Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás

Hozzászólások

(#1151) makrodom válasza Dezsi82 (#1146) üzenetére


makrodom
csendes tag

Úgy próbáltam előzőleg is,ahogy most leírtad! De valami nem tetszik neki! :S

Ezt mutatja:
[link]

[ Szerkesztve ]

makrodom

(#1152) Dezsi82 válasza makrodom (#1151) üzenetére


Dezsi82
tag

Sajna syswin-nel már rég programoztam, nem emlékszem, hogy hogyan kell berakni a kiterjesztett utasítások közé. Ha jól sejtem az ábrád csak azt mutatja, hogy milyenek léteznek, azt nem, hogy ténylegesen mi van betöltve.
CX-programmernél a plc alatt van olyan, hogy expansion instructions.Ott kell felvenni.
És persze, figyelj, hogy CPM2 típusod legyen, mert CPM1-be kalapáccsal sem vered bele. :)

(#1153) hali.papa


hali.papa
csendes tag

Sziasztok!

Nincs véletlen valakinek egy eladó CPM1-hez való CIF01 modulja?
Sürgősen kellene! Ha akad valakinek az írjon akár pü-t is!

Köszike!

Üdv hali!

[ Szerkesztve ]

(#1154) makrodom válasza Dezsi82 (#1152) üzenetére


makrodom
csendes tag

Na fényt derítettem a titokra! :)
Az első gyakorlatot tényleg Syswinbe kellett! Viszont ez a második nem is olyan fajta!
Ez CQM1H CPU51 és CX programerrel kell!

Te azzal csináltad? Valaki tudja honnan lehet leszedni jól működő ingyenes CX programert?

Köszi!

makrodom

(#1155) Dezsi82 válasza makrodom (#1154) üzenetére


Dezsi82
tag

Igen, én is cx-programmerrel írtam. A CQM1H azt hiszem alapból tudja a PID-et, nem is kell bővítő utasítás.
Nem tudom van-e még rá lehetőség, de pár hónapja az Omrontól lehetett kérni egy hónapig működő CX-One Demo szoftvert (ebben benne van a CX-programmer is.)

[ Szerkesztve ]

(#1156) #95904256


#95904256
törölt tag

Sziasztok!

Lenne egy tucat CJ1M CPU12-ETN egységgel felszerelt OMRON PLC-ém amit fel kellene programoznom. Azonban még Ethernet-et nem használtam OMRON PLC-vel. Sima TCP kommunikációt kellene megvalósítani egy közpi szerveren futó programmal. Van valakinek ilyesmi tapasztalata?

Ahogy olvasgattam az OMRON dokumentációját állandóan egy FINS nevű dolog bukkanik fel. Úgy tűnik, hogy a TCP kommunikációhoz egy FINS drivert is kellene a szerverre installálni. De ez az út nem járható ( tilos bármit is felpakolni a szerverre ). Van valami egyszerű megoldás?

[ Szerkesztve ]

(#1157) Dezsi82 válasza #95904256 (#1156) üzenetére


Dezsi82
tag

Szia!
Amikor én nézegettem annak idején a leírást, én úgy láttam, hogy lehet küldeni az Ethernet porton TCP protokollal stringet. Ezt pedig a PC is tudja értelmezni.
A megvalósítás sajna egyelőre várat magára, ezért egyelőre ez egy elvi tapasztalat. :D

(#1158) #95904256 válasza Dezsi82 (#1157) üzenetére


#95904256
törölt tag

Már több helyről hallottam, hogy meg lehet oldani, de kézzelfogható segítséget senki nem tudott adni. Kivéve az OMRON support. Ők eddig nem tudtak róla, hogy meg lehet oldani. De kedden még lesz egy menet ez ügyben. Egyébként azt az információt sikerült begyűjteni, hogy a PC-re telepített FINS Gateway szoftveren kersztül lehet TCP kommunikálni OMRON PLC-vel. Ez viszont mint írtam, nem járható út.

