Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás

Hozzászólások

(#2701) vopi86 válasza Szirty (#2700) üzenetére


vopi86
csendes tag

7 legyen mondjuk 7sec... :)

(#2702) Szirty válasza vopi86 (#2701) üzenetére


Szirty
őstag

Helló vopi86!

Nos feltéve hogy a BCD kapcsoló a 0.00-0.03 bemenetekre van kötve úgy, hogy 0.00=bit0, 0.01=bit1, 0.02=bit2 és 0.03=bit3, akkor a program a következő:

Az első MOV nullát ír a DM0 memória címre, előkészítve a terepet a TIM SV elhelyezésére.
A MOVD digit mozgató utasítás. Az első operandusa a forrás, (honnan vegye a digitet). Ez itt 0 vagyis a 0. csatorna, ami egy 16 bites (4 digitet tartalmazó) WORD és a 0.00-0.15 bemenetek bitjeit tartalmazza.

A MOVD második operandusa a vezérlő szó, ez mondja meg a MOVD-nek honnan hova hány digitet mozgasson. Ez itt #0100 konstans érték ami azt jelenti, hogy a 0 csatorna 0. digitjétől kezdve 1 digitet átmásol a célterület 1. digitjébe.
A 3 operandus a D0, ami a DM adatmemória terület első címe. Ez is egy Word (A DM terület szabadon használható a programban) ide fogja mozgatni a digitet.

Ha tehát a 0.00-0.03 bemenetekre kötött kapcsolón pl ötöt állítasz be, aminek bináris mintája 101, akkor azt a MOVD a DM0 bit4-bit7 bitjeibe (2. digit) másolja aminek eredményeképpen ott előáll a 1010000 bináris érték, ami megfelel a BCD 50-nek, ami 5 másodperc időzítést fog jelenteni.

Végül a DM0 a TIM1 SV operandusa, a TIM1 tehát addig telik amekkora idő van a DM0 memóriacímen.

(#2703) natec válasza Szirty (#2699) üzenetére


natec
tag

Igen, az.

NATEC

(#2704) Csakénvagyok válasza natec (#2697) üzenetére


Csakénvagyok
őstag

Jah, de ez kompatibilis a procival? Mert ha nem ugyanaz a gyártó esetleg egy soros porton BASIC nyelven tud vele kommunikálni.

(#2705) Csakénvagyok válasza Csakénvagyok (#2704) üzenetére


Csakénvagyok
őstag

Szerk: Most olvasgatom a technikai könyvét, elméletig hozzá lehet kötni, nem bonyolult a kábelezés, habár azt még megértem hogy ő képes a prociba írni, azt viszont nehezebb összehozni hogy a proci a egy tetszőleges képernyőt jelenítsen meg, (valami Go To Specific Screen), hacsak a kijelző nem figyeli a proci bizonyos memóriaterületét, s ahhoz képest váltogatja az előre meghatározott oldalakat.

(#2706) vopi86 válasza Szirty (#2702) üzenetére


vopi86
csendes tag

Szia! Köszönöm a választ megpróbálkozom vele.

Viszont, már is van következő problémám.
A munkahelyemen (ahol eddig cnc vezérléssel foglalkoztam, nem létrás),
kaptam egy munkát. Méghozzá egy kerítés fonó géphez kell elkésziteni
a plc programot (omron cpm2a és nq3 kijelző is lesz hozzá)....
Valahogy ennek a plcnek és a kijelzőjének a kommunikációjából kellene,
hogy segítsen valaki... :B

Akár személyesen is 1-2 órában elmutogatná
vki, hogy mégis hogyan álljak hozzá, még fizetnék is érte!
Remélem lenne vállalkozó rá, mert 3hetes határidő van a legyártásra :S

Köszi!

(#2707) Csakénvagyok válasza natec (#2697) üzenetére


Csakénvagyok
őstag

Egy kérdésem lenne. A billentyűzetét könnyű használni? Értem én nem alulméretezett, nehezen érinthetők? Volna pár AB C200 illetve 300as kijelzőnk, amiket szinte lehetetlen használni, s keresek a PV300hoz alternatívákat.

(#2708) byte-by válasza vopi86 (#2706) üzenetére


byte-by
tag

szia Vopi86 !

Privátba küldtem anyagot , nézd át.

byte-by

(#2709) natec válasza Csakénvagyok (#2707) üzenetére


natec
tag

A billentyűgombok kidomborodnak a fólia síkjából és a benyomás pillanatában pattanó érzést és pattano hangot ad.

