Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás

Hozzászólások

(#2351) klambi válasza Szirty (#2350) üzenetére


klambi
addikt

olyan gondom lenne hogy van 1 program ami vizilabdához vezérel 2 órát és 1 dudát soros porton, de valami összeakadtt a rendszerben mert hol a duda szól, hol az óra megy...
az lenne a kérdésem hogy a gépre fel van telepítve 1 omron cx plc serevr, ez mennyire befolyásolja a rendszert, mert nem látok benne semmi beállítást, mintha csak lenne és annyi,
vagy igen is van feladata?

"Mond szépen angolul: Gyors róka!"

(#2352) Szirty válasza klambi (#2351) üzenetére


Szirty
őstag

Hi klambi!

Gondolom HMI szoftver van a PC-n, ami a megjelenítést, kezelést teszi lehetővé.

(#2353) klambi válasza Szirty (#2352) üzenetére


klambi
addikt

és a dudát mi vezérli?

"Mond szépen angolul: Gyors róka!"

(#2354) Szirty válasza klambi (#2353) üzenetére


Szirty
őstag

Helló klambi!

"és a dudát mi vezérli?"

Arról a rendszerről, amiről írsz semmit nem tudok, csak amennyit elárultál. Ezek pedig a következők:

- Valami két órát vezérel és egy kürtöt soros porton át
- Van egy PC, amin CX-Server fut

Ezek alapján a kérdésedre mi lehet a válasz?
Feltételezem, hogy a CX-Server egy PLC-vel van kapcsolatban és az intézi a tényleges vezérlést, a PC pedig megjeleníti az eredményeket és lehetővé teszi a beavatkozást (ha szükséges).

A feltételezést arra alapozom, hogy HMI szoftvernek semmi értelme akkor ha az semmilyen vezérlővel nem áll kapcsolatban.

(#2355) klambi válasza Szirty (#2354) üzenetére


klambi
addikt

van 1 plc vezérlő persze, az a kérdésem hogy a cx-serveren belül van-e valami beállítva vagy csak elég ha fent van?

"Mond szépen angolul: Gyors róka!"

(#2356) Szirty válasza klambi (#2355) üzenetére


Szirty
őstag

Hali klambi!

"van 1 plc vezérlő persze"

Akkor válaszoltál a saját kérdésedre: A kürtöt a PLC vezérli (nyilván).
A másik kérdésedet nem igazán tudom értelmezni.

Szóval: A CX-Server nevű szoftver egy kommunikációs szolgáltatásokat nyújtó kiszolgáló alkalmazás, ami PC-n windows alatt a háttérben megvalósítja pl. a szabványos OPC kommunikációs felületet.
A CX-Server tehát arra való, hogy szabványos kommunikációs felületet nyújtson a vezérlők (PLC-k) és a számítógépes rendszer (főleg HMI és SCADA alkalmazások) között.
Ezen kívül is valószínűleg lesz valami szoftver még ott, ami a megjelenítést végzi. Ez szinte bármilyen HMI vagy SCADA szoftver lehet. Ha az is az Omroné, akkor ez lehet pl. a CX-Supervisor.

A CX-Servernek tehát nincs közvetlen köze ahhoz mit csinál a PLC, az csak a kommunikációt intézi a két rendszer között.
Nyilván ha vannak is beállításai, azoknak nem sok köze lesz ahhoz, hogy a PLC "összevissza" vezérel egy kimenetet vagy nem. Az a PLC-ben futó program hatásköre!
Közvetett köze lehet, mert pl. a kommunikáció hiánya hatással lehet a PLC-ben futó programra, de ez egyetlen egy dolgon múlik: azon, hogy milyen program fut (vagyis hogyan írták meg) a PLC-ben, de erről semmit nem tudunk ugyebár.

