Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás

Hozzászólások

(#2401) Szirty válasza 1501N (#2400) üzenetére


Szirty
őstag

Hali 1501N!

Akkor ne STL-el kezd szerintem.
A web oldalam ha ajánlhatom, hátha találsz rajta hasznos infót.
Van ott STL is...

(#2402) Geryman


Geryman
tag

Üdv mindenkinek.
Jó látni, hogy ilyen téma is van.
Automatizálással foglalkozom, így a PLC programozás nagy szerepet játszik az életemben.
Most egy kicsit kiestem a gyakorlatból és szeretnék felnőni az öregekhez tudásban. Tudnátok ajánlani valami értelmes gyakorló programot vagy egyébet ami már a kezdőknek is segít? Fiatal vagyok így sok mindent kell még tanulnom, de azért nem vagyok elveszett, csak rutintalan. :)
Mellettem dolgozik a munkahelyem lagy PLC programozója és nem szeretném ha csalódna bennem. Minden segítséget örömmel veszek.

Gigabyte 990FXA-UD3, , Amd Fx-8350, Corsair H80i,4x4Gb Kit DDR3 1600Hz, Sapphire Radeon HD 6950 2GB, Corsair TX750Watt, OCZ Agiliti 3 SSD

(#2403) Szirty válasza Geryman (#2402) üzenetére


Szirty
őstag

Hali Geryman!

Nem írtad milyen PLC-ről van szó. Tudok ajánlani gyakorló feladatokat, de azokhoz rendelkezni kell bizonyos szoftverekkel.

Mártogató szimuláció
Tolópad szimuláció S7-300/400-ra
Fúrógép szimuláció
Tartály töltés

(#2404) Geryman válasza Szirty (#2403) üzenetére


Geryman
tag

Szia
A gyárban nagyrészt Omron PLC-k vannak, nem szeretjük a Siemens-t :D.
Legfőképpen az Omron Programozás érdekelne.
CX-programmer-t használunk azt mindig elérem. Hála isten van bent saját gépem, +laptop és bármikor össze tudok dobni egy kisebb PLC-t a tarcsikból vagy cserélt plc-kből.

[ Szerkesztve ]

Gigabyte 990FXA-UD3, , Amd Fx-8350, Corsair H80i,4x4Gb Kit DDR3 1600Hz, Sapphire Radeon HD 6950 2GB, Corsair TX750Watt, OCZ Agiliti 3 SSD

(#2405) Szirty válasza Geryman (#2404) üzenetére


Szirty
őstag

Hali Geryman!

"A gyárban nagyrészt Omron PLC-k vannak, nem szeretjük a Siemens-t :D.
Legfőképpen az Omron Programozás érdekelne."

Amíg csak az omront ismertem, én se "szerettem" a siemenst.
De most már hogy ismerem, úgy gondolom jól átgondolt, jól összerakott és rendkívül sokrétű rendszer.
Az omronokkal továbbra sincs semmi bajom, kisebbeket a mai napig szoktam programozgatni...

Akár meg is vitathatjuk milyen előítéleteid vannak, de érzelmi alapú és hit vitákba nem szívesen mennék bele. Maradjunk a tárgyilagos ész érveknél ha lehet :>

(#2406) mykos válasza Dezsi82 (#2395) üzenetére


mykos
aktív tag

Szia,

lehet félreértettem de:
"A különbség ugyebár elvileg a kör újraélesztésében van. Az elsőben a mi vezérlőnk csinálná közvetlenül a relé meghúzását, utóbbinál pedig a vezérlő kapna egy jelet a vezérlőtől."
Ebben a felállásban egyik sem jó.

A biztonsági relének akkor van értelme, ha a teljes biztonsági kör minden eleme, teljesíti az adott biztonsági szintre vonatkozó minimális előírásokat. Ha a kör bármely eleme például egy mezei szőröstalpú PLC, ami meghúz egy biztonsági relét, onnantól a biztonsági kör védelmi szintje a PLC védelmi szintjével válik egyenértékűvé(ha a bekötés és a többi érzékelő is teljesíti azt a szintet).