Igen a PLC -vel lehet képernyő lapokat váltani.

Én hőmérséklet kijelzést és kivánt hőmérséklet beállítást oldottam meg vele,
valamint a PLC órájának kijelzését és beállítását csináltam meg.
(OMRON CP1E-NA20)

[ Szerkesztve ]

NATEC

(#2710) Szirty válasza Csakénvagyok (#2705) üzenetére


Szirty
őstag

Helló Csakénvagyok!

"azt viszont nehezebb összehozni hogy a proci a egy tetszőleges képernyőt jelenítsen meg,"

Ilyesmire viszonylag ritkán van szükség...

(#2711) Csakénvagyok válasza natec (#2709) üzenetére


Csakénvagyok
őstag

Köszi, majd jobban átnézem. Amúgy AB 1100hoz kéne.

(#2712) Csakénvagyok válasza Szirty (#2710) üzenetére


Csakénvagyok
őstag

Szia,

Igen, sőt meglehet oldani másképp is, csak általában egyszerűbb és gyorsabb a PLC programjába változtatni, mint a nehézkesen le/fel töltődő kijelző programjában.

(#2713) natec válasza Csakénvagyok (#2711) üzenetére


natec
tag

Én csak OMRON -al próbáltam ott lehet a PLC kezdeményezésére is képernyőt váltani.

[ Szerkesztve ]

NATEC

(#2714) Robit1976


Robit1976
csendes tag

Sziasztok

Érdeklődni szeretnék hogy Siemens S7 1200-as PLC kezeléséhez (program töltés módosítás) kell e külön szoftver. Ha igen akkior mi lenna az. A válaszokat előre is köszönöm.

(#2715) Szirty válasza Robit1976 (#2714) üzenetére


Szirty
őstag

Helló Robit1976!

Nem tudom pontosan mit értesz "külön" szoftver alatt, de a TIA portal nevezetű szoftver csomag kell hozzá...

(#2716) Royality20


Royality20
csendes tag

Hellosztok újonc vagyok itt de kéne egy kis segitség:S

Wago PLC vel dolgozok(750-841 a contr.ethernet.) Codesysel programozom.Mai nap kaptam kezemhez az első plc-t amit progrmaozok.Ezzel még úgymond nincs is gondom(még) de fönök utasitása lett hogy ő szeretné Iphone-rol irányitani az egyes dolgokat mint például fütés hütés. Adott 1-2 linket amit lentebb megfogok adni de azok alapján 1-2 helyen elakadtam. Modbus-t kéne használnom amit 1-2 részben nem értek. a Gép és a Wago ethernet kábellel vannak összekötve. A feladatom magyarán az lenne hogy PL a QX0.0 kimeneti változó értékét 0 ból 1 be rakjak iphoneval.

http://pautex.fr/wago/index2.php ez a honlap a waglolink leirása.

http://pautex.fr/plclink/en/wagomlmakerModBus.php?roomID=0

ebbe kéne kitöltenem az adatokat. csak sajnos van 1-2 dolog ami nem jó és nem értem miért . Amikor a QR code-t beolvastatom errort IR ki a fönök telója. Lehet az a gond hogy nem lépett fel a közös wifire?

IP : : IP and unitID for ModBus ebbe a sórba pontosan mit kéne beirnom mivel a helyi hálozatom ip cime más mint a PLC cime. Meiketkéne beirnom?

Method (HTTP:) if need for all type -will overrides ModBus- :
Link : (GET)
(prioritaire) Wagolink : (*) (POST **) ezt a részt nem igazán értem pontosan mi akar lenni.

ModBus data IB : Read input : Address or IEC1131 name (QX0.0, IX0.0, MW1...)
ModBus data OB : Write output : Address or IEC1131 name (MX0.0, MW1...)
Fill form and click "ok" : ide gondolom a cimet kell beirni annak a változonak aminek változtatni akarom a értékét.

azt nem értem hogy elméletbe ez a program iphonera jó, ezt nem kéne a PLC vel is közölni valamilyen fomrába program vagy mi egyébb?.
hogy tartja egymással a kommunikációt a iphone és a plc egy progin keresztül és hh nincs összeütközés 1-2 ilyen alkalmazás közt?
sajnos számomra ez még új terület .

egy codesyses kérdésem is lenne : visualizációval egy input értékét nem lehet megváltoztatni igaz? ezt ugy értem hogy lerakok vizuba egygombot megcimezem pl Ix0.0 és ha a gombot megnyomom azt a inputot egynek nézné.

vagy ha valakinek van valami ilyesféle jó videoja vagy tud késziteni azt megköszönném.