[ Szerkesztve ]

(#2357) klambi válasza Szirty (#2356) üzenetére


klambi
addikt

bocs ha nem tudok ebben a témakörben egyértelműen fogalmazni, de eléggé idegen ez a része, mert igazából annyit szeretnénk hogy a gép amin a vezérlés van eléggé az összeomlás szélén van és újra kéne tegyünk, csak a plc-nél nem vagyunk tisztában mit kell hozzá telepíteni milyen beállításokkal, mert ahogy nézem a fő vezérlő programban amivel lehet irányítani a támadó időt az órákon, dudát..stb abban csak 2 soros port van beállítva com 1 és com 3 aztán semmi, a többi csak a programkód. ezért félünk újra rakni mert ha nem tudjuk és nem is látjuk az omron programjában miket és mit lehet illetve kell beállítani... :(

"Mond szépen angolul: Gyors róka!"

(#2358) Szirty válasza klambi (#2357) üzenetére


Szirty
őstag

Hali klambi!

Azt javaslom, hogy a fejlesztő segítségét kell kérni.
Ha egy kész automatizálási rendszert a fejlesztő átad a megrendelőnek, át kell hogy adjon minden olyan szoftvert, információt és adatot is, ami a megrendelő számára lehetővé teszi, hogy a fejlesztett rendszert korlátlan ideig használni tudja (hacsak a szerződés másképp nem rendelkezik, ha volt ilyen).
Ez azt jelenti, hogy oda kellene adnia adathordozón mindent amit fejlesztett. HMI-t, PLC programot, adatokat, terveket.

Ha ezt nem teszi meg, vagy átadja, csak idővel elkallódik az anyag, akkor az a rendszer egy időzített bombává válik. Különösen ha PC és/vagy Windows is van a rendszerben, eljön az a pillanat, amikor bekövetkezik a baj. Sajnos ez ilyen. Nekünk is vannak ilyen rendszereink sajnos. Nem könnyű fekete dobozba rejtett időzített bombákkal együtt élni.

(#2359) klambi válasza Szirty (#2358) üzenetére


klambi
addikt

akkor ez 1 atom bomba mert semmi nincs hozzá... :W

"Mond szépen angolul: Gyors róka!"

(#2360) TomyLeeBoy


TomyLeeBoy
tag

Üdv!

Valaki tud esetleg infót olyanról, hogy ki forgalmaz fatek plc-ket? 1 napja keresem, de nem akarom elhinni hogy az országban senki. Egy ilyen plc-hez kellene szereznem egy analóg bemeneti modult.

Az idő sebessége: 1s/s

(#2361) natec


natec
tag

Hali, Srácok!

Tudnátok nekem abban segíteni, hogy OMRON C20 (16 input és 12 output) plc programját milyen eszközökkel és programmal lehet kiolvasni, előre is köszönöm az infót.

[ Szerkesztve ]

NATEC

(#2362) Szirty válasza natec (#2361) üzenetére


Szirty
őstag

Hali natec!

SysWin jó hozzá. Esetleg a jó öreg DOS-os LSS (Ladder Support System).
Talán jó hozzá a 3G2A6- LK201-E, de ennek utána kell járni.

(#2363) natec válasza Szirty (#2362) üzenetére


natec
tag

Hali, Szirty!

Nagyon köszönöm a válaszod.

Van SysWin -em, majd feltelepítem már csak egy LK201-E -t kellene valahonnan kölcsön kérni. Ha valaki tud segíteni, kérem jelezze, előre is köszönöm!

NATEC

(#2364) nszticsi


nszticsi
csendes tag

Tisztelt PLC programozók!

Ha vkinek lenne nem használt, vagy eladó Omron CQM1 PLC hez AD042 analóg bemeneti modul, szívesen megvásárolnám, nagy segítség lenne.

Köszönöm!

(#2365) zsolo_d


zsolo_d
tag

Kedves Kollégák!

Tud valaiki nekem egy eladó PG/PC interfészt S7 PLC-hez?

Üdv.:Zsoló

Puding próbája az evés...

(#2366) zsolo_d


zsolo_d
tag

Kedves Kollégák!

Csak kiegészítésképpen...