Ha a restart interlock a kérdés, akkor a válasz természetesen igen, számos biztonsági relé van, amiben elhelyeztek egy alap kis logikát, amely képes fogadni a nyugta jeleket és a biztonsági kört inaktívan tartja ennek megérkezéséig. Ekkor a biztonsági érzékelők közvetlenül a relébe vannak kötve(Vagy a biztonsági vezérlőbe), és azok biztonságos állapota engedélyezi a nyugta bemenetet amit utána a PLC ki is tud használni.

Ha nem ez volt a kérdés akkor sorry ;)

AS8935G, TM G3 Custom, TM DE .50 AE HK, SGS2, SG Alpha ghfr77vvt76buzzu89v 6ztt

(#2407) 1501N válasza Szirty (#2401) üzenetére


1501N
tag

Szia!
Kösz szépen, megnézem.
Azért lehet valami rendes nyelven is programozni ezt a Logo 12/24 RC-t? Egyelőre csak ezzel a LogoComfort-al tudtam életre bírni, de nem igazán tetszik.

(#2408) Dezsi82 válasza mykos (#2406) üzenetére


Dezsi82
tag

Szia!
Köszi a választ. Tulajdonképpen az a kérdés, hogy a restart interlock lehet-e úgy megoldva, hogy biztonsági relével összerakunk egy tartó áramkört, és annak a besetelését egy saját áramkör biztosítja, vagy muszáj, hogy ezt a primitív logikát egy kis biztonsági vezérlő relé végezze.

(#2409) mykos válasza Dezsi82 (#2408) üzenetére


mykos
aktív tag

Szia,
sajnos akárhogy próbálom, ezt nem tudom röviden leírni:( Safety esetén nagyjából lehetetlen általánosítani..azért megpróbálom,

Röviden:
A biztonsági kör, biztonságos állapotban egyből öntartó..ez természetéből fakadóan ilyen. Igen a PLC-t, vagy saját vezérlőt használhatod be settelésre/engedélyezésre, de egy interface relé azért nem árt hozzá mert potenciálfüggetlen kontaktust vár a relé általában.

Hosszan:
Indulásképp tegyük fel:
Van egy biztonsági köröd, amely a vezérlő kör felett áll, és a vezérlő körnek arra semmilyen hatása nincs.
- A veszélyes állapotot a biztonsági érzékelők jelzik a feldolgozónak/relének.
- A Safety köröd, a gép veszélyes állapota esetén megállítja a gépet(elengedi a biztonsági relét).
- A gép biztonságos állapota esetén engedélyezi a futást, de ez csak egy fizikai engedély(meghúzza a biztonsági relét). A vezérlő innentől indíthatja a gépet, vagy magától indul, ahogy jólesik.
- Ebből következik, hogy a biztonsági kör, egyből öntartó, ha nincs veszély.
- Ha a safety kör rendben van és volt egy veszélyes-biztonságos átmenet, akkor jöhet képbe a restart interlock.
- Restart interlock csak, akkor engedélyezett, ha a gép biztonságos állapotban, van -> a biztonsági funkcióra nincs hatással, nem szükséges külön ezért biztonsági vezérlő.(A biztonsági protokollra ellenben igenis van hatása, tehát csak ott alkalmazható PLC-ből indítás ahol kizárólag automatizálási funkciója van, és ez külön biztonsági vezérlőnél is igaz).

Ha nincsen restartos reléd, akkor is ki lehet alakítani, de ez már teljesen egyéni...

Remélem valamit tudtam segíteni :U

AS8935G, TM G3 Custom, TM DE .50 AE HK, SGS2, SG Alpha ghfr77vvt76buzzu89v 6ztt

(#2410) Szirty válasza 1501N (#2407) üzenetére


Szirty
őstag

Hali 1501N!

FBD-ben alapvetően lehet, ez biztos. Az újabbakat létrában is lehet.
Mind a kettő a lehető legteljesebb mértékben "rendes" nyelv. Ezeket használják logikai összefüggések programozására, mert azokra ezek nagyon hatékonyak.

Ugyanakkor ne felejtsük el, hogy a Logo nem igazán PLC- Inkább "programozható relének" szokták aposztrofálni. Ennek megfelelőek a képességei is. Nem lehet elvárni tőle olyasmit, amit egy magasabb kategóriájú PLC-től.