(#1159) Szirty válasza #95904256 (#1156) üzenetére


Szirty
őstag

Hali akosf!

"De ez az út nem járható ( tilos bármit is felpakolni a szerverre ). Van valami egyszerű megoldás?"

Felmerült bennem a kérdés, hogy ebben az esetben hogyan "tudatod" a szerverrel, hogy te szeretnéd ha kommunikálna az omronokkal?
Egy derűs tavaszi délutánon leülsz mellé egy székre és részletesen elmeséled neki hogyan csinálja? Esetleg veréssel fenyegeted, vagy hogy menne ez?

(#1160) #95904256 válasza Szirty (#1159) üzenetére


#95904256
törölt tag

Hali!

(#1159) Szirty: "Felmerült bennem a kérdés, hogy ebben az esetben hogyan "tudatod" a szerverrel, hogy te szeretnéd ha kommunikálna az omronokkal?"

Adott protokollt kell használni.

(#1159) Szirty: "Egy derűs tavaszi délutánon leülsz mellé egy székre és részletesen elmeséled neki hogyan csinálja? Esetleg veréssel fenyegeted, vagy hogy menne ez?"

Tényleg nem volt ésszerűbb ötleted? ;] A közelébe sem engednek. Nem hogy odaüljek, meséljek és veréssel fenyegessek... :N

De hogy értsd is: Kilóg a falból egy Ethernet kanóc. Ezt lehet bedugni a gépben lévő PLC-be. A kívánság az, hogy az üzemben lévő összes többi géphez hasonlóan ez a gép is letárolja a rajta áthaladó termékek adatait, mérési eredményeit.

(#1161) Szirty válasza #95904256 (#1160) üzenetére


Szirty
őstag

Hali akosf!

"Adott protokollt kell használni."

És lehet tudni ennél konkrétabbat is?

"Tényleg nem volt ésszerűbb ötleted?"

Volt. Viszont az eddig közölt információk alapján ez látszott a legvalószínűbbnek.

"A közelébe sem engednek."

Így könnyű a szerver üzemeltetése :>
Keletkezzen adatátvitel, de ehhez nem nyúlhatsz, majd mi megmondjuk milyen legyen. Old meg :)

Nekem egyébként úgy tűnik, hogy az omron ethernet adaptere nem tud free UDP/TCP módot, ahogy láttam FINS van, vagy mehetsz a sóhivatalba.
Egy gateway-el megoldható lenne, de az egy plusz eszköz és persze plusz munka (meg hát plusz idő és plusz pénz).

(#1162) #95904256 válasza Szirty (#1161) üzenetére


#95904256
törölt tag

Hali!

"Tényleg nem volt ésszerűbb ötleted?"
"Volt. Viszont az eddig közölt információk alapján ez látszott a legvalószínűbbnek."

Most már kíváncsi vagyok, mi az ami ésszerűbb de valószínűtlenebb...

"Így könnyű a szerver üzemeltetése :>
Keletkezzen adatátvitel, de ehhez nem nyúlhatsz, majd mi megmondjuk milyen legyen. Old meg"

Ezen parázom én is. Nem látom a dolog végét, hogy hogyan is lehet megoldani. Papír szerint van kb. 3-4 hetem, hogy felprogramozzak egy tucat PLC-ét és még abban sem vagyok biztos, hogy az előírt eszközök megfelelnek-e a feladathoz. Dehát, szeretjük a kihívásokat. A rendszert felügyelő informatikusok feladata meg ugye nem az, hogy az használható legyen, hanem hogy biztonságos. :DDD

"Nekem egyébként úgy tűnik, hogy az omron ethernet adaptere nem tud free UDP/TCP módot, ahogy láttam FINS van, vagy mehetsz a sóhivatalba."

Nekem is így tűnik... :((

"Egy gateway-el megoldható lenne, de az egy plusz eszköz és persze plusz munka (meg hát plusz idő és plusz pénz)."

