Hirdetés

2024. szeptember 15., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Hieronymus


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"Ezen eszközök újrahasznosítása extra befektetést igényel, további energiahordozók felhasználását, vagyis mind a gyártásuk, mind az újrafeldolgozásuk árt a természeti környezetnek."

Azért ne ess át ló túlsó oldalára.
Az újra feldolgozás általában kevesebb környezeti terhelést jelent, mint a teljesen új előállítás.
Az alumínium esetében sokkal - sokkal olcsóbb az újra hasznosítás, az előállításnál. Kilencven százalék feletti mértékben újra hasznosítják az alumíniumot. Nyilván ellen példát is lehet találni.

Az újrahasznosításnak van még egy előnye. Eltűnik a hulladék. Nem kerül ki a szeméttelepre. Nem köt ki az élővizekben. Nem szántják be földbe. Eszközökbe és tárgyakba épülve hasznos feladatot látnak el. Na jó. A hasznosság néha megkérdőjelezhető.

A pazarlás egyik formája a régi dolgok őrizgetése. A régi telefonok ma már nyersanyagok. Amit azokból visszanyernek, azt nem kell új alapanyagként kibányászni, előállítani. A ritkaföldfémek kitermelése önmagában is katasztrofális környezetkárosítás. Az akkumulátorok újra hasznosítása környezetvédelmi szempontból tekinte többszörösen hasznos,

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#2) Jack Hunter


Jack Hunter
tag
LOGOUT blog

Engem is elkapott most kicsit a nosztalgia.Nekem walkmanmobilom volt az Ericsson jóvoltából, természetesen volt Nokia, aztán Siemens Me75, valamilyen Alcatel, aztán noname olcsó nyomógombosok.Mekkora menőség volt infrán küldözgetni a zenéket! ( Meg a meztelen csajokat :B )Később volt egy ütésálló CAT nyomógombosom is,nem szerettem. Aztán mi volt még? Ja, Lumiám is volt, amit végelgyengülésig használtam. Arról Motorola Defy+ ra váltottam, amit hülye fejjel eladtam, mert szörnyen megtetszett a dupla képernyős Yotaphone 2. Vagány volt a hátlapot beborító e- ink kijelző, akkoriban olyan szokatlan készülék volt, mint a mostani hajíthatós telefonok. Viszont ezen kívül semmi extrát nem tudott felmutatni, és szörnyen melegedett. Vettem helyette használtan egy nyomógombos Nokia 6070 et, ami mellé nemsokára jött a Saomi 9 se. A kicsi Nokiát sokáig nyúztam, végül az is elhasználódott. Vettem helyette egy modern nyomógombos Nokia zenetelefont, hát sehol sincs sem minőségben,sem tudásban az előzőekhez képest. De telefonálni jó, és sajnos nem akar megpusztulni. Nemrég cseréltem a Xiaomit Xiaomira, de arról már írtam. Sajnos nem mentettem meg semmit az utókornak.

Az, hogy mennyi időt töltünk a képernyő előtt, nem csak rajtunk múlik. Sajnos bizonyos mértékig rá vagyunk szorítva. Gondolok itt az online számlákra, ami azért kényelmesebb, de ott vannak a webáruházak, amik szintén hasznosak, és saját tapasztalat alapján jó is hogy vannak, mert minőségi, mennyiségi műszaki cikket alig árulnak már a boltok. Jó, vannak ilyen üzletek, de nem minden kisvárosban, és egy egyszerű turmixgépért nem feltétlenül érdemes 50- 100 kilométereket utazni. Nem is olyan rég még a teszkóban is lehetett hifit venni, most meg már a médiamarkt, euronics nál sincs akkora választék. A kiszolgálás színvonaláról meg ne is beszéljünk.
De elkanyarodtam. Ott az iskola, az online ellenőrzőkkel, a munkahelyi kapcsolattartás messengeren, e-mailben, a home office melók, amik megkövetelik a képernyőidőt. És tény, hogy egyre kiszolgáltatottabbak leszünk a médiának, tény, hogy egyre több időt pocsékolunk el az életünkből, de vajon mi történne, ha egyik napról a másikra lekapcsolnák a netet?

Csak nevess, ne vedd túl komolyan!

(#3) joghurt


joghurt
addikt
LOGOUT blog (1)

A beágyazott Mátrix-részlet végéről hiányzik az, ahogy a Nokia krátert üt az aszfaltba. Ahelyett, hogy kézmagasságból az asztalra ejtve betörne a kijelzője, mint manapság szokás...

A digitális kiszolgáltatottság az ifjabb nemzedékeken figyelhető meg leginkább. Nincs térerő (mobilnet), akkor nincs semmi, halál van. Nem tudja, hol van. (Mert csak online Google/Apple Mapset használ.) Nem tudja, hogyan juthatna haza. (Mert csak online Google Mapset, valamivel jobb esetben Budapest Go-t/menetrendek.hu-t használ.) Ha arra jár is egy busz, nem tud rá felszálni. (Mert csak online jegyezik.) Hiába van tele áruval a bolt, ő éhen hal, ha vagy nincs mobilnet, vagy a bank rendszerében van valami fennakadás.
És persze a súlyos szerfüggők fizikai elvonási tüneteit produkálja fél órán belül, ha valamiért elmegy a WiFi.

A tej élet, erő, egészség.