Ha neked a "rendes nyelv"olyan amit PC-n, mikrovezérlőn lehet látni (BASIC, Java, C, stb), akkor azt felejtsd el. Itt nem az a rendes nyelv :)
Más a feladat, így más eszköz való hozzá.

(#2411) 1501N válasza Szirty (#2410) üzenetére


1501N
tag

Rendes nyelv alatt csak arra gondoltam, hogy én írom, amit akarok és nem dobozokat kell kötögetni.

Kösz szépen!

(#2412) Szirty válasza 1501N (#2411) üzenetére


Szirty
őstag

Helló 1501N!

Az FBD és a létradiagram is grafikusan ábrázolja a logikai kapcsolatokat.
Több apró okból kifolyólag nagyságrendekkel átláthatóbb mint utasítások sorozata. Főleg hibakeresésénél (monitoring).

[ Szerkesztve ]

(#2413) Dezsi82 válasza mykos (#2409) üzenetére


Dezsi82
tag

Szia!
Ezt a relét tervezzük használni: http://www.dold.hu/biztonsagi-rele
Ez egy biztonsági tanúsítvánnyal ellátott relé. Így tervezem bekötni:
http://kepfeltoltes.hu/view/111228/295743857N_vtelen_www.kepfeltoltes.hu_.png
K1, K2 a fent említett relé. S5-S8 pedig a biztonsági elemek: fényfüggöny, vészstop kapcsoló, stb. Kérdés, hogy ez így megfelel e a szabványoknak, vagy be kell vizsgáltatni?

(#2414) mykos válasza Dezsi82 (#2413) üzenetére


mykos
aktív tag

Lassan megszokod, hogy safety esetében a válasz: attól függ:)
A fizikai kialakítás, és a védelmi funkció ismerete nélkül:
Kialakításából adódóan kategória 1-nek mindenképp elmegy. Az ESPE(pl fényfüggöny) kimenete viszont OSSD, és nem kontaktus. Ahogy látom a K2 lett a Restart interlock, ez ebben a formában kivitelezhető. A fényfüggönynek két OSSD-je van, tehát dupla csatornás kialakítás javasolt.(ekkor máris kategória 2/ pl b-c szintre emelkedhetünk, alkalmazástól függően).
Mivel a gépet ti CE-zitek, így ti lesztek a felelősek a kialakítás jóságáért. Külön bevizsgálásra nincsen szükség.
Javaslom, hogy a nagy gyártók között is nézzetek szét biztonsági relé ügyében, van amelyik kompletten kezeli az általatok elvárt teljes rendszert, és még védve is lesztek így, hiszen az ő ajánlásaikat követitek, bár nyilván 10-15ezer forinttal nagyobb a költség.

AS8935G, TM G3 Custom, TM DE .50 AE HK, SGS2, SG Alpha ghfr77vvt76buzzu89v 6ztt

(#2415) sörösló válasza Dezsi82 (#2413) üzenetére


sörösló
aktív tag

Jó is az a DOLD relé, csak baromi drága. Mi tele vagyunk vele, de ha tönkremegy akkor Telemequanic tipusokat használunk helyette. A DOLD cirka 160-180 rugó, a Schneidertől megkapod ugyanazt 50-ért. Az adatlapon kész bekötéseket kapsz Safety Function 1- 4 -es kategóriájú bekötésekből. Ha eszerint használod, bármilyen vitás esetben lobogtathatod a gyári ajánlást! Nem vicc, tényleg! Hogy milyen kategóriájú Safety a gép, arról egész irodalom szól. Mi mindig a legmagasabbat célozzuk meg, négyeres vezetékezés meg néhány + relé kérdése az egész. Azért a pár ezer forintért meg minek kockáztatni? Biztonsági PLC meg csak olyan bonyolult alkalmazáshoz kell szerintem, ahol mondjuk nagy kiterjedésű, nem áttekinthető a gépezet. Például igény az, hogy egy védőburkolat nyitásakor csak az ott elhelyezett léptetőgomb működjön, bármely másik nyitásakor meg semmi sem. A lehetőségeket a végtelenségig lehetne sorolni...

(#2416) Dezsi82 válasza mykos (#2414) üzenetére


Dezsi82
tag

Szia!
Köszönöm az infót, azt hiszem teljeskörű választ kaptam.

