítő áramkör és a nyers adatot küldené ki, de erre a felhasználásra higgyétek el nagyon bevált! Nekem nem volt panaszom a retrigger funkcióra sem, nem kapcsolgat össze-vissza. És nagyjából 2 perces időzítés van rajta, azért mennyire életszerű az, hogy 2 percig mozdulatlanul állsz a szenzor előtt?

Viszont ha a PIR-től mindenképp feláll a szőr az ember hátán, akkor lehet kapni infra kamerákat Arduino-hoz.
Ez egy 8x8-as hőérzékelő ami állítólag 7 méterre is ellát. De léteznek ennél komolyabb modulok is.
Nem tudom mekkora látószöge van, de én inkább ilyesmiben gondolkodnék. :K

[ Szerkesztve ]

(#48) Aprósólyom válasza Teasüti (#32) üzenetére


Aprósólyom
addikt

"Dióhéjban: egy félautomata mozgás- és fényérzékelős világítást készítettem nekik, éjszakai irányfénnyel és 24/7-es készenléttel." Én erre gondoltam, mert az idézett mondant szerint semmi nem indokolja számomra az ardunio használtatát. Ezért gondolom, ennél többet tud. De akkor mi az, amihez ardunio kell? Azt gondoltam, hogy részletezve leírhatnád. Vagy nincsen ilyen?

Jevons paradox

(#49) Chaser válasza Teasüti (#11) üzenetére


Chaser
titán

nem, a 6000k már erősen hideg, a semleges 3200-4500 kb, a vége már határeset
a 2835 az egyik legjobb hatásfokú led fehérhez azt jól sejted, a cri pedig fontos konyhában - feltéve ha nem csak átsétálsz rajta :) -
tápból pedig nem csak noname kínaik vannak, itthon megvásárolható pl delta és meanwell stabil minőség, sok év garral, talán 150w-ig passzív verziókban, akár vízállóak, nagy hőtűrésűek
cikk egy részét futottam csak át, majd elolvasom

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#50) Teasüti válasza Chaser (#49) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Amennyiben a nap színhőmérséklete "erősen hideg", akkor igazad van. :))
3200K az már majdnem halogén izzó, erősen melegnek mondanám.

CRI-re miért van szükség hétköznapi igényekhez egy konyhában? Hogy a paradicsom színe jó legyen? Vagy nem lehet látni a nyers húst 70-es CRI-vel? Nem gúnyolódni próbálok, komolyan érdekel.
Ismerem a Mean Well-t, volt már hozzá szerencsém. :)
Viszont ahogy a cikkben is írtam nekem praktikusabb ha van 5V és 12V is.

[ Szerkesztve ]

(#51) villásdugó válasza Teasüti (#47) üzenetére


villásdugó
csendes tag

kacagj akkor azon a sok terméken, amiket ezen alapulva fejlesztettünk ki, plusz azon, hogy némelyik már 15+ éve van forgalomban, nem filléres cucc, és mégis ezres nagyságendű darabszámban ment ki.

igaz, én csak egy 10+ év tapasztalattal bíró fejlesztő vagyok (hiszen pl némelyik kollegám ennél sokkal régebb óta van az iparban, akikkel az említett projekteken együtt dolgoztunk), amiket pedig írtam, azok konkrét tapasztalatokon és fejlesztési munkákon alapulnak, így megértem, hogy mi mind nem érhetünk fel a te internetről szerzett tudásodon alapuló elméleti okfejtéseddel. majd ha bent leszek, elmondom, h dobjuk ki az összes tudományt s mérési eredményt, amit eddig felhalmoztunk a jelenlétérzékeléssel kapcsolatban, hiszen nevetségesek vagyunk.

mindenesetre jó kacagást. ha tudnám még szerkeszteni, visszavonnám a gratulálokot a hozzászólásomból, a stílusod és hozzáállásod miatt. ugyanezen oknál fogva, ahelyett, hogy leírnám, hogy a valóságban az említett szenzorok az ő látószögeikkel milyen helyzetben milyen feladatra jók, inkább azt kívánom, hogy próbáld ki bátran a hidegburkolat alóli jelenlétérzékelést. hiszen az már nem nevetséges.

(#52) Hikvision


Hikvision
senior tag

Jó kis írás, de sorkapocsba nem kötünk be soha "ónozott" vezetéket, mert idővel meglazul, helyette az érvéghüvely a szakszerű megoldás.

20 éve a PH-n.