Válaszokat előre is köszönöm .
Péter

[ Szerkesztve ]

(#2717) Szirty válasza Royality20 (#2716) üzenetére


Szirty
őstag

Helló Royality20!

"visualizációval egy input értékét nem lehet megváltoztatni igaz? ezt ugy értem hogy lerakok vizuba egygombot megcimezem pl Ix0.0 és ha a gombot megnyomom azt a inputot egynek nézné."

Végig gondoltad hogyan tudna működni egy ilyen megoldás? Hogyan oldanád fel azt az ellentmondást, amit ezzel a megoldással hoznál létre?
Egy digitális bemeneti bit állapotát a PLC fizikai bemenetére kapcsolt feszültség határozza meg. Ha nincs fesz. a bit=0 ha van fesz a bit=1. Tehát MINDIG vagy nulla vagy egy!
Ekkor jösz te a gonboddal és megnyomod. Nyilván azért, hogy az amúgy éppen nullában lévő bitet 1-be állítsd (hisz ezért raktad oda). Ekkor szerencsétlen bitet egyszerre kellene nullába (mert a bemenet inaktív) és 1-be (mert nyomod a gombot) állítani. Na ilyenkor mi legyen?
Vagy mi legyen ha nem nyomod a gombot de a bemeneten feszültség van? Csak akkor billentse 1-be amikor nyomod és ne bántsa ha nem nyomod, vagy akkor nullázza amikor nem nyomod és hagyja érvényesülni amikor nyomod? stb.
Tudom (gondolom) hogy te az összes variáció közül, ami az elvi lehetőségek kombinációjából következik csaj az egyik szeretnéd, de honnan tudja a PLC hogy melyik lenne az?

Az ellentmondás feloldására vannak bevált módszerek.
Az egyik és (részemről) leginkább ajánlott az, hogy soha nem csinálunk ilyet :)
Ha valamit bemenettel és HMI gombbal is kapcsolni kell, akkor tegyünk külön változót a gombnak és a PLC programjában írjuk meg mikor melyik bit (a gomb bitje ill. a bemeneti bit) mit kapcsoljon hova.

A másik hogy mégis így oldjuk meg: a bemeneti bitet kapcsolunk a HMI gombjával. Sok PLC-nél ezt meg lehet tenni (mert a HMI megengedi), csak nem nagyon van értelme, mert akárhogy is nyomkodjuk azt a gombot, a bemeneti bit állapotát a PLC minden ciklusban (néhányszor 10 ezred másodpercenként) felülírja a bemenet fizikai állapotának megfelelően.

A harmadik módszer a FORCE mód. Ezt bizonyos PLC-k támogatják (pl. Omron, Siemens). A lényege az, hogy ebben a módban bizonyos be vagy kimenetek állapotának vezérlését át lehet venni a PLC programtól és pl. a programozó eszközről lehet őket vezérelni. Ez a mód azonban hibakeresési tesztelési céllal létezik. Nem javasolnám üzemszerű használatra. Főleg mert rettenetesen be tudja vinni az embert az erdőbe aki erről mondjuk nem tud és keresi a hibát...

(#2718) Royality20 válasza Szirty (#2717) üzenetére


Royality20
csendes tag

köszönöm a választ szirty .

este átgondoltam a kérdéseim (vagyis buszon hazafelé) , és rájöttem hogy oltári nagy baromságot kérdeztem:D mondjuk lehet benne van azért mert felakartam tenni még 1-2 kérdést. de tényleg köszi a választ .

[ Szerkesztve ]

(#2719) lakatosturbo válasza Szirty (#2717) üzenetére


lakatosturbo
aktív tag

Üdv Szirty!

Nézegettem a honlapod és nagyon kedvet kaptam a plc programozáshoz.
Csak hobbiszinten nyomnám az egészet és csak a szimulációval szórakoznék.
Leszedtem a WinCC Flexible 2008 SP2, Simatic STEP7 V5.4, PLCSIM V5.4.
Ezeket a programokat feltelepítettem ilyen sorrendbe csak a végén újra kellet rakni a Wincc-t hogy integráljon a step7 mert nem látta.

Most az a nagy gondom hogy amikor a tartálytöltés szimulációt beadom neki megnyitom wincc-vel akkor a vizet engedi csak nem töltődik a tartály meg a szelepet se tudom megnyitni mert arra meg olyasmi hibát dob, hogy nem tudja beolvasni az értéket.