Sörösló: Köszi az infót. Szerintem ez nem az a relé lesz, amit mi találtunk, mert ez NYÁKba illeszthető, és kétlem, hogy forrasztgatnátok a paneleken amikor esetleg tönkremegy. :)

(#2417) sörösló válasza Dezsi82 (#2416) üzenetére


sörösló
aktív tag

Na most megint valami újat tanultam. Nyákba forrasztható Safety relé? Ird már le légyszi pontosan a tipusát. Eddig úgy tudtam hogy ezeknek a minősítése a sorkapocsig tart. De hogy egy bizonytalan minőségű forrasztásra is futja belőle? Vagy egészen másról beszélünk?

(#2418) Dezsi82 válasza sörösló (#2417) üzenetére


Dezsi82
tag

Hát, épp ez volt a kérdés.
Olyan mint egy sima relé, csak rendelkezik a szükséges biztonsági tanusítvánnyal. Kényszerműködtetés, 6mm a kapcsok között, sárga színű, stb.
A biztonsági vezérlőkbe is forrasztással vannak rögzítve a sorkapcsok.
A kérdés, hogy egy egyszerű élesztés miatt szükséges-e megvenni a drága biztonsági vezérlőt, vagy ezt a feladatot megoldhatja-e közvetlenül egy saját vezérlő.
Mivel a biztonsági vezérlőbe is a saját vezérlőnk jele menne bele, aminek a felfutó éle éleszti a kört, így gondolom ez ugyanaz

(#2419) Csakénvagyok válasza 1501N (#2411) üzenetére


Csakénvagyok
őstag

Szia 1501N

Ahogy kiveszem te STLre érted a rendes programozói nyelvet. Na ezt a LOGO nem tudja. Amúgy FDB a logikai leírásmódra, a LAD pedig inkább az eletronikában megszokott vagy ahoz hasonló leírása ugyanannak a problémának, amit STLben lényegesebben nehezebb kódolni. Még picit régebben, mikor még használtam STL emlékszem volt iskolapéldája annak hogy mikor éri meg vagy mit lehet csak STLben leprogramozni, ha gondolod elő is keresem neked, de a LAD amit mostanéban használok hidd el ugyanolyan értékü nyelv, sőt nagy előnye a nagységrendekkel nagyobb átláthatóság. Karbartartáson tanultam meg a LAD előnyét, hibakeresésnél, mikor 1-2 perc alatt kel megtalálnod a hibát, s nem regiszter szinten utánatúrkálni.

(#2420) Szirty válasza Csakénvagyok (#2419) üzenetére


Szirty
őstag

Hali!

csak annyit fűzök hozzá, hogy úgy gondolom (tapasztalom) hogy bizonyos esetben az STL is szükséges.
Legalábbis S7-300/400 esetében, mert pl. Omron-nál az utasítás lista gyakorlatilag a létra alternatívája és semmivel nem nyújt többet.
S7-nél számítások elvégzésére, mérési eredmények feldolgozására, adatkezelésére hatékonyabb mint hosszú létrákkal megírni ugyanazt.

(#2421) zsolo_d


zsolo_d
tag

Ahogy Szirty mondja...
Az alkalmazás lényege határozza meg a kódolás módszerét.
Próbálj megírni egy M-bus mérő kiolvasó driver-t létrában!

Én főként épületgépészeti vezérlést csinálok, ott a FBD-t célszerű használni.
Egyébként a debug-olás sokkal könnyebb egy létra vagy fbox esetében...

Üdv.:Zsoló

Puding próbája az evés...

(#2422) TanisG


TanisG
csendes tag

Sziasztok!

Érdekelne az alábbi problémakör megoldásának a menete:

Kaptam egy feladatot, hogy egy egyfázisú villamos berendezés hatásos teljesítményét mérjem és az összegyűjtött adatokat dokumentáljam. Kézenfekvőnek tűnt, hogy egy-egy távadóval külön-külön mérem a villamos feszültséget és áramot, (annál is inkább, mert ez utóbbi két jellemző értékeit is tárolni kell.) Majd a távadók analóg kimentét (4-20mA vagy 0-10V) bevezetem a PLC analóg bemenetére. A PLC-n belül pedig alkalmazom majd a P=U×I×cosφ képletet valamilyen interrupt modullal. Azonban rájöttem, hogy ebben az esetben csupán pillanat értékekkel dolgoznék, ami fals eredményeket hozna. Végig gondolva, hogy mennyi macerával járna gondoskodni az integrálásról majd az effektív értékek meghatározásáról inkább változtattam a tervemen. Felütöttem több katalógust is míg megtaláltam egy olyan kütyüt ami mindhárom jellemzőt méri egy időben és egy kommunikációs buszon keresztül le tudom kérni a számomra fontos adatokat. Így megoldottam lényegében a problémát, azonban furdalja az oldalamat a kíváncsiság, hogy mégis hogy lehet könnyen megoldani az eredeti koncepció alapján?

Időben változó jelalakú jelből analóg csatornán keresztül kell mintavételezni majd ebből effektív értéket meghatározni. Milyen megoldási lehetőségek vannak SIEMENS S7-es illetve Schneider Modicon M340 rendszerben?

Ha esetleg valaki foglalkozott már ilyen jellegű esettel vagy pusztán kedvtelésből fel tudná vázolni akkor, kérem ossza meg velünk, mert szerintem mások számára is tanulságos lenne.

Köszönettel:
TanisG

(#2423) Szirty válasza TanisG (#2422) üzenetére


Szirty
őstag

Hali TanisG!

Bocs, hogy nem pont a kérdésedre válaszolok.
Én fogyasztásmérőt használnék, ami impulzuskimeneten keresztül juttatja az információt a PLC-be. Egy impulzus = x kWh.
(az impulzus egyenérték készüléktől és alkalmazástól függően változó, de azon belül pontosan meghatározott).

(#2424) TanisG válasza Szirty (#2423) üzenetére


TanisG
csendes tag

Szia Szirty!

Én egy hálózat monitoring rendszereszközt találtam. Etherneten vagy Modbusz-on keresztül kérhetek le vagy 15 féle adatot, ami bőven kielégíti minden támasztható igényt. Mint mondani szokás, ágyúval verébre eset. Ezért is érdekelne, hogy az eredeti felületes elképzelésemet milyen módon lehet megvalósítani. Ha belegondolok, nem lehet olyan nagy gond, hisz egyszerű multiméterekben is hasonló elvek alapján történik a kiértékelés és megjelenítés.

A következőképpen képzelem el:
- Mintavételezek egy külső analóg jelet (Itt ugye kérdés, hogy hány mintavételezés fér bele egy periódusba)
- Az adatok alapján meghatározom a csúcsértéket, majd osztom gyök 2-vel, így megkapom az effektív értékét az adót periódusnak.
- Az így kapott értékeket letárolom egy táblázatba, melyből már arra használom az adatokat amire akarom.

A fent leírtak egy szinuszosan változó jelre értettem pl.: 1 fázisú váltakozó áramú fesz vagy áramra.
50Hz-es hálózatnál a periódus idő 200ms. Egy PLC program ciklus ideje 10-20ms, programtól és gyártótól függően. Elvileg elegendő számú mintavétel áll rendelkezésre ahhoz, hogy kiértékelhetők legyenek a mintavételezett eredmények.

Van bukfenc a logikában, azonkívül, hogy elég macerás végigvezetni az algoritmust?

TanisG

(#2425) Dezsi82 válasza TanisG (#2424) üzenetére


Dezsi82
tag

Szia!
Én két buktatót látok:
50 Hzs jelnél a periódusidő nem 200ms hanem 20 ms. Tehát egy 20 ms-s jelet kell pontosan mintavételezni, ehhez én ráérzésre 2 ms-s mintavételt mondanék. Ha 20 ms-s mintavétel van, lehet mindig 0-t mérsz

Másrészt furcsálnám, ha egy hálózati monitoring eszköz nem effektív értéket adna ki, de ettől még létezhet ilyen.

De az elv maga nem rossz, diplomamunkának elmenne. :D
Bár én nem gyök 2vel osztanám, hanem függvény alatti területet számolnék.