Amit keresek: (PG-PC MPI interfface)

- Siemens S7-300 ; S7-400 PLC-hez programozó interfész RS232-ről
- Siemens S7-300 ; S7-400 PLC-hez programozó interfész USB-ről
- Siemens S7-300 ; S7-400 PLC-hez programozó interfész Ethernet-ről

Ja és használt is jó, de működőképes kellene természetesen.

Íme egy link, hogy újonnan mennyiért lehet a soros portosat kapni:

http://s-e.hu/siemens-s5-s7-plc-programozo-kabelek/pc-mpi-siemens-s7-300-s7-400-plc-programozo-kabel-rs-232.html

Üdv.:Zsoló

Puding próbája az evés...

(#2367) zsolo_d


zsolo_d
tag

Kedves Kollégák!

Na még valami...

Az S7-200-hoz való PG/PC inverter az nem jó S7-300 és S7-400-hoz véletlenül?

Hiszen MPI-os az S7-300;S7-400;S7-200 és akár egy OP77 operátorpanel is...
Akkor miben különbözhet?

Arra, hogy rátoljam a HW konfigot RS232-MPI konverterrel és utána akár Etherneten is mehet a programozás az S7-300-as PLC-vel (mert mostanság általában raknak szinte minden PLC-be Industrial Ethernet kártyát is a SCADA-k miatt, arra nem akarok 80 e-ért USB/MPI konvertert venni...

Üdv.:Zsoló

Puding próbája az evés...

(#2368) Szirty válasza zsolo_d (#2367) üzenetére


Szirty
őstag

Hali zsolo_d!

S7-200-at alapvetően PPI-n lehet programozni. Némelyik 200-as CPU tud MPI-t is. do hogy azokat lehet-e MPI-n programozni, azt nem tudom.
Amelyiken csak PPI van azt csak PPI-n lehet nyiván. Az S7-300/400-hoz való programozó meg általban nem tud PPI-t. De ez alól is van kivétel, van olyan amelyik PPI-t is tud. Azzal lehet 200-at, 300 at és 400-at is programozni

(#2369) hali.papa


hali.papa
csendes tag

Tudom hogy adá-vétel területén nem ez a megfelelő hely de azért mondom mire lenne szükségem:
Ezeket keresem azonnali megvételre tegnapra kellettek volna:
1db OMRON CQM1H CPU 21 lehet okosabb is csak butább ne
1db CQM1 PA 216
3db CQM1 ID 212
3db CQM1 OC222 (ez a legfontosabb)

Ha valakinek akad valami ezekből a polcon annak nagyon örülnék!

Számom: 70 398-7540
Köszönöm előre is!
hali

(#2370) Dezsi82


Dezsi82
tag

Sziasztok!
Tud valaki Siemens PLCnél, de akár más gyártónál, olyan lehetőséget, hogy az elérhető profinetes eszközöket kilistázza?
A segítséget előre is köszi.

(#2371) Szirty válasza Dezsi82 (#2370) üzenetére


Szirty
őstag

Hali Dezsi82!

Step7, Simatic manager, PLC menü / Display Accessible Nodes
Persze PC/PG interface-t előtt ethernetre vagy profinetre kell állítani.

Vagy Siemens Primary Setup Tools (PST). Ez profinetes eszközök IP címének beállítására való, ingyen letölthető eszköz.

(#2372) hali.papa válasza hali.papa (#2369) üzenetére


hali.papa
csendes tag

Valaki adott nekem egy ajánlatot telefonon keresztül de elkevertem a számát!
Kérem jelentkezzen újra!
Köszönöm!

(#2373) csarpi86


csarpi86
csendes tag

Üdv. Mindenkinek!