Most az a kérdés, hogy jó volt a telepítési sorrend?
Meg a fent leírt problémára valami ötlet van?

Előre is köszönöm a válaszod.

Origin: viktorvill Steam: viktorvill

(#2720) Szirty válasza lakatosturbo (#2719) üzenetére


Szirty
őstag

Helló lakatosturbo!

"Most az a nagy gondom hogy amikor a tartálytöltés szimulációt beadom neki megnyitom wincc-vel akkor a vizet engedi csak nem töltődik a tartály meg a szelepet se tudom megnyitni mert arra meg olyasmi hibát dob, hogy nem tudja beolvasni az értéket."

Jó volna tudni mit üzen a runtime indulás után.
Ezt kellene ott látnod:

Ha a "kapcsolat felépítve" helyett az van hogy "kapcsolat leépítve" akkor nincs kapcsolat a PLCSIM és a flex runtime között, az a baj. Ennek oka az is lehet, hogy a PLCSIM-et a flex RT után indítottad el. (előtte kell).
A másik ok a nem megfelelően beállított PC/PG interface (ezen keresztül akar kapcsolódni a runtime a PLC-hez).

Ha van kapcsolat (a változó hibákra való utalás alapján erre következtetek) akor nem töltötted fel a DB255-ös adatblokkot (abban vannak a változók).
Továbbá a töltés után a PLCSIM-et RUN módba kell átkapcsolni!

(#2721) lakatosturbo válasza Szirty (#2720) üzenetére


lakatosturbo
aktív tag

Köszi a gyors a választ megnéznem.

Origin: viktorvill Steam: viktorvill

(#2722) Dezsi82


Dezsi82
tag

Sziasztok!
A következőben kérném a segítségeket:
Van egy Phoenix Contact RFC470S PLC, erre csatlakoztatva 1 darab Interbuszos szelepsziget. Viszont ennek a szelepszigetnek változik a konfigurációja. Lehet 1, 2, 3 vagy 4 bemeneti modul rajta. Eddig olyan infókat sikerült szereznem, hogy ilyenkor alternatív interbusz konfigurációkat kell létrehozni, és ezt tudja kapcsolgatni a PLC. Tud valaki nekem abban segíteni hogy lehet ilyet csinálni? És aztán hogyan lehet ezt kapcsolgatni?
A segítséget előre is köszi

(#2723) Royality20


Royality20
csendes tag

ÜDV nekem egy olyan kérdésem lenne , mi okozhatja azt hogy a PLC output értékét átirom telefonnal, de ezt a telefon nem érzékeli. PL: van egy switcher 0 bol 1 be áthuzom az értékét, a PLC-n az érték átmegy 1 be de a telon a switcher viszamegy 0 ba mert nem érzékeli hogy áthuztam az értékét. valakinek tipp? valami portprobléma lehet? a telo wifin van , a plc a routerbe van kötve.

(#2724) oli83


oli83
tag

Sziasztok!

Van itt valaki, aki már foglalkozott isagráf-fal?

Üdv.: oli83

(#2725) Szirty válasza oli83 (#2724) üzenetére


Szirty
őstag

Hali oli83!

Hmm. Érdekes. Ez valami ausztrál cucc nem? Valaki vett egy ott gyártott gépet? :>

(#2726) ketyere79


ketyere79
csendes tag

Sziasztok!

Sauter EY2400 plc-ről nincs valakinek infója véletlenül? Esetleg szoftvere hozzá?

(#2727) oli83 válasza Szirty (#2725) üzenetére


oli83
tag

Hali Szirty!

Angolszász eredetűek.
Ezek a gépek már régóta itt tanyáznak. Megpróbálok egy kicsit majd beléjük folyni.

Üdv.: oli83

(#2728) Royality20


Royality20
csendes tag

Hellosztok

Lenne egy kérdésem codesys programozással. Van egy változom
'veg at %MW2 : REAL'
nah ez egy real változo amibe az értéket adok be pl : 4.25215215 . nah azt szeretném ezzel megoldani hogy csak tizedesig nézze és kerekitsen. (nem jó ha tizedest nem néz mert azt egy szimpla int tipussal megoldanám.) szóval ha 4.242 akkor 4.2 re lekerekitse. De persze az is jo hogyha 4.24242 4 re kerekiti ,de 4.34 et már 4.5 re . EZ a feladat amit most meg kéne csinálnom.

a kérdésem ezzel kapcsolatba hogy lehet egy programba a a tizedesjegyet nézni.

if veg. ??? >2 then
...

az lenne a kérdésem hogy a ??? helyére mit kéne irnom hogy a első tizedest nézze a REAL változónak.