Még mindig olcsóbb és gyorsabb lenne, mintha kötbért kellene fizetni. Eddig ehhez a céghez mindig úgy szállítottuk a gépeket, hogy egy gateway PC-én keresztül zajlott a kommunikáció. Most előírták, hogy Ethernetes OMROM CJ1 PLC-ével kell vezérelni a gépet gateway PC nélkül. Pedig jelentősen olcsóbban kínáltuk a gépeket PC vezérléssel.

(#1163) Szirty válasza #95904256 (#1162) üzenetére


Szirty
őstag

Hali akosf!

"Most már kíváncsi vagyok, mi az ami ésszerűbb de valószínűtlenebb..."

Ésszerűbb: Az a megoldás, ami a lehetőségek határain belül (mesterségesen létrehozott szűkítő feltételek nélkül) technikailag a lehető legoptimálisabb, legegyszerűbb és a célnak legmegfelelőbb módon éri el a kívánt célt.
Valószínűtlen: Mivel más hajóban eveztek nincs kompromisszum, csak magyarázat arra miért nincs kompromisszum :)

"Most előírták, hogy Ethernetes OMROM CJ1 PLC-ével kell vezérelni a gépet gateway PC nélkül."

Utólag szabott feltételek?
Na azoknak tényleg kihívás megfelelni! :)

(#1164) #95904256 válasza Szirty (#1163) üzenetére


#95904256
törölt tag

Hali!

"Most már kíváncsi vagyok, mi az ami ésszerűbb de valószínűtlenebb..."

"Ésszerűbb: Az a megoldás, ami a lehetőségek határain belül (mesterségesen létrehozott szűkítő feltételek nélkül) technikailag a lehető legoptimálisabb, legegyszerűbb és a célnak legmegfelelőbb módon éri el a kívánt célt.
Valószínűtlen: Mivel más hajóban eveztek nincs kompromisszum, csak magyarázat arra miért nincs kompromisszum"

Most, hogy utánanéztél az ésszerűbb és valószínűtlen szavak jelentésének, meg is tudánád mondani, hogy mi volt az amit azért nem írtál le válaszul, mert ésszerűbbnek és egyben valószínűtlenebb is tartottad?

"Utólag szabott feltételek?"

Ezt épp nem utólag szabták.
szerk.: Tehát nem kihívás. :DDD

Üdv,
Ákos

[ Szerkesztve ]

(#1165) Szirty válasza #95904256 (#1164) üzenetére


Szirty
őstag

Hali akosf!

"Most, hogy utánanéztél az ésszerűbb és valószínűtlen szavak jelentésének, meg is tudánád mondani, hogy mi volt az amit azért nem írtál le válaszul, mert ésszerűbbnek és egyben valószínűtlenebb is tartottad?"

Nem érzem úgy hogy utána kellene néznem szavak jelentésének.
A poén halála ha magyarázzák...

"Ezt épp nem utólag szabták."

Étem. A szövegkörnyezetből úgy tűnt.
Akkor talán az Omron nem a legjobb választás. Vagy azt is előírták?

(#1166) Dezsi82 válasza #95904256 (#1158) üzenetére


Dezsi82
tag

hali!
A SEND és a RCV utasítások nem azt a célt szolgálják, ami neked kellene?
És esetleg soros port szerverrel csinálnátok?

(#1167) Dezsi82 válasza Dezsi82 (#1166) üzenetére


Dezsi82
tag

Hali!
Találtam egy ilyet a prospektusban:
EtherNet/IP Port
100Base-TX/10Base-T
Protocols: TCP/IP, UDP, ARP, ICMP (ping only), BOOTP
Applications: FINS, CIP, POP3, SMTP, SNTP, DNS (Client), FTP (Server)

(#1168) #95904256 válasza Szirty (#1165) üzenetére


#95904256
törölt tag

"Most előírták, hogy Ethernetes OMROM CJ1 PLC-ével kell vezérelni a gépet gateway PC nélkül. Pedig jelentősen olcsóbban kínáltuk a gépeket PC vezérléssel."