A diplomamunkámat irom és szükségem lenne hozzá néhány ábrára a STEP 7-ből. 5.5-ös verzióm van,ami Win 7-en is fut. Ezzel nincs is gond. Magyar Win 7 Professional-om van. Amikor megpróbálkozom a kapott PLC progi megnyitásával, azt a hibaüzenetet kapom, hogy csak akkor nyithatom meg a kívánt projektet, ha windows beállításokban a területi beállításokat és a nyelvet is németre változtatom. A pontos német nylevű hibaüzenet: sie können das project nur dann öfnen wenn Sie in der Systemsteuerung die Windows-Spracheinstellungen auf 'német(Németország)' einstellen.
Ezt meg is csináltam, minden lehetségest németre változtattam, utána a gépet is újraindítottam, de ezek után sem tudom megnyitni a projektet, ugyanezt a hibaüzenetet kapom! Szeretnélek kérdezni titeket, hogy hogy tudnám megoldani legkönnyebben ezt a hibát(remélem nem csak német windows telepítésével, mert erre időm sem lenne már meg sok kedvem sem :) ). Nagyon sürgős lenne!

Köszi szépen a segítséget és a mielőbbi válaszokat!

Árpi

(#2374) csarpi86 válasza csarpi86 (#2373) üzenetére


csarpi86
csendes tag

Bocsi a zavarásért! Néhány óra keresgélés után találtam választ!

Azért köszi!

(#2375) Dezsi82 válasza Szirty (#2371) üzenetére


Dezsi82
tag

Szia Szirty!
Kösz a választ, de nekem nem PC-n futó alkalmazás kellene, hanem hogy a PLC olvassa be ezeket az adatokat.

(#2376) Szirty válasza Dezsi82 (#2375) üzenetére


Szirty
őstag

Hi Dezsi82!

Olyat nem tudok. Mihez/miért kell ilyen megoldás?

(#2377) dekorn


dekorn
csendes tag

Sziasztok!

Kérlek segítsetek nekem. egy gép MP277 10" panelre fel let rakva az OPC server licens és a projektbe aktiválva is lett. Szeretnénk az ABB 800XA-ás rendszerbe átvinni valahogy analóg jeleket. Megpingeltük a panelt, és ott van ahol lennie kell, visszont az OPC servert nem találjuk. Én laptopomon próbáltam a Siemensnek a mintaprogramját. Ott használom az OPC-XML gateway-t de a serverből így se tudok kicsalogatni értékeket. Kérlek ha valaki találkozott hasonlóval, vagy csinált már olyat hogy nem csak siemens klienst használt, hanem mást akkor írja meg nekem. Előre is köszönöm mindenkinek.

Üdv

(#2378) Szirty válasza dekorn (#2377) üzenetére


Szirty
őstag

Hali dekorn!

Én már jártam úgy, hogy nem tudtam kommunikálni aztán 2 óra szívás után beállítottam a tűzfalat hogy engedje át :>

(#2379) Dezsi82 válasza Szirty (#2376) üzenetére


Dezsi82
tag

Szia!
Már egyszerűsödött a projekt, most a következőről lenne szó:
Egy szerszámgyártó cégnek kellene csinálni egy olyat, hogy a cég gyárt többféle gyártótól származó szelepszigettel szerelt szerszámokat. Ez lehet profinet(vezetékes és optikai), vagy optikai interbus szelepsziget. A legyártott szerszámot akarják egy kis eszközzel tesztelni,
A lényeg: lesz egy kijelző és van egy siemens PLC interbus modullal. A PLC kiegészül egy profinet modullal, vagy kettővel,
A legjobb az lenne, ha bedugnák a szelepszigetbe a megfelelő csatit, felismeri, felkonfigárja, ha profinetes és a képernyőn a megfelelő gombra nyomva a megfelelő szelep kinyit, Nem tudom, egyáltalán megvalósítható-e a feladat,

(#2380) Szirty válasza Dezsi82 (#2379) üzenetére


Szirty
őstag

Hali Dezsi82!

Erre olyan megoldást tudok elképzelni, hogy a HW configba belerakod az összes kiépítést egyszerre. Megfelelő OB-kkal gondoskodsz a hibakezelésről hogy a CPU nem álljon le ha hiányzik valamelyik konfigurált eszköz.
Amelyiket rádugják azt fogja detektálni és kezelni is.