(#53) Teasüti válasza villásdugó (#51) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Azért én még megvárnám macilaci78 mondanivalóját, hátha tud újat mondani. Elvégre az ő általa említett "kiforrott megoldás" érdekel minket.

Ami a radaros termékeidet illeti örülök, hogy ilyen nagy sikere van, de miközben ekkora hangsúlyt fektettél az e-pénisz méregetésre a magas lóról, közben kihagytad az ellenérveidet a felvetett gyengeségekre/kompromisszumokra vonatkozóan. Úgy gondolom én objektíven érveltem, megindokoltam miért az a véleményem ami és tartom magam a szabad vélemény nyilvánítás jogához, még akkor is ha ez neked sértő. ;)

(#54) Teasüti válasza Hikvision (#52) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Ezzel még nem találkoztam, köszi! :R
Ezt krimpelőfogóval kell felrakni, jól sejtem?

(#55) Teasüti válasza Aprósólyom (#48) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Részletezve le van írva a cikkben. :)
Viszont érdekelne van-e erre kész, megvásárolható megoldás?
Ha tudsz hozni kereskedelmi forgalomban lévő terméket, eskü megnézem és eldöntöm mennyire volt indokolatlan Arduino-t használnom.
Addig is annyit tudnék javasolni, fusd végig a cikket - ha érdekel - és a végén döntsd el indokolt volt-e mégis! :)

(#56) Hikvision válasza Teasüti (#54) üzenetére


Hikvision
senior tag

Nincs mit, igen a hozzá való prés fogóval, de ha oldalcsípővel óvatosan megnyomod párszor, hogy ne essen le ameddig ráhúzod a sorkapcsot akkor is tökéletes lesz gyengeáramnál.

20 éve a PH-n.

(#57) macilaci78 válasza Flashback (#41) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Van, de hirtelen csak 230 V-osat látok.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#58) vadkörte válasza Teasüti (#47) üzenetére


vadkörte
addikt

Azt azért nem kell elhallgatni, hogy ez a modul adafruit-ról ~40$ + szállítás (USA-ból jön elvileg, tehát a szállítás nem olcsó) + ÁFA. Kijön kb. 15-20E Ft-ra. A cikkben használt IR szenzor meg ha 1.000 Ft, akkor már drága helyen vásároltál.

A "Miért éppen Alas..." naszóval "...miért Arduino" kérdésekre én úgy válaszolnék, hogy azért mert csak.
-Azért, mert a készítő ebben látott fantáziát
-Mert, egy központi vezérlővel vezérel elég sok funkciót
-Csak, hogy legyen mibe belekötni

Eddig a kötekedésen kívül nem olvastam pl. értelmes ajánlatokat az Arduino kiváltására. OK! Ne Arduino, akkor mi? Egymástól függetlenül működő passzív elemek?

(#51) villásdugó:
Közöm nincs a posztolóhoz, de kedves villásdugó a 6 év alatt összeszedett nem egészen 100 hozzászólásból mégis ki a búbánatnak kellene megálmodnia, hogy Neked 10+ éves hw fejlesztői gyakorlatod van. Mellesleg az Internet adta anonimitásban én is állíthatnám magamról, hogy erőműmérnök vagyok, pedig nem.
Elhiszem, hogy a magad szakterületésn egy megkerülhetetlen orákuluum vagy, de Neked sem ártana lejjebb venni a hangerőből. A posztoló írt egy szerintem korrekt és fantáziamegindító cikket. Innen kellene elindulni. A durcizás helyett inkább adhattál volna hasznos tanácsot a fejlesztésre, egyszerűsítésre, ahelyett, hogy sértődött óvodásként csapkodsz, mert az óvónéni elvette Tőled a kislapátot...

(#54) Teasüti:
Alin nemrég láttam ilyen fogót többféle pofával, csupaszoló fogóval készletben kb. 27$-ért

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#59) Chaser válasza Teasüti (#50) üzenetére


Chaser
titán

Ahogy a tablazat is mutatja 6500 mar erosen hideg, es 4500-nel van vege a termeszetes fehernek, de talalsz ennel pontosabb tablazatot is
A nap szinhomerseklete pedig igen, hideg ( : ha meg van fejelve eros feher felhozettel az egbolt a leghidegebb, 8-9000k is lehet, tobbi arnyalata pedig napszaktol fugg, mikor annyira vilagos van h kiveri az ember szemet, az mar erosen 4500k felett van
Cri pesig azert kell, h igen, lasd az alapanyag minoseget, meg ne faraszd a szemed feleslegesen azert, h az agyad probalja kitalalni h milyen szint is lat
Cikket majd most bkv-n elolvasom:)