(#1169) #95904256 válasza Dezsi82 (#1166) üzenetére


#95904256
törölt tag

A SEND és RCV utasítások használatosak az Ethernet kommunikációhoz is. A baj az, hogy az OMRON herkentyűi a TCP/IP adatcsomagokat becsomagolja a FINS protokollba. Ha ilyen csomagot küldök egy PC-nek, akkor azt ott egy FINS drivernek kell fogadni, ami aztán majd kicsomagolja a TCP/IP csomagot és úgy adja tovább a többi alkalmazásnak.

Egy OMRON eszközökből felépült rendszerben minden kütyü ismeri a FINS protokollt, így ekkor nincs is gond. A gond ugye akkor jelentkezik, ha egy a FINS-t nem ismerő eszköz is bekerül a körbe.

A soros port szerver alatt mit értesz? Egy gateway PC-ét a PLC-ék és a szerver közé? Ha nem jutok előbbre a hét közepéig a FINS mentes TCP/IP kommunikációval akkor kénytelen leszek áthidaló megoldást keresni. Én erre gondoltam.

(#1170) Dezsi82 válasza #95904256 (#1169) üzenetére


Dezsi82
tag

Értem. De attól függetlenül, hogy becsomagolja, az nem marad szöveg? Nem lehet visszafejteni a PC oldalon?

A soros port szerver gateway, de nem PC, hanem olyan switch-szerű cucc. (Az igazat megvallva jómagam sosem használtam) A TCP stream-et átalakítja soros streamre. Ez biztos működik, mert nekünk van egy raktár gépünk, ami így működik, bár nem én programoztam sem a PC-t sem a PLC-t.

Pl. egy soros port szerver:
http://moxa.hu/Product/NPort_6150.htm

De ez csak egy példa, vannak egyszerűbbek, olcsóbbak is.

(#1171) #95904256 válasza Dezsi82 (#1170) üzenetére


#95904256
törölt tag

Cool! Ez a soros port / ethernet átalakító nagy ötlet! :Y
Holnap beszerzek egyet. Ez nagyon jó! :R

"Értem. De attól függetlenül, hogy becsomagolja, az nem marad szöveg? Nem lehet visszafejteni a PC oldalon?"

De, visszafejthető. Csak ahhoz kell egy visszafejtő programot telepíteni a PC-re.

(#1172) Szirty válasza #95904256 (#1171) üzenetére


Szirty
őstag

Hali akosf!

"Cool! Ez a soros port / ethernet átalakító nagy ötlet! :Y
Holnap beszerzek egyet."

Ehhez viszont telepítened kell a szerverre egy virtuális soros portot, ami az etherneten átpumpált soros kapcsolat másik vége tulajdonképpen. Azon keresztül jönnek ki az adatok, amik bemennek a gateway fizikai soros portján.
Úgy sejtem ez így működik.
Ráadásul egy másik szoftver is kell a PC-re, ami megfelelően olvassa ezen a virtuális soros porton keresztül a PLC-ből az adatokat méghozzá valószínűleg pont FINS protokollal :)

Vagy ezt másik projecthez gondoltad?

(#1173) Blaze71


Blaze71
őstag

Sziasztok!

TSX Nano programozásban tud valaki segíteni? Mi kell hozzá, mit tud, stb... Sajnos a MG oldalán sem találtam róla túl sokat és a kézikönyv linkje sem jó.

DualBios, DualCore, DualChannel, mindenem Dual, csak az Everestem Trial. :D

(#1174) Dezsi82 válasza Szirty (#1172) üzenetére


Dezsi82
tag

Szia Szirty.