Válaszotokat előre is köszönöm
Royal

(#2729) Szirty válasza Royality20 (#2728) üzenetére


Szirty
őstag

Helló Royality20!

Nem ismerem a codesyst, de a problémád megoldására az egyik lehetséges mószer a kerekítés :)
Biztosan van benne ilyen utasítás (Round, RND stb).
A kérdéses real típusú értéket megszorzod 10-el, kerekíted majd elosztod tízzel. Az eredmény 1 tizedes jegyre kerekített érték lesz
(Ha két tizedes jegyre akarsz kerekíteni, akkor 100-zal kell operálni)

(#2730) atiman


atiman
csendes tag

Sziasztok!

Egy Omron cj1m cpu11-etn esetében ha nem tudom az ip címét, akkor mi módon lehetne rákapcsolódni? Van hozzá egy másik kábelem ami rs-232-es csatival van szerelve, de olyan portom egyik pc-n sincs.
Tudtok valami lehetőséget?

(#2731) byte-by válasza atiman (#2730) üzenetére


byte-by
tag

halo atiman !

az IP címet be lehet állítani.(vagy megnézni a beállítottat.)

ha megnyitod a projektet, akkor a plc -n jobb klikk és mindjárt a legfelső elem a "change".
ekkor a plc alap konfigurációs ablaka jön elő, itt a "Network Type" -nél be kell állítani, (vagy megnézni mi van beállítva ) hogy milyen kommunikációt akarsz.majd a "Settings" -nél be állítod az IP címet.(új projektnél ezzel kezdődik)
Persze olyan kommunikációt kell választani ami ezt lehetővé teszi.
Ethernet,Ethernet/IP, (FINS), stb.
(ha csak a beállításokra és a címre voltál kíváncsi, akkor megtalálod az infót és a pc-den beállítod az IP címet.figyelj az alhálózati maszk beállításaira.)

más megoldások:
de ha veszel egy soros-usb átalakítót, telepíted a driverét, összedugod a soros kábellel, aztán simán csatlakozik.automata keresést is elnyomhatsz rajta, megtalálja.elmented a projektet aztán többé nem kell keresni.

ez teljesen jó , én is használom, hátránya , hogy kicsit lassúbb , amit memória letöltés-feltöltés esetén fogsz leginkább észrevenni.

ha cégnél vagy vetess velük egy programozó kábelt a microporthoz (periferia, 10 pin)) , és azt dugd össze az átalakítóval.
(ezek a megoldások akkor működnek jól igazán, ha közvetlenül akarsz csatlakozni és nem hálózatba. )

ajánlom még az omron manuálokat, vannak magyar nyelvű anyagok,de még itt is kaphatsz mástól is jó tanácsot.

byte-by

(#2732) byte-by válasza atiman (#2730) üzenetére


byte-by
tag

halo atiman !

persze kérdés, hogy van-e létező , elmentett projekt, amihez szeretnél csatlakozni, vagy "szűz " plc.
van alapértelmezett IP cím, ezt omron manual-ban meg tudod találni.
de a neten is megtalálható.

küldök hozzá anyagot.

byte-by

(#2733) byte-by válasza atiman (#2730) üzenetére


byte-by
tag

halo atiman !

ezt nem küldtem privátba,de még annyi, hogy ezen a linken van a kártya beállítását leíró manual, igaz angol, de érthető.

http://industrial.omron.hu/hu/products/catalogue/automation_systems/programmable_logic_controllers/modular_plc_series/cj1m/communication_units/default.html

az oldalon a "Gépkönyvek, adatlapok, letöltések, fület kell választani, és abban megtalálod a
"CS1 / CJ1 Ethernet Units Kezelési kézikönyv" PDF fájlt.

byte.by

(#2734) atiman


atiman
csendes tag

Érdekelne valakit eladó CJ1M CPU11-ETN plc táppal plussz egyéb egységekkel?

(#2735) Szirty válasza atiman (#2734) üzenetére


Szirty
őstag

Hi!

:D

(#2736) w3dzz


w3dzz
csendes tag

Helló!

Egy TP270 panelre szeretnék letölteni az IF2 porton, de mindig jön egy hibaüzenet, hogy nincs kapcsolat. Tudnátok segíteni?
Az ehet baj, ha a WinCC-ben a panel kiválasztásakor Version of device: 7.2.1.0 és 7.2.0.0 lehetőség van a panel menüjében pedig Image: 6.0.3.2?