(#2381) Dezsi82 válasza Szirty (#2380) üzenetére


Dezsi82
tag

Szia Szirty!
Ez a módszer tényleg jó, és profibusnál használjuk is ezt a módszert, sőt valamelyik FB-vel azt is megoldottuk, hogy ki, illetve bekapcsoljuk a megfelelő profibus állomásokat. De a Profinetnél ha jól tudom, akkor az IP címet a PLCtől kapja az adott eszköz a DNS név (vagy MAC) alapján. De hát ez ugye jelen esetben előfordulhat, hogy nincs is a szerencsétlen szelepszigetnek DNS neve.
Magyarul a PLC nem fogja tudni, hogy az az eszköz, amit rádugnak az az eszköz, ami a HW-ban benne van. Nincs rajta egy olyan kütyü, mint a profibuszos eszközön, ami azonosítja őt a hálózaton

(#2382) Szirty válasza Dezsi82 (#2381) üzenetére


Szirty
őstag

Hali!

Én úgy gondolom, hogy a profinetnél nem sok szerepe van az IP címnek.
Nem azon a rétegen zajlik a kommunikáció.

(#2383) Dezsi82 válasza Szirty (#2382) üzenetére


Dezsi82
tag

Hali!
Tapasztalatom szerint meg ez az alapja. Máskülönben minek kellene beállítani?

(#2384) norcee válasza Dezsi82 (#2383) üzenetére


norcee
csendes tag

Szia Dezsi!

Profineten elsődlegesen a készülék név alapján történik az eszközök azonosítása.

-norcee

(#2385) Szirty válasza Dezsi82 (#2383) üzenetére


Szirty
őstag

Hali!

A Profinet kommunikáció nem abban a kommunikációs rétegben történik, ahol a TC/IP kommunikáció zajlik!
Ez az egyik nagyon lényeges tulajdonsága és amennyire tudom ennek köszönheti hogy determinisztikus.
Ugyanakkor ez az oka annak is, hogy a profinet kommunikáció nem megy át közönséges TCP/IP routereken.
IP címe van és lehet neki adni, mert bizonyos szolgáltatásokat nyújt azon a szinten is, (diagnosztika pl.) de a real time kommunikáció nem azon a szinten zajlik.

(#2386) Dezsi82 válasza Szirty (#2385) üzenetére


Dezsi82
tag

Sziasztok!
OK, legyen úgy hogy az IP nem számít, és csak a név. De hogy adjak a szelepszigetnek automatikusan nevet?

(#2387) oli83 válasza Dezsi82 (#2381) üzenetére


oli83
tag

Hali Dezsi82!

Ez a Profibuszos ki/bekapcsolgatás egész jó dolognak tűnik.
Mi a neve/száma az említett FB-nek?
Jó lenne egy példaprojektet is látni rá. :U

üdv.: oli83

(#2388) Szirty válasza Dezsi82 (#2386) üzenetére


Szirty
őstag

Hali Dezsi82!

"De hogy adjak a szelepszigetnek automatikusan nevet?"

A profibuszos változatnak (amire azt írtad megoldott dolog) hogy adtál automatikusan busz címet?
Ott is be kellett előtte állítani a címet gondolom. Itt az a különbség, hogy a nevet kell beállítani. Pl. a PST-vel.

(#2389) Dezsi82 válasza Szirty (#2388) üzenetére


Dezsi82
tag

Hali!
Ott úgy van, hogy több féle szerszámmal dolgozik a gép, és a szerszámokon kétféle szelepsziget van. Egy IM151 standard vagy IM151 compact. A standardaknak 20 van fixen beállítva, a compactnak 22. A HWban be van állítva mindkettő. Ha olyan típust választanak, ahol a 20 kell, ott a 21-t kikapcsoljuk, a 20-t be, és fordítva.
Akkor ha jól sejtem ehhez kell egy MultiPanel, amin fut ez a PST, és kézzel lesznek muszáj beállítani.

(#2390) Szirty válasza Dezsi82 (#2389) üzenetére


Szirty
őstag

Hali Dezsi82!