(#4) totron


totron
addikt

Miért rossz, rosszabb az én-hatékonyság? Ezrekhez, tízezrekhez szólhatsz egyetlen poszttal, amit szájhagyomány (hagyományos szájalás) útján sehogy sem tudnál hozni. Értelmetlen merengéssé attól lesz, hogy nem változtatsz semmin, csak merengsz. A felvetés persze szükséges, de gőzkieresztő szelepnek használni ezt, majd csinálni tovább pontosan ugyanazt, amit addig és amit magad is megvetsz, a víz klasszikus prédikációja.
Az is csak részben igaz, hogy az igazi élet a fizikai valóságban van.

Miért gyűjtötted menet közben a mobilokat? Érzelmi kötődés? No meg annyira jól kerestél mindvégig, hogy nem kellett beleforgatnod a régit az újba. Pedig ha tetted volna a reciklációs jópontyaid magasabb szintekre hághattak volna, mostanra meg már mindegy, jó sok kismacska meghalt, a tengeri Szemét Szigetekre meg már árulják az építési jogokat.

(#3) joghurt, nem tudja hogyan juthatna haza: szánalmas. Technikailag értem, de szánalmas. Mint a szobamacska amelyik egyszer kiesik az erkélyen, aztán 5 méteres körzetben dögli meg magát. Eljött a kor, amikor a cserkésztáboroknak, "primitív" skillfejlesztéseknek igazán van létjogosultságuk, akkor is, ha "nem".

(#2) Jack Hunter, mivel nem a tajga közepén élsz, bármikor továbbadhatod a megpusztulni nem kívánó szarságot, miért kötöd magad hozzá? Enek a szocreál beidegződésnek, hogy márpedig igenis addig kell használni a valamit, ha tetszik, ha nem, amíg be nem adja a kulcsot, szóval ennek egy jó ideje már nincs létjogosultsága.

A Tekszóban soha nem lehetett hifit venni. Netlekapcsolással példának okáért élelmiszerellátottság-hiány állna be.

(#5) eldiablo válasza joghurt (#3) üzenetére


eldiablo
addikt
LOGOUT blog

"A beágyazott Mátrix-részlet végéről hiányzik az, ahogy a Nokia krátert üt az aszfaltba. Ahelyett, hogy kézmagasságból az asztalra ejtve betörne a kijelzője, mint manapság szokás..."

Van a fikció, a valóság pedig az, hogy a nokia akkoriban nem ragasztotta a NYÁK-hoz a chipeket, egy kisebb ütésre is eltörhettek a forrasztások és működésképtelenné válhatott a telefon.

BTW, akkoriban a többi gyártó, mint pl az Ericsson, már ragasztott. :DDD

(#6) joghurt válasza eldiablo (#5) üzenetére


joghurt
addikt
LOGOUT blog (1)

Reméltem, hogy lejön az irónia. :U

Az viszont konkrét tény, hogy ha vízbe esett a telód, gyorsan kikaptad belőle az akkut, megtörölted, kiszárítottad, és örültél. Most egy elhasználódott akkut sem tudsz magad kicserélni, mert le van ragasztva a ház, és az akku is az alaplaphoz.

A tej élet, erő, egészség.

(#7) Jack Hunter válasza totron (#4) üzenetére


Jack Hunter
tag
LOGOUT blog

Itt egy cikk, nem csak hifit,házimozit,és egyéb műszaki cikket is árultak a teszkósok.
[link]

A telefont meg azért tartom meg, mert bár egy kalap hulladék, többe kerülne a posta ára, mint a készülék.

Csak nevess, ne vedd túl komolyan!

(#8) eldiablo válasza joghurt (#6) üzenetére


eldiablo
addikt
LOGOUT blog

Ok, nem jött át. :DDD

Én mindenkinek javaslom a bézik szerelési képességek elsajátítását.
Öcsémnek egyszer mutattam meg, hogy kell hajszárítóval, meg szétvágott vizes palackkal szétszedni egy telefont, idén már ő csinálta, mert a haverja vízálló telefonja beázott a Balatonban.

Amúgy tapasztalatom szerint a legtöbb ragasztott telefon közepes mértékben folyadékálló, de ezt tényleg csak széljegyzetben írom.

(#9) tordaitibi válasza Hieronymus (#1) üzenetére


tordaitibi
veterán

Csak az újrahasznosításra reagálva,
Sajnos ez amit leírtál az rózsaszín álom. Már régóta használatos termékeknél igen (vas alu réztartalmú termékek, ólomakku stb), de pont a legújabbaknál nem.
Egy litium akku vagy egy napelem, netán egy szélgenerátor rotorja, vagy az autók műanyag alkatrészei jelen pillanatban 80-90%-ban a kukába kötnek ki mivel lehetetlen újrahasznosítani. Illetve lehetséges de a jelenlegi technológiák mellett így 2-3x drágább lesz mint a közvetlen előállítás.
És ki az a befektető, aki egy olyan startupot finanszíroz ami már az indulás pillanatában deficites...?

Csak Európában jelenleg meghatározhatatlan, de több 10-100ezer tonna litiumbázisú akkumulátor várja hogy újrahasznosítsák. Konkrétan a gödi Samsungnál 10ezerszámra állnak azok a legyártott cellák amik 1%-nál jobban eltérnek a megkövetelt paraméterektől.
Ezek a cellák lelkes amatőröknél, pl. mint én, akik elektomosan hobbiznak napelemes rendszerekkel, még 10+ évig vidáman működhetnének de esélytelen ezeket megszerezni vagy akár tizedáron megvásárolni. Pedig vadiúj akkuk.
Ez kb. mint a multik naponta betömörítenek több 10 tonna szinte hibátlan, használható műszaki terméket és élelmiszert. Sorsuk a szeméttelepek.