(#2426) sörösló válasza Dezsi82 (#2425) üzenetére


sörösló
aktív tag

Csatlakozom Szirty - hez. Van erre kész megoldás, minek bonyolítani az életet! Ha diplomamunkához kell, akkor persze azt kell megvalósítani amit várnak tőled. Azaz amit ismer és megért a témavezetőd :-))) ! Ha ilyen elvontan okostojgli, akkor valami láványos matekot kell produkálj, ebben az esetben viszont szerintem huszadrangú tényező a pontosság. Ha valóban a fogyasztásmérő távleolvasása érdekel, a legjobb megoldás az impulzuskimenetes fogyasztásmérő. Az ipar tele van vele, mindenhol megfelel a belső fogyasztási viszonyok regisztálásához. Az öszfogyasztást meg úgyis a szolgáltató méri a saját műszerével, ehhez viszont rajta kívül senkinek semmi köze. Csak a számlához amit kiállít. Azt ugyanis ki kell fizetni!
Ha csak pusztán mazochizmusból akarod feltalálni a spanyolviaszt, Akkor meg sok sikert hozzá. :B

(#2427) Szirty válasza TanisG (#2424) üzenetére


Szirty
őstag

Hali TanisG!

Szerintem az amit vázoltál testhez álló feladat lehet egy mikrovezérlős áramkörnek, ami végül egy fogyasztás mérőt, vagy hálózati analizert realizál, de nem való egy PLC-nek!

(#2428) TanisG


TanisG
csendes tag

Sziasztok!

Dezsi82!
Valóban elszámoltam magam egy helyiértékkel. Így már más a leányzó fekvése.
Mint ahogy Szirty mondta, nem tartozik egy PLC által megvalósítható feladathalmazba.

Köszönöm szépen az általam felvetett témához érkező egyéb hozzászólásokat.
Mint említettem, pusztán kíváncsiságból maga az átalakítás megoldási menete érdekelt volna, esetleg konkrét megoldási tapasztalat. Mivel 200.000 huf-os árajánlatot kaptam arra a bizonyos (ágyúval verébre) hálózati monitoring berendezésre. Az impulzus kimenetű fogyasztásmérő sajnos azért kevés, mert nem csak a villamos teljesítmény értékeket kell rögzíteni.

Üdvözlettel:
TanisG

[ Szerkesztve ]

(#2429) toto76


toto76
tag

Sziasztok!

A problémám a következő: egy olyan kügyüt kellene összekötnöm - modbusTCP-n keresztül -, ami float inverse, 32-bit adattípust használ. Ez nekem nem jó és meg kellene fordítanom. Hogyan tudnom megfordítani a byte sorrendet? (LSB-MSB a sorrend, nekem MSB-LSB kell)

Köszi
toto

(a plc-ben nem tudom megfordítani)

[ Szerkesztve ]

(#2430) zsolo_d válasza toto76 (#2429) üzenetére


zsolo_d
tag

Hello toto76!

Milyen PLC-t használsz?
Szerintem minden PLC-ben lehet bit-byte szintű utasításokat csinálni, ennek megfelelően BIT, DIGIT (4 bits BCD), NIBBLE, BYTE, WORD, LONG WORD szintű mozgató utasítások lehetségesek.

A modbus jellemzően 16 bit hosszú regisztereket használ, de ha csinálsz a float 32 bites változódból egy "sort" konverziót (szét szeded akár két word-re és teszszőlegesen összerakod) azzal meg is oldottad a problémádat.
Vagy kisebb egységekre bontod...

Egy példát küldök az e-mail címedre. (egy képet amit help-ből szedtem ki)

Üdv.:Zsolt

Puding próbája az evés...

(#2431) hali.papa


hali.papa
csendes tag

Sziasztok lenne egy újabb kérdésem a tisztelt plc-s kollégák irányába.
Adott egy Siemens s7 plc, amiben ugye van egy sd/eprom kártya, a kérdésem az lenne hogy az eprom a teljes programot tárolja? Ha tegyük fel ki veszem az epromot a cpu-bol akkor használhatatlanná válik az eszköz amiben volt, tehát fel is út le is út eprom nélkül új programot kell rá írni, elvileg ez így van ugye?
Köszi a választ előre is.
Üdv, hali

(#2432) Szirty válasza hali.papa (#2431) üzenetére


Szirty
őstag

Üdv hali.papa!