Ezek szerint még mindig nem értem teljesen a problémát, szerintem nem közöltél valamilyen lényeges információt.
Az a gond, hogy a profibusznál kézzel kis kapcsolókkal be lehet állítani a címet, a profinethez meg PC kell?
Használat előtt mindenképpen(!) be kell állítani akár profibusz, akár profinet. Nem plug and play.
Nem értem miért nehezebb a profinetes és miért könnyebb a profibuszos node-al ezt megtenni. Nincs számítógép a környéken vagy mi a gond?
Profinetes eszközöknek szokott lenni cserélhető memória kártyája (legalábbis van amelyiknek van).
Megoldás lehet ha ilyen előre felkonfigolt kártyát egyszerűen csak belehelyezik a tesztnél. Feltéve hogy ez olyan modul (fogalmam sincs milyen).

Nem hiszem hogy windows CE képes futtatni a PST-t!

(#2391) Dezsi82 válasza Szirty (#2390) üzenetére


Dezsi82
tag

Hali!
Igen, tulajdonképpen ez a probléma. Nincs PC a környéken. Amit a megrendelőnk használ Festo CPX (többek között) szelepszigetet, azon én nem láttam kártyahelyet, de utánanézek.

[ Szerkesztve ]

(#2392) Dezsi82 válasza oli83 (#2387) üzenetére


Dezsi82
tag

Hali SFC12 a kérdéses függvény. Példaprogit nem tudok mutatni, de a súgóban találsz leírást

(#2393) oli83 válasza Dezsi82 (#2392) üzenetére


oli83
tag

Kösz Dezsi83 :R

üdv.: oli83

(#2394) atom87


atom87
aktív tag

Üdv!

Ha valakit érdekelne egy új Mitsubishi AL2-24MR-D típusú PLC áron alul, az keressen meg privát üzenetben!

Kawasaki z1000

(#2395) Dezsi82


Dezsi82
tag

Sziasztok!
Nem teljesen PLC programozás téma, de hátha tudja valaki a pontos választ a következő kérdésemre:
Csinálunk egy egyszerű gépet, és az lenne a kérdés, hogy a biztonsági körbe elég, ha a biztonsági kör kapcsolására egy biztonsági relét (azaz a megfelelő tanúsítvánnyal rendelkező egyszerű relé) használunk, vagy muszáj betenni egy biztonsági vezérlőt is.
A különbség ugyebár elvileg a kör újraélesztésében van. Az elsőben a mi vezérlőnk csinálná közvetlenül a relé meghúzását, utóbbinál pedig a vezérlő kapna egy jelet a vezérlőtől.
Azt tudom, hogy a szokás az, hogy betesznek egy külön vezérlőt, de nem tudom, hogy ez csak szokás, vagy szabvány is előírja-e ennek használatát.
Köszi

(#2396) 1501N


1501N
tag

Helló!
Van nekem egy Siemens Logo 12/24 RC plc-m, amit szeretnék stl nyelven programozni. Kaptam hozzá 3 tucat lemezt és fogalmam sincs melyik szoftverre lenne szükségem hozzá. Feltettem a LogoSoft Comfort 5-öt, de itt csak ilyen block diagramszerűen lehet programozni.
Mi kéne, hogy stl nyelven tudja, programozni?

Kösz és kellemes Karácsonyi ünnepeket!

(#2397) Szirty válasza 1501N (#2396) üzenetére


Szirty
őstag

Helló 1501N!

Szerinted lehet STL-ben programozni?

(#2398) 1501N válasza Szirty (#2397) üzenetére


1501N
tag

kezdem úgy érezni, hogy nem.... :(
marad az s7 200-as

(#2399) Szirty válasza 1501N (#2398) üzenetére


Szirty
őstag

Hali 1501N!

Ha nem titok elárulod, hogy minek neked STL-ben programozható eszköz?

(#2400) 1501N válasza Szirty (#2399) üzenetére


1501N
tag

nem titok. plc programozásba szeretnék belekontárkodni. van egy ismerős aki azt mondta, hogy ebben tud segíteni. csak karácsony körül nem akarom zavarni.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.