A recycling technológia iszonyat bonyolult egy mai akkunál, mivel a gyártásor gyakorlatilag molekulaszinten történik a litium, kobalt, grafit és egyéb alkotóelemek vegyítése, megfejelve többféle polimerizált műanyaggal.
Napelem dettó, üveg hordozóra gőzöléses és növesztéses eljárással van felvive az anyagszerkezet, megfejelve egy műanyag laminálóréteggel.
Gyakorlatilag az alumínium keret ami hasznosítható, a többi daráló és szeméttelep.

A cikk írójának szeretném jelezni, a címben a "kiszolgáltatottságik " a végén g betű. kiszolgáltatottságig

(#10) Gargouille


Gargouille
őstag

Engem ez a 4-6 órás napi képernyőidő lepett meg, még sohasem néztem ezt meg a telefonomban, így kapva az alkalmon megtettem. Azt láttam, hogy bőven 1 óra alatt szoktam lenni átlagosan naponta. Igaz, tényleg csak telefonálásra használom, meg az authentikátor alkalmazások miatt kell elővennem. :)

Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

(#11) joghurt válasza tordaitibi (#9) üzenetére


joghurt
addikt
LOGOUT blog (1)

Csak rész igazságok vannak abban, amiket írsz.
A cégeknek nem a környezettudatosságból, hanem csúnya gazdasági érdekekből éri meg a szerinted "szeméttelepre" kerülő hulladékok feldolgozása. Mert az még mindig sokkal olcsóbb, mint tonnányi követ kibányászni.

A tej élet, erő, egészség.

(#12) totron válasza Jack Hunter (#7) üzenetére


totron
addikt

Jó, de az nem hifi, erre irányult volna a kötözködésem. Nem jó egyébként, meg lehetett sasolni a tévéket. Webáruházból azt érdemben meg ölég nehéz, bélyegképeken át. Meg az összehasonlítás lehetősége, ott sorakoztak egymás mellett fizikailag, bekapcsolva, még távirányítókat is kérhettél jobb esetben, adjusztálni a lehetőségeket. Az embereket jellemzően nem kínozza a dilemma, hogy vajon jól választottam-e, az én igényeimhez és pénztárcámhoz mérten legjobbat-e. Igaz, miért is tennék, jól elvannak tömegek foltos-felhős panelekkel, mp3-akkal és SD-kkel. Nem tudnék ezzel tudattal élni, viszont ezzel kell. Mit tegyen aki ilyen? Becigánykodni emberek otthonaiba csak ezért, hogy saját szemmel...? S akkor még mindig nem összehasonlítva vannak, max. emlékezetből, de az meg nagyon nem az igazi. Hm.

Nem a megtartásra értem a telefont, hanem még ma is vannak emberek, kik évekig szenvednek, ragaszkodnak utálva használt eszközeikhez. De félre értettelek akkor, te csak a lecserélés után nem dobtad ki vagy adtad át másnak, az más akkor.

(#8) eldiablo, hogy jön a képbe a vizes palack?

(#9) tordaitibi, de a jelenlegi technológiák mellett így 2-3x drágább lesz mint a közvetlen előállítás.
és kétes minőségű, olyan élettartamú, hogy fel sem merül az ilyesmi érdemben. Papíron, sarkítva, álságosságba és valótlanságba hajlítva persze jól mutat a "lehetőség". Kár, hogy nem igaz.

[ Szerkesztve ]

(#13) eldiablo válasza totron (#12) üzenetére


eldiablo
addikt
LOGOUT blog

Be ügyeskedtem a keret és a hátlap közé és azzal "vágtam"/feszítettem le a hátlapot.
IFixit készletekben is van hasonló cucc:

(#14) Apollyon


Apollyon
Korrektor

Óóó egy újabb klímaváltozás cikk, már itt is vagyok. ;]
A témában kérlek olvasd el Jem Bendell: Mélyalkalmazkodás c. könyvét, nagyon ajánlom. :K Ha megvolt, a második könyvét is javaslom. Bár lehet, hogy neked kicsit kemény olvasmány lesz.

Egyébként a mobilokra visszatérve, ha nem az Apple, akkor más csinálta volna meg a csakkijelzős telefonokat. Persze 100% nem tudhatjuk, hogy mi lett volna ha, de elég valószínű.

Plusz sokan a laptopjukat, asztali gépeiket dobták ki és cserélték le a telefonra. Átlagember már csak munkához, meg gamingre használ inkább "rendes" gépet. Utálom a telefont, ha lehet inkább gépen szörfölök és intézek mindent ami nem telefonálás.

A legtöbb kijelzőidőt azonban már a könyvolvasóm viszi napi szinten. Már régen is többet olvastam az átlagnál, de amióta a jelenlegi olvasóm van, már havonta olvasok annyit mint korábban egy egész év alatt.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#15) tordaitibi válasza joghurt (#11) üzenetére


tordaitibi
veterán

Írtam hogy nagyon sok alapanyag már szinte 100%-ban, bevált módszerekkel gazdaságosan visszanyerhető.
Ezt nevezhetjük részigazságnak is :)

Másik nem ilyen jó termékcsoport a műanyagok. Mivel asszem 7 vagy 8 féle alapműanyag van és ebből összesen 2 féle hasznosítható újra, az is kérdéses mert az újrahasznosított alapanyag közelébe sem jár az eredeti tulajdonságainak.