Az újabb CPU-kba, amennyiben S7-300-ról beszélünk, MMC kártya kell:

Ezek a CPU-k nem működnek memóriakártya nélkül.
A régebbiek, amelyikbe MC kártya kellett:

Azok működnek, van saját work és load memóriájuk. Lehet hogy CPU függő és nincs mindegyiknek, de nem kell mindegyikbe feltétlenül kártya.

[ Szerkesztve ]

(#2433) hali.papa válasza Szirty (#2432) üzenetére


hali.papa
csendes tag

Szia!
Bocsi MMC kártyás igen és s7-300, tehát tegyük fel ha kiveszem a kártyát és zsebre vágom akkor kaputt a gépnek elvileg ugye a kártya nélkül új programot kell rá írni?
Üdv, halipapa

(#2434) Szirty válasza hali.papa (#2433) üzenetére


Szirty
őstag

Hali hali.papa!

Igen. Memóriakártya nélkül nem működőképes.
Ha kártya nélkül kapcsolod be, akkor keletkezik egy
"Illegal memory submodule: replace submodule and reset memory"
üzenet, majd egy:
"Power on backed up"
Aztán egy "STOP caused by CPU memory management"
végül egy:
"Memory reset required"
üzenet a diagnosztikai pufferben és a CPU STOP állapotban áll.
Program és adat blokkok nincsenek rajta, csak a "beépített" SFC/SFB-k.

Ha visszarakod a kivett kártyát, akkor működik tovább, ahogy előtte. Ha másik üres kártyát teszel bele, akkor egy üres CPU-d lesz, amiben nincs program és HW config sincs beállítva.

(#2435) antikomcsi


antikomcsi
veterán
LOGOUT blog

Sziasztok szakik!

Segítséget kérnék szépen egy kézzel állítható, tekerős, vagy csúszkás feszültség szabályzó építéséhez.

Igazából nem szeretnék 50K-ért egy konvertert megvenni egy próba kedvéért.

Amire szükségem lenne, az 24V tápfeszültségről 0-10V kimenő analóg jel. Nem is kellene nagy felbontás se.

Hátha van ötletetek, hogy valami olcsó venti szabályzóból össze lehetne dobni valami jót. :B

Köszönöm!

(#2436) Szirty válasza antikomcsi (#2435) üzenetére


Szirty
őstag

Hali antikomcsi!

A dologhoz egy potméterre és egy ellenállásra van szükség.
Továbbá kell egy multiméter hogy lehessen látni a beállított feszültséget, de gondolom multiméter van..
Szerintem ez a megoldás a lehető legolcsóbb :)

(#2437) antikomcsi válasza Szirty (#2436) üzenetére


antikomcsi
veterán
LOGOUT blog

Szia!

Köszönöm, én is ilyesmire gondoltam, csak nem igazán ismerem ezeket a kis potikat, de remélem hátha Te tudsz valami jó félét ajánlani.

Vagy tök mindegy, ezek mind ~egyformák ebben a kategóriában?

Esetleg egy varisztor bele? Mert az nem tudom, mert nem is néztem, hogy a vezérlendő elektronikában van e valami védelem.

Bocsánat, ha butaság, ezért kérdem itt. :B

(#2438) ipij


ipij
csendes tag

Üdvözlök mindenkit!
Egy kéréssel fordulnék hozzátok.
A Siemens honlapjáról szerettem volna letölteni a STEP7 STL és AWL utasításlistákat (http://www.siemens.hu/index.php?n=389), de linkek nem működnek. Ha valakinek meg vannak a dokumentumok és hozzáférhetővé tenné számomra, nagyon hálás lennék.
A segítséget előre is köszönöm.

(#2439) Szirty válasza ipij (#2438) üzenetére


Szirty
őstag

(#2440) Szirty válasza antikomcsi (#2437) üzenetére


Szirty
őstag

Hali antikomcsi!

Vannak jobb és rosszabb minőségű potméterek. Árban elég széles a tartomány.

Egy 12V körüli zener diódát rakhatsz a 10V-os kimenő ágba..

(#2441) zumi24


zumi24
csendes tag

Sziasztok!