Bár 1000 %-ra nem tudom mondani, de elvileg semmiféle driver sem szükséges hozzá. Amit pl én csinálok távoli elérés (bár az Siemenshez, tehát TCP/MPI átalakító), ahhoz sem kell semmilyen driver a gépre, csak egy VPN kliens. A soros porton kijövő adat nem hiszem, hogy csak FINS lehet, mert akkor nem tudna működni szabványos soros eszközökkel.

Szia akosf!
De különben így is vissza kell majd fejteni az adatot. Vagy már működik a felhasználónál egy teljesen rugalmas protokoll, amibe csak benyomod az adatokat az előírt formában, és már működik is a dolog?

Én különben nagyon furcsállnám, ha az Omron nem tudna ez ethernet portján TCP stringet nyomni. Legalábbis akkor engem megvezetett az ottani emberke, amikor egy egyszerű alkalmazásban ez lett volna a feladat. Még jó hogy aztán nem Omronnal adtuk ki az árajánlatot, és nem rendelték meg. :DD

(#1175) Dezsi82 válasza Blaze71 (#1173) üzenetére


Dezsi82
tag

Szia Blaze!
A Schneider honlapját nézted?
Én találtam pár infót róla.

(#1176) #95904256 válasza Szirty (#1172) üzenetére


#95904256
törölt tag

PLC soros port <-> átalakító <-> PC ethernet port

(#1177) Szirty válasza Dezsi82 (#1174) üzenetére


Szirty
őstag

Hali Dezsi82!

"A soros porton kijövő adat nem hiszem, hogy csak FINS lehet, mert akkor nem tudna működni szabványos soros eszközökkel."

Nekem úgy tűnik, hogy ez az serial-ethernet gateway semmi mást nem tesz csak azt, hogy továbbítja az adatokat a végpont és a saját fizikai soros portja között egy az egyben.
Nem így működik?
Ha így működik, akkor FINS lesz a képben megint, mert az omronnal soros porton át így lehet beszélgetni (iiletve vannak még más módok, pl. HostLink stb).
Amire rá akartam világítani az az, hogy a fentiek miatt az ethernet végén lévő gépen bizony be kell avatkozni (telepíteni kell valamit). Az eredeti kérdésben ezt viszont eleve kizárta.

(#1178) Szirty válasza #95904256 (#1176) üzenetére


Szirty
őstag

Hi!

Soros eszköz <-> Soros kapcsolat <-> Ethernet gateway <-> Ethernet kapcsolat <-> PC ethernet port <-> Virtual soros port a host gépen <-> Soros porton keresztül kommunikálni képes szoftver

hm?

(#1179) #95904256 válasza Dezsi82 (#1174) üzenetére


#95904256
törölt tag

"De különben így is vissza kell majd fejteni az adatot. Vagy már működik a felhasználónál egy teljesen rugalmas protokoll, amibe csak benyomod az adatokat az előírt formában, és már működik is a dolog?"

A protokoll rögzített. Be kell tartani.

Ugyanúgy kell elképzelni mint pl. a HTML protokollt. Bármelyik gép képes lekérdezni egy szerveren elhelyezett HTML-es weboldalt, ha betartja a protokollt. Csak itt most OMRON PLC-ét kell használni és más a protokoll.

(#1180) #95904256 válasza Szirty (#1178) üzenetére


#95904256
törölt tag

Minek ennyire bonyolítani, ha nincs rá szükség?

szerk.: Soros eszköz <-> Soros kapcsolat <-> Ethernet gateway <-> Ethernet kapcsolat <-> PC ethernet port <-> Virtual soros port a host gépen <-> Soros porton keresztül kommunikálni képes szoftver

[ Szerkesztve ]

(#1181) Szirty válasza #95904256 (#1179) üzenetére


Szirty
őstag

Hali!

"Csak itt most OMRON PLC-ét kell használni és más a protokoll."