Totron jól leírta ezt az utolsó bekezdésében.
Minden tulajdonsága sokkalta sz@arabb.

Ez egy jól válogatott üveg, fém, és még sok anyagnál az újrahasznosított és a friss alapanyag között alig van eltérés.
Pl. egy ólomakkumulátorból a kénsavas elektrolit 95-96, az ólom 90%-ban visszanyerhető, és gyári minőségben.
Sajnos a doboza meg nem, mert az is olyan műananyag ami macerás.
45 éve mikor akkukkal foglalkozam, a ház, a celladoboz is 30+ évig működött mert kicseréltük, kiemeltük belőle a már hibás ólomrácsozatot és ment bele az új. Nem volt hulladék.

Műanyagoknál a bedarált palackokból már csak másodlagos minőség hozható létre, bármilyen korszerű technológiával. Pl. komposztálóláda ilyesmi, nagyobb méretű, igénytelen termékek.
És. Majd ha egyszer azokat is be kell darálni, abból már semmi.
Míg egy vasdarab 20x is újjászülethet.

Én magam zsigerből utálom a műanyagokat.

(#16) emvy válasza joghurt (#6) üzenetére


emvy
nagyúr

> Az viszont konkrét tény, hogy ha vízbe esett a telód, gyorsan kikaptad belőle az akkut, megtörölted, kiszárítottad, és örültél.

Ma pedig siman beviszem a tengerbe snorkelezeshez a telefont es fotozok vele a viz alatt.

while (!sleep) sheep++;

(#17) joghurt válasza emvy (#16) üzenetére


joghurt
addikt
LOGOUT blog (1)

Bocs, ha neked épp olyan van. Az emberek 90+%-ának nem.

A tej élet, erő, egészség.

(#18) emvy válasza joghurt (#17) üzenetére


emvy
nagyúr

Az osszes iPhone vizallo, a Samsungok, Pixelek jo resze... szoval szerintem a tobbsegnek ilyen van

[ Szerkesztve ]

while (!sleep) sheep++;

(#19) totron válasza emvy (#18) üzenetére


totron
addikt

Nem, a többség betört kijelzőjű androidossal csapatja, nem az említett kategóriából. Csak nem teszik a kirakatba.

(#15) tordaitibi, ezeknél a másodlagosoknál a bomlás milyensége és ideje és a lábnyom aggaszt engem nagyon. Több a kár mint a haszon.
Bár az akksikhoz nem értek, de ez a 90% elég soknak tűnik. Arról nem is szólva, hogy savas akksit szobába, füledhez nem raksz.

(#20) emvy válasza totron (#19) üzenetére


emvy
nagyúr

Samsung + Apple együtt évi félmilliárd telefont ad el.

while (!sleep) sheep++;

(#21) totron válasza emvy (#20) üzenetére


totron
addikt

Passzintsd mellé a többiek számait is + a használtpiaci/megörökölt szereplőket. Mondjuk felesleges bármilyen tény, nem látsz ki a jólétedből, legyen.

(#22) Hieronymus válasza totron (#19) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

A törött felületű kijelző elméletileg még lehet vízálló. De ennek nem sok a jelentősége. Abban az értelemben, hogy sokan régi telefonokat használnak igazad van.

Van sava és van lúgos akksi is. Ha a kér folyadékot összeöntöd, sót és ártalmatlan folyadékot kapsz. Így közömbösítik a savakat és lúgokat, ha már nem lehetséges tisztítani ezeket.

A belsejükben lévő fémeket tökéletesen újra lehet hasznosítani. A mai autó akkumulátorokat 5-7 évre saccolják. A karbantartás hiányában ennyi idő alatt mennek tönkre. Karbantartással +10 év érhető el.
A gyártók általában eltakarják az utántöltő nyílásokat. Megfelelő karbantartással és figyelmes használattal megspórolható a jármű élettartalma alatt legalább 1 akkumulátor.
Ezzel is tehetünk valamit a környezet élhetőségének fenntartásáért.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#23) Apollyon válasza Hieronymus (#22) üzenetére


Apollyon
Korrektor

A gyártók általában eltakarják az utántöltő nyílásokat. Megfelelő karbantartással és figyelmes használattal megspórolható a jármű élettartalma alatt legalább 1 akkumulátor.
Ezzel is tehetünk valamit a környezet élhetőségének fenntartásáért.

Mondjuk a környezetkímélés meg úgy a mai modern gazdaság semmiképp nem fér össze.
Én itt tisztességesen visszaviszem műanyagokat a repontba, szelektíven kezelem a hulladékot, beleértve a papír szívószálat, gyűjtöm az esővizet (már ha van) stb.

Random szupersztár meg kb. a privát jetjével megy le a bótba tejér'.

2027-től legalább már csak cserélhető akkus cuccok lehetnek, de még ez is édeskevés a megváltáshoz. Bohóckodunk az akkus autókkal, holott csak más irányú problémát teremtettünk a fosszilis üzemanyagégetés mellé.

A probléma már visszafordíthatatlan, ha az ember befejezte ezt a romboló tevékenységét (és/vagy el is tűnt) onnantól fogva kb. 10 ezer év kell majd ahhoz, hogy a globál klíma visszaálljon az iparosodás előttihez.