Egy olyan kérdésem lenne,hogy adott egy kalorimetrikus elven működő mennyiségmérő (Honsberg Flex-Fin) impulzus ill. frekvenciás kimenettel.A problémám az ,hogy ha változik az áramlási sebességem vagy a nyomás teljesen más impulzus/liter számot kapok ezáltal a mért értékem rossz lesz.Találkozott már valaki ilyesmi mérővel,vagy létezik egy képlet ami alapján számolni kell az ilyen mérőkkel? Minden ötlet és megoldás érdekel.
Előre is köszönöm.

[ Szerkesztve ]

(#2442) Szirty válasza zumi24 (#2441) üzenetére


Szirty
őstag

Hali zumi24!

Ez nem elég infó...
Mi a készülék pontos típusa?
Milyen közeget mérsz? Folyadékot? Milyen anyag?
Melyik kimenet csal? Az impulzus, vagy a frekvencia?
Hogy van beállítva a készülék, melyik kimenete mire van állítva?
Mivel, hogyan fogadod a készülék jeleit?
Hogyan számolod ki ezekből a jelekből a mennyiséget?

(#2443) hali.papa válasza Szirty (#2434) üzenetére


hali.papa
csendes tag

Köszönöm a kielégítő választ, most mar képben vagyok,
Üdv Dávid

(#2444) hali.papa válasza Szirty (#2434) üzenetére


hali.papa
csendes tag

Köszönöm a kielégítő választ, most mar képben vagyok,
Üdv Dávid

(#2445) Stirlitz válasza antikomcsi (#2435) üzenetére


Stirlitz
senior tag

Szia!

Ugyan a 0V feszültséget nem tudja, de talán jó lehet ez is. Olcsó, nagyon egyszerű összerakni, és szuper jól működik.

[ Szerkesztve ]

(#2446) zumi24 válasza Szirty (#2442) üzenetére


zumi24
csendes tag

Helló Szirty

A Készülék típusa : Flex-fin006RKKUFRO-58
A közeg: Víz
A tényleges Mennyiség és az impulzus jelek aránya nem stimmel
A készülék egy twido TWDLCAE40DRF
A jeleket egy optocsatolón keresztül egy gyors számláló bemeneten olvasom ki
A jeleket impulzus/liter elven számolom

[ Szerkesztve ]

(#2447) Szirty válasza zumi24 (#2446) üzenetére


Szirty
őstag

Hali zumi24!

Az még mindig nem teljesen világos, hogy a frekvencia vagy az impulzus kimenetet fogadod-e.
Gondolom a frekvencia kimeneten a távadó által mért mennyiséggel arányos frekvenciájú jelet ad, az impulzus kimeneten pedig adott mért mennyiségenként ad egy impulzust.
A kettő nem teljesen ugyanaz.
Nem ez okoz problémát?

Nem használtam még ezt a távadót, de jellemzően mindegyik már "konyhakész" és lineáris jelet szokott adni a kimenetén amivel már nem kell utólag számolgatni.

(#2448) fap333


fap333
aktív tag

Üdv Mindenkinek!

Meg tudná nekem valaki mondani, hogy a Mitsubishi PLC-ket milyen fejlesztői környezettel lehet programozni?
Ugyanaz a szoftver kell a kompakt és a moduláris PLC-khez?

A válaszokat előre is köszönöm!

10 fajta ember létezik. Aki ismeri a bináris számrendszert, és aki nem.

(#2449) atom87 válasza fap333 (#2448) üzenetére


atom87
aktív tag

Ezzel lehet programozni, például.

Ha érdekelne esetleg ;]

[ Szerkesztve ]

Kawasaki z1000

(#2450) tomeko


tomeko
csendes tag

Üdv mindenkinek!

Egy nagy problémám lenne.
Apám cégénél van egy OMRON SYSMAC CP1L típusú vezérlő, és ebből szeretném kiolvasni a programot.
Egy ügyes húzással ki lett nyírva az egyik port és azt kéne átállítanom másikra.
Eddig ezt a leírást találtam:
http://downloads.industrial.omron.eu/IAB/Products/Automation%20Systems/PLCs/Compact%20PLC%20Series/CP1L/W07E/W07E-HU-01A+CP1L+GettingStartedGuide.pdf

De ebből nekem nem derül ki, hogy programot hogyan olvasok ki a PLC-ből.
Van rajta USB port, és állítólag azon programozták, szóval szívesen maradnék én is ennél.
A segítséget előre is köszönöm.

Üdvözlettel:
Tomeko

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.