Üdv.

(#2737) Szirty válasza w3dzz (#2736) üzenetére


Szirty
őstag

Hali w3dzz!

"Az ehet baj, ha a WinCC-ben a panel kiválasztásakor Version of device: 7.2.1.0 és 7.2.0.0 lehetőség van a panel menüjében pedig Image: 6.0.3.2?"

Nem. Azzal csak akkor lesz baja, amikor sikerül neki a kapcsolat és elvégzi a version check-et.
Valószínűleg kérni fog egy OS update-et.

A kapcsolat sikertelenségének az oka meg lehet pl. az, hogy a panelen nem állítottad be mit is szeretnél.
Ott ugyanis be kell állítani hogy milyen csatornán szeretnél feltölteni rá és azt is, hogy automatikusan induljon a transfer ha megszólítod, vagy csak transfer módban:

Ha az Enable channel be sincs kapcsolva azon az interfészen, akkor nem fogad onnan project feltöltési kérelmet!
Ha az be van, de a Remote control nincs bekapcsolva, akkor fogad ugyan project feltöltést, de csak akkor, ha a panelt előbb tarnsfer módba helyezed.
Ha ez enabled, akkor automatikusan fogadja, nem kell transfer mód.

Továbbá a panelen be kell állítani a panel címét is ha MPI/DP vagy ethernetes feltöltési módot akarsz (most had ne emlékezzek rá, hogy az IF2 melyik) és a WinCC Flexben az itt beállított címen kell megcélozni a panelt a Transfer menüben...

[ Szerkesztve ]

(#2738) w3dzz válasza Szirty (#2737) üzenetére


w3dzz
csendes tag

Helló Szirty!

Az Enable channel és a Remote control is be van kapcsolva. Bootolás után Transfer módba is lép, de nem hozza létre a kapcsolatot. IF2 a soros port.
Számítógép oldalról esetleg nem lehet valami baj? Eszközkezelő szoftver? Nem használtam a soros portot a gépen úgy semmire. Egy TS adapterrel próbáltam PLC-re tölteni, de akkor is ugyanez a probléma jelentkezett.

Üdv.

(#2739) Szirty válasza w3dzz (#2738) üzenetére


Szirty
őstag

Helló w3dzz!

Ez valami ezer forintos USB-s szarság? Mert az felejtős.

(#2740) w3dzz válasza Szirty (#2739) üzenetére


w3dzz
csendes tag

Hali Szirty!

Nem, egy sima RS232-port.

Üdv.

(#2741) Szirty válasza w3dzz (#2740) üzenetére


Szirty
őstag

Helló w3dzz!

Csinálj egy loopback tesztet a soros porton hogy kiderüljön jó-e.

(#2742) DP_Joci


DP_Joci
tag

Sziasztok,
Még nem volt szerencsém kipróbálni s7-300-al a PID-et, de most van egy ilyen feladatom.
Egy tartályban kell a hőmérsékletet szabályozni az előremenő ág hőmérséklete alapján. A gőzt egy samson szelep engedi be.
A tartály hűteni is kell, itt viszont a visszatérő ág hőmérsékletét kell figyelni. Gondolom ez egy másik pid szabályzó lenne. Hűtéskor a samson szelepet el kell zárnom, arra gondoltam, hogy az FB41 paraméterei között kézibe kapcsolom és 0 kimenő jelet állítok be.
Ha nagyon sok hülyeséget írtam, akkor javítsatok ki.
köszönöm
Józsi

(#2743) Dezsi82 válasza DP_Joci (#2742) üzenetére


Dezsi82
tag

Szia!
Lehet csak nekem, de nem teljesen tiszta a feladat.
Van egy tartályod. Ennek a hőmérsékletét kell szabályoznod, tehát van benne egy hőmérőd?
Vagy az előremenő hőmérsékletből következtetsz a tartályéra?
És honnan tudod, hogy fűteni, vagy hűteni akarsz? Csak mert előfordulhat hogy a visszatérő ág alapján hűteni kellene, az előremenő alapján meg fűteni. Egyszerre nyomod a gőzt, meg a hideg vizet?

[ Szerkesztve ]

(#2744) Szirty válasza DP_Joci (#2742) üzenetére


Szirty
őstag

Helló DP_Joci!

Én sem teljesen értem, de ennyi alapján én azt mondanám, hogy ha egy mérés van, de két beavatkozó (fűtés és hűtés) akkor egy PID-et használnék. Ha a beavatkozó jel negatív akkor az egyik, ha pozitív akkor a másik beavatkozó eszközt vezérelném.