Persze ettől még igyekezni kell nem súlyosbítani a helyzetet, de amíg többezer ember összefogását likvidálja 1-1 szupergazdag nemtörődömsége, addig sajnos nem túl fényes jövő áll előttünk.

[ Szerkesztve ]

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#24) Hieronymus válasza Apollyon (#23) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Lehet ezt sorolni.
Még mindig közlekednek karburátoros autók az utakon. Borzalmasan alacsony hatásfokkal pazarolják a benzint. Ez nem zavar senkit.
Egy elektromos autó hatásfoka többszörösen jobb, városban még jobb a visszatöltés okán, az bántja sok ember szemét. Érdekes. :((

Idióta szupersztárból van néhány tucat, A feleslegesen pazarló emberekből, nagyon sok.
Jó részük nem akarna pazarolni, csak nem tudja elkerülni a pazarlást.

A skynet építgetőkből csak pár van. Sajnos környezetben szennyezésben fél Afrikát képesek felülmúlni, egyenként.

Volt egy bolgár kollégám. Amikor a környezetvédelem került szóba, kijelentette. Nincs gyerekem, nem érdekel. A saját húga a kollégám mellett lakott. Két gyereket nevelt. A testvérének gyereki sem érdekelték.

Ezen mentalitás miatt, nehéz élhetőnek megtartani a Földet.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#25) dabadab válasza joghurt (#3) üzenetére


dabadab
titán

A beágyazott Mátrix-részlet végéről hiányzik az, ahogy a Nokia krátert üt az aszfaltba. Ahelyett, hogy kézmagasságból az asztalra ejtve betörne a kijelzője, mint manapság szokás...

Biztosan csak azért, mert nekem tényleg voltak ilyen Nokiáim, de erősen túlzónak érzem ezt az utólagos mitologizálást.
Ha leestek, akkor azok is tudtak törni, nem volt bennük semmi extra, sőt, szerintem a mostani telefonok alapvetően strapabíróbbak, csak a szimpla fizika dolgozik.

szerk: közben továbbolvastam

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#26) Hieronymus válasza Apollyon (#23) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Lehet ezt sorolni.
Még mindig közlekednek karburátoros autók az utakon. Borzalmasan alacsony hatásfokkal pazarolják a benzint. Ez nem zavar senkit.
Egy elektromos autó hatásfoka többszörösen jobb, városban még jobb a visszatöltés okán, az bántja sok ember szemét. Érdekes. :((

Idióta szupersztárból van néhány tucat, A feleslegesen pazarló emberekből, nagyon sok.
Jó részük nem akarna pazarolni, csak nem tudja elkerülni a pazarlást.

A skynet építgetőkből csak pár van. Sajnos környezetben szennyezésben fél Afrikát képesek felülmúlni, egyenként.

Volt egy bolgár kollégám. Amikor a környezetvédelem került szóba, kijelentette. Nincs gyerekem, nem érdekel. A saját húga a kollégám mellett lakott. Két gyereket nevelt. A testvérének gyereki sem érdekelték.

Ezen mentalitás miatt, nehéz élhetőnek megtartani a Földet.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#27) Algieba válasza Apollyon (#14) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

A hazai Deep Adaptation Hungary helyi csoportjában már hónapok óta benne vagyok. Ismerem a mozgalom hazai vezetőjét, olvastam Jem Bendell első kiáltványát, ami benne van az első könyvében is, amit szintén olvastam. Ezért örömtelen nevetés szakadt ki belőlem, amikor megláttam, hogy mit írtál nekem.

A tömör meglátásom a témában, hogy kibaszottul ráfaragtunk és olyan dolgok várnak ránk, amik felülmúlják a 20. század borzalmait. Kilencmilliárd embernél bedől a jelenlegi civilizációnk.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#28) totron válasza Algieba (#27) üzenetére


totron
addikt

Jó az a csoport? Mit ad neked? Miért gondolta Apllyon, hogy neked az túl erős lenne?

[ Szerkesztve ]

(#29) Apollyon válasza totron (#28) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Azért írtam, hogy erős téma, mert valóban az. A könyvet egy angol egyetemi professzor írta, kutatásai alapján. Ő és pár kollégája úgy vélik, hogy a közelgő klímakatasztrófa már visszafordíthatatlan, és elkerülhetetlen. Szépen levezeti, és elmagyarázza mi miért történik, és fog történni az időjárásban.
Továbbá, hogy ezzel egyetemben a társadalmi összeomlás is bekövetkezik, még a mi életünkben, illetve, hogy ezzel hogyan birkózzunk meg.
Itt van egy rövidke tanulmány magyarul, ami végül egy egész könyvvé kerekedett, illetve azóta már a második könyve is kijött róla.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#30) UnA válasza totron (#28) üzenetére


UnA
Korrektor

Úgy általában "erős" a többség számára, akinek a jövő a közeledő jövő évi nyaralás tervezését jelenti.