Ha ez a bizonyos "másmilyen protokoll" amit a szerver megkövetel teljesen egyedi, vagy egy bizonyos gyártóhoz köthető kizárólagos protokoll (és ha ez egy gyártó, akkor nyilvánvalóan nem az Omron) úgy meglehetősen nehéz lesz kivitelezni a dolgot ebben a formában...

(#1182) Szirty válasza #95904256 (#1180) üzenetére


Szirty
őstag

Hi!

"Minek ennyire bonyolítani, ha nincs rá szükség?"

Semmilyen bonyolításra nem került itt sor.
Alapvetően egy kérdés (egy feltételezés megerősítése) volt az ami miatt írtam.
Ehelyett te úgy kezeled, mint ha én tényként közölnék dolgokat és próbálsz meggyőzni hogy az nem úgy van :)

Mivel feltételezésem szerint ez az soros <-> ethernet gateway arra lett kitalálva, hogy egy csupán soros porttal ellátott eszköz és egy PC között biztosítson távoli kapcsolatot, nyilvánvaló, hogy kell egy virtuális soros drivert telepíteni arra a PC-re, amelyik az ethernet gateway-en keresztül szeretné elérni a soros eszközt, aminek egészen egyszerű (nem, nem bonyolult) és meglehetősen prózai oka van:

Mégpedig az, hogy rendszerint egy teljesen tetszőlegesen (gyk.: véletlenszerűen) kiválasztott soros kapcsolattal rendelkező készülék-hez mellékelt PC-n futtatható az eszközjöz kifejlesztett szoftver soros porton akar majd kommunikálni. Szerintem ebben semmi meglepő nincsen :)
Azon viszont kifejezetten meglepődnék, ha egy ilyen tetszőlegesen kiválasztott soros eszköz PC szoftvere képes lenne közvetlenül kezelni azt a TCP/IP adatfolyamot, amit az említett gateway produkál a soros adatok továbbítására...

Éppen ezért az is kevéssé valószínű, hogy a szóbanforgó ethernet gateway pontosan azt a protokollt használja a soros adatok TCP/IP-n történő továbbítására, ami egy az egyben megfelel neked a szerverhez...

(#1183) Blaze71 válasza Dezsi82 (#1175) üzenetére


Blaze71
őstag

Szia Dezsi!

Azt néztem, bár nem ma, hanem pár hete. 2007-es az utolsó bejegyzés, a linkek nem működnek, csak rendelni lehet CD-n, de hiába, nem ért ide semmi. Pedig megadtam az adatokat rendesen. Hiába, nem ez a fő húzóágazat a MG-nél. :U

DualBios, DualCore, DualChannel, mindenem Dual, csak az Everestem Trial. :D

(#1184) And válasza Blaze71 (#1183) üzenetére


And
veterán

Némi hasznos infó: [link]. Ha jól tudom, már kifutott széria, ezért is lehet időnként párezer forintért hozzájutni a legkisebb típusokhoz. Néhány hónapja nálam járt egy ilyen 10 I/O-s kivitel, hogy megnézzem, működőképes-e. Már a szoftverét (PL7-07) is elég nehezem találtam meg, de szerencsére ugyanaz a programozókábel jó volt hozzá, mint a Mikro-, Premium- és Twido-család tagjaihoz (a kábel soros verziója viszonylag könnyen utánépíthető).

(#1185) Blaze71 válasza And (#1184) üzenetére


Blaze71
őstag

Köszi, majd meglesem. Sajnos lassú a netem és fórumozás közben nem hozza le az oldalt GPRS-en.

DualBios, DualCore, DualChannel, mindenem Dual, csak az Everestem Trial. :D

(#1186) makrodom válasza Dezsi82 (#1155) üzenetére


makrodom
csendes tag

Sikerült CX-programerben megcsinálni!
Csak valamiért gondja van a PID-vel! :( Tudjátok mi az oka?

ERROR: Expansion Instruction is not mapped at rung 1 ( 6, 0 ).

makrodom

(#1187) #95904256 válasza makrodom (#1186) üzenetére


#95904256
törölt tag

Keress rá a CX-Programmer helpjében az "Expansion Instructions"-ra.