Egy PID-del is lehet szívni (beállításkor), de ha egynél több is van és ezek hatással vannak egymásra, akkor könnyen lesz a beállítása rémálom.

(#2745) DP_Joci


DP_Joci
tag

Sziasztok,

Nem voltam elég összeszedett a megfogalmazással, ill. nekem sem volt teljesen tiszta.

Szóval van egy tartály aminek a palástjában folyadék kering, ennek a folyadéknak a hőmérsékletét kell szabályozni a visszatérő ágban mért hőmérséklet alapján. A folyadék felfűtése egy hőcserélőn keresztül gőzzel történik. A gőzt egy samson szelep szabályozza.

Ha nagyon felforrósodna a gőz (95fok fölé), akkor a gőzt el kell zárni és egy másik hőcserélőre hűtő folyadékot nyitni egy szelepen keresztül, ami lehűti a fűtő folyadékot. Ez inkább védelmi funkció szerintem itt nem kell szabályozni. Ill. a folyamat végén ezzel kell a tartályt is visszahűteni.

A tartályban vákuumot is kell szabályozni amit egy vákuum szivattyú hoz létre. A vákuum beállításához arányos szelepen nitrogént kell hozzáadni.

A szabályozási feladat ennyi lenne, ezzel kapcsolatban szívesen veszek minden tanácsot ötletet.

köszönöm
üdv
Józsi

(#2746) Szirty válasza DP_Joci (#2745) üzenetére


Szirty
őstag

Hali DP_Joci!

Alakul, de még mindig vannak kérdések:
Miféle samson szelep? (gyártanak/árulnak vagy 20-40-60 félét). Ez valamiféle propszelep lesz?

"folyadéknak a hőmérsékletét kell szabályozni a visszatérő ágban mért hőmérséklet alapján"

Először előremenő ágat írtál. Tehát ott mérjük a fűtéshez a hőmérsékletet, ahol a tartály palástból kilép a fűtőközeg?

"Ha nagyon felforrósodna a gőz (95fok fölé), akkor a gőzt el kell zárni"
A gőz? Van 95 foknál hidegebb gőz? Vagy a másodlagos fűtőközegre értendő, (amit a gőz fűt és ami a tartály palástba belép és azt illetve nyilván a tartalmát fűti?

A másodlagos fűtő közeg, ami a palástban áramlik és a gőz fűti, az zárt körben áramlik?

A hűtőfolyadék szelep propszelep?

Én nem használnék csak egy PID-et. Nem a kézi üzemmódba kényszerítéssel állítanám le ha 95 foknál melegebb, hanem a kimenete után venném el a beavatkozó Jelet és a PID-nek küldenék erre az időre egy INT_HOLD jelet.
A kézi üzemmódot meghagynám, hasznos lehet szervizeléshez, teszteléshez.
A web oldalamon találsz néhány infót S7 PID-del kapcsolatban esetleg az is segíthet...

(#2747) DP_Joci válasza Szirty (#2746) üzenetére


DP_Joci
tag

Szia Szirty,

A szelepről egyelőre ennyit tudok én is, hogy samson, meg hogy 4-20mA-rel kell vezérelni.

Két leírásom van és igazad van az egyikben előremenő a másikban visszatérő ági hőmérséklet van írva, ezt is tisztáznom kell. De valszeg úgy lesz ahogy írtad, hogy a kilépő oldalon lesz mérve, meg a rajzon is oda van rajzolva.

"Ha nagyon felforrósodna a gőz (95fok fölé), akkor a gőzt el kell zárni"
A gőz? Van 95 foknál hidegebb gőz? Vagy a másodlagos fűtőközegre értendő, (amit a gőz fűt és ami a tartály palástba belép és azt illetve nyilván a tartalmát fűti?

Igazad van arra gondoltam :)

A másodlagos fűtő közeg, ami a palástban áramlik és a gőz fűti, az zárt körben áramlik?

Igen, de van egy biztonsági szelepe is.

A hűtőfolyadék szelep propszelep?

Nem propszelep.

A fűtéshez én is egy PID-et gondoltam használni, valamint egy másik PID-et a vákuum szabályozáshoz.

Mi a véleményed arról, ha a hűtőközeg hőmérséklet emelkedése esetén a samson szeleppel sorba épített szeleppel elzárom a gőzt, a szabályozót pedig hagyom szabályozni tovább (gondolom ez folytatni fogja a zárást). Jelenlegi infóm szerint bőven 95 fok alatt fog működni a rendszer (de lehet, hogy nem pontos az infó).