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#60) Chaser


Chaser
titán

No elolvastam, eleg komplex :R mindenesetre a szinhomersekleteknek es ajanlott led tipusoknak projekt elott kellett volna utana nezni, ha upgradeled majd sztem a szalagokat csereld, slightlednel van 2835 ami hozza a szabvanyt es kb 10 szinhomerseklet kozul lehet valasztani
Profilokat is bemarnam a szekrenybe, esztetikusabb
Egyebkent nem uj talalmany a konyhapult megvilagitasa, mar 10-20-30 valoszinuleg sokkal tobb eve is alkalmaztak, csak akkor meg nem led-del, a mennyezeti vilagitas mindig altalanos vilagitas, csak kis hazankban nem sokan merulnek bele a fenytechnikaba, es lakasok zomeben csak mennyezeti vilagitasok vannak, konyhapult azert mar legtobb helyen van, de azon kivul nem sok hangulat/celvilagitast hasznalnak ami onallo kor, nem utolag lett szerelve

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#61) orosziem81


orosziem81
tag

Szia,

Az írásod nagyon is megindító. Az ötlet kivitelezése alapos. Régóta szemezgetek a mikrokontrollerekkel én is és a Te cikked is közelebb vitt a lépéshez, hogy beszerezzek egyet. A LED-es világ valóban látványos, teljesen megértelek, hogy erre indultál. Gratulálok!

(#62) koala69 válasza copass (#20) üzenetére


koala69
tag

nalam a pir bizonytalan mukodeset a kornyezo wifi halozat okozta, viszont biztonsagtechnikai / riasztokhoz szant / PIR tokeletesen mukodik. Elojohet ez a problema esp32 hasznalatanal is.

(#63) koala69


koala69
tag

Gratulalok, nagyon tetszett a cikk! Kulonosen koszonom a reszletes magyarazatot a kodhoz, sokat segithet a magamfajta kezdoknek!!!! Es nem utolso sorban azt is, hogy kozzetetted!

[ Szerkesztve ]

(#64) Teasüti válasza vadkörte (#58) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Nincs elhallgatva, a linken is látható az ára! :)
Meg ezt csak így proof of concept kerestem gyorsan, lehet vannak ennél olcsóbbak vagy jobbak. Meg általában nem Adafruits-ról szoktam vásárolni, hanem kínaitól.
Árakról amúgy nem esett szó, csak magán a szenzoron filózunk. Szerintem jelenlét érzékelőhöz ez kompromisszum mentes lehet: meg tudom különböztetni az embert a tárgyaktól és nem szükséges mozgás a jel fenntartásához.
Járulékos funkció lehet a tűz riasztás, mivel specifikációtól függően a hőmérséklet leolvasásához is jó egy adott tartományban. Egy jól elhelyezett hőkamera volna a non plusz ultra jelenlét érzékelő. Szerintem. Nem kell hozzá képfelismerő algoritmus sem - és így számítási teljesítmény sem -, mint egy hagyományos CMOS/CCD érzékelőnél.
Ártól függően lehet méretezni a látószöget és felbontást. Ehhez képest az ultrahang és lézer szerintem gagyi. Mindkettő erősen kompromisszumos és szűk látómezőjű. Helyesbítek mielőtt vki megint besérül: gagyi = erre a feladatra nem való. Azt egyébként nem értem miért kerültek szóba irányított szenzorok, amikor omnidirekcionális érzékelésre volt szükségem ebben a felhasználásban. Arduino világban senkit nem láttam még ultrahangot használni egy szoba monitorozására, általában mindenki tereptárgyakhoz használja. Lézert is csak távolságmérésre, vagy max fénykapuhoz (de ehhez meg az optikai fényfüggöny sokkal jobb).