Egyes PLC-éknél a speciális utasításokat a használat előtt le kell tölteni a CPU-ba. Ezek az utasítások ugyanis egy-egy komplett funkciót takarnak. Amelyek meg valójában sok más egyszerűbb utasításból állnak.

[ Szerkesztve ]

(#1188) hali.papa


hali.papa
csendes tag

Sziasztok!

CPM1 CIF01 modult keresek megvételre!

Sürgősen kellene!

Ha akad valakinek az kérem jelentkezzen!
TEL: (70)3987540

Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#1189) #95904256 válasza hali.papa (#1188) üzenetére


#95904256
törölt tag

Szia!

Szerintem tudok neked bontani, akár többet is.
De csak este tudom biztosan megmondani.

Üdv,
Ákos

(#1190) makrodom válasza #95904256 (#1187) üzenetére


makrodom
csendes tag

Köszi! Sikerült! :)
Set-elnem kellett a PID-t! Hogy legyen PID(17) is!

Van itt valami beépített szimulátor a CX-programerbe,h tudjam nézni mit csinál?

üdv!

makrodom

(#1191) Szirty válasza makrodom (#1190) üzenetére


Szirty
őstag

Hali makrodom!

"Van itt valami beépített szimulátor a CX-programerbe,h tudjam nézni mit csinál?"

Van. (CX-One csomag tartalmazza)

(#1192) #95904256 válasza makrodom (#1190) üzenetére


#95904256
törölt tag

Annyi kiegészítést azért hozzátennék, hogy ha önálló CX-Programmer szoftvered van, akkor nincs benne. De a CX-One valóban tartalmazza a CX-Simulatort is.

(#1193) #95904256


#95904256
törölt tag

Az Omron CJ1 Ethernetes kommunikációra pedig megvan a megoldás. Sajnos van egy apró különbség a CPU-ba épített és a különálló Ethernet modul között. Ez utóbbi hajlandó TCP/IP kommunikációra. ( Az ETN-es CPU esetén sem kaptam vissza hibakódot, csak éppen nem jött ki belőle semmi... )

[ Szerkesztve ]

(#1194) #95092224 válasza #95904256 (#1193) üzenetére


#95092224
törölt tag

akosf:

Éppen most nézem, hogy az elmúlt napokban PLC adatgyűjtéssel szenvedtél. Pár tapasztalat, aminek szerintem hasznát fogod venni.

Van 4 gyártó (Lantronix, Digi, Moxxa, Systembase), a cuccaik HW-re normálisak, de SW-re gyerek cipőben jár mindegyik. A saját driverük / firmwarejük nem stabil. Egyiknek sem. Ahány helyen csak próbálták, még normális switchek mellett is max pár óra, és lefagyott. Teljesen érthetetlen szituk tucatja, amiket eddig láttam. Néhol működik, néhol nem. Ha olyan kedve van, lefagy, és csak a tápkábel kihúz / bedug segít.

Van Wiznet-es cumó is (google meg fogja találni), azzal még HW baj is van (megsütötte a pénztárgépet, ahol kipróbálták, ennyit tudok az esetről).

Részemről azt csináltam, amikor nekem kellett ilyet megoldanom, hogy fogtam a HW cumót, írtam rá saját firmware-t, és PC oldalra is egy SQL szerveres illesztőt írtam, az furcsa mód első pöccentésre működött, és azóta is. Lévén azzal semmi baj nincs, én levontam a következtetést: vagy a firmware, vagy a driver, vagy mindkettő, de valami nem tiszta. Stabil megoldást csak arra az esetre ismerek azóta is, ahol elég sok cumót kell kitelepíteni, hogy az SQL szerver is gazdaságos legyen, mint központi adat gyűjtő. Ez az eset easy rider plug & play, a többi meg felejtős. De legalábbis a firmware drivert le kell cserélni, és a PC oldali driver helyett is saját programot használni.