(#31) totron válasza Apollyon (#29) üzenetére


totron
addikt

Köszi a linkt és az ismertetőt. A téma nem áll távol tőlem, inkább arra voltam kíváncsi elválik-e az említett csoport légköre egy önismétlő, prepperes alapjárattól, ahol bébiőrökkel/PMR rádiókkal tervezik a szaladgálást majd. Tudom, a hosszú távra tervező adaptálódás elvileg pont szembenállásban van egy világvégét, mint szent időszakot megcélzó kajafelhalmozással, harci készültséggel. Mégsem látok megfogható elemeket vagy csak ritkán. Egymásnak dobált hangulatképek, rigmusok, ki nem mondott tanácstalanságok, közös sóhajtozások, időnként sopánkodások, mindent leuraló falkaösztön amiket látok. És persze fogyasztói-belvárosi tudatlanságtól fűtött kommentek, még ha a szövegképek rendben is vannak egy átlag csoporthoz színvonalához képest. Lehet, hogy én nem tudok dekódolni valamit, de valahogy mindig csak az üresjárat ugrik ki ezekből a diskurzusokból. Önmagában van persze helye a diskurzusnak és gőzkieresztésnek, de a többség ezeken a helyeken is pont ugyanazt hozza, mint bárhol máshol: lusta, mint a veszedelem.

(#32) lornname11


lornname11
csendes tag

Én mindennap klímaszorongással élek (nem nehéz itt az alföldön), és az a legfélelmetes, hogy a környezetemben senkit sem érdekel, ami körülöttünk zajlik. A ne néz fel című filmet valóságnak élem meg. :(

[ Szerkesztve ]

(#33) totron válasza lornname11 (#32) üzenetére


totron
addikt

Mennyi idős vagy? Nem világos előttem miért a mai huszonévesek körében legerősebb a klimatikus szorongás. Tovább élnek, nagyobb súllyal nehezedik rájuk majd a megoldandó, odáig tiszta, de akinek közelebb a nyugdíj, halad az egyre nagyobb kiszolgáltatottság felé, annak is van, lenne oka szorongani, mégsem.

(#31) totron, -hoz.

[ Szerkesztve ]

(#34) joghurt válasza totron (#33) üzenetére


joghurt
addikt
LOGOUT blog (1)

Aki közel van a nyugdíjhoz, az már/még megússza az emberi társadalom összeomlását.

A tej élet, erő, egészség.

(#35) Apollyon válasza totron (#31) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Valahol egyetértek azzal amit írsz, mert tényleg kb. ez van. Meghallgattam még korábban ezt a videót, "doomsters" pólóban ott ül amúgy az említett könyv írója, hátha elhangzik még valami hasznos is, de nagyjából csak az van benne amit itt cinikusan felsoroltál.

Na de igazából nem is ez a probléma, hanem mondjuk hogy a könyv hatására nem robbant ki nagy planéta szintű összefogás. Hosszú évekkel ezelőtt jött ki a linkelt papír (amit magyarul is belinkeltem neked), a könyv is három-négy éve magyarra is lefordítva, de úgy igazán mégsem történt semmi.

Minden megy tovább nagyjából ugyanúgy, ahogy eddig. Pár változás van, globálisan jobban gyűjtik a szemetet, műanyagot, már csak papírszívószál van meg bambusz fülpiszkáló, de a klímaváltozást valóban kiváltó problémára szinte semmilyen fókusz és enyhítés nem megy.

Hű, beindultam, reggelig tudnék erről írni. :D Elég sajnálatos az egész, hogy nem törődnek vele, ha meg itt pattogsz ezen, mint én most ebben a topikban, az lassan csak és max. a pánikkeltés kategória. Tesznek rá. Sajnos valóban az van, és én is akartam említeni, mint utánad a fórumtárs írta, a Dicaprios filmet, a Ne nézz fel!, igazi társadalmi görbe tükör, csak más kontextusban, de telitalálat.

Ezenkívül amúgy valóban, mit tudsz tenni? Az egy dolog, ha a politikust nem érdekli, de ha kimenne a tömeg az utcára, mint anno az internet áremelkedés miatt, akkor *talán* felfigyelne rá a világ. De már tudjuk, hogy ilyen nem lesz.
Ugyanakkor már itt van a dolog nyakunkon, milyen is volt pontosan az idei, magyarországi nyár?
És mi jön még...

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#36) totron válasza joghurt (#34) üzenetére


totron
addikt

...az optimista álláspont szerint és értelek is. Azt vedd hozzá, hogy a becsléseket érdemes nem tól-ig szentírásként venni, vagyis benne van minden is a pakliban, a struccpolitika itt sem nyerő. Korszakok előbb eljöhetnek, nem várt crach-ok, zendülések befigyelhetnek. Botorkáló, ne adja az ég gyógyszerigénnyel megvert nyuggerként nem tudsz olyat lépni, mint az épp életerős elvtársak. Csúf üzem a kiszolgáltatottság. Ez így szerintem összemérhető azzal, hogy az ifjabb generáció többet él majd. Életösztön ha nem lenne, nem lenne ez az egész sem. #lényeglátás ;)

(#35) Apollyon, szokták mondani, hogy azok a legnagyobb összeomlás-rajongók, akik igazán nem képesek megtalálni a jelen világban a számításaikat, nem tudtak kiteljesedni életükben. Igazságtalan lenne csak rájuk lesarkítani a jelenséget, de van azért ebben valami, úgy értem, ők mindenképp részét képezik a mindenkori csapatnak. Hálás műfaj, mert amíg oda nem érünk, tényleges élesben nem tudja kipróbálni magát, tehát azt képzeleg bele amit akar. Mint az ingyenenergiás mágneskerék, ami nem működik, de majd nagyban fog. Aki persze pallérozza magát például vadászatilag, az megadja magának az esélyt, hogy ténylegesen előbbre legyen. Igazából az lesz előbbre, aki kompatibilis a maffiavérrel, mint olyannal, hajlamos erőszakos szerveződésekre - keserű ezt kijelenteni, de az ember ilyen, na meg a dolgok törvényszerűsége is ugyanebbe az irányba mutat. Nembarbár, szofisztikált értékrenddel valóban nincs megoldás. Tajga közepén önellátás talán - nem szürreálisabb ez, mint a helyzet amire reflektál az elképzelés.