Amúgy köszönöm a támogatást! :R
Valószínűleg nem is foglalkozom a továbbiakban a kötekedő hozzászólásokkal.
Tiszteletből meg szoktam kérdezni mi volna akkor a javaslat, de egyelőre még Aprósólyom sem érvelt érdemben ellene. Pedig kíváncsi lennék ő hogy oldaná meg a feladatot. :K
Csak azután tudunk érdemben vitázni előnyökről és hátrányokról, vitázni pedig szeretek ha tanulságos.
És nem, nem kendőzöm el a véleményem a továbbiakban sem, még ha ez sérti is vki önérzetét. :N
Kicsit furcsállom amúgy, hogy ennyire magára vette villásdugó. Egyrészt nem a munkáját becsméreltem, másrészt nem is hozzá intéztem a válaszom.
Hanem:
(#57) macilaci78
Most már tudjuk, hogy van belőle hálózati feszültségű. Csak még azt nem tudjuk miről van szó. Engem megöl a kíváncsiság, így ha volnál olyan kedves megosztani velünk... :)

[ Szerkesztve ]

(#65) Teasüti válasza Chaser (#60) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Szüleim hideg fehéret szerettek volna eredetileg. Mert csak. Eredetileg azt is kaptak, de ilyeneket vásároltam most.
Ez még csak nem is a "cool white", hanem "neutral white".

Egy ideje már van egy kevés rálátásom a témára nem csak világítás de fényképezés kapcsán is, de bevallom először hallok arról, hogy a tiszta égbolton a déli nap színhőmérséklete "hideg". Ez most zavarba ejt, mert én abban a hitben voltam idáig, hogy ez az ember számára a természetes fehér fény, és ez a referencia színhőmérséklet. Minden amiben a vörös dominál, az ennél melegebb és minden amiben a kék, az ennél hidegebb.
Fényképezőgépek is 5500-6000K közöttire teszik a napos fehéregyensúlyt. Led szalagoknál is 6000K általában semleges fehérként van feltüntetve.
Az általam is használt Kelvin2RGB konverter algoritmus is - amihez hasonlókat használnak képszerkesztő programokban is - 6500K körülire számolja a semleges fehér fényt.
Felmerül akkor a kérdés, hogy mindenki hülye? A világítástechnikai és digitális fényképezőgép gyártókat is beleértve? A linkelt írásban található referenciákon szereplő képletek kitalálói is? :))
Ez kicsit... mi is a pszichológiai fogalma annak, amikor egy állítás nem összeegyeztethető a világról alkotott képünkkel és szükségszerűen elutasítja az ember a személyiségének integritása megőrzése céljából? :D

szerk: konyhapult világítás létezik már évtized óta, vmiért még sincs minden háztartásban. :)

[ Szerkesztve ]

(#66) Teasüti válasza Chaser (#60) üzenetére


Teasüti
nagyúr

dupla

[ Szerkesztve ]

(#67) Chaser válasza Teasüti (#65) üzenetére


Chaser
titán

vagy én vagyok tájékozatlan, vagy az összes gyártó, akinél 6000k felett már csak hideg fehér ledet lehet kapni:) kínai esetleg árulhat 6000k-s természetes fehéret, de ő árulhat 20000k-s meleg fehéret is ((( :
a régi izzószálas égők vannak kb 2800k körül, az egy erős meleg fény, 4500k ahhoz képest már ég és föld, 4000k-s paneljeim vannak, az a természetes fehér "közepe" talán, bár már az is hajlik a hidegbe
itt egy wiki
Néhány színhőmérsékleti adat:

Gyertya: 1900 K
Háztartási izzólámpa: 2800 K
Stúdióvilágítás: 3200 K
Reggeli, délutáni alacsony napállás: 4800 K
Átlagos napfény, vaku: 5600 K
Napos idő, árnyékban: 6000 K
Nappal, kissé felhős égbolt: 8000 K
Borult, ködös idő: 10 000 K

Nyílt tengeren, illetve magas hegyekben a színhőmérséklet 10-20 ezer K-t is elérheti.

a természetes fehér sztem nem is helyes, mivel elég nagy skálát lefed a napsütés, inkább középfehérnek hívnám, ha már van meleg és hideg elnevezés - langyos meg hülyén hangzana ( : -
kismillió kép van neten a színskálákról, ezek elég szemléletesek persze nem atom pontosak meg nem szentírás, pl:

hideg meg sok szempontból nem jó lakásba
elhiszem h sok ledes témához értesz, de aki azt kérdezi h minek magas cri értékű led konyhába és hideg fehéret rak be, annak kellene olvasgatni kicsit a témában, a hideg akár káros is lehet, és ha fényforrásról beszélünk 6000k már erősen hideg

szerk:
egyébként kérdeztem pár kínai eladót, mit is takar náluk a "semleges fehér", hát mondtak érdekeseket..kb annyit takar, ahogy sikerül...( :

[ Szerkesztve ]

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#68) Teasüti válasza Chaser (#67) üzenetére


Teasüti
nagyúr

hideg meg sok szempontból nem jó lakásba
elhiszem h sok ledes témához értesz, de aki azt kérdezi h minek magas cri értékű led konyhába és hideg fehéret rak be, annak kellene olvasgatni kicsit a témában, a hideg akár káros is lehet, és ha fényforrásról beszélünk 6000k már erősen hideg

Ilyen állítás nem hangzott el. :B
Technikai oldalról tájékozódtam csak. User oldalról alig van csak némi halvány fogalmam a világítástechnikáról.
Ezért is érdekel milyen fiziológiai jelentősége van a magas CRI-nek. :)
Én eddig abban voltam, hogy az "csak" professzionális felhasználásra indokolt.