Gondolom lesznek meglepetések ha a hőmérséklet elkezd növekedni és a tartályban keletkeznek gázok, ezek biztos megzavarják a vákuum szabályzós PID-et. Mit gondolsz erről?

A mintafeladatodat szeretném kipróbálni, de még nem volt rá időm.

Ja még egy érdekes dolog:
Van egy forgató motor ami hidrokuplungon hajtóművön meg talán még szíjhatáson keresztül hajt egy lapátot. A feladat az, hogy figyeljük ne legyen csúszás a hajtásláncban.

Arra gondoltam, hogy a motor fordulatát azt tudom a frekiváltóról (FC302 profibuszon)ill. a lapát forgását tudom számlálni egy induktívval (1 perces periódus alatt kijönne a fordulatszám). A lapát nagyon lassan forog a jelenlegi infó szerint.

A motor fordulatszám változtatásával arányosan változna a lapát fordulata is. Ha megvan ez a hányados, akkor a motor fordulatszámból kiszámolt elméleti lapátfordulatszámmal összehasonlítva a valóságost kiderülne, hogy van-e csúszás. Na ezt is jól kifogalmaztam magamból.

üdv
Józsi

(#2748) Szirty válasza DP_Joci (#2747) üzenetére


Szirty
őstag

Szia Joci!

"A fűtéshez én is egy PID-et gondoltam használni, valamint egy másik PID-et a vákuum szabályozáshoz."

Az így korrekt szerintem.

"Mi a véleményed arról, ha a hűtőközeg hőmérséklet emelkedése esetén a samson szeleppel sorba épített szeleppel elzárom a gőzt, a szabályozót pedig hagyom szabályozni tovább (gondolom ez folytatni fogja a zárást). "

Hát ha jól van beállítva. De lássuk be, a gépkezelők leleményessége szinte végtelen.
A sorba épített szelep jó ötletnek tűnik, mert sok propszelep nem képes a 100%-os zárásra egy idő után (nálunk is van ilyen megoldás gőzre).
Én ilyen esetben a PID-et felfüggeszteném INT_HOLD és nulláznám az integráló tagot (már ha lesz integráló tag használva persze).
Mert esetleg gőz nélkül rossz beállítás vagy egyéb miatt az integráló tag elballag 100%-ig és akkor a visszahűlés miatt rányit a másik szelep, esetleg gond lehet.
Vagy tenni kell egy rámpagenerátort a PID és a szelep közé :D

"Gondolom lesznek meglepetések ha a hőmérséklet elkezd növekedni és a tartályban keletkeznek gázok, ezek biztos megzavarják a vákuum szabályzós PID-et. Mit gondolsz erről?"

Erről azt gondolom, hogy a PID szabályzó alapvető feladata a beállított érték tartása éppen a zavaró körülmények ellenére.
Ha egy szabályzókörben nem volnának zavaró körülmények, szabályzóra se nagyon volna szükség. Csak beállítanánk valamennyi beavatkozó értéket és készen is van :)
Abban viszont igazad van, hogy valószínűleg ugyanakkor épp ez lesz a feladat egyik nehézsége :)

A fordulat eltéréses elméleti fejtegetés szerintem helytálló.
Csak nem mindegy hogyan figyeled (számolod) a motor fordulatát. Lehetőleg a kimenő frekvenciát kell alapul venni, hogy a kapott érték helyessége a lehető legkevesebb egyéb beállítástól vagy körülménytől legyen függő.
A másik tanácsom, hogy a jeladó által adott impulzus hossza a legextrémebb esetben se legyen rövidebb, mint a PLC legnagyobb ciklus idejének a duplája. persze ha lassan forog, akkor ezzel nem nagyon kell foglalkozni. Az impulzus figyelésnél használj él figyelést és legyen néhány (10-20%) tolerancia a védelem megszólalásában, esetleg néhány másodperc időzítés (legalább két impulzus idő).

(#2749) DP_Joci válasza Szirty (#2748) üzenetére


DP_Joci
tag

Szia Szirty,

Köszönöm az ötleteket és a tanácsokat. :R

üdv.
Józsi

(#2750) Dezsi82 válasza Szirty (#2746) üzenetére


Dezsi82
tag

A gőz? Van 95 foknál hidegebb gőz?
De van ám :)
[link]
Bár nagyon furcsa lenne hideg gőzzel fűteni. :)

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.