(#37) Egon válasza emvy (#16) üzenetére


Egon
nagyúr

Ma pedig siman beviszem a tengerbe snorkelezeshez a telefont es fotozok vele a viz alatt.

Aztán majd meglepődsz. 13-as iPhone-om van. Nem szoktam ilyen extrém terhelésnek kitenni, de 2-3 alkalommal már sikerült beejtenem a vízbe (azonnal kikaptam), illetve eléggé párás környezetben szoktam használni időnként. 2 év után azon kaptam magam, hogy a Face ID nem működik. Jobban megnézve a telót, szépen látható volt némi folyadék a front kamerán (mivel szelfiket kb. sosem készítek, egyébként nem tűnt fel, hogy gond lenne).
A cégünkkel kapcsolatban levő szervizben szétszedték és valamelyest kitörölgették, de hogy meddig fog működni, és mekkora kárt csinált benne a víz, az majd később fog kiderülni (különösebben nem érdekel, céges teló, hónapokon belül cserélik, de a szerviz elmondása szerint is egyáltalán nem egyedi eset: az IP68-as minősítés ellenére teljesen random működik a vízállóság).

[ Szerkesztve ]

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#38) Hieronymus válasza Apollyon (#35) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Több probléma van, ami akadályozza a klímaváltozás megállítását.

Az egyik legfontosabb az, hogy az emberek egy része képtelen elfogadni. Hiába emelkedik az átlag hőmérséklet, hiába jelennek meg veszélyes jelenségek. Hárítanak, a helyzet felismerése helyett.

A politikusok pontosan ennyire megosztottak. Pénzt kell költeni a kitűzött klímacélok eléréséhez. A nagyon káros, környezetszennyezést azonnal le kellene állítani. Melyik kormány vállalja fel az EURO4 alatti járművek forgalomból kitiltását január elsejétől?

Kontraproduktivitás.
A Last Generation (climate movement) aktív Németországban.
Rendszeresen blokkolnak autópálya be - kivezető szakaszokat. Repülőtereket. Az útburkolathoz ragasztják magukat, hogy nehezebben lehessen eltávolítani onnan őket.

A környezet károsítás fokozásával küzdenek a a klíma katasztrófa ellen. Az elterelt járművek dugókban jobban szennyeznek, mintha haladnának a rendes úton.
Balhézni jól lehet ezzel, de pozitív hatást, például rokonszenvet kiváltani nem. Mentőautót sem képesek átengedni. Ragasztás miatt nem lehetséges.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#39) totron válasza Hieronymus (#38) üzenetére


totron
addikt

Kit érdekel a szimpátia? Kisgyerektől kell elvenni a cukorkát, ide nem szimpátia kell.

(#40) emvy válasza Egon (#37) üzenetére


emvy
nagyúr

Idaig sose volt gondom ezzel, kb. az utobbi 5 evben folyamatosan vizbe visszuk a telefonjainkat. Ha majd valamelyik elromlik, akkor szomoru leszek.

while (!sleep) sheep++;

(#41) Apollyon válasza Hieronymus (#38) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Az aktivisták hülyeségeit én is elítélem. Gondolom úgy akartak figyelmet felkelteni, hogy valamilyen formában káoszt okoznak.
Akik "tehetnének" ellene, azok úgyis helikopterrel meg privát jettel utaznak, szóval ők max csak röhögnek rajta, hogy az átlagember meg kinyiffan a blokád feltartotta mentőben.

De mégegyszer, a klímaváltozást már nem lehet megállítani. Az a vonat már rég elment, valszeg évtizedekkel ezelőtt.

Itt Hunisztánban közel 3 hónapja, szinte szünet nélkül konstans mindennap 40 fok van, közben havonta 1x ha esik, pedig már szeptember közepe felé járunk. Hmm, vajon ez mit jelenthet.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#42) UnA válasza Apollyon (#41) üzenetére


UnA
Korrektor

Mit jelent? Talán te is ismered, hogy az emberek elég nagy része miket szokott válaszolni: végre jó idő van, meg nem kell majd fűteni... és különben sem mi tehetünk semmiről. És így megy tovább.

(#43) Narxis válasza UnA (#42) üzenetére


Narxis
nagyúr

Ezért kell az államnak közbelépni és azt mondani, hogy márpedig van mit tenni.

Thanos was right.

(#44) totron válasza Narxis (#43) üzenetére


totron
addikt

Disciovery jelleggel: az állam mifelénk egy teljesen más vonalon mozog. De a példa kedvéért tápláljunk magunkban egy fikciót, konkrétan hogyan, mivel lépne közbe?

(#41) Apollyon, mit jelenthet? A konteósoknak határozott válaszaik vannak erre. Vannak részek ahol 2 és 3 hónapja nem esett. Egybefüggőség és esőhiány adja a gyilkos kombót, igen. Tüntetőleg ki sem mozdulok, de nem változik semmi. A FB tanulsága szerint az esőtáncos gondolatok felerősödtek (2024).