(#69) Chaser válasza Teasüti (#68) üzenetére


Chaser
titán

én se vagyok pro, sőt:) az látszik h értesz hozzá, csak az alapjait hagytad ki, én automatizálásig még nem jutottam, egyelőre elég amit a programozható szalag drivere tud ( : mindenesetre ez érdekes, ha egyszer odajutok majd foglalkozom vele
több összetevős a hideg-nem jó fogalma, egyrészt adott fényerőhöz adott színhőmérséklet passzol, hideghez nagy fényerő a jó, meleghez kevesebb, másrészt valószínűleg biológia mért reagál jól a meleg fényre a szemünk/rendszerünk, és mért rosszabbul a hidegre
van itt fórumon led világítás topik, ott is többektől elhangzott, azt tapasztalják kesebb fényerejű meleg fehérnél is többet látnak mint nagyobb fényerejű hidegnél, én is tapasztaltam, van egy 6000k-s reflektorom, és többet látok a kisebb fényerejű wolfram szálas izzóval - na meg amellett nem fárad el a szemem - , valószínűleg sokkal könnyebben dolgozzuk fel a meleg fényből jövő információt, de mélyebbre ebbe nem ástam
az lenne a cél, h a természeteshez minél közelebbi fényt tudjunk produkálni, bármit is csinálsz, ahhoz van szokva a szemed, ha bármilyen munka, akkor már dolgozik a szem, nem kell hozzá professzionális munka, egy főzés is simán ilyen, gyanítom nem sűrűn főzöl, az alapanyagon sok múlik, néha minden, ha nem látod mivel dolgozol akkor a végeredmény is kétes
rengeteg helyen lehet olvasni ezekről, ezt pl most találtam pár kattintással

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#70) #16939776


#16939776
törölt tag

A cikk maga jó, tanulságos.

Fényes felületű tükröző pulthoz, nem szalagot választottam volna, mert hiába van rejtve, a visszatükröződő fénypontok vakítanak/zavaróak.

Sok-sok méter vezetéknek van induktivitása, egymás mellett vezetve kapacitása is lesz, a szalagnak is.
Ezt a komplex rendszert több MHz-es PWM-el meghajtva, egyszer szétsugározza a kapcsolófrekvenciát mint egy adó antenna, és működik úgy s mint egy vevő antenna.

Ezeket meg szabad próbálni debugolásra, lehetőleg egyszerre:
-Alul áteresztő fokozat a PWM után, időben folyamatos DC-vel egyszerűbb bánni.
-PWM fokozat-ot minél rövidebb kábellel kösd a 12V-os tápegységhez és a vezérlőhöz.
-PWM fokozat-nál a fetek tövében legyen a tápfeszültségen hidegítés, és LOWESR puffer.
-Az sem baj, ha egy fém dobozba bekerülnek.

Szabad rátenni szkópot a tápfeszültségre/kimenetre, ha valami oda nem illőt látsz azt ki kell kergetni.

(#71) Chaser válasza #16939776 (#70) üzenetére


Chaser
titán

Ha jol ertem ez csak tavos dolognal okozhat zavart, dimmer mentes fix kapcsolos - 230v-ot kapcsolja - rendszerrel nem?

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#72) Teasüti válasza #16939776 (#70) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Köszönöm a tanácsokat! :R

Pontosítsunk! Mit értesz PWM fokozat alatt?
A mikrovezérlőt vagy a mosfet meghajtót?
Úgy sejtem utóbbit, mert az a meghajtó chip csak négyszögjellel működőképes.
Módosítottam a NYÁK terven, raktam egy RC szűrőt a meghajtó bemeneteire, és kapott Gate ellenállásokat is. Mondjuk a múlt idő itt csak a tervezésre vonatkozik, mire megépítem és eljön az ideje a karbantartásnak, az majd csak nyár vége lesz.
A FET-ek tövében pufferkondi? Miért? Ez egy low-side vezérlés, a szalagot kapcsolják GND-re. Miért kellene ide pufferkondi? Ha vhova, akkor azt a szalag elé kellene tenni, nem? Nem mögé.
A hidegítés kifejezés sem annyira világos még egy gyors Google után sem. Angol zsargonnal vagyok csak képben, így élek a feltételezéssel, hogy bypass kondiról van szó?