Ha nem feltétlenül kell a soros port, mert igazából külön elektromos jelvezetékek vannak, és kell a cuccból vagy ~150, akkor pedig megszokhatóbb lesz egy célirányos elektronika, mert azt lehet közvetlen ethernetre beállítani, és nem kell vele külön firmware-ezni.

Kézzel fogható segítséget a témában meg valószínűleg azért nem kaptál, mert a fentebbi pár problémán elég sokan "elkenődhettek". Sajna a cumókat mindenki csak "gyorsan megveszem, és gyorsan tovább adom" alapon kezeli, de a portszerverek még nincsenek annyira kiforrottak, hogy ilyen módon kezelni lehetne őket.

Én magam veszekedtem már eleget a gyártó cégekkel levelezésben, hogy ugyan figyelnének már oda egy kicsit, de belefáradtam. Értetlenkedő keményfejű banda mind. Nem venném biztosra, hogy a fenti problémák rövid időn belül fognak megoldódni általánosság jelleggel. Nem is érdemes vele vessződni. Ha tutira kell a cucc, az a biztos, amit te tudsz karban tartani.

Általánosság jelleggel annyit tudok mondani, ha van saját programozó a cumó mellé PC oldalra, akkor egyáltalán működhet. Ha nincs, akkor felejtsd el a portszervereket. Ha pedig a PC szerverre telepíteni semmit nem engednek, még a "megbízható" informatikusnak sem, az egy olyan szitu lehet, hogy szerintem ők igazából nem akarják, hogy te ilyen problémát valóban megoldj.

Ha segítség kell a témában, most pár napig kicsit jobban idefigyelek.

(#1195) #95904256 válasza #95092224 (#1194) üzenetére


#95904256
törölt tag

Hali!

Már két megoldásom is van. Egyik, hogy nem a CPU-ba integrált ethernet egységet használom, hanem egy külön modult. A másik a soros port - ethernet átalakítás. Ez utóbbi célra bőven megfelel egy Atom processzoros kártyaPC. Sőt ez utóbbi megoldás még olcsóbb is, mert a PLC CPU-jának alapból is van egy soros portja, így nem kell méregdrága kommunikációs modult venni. A protokoll megírása meg gyorsabb is PC-re, mint a PLC-re.

(#1196) #95092224 válasza #95904256 (#1195) üzenetére


#95092224
törölt tag

Amit kiszámoltál, mennyibe tud kijönni PLC-nként? Épp csak érdekel. Az én tippem olyan 30-35-be volt.

(#1197) #95904256 válasza #95092224 (#1196) üzenetére


#95904256
törölt tag

A CJ1W-ETN21 ethernet modul kb. 1000 euró.
A kártyaPC megoldás meg olyan 250 körül.
De ez utóbbival szerintem nyernék még legalább egy munkanapot is.

(#1198) #95092224 válasza #95904256 (#1197) üzenetére


#95092224
törölt tag

Úgy hirtelen nem tudom mennyi most az euro, de helyből lehet vagy 70 rugó, amire tippeltél. És ha jól sejtem a bedobozolásnak, tápegységnek, mechanikai felrögzítésnek még csak ezután nézel utána. Egy portszerver simán csak fele annyi célirányos firmware-el is. Biztos azt a pc kártyát akarod?

(#1199) #95904256 válasza #95092224 (#1198) üzenetére


#95904256
törölt tag

Az ethernet modul mellett döntöttünk. A port szerver firmware módosításába meg nem hiszem, hogy belefoghatnék. Ugyanis nem biztos, hogy meg tudnám csinálni ( legalábbis adott időn belül ).

(#1200) #95092224 válasza #95904256 (#1199) üzenetére


#95092224
törölt tag

Ha mégis portszerverek után néznél majd valamikor, átprogramozva tudok neked adni cégként számlára.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.