(#45) Hieronymus válasza Apollyon (#41) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"De mégegyszer, a klímaváltozást már nem lehet megállítani."

Tisztázzunk valamit.

A globális felmelegedés természetes folyamat, ami a jégkorszak közepén kezdődött el és a mai napig is tart.
Tulajdonképpen a jégkorszak még ma sem ért véget. A sarkokon van még állandó jég.

Az teljesen nyilvánvaló, hogy felelősek vagyunk, mert a folyamatot hatalmas mértékben gyorsítottuk be.
Nem képes a természet ezen a sebességen alkalmazkodni a változáshoz.

Az országok csak látszat megállapodásokat képesek kötni. Azt se tartják be. A szén-dioxid kibocsájtás növekedés mértékének csökkentése csak passzív intézkedés. Ettől nem lesz jobb a helyzet, csak a romlás sebességét fogja vissza.

Az üvegházhatást kiváltó anyagok kivonása a légkörből az aktív megoldás.
A metán kb 5-7 év alatt eltűnne a légkörből, ha a szarvasmarha állományt visszaszorítanánk a tizedére.
Persze ezzel a tej és termékek nagy része is eltűnne. A hús is csak ritkán kerülhetne az asztala.

A leghatékonyabb szén-dioxid elnyelő természetes képződmény a mocsár. Hatalmas területeket kellene visszaadni a mocsaraknak. A termőföldek egy jelentős része mindenképpen használhatatlanná válik. Sivatag helyett mocsarat építeni előnyösebb megoldás.
Mellékesen az árvizektől is megszabadulnánk, ha a folyók árterét használnánk mocsarasításra.

A klíma katasztrófa megállítható. Vélhetően a klímaváltozás is megállítható, de ahhoz a pontosan kellene ismerni az okait. Például mi indította be a jégkorszakot?
Lehet, hogy a Nap periodikusan változtatja az energia kibocsájtásának átlagát. Vagy a vulkánok aktvitása okozta a jégkorszakot.

Egy teljesen biztos. A mai klímacél, a CO2 kibocsájtás növekedésének korlátozása, önmagában annyit használ, mint halottnak a beöntés.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#46) joghurt válasza Hieronymus (#45) üzenetére


joghurt
addikt
LOGOUT blog (1)

Nem ennyire egyszerű az egész. Amiket írtál, azok csak tüneti kezelések. (És még így is rengeteg érdeket sértenek. Szerinted ki mondana le sokezer hektárnyi Tisza-menti földről, csak azért, hogy ezzel az országnak jobb legyen? Ekkora visszaállamosításra pedig több reptérnyi keret sem lenne elég. Kisajátítani pedig nem fogják, mert nem ezért magánosították ki maguknak.)

A probléma alapvetően a folyamatos növekedésre épülő kapitalista gazdasággal, és az e miatti folyamatosan növekvő fogyasztással van. A mértani sorozat pedig már csak olyan, hogy nem fenntartható a végtelenségig, mert az erőforrások végesek.
És akkor a Föld népességének növekedését még hozzá sem adtuk. Az is exponenciális.

A tej élet, erő, egészség.

(#47) emvy válasza joghurt (#46) üzenetére


emvy
nagyúr

> És akkor a Föld népességének növekedését még hozzá sem adtuk. Az is exponenciális.

Egyaltalan nem, sot

while (!sleep) sheep++;

(#48) Narxis válasza totron (#44) üzenetére


Narxis
nagyúr

Amióta az eszemet tudom MAgyarországon a környezetvédelem másodlagos, főleg ha gyárak helyét kellett kijelölni, kezdhetnék azzal, hogy olyan komolyan veszik a környezeti tanulmányok készítését mint pl. a németek vagy svájciak. Ezen túlmenően az újrahasznosítás, hulladékbegyűjtés kiszervezése a MOL-nak is semmi más célt nem szolgált minthogy a MOL hasznot csináljon belőle. Nehéz hazai vizonylatban a politika érintése nélkül erről beszélni. Aztán lehetne szigorítani a bírságolást is és ténylegesen alkalmazni azokat. Ezek csak a legkezdetlegesebb lépések, de pl. jó példa, hogy a Samsung gödi gyára a bírósági döntés ellenére se csökkentette a termelését mert nincs következménye. Ha ma valaki Magyarországra jön termelni valamit akkor az állam minden akadályt eltakarít az útjából. Ezt a mentalitást szerintem sose fogjuk megváltoztatni.

Thanos was right.

(#49) joghurt válasza emvy (#47) üzenetére


joghurt
addikt
LOGOUT blog (1)

Most kezd csökkenni a meredeksége (de még mindig emelkedik) - épp azért, mert nincs elég erőforrás. De egészen idáig exponenciális volt.

A tej élet, erő, egészség.

(#50) emvy válasza joghurt (#49) üzenetére


emvy
nagyúr

> épp azért, mert nincs elég erőforrás

nem, nem azert; rengeteg kaja van -- pont a gazdagodas miatt all le a nepessegnovekedes, minden adat ezt bizonyitja

> De egészen idáig exponenciális volt.

a legmeredekebb novekedes idejen volt evente 2% novekedes, jelenleg 0.8%-nal tartunk

[ Szerkesztve ]

while (!sleep) sheep++;

Hirdetés

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.