A cikkbe talán nem írtam bele, de ha szkópot rakok a mosfet meghajtóra, akkor a vibráció megszűnik.
Nem tudom mérni a jelenséget, mert a szondával teljesen tiszta PWM jelet látok csak. Tudom, ez már egy igen erős utalás arra, hogy szűrni kell a bemenetet, ezért is terveztem RC szűrőt a második verzióra. Viszont sima 0,1u bypass kondikat raktam a bemeneti jumper-ekre ideiglenes megoldásnak, de ezek önmagukban nem oldották meg a problémát. Gondolom kell az ellenállás is, hogy működjön a szűrő. (Mondjuk ezt amúgy is illő lett volna raknom a mikrovezérlő GPIO portjaira. Bár attól nem félek, hogy túlterhelne a GPIO kimenet.)

[ Szerkesztve ]

(#73) kpityu2 válasza Teasüti (#72) üzenetére


kpityu2
őstag

A cikkbe talán nem írtam bele, de ha szkópot rakok a mosfet meghajtóra, akkor a vibráció megszűnik.

A vibrálás nyilván az összeszedett 50 Hz zajtól van. Ezek a nagyimpedanciás bemenetek, FET-ek érzékenyek az ilyesmire. Még az se lehetetlen, hogy a Kossuth-rádió is bejön rajta. :D

Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

(#74) Teasüti válasza kpityu2 (#73) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Viccesnek hangzik, de fogadok komolyan mondod! :C

(#75) #16939776 válasza Chaser (#71) üzenetére


#16939776
törölt tag

Extrém hosszú >20m vezeték esetben ott is lehetnek furcsaságok, de egy átlagos 5-6m-es csíkkal 1-2m körüli betáplálással nem szabad gond legyen.

(#72) Teasüti:

Ami a DC12V-ból PWM jelt követve meghajtja a led-csíkjaidat teljesítménnyel.
Ennek a kimenetére kellene méretezni egy L-C tagot.

A puffer+hidegítés a teljesítmény fokozat tövében azért lenne ildomos, mert mindkét terhelésen időben egyszerre történik a be-kikapcsolás. Ekkor keletkező áramugrások (0A->12A->0A->12A) és a táp és a "PWM fokozat" közti vezeték induktivitása, (ha csak a földet kapcsolod az jó sok méter vezetékről van szó!) ne okozzon tápfeszültségen csillapítatlan lengéseket, ami a kapcsolóüzemű táp feszültségszabályzását simán behülyíti, amitől már a fix értékű PWM-el hajtott led csík is vibrálni látszik.

GPIO:

Az 330Ohm+1uF 3Khz alatt fog dolgozni, ezzel azt éred el (0-5V-os meghajtást feltételezve), hogy 40%-os PWM-nél be fogja kapcsolni 20%-osnál ki fogja kapcsolni a fet-et/led csíkodat a fet-meghajtó, ha csak nem mész 3Khz alá a PWM-el.
A gate ellenállás rendben van, akár 50Ohm-nál sem kellene gondnak lennie.

Ha azt írja, hogy max. 50mA-el lehet terhelni, akkor az min. 100Ohm lezárást jelent. A betervezett 330Ohm mögött te ha rövidzárat csinálsz föld felé, akkor sem tudod 15mA fölé vinni a terhelését.

Ha ennyire érzékeny a meghajtó bemenete, nagy a távolság, lehet árnyékolt kábellel vinni a PWM-et oda. És a meghajtó és a uPC GND-jét jó alaposan átgondolni, hogy ne tudjon az árnyékoláson zavar áram folyni.

Milyen frekvenciájú PWM-et használsz? A cikkben csak annyi szerepelt hogy a 20Mhz nem vált be.(A kódot nem néztem át bocs) :)

[ Szerkesztve ]

(#76) Teasüti válasza #16939776 (#75) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Még mindig nem beszélünk egy nyelvet.
Pontosan melyik pontba is gondolod a puffert?

3 Khz az nekem jó, 2Khz-re méreteztem az RC-t. A Nano PWM kimenete alapból 1 Khz körül dolgozik, Azt hiszem a programban sincs beállítva Fast PWM. De ez csak részletkérdés.
Ami felkeltette a figyelmem az a tápfesz. megrángatása és a csillapítatlan lengések.
Én abban a hitben voltam, hogy egy ATX tápban ezért vannak azok a bazi nagy pufferkondik a szekunder oldalon. (Vagy primer oldalon? Idáig nem terjednek ki az ismereteim...)
Igaz mondjuk ez nem gátol meg abban, hogy a digitális szalagok elé pufferkondikat rakjak az ajánlás szerint.
Analóg szalagnál még nem láttam erre utalást.

És a meghajtó és a uPC GND-jét jó alaposan átgondolni, hogy ne tudjon az árnyékoláson zavar áram folyni.
Milyen frekvenciájú PWM-et használsz? A cikkben csak annyi szerepelt hogy a 20Mhz nem vált be.(A kódot nem néztem át bocs)

Uhm, lehet szakmabelieknek ez triviális dolog, de nekem fogalmam sincs mi jár a fejedben, mikor azt írod "alaposan átgondolni". :B
Szerintem 20 Mhz-ről nem írtam a cikkben. Azt hiszem azt írtam, hogy "akár Mhz-es tartományban is képes kapcsolni" az a meghajtó. :)

[ Szerkesztve ]

(#77) Teasüti válasza #16939776 (#75) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Akartam még kérdezni, hogy mit értesz ez alatt:
mert mindkét terhelésen időben egyszerre történik a be-kikapcsolás?
A táp szempontjából melyik az egyik "terhelés" és melyik a másik? Amennyire én látom csak egy "terhelés" van, hisz csak egy 12V-os kör van befogva a tápon. Minden fogyasztó egyszerre kapcsol be és némi eltéréssel ki (eltérő kitöltési tényező alul és felül).
Vagy nem értem, definiáld kérlek a terhelés szót, ha nem erről van szó! :R

[ Szerkesztve ]

(#78) kpityu2


kpityu2
őstag

Próbaképpen próbáld meg aksiról működtetni.

Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

(#79) #16939776 válasza Teasüti (#76) üzenetére


#16939776
törölt tag

1. és 6. pont közé.

Kapcsoló üzemű tápegység 0 terhelésnél 0 kitöltéssel hajtja a tranzisztorokat, 0 energia kerül a szekunder oldali pufferkondenzátorokba. lassan esik a kimeneten a feszültség, erre a komparátor úgy dönt, hogy alacsonyabb a kimenet feszültség mint a beállított. Mivel kicsi a különbség, ezért a legkisebb beállítható kitöltést adja a tranzisztoroknak 1 ciklusig, ami átvisz valamekkora mennyiségű töltést a kondenzátorokba. Ha ez a töltés mennyiség nem elég kicsi, akkor a kimeneti feszültség túllő a beállított értéken, amire a komparátornak nincs megoldása, csak az hogy több ciklusra 0 kitöltést állít be, szélsőséges esetben aktiválódik az OVP ami leállítja-újraindítja a tápegységet.
Ez a folyamat a kimeneti feszültség libegésével jár.

Ha erre az instabil állapotra meredek felfutással névleges terhelésének 50%-át nyakába kapja, puffer kondenzátor ellenére is eltart pár kapcsolási ciklusig amíg beáll a névlegesre kimeneti feszültség.
0 terhelésre váltásnál szintén lesz egy túllövés mert nem 0 ideig tart 50%-os kitöltésről 0 kitöltésre váltani.

2% alapterhelés-t illik adni a tápnak.

Azt a 20MHz-et nem tudom honnan vettem. 2KHz-hez használhatsz optocsatolót a teljes galvanikus leválasztáshoz. A bajhoz elég annyi ha az árnyékoláson keresztül folyik a uPC tápárama, vagy a mosfet rángatja a GND-t a túloldalon.

(#77): Itt az látszik, hogy két csatornát használsz, erre a két terhelésre gondoltam. Ha ezeknél meg lehet tenni, hogy időben ne egyszerre kapják a PWM jel felfutó élét, hanem eltolva, akkor a kapcsoló üzemű táp szabályzása is kényelmesebben követi le a terhelésváltozást.

Digitális (pixelenként címezhető) szalagból ha 5m-ert egyenesre szétterítesz, bekötöd a strip és jel árnyékolása nélkül és van a közelben mondjuk tűzjelző rendszer, borítékolható hogy villogni fog.

(#80) Teasüti válasza #16939776 (#79) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Na, így már teljesen érthető még számomra is! :R
1. és 6. pont fizikailag messze van egymástól, ezért ha jól sejtem arra célzol, hogy lehetőleg minél közelebb a szalaghoz.

Galvanikus leválasztás érthetetlen még számomra. Hogy lehet galvanikusan leválasztani két alkatrészt egymásról, amikor ugyanazon a tápon vannak és a GND természetesen közösítve van?

A két csatorna szerintem ugyanabban a fázisban működik. Utána nézek lehet-e fordított fázisban működtetni a PWM vezérlőt, bár ilyenre még nem volt példa. Azt hiszem Nano-ban nincs hardveres motor vezérlő, így meglepne ha tudna ilyet.

Ezért a beszélgetésért már megérte cikket írni! Köszönöm! :)

[ Szerkesztve ]

(#81) Chaser válasza #16939776 (#75) üzenetére


Chaser
titán

Koszonom, nekem ennyi a lenyeg, egy helyen lehetne 20m szalag korben, ott taplalas miatt kabelbol is tobb lenne, de sztem az kimarad, leghoaszabb szakasz 6,5m - az igaz h led panelek miatt azok vezetekes is parhuzamosan ptt fut, kb 15cm-re szalagoktol -

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#83) vadkörte válasza Teasüti (#80) üzenetére


vadkörte
addikt

"Galvanikus leválasztás érthetetlen még számomra. Hogy lehet galvanikusan leválasztani két alkatrészt egymásról, amikor ugyanazon a tápon vannak és a GND természetesen közösítve van?"

Pl. optocsatolós kapcsolással

Üdv. V. Körte

(#84) Fall-N válasza Teasüti (#32) üzenetére


Fall-N
veterán

Jó lett a prodzsekt. Én egyszerűen oldottam meg az éjszakai bóklászást. Lehet kapni olyan kapcsolókat, amelyikben van kis LED jelzőfény. Ez vörösben dereng a kapcsoló elején és a kapcsoló kontúrját is megvilágítja. Így könnyű megtalálni és felkapcsolni. Ilyen van a szobákban és a kinti előszobában is.

(#85) Teasüti válasza Fall-N (#84) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Képzeld el azt az élethelyzetet, amikor félig szar egészséggel (mondjuk időskor, csökkent reflexek és koordinációs képességek) félálomban éppen a feszültségtől duzzadó hólyagodat kell kivinni a WC-re és nem akarsz se zajt csapni, se felnyomni a villanyt a melletted alvó párod szemébe. A sötétben megkeresed a papucsodat valahol az ágy mellett, majd kitapogatod a szobaajtót. Kinyitva az ajtót nem kell elbóklásznod a szemben lévő falig a vörösen derengő villanykapcsolóig és közben nem esel hasra a lábad alatt lévő macskáktól se, ha már a szobaajtón kilépve feljön egy az éjszakai fényhez szokott szemnek kellemes lefojtott világítás, ami tökéletesen megvilágítja a padlót a fürdőig és nem világít a szemedbe.
Na ehhez képest mennyire kényelmes az, ha inkább megkeresed a vörösen derengő villanykapcsolót a sötétben és felb.szod az 1200 lux-ot hajnali háromkor miközben a csípát vakarod az álmos szemeidből?
Garantáltan ébren leszel már az ágyba visszafelé menet. :DD

Egyébként az éjszakai bóklászás komoly biztonsági kockázat egy háztartásban, főleg idősebb korban. A családban egyik nagyszülő így törte el a medence csontját. Ez nem ismétlődhet meg. Főleg a mai technológiával.
A sötétben minden egyes lépés veszélyes lehet. És a fali kapcsolók elhelyezése se a kényelmet szolgálja általában, hanem a költséghatékonyságot.

[ Szerkesztve ]

(#86) Teasüti válasza Chaser (#67) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Kicsit megkésve, de bepótoltam az alapokat. Már jobb rálátásom van a témára. :)
Az, hogy mit veszünk semleges fehér fénynek, az relatív.
Számomra a fotózásból és egyéb más grafikai alkalmazásokból kiindulva a semleges fehér fény a CIE szabvány szerinti D65:

Míg a lakossági világítástechnikában elterjedt szokások szerint - amire te is hivatkoztál - pedig így fest az ábra:

Számomra a CIE D65 jelenti a semleges fehéret - ami szobai világításban már erősen hidegnek számít -, de már értem mi okozta a zavart. :R

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.